Er wordt recht gesproken O f. II d h r V1 i R.K. KAMERCENTRALE KONINGINNEDAG IN WOGNUM I r DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 UIT DE HOOFDSTAD Nog goed afgeloopen! °n>. op Inzegening op Vrijdag 26 Not. OUDE NIEDORP - Vijf verdachten tegelijk UIT HAARLEM UIT SCHAGEN Vergadering van district XI Te handig geweeat Diversen COLLECTE KAMER VAN KOOPHANDEL Voor de arme kerken SCHAGERBRUG TZAND Keetje moeat hangen De climax BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem j DEEMSTER NOORD-BEEMSTER HAARLEMS DIOC. KRU1SVER- BOND EN HÉT JEUGDWERK Moeder en twee kinderen op het Damrak door tram aangereden 17 November 1837 werd de eerste steen gelegd HET NIEUWE KERKGEBOUW TE BADHOEVE-DORP Bouwterreinen worden in groote eenheden uitgegeven DE HONDERDJARIGE MOZES* EN AARONKERK LOONACTIE IN BAKKERS BEDRIJF KON. NED. MIDDENSTANDS BOND UITBREIDINGSPLAN BOSCH EN LOMMER RIJWIELPLAATJES BIJ DE POLITIE F na. a IE 3t- Onprettige en ongewenschte belangstelling voor een feestavond Huldiging van den heer Chr. v. d. Bilt „Nieuwe gedachten” Verkiezingen voor de afdeeling kleinbedrijf Rede mr. Rohling I i r' Het wordt erger n*.. un- UB. Rechter: Volgende zaak! Éi te 11 ir 1. n collecte het en de uitnemende voor gelegenheid tot Het kan dat ze niet we- De burgemeester van Zwolle, dr. J. g. baron de Vos van Steenwijk, die benoemd is tot burgemeester van Haarlem, heeft Zaterdag te Zwolle afscheid genomen. Wethouder H. O. C. Treep spreekt den scheidenden burgervader en diens echt- genoote toe Collecte. Naar wü vernemen, heeft de col lecte voor de arme kerken In onze parochie de som van 110.opgebracht. In onze parochie bracht deze mooie bedrag op van 11150. letdewerk) opvoeding, 1 voor de Zondagmiddag te ruim vijf uur la Op het Damrak een ongeluk gebeurd, dat nog goed Is afgeloopen. Een dame stak met haar twee jonge kinderen den rijweg over, juist op het oogenbltk, dat van de zijde van het Cen traal Station een motorwagen van Hjn 34 naderde. Zij aarzelde een oogenblik, waaruit de bestuurder opmaakte, dat zij de tram baan niet over wilde steken. Op het laatste liep zü echter toch voor de tram om. De vrouw en een der kinderen werden aange reden. doch dank zij het krachtige remmen van den bestuurder liepen zij slechts lichte verwondingen op. ad: n: A- •n. als St. De drie samenwerkende organisaties in het bakkersbedrijf sullen op Woensdag 17 November openbare vergaderingen houden, als Inzet der loonactie. resp. in de groote saai van het Fores- tershuls. Sarphatistraat 8. in de gehoorzaal van den R K. Bond, Derde Hugo de Grootstraat 7 en in het gebouw van den Christel ijken Werk mansbond. Kerkstraat 348. i t *n; Spoedvergadering van De Hanae Woens dagavond om 8 uur houdt de Hanze een spoed vergadering in de „Jonge Prins" om 8 uur. y roor HM lie— sen. (wei een atHo- pa- en Sobrié- de be- In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over de vergadering van de R. K. Kamercen trale Zaterdag Jl. in het gebouw st. Bavo, die de eerste was na den verkiezingstijd, volgt hier een meer uitgebreid verslag van het bespro kene. ►erg. len; gê- ig k). r; ie. ed. n- de. ed pe. P* na politieke macht. sells onae kar- kelljke bloei aal ons op den duur niet baten, aoo wü onae plaats met weten te veroveren tn de universitaire wetenschap. Steunt dus Uw eigen Uni- vendtelt. Rjjkspoetspaarbank. Aan het kantoor van de Rljkspostspaarbank werd In de maand Oc tober 2543 26 ingelegd en terugbetaald ƒ679.62, derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald 186424. Er werden geen nieuwe boekjes uit gegeven. Onlangs berichtten wü. dat voor honderd Jaar de eerste paal werd geslagen voor de Mozes- en AMronkerk. Woensdag 17 November as ia het honderd jaar geleden, dat de eerste steen werd gelegd voor het nieuwe kerkgebouw, dat in de plaats is gekomen van de veel kleinere kerk, welke bijna twee eeuwen ter plaatse had gestaan. Men moet zijn gedachten vernieuwen en daarom rust vooral op de Jonge katholieken een zoo groote verantwoording. Op hun gedachten rust <fe komende maatschappij. Een Juiste en Intense voorlichting van de jongeren Is noodzakelijk. Meerdere malen onderbroken door ap plaus prees spr. den heer v. d. Bilt, als Iemand, die 19 jaar lang steeds op zijn post was geweest en zijn populariteit ten volle verdiende. HU dankte hem voor het vele, dat hU. In bijzonder voor de in nood verkeerenden heeft gedaan en eindigde met de woorden: God zal hem daarvoor loonen. Burgerlijke Stand. Geboren: Lydia, d. van W. Th. Buys en J. Broere; Johanna, d. van H. de Ridder en G. Tensen. Verkocht. De manufacturenzaak van mej. G. Smit alhier is uit de hand verkocht aan onzen plaatsgenoot den heer J. Meijer, die In dit pand naar wij vernamen een winkel in electrlsche benoodigdheden. alsmede In manu facturen gaat vestigen. Onderling nut en genoegen. De bijeen komst van de vereenlging ..Onderling nut en genoegen", welke in de zaal van den heer MUts te Verlaat plaats vond, is zeer goed geslaagd. De zaal was overvol. Het openingswoord werd door den heer Post, voorzitter der vereenlging, gehouden. De heer Zwarteveen uit Heerhugowaard hield hierna een korte en eenvoudige rede over d,e voedingsleer. Hierna werden eenlge fHms door den heer Teunlssen gedraaid. De avond stond in het teeken van ..Het Slip pertje", want na de films volgde een tooneelstuk met denzelfden naam. een kostelijke eenacter van Dorrenboom. Hierna sloot de heer Post de büeenkomst. Naar aanleiding van de stemming voor de be noeming van afgevaardigden naar den Partij raad merkte de heer Vink uit Beverwijk op. dat het immer dezelfde menschen waren, die door het bestuur werden voorgedragen. Waarom nu eens geen nieuwe elementen? De voorzitter zeide met deze wenschen den volgenden keer zooveel mogelük rekening te houden. Na het jaarverslag van den secretaris werd ook het financieel jaarverslag door den heer Brinkman voorgelezen, daar de penningmees ter, de heer Kretzer in Februari zijn ontslag had ingediend. De heer M. J. van Zullen uit Halfweg zal voortaan het penningmeesterschap waarnemen. De voorzitter dankte den heer Brinkman, niet alleen voor de keurige jaarverslagen, doch voor- BJC.V.V. St. Jan De uitslagen lulden volgt: St. Jan IStrandvogels X 134; Jan jun. a—Ilpendam a 4—L De hernieuwing van onze gedachten is een ernstige doch schoone taak. Doch het is onze plicht, om volgens onze beginselen te denken Laat ons daarom zorgen, dat het nu levend ge- Na zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer mr. dr. P. J. Wltteman. zich tot het oud-Kamerlid Chr. v. d. Bilt, die met zUn echt- genoote het eerste deel der vergadering bjj- woonde. En hoewel het reeds erg is, dat er over het begrip ordening de grootste oneenig- heid bestaat, is het erger, dat men het niet een* is over de principieels vraag: moet er ordening zijn? Bjj de verkiezing voor leden van de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Amsterdam ter vervulling van tien plaatsen in de afdeellng Grootbedrijf en acht plaatsen in de afdeellng Kleinbedrijf, openvallende door periodieke af treding op 1 Januari 1938, werden candidaat De Hoornsche koopman J. L. was op zekeren dag de grosslerderU van den heer J. Molenaar te Hoorn binnengestapt om een bestelling te doen van f2.86, welke bestelling hU contant betaalde. Toevallig trof hü den heer 8. Rozen berg aan, wien hü de pas gekochte artikelen opnieuw verkocht. Dit was natuurlük niets geen kwaad, maar L. maakte bü deze transactie ge bruik van een oude nota, waarop ongeveer de zelfde artikelen In grooter hoeveelheid stonden tot een totaal bedrag van f 3.87. Van deze nota had hü den datum veranderd. Rozenberg ge loofde dat L. dit laatste bedrag voor de bestel- flng had betaald en gaf dus evenveel. Voor dese oplichting nu stond L. vol berouw terecht. De officier vond het onrechtmatig verkregen bedrag niet veel, maar de omstandigheden maakten het geval wel erg. HU elschte daarom 40 of 30 dagen. Mr. Winkel vestigde de aandacht op jomvjie armoede, welke hem tot deze daad had gevoerd en bepleitte een voorwaardelüke veroordeeltng. Het vonnis luidde: S.of 2 dagen en 1 maand voorwaardelük met 3 proefjaren. I p De rechter veroordeelde hierop Martlnus R. tot f 25.of 15 dagen, met het oog op diens strafrechtelük verleden, Antonius R. tot f 10 of 5 dagen en de anderen tot 15 of 10 dagen. De heeren verklaarden allen in hooger beroep te zullen gaan. De Alkmaarsche politierechter, mr. Ledeboer, heeft nogal veel met dorpskermissen te maken, niet dat hü tot leering en vermaak van de dor pelingen deze festünen afreist om er recht te spreken in de tallooze nietige dorpsgeschlllen, maar doordat voor zijn rechterstoel aan den Geestersingel te Alkmaar tal van dellquenten verschijnen, die zich op een kermis aan een of andere onregelmatigheid tegen de gewone orde hebben schuldig gemaakt. De politierechter heeft van die kermissen, door al die treurige gevolgen, een diepen afschuw gekregen, welke zich dikwüls manifesteert in tal van sarcastische of ironische opmerkingen. Maandag was er van kermissen geen sprake, maar des te meer van de jongste Konfnginnedag- viering in het anders zoo rustige dorp Wognum, welke viering niet heelemaal zoo schünt te zijn verloopen als in het belang van de openbare orde wel wenschelük was. En dies richtte de politierechter zün schrootvuur op de festiviteiten te Wognum. Het begon al met een nietig zaakje tegen den Wognumschen tuinder Fieter O., anno 1914, die als vele andere dorpsgenooten naar de zaal van den heer W. Overboom toog om daar getuige te zün van de feestvoorstelllng, op touw gezet door het plaatselük Oranjecomlté. Toen Pieter aan kwam, was de zaal reeds overvol, zoodat hem de toegang noodwendig moest worden geweigerd. Om welke reden hü het nu precies deed werd niet duidelijk, maar Pieter trapte een paneel van de zaaldeur in, tot welke handeling hü. om in rechtstermen te spreken, van den eigenaar geen x vergunning had gekregen. Pieter zei wel, dat zün voet tusschen de deur zat, welke deur plot seling voor zün neus werd dicht gegooid en dat hü daarom het paneel had ingetrapt, maar de politierechter had zün meening over den gang vsn zaken bü Konlnglnnefeesten en veroordeelde den man, overeenkomstig den eisch van den offi cier, tot f 10.boete of 5 dagen brommen. in de krant leest. Nadat veldwachter W. Vonk nog had verteld, dat verdachte inderdaad zoo was opgetreden als in de dagvaarding stond en dat verdachte ongunstig bekend stond, elschte de officier f 20 boete of 10 dagen. Het vonnis was f 15 of 10 dagen. volgd worden, omdat ze door een juristerü net bulten schot konden blüven. Het was toen nJ. de secretaris die de onrustmakers de deur uit wilde sturen. Maar nu was het de voorzitter die was opgetreden en daarom konden de heeren nu wel te pakken worden genomen. Spr. oordeelde, dat een flinke straf op sh plaats was om zoodoen de herhalingen te voorkomen. Hü elschte daas- om tegen Ieder der verdachten f 25.— of 15 dagen. Verdachten verklaarden stuk voor stuk in hoo ger beroep te zullen gaan. De rechter: Nog voordat ik uMspraak heb ge daan? Dat werd niet begrepen. Allen begonnen te protesteeren tegen de verklaringen van den veldwachter, die volgens Martlnus had staan te jokken. Op den bewusten feestavond was die stlekum weg gegaan. o De veldwachter, die nog eens gehoord werd, bleef natuurlük bü zün verklaringen. De gemoe deren raakten daardoor tamelük opgewonden en het kwam zelfs zoover, dat een van de heeren met den politierechter hevig aan het kibbelen sloeg, waarbü de verdachte allen eerbied voor den persoon de* rechters uit het oog verloor en hem trachtte te overschreeuwen. Een fiksche hamerslag de hamer wordt zeldzaam gebruikt en een bedreiging met uitzetting maakten aan het rumoer een eind. Aan het bureau van politie. Jonas DaniQ Meyerplein no. 1 bevinden zich twee, vermoe- delük van diefstal afkomstige rüwiel-belasting- merken. geldig voor het thans loopende belas tingjaar. Van een der merken zün de vier hoeken rechthoekig bü geknipt, terwül in het andere, tn de rechterhelft, een rond gaatje is gemaakt De commissaris van politie in de 4e sectie te Amsterdam, verzoekt hun, die omtrent bedoel de rüwielbelasttngmerken inlichtingen kunnen geven, zich aan voormeld bureau van politie te vervoegen In de rondvraag werd door verschillende af gevaardigden de noodzaak naar voren gebracht om het artikel, waarin de benoeming van de afgevaardigden naar den Partüraad omschre ven staat, te veranderen. De huidige toestand is niet bevredigend. Op verzoek van den voorzit ter zal een voorstel dienaangaande geformu^ leerd worden. Pater mr. dr. L. J. C. Beaufort en de heer A. J. Loerakker beantwoordden vele vragen betreffende regeeringsbeleld, waarna sluiting volgde. Uitvoering In de zaal van den heer P. A. van Essen zal Zondag 21 November door de R.K. Gemengde Tooneelvereenlging worden op gevoerd het tooneelstuk „Opoffering". De regie is in handen van den heer A. Oudejans. Op Vrijdag 26 November ’s morgens negen uur wordt de nieuwe kerk te Badboevedorp, toegewüd aan de H.H. Engelbewaarders, Inge zegend en in gebruik genomen. Deze Inzegening zal de Hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal verrichten in naam van Z. H. Exc. den Bisechop van Haarlem. I Z. H. Exc. de Blsachop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Bennebroek den weleerw. heer J. Th. van der Beek, thans kape laan te Westerblokkertot kapelaan te Haar lenunermeer (H. Franc, van Sales) den weleerw heer J. J. Tuyp: tot kapelaan te De Zilk den weleerw. heer C M. Schuttelaar, thans assistent te 's Hage (H. Jacobus); tot kapelaan te Am sterdam (Gesticht „de Voorzienigheid") den weleerw. heer H. F. Jansen; tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Jeroen) den weleerw. heer L. J. Bresser; tot kapelaan te Rotterdam (H Lambertus) den weleerw. heer W J. V. Hes si ng; tot kapelaan te Lelden (O. L. Vr. Hem en H. Joseph) den weleerw. heer P. J. J. Hot stede; tot kapelaan te Noordwükerhout (H. Victor) den weleerw. heer J. A. m. van Adri- chem. thans assistent te Heerhugowaard (H. Dionysius) De 45-jarige Willem B. uit Koedük had een konün. zün buurman toebehoorende. tot zün ..eigendom” gemaakt, zg. omdat het steeds door zün tuintje liep en alles wat maar lekker Was opvrat. De officier en de rechter geloofden niet veel van dat verhaa.ltje en eischten en veroor deelden tot 14 dagen gevangenisstraf, waarbü het minder gunstige verleden van den man in aanmerking werd genomen. Hoewel zün termün voor een voorwaardelüke veroordeelllng tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal nog lang niet ten einde was. vermat de 21-jarige Pieter S., los werkman te Züpe. zich den vüftfgjarigen K. Buik, ondanks diens waarschuwing, op het hoofd te slaan. De officier elschte 20.boete of 10 dagen en de rechter veroordeelde conform. Vermoedelük zal Pieter die drie maanden ook nog op te knap pen krijgen. >rJe schünt er'naar te hunkeren”, zei de rechter veelbeteekenend. Er zat clllmax in deze herdenking van den Koninginnedag te Wognum, want hierna stond de vorige verdachte nog eens terecht, maar nu in het gezelschap van zün broer Martlnus en - van zün vrienden Johan Pieter S., tuinder, Cor nells R., grondwerker en Simon K., tuinder allen te Wognum woonachtig. Het was een zeldzaam schouwspel zooveel verdachten op een rütje voor den politierechter te zien staan, waarvan het grappige was, dat de politierechter ze nauw keurig naar grootte had gerangschikt. Het waren stevige knapen, die elkaar niet in den steek lieten n> tegen de getuigen, den heer J. E. T., voor zitter van het Oranje-comité, en den veldwach ter Vonk een gesloten en dreigend front vormden en zelfs tegenover den rechter allesbehalve koest waren. Zü werden er van beschuldigd huisvredebreuk te hebben gepleegd In de reeds bekende zaal van oen heer W. Overboom, door geen gehoor te ge ven aan de vorderingen van den voorzitter en van den veldwachter, de saai te verlaten. Zü weren nj.. hoewel de toegang wegens het stamp vol zün van de zaal, gesloten was, toch nog bin nen gegaan, onder den kreet: „We willen bier oeooen. de Koningin is Jarig!”, hetgeen de noo- “8e opschudding had verwekt. De heeren ontkenden onwillig te zün geweest, leen Martlnus gaf toe een keer door den voor zitter aangemaand te zün, zonder dat hü zich er aan stoorde. Geen gevolg geven aan één aan- rnaning is nog niet strafbaar, zoodat ook dit een tkenning was. De heeren vertelden bovendien, st zü van den pastoor nog een stoel hadden ge- ~egen. t°en zü de zaal waren binnengegaan. D»t was dus wel wat anders. De voorzitter van het feestcomité vertelde, dat de zaal reeds lang vóór den aan vang stampvol w Kxxlat de toegang werd gesloten. Toen de vVf verdachten toch waren binnengekomen, had dia1"™ Verzocht weer heen te gaan, wat zü niet eden Omdat getuige vreesde te zullen worden ^Jsgen had hü hierna den veldwachter ver- •oeht het geval voor hem op te knappen. 06 veldwachter deelde mee, dat hü tegen ieder de verdachten had gezegd de zaal te ver ten en later in het algemeen nog eens. De verdachten, büna in koor: Dat is absoluut waar. We kregen zelfs een stoel. -De voorzitter van het comité: De pastoor had «n zoo lang op een paar stoelen neergezet, om te sussen en het feest niet verder te verstoren. De veldwachten: Het kan zün dat ze niet we- dat ik hen waarschuwde. Ze waren eenigs- dronken jjP* officier zei. dat verleden jaar in Wognum *en ^'f^Wte-geschiedenis had afge- •P^id. De daders konden toen echter niet ver- Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het op ruime schaal in bouwexploitatie brengen van de gronden, begrepen in het üit- breidingsplan-Bosch en Lommer, en gelegen tusschen de Haarlemmertrekvaart. den Admi raal de Ruyterweg. de Jan vah Galenstraat en de Ringspoorbaan. Zooals ook reeds is medegedeeld in de me morie van beantwoording van het verslag der afdeelingen van den Gemeenteraad over de be groeting voor 1938, ligt het in de bedoeling de bouwterreinen in groote eenheden uit te geven ban solide bouwondernemers of combinaties van bouwondernemers, die financieel krachtig zün of zich den flnancieelen steun van derden hebben verzekerd en in staat geacht worden den bouw tot stand te brengen. Bedoelde bouwondernemers kiTnnen zich reeds thans voor het in erfpacht verkrijgen van grond schrlftelük wenden tot Burgemeester en Wet houders. De aandacht van deze gegadigden wordt er op gevestigd, dat. alvorens eenlgerlei toezegging voor terreinen kan worden gedaan, eerst moet zün gebleken, dat de financiering van den bouw voldoende is verzorgd, terwül voorts uit de overgelegde schetsplannen moet blüken, dat een geheel wordt tot stand ge bracht, dat zoowel uit een oogpunt van volks huisvesting als aesthetlsch bevredigend la Zooals bekend is zal de bebouwing van de onderwerpelüke gronden moeten geschieden met inachtneming van de door den Gemeenteraad bü zijn besluit van 4 December 1935. no. 638, zooals dit is gewüzigd bü zün besluit van 14 October 1936, no. 543, vastgestelde bebouwings- voorschriften. Vermelden we tot slot het geval van den land bouwer Cornells J. uit Anna Paulowna,* die last had van den keeshond* van den 66-jarigen heer J. Krouwel. Het beest Joeg, volgens den land bouwer, achter de koeien aan, hetgeen Inderdaad zeer ongewenscht is. Toen het beest weer op z’n erf verscheen was de landbouwer woedend ge worden en het beest vangend, deed hü het een dun touwtje om den hals en hing het aan een hoogen boom op. Na 5 minuten doodsstrüd was het Keesje naar den hondenhemel gegaan. Niet voor het dooden van het dier de wet verklaart een hond of kat, die zich op vreemd grondgebied waagt, vogelvrü maar voor de wreede manier waarop hü het had gedaan, stond de landbouwer terecht. De man, die verklaarde spüt te hebben het beest in drift op dese manier van kant te hebben gemaakt, verweerde zich, door de aandacht te vestigen op den overlast, welken hü van het dier ondervond. De politie had hü niet gewaarschuwd, omdat dat zoo wei-' nig gaf. Hü meende, dat ophangen minder pün- lük en wreed was dan doodschieten, hetgeen hü. omdat hü een geweer bezat, ook had kunnen doen. De heer W. Voorthuüsen, directeur van het Alkmaarsche slachthuis, werd als getufge-des- kundige gehoord. Deze verklaarde, dat de metho de van verdachte, een betrekkelük zwaar dier aan een dun touw ophangen. ongetwüfeld uiterst pünlük moest zün. Door het hoofd schieten of met een flinken hamer de hersens inslaan is de minst pünlüke manier. De officier vond, dat ophangen van het dier toch wel het laatste was, wat verdachte had moeten doen. Hü had met zün geweer of met een hamer hetzelfde doel kunnen bereiken. In drift handelen bleek ook hier weer verkeerd. Spr. elschte 40— of 20 dagen. De rechter, die den overlast van achter koeien jagende honden ion aanmerking nam, veroor deelde verdachte tot slechts f 10.-of 5 dagen. Een der kinderen, een vüLJarig jongetje, moest naar het Binnengasthuis worden ge bracht, waar zün gezicht verbonden werd, waar na hü naar huis terug kon keeren. De moeder had een kpedking aan een der beenen opge- loopen. Het'tramverkeer had door een en ander ongeveer een kwartier vertraging. werden herkozen. nJ. de heeren W. D. Nlestadt, B. Zon en H. Sübrands, terwül als lid en plaatsvervangend lid van den Standsraad wer den herkozen de heeren W. D. Nlestadt en H. Sübrands. Vervolgens was het woord aan den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond te ’s Graven hage over het onderwerp: „De Vestigingswet Klein bedrijf”. Na nog eenige andere onderwerpen behan deld te hebben, sloot de voorzitter dese goed bezochte dlstrlctsvergadering. d. Bilt tenslotte dankte voor het vertrouwen, dat de afgevaardigden al die jaren in hem hadden gesteld, in welken tüd hü ge tracht had zün plicht te doen en het district zoo goed mogelük te vertegenwoordigen. Hü sprak zün verheugenis uit, dat eenlge zü- ner denkbeelden b.v. het oorlogsklaar maken van de koopvaardü -vloot in de laatste be- grootlng naar voren zün gebracht. Spr hoopte nog lang getuige te mogen zün van den bloei der partü. Ook mevrouw v. d. Bilt werd in zün dank woorden betrokken. Zü toch had een goed deel van haar hulseUJk leven moeten opofferen aan de groote zaak die haar man diende. Door den secretaris, den heer J. J. Brinkman, werd haar een bloemstuk overhandigd. De heer v. Doorn, afgevaardigde uit Weesp, prees vooral in den heer v. d. Bilt, dat hü naast zün omvangrUk werk als Tweede Kamer lid steeds nog tüd vond <an den kleinen man te helpen. De heer Na dit nog vrü onschuldige geval kwam een ander van erger allooi. De Wognumsche chauf feur Antonius R. ging ook naar genoemde feest zaal en vond ook den toegang voor hem gesloten. De zaalwacht speelde, hoewel zün gestalte er niet mee overeenstemde, voor Cerberus en ver sperde onzen vriend den weg. Die nam het niet zoo zei de dagvaarding in wat officleeler stül het smeet den zaalwachter op den grond en tuigde hem leelük af. Antonius zei tegen den politierechter, dat het zoo erg niet was geweest. De zaalwacht was al aan het vechten met een ander en hü had hem slechts een tik gegeven. De rechter herinnerde zich het vorige zaakje en dacht ook plotseling aan wat na dit nog ko men sou en(zyi: .Gut, Ja, i\qt was o«k Konin ginnedag." Getuige M., de zaalwachter in kwestie, moest getuigen. Hij moest daarbü den eed aflleggen, hetgeen hü niet goed kon, zoodat hü de formule heel verkeerd zei. De rechter: Nee; Zoo wzmrlük.... Getuige: Nee, zoo waarlük;.... Rechter: Je moet niet .mee" zeggen; nog eens: Zoo waarlük.... Toen ging het elndelük goed. Getuige deed toen het verhaal van de belangwekkende gebeurtenis en vertelde daarbü, gelük wü reeds venneld heb ben, dat hü de zaalwacht was en in die functie was opgetreden en mishandeld. Rechter: Dat was dus verzet tegen het gezag. Men heeft de wacht overvallen. (Gelach). Ik geloof niet, dat H M de Koningin erg met deze manier van vieren van Haar verjaardag inge nomen zal zün. wanneer Zij het verslag hierover Wat eischt op dit punt onze menschelüke natuur met het oog op ons sociaal bestaan? Tot voor kort bestond dit probleem niet, doch nu is deze vraag van fundamenteele beteekenls De encycliek Quadrageslmo Anno heeft den stoot gegeven. Paus Plus XI verklaarde, dat het verderfelük individualisme het organisch karak ter aan de maatschappü ontnam. Ontnam, vroeger heeft zü dus bestaan. EM hoewel de Paus op de eerste plaats als wijsgeer spreekt, is niettemin de organische viste identiek met de katholieke visie, die de eenige Juiste is. want allben de katholieke ordeningsgedachte is, in tegenstelling met die der 8.DA.P, die sleahts een materialistisch oogmerk heeft en die der A. R.. die het evenwicht wenscht te bewaren, gegrond op de natuur van den mensch. Nu wordt dikwüls beweerd, dat als de crisis achter den rug is. ook al het gepraat over ordening wel van de baan zal zün. Doch deze bewering gaat in tegen de gedachte der Kerk. Indien morgen door een wonder de crisis was verdwenen, is ons streven om de ordenlngs- theorieén verwezenlükt te krijgen even hard noodlg. Indien onze rtiaatschappü niet orga nisch gekleed is, leven wü in een onnatuurlüke maatschappü- Eta van dese grondwaarheid rijn nog lang niet afle katholieken overtuigd. Daar moet ver andering in komen en dat kan alleen door jaren en jaren op hetzelfde aambeeld te hameren. Voorlichting kan alleen worden gegeven door hen. die het met zichzelf eens zün geworden Maar heeft men dit inzicht dan ook bereikt dan is de ordenlngstheorie ook een dogma, waarvan men niet meer kan afwüken. De herbouw van de maatschappü in haar ge heel. dat is geen kleinigheid. Dan is het nood zakelijk. dat allen, die in dit leven leiding ge ven hierover ernstig gaan denken. Met verschillende voorbeelden toonde spr. vervolgens aan. dat gedachten het wereldstel sel steeds beïnvloeden. Hü wees op hen, wier nieuwe gedachten door velen werden gevolgd En ook ons land zou niet kunnen veranderen zonder voorafgaande revolutie van den geest. I Dezer dagen had in het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Behagen een vergadering plaats van District XI (Noord-Holland Noord) van den Konlnklüken Nederlandschen Midden standsbond. De voorzitter, de heer W. D. Nlestadt te Beha gen, opende de vergadering met een rede, waar in hü erop wees, dat hier en daar In mldden- standskrlngen van eenige opleving gesproken kon worden. Bü de -mededeelingen werd gewezen op de actie Inzake de PE.N.-tarievenmen is thans in een vergevorderd stadium gekomen en de medewerking van de beide andere midden standsorganisaties is thans gevraagd. Uit het jaarverslag van den heer Dissel (se cretaris) bleek, dat het district thans 19 afdee lingen telt, terwül 3 afdeelingen verloren gin gen. Het ledental is echter gestegen. De aftredende leden van het districtsbeptuur tredlng op 1 Januari 1938, gesteld: A. Voor de afdeellng Grootbedrüf tien Can dida ten: de aftredende leden A. Asscher, mr. Chr. P. van Eeghen, D. P. D. Fabius, mr. H. A. Hartogh. G. Key Jzn., J. M. B. van Vlümen. W. P de Vrie«. Voorts de heeren J. F. Staal, mr. W. J. Vroom. A. W. Wichers Hoeth. Aan gezien het aantal candldaten voor deze afdee- ding gelük is aan het aantal te vervullen plaat sen. zün bovengenoemde heeren door het hoofd- stembureu gekozen verklaard. B. Voor de afdeellng Kleinbedrijf negen can dldaten: de aftredende leden J. A Bangert. A. A. Blessing, A. F. Bruinsma. S. S. Galiée, J. H. Kauffmann, F. J. M. Mensink. Voorts de hee ren W ten Have. C. Kaan. J. H. Kersch. Aan gezien het aantal candldaten voor de afdeeling Kleinbedrijf het aantal te vervullen plaatsen overtreft, zal voor deze afdeellng een stemming moeten worden gehouden, welke door het hoofdstembureau werd bepaald op Maandag 13 December 1937. De heer mr. F. P. Th. Rohlljiff- hield na de bestuursverkiering, waarbü nagenoeg het ge- heele bestuur ongewljizdg bleef alleen in den Statenkring Velsen werd de heer E. A. M. A. Steger in plaats van den heer Kee tot be stuurslid benoemd een rede over nieuwe ge dachten. Een klein aantel katholieken slechts is voor ordening, het grootste deel staat er onverschil lig tegenover. - van dezen naam De Heldersche juffrouw Wietse v. d. 8.Sch. had den winkel van den heer C. J. Colthof te D Helder met een bezoek vereerd. Bü die ge legenheid nam zü een wit-züden blouse weg. Verdachte voerde ter verontschuldiging aan, dat ze door een „vriendin” was opgestookt. De officier vroeg 30.of 10 dagen. Het von nis was: f 15.of 10 dagen en 2 maanden voorwaardelük met 2 proefjaren. In het gebouw 8t. Bavo. te Haarlem, werd de jaarlüksche studiebüeenkomst gehouden voor de bestuursleden en propagandisten der Kruls- verbonden in het bisdom Haarlem. De büeen komst, die weer talrüke deelnemers uit verschil lende plaatsen telde vooral uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem was we derom belegd door de Noord- en Zuldholland- sche Propaganda-commissie van het Dioce saan Krulsverbond. en stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer H. B. van der Bande. Nadat het Sobrléteslled was gezongen, wees de voorzitter op de groote beteekenls van bet onderwerp van dezen middag: het Sobriétas- jeugdwerk. Het zag er reeds naar uit, alsof de Katholieke drankbestrijding zou overgaan tot een oude garde, terwül er voor de toekomst geen Jonge krachten gevormd konden worden, om de dunnende gelederen aan te vullen. Nu kreeg die toekomst weer een lichter tint door het vooruitzicht, dat ook weer de Jeugd voor een deel in de onthoudingsbeweging zou wor den opgenomen. Vol waardeering als büzondere kenner van dit onderwerp Ingeleid, kreeg vervolgens de Wel eerwaarde heer A J. 8. Leesberg, uit Amster dam, het woord om liet Sobrlëtas-jeugdwerk tn zün nieuw gedachten vorm te best Het werd een Waardevolle, heldere en volledige verhandeling. De inleider gaf eei overzicht van de geschiedenis van het heke jeugdwerk sinds 1886 in congregat tronaten, St. Jozefsgezellen-vereenlging in de Jongens- en meisjesbonden var) tas. Voor dien tifd. vooral gericht óp schermlng van de jeugd, deden zü vruchtbaar werk. Na den oorlog kwam de drang naar zelf werkzaamheid bü de jongens en meisjes zoo sterk tot uiting, dat spoedig het geheele Jeugd werk op die leest werd geschoeid. Bü de nieuwe organisatie geraakte de drank bestrijding in de klem, doordat haar zelfstan dige jeugdbonden moesten verdwünen. Toch wordt algemeen ingezien, dat de onthoudtngs- beweging bü het opgroeiende kind beginnen moest. Het is nu zoover, dat het algemeene Xugdwerk en bet Sobriétas-Jeugdwei gaan vinden. Er worden onthoudlngs-clubs op gericht en leiders gevormd en bovendien zal de Katholieke onthoudings- en verstervingsgedachte meer en meer in de Jeugdbeweging worden ge- p:opageerd. ^>e spreker gaf een beginselverklaring van Sobrietas, behandelde beknopt haar plaats In de Katholieke Actie; de verhouding, tusschen Sobriëtas en Jeugdleven (Kruisvaan en Ver- kennersbeweging. Sint Franciscus de alcoholvrüe en antl-alcoholi; om daarna richtlünen aan te 4 actie der nieuwe Sobriëtas-clubs Na een korte pauze, werd/de discussie en vragen steller) geopend. Een tiental sprekers jóaakte daarvan ge bruik, m;t het gevolg, dat verschillende pun ten door de duidelijke uiteenzettingen van den tipelder,- nog een practische nabeschouwing kregen. Het dankwoord van den voorzitter aan den hondsadvlseur, die niet alleen door zün voor treffelijke inleiding, maar ook door zün groots activiteit de oplossing van het jeugdvraagstuk ateric bevorderde, werd daarom door -ie vergade ring met hartelük applaus onderstreept Aan het einde der büeenkomst nam de tjondssecretaris. de heer G. P. Bon. die over énkele maanden naar Brazilië zal vertrekken, af scheid van de vertegenwoordigde Kruisverbon- óeu, waarmee hü zooveel jaren op aangename en nuttige wüze had samengewerkt. Hü her dacht daarbü in het büzocider de vriendschap- pelüke samenwerking met het tegenwoordige landsbestuur waarbü hü ook den oud-voor- zitter, den heer Van Dam. insloot en gaf te kennen, dat dit afscheid, naast het verlaten van zün post op de Kamertribune, hem het meest ter harte ging. De voorzitter antwoordde hierop voorloopig namens de afdeelingen en liet daarbü Uitko men. welk een voorname plaats de heer Bon in zooveel jaren door zün groote werkkracht en vriendschappelijke gezindheid in het Diocesaan Krulsverbond had ingenomen. zün heengaan beteekende voor velen een persoonlük verlies en voor Sobriëtas een ware slag. HU wenschte namens de Kruisverbonden den alom geilenen secretaris in zün nieuwe vaderland met de zünen een gelukkig leven toe. De zeer geslaagde büeenkomst. die om twee uur was begonnen, werd om 5 uur met den srk elkaar Christelüken Gr^et gesloten. al ook voor rijn leeuwenaandeel in den be- stuursarbeld. slacht de nieuwe gedachten, die de oude Chris- telüke gedachten zün, zal vormen, en dan kun nen, willen en moeten leven volgens die ge dachten. De voorzitter dankte voordracht, die met een luid applaus werd be loond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3