I I 1 I GOLD STAR SHAG i I EEN HUPPELENDE CHRISTEN Ir. Mussert moet terecht staan 1 1 WAT GEBEURT ER TE HEEDE? 1 7ÜCRÈME eer^eldaed vnor 4/h< huid 1 i WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 Oneerlijk postbeambte betrapt I Prof. mr. P. Aalberse Zondagsrust -f P. K1ÈS GEROYEERD Met Oude vrouw vermoord Wielrijder aangereden w 87-jarige heer het slachtoffer MET DE FEESTDAGEN OP ZEE Kerkelijk leven G. STAPEL SZ. OVERLEDEN Mgr. dr. G. Vesters PASTOOR W. o. ADRICHEM Audiëntie ffet Lr rijpe tter TaAaJi! 1 I Alt lid van den Raad van State geïnstalleerd Weer een verdachte tijdens de rechtbankzitting gearresteerd Geen ontheffing van verbods bepalingen der Winkel sluitingswet DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN Vraagstuk te Deventer thans opgelost Matroos door gassen bedwelmd NEDERLANDER EERVOL ONDERSCHEIDEN Het tweede eskadron pantser wagen* Vooralsnog wordt geen einde aan de regeling gemaakt Teeltbeperking van rundvee Cassatieberoep door den Hoog Raad verworpen E EEN KOE, DIE ZICHZELE ELECTRISCH DOODT De gouddiefstal te Utrecht Vaste brug over den IJsel Aspirin 'l !tj BLAUW BAND - VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Hij was de oudste burgemeester van Noord-Holland Onmiddellijke gevangenneming van verdachte gelast zes andere leden uit de S.D.A.P. gezet Eenige kinderen beweren, dat Maria hun des avonds verschijnt De zaak tegen' den oud-notaris Het doodelijk ongeluk op de „Beverwijk" voor den Raad voor de Scheepvaart By het sorteer en van brieven stak hy waardevolle pakjes in zyn zak Eenige uren later overleden Sint Nlcolaasfeest en Verdachten doen afstand van hooger beroep Darling-prijs toegekend aan dr. Swellengrebel !•- or >r- Men meldt ons uit Oldenzaal: dat. indien «n t or gemeente i verwelkomd. r Doos20ci Hiervan ging mr. Van Vessetn namens Ir. Mussert In cassatie by 5en Hoogen Raad, welk college thans, overeenkomstig de con clusie van den proc.-generaal, het cassatie beroep heeft verworpen. Het ongeluk, dat op het stoomschip „Be verwijk'’ op 31 Juni Jl. is voorgevallen, toen tijdens waterscheppen uit de lekke voorpiek een matroos en een bootsman bewusteloos geraakten, van wie de matroos Is overleden, werd Dinsdag door den raad voor de scheep vaart in onderzoek genomen. vader van een gezin. De man zal worden voor den Officier van Jus- mogelijkheid tot se- gevolge de teeltrege- van genade omstandig- Dit is hem evenwel niet gelukt. Men acht te voldoende termen aanwezig om ook de zen man in arrest te stellen. De audiëntie van den minister van Water staat zal Inplaats van Vrijdag M, Donderdag 1B NfMMmber woeden BrihfnidfTV Naar wy van bevoegde zijde vernemen hebben den minister van Economische Zaken verzoeken bedoeld W van De minister van Economische Zaken heeft op deze verzoeken afwijzend beschikt, aan gezien zich ten deze niet de „bijzondere om standigheden" voordoen, bedoeld In artikel Sa der Winkelsluitingswet, die een verdere inperking van de Zondagsrust op dien dag motiveeren. Het behoeft geen groote bezwa ren mede te brengen het Sint Nlcolaasfeest In plaats van op Zondagavond op Zaterdag avond of Maandagavond te vieren. Nader meldt men ons over de zgn. verschij ningen te Heede: Het gebeurde zou zich hebben afgespeeld te Heede, gelegen tusschen Aschendorf a. d. Ems op 1st on de er >m !n. Ud v Nooit wachten bij ver koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel- lijk ASPIRIN-tabletten nemen - en hoe eer der hoe beter I De rechtbank achtte het onderzoek niet vol-, ledig en gelastte voortzetting van de behan deling op 9 December as., waarbij verschillen de stukken nog eens nagegaan zullen worden, terwijl het ook gewenscht wordt geacht meer licht te werpen op de flnancieele manipulaties van verdachte. Voorts gelastte de rechtbank de onmiddellijke gevangenneming van verdachte, daar onmlddel- itfk gevaar bestaat voor vlucht naar bet bui tenland. j Verdachte was niet verschenen. De elsch luidde twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. 1 In de vergadering van den Raad van State van Dinsdagmiddag heeft de vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, het nleuw-be- noemde lid prof. mr. P. J. M Aalberse geïnstal leerd. .Ook Z.K.H. Prins Bemhard was bij deze plechtigheid aanwezig. nog ver- een -pr o due t. Oranjebanden-Aapci..kruis waarborgen de werkzaam [heid en onschadelijkheid 1 len ing net ra- en, tun un »r ad ch eer sh- lid lat h- k; Sl op rn 1- Pastoor W. A. van Adrichem, te ’z-Graven- hage. die gedurende langen tijd in het RK. Ziekenhuis aan het Westeinde aldaar werd ver pleegd. is Dinsdagmiddag geheel hersteld in de pastorie van de 8t. Jacobus-kerk aan de Park-, straat teruggekeerd. De parochie-kapelaans, bet kerk- en armbestuur en vele belangstellenden I bereikt om bij algemeene beschikking, in art. ’9a der Winkelsluitingswet, B. en alle gemeenten te machtigen op Zondag 5 De cember ontheffing van verschillende verbods bepalingen, in die wet opgenomen, te verleenen. In den afgeloopen nacht is de heer G. stapel Sa, sinds 1904 burgemeester der Sybekarspel, plotseling overleden. De heer Stapel, die den leeftijd van 72 jaar bereikte, was de oudste burgemeester in de provincie Noord-Holland en bekleedde in het maatschappelijk leven tal van functies. O.m. was hij voorzitter van de Noord-Hollandsche Landbouwonderlinge. De heer Stapel was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Honderden huisgezinnen uit alle dee- len van het land hielpen reeds ons werk mettcrDAAD. Doet ook gij dat en zendt ons Uw gebruikte boeken of stuurt Uw dagblad, tijdschrift of illustratie na lezing naar een mis sionaris. Zijn adres wordt verstrekt by de MISSIE-BOEKEN-ACTTE van ■een der groot-seminaria te Drieber gen, Warmond, Roermond, Hoeven, Haaren. De Rotterdamsche rechtbank deed voorlooplg uitspraak in de strafzaak tegen den 61-jarigen Rotterdamschen oud-notaris J. A. M., die zich schuldig heeft gemaakt aan drie gevallen van verduistering en ean geval van valschheid In geschrifte, lx. het vervalschen van de balansen. Dinsdagmorgen kreeg de familie van den 87- jarigen alleenwonenden heer J. H. O. M. te Groningen, bij het aanhoudend bellen aan de woning van den man. geen gehoor. Aanvankelijk meende zij, dat hy niet thuis was, doch toen de familie des avonds om zes uur op haar bellen wederom geen gehoor kreeg, waarschuwde zij de politie, die de deur for ceerde en de woning binnendrong. Een sterke gaslucht kwam haar tegemoet. Bij onderzoek vond men den ouden heer dood op bed, terwijl de gaskraan half openstond. Men vermoedt, dat hij hedenmorgen, na thee te hebben bezet, de gaskraan niet voldoende beeft gesloten. Het lijk is in beslag genomen. Naar „Het Volk" meldt, heeft het partijbe stuur der 8. D. A. P. In zijn vergadering van 13 November tot royement van de leden P. Kite, J. H. Anema, 8. de Groot, J. D. van der Mel, A. Van WaliingaVeldman, H. Elsenga en A. H. Loots besloten. De Hooge Raad overwoog o. mocht komen vast te staan, dat Ir. Mussert het eerst heeft geslagen, uit vrees, dat hij zou worden aangerand door Melchers, die volgens hem een dreigende houding aannam, deze vrees niet tot rechtvaardiging kan strekken van het alvast zelf tot den aanval overgaan en het daar bij begaan van *n strafbaar feit Immers een dreigende houding kan bij een bedreiging blij ven en dat derhalve vooralsnog niet is ge bleken, dat ir. Mussert niet strafbaar ia. Onder de bewoners van de streek loopen de wonderlijkste verhalen. Zoo vertelt men, dat, toen de commandant van het .polltiecordon Zaterdag de noodige instructies had gegeven, hij en zijn assistent de belangstellende menigte sommeerden naar huls te gaan en een stroopop op te hangen. Dan zojiden ze dezelfde verschij ning zien. Toen de man kort daarop met zijn auto vertrok, zou hij zich eenige KM. verder op een breeden rechten weg te pletter hebben ge reden tegen een boom. Zijn assistent, die wat later vertrok, zou een zelfde lot getroffen heb ben. Dit voorval, voor welks waarheid wij ech ter niet willen instaan, heeft in Emsland een diepen indruk gemaakt onder de bevolking. De feiten der verschijning zijn in onderzoek bij de kerkelijke overheid. De beambte in kwestie is reeds acht jaar in dienst en voorgeleid title. Inmiddels zijn de kinderen uit de plaats weggevoerd en naar Osnabrilck gebracht en later naar Göttingen, naar een inrichting voor geesteszieken. De Katholieke bevolking is door het optreden der autoriteiten ten zeerst* gekrenkt en men steekt zijn mea ning niet onder stoelen of banken. Naar verluidt, zouden heden de ouden der kinderen met den pastoor van het dorp zich over het voorgevallene naar den Bls- schop van Münster hebben begeven. De verschijningen zouden Zondagavond zich nog hebben voorgedaan en zeer veel personen zouden hebben geconstateerd, dat zij zich in een extase-toestand bevonden. Zooals reeds eerder is gemeld, ligt het in de bedoeling het tweede eskadron pantserwagens te Amersfoort te legeren. Thans reeds wordt een aanvang gemaakt met de aanbesteding van de kazernementen voor dat eskadron, althans voor zoover het den bouw van een garage met werkplaats betreft. Deze aanbesteding zal op 30 dezer te Amersfoort plaats hebben. De ra ming van dit werk bedraagt f 104.500. Twee zendingen, w.o. woor Hr. M*. „Van Galen'* te Sjanghai, reeds verzopden n zekere steil-orthodoxe protestant- sche kringen pleegt men ons Katho lieken vanwege onze ruimhartigere levensopvatting, welke niet alle genoe gens des levens zonder meer tot doem waardige zonde en verleiding verklaart, Ietwat smalend aan te duiden als „hup- pelende Christenen”. Wij behoeven ons over die aanduiding niet kwaad te ma ken. want niet alleen hebben wij een klassiek voorbeeld in den venerabelen Konlng David, die voor de Arke des Ver bond» van louter heilige vreugde uit huppelde. maar ook erkennen wij gaar ne. dat de blijmoedigheid een der we zenstrekken van den op God. den Schep per van alle goede dtngen der aarde, ver trouwenden en zich in 'n zuiver geweten verheugenden Katholiek is. Het Katholi cisme Is geen sombere geloofsleer, ook al leert t. dat hel en eeuwige verdoemenis den onboetvaardigen zondaar wachten. Hoe verschrikkelijk de hel moge zijn, wij Xeten, dat ook zij verdiend moet worden en dat wij uit Gods milde en goedertie- rene hand een overvloed ontvangen om onder alle heden met behulp van onzen vrijen wil aan haar te ontkomen. Al dienen wij zon der onderbreking voortdurend waakzaam te zijn, opdat onze ziel geen onherstel bare schade Hjde te midden der ons van duivel, wereld en vleesch bedreigende ge varen. toch is er voor ons geen reden om in angst en vreeze en kwellende onrust het leven als een hachelijk kansspel met uiterst geringe winstkans te ondergaan en ons bij tijd en wijle niet te ontspan nen in onschuldige genoegens. De Katho lieke Kerk met haar jaarkring van luisterrijke en vreugdevolle feesten, met haar wonderschoone en zinrijke liturgie roept ons toe ons in den Heer te verheu gen. Zwartgalligheid en ultzichtslooze zwaarmoedigheid behooren bij ons niet thuis en wij beschouwen den titel „hup pelende Christenen" dan ook veeleer als een eeretitel dan als een blaam of een verwijt. Zooals men zich herinnert, had bij het ge beurde op 14 Mei j.l. tijdens het bezoek van Ir. A A Mussert aan eenige leden van de N BB., wonende aan het Blauwe Zand te Am- sttedam. een worsteling met diverse tegenstan ders plaats. Een hunner, zekere P. Melchers, die den heer Mussert zou hebben bedreigd, had z-jjnerzijds een klacht Ingediend tegen ir. Mus sert. die bij de pogingen om zich te verdedigen den man met een zweepje sou hebben geslagen De Amsterdamsche rechtbank heeft evenwel bij beschikking van 7 October JL Ir. Mussert buiten vervolging gesteld. In hooger beroep vernietigde op 33 October j.l. het Amsterdamsche Hof die buiten-vervol- ging-stelllng en het verwees ir. Mussert naar de terechtzitting. Een Amsterdamsche postbeambte, die als brievenbesteller werkzaam is en belast was met 't sorteeren van brieven, had reeds eeni- gen tfjd, ook b<j zijn collega's achterdocht gewekt. Maandagmiddag nu hebben zyn medebeambten hem by het brieven sor teeren er op betrapt dat hy een pakje ter zyde legde ep later in zyn aak stak. Zy deden hiervan aangifte by de politie van het bureau Warmoesstraat, die den man arresteerde en opsloot. het schip ter hoogte van Bomholm voer, een bootsman en een matroos af daalden om bet water, dat nog onder de tapboutgaten stond, met emmers eruit te halen, geraakten deze twee door gas bewusteloos. De matroos, die de em mers moest ophalen, bemerkte het ongeluk en waarschuwde een stuurman op de wacht, die op zyn beurt liet uitporren, om zoo snel mogelyk hulp te verleenen. De matroos, die den stuur man waarschuwde, had nog gepoogd tot de belde slachtoffers af te dalen, doch toen hy voelde, dat hy zelf niet lekker werd, is hy om hulp gaan roepen. De vraag is nu, hoe het gas, waardoor beiden bedwelmd werden, in de ruimte kwam en wat voor gas het was. De kapitein meent, dat het gas zich In de houtlading heeft ontwikkeld en door de tapboutgaten in de voorplekruimte is binnengedrongen. Jammer genoeg is het gas niet opgevangen om chemisch onderzocht te worden. De inspecteur-generaal is van meening, dat het nog fi|ét is uit te maken, hoe het gas in de voorplek is gekomen, noch hoe het zich heeft ontwikkeld.- Hy vermoedt, dat in lager gelegen gedeelten van het ruim abnormale hoeveelheden koolzuur waren biyven hangen. Overigens acht hy de handelwyze van den kapitein, die voor een onbeteekenend lek gaten in het schot liet boren, niet de meest aanbe- velenswaardige manier. De raad zal zich nader beraden en later Uit spraak doen. Volgens de verklaringen van den kapitein van de ..Beverwyk”, die gehoord werd, was het schip geladen met versche vurenhouten mynstutten. De lekkage was twee dagen vóór het ongeluk geconstateerd en onmlddeliyk verholpen door een stempel op de voorpiek te zetten, térwyi in het voorpiekschot twee tapbouten werden uit gehakt. om zoo noodig te kunnen pompen. Sindsdien was de lekkage niet meer noemens waard. doch toen op den bewusten dag. terwijl en Lathen, op ongeveer 4 K M afstand van de Hollandsche grens. Dat een en ander zoo laat de eerste verschoningen hadden reeds plaats op Allerzielen, tot het buitenland doordrong, is wei te wyten aan de censuur, welke dienaan gaande door de Duitsche autoriteiten wordt toegepast. Het kerkhof, waar de verschyningen plaats vonden, wordt ’s avonds door een cordon sol daten met geweren gewapend afgezet, alsmede de toegangswegen, die naar het plaatsje leiden Zoo vertrokken uit Denekamp enkele autobus sen en luxe auto's voor 'n bezoek aan de plaats waar het reeds gesignaleerde is voorgevallen, maar men kwam niet verder dan tot Dörpen, een plaatsje in de nabyheid daarvan gelegen. Naar het Huisgezin meldt, is in den toestand van Z H. Exc Mgr dr. o. Vesters. Bisschop van Rabaul. die in September door zware koortsen overvallen is en toen van de H.H. Sa cramenten der Stervenden la voorzien, eenige verbetering ingetreden. dachten in eenzelfde café aan de Amstelstraat te Amsterdam was samengekomen. Ook 8. heeft in de raadkamer getracht zyn onschuld te bewyzen. De president achtte evenwel geen termen aanwezig, de voorlooplge hechtenis op te hef fen, waarna deze met dertig dagen werd ver lengd. Tegen deze beslissing van de Utrechtsche rechtbank heeft mr. Huygens beroep aange- teekend. Binnen korten tyd zal deze zaak dus voor de raadkamer van het Amsterdamsche Hof worden behandeld. De drie verdachten ztfn geen onbekenden van de politie. Naar wy vernemen heeft de minister van Waterstaat aan den raad der gemeen te Deventer medegedeeld, dat hy- het ont werp voor een vaste brug over den IJsel by Deventer {leeft vastgesteld. Het hygiëne-comité van den Volkenbond heeft in 1926 den Darling-prys en de daaraan verbonden Darllngmedaille Ingesteld om de na gedachtenis te eeren van den Amerikaanschen geleerde S. P. Darling, die by sen door den Vol kenbond uitgezonden expeditie ter bestudeering van het malaria-vraagstuk in Palestina en Sy rië, in Mei 1935 naby Beyrouth, by een auto- ongeluk om het leven kwam. e Deze Darlingprys zal om de vyf Jaar worden toegekend aan hem. die, naar het oordeel eener speciaal voor dat doel ingestelde sub-commissie van het hygiëne-comité, het belangrykste werk op het gebied van de studie der malaria in de laatste vyf Jaar verricht heeft Deze sub-com- De Utrechtsche politie acht hiermede het on derzoek nog niet gesloten, zy is van meening, dat nog meer arrestaties kunnen volgen. By de behandeling in de raadkamer van de Utrechtsche rechtbank van de strafzaak inzake den gouddiefstal in het tandheelkundig insti tuut te Utrecht, waarbu een der verdachten, de Hagenaar J. B., werd gearresteerd, bepleitte de verdediger, mr. Huygens, die voor alle drie verdachten pleitte, de invryheidstelling van ze keren 8., die verdacht wordt van diefstal met inbraak subs, heling. Mr. Huygens verklaarde, gepleit te hebben voor de invryheidstelling van 8., by gebrek aan voldoende bewysmateriaal. Deze verdachte werd aangehouden, nadat men te weten was gekomen, dat hy na het tydstip, waarop de in braak was gepleegd, met de beide andere ver- Mlnister Steenberghe heeft vragen beant woord van het liberale Tweede Kamerlid Blerema betreffende beëindiging van de teelt beperking van rundvee. De minister erkent, dat de teeltbeperking van rundvee voor de inkrimping der melkproductie tot heden nog weinig effect heeft gesorteerd. Zulks was echter te verwachten, aangezien het uiteraard geruimen tyd vergt, aleer ’de beper king van het aantal kalveren op de totale melk productie van invloed wordt. Naar aangenomen mag worden, zal op den duur deze invloed ech ter onmiskenbaar zyn en dit heeft een der over wegingen gevormd, welke tot de recente beslis sing tot voortzetting van de kalverteeltregeling. zy het ook met verruiming der toewyzingen van vaarskalveren met 25 000 stuks, hebben geleid. De minister is van oordeel, dat ons land nog immer in staat is in eigen vleeschbehoefte te voorzien. De invoer van versch vleesch uit Denemarken, welke intusschen slechts 1 pet. van de totale vleeschconsumptie in 1936 be draagt, heeft zyn aanleiding gevonden in om standigheden van handelspolltieken aard. - De minister is uiteraard van oordeel, dat by de ook in de toekomst te verwachten zware con currentie met overzeesche landen ten aanzien der zuivelproducten gestreefd moet worden naar het aanhouden van de beste productiedieren. Hy is echter niet van meening, dat de teelt beperking geen voldoenc lectle zou openlaten. Nu ling slechts een beperkt aantal vaartkalveren mag worden aangehouden, is integendeel hierin een prikkel gelegen om een strenge selectie on der de kalveren toe te passen. - De minister is vooralsnog niet bëreld, een einde te maken asm de teeltbeperking van rundvee. De breedte van deze brug zal in het geheel zestien meter bedragen. Ter vergeiyklng diene, dat de brug by Ka- terveer een breedte heeft van 10.75 meter De brug by Deventer krygt een ryvlak van negen meter met ter weerszyden rywielpaden van twee meter breedte en voetpaden van 1.75 me ter aan beide zyden. Ter weerszyden van de brug komen behalve de groote afritten zywegen, ten dienste van het plaatselyk keer. De groote afritten zullen uitkomen op. den rechteroever, op eten grooten weg naar Almelo en op den linkeroever op den dyk naar Apel doorn en Zutfen. De veehouder Z. in de Lage Byimer tn Wee®perkarsf>el, wilde een zyner koeien, welke al te dik in het haar zat, daarvan langs electrischen weg ontdoen. De melkgeefster werd uit het weiland gehaald en op het erf ge plaatst, waarna het proces ean aanvang kon- hemen. Reeds had de koe met meer nieuws gierigen dan wel intelligenten blik de voorbe reidselen voor de electrische ontharing gadege slagen. Zy keek nu eens naar den baas en dan weer naar den knecht, als snapte ze niet goed. er nu wel met haar stond te gebeuren. En •^wyi alle ingrediënten in gereedheid waren g'oracht, zag de patiënte eensklaps een stekker m haar onmlddeliyke nabijheid liggen. Dut was nu eens een object, dat zy in het weiland hog nimmer had aangetroffen en nieuwsgierig üoog de koeienkop al meer naar beneden, tot- /de grage bek het vreemdsoortig appa- J**tje ophapte met het gevolg, dat de stroom koebeest door bet lichaam ging en het op “etaelfde oogenbllk. dood neerviel. Zoo spoedig mogelyk werd het arme dtar kop afgesneden en de Vleeechkeuiings- ynst moest uitmaken, onder welke rubriek dit «eboekt moest worden. Naar aanleiding van deze gebeurtenis, merk te de commissaris van dit politiebureau, de heer Voordewind, op dat het publiek in vele gevallen ook zelf aan mlsdryven als deze me deschuldig is. Hoe vaak komt het Immers niet voor dat kostbare zendingen, zooals colliers of bankbiljetten, eenvoudig als gewone brief wor den verzonden. Roekeloosheid als dit onvoor zichtig verzenden, aldus de heer Voordewind, werkt onvermydelyk ontvreemdingen in de hand. Het werk .Met de feestdagen op zee" van het Algemeen Nederlandsch comité ..Onze Marine" mag zich in veler belangstelling verheugen. Daardoor was het mogelyk reeds twee zéndin- gen te verschepen, n.l. voor het uit 180 man be staande marinetransport op weg naar Oost-In- dië per s.s. „Tawali" en voor de 130 opvarenden van Hr. Ms.—'toniedojager „Van Galen" te Sjanghai. Vier belangryke zendingen, bestemd voor on geveer 800 man. zyn nu in behandeling. Het comité „Onze Marine", giro 43883, Den Helder, hoopt dat velen uiting zullen willen ge ven aan hun belangstellng voor hen. die met de feestdagen op zee zyn, door het zenden van een bydrage. De beide verdachten, die onlangs door de rechtbank ieder tot 15 Jaar gevangenisstraf zyn veroordeeld wegens doodslag op een oude vrouw, gepleegd in de Groote Blckersstraat te Amsterdam, hebben beiden afstand gedaan van hooger beroep. missie doet daarby een keuze uit een lijst var. candidaten, die op advies van de ministeries iof departementen) voor de volksgezondheid der verschillende landen en van de leden van de malaria-commlssles van den Volkenbond is opgemaakt. In 1933 werd de Darlingprys voor het eerst verleend aan den bekenden Britsch-Indlschen malarioloog, kolonel 8. F. James. Op den len November van dit Jaar heeft het hygiëne-comité van den Volkenbond opnlrtiw moeten beslissen, wlen den Darlingprys ver leend moest worden. Er waren ditmaal 17 candidaten: 5 uit de Vereenigde Staten. 3 uit Engeland. 3 uit België en Joego-Slavië en 1 uit Duitschland. Frank- ryk, Italië. Palestina en Nederland. De keuze viel op het laatste land en wel op dr. N. H Swellengrebel. chef van het laboratorium voor medische zoölogie van het Koloniaal Instituut te Amsterdam en bijzonder hoogleeraar van wege dit instituut aan de unlverslteit aldaar. Als byzonderheid kan hlerby nog vermeld worden dat het Brltsche ministerie voor volks gezondheid een der autoriteiten was. welke dr Swellengrebel als candidaat had voorgedragen Op sucóesvoUe wüae zet de Utrechtsche re cherche het onderzoek voort naar de daders van den diefstal aan het Tandheelkundig In stituut te Utrecht. Reeds waren drie personen gearresteerd, waaronder de 31-jarige mej. M. Z. uit Amster dam, die dc politie evenwel wederom op vrije moeten moest stellen. Dinsdagmorgen vervoegde zich vrijwillig in de raadkamer van de Utrechtsche Rechtbank de 36-Jarige J. P. uit Den Haag, die reeds verdacht werd by dezen diefstal betrokken te zyn, maar die tot dan nog steeds aan de politie wist te ontkomen, met zyn advocaat mr. Hulgens, eveneens uit Den, Haag, om te trachten zyn onschuld te bewyzen. Naar hier thans bekend wordt, doen zich in het plaatsje Heede (Duitschland i ongeveer 15 K M van Haren gelegen, in den Kreis Lin gen vreemde gebeurtenissen voor, welke de belangstelling van duizenden trekken, ook uit het Nederlandsche grensgebied. Sinds Allerzielen zou op het kerkhof aldaar de H. Maagd aan een viertal kinderen ver schijnen telkens des avonds omstreeks zes uur De autoriteiten en de pastoor van het plaatsje hebben de kinderen ieder afsonderiyk ver hoord, doch dezen zyn eensluidend m hun verklaringen. De kinderen zeggen, dat de H. Maagd hun verschynt In een helder wit ge waad en hun vriendelyk toelacht. Ook vol wassenen hebben de verschynlng waargenomen. Onder dezen bevindt zich een Nederlander uit Denekamp (Twente) die beweert de ver schynlng eveneens te hebben waargenomen. Vanzelfsprekend heeft dit gebeuren groote be roering. vooral onder de katholieke bevolking van Westfalen en Hannover, teweeg gebracht en de trek naar het plaatsje is zeer groot. Door de geestelijkheid wordt, zooals begrype- lyk. de grootst mogelyke reserve In acht ge nomen. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Dinsdag te acht uur is de 34-jarige on gehuwde M. P toen hij per flets van den Kor- velschenweg het voorterrein van de wollen- stoffenfabrlek Gebrs. Diepen te Tilburg, waar hy werkte, wilde inryden, door een hem ach terop komenden personenauto, bestuurd door J. N. W. O. uit Tilburg, aangereden. De man sloeg tegen den grond en werd met een sche delbreuk opgenomen. Per auto van den O. G. en G. D. werd het slachtoffer naar het St. EU- sabethgasthuis vervoerd, waar hy eenige uren later is overleden. ndlen een protestant, en nog wel een voorganger van de gemeente, zich door zijn geloofsgenooten als hup pelende Christen ziet gequaliflceerd, moet dat echter wel als ’n zéér ernstige beschuldiging zoowel door den betrokkenè als door de beschuldigers worden opge- vat. Een Delftsch pr-dikantlfs, {haar „Het Lft)erale Weekblad' bericht, deze „onderscheiding” met de daaradn ver bonden consequentie» te beurt gevallen. Kort geleden is deze dominee door het Classicaal Bestuur provisioneel geschorst uit zjjn ambt, omdat hij herhaaldelijk, zonder ook maar de minste poging tot verheimeljjking zijnerzijds, openbare* dansgelegenheden heeft bezocht enj daar gedanst heeft ook. Eou het Classi caal Bestuur dezen dominee niét uit zijn ambt geschorst hebben, wanneer hij wél pogingen had aangewend om zijn ,^e- huppel” in het openbaar te verheimelij ken? Indien dit het geval zou zijn, wou het Olassicaal Bestuur een mentaliteit biyken te bezitten als de Mohammedaan, die onder een opgestoken paraplule wijn dronk, omdat Allah het, naar zijn mee ning. dan toch niet kon zien. Juist, dat dominee geen poging aeed om zijn danse- rij te verheimelijken, pleit voor 's mans eerlijkheid- Maar behalve eerlijk lijkt ons deze voorganger der gemeente toch ook rijkelijk naïef. Hij heeft zich tegen het besluit van het Classicaal Bestuur verdedigd met de wonderlijke redenee- rlng, dat hij om de zonde van den dans te kunnen bestrijden, eerst moest weten, waarin die zonde bestaat. Deze redenee- ring aoet denken aan die van den ongu- nsn Raspoe tin, den zgn. ..heiligen” duivel, <Ue de Russische Tsarenfamilie in zijn 7' 1^'hypnettSch* mactfubield en leeraarde, dat men zondigen moest om met vrucht boetvaardigheid te kunnen beoefenen. Wij weten niet^, van welken aard de openbare dansgelegenheden zijn geweest, waarin de dominee bij herhaling zijn studie van de zonde beoefende, maar wel weten wij, dat zijn excuus even zon derling aandoet als het belang, dat het Classicaal Bestuur aan verheimelijking schijnt te hechten. Wij kunnen ons ove rigens indenken, dat dominee geen zonde jn het dansen heeft gevonden, want al kan dansen aanleiding geven tot zonde of op zichzelf In bepaalde omstandig heden zonde zijn, noodzakelijk en onver» mijdelijk is dat niet. Een dominee op den dansvloer Is echter ook voor ons, „huppelende Christenen”, een te onwaar schijnlijke figuur om als iets gewoons aanvaard te worden. >id on m- rlg BAYER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5