LAD De uittocht uit Nanking is begonnen ONS Vijf nieuwe Kardinalen worden gecreëerd I I ware r „Het Spanje Katholiek” s Het nieuws van hecfc is DE BAROMETER Nieuwe regeering in Roemenië Het pact tegen de Komintern GEHEIM CONSISTORIE OP 13 DECEMBER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS f Japan staat thans voor 3 Geen aan Frankrijk Recordvlucht Londen- Kaapstad Mussolini’s vriendschap Mgr. Gerlier Bruiloft onder droeve omstandigheden Mgr. Hinsley Mpr. Pizzardo. Enkele benoemingen reeds verwacht Londen huldigt koning Leopold van België Volksstemming vóór oorlogsverklaring Graaf Wielopolski wendt zich tot Hitler Amendementen op de Amerikaan se he grondwet ingediend Terugtrekken politiek niet go me nicht; verder gaan mili tair uiterst gevaarlijk DIT NUMMER BESTAAT Uil ACHT BLADZIJDEN Veelbewogen nacht bij Madrid i. De eerste kerstpakketten voor de bemanningen van ome oorlogsbodems zijn ver scheept. De douane brengt de papieren in orde. advertentieprijzen, Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 p. regel; idem op pag. éér Bij contract sterk veria. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „ultimatum” Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel lagde prijzen Plechtige aanbieding van een adres van welkom in de City Generaal Franco verklaart, dat de nieuwe Spaansche staat een werkelijke democratie zal zijn Mevr. Kirby-Green en Clouston hebben al een half succes DONDERDAG 18 NOVEMBER '937 m 4i Op 16 December zal hun in een Openbaar Consistorie de Kardinaalshoed worden overhandigd een dilemma EEN EN DERTIGSTE JAARGANG f Brandstichter te GeertnMenberr grarresteerd. O O Mgr. Hinsley vorige haar zijn X3 en NOORD HOLL ANDSCH DAGBLAD Stand op Donderdag 16 wur v-m. 7MJ Vorige stand 7S6J t Naar het blad Suisse meldt, heeft het Zwtt- sersche bureau voor handelsuitbreidlng onlangs gravin Duitscher, Itsjiro Hatoyama, de leider der Japansche Seljoekai-party die als „afgevaardigde van het Japansche volk" een bezoek aan Italië brengt, heeft de „Nltsjl-Nitsji" telefonisch verslag uit gebracht over een onderhoud, dat hij met Mus solini heeft gehad. Deze kringen hebben verklaard, dat van de instelling der kustblokkade van Zuid- Chlna af. in het begin van September, do Japansche minister van Buitenlandsche Za ken den Franschen ambassadeur heeft doen weten, dat Japan geen voornemens tot be zetting van Hainan had. Achttiende partij match om het were'-* kampioenschap schaken eindigt in remtee. Een doode en een gewonde bij een ongeval op een onbewaakten overweg te Mill. Tatarescoe slaagde er in een coalitie-regeering in Roemenië te vormen. Te Berlijn en Rome vonden permanente comi té'» worden ingesteld als organen van het anti- Komin tern-pact. In het Openbare Consistorie van 13 Decem ber zullen de nieuwbenoemde kardinalen uit de handen van den H. Vader den kardinaals hoed ontvangen. die di tot d< SALAMANCA, 17 Nov. (Havas) Gene raal Franco heeft aan een vertegenwoordi ger van de pers de volgende verklaring ver strekt: „wy verdedigen de Kerk, den godsdienst, de christelijke beschaving en daarom moeten de katholieken der geheele wereld de natio nale beweging steunen. het niet Het hoofdkwartier der militaire autoriteiten blijft voorloopig te Nanking, terwijl ook de lei ders van de departementen van Verkeer, Spoor wegen, Financiën en Buitenlandsche Zaken de hoofdstad niet verlaten. Belangrijke schenking aan den Staat ten behoe ve van het misdeelde kind. O Vjjf nieuwe Kardinalen sullen in een Geheim Consistorie op 13 December eA. benoemd wor- De uittocht der Chineesche regeering uit Nan king is begonnen. Japan staat thans voor een moeilijk dilemma. BQKKAJUB8T. 17 Nov. (Havas) Tatarastx is «r in geslaagd een nieuwe Roemeeimche regeering te vormen. Deze bestaat uit de leden van het oude kabinet, met uitzonde ring van Jan Bujoi, den nieuwen minister van Handel en Nijverheid. Manulescoe Strunga, die minister van Staat, en Ignescoe Slsestl. die minister van Landbouw gewor den is. ben den afstand EngelandKaapstad recordtijd van 45 uur vijftien minuten legd. Het vorige record, dat gemaakt werd door Amy Johnson, bedroeg drie dagen, zes uur, 26 minuten. Gemeld wordt, dat de Chlneezen een versper ring hebben aangelegd by TSjingklang en tege lijkertijd mijnen hebben gelegd op den Jangtse, aangezien zjj verwachten, dat de Japanners zullen trachten de versperring bjj Klangjln door te steken. De Japanners beweren, dat hun voor hoede, die oprukt langs den spoorweg Sjanghal- Nanklng, zich thans op 17 KM. afstand van Het regiment genietroepen te Utrecht geniet de eer den langsten soldaat uit on* land onder z(/n manschappen te tellen. We zien hier den 2.03 M. langen milicien D. ten Have met 2 zijner kameraden van normale lengte. Generaal Franco verklaart, dat de nieuwe Spaansche staat een ware democratie zal «ijn. De ondervoorzitter van den ministerraad, Inculetz, neemt de leiding op zich van het mi nisterie van Verkeer, als opvolger van Franaao- vlcl, die overgaat naar Blnnenlandscne Zaken, welk departement tot dusver door Tatarescoe werd beheerd. Valer Pop. die In het vorige ka binet minister van Handel en Nijverheid was, wordt minister van Staat. Verder Is dr. Topa, de secretafls-generaal van de onder leiding van Jorga staande nationaal-democratische partij, benoemd tot onderstaatssecretaris van Arbeid. De nieuwe ministers hebben vanavond in handen van den koning den gebrulkeiyken eed afgelegd. 760 Amendementen op de Amerikaanache Grond wet ingediend, waarbij aan het Congres hei recht wordt ontzegd oorlog te verklaren zonder vollr—temminf NANKING. 17 Nov. (D.N.B Naar ver luidt, heeft de Chineesche President. Lin Sen, met zijn staf en de hooge ambtenaren Nanking verlaten. Hij is op weg naar Tsjoengking in de provincie Tsetsjoean. De verhuizing uit de ministeries, met uitzon dering van dat van Oorlog, is begonnen. Mussolini had gezegd voor Japan de hechtste gevoelens van vriendschap te koes teren. „Ik zou zelfs een nieuw verdrag wil den sluiten aldus de Duoe dat, beter dan letters dat kunnen, uiting zou geven aan de oprechtheid der vriendschap tus- schen onze laiiden." De Japanners schijnen thans voor het probleem te staan, tot hoever *lj moeten oprukken met hun ontsagijjke leger. Im mers, »U sullen de Chineesche regeering In Nanking niet aantreffen. Politiek ie het mor moeilijk voor hen terug te trekken; militair ie het seer moeilijk nog verder naar het hart van China op to marcheeran Gezaghebbende Japansche kringen spreken het bericht tegen, volgens hetwelk Japan een „ultimatum" tot Frankrijk zou hebben gericht, waarin geëlscht werd, dat de veraendlng van wapens naar China, vla Indochina, gestaakt zou worden, onder bedreiging met een bezetting van het eiland Hainan. schen de beide staten Is van de grootste be- teekenls en zy zjjn bovendien vereenigd door het streven naar het doen verdwijnen der tol muren en handelsbelemmerlngen. In zijn antwoord zelde de Koning der Belgen: „Meer dan elders valt in uw stad de echo waar te nemen van de Bezorgdheid, die in de ge heele wereld hoericht. Daaruit volgt, dat Enge land een bijzondere verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van de aangelegenheden der we reld, speciaal de economische aangelegenheden, waaruit de International» vraagstukken ont spruiten." Wij zijn ten diepste voorstanders van sociaal welzijn en wjj worden bezield door de leeringen van de Katholieke Kerk: minder rijken, maar ook minder armen. De nieuwe Spaansche staat zal een werkelijke democratie zijn, waarin alle burgers zullen deelnemen aan de regeering”. De generaal voegde hieraan toe, dat de nieu we staat de watten zou intrekken, die de reli gieuze onderwljsorden verbieden, die de kerke- HJke goederen in beslag nemen en de Jezuïeten orde verbieden. De religieuze gebouwen zullen worden teruggegeven aan de Kerk en de gees telijkheid zal te harer beschikking krijgen de fondsen, die noodig zijn om haar geestelijke zending uit te voeren. Tenslotte zal op alle unl- versitelten hooger godsdienstonderwijs worden gegeven. „Dit alles," zoo besloot Franco, „omdat het katholicisme het kenmerk geweest is en zijn zal van het werkelijke Spanje”. KAAPSTAD. 16 Nov. (Reuter) Mevrouw KirbyGreen en Clouston zijn vanavond 18.50 uur GreenwlchtUd te Kaapstad geland. Zij heb- In een afge- SJANGHAI, .17 Nov. (Reuter). Van betrouwbare en gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Tsjang Kal Sjek het voornemen heeft, af te treden als pre sident van den uitvoerenden Joean en zich geheel te wijden aan zijn taak als opperbevelhebber van het Chineesche leger. De nacht is veelbewogen geweest aan de fron ten bij Madrid. De regeeringsbatterjjen hebben den geheelen nacht gevuurd op de Unlversltelts- wtfk. waar de rechtschen zich samentrokken. In den sector van Carabanchel hebben de regee- ringstroepen een belangrijk terrein bezet aau den voet van den Cerro Blanco, waarbij zjj zich meester maakten van een belangrijke hoeveel heid oorlogsmateriaal. In den sector van de Jatama is van beide zijden krachtig geschut vuur gegeven. WASHINGTON, 17 Nov. (D.N.B.) De sena toren Lafollette en Capper hebben amende menten ingediend op de Grondwet, volgens welke aan het Congres het recht wordt ont zegd oorlog te verklaren zonder voorafgaande volksstemming en aan den president *t recht wordt ontnomen de Amerlkaansche weermacht, sonder een formeele oorlogsverklaring van het Congres, zoo te versterken, dat een oorlog on vermijdelijk wordt. De volksstemming behoeft slechts te vervallen by een vyandeiyken inval in de Ver. Staten of de protectoraten. In het huls van afgevaardigden werd een wetsvoorstel Ingediend, om in 'geval van oorlog de burger- benplking te moblllseeren. De benoeming van Mgr. dr. Hinsley wordt verklaard uit het feit, dat Engeland altijd een Kardinaal gehad heeft In den persoon van den Aartsbisschop van Westminster. Arthur Hinsley werd 35 Aug. 1865 te Carlton in Yorkshire ge boren als de zoon van een dorpsaannemer. Hij studeerde aan heit Engelsche College te Rome, verwierf te Londen den doctorstitel en werd In 1893 priester gewyd. AanvankelUk specialiseer de de Jonge priester zich op onderwijsgebied; LONDEN. 17 Nov. (Havas) In het begin van den middag heeft koning Leopold van Bel gië Buckingham Palace verlaten om zich naar de Guildhall te begeven, teneinde *t adres van welkom van de Londensche City in ontvangst te nemen. De koning, die vergezeld werd door den hertog van Kent, werd harteiyk toegejuicht, toen hy in een- open rijtuig door de straten reed. Aan den ingang van Guildhall werd de koning ontvangen door den Lord Mayor van Londen. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de bibliotheek, waar de koning en de Lord Mayor zich neerzetten in op een verhooging geplaatste leunstoelen. De griffier van de City, rechter Gerard Dodson, las vervolgens een resolutie voor, waarin o.a. werd gezegd: „Wy verzekeren u. dat de burgers van Londen den meest vurigen wensch koesteren, dat het Belgische en Brit- sche volk zijde aan zijde zullen blijven in oogenblikken van wanhoop en lyden, opdat zy. nauw verbonden door banden van vriendschap goeden wil, kunnen pogen de vele problemen van de wereld op vreedzame wyze op te lossen. Nadat de koning met enkele woorden In het Engelsch bedankt had, begeleidde de Lord Mayor den koning naar de kunstgalery en vervolgens naar de Guildhall, waar de lunch werd ge bruikt. - De Chlneezen hebben, volgens het D.N.B„ den I benedenloop van den Jangtse op twee plaatsen versperd. Naar verluidt zullen de Chlneezen de rivier tusschen Klangjln en Nanking op nog vier plaatsen versperren, teneinde den Japan- schen troepen den opmarsch naar Nanking t» bemoeilijken. Luitenant Sadao Sjlrosjo, een der drie beste Japansche vliegers, is tijdens een bombardement van de Chineesche artilleriestellingen bij Soets- Jau om het leven gekomen, doordat zyn toestel In brand raakte. SJlrosjo heeft deelgenomen aan meer dan twintig luchtaanvallen op Nan king. Generaal-majoor Sjozo Tetzoeka Is 9 No vember gewond gedurende de gevechten bQ Kasjang. VATICAANSTAD, 17 Nov. (Ste- fani). Op 13 December zal de H. Vader in een Geheim Consistorie de volgende kardinalen creëeren: Mgr. Piazza, patriarch van Venetië, Mgr. Pellegrinetti, Pauselijk Nuntius te Belgrado, Mgr. Hinsley, Aartsbis schop van Westminster, Mgr. Pizzar- - do, secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden en Mgr. Gerliers, Aartsbisschop van Lyon. ROME, 17 Nov. (Havas.) Op het oogen- blik worden tusschen Japan, Italië en Duitschland besprekingen gevoerd intake het instellen van een permanent comité, dat is voorzien by het protocol van hel antl-Komintern-verdrag. door zyn vertegenwoordiger In Burgos met de regeering van Franco een voorloopige handels- overeenkotnst gesloten, welke in hoofdzaak in een compensatiestelsel voorziet. Na bet Consistorie van 13 December ei. zal het H. College bestaan uit 69 Kardinalen, van wie 40 Italianen en 29 buitenlanders zijn. On der de laatste categorie komen o.a. zes Fran schen, vier Amerikanen, drie Dultschers, drie Spanjaarden, twee Tsjecho-Slowaken. twee Polen en een Engelschman voor. Reeds lang verwachtte men, dat Mgr. Pizzar- do, de tegenwoordige secretaris voor buiten gewone Kerkeiyke Zaken en onmiddeliyke me dewerker van Kard. Pacelli, tot het purper ver heven zou worden. Guiseppe Pizzardo werd 13 Juli 1877 in Sa vona geboren; in 1902 ging hij aan het Lom bardische seminarie te Rome studeeren. Zijn eerste schrede In de diplomatie deed hy als secretaris der Nuntiatuur te Muenchen, waar hy in 1909 in dienst trad. Reeds In 1912 werd hy naar Rome teruggeroepen, waar hy verder aan het Pauseiyk Staatssecretariaat verbonden bleef. Tot 1920 was hij minutant, varvolgèns onder-staatssecretaris en sedert 1927 Pauseiyk geheim-secretarls. Bü de bespre kingen over het verdrag van Lateranen werd hy de opvolger van Mgr. Bcrgonclnl, die Pau- seiyk Nuntius aan het Italiaarlsche Hof werd. Op 27 April 1930 werd Mgr. Pizzardo Paus Pius XI in den St. Pieter Aartsbisschop van Nicea 1. p. 1. doov' gewyd tot Ook de benoeming van Mgr. Gerlier komt niet qnverwacht; zyn titel van Primaat var Gallië, en het bezoek, dat Kard. Pacelli hem bracht toen hy nog Bisschop van Tarbes en Lourdes was, deden reeds vermoeden, dat hij t. z. t. tot kardinaal zou worden verheven. Pierre Gerlier werd 14 Januari 1880 in Ver sailles geboren. AanvankelUk was zyn plan In de advocatuur zyn beroep te vinden; al spoe dig was hy een vooraanstaand lid van de Pa- rysche Advocaten- kamer. In 1913 echter voel de hy roeping voor het priesterschap; hy be gon theologie te studeeren, doch de oorlog bracht hem aan het front. Als adjudant van het 104e Regiment Infanterie werd Gerlier In September 1914 gevangen genomen dn te Frei burg geïnterneerd; voor zUn dapper gedrag werd hy begiftigd met het Croix de Guerre. In 1921 werd hy priester gewUd en benoemd tot onderdirecteur van de diocesane werken en de pers-afdeellng. Den 15en Me! 1929 benoemde Z. H. de Paus hem tot Bisschop van Tarbes en Lourdes. Hier bleef hjj tot zyn benoeming tot Aarts bisschop van Lyon en Primaat van Gallië, die dit jaar volgde. LONDEN, 17 Nov. (Reuter) Hedenochtend is in de St. Peterskerk op Eastonsquare te Londen de groothertog .Ludwig von Hessen in het hu- weiyk getreden met de dochter van Sir Auck land Geddes, Margaret. Slechts een beperkt aantal genoodigden woon de de plechtigheid bU. os. de hertog en de hertogin van Kent, gravin Toerrijig en Von Ribbentrop. Het bruidspaar en de genoodigden waren al len In zwaren rouw. In verband met het onge-' luk te Oostende. WARSCHAU, 17 Nov. (Havas). Graaf Josef Wielopolski, wiens vrouw door de Duitsche autoriteiten te BerlUn werd gearresteerd als verdacht van splonnage, heeft het volgend telegram tot Hitler gericht: ,X>oe een beroep op Uwe Excellentie, als mensch zoowel als vader. Sedert elf maanden bevindt myn vrouw zich te BerlUn in de ge vangenis. Haar lot ligt in uwe handen. Geef ons dochtertje van zeven jaar haar moeder tanig’*. Gravin Wielopolski bevindt zich thans in de gevangenis te Moabit in afwachting van einde der Instructie. Haar advocaat Is op de hoogte gesteld van de ten laste gelegde feiten en hem werd ook niet toegestaan cliënte te bezoeken. Algemeen veronderstelt men, dat de zal worden ultgewlsseld tegen een die om dezelfde reden (splonnage) in Polen I L Aan het ter eere van Koning Leopold gege ven: noenmaal In GuUlhaU zaten onder meer Crtamberlain, Simon, Eden, Duff Cooper en Hore Belisha aan. In een toespraak zelde de Lwd- Mayor. dat het door de ligging van beide lan den van zelf spreekt, dat Engeland en België veel belangen gemeen hebben. De handel tus- Mgr. Pizzardo is een der Uverigste wer kers voor de Katholieke Actie, en men brengt zyn benoeming tot Kardinaal dan ook in verband met de geruchten omtrent een eventueele Instelling van een Congre gatie voor de Katholieke Actie. BUREAUXHOT 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f2.— i/oor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de |4.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger sedert 1899 was hjj rector van de grammal- school te Bradford, wier leerlingental onder zUn beleid van 30 tot 300 groeide. Na enkele jaren in de zielzorg werkzaam te zyn geweest, werd hij in 1911 benoemd tot rector van het Engelsch College te Rome. In 1926 werd Mgr. Hinsley benoemd tot Bis schop van Sebastopol Lp.L en vier jaar later tot titulair Aartsbisschop van Sardis. Sedert 1930 was hy Apostolisch Delegaat voor Afrika; doch In 1934 leed hy zoozeer onder het tropi sche klimaat, dat hy moest worden terugge roepen. Then in Maart 1935 Kardinaal Bourne over leed, volgde Mgr. Hinsley dezen op als Aarts bisschop van Westminster. ZUn eerste opdracht was de gelukwenschen van den H. Vader over te brengen aan den jubileerenden Koning George V van Engeland. Het was vrtjwel zeker, dat ook Mgr. Piazza, m titel van Patriarch van Venetië draagt, l eer van het purper zou worden verheven. Adeodato Giovanni Piazza werd 30 Sep tember 1874 te Vlgo dl Cadore geboren; hy trad in de Orde der Geschoeide Carmelieten en werd 29 Januari 1930 benoemd tot Bisschop van Benevento; 16 December 1935 volgde zyn benoeming tot Patriarch van Venetië. De verheffing van Mgr. Pellegrinetti, die op het oogenbllk PauselUk Nuntius in Joego-Bla- vlë is, doet een wUziging in de Vaticaansche diplomatie verwachten. Mgr. Pellegrinetti is oud- particulier secretaris van den H. Vader, Wiens vertrouweling hU immer gebleven is. s Mgr. Ermenegildo Pellegrinetti werd geboren te Camalore, op 27 Maart 1876; 32 Mei 1922 'werd hy benoemd tot titulair Bisschop van Adaua. -■* ft-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1