vebfiaal NIEUWS HOORN van De avonturen van Profje en Struisje 1 s I «1 d fti ij d I den daq I stroomd met kunstvol. De ééne film wordt 'J i 3 Ji’.sschen ÊBoofd- en Vischavonturen voor het Hoomsche - Kantongerecht |IES, LIESBETH, ELISABETH 4 fi - Kruittoren^ DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 G «leken Lost f fO< Een ècï*te ZAALB WAT IS VISSCHEN? Precariorechten GEEN GEMEENTELEENING De fiett met teugel BEGRAFENISRECHTEN Zwijntjesjager 5 Bioscoop-publiek 3okm. HOE L> '2! U n ZAALBERG deken „Het te water brengen, het te water staan en *t eruit halen van netten” De verordening dient op enkele punten gewijzigd Ambachtsschool kan voor deel! ger terecht „Heelegaar kapot” Via de maag naar het hart i J iil til Een amusante middag !-B Mj F 1 Wie heeft er werk? Nog een vieecher LANG IS ÜW REMWEG?] Diploma typiste O» 1 myn i t- 17 landarbeiders; 9 tuln- n te arbeiders: losse arbeiders die van 1" I (Nadruk verboden). •«o op ’n drogen weg tot stilstand te r uur k Voor het middagmaal moest Profje weer 'üde echtgenoote, Iemand, I LIES". ben i (Slot volgt». theedrinken, morgen ia het Wï r r t 1 anesar 4 ut ar 9 meter 14 meter 25 meter 44 meter hü 8. M uit d< aangereden had. Eenige kleine wijzigingen in de verordening voorgesteld te u- ■d ■n r: ld e Bit 1 Aan de Dubbele Buurt is een heerenrüwlel, dat daar eenlgen tüd onbeheerd had gestaan, ontvreemd. m is te It n L n n L t t i r t 1 i 1 e A. N. uit sybekarspel stond terecht omdat ZZ.. JesdM»>f>laats, met een motor slechts een begrafenis zyn. Arme Lies, je hebt nog drie maanden te leven! weg doel- In de raadsvergadering van 20 Mel j.L is be sloten. om aan de Vereenlglng „de Ambachts school voor Hoorn en Omstreken alhier, uit de gemeentekas ter leen te verstrekken een be drag van f 7500, 4 pari, zulks met bepaling o.m. dat de aflossing moet geschieden in 20 jaren. by wjjse van annuïteit, tegen een rente van 4 pet. Sindsdien Is het bestuur van genoemde Ver- eenlging er na overleg met den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in ge slaagd. het benoodigde leeningsbedrag elders op voordeeliger voorwaarden te verkrijgen. Aangezien van het in den aanhef bedoeld raadsbesluit derhalve geen gebruik zal worden gemaakt, dient dit te worden Ingetrokken. twee maanden na beëindiging van het belas tingjaar worden Ingediend. En er tr ld over niet i Ud hei Frantch vertaald door Christine Kamp >k le 5 l. L e In >e id :t. ie le ■s. te Ik in Ik kom zoo juist terug van Marly en in die fabriek, gelegen in een bekoorlijke streek heb ik mijn ziel van voorheen teruggevonden. Mama had my meegenomen, zonder er blij om te zijn en ginds werd ik niet verwacht. Ik kon dus de verrassing lezen op de gezichten, die niet door een telefoon gewaarschuwd waren. Claude heeft mij zijn vreugde van mij weer te zien, niet verborgen en ik heb h«yn de mijne getoond. Hij vond zijn vriendin terug en ik mijn vriend; de dikke wolken, die onze vriend schap verduisterden zijn verdwenen. Ik beken, dat wjj heel egoïstisch zijn geweest en dat wü ons heelemaal niet bekommerd hebben om onze moeders. Ik heb de fabriek willen bezichtigen tot In de kleinste bijzonderheden en die fabriek, volgens de bewerking van Claude nog niet gereed, heeft mjj in verrukking gebracht. Ik heb de schoonheid van machines begrepen, toen ik ze zag werken. Ik zag een boom aanbrengen en die boom werd meubels, kinderspeelgoed, aller lei gebruiksartikelen en dat alles machinaal, enkele handen gaven de richting aan, een werk, dat een kind zou kunnen doen. Die fabriek is als een onmetelijk paleis van de mechanica; er zijn heel veel werklieden te werk gesteld en men zou er nog meer kunnen gebruiken. Claude wil vergrooten en droomt er van rondom de fabriek een werkliedenstad te bouwen, die voor model sou kunnen dienen. Met welk een ingehouden geestdrift heeft hij mij uitgelegjl, wat hy wilde doen. Wjj bevonden ons ten terug krijgt Vader en zdoi digd en teekdni De Verordening op de heffing van begrafe- nisrechten is goedgekeurd tot 1 Januari 1938. schilderij, dat wat terugweek, wendde en draai- zoodat een nieuwe verordening ter zake moet worden vastgesteld. Naar het oordeel van B. en W kunnen de tarieven ongewijzigd blijven, behoudens dat het hun gewenscht voorkomt het tarief voor het begraven op buitengewone uren te verhoogen van f3 tot f 10 en dat zij aan artikel 4 een vijfde lid zouden willen toegevoegd zien, be palende. dat voor elk vol half uur dat de bij zetting van een lijk plaats vindt na het over eengekomen tijdstip, een recht zal worden ge heven van 12.50 Zondag en ben je dus vrij. Ik durf niet te be loven, dat mijn tafel zoo voorzien zal zijn als die bjj jou in Marly. Ik heb ook geen tuin, mijn bloemen zijn geleverd door Parjjsche bloemisten en mijn grijs plafond kan niet vergeleken wor den met dien blauwen hemel in Marly. Kom toch maar, misschien dat de bewuste dame je bevalt. Struisje vond bet niet prettig, dat hjj dat allemaal hooren moest, maar hij kon niet anders zeggen, dan dat Profje gelijk had. En dus ging hjj aan het werk, zooals vroeger. Hü hing Profje’s jas en hoed netjes in de kast en kreeg het nachtgoed uit den koffer. Maar tusschen het werk door kon hy niet nalaten telkens even naar het voetkussen te loopen, waar het kleine Struisje lag. om te küken of het aan niets behoefte bad. Profje. die dat beat begrüpen kon, ael maar niets van. socialisten. anarchisten, zoodra de geli doet Mün werklieden aoui kunnen jagen, masr zü züi betering. Bü hen is de propaganda voor het kwaad altüd doeltreffend geweest, wy zullen die vervangen door de propaganda voor het goede.” JMt is een geweldige taakt" alles la besloten, hü beeft l, die ik hem heb voorge- tevreden voor haar en voor 1 Het was mistig: eenige van den tegenoverge- stelden kant komende fietsers» hadden N. ver blind, zoodat hü M. niet opmerkte en deaen ..vloerde,” De arm was gebroken door den val en ..heelegaar kapot.” De doktersrekening was door M. reeds betaald, maar N. had gedurende 3 maanden niet kunnen werken. De ambtenaar lelde, dat. als verd. niet had kunnen zien, hü maar had moeten stoppen en vroeg f 25 of 20 dagen. Vonnis f 15 of 15 dagen. verstandige en toegewüde echtgenoote, iemand, die in staat is het dekenhuis eh de klnderbe- wasrplaats te organiseeren. Zü zal een moeilijke taak hebben; de menschen uit het volk gelijken niet op ons, zü zyn eenvoudiger, men moet het bekennen beter, maar ook zeer wantrou wend. In het begin zullen zü niet begrijpen, dat wü ons met hen bezig willen houden om hun maatregelen voor de gezondheid op te leg gen. die zy bespottelük zullen vinden. Er zal veel geduld, goedheid, toe wy ding noodlg zün om dat werk tot stand te brengen en heel vee» vol harding om het te voltooien. Lies, als je een vrouw kent, die in staat is die taak op zich te nemen, vraag haar dan in mün naam ten huwe- lyt" Ik begreep dien droom van Claude, onuitvoer bare droomHoevelen hebben getracht zoo iets te doen! Ik vroeg: .En die vrouw, tot wie ik in je naam zal moeten spreken, moet zü jong of oud zün?” De oogen van mün vriend, die de kleur hebben van den hemel, keken my verheugd aan. „Voor alles wil ik. dat zü goed la. Mün werk lieden zün als slecht opgevoede kinderen, ge leld door zaaier» van haat en wanorde, die hun slechten raad geven in mooie woorden. Vandaag radicalen, socialisten, morgen communisten, legenheid zich voor- iden ons angst aan In vatbaar voor ver- naar beneden, in de groote eetzaal. Struisje ging als altijd met hem mee. maar toen ze samen aan tafel wilden plaats nemen, kwam 'een bediende naar ben toe en zei hun, dat het alleen aan menschen was veroorloofd aan tafel te eten. Aan Struisje zou het eten ergens anders warden gegeven. En Struis je werd naar de keuken gezonden. Maar toen hü aan zün hangerig jong dacht, gaf hü er de voorkeur aan om boven op de kamer te eten. En zoo stapte Struisje met een panne tje in zün bek de breede trappen op, want in de lift ging hü niet meer en zeker niet zonder zün meester. de. tot het tenslotte neerviel, vlak naast de di van. Leon pakte het diertje meewarig op. maar meteen kreeg hü een smakelüke Ingeving: .Ben gebraden duifje!” Op hetzelfde oogenbllk werd, de deur open- Claude is gekomen, alli de dame aangenomen, stejd, ik mezelf. Ik wachtte Claude gisterenmiddag vroeg, den kende. dat hü verlangend zou zün de aanstaande medewerkster te zien, maar münheer de direc teur heeft het zeer druk en er zün personen, 'die niet anders dan Zondags bü hem kunnen komen om met hem te spreken. Ik heb dus met de bewuste dame den heelen middag door gebracht en naar mate het later werd, kreeg ik angst, dat de dame aan mün vriend niet zou behagen. Eindelyk tegen vyf uur is Claude ge komen; hü had zün gezicht van directeur; ik geloot, dat hü zün brommerige gelaat van secre taris geheel heeft afgelegd, het air, dat hü aan nam. lederen keer als hü mü ontmoette. „Goeden dag, Elisabeth, hè. wat is het hier bü je prettig! Je plafond is grüs, je bloemen komen van Parüsche winkels, maar alles lijkt mü bekoorlük, omdat het je intieme hoekje la." ■Jij j 1 •4] ?on Grassin onderscheidde zich in het ge heel niet van talloos vele kunstschilders. Hü bezat te veel om dood te gaan, en te weinig om te leven. Het „te veel" bestond uit een bonte verzameling schilderijen, die op en naast elkaar de wanden van het bedompte zol derkamertje geheel verborgen. EttelUke roesti ge spükerkoppen toonden, dat er achter die bonte én schreeuwerige verf-massa Inderdaad nog iets reëels was. Leon Grassin dacht, dat zün geestesproducten onder een bepaalde cate gorie waren ze onmogelük te rangschikken een behoorlük kapitaaltje vertegenwoordigden. Kunstkenners hadden het hem bevestigd, maar wellicht doelden die op de vermorste hoeveel heid verf! Het „te weinig” is makkelüker aan te toonen. In de geïmproviseerde provisiekast stond al leen eetgerei. Als de honger het hem te bar maakte, bezocht Leon een vriend en noodlgdr zichzelf uit om te blüven eten. Maar voor het zoover was. kon hü op zün divan heerlüke droombeelden, smakelüke gerechten en koele dranken verwerken. En dan gebeurde het wel, dat zün inspiratie den honger verdreef en dan schilderde hü uren lang, tot een stilleven was gewrocht, dat Leon opnieuw het water om de tanden deed loopen. Eerst dan ging hü op strooptocht uit Vanmorgen was het weer hetzelfde liedje: Leon behoefde genist niet van zün divan af te komen: gisterenavond had hü het weinige eet bare. dat hem nog restte, opgepeuzeld. En nuT Hu kwam geen droombeeld hem bekoren, in tegendeel. Iets heel tastbaars, maar ook heel teers, hield stin hongerige aandacht gespannen. Een kittig verwaand duifje verdeed zün tyd met Leon» werkkamer, vanaf den rand van zün waterglas, nauwkeurig op te nemen. Naar alle kanten draalde het parmante beestje en toen zocht het de tafel af. kennelük naar brood- krulmpjes. „Dat kan je wel laten, mün liefje.” gnuifde Leon. Opgeschrikt door het zware mannengeluid, fladderde het duifje op, zocht naar een uitweg, maar kon dien blükbaar niet meer vinden. Ang stig sloeg het zün vleugels uit; botste tegen een Het Is wenschelük gebleken, dat de» Precario- verordenlng op enkele punten wordt gewü- zlgd. Voor het plaatsen op openbaren gemeente grond van werktuigen en materialen, ten be hoeve van bouw- en andere wegken van tü- delüken aard, Is thans verschuldigd per M2, of gedeelte daarvan: per dag f 0.40; per week f 0.80; per maand f 2. Naar het oordeel van B. en W. is dit tarief niet juist. Het wil hun voorkomen, dat er naar moet worden gestreefd, dat de openbare zoo weinig mogelük voor de genoemde einden wordt gebruikt Dit laatste kan worden bevorderd door het tarief voor het gebruik ge durende een week en langer te verhoogen. Het tarief voor het gebruik gedurende één dag kan dan worden verlaagd van f 0.40 tot f 0.20 per M2 Dit zal leiden tot verlichting van lasten en meer gemak bü het liitvoeren van werken van geringen omvang. Het tarief voor een week ware te stellen op f 1.—. B. en W zouden voorts artikel 1, 3e lid, sub 7. vervangen willen zien door het volgende: „Voor het hebben van een benzine- of auto- linepompinstallatie of dergelüke inrichting op en het hebben van daarbü behoorende tanks in den openbaren gemeentegrond: a. voor de pompinstallatie en leidingen per jaar: indien de pompinstallatie werkt op één tank f 30; indien zü werkt op twee tanks (een dub bele pomp) f 50; indien zü werkt op drie tanks (een drie voudige pomp) i 85; b. voor elke tank per M3, inhoud of gedeelte daarvan per jaar f 5. Thans is verschuldigd voor het innemen van een standplaats op den openbaren gemeente grond met een visch-, ü«-, fruit- of anderen wagen (anders dan tüdens de kermis, de we- kelüksche en jaarlüksche markten en bü an dere büzondere gelegenheden) f 0.50 per week. Het komt B. en W. voor, dat dit tarief, ook in verhouding tot de andere tarieven, te laag is. Daarom is In de plaats van f 0.50 gesteld f 1.—. Verder geven B. en W. in overweging, voor het herstellen van. een asfaltbedekking op een verhard onderbed, een tarief op te nemen van f 5.per M2 of gedeelte daarvan. Bovendien ontbreekt een bepaling omtrent de betaling, welke verschuldigd is voor het ma ken van een opening in het gemeente-riool ten behoeve van een rioateMmsluiting. B. en W. stellen voor, het tarief hiervan te bepalen op f 1.50. Tenslotte geven B. en W. dén Raad in over weging te bepalen, dat van de wisseltonnen- retributie desgevraagd door B en W. onthef fing wordt verleend over het aantal maanden van het belastingjaar, waarin van de diensten der gemeênte geen gebruik Is of wordt ge maakt. Dese aanvrage renmakers, waarvan werkloos 27; 1 sorteerder; 3 tabaksbewerkers. Landbouw enz.: ders. Vlsscherü en jacht: 2 visschers. Handel: 3 kaaaknechts; 1 etaleur; 11 maga- zünbedienden; 4 reizigers. Verkeerswezen: 19 chauffeurs; 4 expedltle- knechts; 1 incasseerder; 1 loopjongen; 1 schip persknecht. Vrüe beroepen: 4 kantoorbedienden; 2 kan toorbedienden fvr.); 3 bouwk. teekenaars; 1 bouwk. opzichter; 1 teekenaar (hand). Hulaelüke diensten: 5 dagmeisjes: 1 dienst bode; 3 werksters. Ongeschoolde e. 73. Bovendien 24 transportarbeiders. die voor het grootste gedeelte bü tuaschenpoezen wer ken en niet in het getal der werklooaen zün begrepen n ons jachtend léven is er haast niets, wat zóó op den voorgrond treedt als de film. Elke week opnieuw wordt de markt nieuwe, producten, al of -- nog warmer aan bevolen dan de andere en vele menschen ma ken gebruik van de gelegenheid, om eens flink te lachen bü een comedle, te'’griezelen bü een „thriller” en eens Jekker” te huilen bü een drama. Het bioscoopgaand publiek in Hoorn is ver wend. Naast de film, waarvan In onze plaats Vrüdags de première draait, is er de zg. goed- koope film. Elk programma geeft twee hoofd films. zoodat de liefhebber in de belde Hoorn- sche theaters in één week liefst acht films kan zien! Vooreerst zien we in die theaters de vaste klanten. Elke week-en liefst telkens op den- zelfden dag zitten zü op hun vaste plaatsje voorzaal. Geen film slaan zü over en zü laten niet na, hun al of niet gunstig oordeel aan ieder, die het hooren wil, rond te bazuinen. Veel kük op de film hebben deze menschen meestal niet, maar zü genieten alléén al het idee, dat zü in de bioscoop zitten. Dan zün er de menschen, die van sensatie houden. Speelt Harry Piel of Tarzan; komen er gevaarlüke autoraces of stoutmoedige cowboys in de film voor, dan zün deze filmliefhebbers present en ze steken hun meenlng reeds tüdens de voorstelling niet onder stoelen of banken. Van het begin tot het eind volgen ze met spanning de gebeurtenissen «p het witte doek en na de film keeren ze vol vuur huiswaarts, om alles haarfün aan broer of zuster te ver tellen. Om een goede „musical”, een geestige Amerlkaansche comedle. geeft deze categorie filmliefhebbers niet; alleen opwinding hebben ze noodlg. En tenslotte zün er onder de bezoekers de filmkenners, de „critici." Van te voren hebben zü uit dagbladen of tüdschriften de noodlge kennis geput en zü wikken en wegen, naar welk theater ze zullen gaan. Iedere „star” kennen zü en al vindt een ander een bepaalde film mooi of leelük, zü bezoeken steeds hardnekkig en eigenwüs het tegenovergestelde. Steeds meer menschen worden tot de film bekeerd en zoolang een film geen aanstoot geeft, kunnen wü den nlet-liefhebbers gerust aanraden, eens een kükje te gaan nemen. Onder de aanwezigen achter de balie hadden we al iemand opgemerkt, die büzonder zenuw achtig deed. Hü stond met de pet in de hand te draaien en zei vlug naar huls te moeten, want hü moest nog melken. Het was een inwoner van Beets. P. B„ die zonder licht had gereden, wat hem voor den eersten keer van zün leven in aanraking bracht met den kantonrechter. Met een diepe buiging voor dezen magistraat kwam hü op en onder veel gestotter en zenuwachtig gedraai met z*n pet zette hü de zaak uiteen: Hü was druk kran ten aan het bezorgen, en daar zün lamp niet goed brandde, had hü een touwtje aan de dynamo vastgemaakt. Als hü aan het touwtje trok, brandde de lamp; verslapte hü echter in zün greep, dan gaf de lamp geen licht. Op ’t moment, dat hü ,4e teugels niet 41 te strak aanhield", had de dienstdoende veldwach ter hem gesnapt. Hü verzekerde, dat het .hooit weer beuren zou" en „dat hü er niks an kon doen." De publieke tribune lachte smakelük om dezen jongeling, zóó hard zelfs, dat wü het vonnis van den kantonrechter gemist hebben. Met een diepe buiging en druk in zichzelf pra tend trad deze speler af. Rest ons nog te vermelden, dat er hierna, twee caféhouders terecht stonden, die dames- bediening in hun café er op nahielden. De een kreeg f 4 of 4 dagen en de andere f 15 of 10 dagen. Voor een goed bezette zaal is Woensdagmid dag gedurende .de zitting van het Hoomsche Kantongerecht de proloog gegaan van een visch-avontuur. Ja. de proloog, want de zaak wordt voor de Arrondissementsrechtbank voort gezet. aangezien de betrokken personen in hoo- ger beroep zün gegaan. .Amusant was het geval zéker. Alleen was het jammer dat de temperatuur in de zaal zoo laag was. anders zouden we nóg méér genoten heb ben. Het raam stond open, zoodat er blnpen een frisch windje woel, wat aan majoor Korver het gezegde ontlokte: „Je waait van je stoel weg Om te beginnen bü het vlsch-avontuur: de Urker visscher P. K. had met verschillende pallngfuiken gevischt op een bepaald deel van het IJselmeer, waar hü niet mocht vlsschen. K. ontkende pertinent: .Daar is heelegaar niks van waar.” Hü wist niets van het verbod tot vlsschen af, want de brief, dien hü daarover ontvangen had, had hü .geenszins gelezen Getuige M. v. d. G„ opzichter, had bevolen de fuiken weg te halen, aan welk bevel verd. geen gevolg gegeven had. Ook de vader van verd., A. K., wilde ze niet weghalen. Deze beweerde n.l. dat hü het niet kon „voor z'n ge moed", wat de kantonrechter niet direct snapte. Wü trouwens ook niet!!» Verdachte K. begon zün verdediging met de bewering, dat hü van v. d. G. geen goeds te verwachten had. Hü vond het „een r..z..tje” want zün vlschvergunnlng was onder de hand aan een ander gegeven. Met een weldsch ge baar beweerde hü. dat het „een groote r....- bende” was. Immers hü vond het geven van vergunning onbillük. Bepaalde visschers kregen plekken waar veel visch zat. anderen mochten vlsschen. waar zoo goed als niets zat. Nu ontstond er een hevig twistgesprek tus schen den kantonrechter en K.. die benarde vragen handig ontweek, een handigheid, waar mee mr. van der Brandeler natuur! yk overigens geen genoegen nam. Vervolgens werd de vader van verd., A. K.. gehoord. In .grootsche” bewoordingen gaf deze een omslachtige uiteenzetting van het geval, waar- bü hü meerdere malen het Wetboek van Straf recht aanhaalde. Hü was blükbaar bang, dat de kantonrechter hem niet goed snapte, want herhaalde malen zei hü: „U moet me goed begrüpen....!” Volgens hem JfMusachen Jüffcjfe. water bren gen. het te WMar sFaan en het ZK Uil, halen van netten." Hü wlid^ de netten niét uit het water halen, omdat hff bang was door v. d. G. be keurd te worden wegens vischvangst. Immers, het uit het water halen van netten is vlsschen. waarop de ambtenaar opmerkte dat het te water st44n van netten óók vlsschen is! De vader, die Inspecteur is geweest, vond het onbillük en begon nog eens opnieuw, om zoo doende zün recht te verkrügen. O.a. zei hü dat hierover reeds een adres gericht is aan de re- geering en dat er - binnenkort over gesproken zal worden in de Kamer, wat den kantonrechter een welgemeend „Al!” ontlokte. Na een stort vloed van woorden kon de kantonrechter ten slotte óók zün woordje zeggen: „We weten het nu wel; schei maar uit!" De ambtenaar merkte op, dat v. d. G. verd. in de gelegenheid had ge steld de fuiken weg te nemen. Dit is niet ge beurd, want K. was bang, dat hü dan voor visschen bekeurd zou worden. Dit argument vond spr. niet steekhoudend en daarom elschte hü f20 of 20 dagen. De kantonrechter maakte ervan f 15 of 10 dagen netten breien. Tevens zal verd. de net ten. >n waren echter zeer verontwaar- iden dadelyk hooger beroep aan. We zullen er spoedig dus wel meer van hooren! Arme jonge meisjes, die u verbeeldt de wereld te veranderen, omdat de wereld blüft uitroepen, dat de opvoeding, die gü ontvangt u onafhan- kelük maakt! Die onafhankelükheld, verwor ven door onzen wil, door ons werk, wü weten niet wat er mee te doen, omdat onze harten niet alleen door het leven willen gaan. Onze narten zün ongelukkig, men moet ze beklagen! Ik zal dus mee naar Marly gaan en te voren daarna, dat is niet van belang, zal ik baron Hull! verlof geven aanzoek om mün hand te doen. Binnen veertien dagen zal ik verloofd zün en in drie maanden getrouwd. Lies zal een be grafenis hebben eerste klasse; de portier en de koster in vol ornaat, de kerk met bloemen ver- sierd en vol goede vrienden en vriendinnen, die gedurende de plechtigheid het tollet van de bruid en haar houding zullen critlseeren en met elkander zullen spreken over de excentriciteiten, die zy heeft uitgehaald. Men zal baron Rulll t"1 beUa«en, ondanks den bruidsschat »an de bruid, maar haar zal men niet beklagen. toch aal die mooie huwelüksplechtigheid op een weide, begrensd aan een züde door een kleine rivier en aan de andere door hooge popu lieren, wü liepen in het frlssche gras bezaaid met allerlei bonte btoemen, door den wind of door de vogels gezaaid. En Claude zei mü: .Elisabeth, als ik droom en dat gebeurt mü dlkwüls, sedert ik in Marly woon, zie ik hier landhuisjes opgericht met veel vensters om licht en lucht toe te laten. Ik zie in die huisjes kinderen dartelen, ik zie hier een nieuw ras van arbeiders, die tevreden zün met hun lot en niet denken aan elschen, stakingen en het gewone gevolg: rampen.... Daar, kük daar zal ik een school bouwen, iets verder een ziekenhuis, men moet zorgen voor de zieken en dan een bewaarplaats voor de kleintjes. Ik wil hier zalen hebben, waar de werklieden zich kunnen ontspannen, bioscoopvoorstellingen van het goede soort, zaden, die hun de kroegen zul len doen vergeten. Buiten zal Ik speelplaatsen laten aanleggen en als ik rük genoeg ben, zal ik een kerk laten bouwen, die het middelpunt van alles zal zün.... Ik droom en men zal mü zeggen, dat het onmogelük is om de vriend te zün van mün ondergeschikten, ik droom, als ik denk, dat zü begrüpen zullen dat zü werken voor de gemeen schap en tegelükertüd voor zichzelf. Geen groote salarissen, maar allen zullen belang hebben bü de winsten, want zü zullen hun deel daarvan krügen en ik wil, dat hun deel groot zal zün. Iedereen zal mü helpen die stad op te richten, die voor de arbeiders zal gebouwd worden en hun zal toebehooren. Er ontbreekt my om dat tot stand te brengen slechts een gesmeten. Hügend van het vlugge loopen stond daar een meisje, dat een oogenbllk rond keek en dan met een verheugden kreet op den divan wüsende: „Goddank, mün duifje!" ..Bedoelt u mü. juffrouw?" kwamLeon's ont nuchterende vraag. Nu eerst drong het zonderlinge van den toe stand tot het meisje door; fel rood kleurden zich haar wangen, het hoofd zakte een weinig voorover en dan stamelde ze: .....Geeft u mü.... alsjeblieft. duifje terug!" .Mün duifje?.... Ik ken u in het geheel niet! Als de hemel een man. vzm wien het on- noemelük erg was. als hü van honger omkwam, zoo’n malsch duifje overstuurt voor zün lunch, dan is dat een tractatle. die men toch zoo maar zonder meer niet afgeeft!" Even zag Leon naar het meisje. dat zich een houding trachtte te geven, dan schonk hü zün volle aandacht weer aan het tril lende1 beestje in zün hand. Halfluid zette hü zün onderbroken mümeringen voort. ,JÜ bent nu eenmaal den dood gewijd, mün liefje, zooals wü allen, menschen en dieren, hem eenmaal op onzen weg zullen ontmoeten. Maar voor Je mün zwakke lichaam gaat ver sterken, zeg mü nog: hoe heet je even trouwe als slecht gehumeurde meesteres, die er veel beter gevoed uitziet dan ik, arme drommel!" Het beestje wendde zün kopje her en der en knipoogde naar zün meesteres. Deze voelde zich echter niet half zoo gerust als haar troeteldier. „Als u een galant ridder is, geeft u mü m'n duifje terug!” „Galant ridder? Top! Slechts onder één voor waarde kan ik aan uw verzoek voldoen: Als u een dame ia. zegt u mü uw naam!" .Suzanne!" fluisterde het meisje. .jSuzanne!” herhaalde Leen. .Mooie naam. en..." Een oogenbllk verslapte zün greep en dank baar profiteerde het duifje van de gelegenheid. Even nog wiekte het rond, dan hervond het zün weg naar de vrüheld. Voor Leon iets had kunnen doen, was het verdwenen. „U hebt toch een goed hart, münheer!” bracht Suzanne hem tot de werkelükheid terug. .Jü wat zal ik van u zeggen, juffrouw Su zanne. Als ik zeg dat u er charmant uitziet, herhaal Ik een uitdrukking, die u wellicht al tientallen malen heeft moeten aanhooren?” „Bepaald origineel is u tenminste niet,” ver weerde Suzanne zich. Geamuseerd keek ze naar Leon, die hoe meer het meisje de deur na derde. zich steeds meer van den divan oprichtte. ,.En dat voor een kunstenaar!” Met een vroo- üken lach gaf Suzanne hem dezen „Seitenhieb” te verwerken, dan sloot zü de deur achter zich en was verdwenen. .Boo'n kleine feeks,” mompelde Leon en be- besteedde de eerstkomende uren aan alle mo- gelüke fantasieën op het thema „Suzanne en haar duifje." Een vervaarlüke slag op de deur, die meteen opensprong, en de schllderüen deed trillen, deed Leon verrast opspringen. Voor zün verbaasde oogen stond een kellner, die een zwaar beladen serveerblad torste. Zonder dat de man een woord sprak, dekte hü de tafel. Een malsch ge braden kip, omgeven door allerlei groenten, brood, een flesch wün, sigaren en sigaretten, t was een werkelijke beleving van het gaak ge droomde sprookje ..tafeltje dek je." .Dit laat» da weduwe Susanne u brengen, münheer.” Correct buigend overhandigde de kellner Leon een brief en verdween gerulsch- loos. Leon kon het er met zich zelven aanvankelük niet over eens worden, of hü visioenen had of een lichten graad van alcoholhalluclnaties. Die twüfel duurde maar heel kort. In een tempo, dat met geen enkele conventie strookte, werd de disch alle eer aangedaan, zoodat er spoe dig niet veel meer over was dan afgekloven beenderen, een leegde flesch en../, de briefI Tot in hart en nieren voldaan over zoo n ex- quisen maaltüd. zocht Leon zün divan weer op en dan eerst las hü .Münheer, 1 Komt mü voor, dat u er verstandiger aan doet inplaats van duiven te vangen, wat harder te werken. Als u niets te doen heeft, kunt u mü wel eens schilderen. Om geenerlei pretentie behoeft u zich te bekommeren Een half jaar later waren Suzanne en Leon getrouwd. Het oude sprookje herhaalt zich overal. En als tiet ook bü hen eens tot woorden kwam, dan maakte Leon er zich spoedig van af met den dooddoener: .Had Ik toch dat duifje maar opgepeuzeld!" En tls eigenlijk over bodig het te vermelden de verzoening volgt prompt. ..Ben je er bang voor? „Er is immers geen sprake van my!" Er kwam een suite, het was zoo n mooi weer, de vogels schenen elkander het toe te roepen, wü liepen langzaam en daar Claude wat be droefd keek, zei ik. opdat dit uur niet zoo somber zou eindigen: .Jk zal mü er mee bezig houden, ik zal zoeken, ik weet nu precies wat 'n vrouw Je bedoelt" En sprekend even goed in naam van zün werklieden als In zün eigen naam antwoordde hü mü: ..Zeg haar vooral, dat wy haar zullen beminnen wy waren aan het einde van de weide ge komen en gingen terug naar het huis van den directeur, waar mevr. Rendut en mama ons wachtten. De thee mettoebehooren werd ge bruikt In een tuin, waar de bloemen als per toeval waren ontloken. O, wat was het er mooi! Claude en Ik probeerden t uur van vertrek te vertragen, maar, helaas, mama is een bemin nende echtgenoote en heeft voor principe aan genomen, dat te haar man nooit behoort te doen wachten Ik schreef aan Claude: .Beste vriend, als je morgen wilt komen, zal ik je de vrouw voorstellen, die naar ik meen in staat zal zün Je in je werk bü te staan. Zü be zit niet alle eigenschappen, die je opgenoemd hebt, maar misschien zul Je toch wel tevreden zün. Ik kan je al dadelük verzekeren, dat zü een groot verlangen koestert om nuttig te zün. om te dienen, dat woord vat in het kort al haar aspiraties samen. Kom bü ons By de Gem. en Districts-Arbeidsbeurs Hoorn waren Zaterdag 13 November 1937 In geschreven in totaal 433 werkzoekenden (waar van werkloos 421) onder wie' Grafische vakken: 5 drukkers; 4 zetters Bouwbedrijven enz.: 3 betonwerkers; 4 beh. stoffeerders; 1 meub. stoffeerder; 49 grondwer kers; 7 metselaars: 20 opperlieden; 20 schil ders; 1 steenhouwer; 4 straatmakers: 4 stuca- doors; 34 -timmerlieden; 1 voeger. Houtbewerking enz.: 20 houtbewerkers; waarvan werkloos 14; 8 kistenmakers: 2 meu belmakers; 1 borstelmaker. Kleeding en Reiniging: E gappers; 4 kleer makers; 1 naaister. Bewerking van leder ern.: 2 schoenmakers: 1 vellenbloter. Metaalbewerking: 12 bankwerkers; 2 electri- cienns: 3 loodgieters; 8 machinisten; 1 mon teur (verwarming; 1 monteur (radio); 1 zil versmid. Bereiding van voedings- en genotmiddelen: moet ulterlük binnen 5 bakkers; 2 kaasmakers; 7 7slagers; 29 slga- Met dit geval was de viachmaaltyd nog niet afgeloopen deaen middag. Er kwam nog een nagerecht. J. B., ook al uit Urk, had met een kuilnet gevischt op een plaats, waar hü niet mocht vlsschen. Daarom was zün vergunning voor een maand ingetrokken en moest hü thans terecht staan. Tegen den opzichter, die er proces-verbaal van gemaakt had, had hü praatjes gemaakt: .Als ik één vinger opsteek, komt de heele vloot!" Zün bedoeling was, den opzichter bang te maken, wat hem echter niet gelukte. Daar B. niet bekend stond als een „zware jongen" werd het vonnis f 15 of 10 dagen, terwül ook hü z’n net terugkreeg De kamer voor Profje was ruim ea licht en Struisje liep dadelük met zyn baby naar het frlseche bed om er een nestje te maken Maar Profje hield hem tegen. Nee. nee, zei hü. je moet nu niet denken, dat er op de heele wereld niets gewichtiger meer bestaat dan dat jong van jou. Het is maar een lee- lük dingetje hoor en er zyn er duizenden zoo. Leg hem maar op dat voetkussen in den hoek bü het raam en hielp me nu eens oer.' de koffers uit te pakken, want het wordt tüd, dat je weer eens leert, wat werken la Je bent erg verwend den laatsten tüd. Uw remmen moesss la Mm zijn uw -7 krengen binnen de onderstaande M- standen: Mj 10 ks» per Bij 20 km per Bij 30 km per uur Bij 40 km per uur Bij 50 km per uur Bij 80 km per uur De dames J. Joop en H. R. Nühoff. belden alhier en mej. J. Bakker, te Berkhout, be haalden het diploma als typiste A. uitgegeven door den Alg. Ned. Stenografenbond. De geslaagden waren leerlingen van den heer J. Schrlckx, le Hoomsche Copieer- Inrichting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3