ONS BLAD Vijf nieuwe Kardinalen worden gecreëerd De uittocht uit Nanking is begonnen I f b 17 si 1’ L I r Het nieuws van heden „Het ware Spanje Katholiek” DE BAROMETER Nieuwe regeering in Roemenië GEHEIM CONSISTORIE OP 13 DECEMBER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Het pact tegen de Komintern I DONDERDAG 18 NOVEMBER '937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS IS ST. NICOLAASNUMMER Japan staat thans voor Geen aan Frankrijk Recordvlucht Londen- Kaapstad 2 A- J Enkele benoemingen reeds verwacht Graaf Wielopolski wendt zich tot Hitler Volksstemming vóór oorlogsverklaring Londen huldigt koning Leopold van België DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Veelbewogen nacht bij Madrid ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „ultimatum” r een dilemma ié.mi.ni.uiu «2 n et Brand» lichter te Geertruidenberg gearresteerd. O Mgr. Hinsley u*a Muaaolini’a vriendschap Mgr. Gerlier Clouaton vorige <Ut jaar volgde. Mgr. Hinsley 8 X3 Mgr. Pizzardo ~'c .4 .4 n- I Tatereaeoe slaagde er In een coalitle-regeering in Roemenie te vormen. Op 16 December zal hun in een Openbaar Consistorie de Kardinaalshoed worden overhandigd Terugtrekken politiek niet ge- wenacht; verder gaan mili tair uiterst gevaarlijk f Amendementen op de Amerikaan sche grondwet ingediend SALAMANCA, 17 Nov. (Havas) Gene raal Franco heeft aan een vertegenwoordi ger van de pers de volgende verklaring ver strekt: „Wy verdedigen de Kerk, den godsdienst, de christelijke beschaving en daarom moeten de katholieken der geheele wereld de natio nale beweging steunen. Het regiment genietroepen te Utrecht geniet de eer den langsten soldaat uit ons land onder zijn manschappen te tellen. We zien hier den 2.08 M. langen milicien D. ten Have met 2 zijner kameraden van normale lengte. Gezaghebbende Japansche kringen spreken het bericht tegen, volgens hetwelk Japan een „ultimatum” tot Frankrijk zou hebben gericht, waarin geëlscht werd, dat de verzending van wapens naar China, vla Indochina, gestaakt zou worden, onder bedreiging met een bezetting van het eiland Hainan. In het Openbare Consistorie van 13 Decem ber sullen de nieuwbenoemde kardinalen uit de handen van den H. Vader den kardinaals hoed ontvangen. door tot gravin Dultscher, Polen Dese kringen hebben verklaard, dat van de Instelling der kustblokkade van Zuld- Chlna af. In het begin van September, do Japansche minister van Bultenlandsche Za ken den Franschen ambassadeur heeft doen weten, dat Japan geen voornemens tot be zetting van Hainan had. VUf nieuwe Kardinalen sullen in een Geheim Consistorie op 13 December e.k. benoemd wor den. Te BerlUn en Rome vonden permanente eomi- lé's worden ingesteld als organen van het anti- Komintcrn-pact. Stand op Donderdag 18 ear TJn. 7524 Vorige stand 7594 le- h le Het hoofdkwartier der militaire autoriteiten blijft voorloopig te Nanking, terwijl ook de lei ders van de departementen van Verkeer, Spoor wegen, Financiën en Bultenlandsche Zaken de hoofdstad niet verlaten. Itsjlro Hatoyama, de leider der Japansche Seijoekal-partij d*e als „afgevaardigde van het Japansche volk" een bezoek aan Italië brengt, heeft de „Nitsjl-Nltsjl" telefonisch verslag uit gebracht over oen onderhoud, dat hy met Mus solini heeft gehad. De uittocht der Chineeeehe regeering uit Nan king Ie begonnen. Japan staat thans voor een moeilijk dilemma. Achttiende party van de match om het wereld kampioenschap schaken eindigt In remise. en Ut la in o- te te 700 te n. ot Een doode en een gewonde bU een ongeval op een onbewaakten overweg te MUL r Aan het ter eere van Koning Leopold gege ven noenmaal in Gulllhall zaten onder meer Chamberlain, Simon, Eden, Duff Cooper en Hore Belisha aan. In een toespraak zelde de Lord- Mayor, dat het door de ligging van belde lan den van zelf spreekt, dat Engeland en België veel belangen gemeen hebben, De handel tus- Generaal Franco verklaart, dat de nieuwe Spaanache staat een werkelijke democratie zal zijn BOEKAREST. 17 Nov. (Havas) Tatareacoe is er in geslaagd een nieuwe Roemeensche regeering te vormen. Deze bestaat uit do leden van het oude kabinet, met uitzonde ring van Jan Bujol. den nieuwen minister van Handel en Nijverheid. Manulescoe Strunga, die minister van Staat, en Ignescoe SiaestL die minister van Landbouw gewor den is. Bij dit blad behoort een af zonderlijke St. Nicolsuis-bij- lage, welke lezers (essen) niet' illustra ties en verhalen geeft, maar ook via de advertentie kolommen de beste adres sen voor bel aankoopen van geschenken leert kennen. ig van Mgr. Pellegrlnettl, die op Pauselijk Nuntius in Joego-Sla- vlë is, doet een wijziging In de Vatlcaansche diplomatie verwachten. Mgr. Pellegrlnettl Is oud- partlculler secretaris van den H. Vader, Wiens vertrouweling hij immer gebleven is. Mgr. Ermeneglldo Pellegrlnettl werd geboren te Camalore, op 37 Maart 1878; 30 Met 1922 werd hij benoemd tot titulair Blsschop van Adaua. Mussolini had gezegd voor Japan do hechtste gevoelens van vriendschap te koes teren. ,.Ik zou zelfs een nieuw verdrag wil len sluiten aldus de Duce dat, beter dan letters dat kunnen, uiting zou geven aan de oprechtheid der vriendschap tus schen onze landen." IiF 1926 werd Mgr. Hlnsley benoemd tot Bls schop van Sebastopol 1. p. 1. en vier jaar later tot titulair Aartsbisschop van Sardis. De ondervoorzitter van den ministerraad. Inculetz, neemt de leiding op zich van het mi nisterie van Verkeer, als opvolger van Franaso- vlcl, die overgaat naar Blnnenlandsche Zaken, welk departement tot dusver door Tatarescoe werd beheerd. Valer Pop. die in het vorige ka binet minister van Handel en Nijverheid was, wordt minister van Staat. Verder is dr. Topa, de secretaris-generaal van de onder leiding van Jorga staande nationaal-democratische partij, benoemd tot onderstaatssecretaris van Arbeid. De nieuwe ministers hebben vanavond in handen van den koning den gebrulkelUken eed af gelegd. Plechtige aanbieding van een adres van welkom in de City BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alunaer I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnezted Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Amendementen op de Amerikaansche Grond wet ingediend, waarhU aan het Congres het recht wordt ontzegd oorlog te verklaren sonder volksstemming. Do Japanners schOnen thans voor hot probleem te staan, tot hoever >U moeten oprekken met hsn ontzaglijke leger. Im mers, sU zullen de Chineeeehe regeering In Nanking niet aantreffen. Politiek is het zeer moeilijk voor hen terug te trekken; militair Is hot zeer mssiiph nog verder naar het hart van China op te maruheeren. Generaal Franco verklaart, dat de nieuwe Spaanache staal een ware democratie aal lijn. •chen de bekte staten is van de grootste be- teekenls en zy rijn bovendien vereenlgd door het streven naar het doen verdwynen der tol muren en handelsbelemmerlngen. In zijn antwoord zelde de Koning der Belgen' „Meer dan elders valt in uw stad de echo waar te nemen van de bezorgdheid, die in de ge- heele wereld heerscht Daaruit volgt, dat Enge land een bijzondere verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van de aangelegenheden der we reld, speciaal de economische aangelegenheden, waaruit do internationale vraagstukken ont spruiten." De Ohlneesen hebben, volgen* bet D.N.B, den benedenloop van den Jangtae op twee plaatsen versperd. Naar verluidt sullen de Chineesen de rivier tusschen Kiangjin en Nanking op nog vier plaatsen versperren, teneinde den Japan- schen troepen den opmarsch naar Nanking te bemoeliyken. Luitenant Sadao Sjlrosjo, een der drie beste Japansche vliegers, is tijdens een bombardement van de Chineeeehe artilleriestellingen by Boeti- jau om het leven gekomen, doordat zyn toestel in brand raakte. Sjlrosjo heeft deelgenomen aan meer dan twintig luchtaanvallen op Nan- king. Generaal-majoor Sjozo Tetsoeka is 9 No vember gewond gedurende de gevechten by Katjang. Sedert 1930 was hy Apostolisch Delegaat voor Afrika; doch lp 1934 leed hy zoozeer onder het tropi sch* klimaat, dat hy moest worden terugge roepen. Todh In Maart 1935 Kardinaal Bourne over leed, volgde Mgr. Hlnsley dezen op als Aarts bisschop van Westminster. Zijn eerste opdracht was de pelukwenschen van den H. Vader over te brengen aan den jubileerenden Koning George V van Engeland. Het was vrywel «zeker, dat ook Mgr Piazza, die den titel van Patriarch van Venetië draagt, tot de eer van het purper zou worden verheven. Mgr. Adeodato Giovanni Piazza werd 30 Sep tember 1874 te Vigo dl Cadore geboren; hy trad in de Orde der Geschoeide Carmelieten en werd 29 Januari 1930 benoemd tot Blsschop van Benevento; 16 December 1935 volgde zyn benoeming tot Patriarch van Venetië. Du verhefflnj het oogenblik SJANGHAI, .17 Nov. (Reuter). Van betrouwbare en gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Tsjang Kal Sjek het voornemen heeft, af te treden als pre sident van den uitvoerenden Joeai^jen zich geheel te wijden aan zijn taak ais opperbevelhebber van het Chineesche leger. WASHINGTON, 17 Nov. (D.N.B.) De sena toren Lafollette en Capper hebben amende menten Ingediend op de Grondwet, volgens welke aan het Congres het recht wordt ont zegd oorlog te verklaren zonder voorafgaande volksstemming en aan den president t recht wordt ontnomen de Amerikaansche weermacht, zonder een formeele oorlogsverklaring van het Congres, zoo te versterken, dat een oorlog on vermijdelijk wordt. De volksstemming behoeft slechts te ver-ralten b<j een vtjandeUjken tnvzl - in de Ver. Staten of de protectoraten. In het huis van afgevaardigden werd een wetsvoorstel ingediend, om in geval van oorlog de burger bevolking te mobiliseeren. boren als de zoon van een dorpsaannemer. Hy studeerde aan het Engelsche College te Rome, verwierf te Londen den doctorstitel en werd in 1893 priester gewijd. Aanvankelijk specialiseer de de jonge priester zich op onderwysgebled; Belangrijke schenking aan den Staat ten behoe ve van het misdeelde kind. De eerste kerstpakketten voor de bemanningen van onze oorlogsbodems zijn ver scheept. De douane brengt de papieren in orde. De nacht is veelbewogen geweest aan de fron ten bij Madrid- De regeeringabatterijen hebben den geheelen nacht gevuurd op de Unlverslteits- wyk, waar de rechtschen zich samentrokken. In den sector van Qarabanchel hebben de regee- ringstroepen een belangrijk terrein bezet aau den voet van den Cerro Blanco, waarbij zy zich meester maakten van een belangrijke hoeveel heid oorlogsmateriaal. In den sector van de Jatama is van beide zyden krachtig geschut vuur gegeven. KAAPSTAD, 16 Nov. (Reuter) Mevrouw KirbyGreen en Clouston zyn vanavond 18.59 uur Greenwlchtyd te Kaapstad geland. Zy heb- In een afge- VATICAANSTAD, 17 Nov. (Ste- fani). Op 13 December zal de H. Vader in een Geheim Consistorie de volgende kardinalen creëeren: Mgr. Piazza, patriarch van Venetië. Mgr. Pellegrinetti, Pauselyk Nuntius te Belgrado, Mgr. Hinsley, Aartsbis schop van Westminster, Mgr. Pizzar do, secretaris voor buitengewone kerkelyke aangelegenheden en Mgr. Gerliers, Aartsbisschop van Lyon. ROME. 17 Nov. (Havas.) Op het oogen blik worden tusschen Japan, Italië en Dultschland besprekingen gevoerd inzake het Instellen van een permanent comlte. dat is voorzien by het protocol van het antl-Komlntem-verdrag. Mevr. Kirby-Green en hebben al een half auccea NANKING, 17 Nov. (D.N.B.). Naar ver luidt. heeft de Chineesche President. Lln Sen, met zyn staf en de hooge ambtenaren Nanking verlaten. Hy Is op weg naar Tsjoengking In de provincie Tsetajoean. De verhuizing uit de ministeries, met uitzon dering van dat van Oorlog, Is begonnen. Na het Consistorie van 13 December e.k. zal het H. College bestaan uit 69 Kardinalen, van wie 40 Italianen en 29 buitenlanders zyn. On der de laatste categorie komen o.a. zes Fran schen, vier Amerikanen, drie Dultschers, drie Spanjaarden, twee Tsjecho-Slowaken, twee Polen en een Engelschman voor. Reeds lang verwachtte men, dat Mgr. Pizzar do, de tegenwoordige secretaris voor buiten gewone Kerkelyke Zaken en onmlddeliyké me dewerker van Kard Pacelli, tot het purper ver heven sou worden. Guiseppe Pizzardo werd 13 Juli 1877 In Sa vona geboren; In 1902 ging hy aan het Lom bardische seminarie te Rome studeeren. Zyn eerste schrede in de diplomatie deed hy als secretaris der Nuntiatuur te Muenchen, waar hy in 1909 In dienst trad. Reeds In 1912 werd hy naar Rome teruggeroepen, waar hy verder aan het Pauselyk Staatssecretariaat verbonden bleef. Tot 1990 was hy minutant, vervolgens onder-staatseecretaria en sedert 1927 Pauselyk geheim-secretaris. By de bespre kingen over het verdrag van Lateranen werd hy de opvolger van Mgr. Bcrgoncint, die Pau- eelyk Nuntius aan het Itallaansche Hof werd. Óp 27 April 1930 werd Mgr. Pizzardo Paus Pius XI in den St. Pieter gewyd Aartsbisschop van Nlcea L p. 1. De benoeming van Mgr. dr. Hinsley wordt verklaard uit Jiet feit, dat Engeland altyd een Kardinaal gehad heeft in den persoon van den Aartsbisschop van Westminster. Arthur Hlnsley werd 25 Aug. 1865 te Carlton In Yorkshire ge- ben den afstand EngelandKaapstad recordtyd van 45 uur vyftien minuten legd. Het vorige record, dat gemaakt werd door Amy Johnson, bedroeg drie dagen, zes uur, 26 minuten. sedert 1899 was hy rector van de grammai- school te Bradford, wier leerlingental onder zyn beleid van 30 tot 300 groeide. Na enkele jaren in de zielzorg werkzaam te zyn geweest, werd hy ‘17 benoemd tot rector van het Engelsch Lourdes. Hier bleef hy tot zyn benoeming tot Aarts bisschop van Lyon en Primaat van Gallië, die NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ^X\\\\\UUllllllffïf///////Z^Zi LONDEN, 17 Nov. (Havas) In het begin van den middag heeft koning Leopold van Bel gië Buckingham Palace verlaten om zich naar de Guildhall te begeven, teneinde 1 adres van welkom van de Londensche City in ontvangst te nemen. De koning, die vergezeld werd door den hertog van Kent, werd harteiyk toegejuicht, toen hy in een open rijtuig door de straten reed. Aan den ingang van Guildhall werd de koning ontvangen door den Lord Mayor van Londen. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de bibliotheek, waar de koning en de Lord Mayor zich neerzetten in op een verhooglng geplaatste leunstoelen. De griffier van de City, rechter Gerard Dodson, las vervolgens een resolutie voor, waarin o.a. werd gezegd: „Wij verzekeren u, dat de burgers van Londen den meest vurigen wensch koesteren, dat het Belgische en Brit- sche volk zyde aan zyde zullen biyven In oogenbllkken van wanhoop en lyden, opdat zy, nauw verbonden door banden van vriendschap en goeden wil, kunnen pogen de vele problemen van de wereld op vreedzame wijze op te lossen. Nadat de koning met enkele woorden in het Engelsch bedankt had, begeleidde de Lord Mayor den koning naar de kunstgalerij en vervolgens naar de Guildhall, waar de lunch weid ge bruikt. Naar het blad Suisse meldt, heeft het Zwit- sersche bureau voor handelsuiloreiding onlangs door zyn vertegenwoordiger in Burgos met de regeering van Franco een voorloopige handels- overeenkomst gesloten, welke in hoofdzaak m oen compensatlestelsel voorziet. WIJ zyn ten diepste voorstanders van sociaal welzijn en wij worden bezield door de leerlngen van de Katholieke Kerk: minder rijken, maar ook minder armen. De nieuwe Spaansche staat zal een werkelijke democratie zyn, waarin alle burgers zullen deelnemen aan de regeering". De generaal voegde hieraan toe. dat de nieu we staat de entten zou intrekken, die de reli gieuze onderwysorden verbieden, die de kerke lyke goederen in beslag nemen en de Jezuïeten orde verbieden. De religieuze gebouwen zullen worden teruggegeven aan de Kerk en de geee- telljkheld zal te harer beschikking krijgen de fondsen, die noodlg zyn om haar geestelyke zending uit te voeren. Tenslotte zal op alle unl- versltelten hooger godsdienstonderwijs worden gegeven. „Dit alles." zoo besloot Franco, „omdat het katholicisme het kenmerk geweest is en zyn aal van het werkelijke Spanje". Ook de benoeming van Mgr. Gerlier komt niet onverwacht; zjjn titel van Primaat var Gallië, en het bezoek, dat Kard. Pacelli hem bracht toen hy nog Blsschop van Tarbes en Lourdes was, deden reeds vermoeden, dat hy tit tot kardinaal zou worden verheven. Pierre Gerlier werd 14 Januari 1880 In Ver sailles geboren. Aanvankelijk was zyn plan In de advocatuur zyn beroep te vinden; al spoe dig was hy een vooraanstaand lid van de Pa- rijsche Advocaten-kamer. In 1913 echter voel de hy roeping voor het priesterschap; hy be gon theologie te studeeren, doch de oorlog bracht hem aan het front. Als adjudant van het 104e Regiment Infanterie werd Gerlier in September 1914 gevangen genomen en te Frei burg geïnterneerd; voor zyn dapper gedrag werd hy begiftigd met het Croix de Guerre. In 1921 werd hy priester gewyd en benoemd tot onderdirecteur van de diocesane werken en d* pers-afdeellng. Den 15en Mei 1929 benoemd* Z. h. de Paus hem tot Blsschop van Tarbes eo gevangenis te Moabit in afwachting van einde der instructie. Haar advocaat Is op de hoogte gesteld van de ten laste feiten en hem werd ook niet toegestaan cliënte te tezoeken. Algemeen veronderstelt men, dat de zal worden uitgewisseld tegen een die om dezelfde reden (spionnage) In wordt gevangen gehouden. WARSCHAU. 17 Nov. (Havas). Graaf Josef Wielopolski, wiens vrouw door de Dultsche autoriteiten te Berlijn werd gearresteerd als verdacht van spionnage, heeft het volgend telegram tot Hitler gericht: „Doe een beroep op Uwe Excellentie, als mensch zoowel als vader. Sedert eU maanden bevindt mijn vrouw zich te Berlijn in de ge vangenis. Haar lot ligt in uwe handen. Geef ons dochtertje van zeven jaar haar moeder terug”. Gravin Wielopolski bevindt zich thans in de het niet gelegde zyn in 191 "Colfcge te Rome. 1 H? 1 Gemeld wordt, dat de Chlneeaen een versper ring hebben aangelegd by Tsjlngklang en tege lijkertijd mijnen hebben gelegd op den Jangtse, aangezien zy verwachten, dat de Japanners zullen trachten de versperring by Kiangjin door te steken. De Japanners beweren, dat hun voor hoede, die oprukt langs den spoorweg Sjanghal- Nanklng, zich thans op 17 KM. afstand van Soetsjau bevindt. Mgr. Pizzardo is een der yverigste wer kers voor de Katholieke Actie, en men brengt zyn benoeming tot Kardinaal dan ook In verband met de geruchten omtrent een eventueele Instelling van een Congre gatie voor de Katholieke Actie. II. Mv S»A*.i M.,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9