Begrooting van Financiën onder het mes yllSCO M W "tel teé Eau de Colognes ‘ïW dbt. J® EEN GELUKKIG ARREST VELE WENSCHEN GEUIT 12.5 MILLIOEN WINST VOOR DE P.T.T. a z Kerkelijk leven VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 GEN. Em. deken van Son MGR. A. PIAZZA O.C.D. Tosca TWEEDE KAMER Het De financiën Italiaansch schip vergaan Minister is er in beginsel toe bereid DE „NIEUW AMSTERDAM” Eenig debat over Werkende Land Manufacturier te Medemblik veroordeeld In de St. Anna-Stichting te Nijmegen overleden Bemanning door Nederlandsch schip gered Heruitzending door den K.R.O. op Dinsdagmorgen JONGE TUINDERSKNECHT VERDRONKEN HOORSPEL „DE BRUILOFT VAN VONDEL” VERBINDENDVERKLARING TEXTIELCONVENTIE Krijgt den naam van den marine- vlieger Wissel PRINSEL1JKE GIFT VOOR DE WINTERHULP i NIEUW ONTDEKT MEER IN NIEUW-GUINEA Tosc'a, Zijn woning en winkel in brand gestoken Tinbaggermolen heeft aan alle gevaren weerstand geboden De „Doejoeng” behouden aangekomen Door middel van een wet wil de minister optreden tegen het misbruik van groote reser- veeringen door besloten vennootschappen De taak van het Staatsbedrijf als groot-werkgever op de arbeid smarkt Volgend jaar de „Karitffata” De minister aan het woord Van een groentenschuit gevallen Personeel 4 op s meld, tot de Geschoeide Carmelieten. i»» Den Haag, 18 November 1937. Minister De Wilde V a ten en *kea. was, aangaat, De minister vist de Kamermeerderheid echter met klem van zyn gelijk te overtui gen: door deze wetswijziging zou de premie naar het werkelijk verdiende loon worden vastgesteld en met langer naar een fictie, waarbij practlsch wel zelden het juiste be drag getroffen kon worden. nister met veel. Alleen heeft hj) een verwerking der omzetbelasting op rundvleesch in den slacht- accijns in voorbereiding. Aan de gemeenten zou de Minister willen overlaten eventueel een ver mindering der personeele belasting voor café’s, restaurants en bioscopen in te voeren. Het Rijk kon volgens den Minister hier met datgene bij passen, wat de gemeente eventueel zou moeten missen. Naar wü vernemen, heeft de minister van Eco nomische Zaken in antwoord op het desbetref fende verzoek van de vereenlging „Nederland- sche Textiel Conventie” medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is de algemeen verbindendver klaring van het kartelreglement en de gemeen- chappeiyke verkoops- en betalingsvoorwaarden der conventie te bevorderen. Vandaag kwam als eerste der Hoofd stukken na de beëindiging der Algemeene Beschouwingen de begrooting van het Departement van Financiën aan de beurt, en gezien het Voorloopig Verslag en de Me morie van Antwoord konden wy ons voorbe reid houden op veel vragen en veel wen- sciien. Donderdag is te Nijmegen in de St. Anna- stlchtlng overleden de oud-deken van Nij megen, Mgr. C. A. van Son, die de laatste jaren zijn emeritaat doorbracht Bi genoemde stichting en als deken werd opgevolgd door den hoogeerw. heer J. L. van Mulukom. Het prinselijk paar heeft den burgemeester van Baarn een gift doen toekomen als bijdrage Voor de afschaffing van de grondbelasting gold hetzelfde, maar de Minister wil wel bevorderen, dat deze belasting met betaald hoeft te worden, dat er vrijstelling of ont heffing wordt verleend, indien werkelijk de mogelijkheid tot betalen ontbreekt. IH ELK I OERDEEL BETER Een rechtvaardige belasting moet er ko men voor het kinderrijke gezin; op ’■Minis ters christelijke beginselen deed hij een be roep. Met maatregelen ten gunste van de groo te gezinnen zijn wij nog lang niet aan het eind. rede het Nader zou de Minister overwegen of met meer kracht de bestrijding der smokkelarij (inzonder heid van clgarettenpapier) zou kunnen worden aangepakt. De kwestie 'van den pantserauto Nader zou hij overwegen, of het verkrijgen van gegevens van 's Rijks belasting-adminlstratie door de gemeenten met 't oog op de gemeente lijke heffingen vergemakkelijkt kon worden. huid tsche staan be- pen, naar »eua, rmd, van de i ver- king slijm nge- pge- valt tigen iRub eest» WU HANDHAVEN KWALITEIT BUITENZORG. 18 Nov. (Aneta). De !•- geering heeft officieel goedgekeurd, dat het meer, gelegen in de onderafdeeling Mimika in Nleuw-Gulnea. en dat ontdekt ia door den marlne-vlieger, den heer Wissel, den neem zal De directie van de Holland-Amerika Lyn heeft benoemd tot gezagvoerder van bet toekomstige vlaggeschip. de .Nieuw-Amsterdam”. den heer J. J. Bijl, commodore van de H. A. L.-vloot en winst pen, kant, bedrijf noodzakelijke w<nst te waarborgen, is een prijs-regelende overeenkomst moreel Van de zijde der Paters Carmelieten wordt er op gewezen, dat Mgr. A. Piazza O. C. D., de Patriarch van Venetië, die tot Kardinaal be noemd zal worden, behoort tot de Orde der Ongeschoeide Carmelletep en met, zooals ge- Conform den eisch van den procureur-gene- raal veroordeelde het Gerechtshof te Amster dam den manufacturier H. W. te Medemblik Wegens brandstichting tot een Jaar gevangenis straf. Vo^r wijziging der omzetbelasting t.o.v. som mige artikelen in accijnsheffing voelde de Ml- De fictie wijkt af van de werkelijkheid, en daar de werkelijkheid in het zoo snel wisse lend leven ook voortdurend verandert, behoor de deze materie bij Koninklijk Besluit te wor den geregeld. Vreesde men voor onjuiste be schikkingen of voor een te ver gaan op dezen weg van een wijken voor welke werkgevers- groep ook. was geen sprake! dan was de minister toch te allen tijde nog door de Ka mer ter verantwoording te roepen. Cordaat met de handen in de heupen geposteerd naast de minlsterstafel, elschte mej. De Jong even wel onverbiddelijk stemming, welke echter niet Bjj de belastingregeling wordt voorts in beduidende mate rekening gehouden met het groote gezin, zooals by de inkomstenbelas ting en de omzetbelasting. Met het oog op economische belangen bleef de minister zijn bezwaren tegen een winstbelasting handha ven. Wel wilde hij door middel van een wet, gericht tegen het misbruik, dat gemaakt wordt van groote reserveeringen door beslo ten vennootschappen, hiertegen zooveel mo gelijk optreden w Wat ten slotte betreft de verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd, deze wordt zeer ernstig overwogen. Wanneer accijnsverlaging mogelijk is dan zal deze heffing het eerst in aanmerking genomen worden. De N V. Stoomvaart Mij. Nederland heeft van den gezagvoerder van het motorschip „Tajan- doen" een telegram ontvangen, waarin deze mededeelt, dat hij zestien mijl van Ouessant 31 leden van de bemanning van het Itallaansche stoomschip ..Boccaccio”, dat op weg was van Hamburg naar Genua, heeft gered. Eén lid van de bemanning wordt vermist. Intusschen heeft da minister wel het gevoel, dat verschillende onderwerpen in overleg met de bijzondere commissie van Georganiseerd Overleg voor het Staatsbedrijf wat uitvoeriger zouden kunnen worden behandeld, waardoor een beter inzicht by het personeel in de werking van het bedrijf zou kunnen worden verkregen. Het opheffen van de Zondagsbestelllng in de zeer weinige plaatsen, waar deze nog wordt uit gevoerd, zou voorshands op zeer groote moei lijkheden stuiten; deze beperkte bestelling zal daarom nog niet kunnen worden gemist. Ten onrechte wordt gemeend, dat ten Tele- graafkantore te Amsterdam een chronisch te kort aan personeel bestaat. Aannenung en vak kundige opleiding van nieuw personeel ge schieden naar behoefte. Voor de bediening van de nieuwe telegraaftoestellen zullen vrouweiyke krachten worden aangenomen, omdat deze daarvoor meer geschiktheid bezitten dan man nen. De bedrijfsleiding heeft onlangs besloten, uit sluitend in het belang van de adsplrant-bestel lers (en de hulpbestellers)geleidelijk en op be scheiden schaal weder over te gaan tot benoe ming van bestellers zij het boven de formatie. In 1937 zullen er pl.m. 30 worden benoemd. De bij de N. V. J. K. Smit's Scheepswerf te Kinderdijk in aanbouw zijnde tinbaggermo len „Karlmata”, eveneens voor rekening van de N. V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaat schappij BlUiton, zal in Juli 1938 gereed zijn, om naar Indië te worden gesleept. Deze tin baggermolen heeft nog grootere afmetingen dan de. Doejoeng. Hierna hebben sprekers in de Kamer nog veel verlangd, gewenscht, geëlscht, afgekeurd, ge weigerd. afgewezen, enz. en wj) zouden den lezer zich kunnen laten vermeien in een weer gave van parlementaire welsprekendheid. Ratio- De belangstelling voor wat er rondom de be grooting van minister De Wilde zich zou af spelen moest eenige kwartiertjes in toom ge houden worden, aangezien een groot aanta’ hamerstukken afgetikt moest worden en mi nister JFtomme over een tweetal wetsontwerpen eenig debat had te voeren, bij welke gelegen heid wij dezen minister voor het eerst achter de groene tafel in zjjn levendige welsprekend heid en flitsende slagvaardigheid konden be wonderen. De heer DREES (SDA.P.) uitte bij- de be handeling van een suppletolre begrooting van Sociale Zaken, waarop 7100 uitgetrokken was voor de boek-uitgavë „Het Werkende Land” en 15.000 voor de vervaardiging van een gelijk namige mm, bezwaren. De door boek en film bedoelde reclame voor ons land zou nJ. te een zijdig opgevat zijn, daar veel van wat er in boek en film naar voren gebracht wordt, niets of weinig te maken zou hebben met de crisis maatregelen. Met elegante, zwierige eloquentie heeft mi nister ROMME den geachten afgevaardigde echter aangetoond, dat de opmerking eer lof dan blaam voor boek en film inhield. Immers, het was niet de bedoeling geweest, alleen maar met het in de crisisjaren gepraesteerde pro paganda te maken. De wereld mocht waarlijk ook wel eens zien, wat er in andere perioden tot stand kwam, b.v. het voortreffelijke, dat onder leiding van prof. Aalberse en 's heeren Drees’ partijgenoot Wibaut op het gebied van de volkxhuüavasting is bereikt. Zijn eerste pleit bleek de minister snel en gemakkelijk gewonnen te hebben. Iets moeiiyker werd het hem gèmaakt door mej. DE JONG (S-D-AE*.) en den heer AME- LINK (AJL), die in het wetsontwerp tot wij ziging van de Invaliditeitswet (beoogende de loonbepaling in de Invaliditeitsverzekering van de huisarbeiders voortaan niet meer bjj wet. maar by Koninkiyk Besluit vast te stellen) een benadeeling der arbeiders zagen en een gehoor- zaamheidsbuiging in de richting van enkele werkgeversgroepen en bovendien vreesden zy, dat de minister op dien weg nog verder zou gaan (ook ten Ranrien van het loon in collec tieve contracten). alweer: ten faveure van zekere werkgevers. Naar wy vernemen zal het hoorspel van Toon Rammelt. „De bruiloft van Vondel”, Dins dagmorgen 23 November as. opnieuw door den KRO. worden uitgezonden ?n wel in bet bij zonder voor de leerlingen der Middelbare en Mulo-scholen. De rechtbank te Alkmaar had hem tot dezelf de straf veroordeeld. Verd., die dit ontkende, zou in den avond van Zaterdag 30 Januari brand hebben gesticht In zyn woning en winkel ■*n de Westerhaven. Het perceel brandde vry- *el geheel uit. 50 tegen 27 stemmen (die van de 8.D.A.P, d» N.S.B., de Communisten, de Staatkundig-ge- reformeerden, de Christen-Democraten en als eenling van rechtach .de heer Amelink) verkreeg het ontwerp de goedkeuring der Ka mer. nanclën, den heer DE WILDE, die na al deze redevoeringen in eersten termijn nog laat aan het woord kwam en kort maar prompt van antwoord diende, hier het woord te geven. Tegenover hen, die geklaagd hadden over den onevenredigen druk der Indirecte belastingen, voerde de Minister aan, dat ook de druk der directe belastingen (schrale troost!) zeer zwaar is. De plechtige ’H. Requiem wordt opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, Bisschop van den Bosch. Verschenen is de Memorie van Antwoord de P.T.T.-begrootlng. De meenlng. dat de verwachtingen bedryfsresultaten over 1937 zoodanig zyn beterd. dat ondanks de uitkeering van een winst van f 8.500.000 de mogelykheid is ontstaan ook voor 1937 de afschryvingen alsnog op het ge- wenschte peil te brengen, Is Juist. Deze verbe tering maakte het voorts mogeiyk tot invoering van de belangryke verlagingen van de inter- locale posttarieven, welke met ingang van 1 Sep tember J.l. tot stand zyn gekomen, over te yuan Over de eerste 9 maanden van 1937 wordt een bedryfs winst becyferd van rond t 10.000.000, voor het geheele Jaar 1937 zal die winst, naar zich thans laat aanzien, ongeveer f 12.500.000 bedragen. Het spreekt vanzelf, dat de aandacht van den minister en van de bëdryfsleidlng bij voortdu ring gericht blyft op de mogelykheid van ver laging van tarieven. Het Is waarschynlyk, dat inzonderheid en kele Internationale tarieven nog zullen kunnen worden verlaagd, waarby In de eerste plaats wordt gedacht aan de telefoontarieven van Ne derland met Engeland en Nederland met België. Een tydlge postbezorging wórdt ook ten plat- telande zooveel doenlyk bevorderd. Ter zake van den wensch van enkele leden, dat tot verdere automatiseering zal worden over gegaan, moge de minister er aan herinneren, dat de automatiseering der telefonie hier te lande geschiedt naar een van te voren opgesteld plan, hetwelk het geheele gebied der rykstelefoon- exploitatie omvat. Aan de uitvoering van dit plan wordt regelmatig en in een zoo snel moge- lyk tempo gewerkt De tinbaggermolen Doejoeng, gesleept door de sleepboot Humber van L. Smit en Go's Int. Sleepdienst, is, zooals reeds gemeld. Donder dag te Tandjong Pandang op Billiton, de plaats van bestemming, aangekomen. Het transport b op 27 Juli van J. Sc K Smit’s Scheepswerf te Kinderdijk vertrokken De totale afstand, welke 8800 zeemyien be draagt, werd afgelegd in 113 etmalen, soodat gemiddeld 78 myien per dag werden gemaakt. Tn de Roode Zee beeft men te kampen gehad met slecht weer, en vooral in den Indischen Oceaan heeft het duchtig gespookt en heeft men met zeer zwaar weer te maken gehad. De baggermolen bleek echter In alle opaichten weerstand te kunnen bieden en is zonder de geringste schade op Billiton aangekomen, na dat daarvoor nog drie dagen in Singapore gedokt was. Niet één compartiment had ge durende de reis en de zwaarste zeeën water binnengekregen. De Doejoeng was bemand met 8 koppen, inclusief kapitein en machinist. Zy, die aandrongen op afschaffing van sui- keraccyns en rywielbelastlng, bleken den Mi nister niet vermurwd te hebben. De bewindsman kon deze belastingen eenvoudig niet missen. Af schaffing der personeele belasting op de plezier vaartuigen voerde de Minister echter wel in het schild. Deze belasting brengt toch maar weinig op, omdat ook al vanwege de belasting deze vaartuigen afgeschaft worden. Wordt echter geen belasting meer geheven, dan Is de hoop gerechtvaardigd, dat er weer meer vaartuigen zullen worden gebouwd en dat komt weer ten goed» aan de werkverruiming. Van opheffing van het bankgeheim wil de minister notf steeds niet weten, omdat daaraan volgens zyn oordeel meer na- dan voordeelen verbonden zyn. des heeren Mussert achtte de Minister heel eenvoudig: de Minister had in zyn circulaire alleen maar me degedeeld, dat deze auto niet onder de wet vieL Mgr. van Son werd in 1860 te Waspik geboren. In 1885 priester gewijd, stond hy achtereenvol gens als kapelaan te Vierlingsbeek. Oisterwyk en Tilburg. Vervolgens werd hy benoemd tot pastoor te Orthen by den Bosch, waarna in 1918 zyn benoeming volgde tot deken en putoor te Nymegen. Mgr. van Son was geheim kamerheer van Z. H. den Paus, Officier in de Orde van Oranje Nassau en kanunnik van het Bossche kapittel In Nymegen heeft hy zeer veel gedaan voor het byzonder onderwijs en de katholieke sociale actie. De begrafenis is vastgesteld op Maandagmor gen a.s. vanuit zyn vroegere kerk, de St. Augus tinus te Nymegen. De 17-jarige P. S., die Donderdagmorgen te Lutjebroek met een groentenschuit wegging om. bet gewas te snyden, is niet teruggekeerd. Aan- vankelyk wekte dit geen bevreemding, want hy ®»d de toestemming van zyn patroon, om in dien het gewas niet genoeg was om te snyden, meteen naar huis te gaan. Toen een voorbyganger de schuit met het *spperende zeil zag, schonk hy hieraan geen “ndacht. Te één uur echter werd de schuit nog op de- Zelfde plaats gezien en hierna kreeg men ver moeden, dat er iets gebeurd moest zyn. Kort daarna vond men den jongen dryvende in het ^®ter. Waarschynlyk is hy van de schuit geval- mn en verdronken. van het verkoopen van merkartikelen beneden den vastgestelden prijs. Dit euvel doet zyn onheiizamen invloed naar verschillende kanten gelden. Een merkartikel houdt voor het publiek een zekere garantie in betref fende aard en qualiteit. De fabrikant geeft er zijn merk aan, renAt hij het met zyn naam volkomen dekt en' het publiek, den consument, waarborgt, dat het aan bepaal de eischen voldoet. De fabrikant kan zijn artikel alleen aan die bepaalde eischen laten voldoen, wanneer hy ook een bepaalden prijs voor zijn artikel maakt. Vandaar dat hij met grossiers en winkeliers een overeen komst treft aangaande den minimumprijs beneden welken zijn artikel niet mag worden verkocht. Zoolang zulk een prysovereenkomst niet de bedoeling heeft den fabrikant of den grossier en den winkelier aan een onredelijke of een monopoUUe-pcsitie te hel- maar uitsluitend dient om fabri- grossier en winkelier de voor hun en de daaraan verbonden kosten zuik en economisch en sociaal ten volle verantwoord Vliegende winkels, valuta-wtnkeis of mala fide, parasiteerende winkeliers, die het op koopjes beluste publiek trachten te vangen door merkartikelen beneden den vastgestel den prijs te verkoopen, ondermynen zoo doende niet alleen de overeenkomst tusseben fabrikant en tusschenhandelaar. maar doen den bonafiden winkelier, die door de over eenkomst gebonden is. een oneerlijke con currentie aan, waartegen deae beschermr. dient te worden. De mlnistèV geeft toe, dat het personeel in ver schillende opzichten den weerslag der getroffen maatregelen als een druk heeft gevoeld. By een bedryf. dat een bedrag van rond f 40.000.000 ver toont, Is dit wel niet anders mogeiyk. Waar verdergaande versobering noodig moest deze, wat het personeelbeleid o.a. worden verkregen door rationaliseering, her- groepeerlng en herwaardeering van werkzaam heden. Veel van wat hier is bereikt, moet gezien worden als van biyvenden aard. Daarnaast zyn er echter maatregelen van personeelbeheer in de laatste Jaren getroffen moeten worden, die in aanmerking komen voor tempering, zoodra en in de mate, waarin de fl- nancieele toestand van het staatsbedrijf zulks tnogelyk maakt. Het Staatsbedrijf heeft tevens als grootwerk- gever een taak op de arbeidsmarkt te vervullen en er wordt nagegaan in hoeverre door een ge leidelijke werktydverkorting voor sommige groe pen personeel het bedryf iets tot verlichting van het aanbod op de arbeidsmarkt en daarmede van de werkloosheid kan bydragen. Aan dezen eisch zal het P.T.T.-bedryf als publieke dienst zich niet onttrekken, niettegenstaande de onmisken bare jiadeelen, die aan werktydverkorting, uit sluitend met het doel om daardoor werkverrui ming te vsrkrygen, in economisch opzicht zijn ^verbonden. In verband hiermede ligt het in de bedoeling de verkorting van den arbeidstyd van de be stellers in 1^38 voort te zetten. Intusschen zal met het oog op de uitgaven, welke deze maat regel met zich brengt, met het oog op de be langen van de schatkist en van het publiek, ge- leideiykheld daarby betracht moeten worden. De bedryfsleiding stelt zich voor, dezen maat regel in een tijdverloop van 2 Jaar ten volle door te voeren. De belasting-ontdulking schijnt den heer IJsselmuiden een onderwerp „om uit te bul ten” te zyn. Controleerende ambtenaren zou den heel wat onrecht 'aan het licht kunnen brengen, als zy in vele gevallen niet aan ge heimhouding gebonden waren. Geweldige bedragen van bedryfswinsten van besloten N. V.’s biyven buiten schot door het reserveringssysteem: belasting op dat alles] sommeerde de spreker. De heer ROST VAN TONNINGEN (N. S. B.) sprak van „Joodsch" kapitaal en kwam nog eens verklaren, dat de gepantserde auto van Mussert niet als reclame-object mocht gelden, omdat de minister eigener beweging, zonder dat de heer Mussert ook maar gekikt had (het komt ons nogal zeer coulant voor) de beken de circulaire aan de douaneposten. enz„ had doen uitgaan. Het zou te ver voeren en den lezer ook al lesbehalve amuseeren, Indien wy zouden trach ten, een eenigermate volledige weergave te construeeren van alles, wat talryke sprekers by de behandeling der begrooting van Financiën te berde hebben gebracht; liever stippen wy alleen het voornaamste aan. De heer IJZERMAN (S. D. A. P.) wees op de toenemende wanverhouding tusseben de di recte en de indirecte belastingen; de laatste varen hier wel by, maar de „democratie” der belastingheffing wordt er door geschaad: in directe belastingen toch drukken meestal on evenredig zwaar op de economisch-zwakkereu en -zwaksten. De heer BAKKER <C. H.) sprak in dit ver band speciaal over de groote gezinnen en be pleitte verbetering van de kinderaftrek-rege ling, alsook de omzetbelasting voor zoover mo- gelyk te vervangen door accunsheffingen. De belasting zou op deze wijze volgens spr. gemakkeiyker te „verhalen" zUn; vooral be paalde artikelen, als b.v. het vleeach, had spr. hier op het oog. In een hier en daar wel zéér kloeke heeft de heer IJSSELMUIDEN (R. K.) woord gevoerd. Teleurgesteld toonde hy zich over de weigerachtige, schynbaar eenigszlns onverschillige houding van minister De Wilde ten aanzien van kinderaftrek-verhooging voor de Ryks-inkomsten- en de Personeele Belas- ting. erulmen tijd geleden heeft een Fbar- f maceutische fabrikant te Amsterdan een met den prys van zijn artikel knoeienden winkelier een proces aangedaan. In kort geding besliste de president der rechtbank ten gunste van den prijsbederver en ten nadeele van den fabrikant. Voor deae wonderlijke beslissing werd ox als ar gument aangevoerd, dat het publiek der consumenten het beet gediend is met aoo laag mogeiyke pryzen. Hoeseer ook wij van meenlng zyn. dat deugdeiyke fabrikaten tegen zoo laag mogelyke pryzen ter beschik king van zooveel mogelijk consumenten moe ten worden gesteld, toch mogen wy recht vaardigheidshalve de rechtmatige beharti ging der belangen van fabrikant en tus-' schenhandelaar niet uit het oog verliezen gelijk de president der rechtbank dat deed. Het publiek, dat merkartikelen wenscht, moet ook de redelijke meerkosten van een gegarandeerd en gerenommeerd merkarti kel betalen. Dit' is een bUiyke eisch. In hooger beroep vernietigde het gerechtshof te Amsterdam het vonnis van de rechtbank. Tegen deae uitspraak werd cassatie aange- teekend. maar onlangs heeft de Hooge Raad in dit proces arrest gewezen en beslist, dat de met de prijzen knoeiende firma een on rechtmatige daad heeft gepleegd door be wust gebruik te maken van de omstandig heid, dat personen van de verkoopsorgani satie van den fabrikant zich wederrechteiyk onttrekken aan hun verplichtingen, en voor zich de gelegenheid schept om regelmatig handelingen te plegen, waartegenover concurrenten, die hun verplichtingen leven, machteloos staan en waardoor de producent in zijn bedrijf wordt benadeeld. Dit arrest, van den Hoogen Raad te een ge lukkig en rechtvaardig arrest, omdat het de onmisbare stabiliteit en betrouwbaarheid in de handels ver houdingen waarborgt door ieder het zyne te doen toekomen en den pas af te snyden aan hen. die niet den rechten weg maar slinksche kronkelpaden trachten te bewandelen. flden winkelier veel schade berok kent, nJ. het door tal van zgn. vliegende winkels of valuta-winkels toegepaste systeem et gaat den neringdoenden midden stand niet naar den vleeze. Doordat de openbare en particuliere aandacht zich langen tyd hoofdzakeUik op het massa- leger der werklooaen heeft geconcentreerd, werd de nood van den neringdoenden mid denstand wel een beetje te veel uit bet oog verloren. Tenslotte te daarin toch eenige verandering en verbetering gekomen. De afschaffing van de heffingen op het vleesch ten behoeve van de slagers, de vestigingswet op het klein-bedryf. en enkele andere symptomen bewijzen, dat de belangen van den neringdoenden middenstand geleidelijk uit hun stiefklnderiyke positie geraken. De nood moest wel heel boog stygen. vóórdat er reddingspogingen werden ondernomen, maar nu er een begin te gemaakt, moet er ook krachtig en beleidvol worden doorge zet. De kruideniers wachten nog op een zelfde attentie als men aan de slagers heeft bewezen. Het cadeaustelsel oefent nog steeds zyn publiek misleidende en den middenstand benadeelende werkzaamheid uit. De koop kracht van de werklooaen te te minimaal om voor den middenstand van noemenswaar- dlg belang te zyn. BU de steunverleningen In natura wordt de neringdoende midden - stand nog te vaak voorbygeloopen, en de oneerlijke concurrentiezucht van enkelen tegen velen te nog niet voldoende gebre deld. •«711" T<»ca Eau de Cologne Het is als een gedicht van geur, van romantiek en van geheimzinnige charme, vol van de opwekkende koelte van Eau de Cologne. "4711" Rheingold Eau de Cologne Vol sprankelende levensvreugd vol jeugd, frischheid en lieflijkheid Passend bij de Vrouw-van-Nu Met de opwekkende kracht van Eau de Cologne!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5