STAD JT|; CHIEF WHIP Uit den Raad Alkmaar, 20 Nov. LINDE-TAX- TEL. 3628 voor De populariteit van CHIEF WHIP stijgt nog dagelijks, omdat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is YAN KEES 20 stuk» 25 cent I SATERDAG 20 NOVEMBER 1937 E 1 W eer bericht AGENDA ANGEL Bioscoop Harmonie I HUISVERZORGING JUBILEERT BEGRAFENIS W. GROOT r Samenstelling Kamers van Koophandel A 1 A pothekersnachtd ienst PASTOOR W. DE MOL GEÏNSTALLEERD Film Andere sprekers Weldadifeheids-poatzegels en prentbriefkaarten voor het Kind De burgemeester spreekt Programma Radiodistributie Zondag 21 November Officieele opening der Poppen- tentoonstelling Spor* 4 9 22—1035; 8.50—933; vroegere Boedapest was een| NiMl van i Ser|l zym Stadsritten 30 cent - Naar buiten 5 cent p. KM, door zeer A L V A N A DEN HAAG Zon op v.m. 739 onder nun. 4.02. Licht op n.m. 4.32 Maan op nun. 6.15 onder v.m. 930 25 November laatste kwartier. eens het De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 21 tot en met 27 November worden waargeno men door de apotheek van mevr Schouten— Oele, Choorstraat tl. Hoogste barometerstand7693 Isafjord. Laagste barometerstand: 738.0 Hanstholm In Trid leer Pats ee vo en vei kit in wa «lii gei b.v aft da ooi ho 1 eet gel f‘( tje ztfi vat vot me 1 H0 Ge g« ste lec poi scl alk stu ooi iy* SCt bel I get uit De wa uit lyk ter Da te i zek me is var me bep fel. de Ma V we stai oud Fee Per den mai boe A Wa de Alki van Ir pen zal oud zooi en Cen D ven ten De waa D van hart en i de ge LS st< r.l tei be ui an zU uil het Onze heerlijke muzfektuln, of volgens Mr. de Groot de Hortus Leesberglenste. U ondanks zyn bloeiend natuurschoon een echt zorgenkindje voor de gemeente. In de eerste Jaren na zijn ontstaan was hij een waar goudmijntje; de con- T< geril Mi i vero Dl over een vers eenii ten, Alkr gehc boet Bc het te t mee Zate Kinl eenii voor op e Adn Pont stud ben den, bare Be muz bijzo ring, zulle w en succ Let niet uitsluitend op den goedkoop- sten prijs. SLKCHTK SIGAMTTBN KUNNEN UW GEZONDHEID ERN STIG SCHADEN. Rook desnoods iets minder en betaal een billijken prijs, maar eisch dan ook kwaliteit „Y8NK1U" zijn DE BUTE Ame- rikaansche sigaretten in de prijsklasse van 25 et. pr. 20 st. (Import). Bioscoop Harmonie: ..Angel". Alle dagen 730 uur. Zondag van 2 uur af. Gesellenhuis: Geluldsfilmavond voor de afd. Alkmaar R. K. Metaalbewerkersbond, Maandag avond acht uur. Brussel Fr. Brussel VI. 1330—14.20; Brussel Fr. 14.20—1435; Parijs Radio 17.20—19.20; Boedapest 21.0022.20; Brussel Fr. 23.20—24 00. Lijn 4 Brussel VI. 8.30—1150 Radio PTT Nord' 11.50 —1220; Brussel VI. 1230—12.50; Droltwich 12.50 16.20; Brussel Fr. 16.2017.20; Londen Reg. 173018.05; Luxemburg 18.0518.50; Droltwich 1830—21.05; D. Sender 21 06— 21.25; Londen R. 2135—22.50; Droltwich 22 50—23.00; 33.00—23.25. Parijs R. 23.25—24 00 Hjn 5 Diversen. Als oudste van de bestuursleden sprak mevr. Dorbeck een woord van geluk wensch. waarbij zij de presidente een prachgigen voorzittershamer Gisterenmorgen heeft op de R. K. Begraaf plaats St. Barbara de begrafenis van stoffelijk overschot van wijlen den heer Groot plaats gehad. Op den mistlgen en killen najaarsdag ren i Ongetwijfeld zien velen reeds uit naar het verschijnen der weldadigheldspostzegels en prentbriefkaarten. Vooral phllatelisten hun keren vanzelf naar de nieuwe serie zegels en of deze wellicht ook afwijkingen vertoonen Maar ook zij, die zeker voor de zegels, maar meer nog voor de kaarten belangstelling hebben, zien met even groot verlangen de uitgave daarvan te gemoet. Enkele bladen van de geïllustreerde pers namen reeds reproducties van zegels en kaar ten op-en daaruit blijkt hoezeer met den smaak van het publiek wordt rekening gehouden. en latep zijn, dan de steden en dorpen, welke in ons gelukkig democratisch geregeerd Ne derland, het ongeluk hebben om een extta-sub- •idie bij de regeerlng te moeten aankloppen. Een interessant en ietwat vinnig debat ontlok te de aanvrage van „Rochdale" om eenstuk bouwterrein voor haar te reserveeren. Het Col lege voelde er niets voor om een claim te leg gen op bouwgrond, waarvoor mogelijk particulie re gegadigden zich zouden aanmelden. De 8. D A. P.-fractie drong aan op uitstel, tot het rap port van Bouw- en Woningtoezicht over de voor raad woningen zou verschenen zijn. En tot zicht bare ontstemming van het College, stelde een meerderheid van den Raad de roode fractie in het gelijk. Wjj kunnen ons dit misnoegen van B. en W. wel Indenken. Hier toch wordt ter wille van een fictie Immers, wie durft aannemen dat in de komende jaren met gemeentesteun nog zal gebouwd worden? een groot stuk grond felteiyk onverkoopbaar gemaakt. Uitstel van een of twee maanden op zich zelf te natuurlijk niet erg, maar wij vreezen, dat deze stemming een valsche hoop zal wekken, dat de gemeente toch nog iets voor dien bouw kan doen Doch zooiets kunnen geen drie rapporten van Bouw- en Woningtoezicht in deze tijden be werken. De „Kamer van Koophandel" is een instantie, die zeker een nuttige funetle in het bedrijfsleven vervult, althans en dit is ’n onderscheid van practische beteekenfe kón vervullen. Of deze instelling Inderdaad actief werkzaam is, of zy inderdaad de noodige initiatieven neemt, ad viezen verstrekt, bemiddeling verleent of op welke andere wijze ook haar taak voor honderd procent vervult, ligt uit den aard der zaak aan de personen, die op een bepaald oogenbllk en op een bepaalde plaats dat college vormen. Ten slotte kan. men zooveel instellingen stichten ais men wil, altijd komt men in laatste instantie terecht bij den mensch die dergelijke lichamen moet bezielen. Zonder sulk een bezielend cen trum houdt men niets over dan de befaamde letter, die doodt. Doch niet enkel gaat het over de meer of mindere activiteit der leden, doch ook over hun gezindheid, over hun sociale en maatschappelijke overtuiging. Deze toch zal hun woorden en daden een zekere gerichtheid geven en juist van dat al dan niet goed gericht zijn,' hangt zeer vee! af. Wat baat ons activiteit ta- dfen ze in een verkeerde richting gestuurd wordt? Die sociale en maatschappelijke overtui ging hangt op haar beurt ten nauwste samen met de diepergaande levensbeschouwing der be trokken personen. Het spreekt vanzelf dat een Liberaal het vraagstuk der maatschappelijke or dening anders ziet en ‘dus ook anders zoekt op te lossen dan bijvoorbeeld een socialist of een Katholiek. Waar de eerste uit zal gaan van een inmiddels verouderd vrijheidsideaal en de tweede van de Marxistische socialisatle-idee, daar zal de katholiek de ordeningsgedachte gelijk deze dpor de Pauselijke encyclieken is uitgestippeld tot richtsnoer nemen. Nu kan het weliswaar ge beuren dat men op sommige punten van prac- tisch beleid zoo nu en dan tot eensgezindheid komt gelukkig blijkt samenwerking, weder- zydsche waardeerlng en redelijke toetsing der wederzijdsche argumenten dikwijls mogelijk maar daarmede blijft het feit, dat de door een levensbeschouwing gedragen sociale en maat schappelijke gezindheid de handelingen van een leder richting gevend zal beïnvloeden. „Neu traal" in den volledigen zin van het woord kan dus ook een instantie als de „Kamer van Koop handel” niet zijn. En in feite zien wij dan ook, dat verschillende leden van dergelijke instan ties tot de een of andere ..richting” behooren. 'blijft echter de vraag in hoeverre de leden de Kamers van Koophandel bij hun optreden ,'kend kunnen worden werkelijk de tolk te zyn. van hen, wier belangen zij krachtens hun functie moeten verdedigen. Staan zij in een voortdurend contact met de werkelijke levende groepeerlngen in het sociale en economische le ven? Loopt de richting van hun beleid inder daad parallel met de richting, welke dc levens beschouwing van zeer velen aanwijst? Hoe is de practUk in dezen? De practyk is in vele plaatsen zóó, dat op een goeden dag een Liberale zakenman met vele re laties in de Kamer van Koophandel wordt ge kozen en daar nu sinds jaar en dag zetelt. Of inmiddels de geestelijke verhoudingen zich vol-, komen wijzigden, of de op een confessioneel» grondslag gebouwde organisaties een richting gevende ordeningsidee voorstaan, of men zich in kleintjes moet letten (zie boven?) En zonder meer komt in dezelfde vergadering een voorstel aan de orde, om een nieuw gebouw te stichten van zegge anderhalve ton! Het werkfonds betaalt! Ja. goed en best, maar dat is toch niet meer dan een voorschot, een leening, die later toch weer terugbetaald moet worden. Wjj hebben al zoo dikwijls hooren betoogen, dat dergelijke kapitaalslasten uit den booze zijn, omdat in de toekomst het onbeweegbaar deel der begrootlng steeds meer van de inkomsten opvordert. Doch ondanks deze Juiste theorie, stemt de geheele raad voor den bouwmaan een nieuw gymnasium; sterker nog, men hoort van geen bezuiniger ook maar één woord van crjtiek. Als men ons hiervan een verklaring vraagt, zouden wij eerlijk het antwoord schuldig moeten blijven. Zeker, ons stedeljjk gymnasium is lang niet modem, veel te klein ook, en staat ver ach ter by de lagere scholen welke de laatste jaren Hierna was het woord aan den Burgemeester. Jhr. F. H van Kinschot, die de vereeniging schetste als een voorbeeld van Christelijke naas tenliefde, waandoor zeer veel schoon werk tot stand was gebracht. Vele blijken van waardee- ring had men in* den loop den Jaren reeds mogen ontvangen en bij dit Jubileum was ook weer dui delijk gebleken, boezeer het werk van de dames van Huisverzorging door honderden zieke moe ders op prijs wondt gesteld. Het verheugde den burgemeester, dat ook de gemeente in staat was geweest haar medewerking aan het tot stand komen van deze mooie tentoonstelling te ver- leenen, door het athtaan van de kamers van het voormalig recherctiegebouw. Spr. zei, dat de dames van Huisverzorging nog het best waren te vergelijken met kinderen en dat bij kinderen poppen behooren en het was dus volkomen ver klaarbaar. dat men bij een jubileum als dit op de gedachte was gekomen een poppententoon stelling te houden 'gelach). Met den wensch, dat ook het financieel resul taat dezer tentoonstelling zoodanig zou zijn, dat de pennlngmeesteres.se weer met welbehagen in haar kas zou kijken, verklaarde spr. de poppen expositie voor geopend. Vrijdagavond heeft de Hoogeerw. heer Deken den nieuwen pastoor van de Bt. JOMphparochie geïnstalleerd. Op het priesterkoor hadden plaatsgenomen de kapelaans der parochie, de zeereerw. heer pastoor Oosprong, de weleerw paters Reiser, Hoenselaar en kapelaan Pronk. Nadat de Hoogeerw. Deken de benoeming had voorgelezen, zong het zangkoor Veni Creator, waarna de voorgeschreven ceremoniën oa. de eedsaflegging plaats hadden. Vervolgens hield de Hoogeerw. Deken E. Rengs een toespraak naar aanleiding van de woorden: „Gij hebt niet mij, maar ik u uit verkoren.” Toen we als Jongens van 12 jaar het ouder lijk huls verlieten en meenden tot het H. Priesterschap gerroepen te zijn, en ook later, hebben deze woorden op ons een geweldigen indruk gemaakt. Deze woorden zUn onder in geving van den H. Geest neergeschreven en vormen voor den priester een bron van ver trouwen en troost. Pastoor de Mol is niet uit eigen beweging hier .gekomen, maar door den wil van God. Het ligt niet aan ons dat we die waardigheid be zitten maar aan God. Wanneer God eenmaal een weg heeft Ingeslagen gaat hij er niet meer van terug en blijft den priester op geheel zijn leven met Zijn steun begeleiden. Er wordt op den menscheiyken kant van de priesters wel eens crltiek uitgeoefend, maar dat kotnt niet steeds van de Juiste zijde. Im mers de priester heeft ook zijn biechtvader en overheid. Spr. spoort aan vooral veel te bidden .voor de priesters en wel op den Priester-Zater- dag. Den nieuwen pastoor behoeft spr. eigen lijk niet voor te stellen, want pastoor de Mol heeft reeds veel werk in deze parochie gedaan. Dc Eerw. spreker eindigde met de woorden: „Pastoor, ik beveel in uw zorgen aan de jeugd, de ouden van dagen, de armen en zieken. De armen vooral ook voor geestelijke werken van barmhartigheid. En ten slotte de zondaars; laten die een eereplaats innemen in uw hart, want gij zijt als een andere Christus die zoekt wat verloren was. Parochianen, wilt ge op dezen dag aan uw pastoor een caudeau geven, bidt dan vurig voor de bekeerlng van de zondaars. Dan kunt ge rekenen op den zegen van God en de voorspraak van den H. Jozef. die de patroon is van geheel de kerk en van deze parochie in het bijzonder. Deze installatleplechtlgheid werd veel parochianen bUgewoood. groote meerderheid afwendde van de Liberale opvattingen, dat alles schijnt aan de samenstel ling der Kamers vrijwel te zijn voorbijgegaan. De vraag is dan ook gewettigd, of in de wijze van samenstelling geen verandering dient te worden gebracht; of het niet nuttig en gewenscht zou zijn, Indien de organisaties van handeldrijven- den en ik denk hiér aan de Hanze de candida- tuur verzorgden. Van een aldus gekozen lid mag men tenminste veronderstellen, dat hij Inder daad de tolk is van hen die door hun rfchting- geven overtuiging recht hebben zich te doen hooren. Een dergelijk, uit de organisaties der betrokkenen voortgekdmen lid staat ook in een blijvend contact met de belanghebbenden, zijn stern is meer dan die van een min of meer willekeurig gekozen particulier. Willen de Kamers van Koophandel werkelijk richtinggevenden arbeid gaan verrichten, dan lijkt mij een gewijzigde samenstelling hoogst ge wenscht, om niet te zeggen noodzakelijk. Tp 5*hapert iets in de goede functionneerlng van on» stedelijk bestuursmechanisme. De motor wordt te weinig aangezet en wan- neer »e dan zoo nu en dan toch loopen moet, raakt ze overbelast. Een raadszitting als van IJ. Donderdag is daar een levend bewijs van. Na de begrootingszitting van 4 en 5 October heeft het hooge raadscollege niet meer verga derd, met het gevolg, dat het werk zich tot een onoverxlenbaren berg had opgehoopt. Hierbij waren een aantal punten, die om den drommel niet als hamerstukken beschouwd mochten worden; boschplan. nieuw gymnasium, supple- tolre begrootlng 1937, Vérdronkenoordkwestie Óbz. Het wel te verwachten resultaat was. dat een paar belangrijke bijlagen opnieuw moesten blij ven liggen, sooals boschplan en Vetdronkenoord- probleem en ware er bij het Gymnasiumvraag- stuk niét zoo’n bijzondere haast geweest, dan was ook dit wel slachtoffer geworden. Maar wij zien van deze werkwijze nog een an der nadeel, dat wij minstens even erg achten als dat „als maar” uitstellen. De angst, om toch niet heelemaal midden in de agenda te blijven steken, brengt een sfeer van nervositeit en gejaagdheid in de besprekingen, welke de de gelijkheid niet ten goede komt. De telkens herhaalde voorzitterlijke vermaning «maak het kort hoe goed ook bedoeld, is ir- riteerend voor de leden die over een onderwerp, dat hun na aan het hart ligt, iets willen zeg gen. De heer Appel klaagde over beknotting vah het vrjje woord In zeker opzicht is daar wel iets van aan. Wjj zjjn ook geen bewonderaars van de veel-pratery en er zjjn zeker leden, die de heb belijkheid demonstreeren om 10 minuten vol te kletsen met wat zy in drie zinnen konden ver- aanbood, terwijl mevrouw Llnd en mej. Scalee voor haar belangrijk aandeel in de voorberei dingen tot deze tentoonstelling leder werden ge huldigd met een vaasje orchideeën. Mej. van Rijn, de oprichtster der vereeniging. zei het zeer prettig te vinden aanwezig te mogen zijn by het zilveren Jubileum van een harer geesteskinderen en bracht warme hulde aan de dames, die haar schouders onder dit menschlle- vend werk hadden willen zetten. Namens het Witte Kruis, afdeellng Alkmaar, sprak de heer MargadanJ, die het een vreugde vond Huisverzorging door middel van het Witte Kruis nog Jaarlijks te kunnen subsldleeren. Het zou spr.’s wensch zijn het subsidie weer te krij gen op het peil van vroeger, al had ook het Witte Kruis thans te kampen met moeilijke fi- nancieele omstandigheden. Spr. overhandigde als huldeblijk de presi dente een enveloppe met Inhoud, bestemd voor de als collectebus „Ingerichte" pop. Dr. Stieler. de voorzitter van het hoofdbestuur van het Witte Kruis, die tevens sprak als voor zitter van de Prov. Commissie voor Huisverzor ging, bracht namens beide instanties de geluk- wenschen over en sprak daarbij den wensch uit, dat het de vereeniging te Alkmaar gegeven zou zijn nog vele Jaren te mogen werken in het be lang van de lijdende menschheid. Dr. Hofstee bood hierna, namens den Armen raad. de felicitaties aan en hoopte, dat het suc ces evenredig zou zijn aan de werkzaamheden, welke gevergd waren dpor de voorbereidingen tot deze tentoonstelling. De H E. Deken E. P. Rengs bracht den harte- Hjken dank over van de Katholieken van Alkmaar en uitte speciaal zijn waardeerlng voor de wijze, waarop het schoone werk wordt verricht. Hij zag er den vinger Gods in, dat deze Jubileumdag samen viel met den feestdag van de H. Elisabeth en hij was van oordeel, dat het werk van de vereeniging, de beoefening van de christelijke naastenliefde, belangrijker was dan het ijveren voor de rechtvaardigheid, hetgeen meestal door rechters en advocaten geschiedt Tenslotte sprak nog Mevr, van Sonsbeek— Baning namens gezinsverpleging en de Alk- maarsche Huisvrouwen, waarbij zij Huisverzor ging haar hartelijke gelukwenschen aanbood. Voor elk der spreeksters en spreken had Mevr. Ringers een harteljjk woord van dank. Hierna werden ververschlngen aangeboden, terwijl de tentoonstelling werd bezichtigd. J velen ondanks den killen najaarsdag naar den doodenakker getogen om den overleden» naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Vertegenwoordigen vgn de RK. Klesver- eeniglng, van de R.K. Begrafenisvereenlginf St. Joseph en andere corporaties, waarvan de overledene deel uitmaakte, alsmede talrijke vrienden en bekenden waren aanwezig. De plechtige uitvaartdiensten waren in de Pa rochiekerk van den H. Jozef gehouden, ter wijl de absoute werd verricht door den Wel eerwaarden Pater W. H. P. Marcella. Het eenige groote punt, dat na dit alles in den laten middag nog behandeld kon worden, de gymnaslum-bijlage. Voor een leek schijnen de gestes van stadhuisbestuur dikwijls vreemd en onbegrjjpe- HJk. Daar Is nu een stad, die, méér dan voor- met de verkoopsters op Donderdag .25 Now. as. 's avonds om 8 uur op het Stadhuis, ojn. ter verdeeling der zlt-uren. Aan de mededeellngen in het vorig bericht kan nog worden toegevoegd, dat de Bescherm vrouwe van het Postzegel Comité, Mevrouw J. M. van KinschotDorhout Mees, zich weder beschikbaar heeft gesteld persoonlijk aan den verkoop mede te werken. Voorts zal mevrouw M. A. M. Wittop Koning- van der Sleen de functie van Pennlngm.esse waarnemen; zij is te spreken Woensdag en Vrijdag van ’s morgens 11 tot ’s avonds 7 uur, adres Egmonderstraat 14, telef. 2202. Te Heiloo zal niet mej. Akkerman zich met den verhoop belaften, doch mej. M. Groenewoudt van Aostastraat, Heiloo. VERWACHTING: Meeat batige, tUdelijk krachtige Zuid-Westelijke tot Noord- Westeljjken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien met wellicht hagel of natte sneeuw, iets kouder. Lijn 1 Hilvejgum 1 Lijn 2 Hilversum II Lijn 3 Keulen Keulen 1035—1330; rijkslnspectle het oude het toch óók niet, be- in antwoord op Mr Onder groote belangstelling is gistermiddag in het voormalig Recherctiegebouw in de Lange- straat de Poppententoonstelling, welke georgani seerd is door de Vereeniging Huisverzorging, in verband met haar 25-jarig bestaan, officieel ge opend. Onder de aanwezigen merkten wij o m op: den burgemeester, Jhr. F. H. van Kinschot en echtgenoote, wethouder G. van Slingerland, Mej van Rijn, oprichtster en eere-presldente van Huisverzorging. Dr. Stieler, voorzitter van het inenten in dictatuurlanden vrUer_ü‘_hin,„d,>en hoofdbestuur van het Witte Kruis, den heer D Margadant. voorzitter van de afdeellng Alkmaai van het Witte Kruis, den H. E. Deken Ed P Rengs van Alkmaar. Dr. Hofstee, voorzitter van den Armenraad, den-heer Figee, Secretaris van den Armenraad en Mevr van Sonsbeek—Baning. presidente van de Huisvrouwenvereenlglng. afd Alkmaar en van Gezinsverpleging. De presidente, Mevrouw RingersVeen, voerde het eerst het woord. Uitvoerig schetste spreek ster de afgeloopen 25 jaren en in haar toespraak kwam wel het duidelijkste naar voren, dat de vereeniging op het gebied van hulp en steun- verleening aan zieke moeders zeer goed werk heeft verricht Met hulp van het Witte kruis, de diverse Diaconieën, T.B.C.-vereenlglng en ge- Tneente was in vele gezinnen, waar de vrouw des huizes door ziekte genoodzaakt was haar huis houdelijke werkzaamheden aan anderen over te laten, met succes hulp geboden. Spr. herinnerde vooral aan het werk van de oprichtster der ver eeniging, Mej. van Rijn, die In de eerste jaren van de vereeniging zoo zeer haar steun en hulp had verleend voor dit mcnschllevend werk. Met Gods hulp had men de vereeniging weten groot te maken en thans is zij vrijwel onmisbaar ge worden in onze stad. Dat echter het financleele resultaat geen gelijken tred hield met de vele werkzaamheden welke de verschillende dames zich voor dit doel getroostten, was eenerzijds te betreuren, doch anderzijds de aanleiding om te komen tot deze poppentrntoonstelllng, waardoor nog eens weer duidelijk de aandacht van de burgerij op de vereeniging kon worden gevestigd Met enkele woorden herinnerde spreekster ook aan de dames, die in den loop der Jaren het &Uen. maar aan den anderen kant moet een raadslid de volle vrijheid hebben, om zijn ge dachten over een of ander gemeentebelang be hoorlijk te formuleeren. Dit euvel zal echter blijven besftian. zoo lang een gemeente als Alkmaar het aandurft in 6'., week geen raadsvergadering te beleggen. Wij weten wel. dat oorspronkelijk de zitting een Week vroeger was vastgesteld en enkel ter wille van het uitbreidingsplan Overdle- en Achtermeer verzet is. Maar dan nog waren 5^ week een te lange termijn geweest. Onze verslaggevers ondervinden aan den lij ve, dat er Noordhollandsche dorpen zjjn, waar men méér vergadert dan in Alkmaar. Keulen 14.2517.20; Weenen 19.20—21.00: Berlijn 22 30—23.20; Alkmaarsche raadsleden zjjn niet afkeerig van theoretiseeren en getuigen. Misschëen Is die neiging niet specifiek Alkmaarsch, maar alge meen politiek. Hoe het zij, het was te voorzien, dat dê1 bijlage, welke geld vroeg voor kleeding, dekking en schoeisel voor de werkloozen, niet zou passeeren, zonder dat een aantal leden betoogd zou hebben hoe zij over het Romme-kwartje dachten. Dat. na al wat hierover reeds geschre ven is, nog nieuws verteld werd, zullen zelfs de sprekers wel niet durven beweren. Bovendien, het bleef bfj getuigen. Behalve de heer Appel, die gemakkelijk radicaal kan doen, durfde nie mand de verantwoording op zich nemen, om door verwerping van dit voorstel aan de geza menlijke werkloozen van Alkmaar ruim 7 dui zend, gulden te onthouden. Wjj hopen nu maar, dat het den goed willen den wethouder moge gelukken eenlge vrijheid voor de spaarders te behouden in wijze waar op, en de zaak waar de gelden besteed mogen worden. certen denk aan de stampvolle H. O. V- avonden waren druk bezocht, en er scheen geen wolkje aan de lucht. Toen kwam de radio, en de langs draadloozen weg gereproduceerde muziek hield de groote massa thuis bij den luid spreker. De tuinconcerten, zelfs die gratis gegeven wer den, vermochten slechts een minimale belang stelling te trekken. Er werd door den pachter niet meer verdiend, en hoewel de pachtsommen steeds lager werden, was de tuin voor de elkaar opvolgende exploitanten een strop. Volgend voorjaar eindigt de pacht weer en het College stelde'woor Opnieuw voor 5 Jaar een huurder te vinden. Dit voornemen maakte de tongen ondanks het bevel: „kort zijn” weer even los Er kwam een litanie van klachten, dat het zóó toch niet langer ging en Mr. de Groot was zelfs zoo on tactisch te beweren, dat de borgen voor een nieuwen pachter hun geld onherroepelijk kwijt waren. Verschillende sprekers blijkens een uitlating van den burgemeester, behoorden daar ook twee leden van ‘t College bij zagen maar één op lossing uit de moeilijkheden: den tuin uit te breiden tot aan den Kennemerstraatweg. Er rezen daar onmlddeliyk bezwaren tegen en wij onderschrijven diet volkomen. Op de eerste plaats moet dan een belangrijk stuk Hout, waar onder een der aardigste’ lanen opgeofferd wor den. Maar vervolgens ligt het o.i. niet op den weg der gemeente, om als café-exploltant te gaan optreden. Men zal ons tegenwerpen, dat zulks toch nv óók al geschiedt Inderdaad, maar niet als hoofd zaak. De opzet was de gemeentenaren in een prachtige, rustige omgeving, goede muziek te laten genieten. Een cultureel doel dus, waar gerust iets aan besteed mocht worden. Dat bij een dergelijke inrichting óók een gelegenheid moet zjjn consumpties te gebruiken, is logisch en zal geen mensch afkeuren. Nu echter het cul- tureele doel overbodig is geworden, mag het commercleele niet alleen gaan heerschen. Ieder geeft toe. dat de strijd om het bestaan voor onze hotel- en café-houders al zwaar genoeg is. Moet de gemeente, aan welke zij toch al niet zoo weinig moeten opbrengen, hun dan nog eens extra concurrentie gaan aandoen? Wanneer dit werkeljjl de eenige weg zou zjjn om uit de moeilijkheden te komen, zouden wij no^ liever de heele zaak liquideeren en den tuin weer aan den Hout toevoegeft. De muzieknis kon dan blijven staan en de eventueele concerten zouden dan juist als in den goeden ouden tijd weer in het openbaar gegeven worden. Misschien kwam dan een deel der belangstelling weer terug. lijdelijke met het eeuwige hadden verwisseld en wier steun thans extra geaccentueerd werd. Het zou ons te ver voeren, indien wij de uit voerige toespraak van Mevr. Ringers in extenso zouden publiceeren. Wij willen dus volstaan met de aanteekening. dat aan alle dames en heeren, die op eenégerlel wijze hun haar medewer king in de afgeloopen Jaren hebben gegeven, dank werd gezegd, waarbij de hoop uitgesproken werd, dat men nog vele malen op dezen steun, in welken vorm dan ook. zou mogen rekenen In het bijzonder memoreerde spreekster het werk dat de oud-secretaris van den Armenraad, de heer J. Versohoor. nog had verricht om deze ten toonstelling tot stand te brengen; spreekster uitte haar teleurstelling, dat de heer Verschoor door ziekte verhinderd was deze plechtigheid by te wonen. zyn gebouwd, om van ons Lyceum nog mkar niet eens te spreken. Maar zóó erg, dat de gebouw aïkeuren zal, is loogde de burgemeester Leesberg. We zullen dan maar moeten aannemen, dat andere, ons onbekende factoren, van zulken dwingenden invloed zyn, dat uitstel tot beter tyden niet langer mogeiyk is. Een goede zyde is er intusschen, die niet on derschat mag worden. Er zal weer werk komen, i Tientallen handen, die, wie weet hoelang, niets meer hebben kunnen uitvoeren, gaan weer aan den arbeid. Deze zegen is zóó groot, dat dit wel licht rechtvaardigt ons nagëslacht met wat extra schuld te bezwaren. Was er dus geen strdd om het principe, des te grooter was de verdeeldheid over de plaats, waar de nieuwe school moet komen. i Zoo sterk hadden sommigen zich vast geke- tend voor of tégen een bepaalde plaats, dat zy liever verwerping riskeerden, dan hun meening prys te geven. Toegegeven moet worden, dat er geen erg ruime keuze was tusschen geschikte plaatsen. Wel is er in onze goede stad nog bouwgrond genoeg, maar waar het Werkfonds geen geld beschikbaar stelt voor grondaankoop, moest wel uitgezien worden naar terreinen, welke de ge meente geen cent kosten, wat hier op neer komt, dat enkel maar stukken van de Hout in aanmerking komen. B. en W. hadden het oog laten vallen op een stuk Bergerhout, by het «Gerechtshof. Hiertegen stak een formeele storm op. De heeren v. d. Vall en Mr. Leesberg betoogden met allerlei argumenten, waarvan wy de waarde niet kunnen en willen ontkennen, dat juist deze plek allerminst geschikt is. Ook ons spyt deze aanslag op ons plantsoen- bezlt. Zeker het Is hier niet het mooiste plekje van den Hout, maar begint men er eenmaal aan te knabbelen, waar is dan het eind? Ook voor het gebouw zelf, achten wy deze, ietwat sombe re en donkere plaats niet by voorkeur de aan gewezene. Het feit echter, dat niemand een beter en even goedkoop terrein wist aan te geven, was oorzaak, dat 's Raads meerderheid, met het be kende „bloedende hart", aan 't plan van B. en W. haar zegen gaf. Jaren geleden, óók in crisistijd, heeft het toenmalige raadslid, de heer Geels, eens het plan ontwikkeld, om een gedeelte van den Ber gerhout als bouwterrein te verkoopen. Dit voor stel verwierf toen meer spot dan voorstem- ming. Het moge nu den heer Geels tot een zy het late troost zyn, dat thans de Raad biykens zyn beslissing, een dergeiyk denkbeeld niet zoo dwaas vindt. Over de wyze van uitvoeren hebben wy in een onderschrift by het adres der architecten reeds het onze gezegd. Wy hebben hier vrywel het voornaamste uit de jongste raadszitting gememoreerd, tenzy men daarby nog zou willen rekenen het felle debatje over den boom des aanstoots op de Lin dengracht. Hêt college deed heel onnoozel: wy hebben van die kwestie nog nooit gehoord. On- dertusschen. als de heeren goed verstaander zijn,weten zy nu wel hoe de Raad er over denkt. Wie er op wedt dat een motie, om dien boom te doen sneuvelen, een dlkjre meerderheid krijgt, maakt een pracht kans om te winnen. Biyft enkel nog over, om een paar woorden te wyden aan de kwestie Bonsema. Algemeen werd een verklaring verwacht of hy al dan niet als wethouder zou heengaan. Uitmuntend tacticus als hy echter is, loopt hy niet in zoo’n goedkoop valletje. In een tweetal scherp geformuleerde vragen, heeft hy eerst de heeren eens uit hun tent willen lokken, of zy behalve formeele bezwa ren tegen zyn aanblijven, ook materieele grie ven tegen zyn beleid hc<>ben.’ En zóó weinig achtte de raad het stadsbelang, met »(jn blijven geschaad, dat hy niet de min ste moeite deed om nog in deze zitting den knoop door te hakken en een beslissing te for- ceeren. Als wy ons ook eens aan een voorspelling mogen wagen is het deze: Vele raadsleden meenen. dat met hun stemmen vóór de beken de motie aan politiek fatsoen en democratische moraal voldoende eer is bewezen. Na deze formeele en algemeene veroordeeling van biyven zitten na een party-royement voe len zy er weinig meer voor, om nog sancties toe heen het pieterigste plattelands-gehucht, pp de te passen, en laten zy, óók al in 't belang der on» o. i .gcmwnte den wethouder zyn tyd rustig uit- idienen. Wat trouwens heel veel complicaties, vooral ter llnkerzyde, zal voorkomen. f— Eenmaal bevryd van Joaef von Stemberg, die van haar figuur bezeten was. iets, wat een re gisseur ten aanzien van een fllmspeelster het laatste mag overkomen, is Marlene Dietrich ge worden tot een fllmflguur, die zeker heel wat acceptabeler en sympathieker is geworden dan voorheen, toen zy altijd en eeuwig de fatale vrouw moest verbeelden. De fllnf ..Desire" van Frank Borzage oppertoezicht van Ernst Lu- bitsch leerde reeds, dat het ook anders en beter kon en dat het niet Mariene behoeft te zyn, van wier genade het al dan niet bestaan van een film af hangt en dat zy tenslotte niets meer is dan materiaal goed materiaal in handen van den filmmaker, In casu den regis seur. Thans heeft Ernst Lubitsch zelf de algeheele regie en wat daarmee verbandt houdt van een film met Marlene ter hand genomen en hy maakte „Angel”, een comedie met een ernstig tintje en diverse, wat penibele situatie, die door hem met de noodige handigheid werden verwerkt. Lubitsch is een artist, maar tevens een gewiekste koopman, hetgeen niet altyd de ge lukkigste combinatie is en zoo zyn zyn films vaak een mengeling van filmkunst en een toe geven aan den publieken smaak. Ook in .An gel” is dit het geval, maar toch Is deze film zóó, dat men vaak oprecht kan genieten van de ma nier waarop hier een betrekkeiyk gering gege ven is uitgewerkt tot een fllmisdhe vertelling met vele goede kwaliteiten. Er zyn verrassende vondsten en er Is. door de bekwame montage, een rhythmlsch verschuiven van beelden, welke als een bekooriyke stroom aan het oog voorby gaat, waarby mag worden vermeld, dat Lubitsch In Charles Lang een voortreffelyke cameraman had. Hoewel er voor het groote publiek, dat na tuurlijk meer naar de verrichtingen van Mar iene Dietrich zal kyken dan naar die van Lu- bttsch, die onzichtbaar biyft, aan deze film veel genoegen te beleven valt, is er ook voor den meer crltischen filmliefhebber genoeg te waar- deeren. De geschiedenis voorzoover daar van ge sproken kan worden Is deze, dat een geluk kig huweiyk dreigt te mislukken, doordat de man. ondanks zyn liefde voor zyn vrouw, zyn plichten van diplomaat wel eens te veel ^voor zyn plichten van echtgenoot laat gaan, hetgeen voor de bestendigheid van het geluk niet be paald bevorderiyk Is. Door de tusschenkomst van een vriend, die op de vrouw een be too veren- den indruk maakt, dreigt de zaak heelemaal mis te loopen, maar tenslotte biykt, dat die vriend het ongewilde middel is geweest om twee zielen hechter dan ooit aaneen te smeden. De befaamde driehoek komt dus weer even om het hoekje kyken. maar Lubitsch weet dat probleem met zooveel charme en oorspronkeiyk- heid te verwerken, dat men er graag genoegen mee neemt Volwassenen bevelen we dus een bezichtiging van .Angel” van harte aan, omdat deze film, wat de filmische kwaliteiten aan gaat, gelukkig boven de doodeiyke middelmaat uit komt. A.F.C.-terrein Westerweg: A F.C. n—Oranjë- Wit II, Zondagmiddag twee uur. Gem. Sportpark: Alcmarla IZF.C. I, Zon dagmiddag twee uur. T entoonstellingen Kmutzaal Boendermaker (Bergen)Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil ders, voomameiyk uit de Bergsche School (Col lectie Boendennaker). Alle dagen geopend tot 19 December as. Voomyilig Recherchegeboaw, Langestraat: Tentoonstelling van poppen ter gelegenheid van het zilveren jubileum van „Huisverzorging”. Ge opend tot en met Zondag 21 Nov. van 10—10 uur Laten wy nu ons overzichtje van deze on danks alles toch nog belangryke zitting begin nen met een paar opmerkingen van flnancieelen aard. Ter voorloopige vaststelling was aangeboden de gemeenterekening over 1936 De politieke adat wil, dat deze ter onderzoek in handen wordt ge steld van een cqpunissle bestaande zoo ongeveer uit de fractievoorzitters. Deze plegen in hur. rapport een aantal meer of minder booze opmer kingen te maken over uitgaven, die h. 1. onver antwoord waren. Waarop B en W. dan weer be- toogen ofwel, dat het niet anders kon, ófwel zich berouwvol op de borst kloppen, peccavl stamelen en beterschap beloven. Dit jaar echter niets vair dit alles. Opmerkingen waren pr zoo goed als niet En kel maar lof. Wat moge hiervan de oorzaak zyn? wy kun nen niet aannemen, dat het ontbreken van den heer Vogelaar, die helaas nog steeds ernstig ziek Is. de oorfimlssieleden plotseling in lammeren had veranderd. Blijft slechte over, dat het gemeentebestuur, juist als een huismoeder In de laatste dagen van de week of van de maand, lederen cent- eerst tweemaal heeft «ingekeerd, alvorens hem uit te geven. Ofwèl. dat het bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, als een stedelyke Reken kamer ervoor gewaakt heeft, dat geen dubbeltje onnut ts uitgegeven. Het is met de appreciatie van dit bureau een vreemde geschiedenis. Een goede maand gele den, by de begrootlng. Heten eenlge raadsleden van zUn werk geen stuk heel, en nu waren er in de heele stad geen boetekleederen genoeg, om er bereuw-hebbende raadsleden mede te om hangen. Misschien leert dit den heeren, om in de toe komst wat minder spoedig met een veroordee- lend vonnis gereed te zyn. Ben ander ontwerp van flnancieelen aard was de alweer teruggekomen begrootlng 1937 Het wordt nu toch langzamerhand wat al te belachelyk. Nog een goede maand en het Jaar Is alweer verstreken ea toch is de gemeente nog druk aan het confereeren en brievenschryven met Den Haag overwat zy in dit jaar mag Ultgevsn. De gemeente heeft al bezuinigd, misschien verder dan mogeiyk was, maar nog steeds is de „potloodcommissle" (wat een schitterende vondst van den heer v. d. Vall) nog niet tevreden. Als wijlen Shylock wil zy het laatste pond hebben, hetwelk dan bestaat oun. uit de volgende ..ge wichtige" posten: een paar tientjes voor een kopje thee in de raadszittingen, enkele dito’s van een verhooging der staangelden tn het woonwagenpark met 1 dubbeltje en eens In de twee Jaar een 120 gulden, afgeknepen van de vergoedingen voor leden der stembureaux, waar door deze, per uur uitgerekend, beneden het werkverschaffingsloon komen. Er was in den Raad felle oppositie tegen dit peuterig gedoe en ditmaal heeft men er zich schrap tegen gezet. Wy juichen deze van zelfbewustheid getui gende houding van harte toe. Het schijnbaar al machtige ambtenarendom in den Haag moet maar eens weten, dat er grenzen zijn. Het is nu langzamerhand al zoover gekomen, dat de ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16