De eeuwige kringloop van de mode brengt: Den Jaan zal Sinterklaas speulen R ADOX koopen ZIGZAGPUZZLE BRACHT VERRASSINGEN De kunst van De hoed met de veer ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 ONS PRIJSRAADSEL LjS. 33.52.5/. 2/ƒ.50.57.2/6. 2/3.2/2.IJ.3/.53.20.20/0.^. '5. A).2o.2i{. 2/2/. qi.ifO. Gezellig en leerzaam! 60.6/62.ƒ.0 j.35. 32202/5027 55.52/30 3g HET KOFFIEVRAACSTUK J. 2.36.3J. 60.5.33.23. /3.2/.30.2/0./ƒ.36 onbreekbaar glas I /0.222./0./5./6. Hij heeft er zelfs zijn hang snor voor opgeofferd 25.26.27.H8^ di.12. VETPUISTJES Celd van <y o Kans-percentage* de Zon in de bergen Het nieuwe raadsel MARYE van Oost en N. W. O. z. Rustig en kalm uitzoeken F. H. A. Tuin. Oplossing vorig raadsel N. W O. z. Prijswinnaars BRABANTSCHE BRIEVEN ge zegt.... Jeuk" zijn.” vond den DB*. tA.v. 1 - Hier volgt de oplossing van de zigzagpuzzle: De negen woorden van den linker-zigzag zijn: Amsterdam (Zuid); P. M Pels. Arendsweg 121. Beverwijk. Deze week geven wij een letterraadsel volgens het hierbij volgende schema: ie rij: 2e rij: 3e rij: 4e rij: 5e rjj: 6e rjj: 7e rij 8e rl): 9e riJ: met Klaveren Boer. Hoe moet Zuid spelen om de grootst boven m’n macht. Laat ik dit er van zeggen: z'nen zwaren zwarten knevel. *n ding als 'nen gootsteenboender, wipte op en neer, zoo zenuwachtig trok z'nen bllnkend-roolen kop en op staanden voet spülde-n-le Sinterklaas, deur heel 1 gezelschap *n rondje te of f reeren. t Kwam i 8ch A. B. 9. 4. H: H. V. 4. R.: 8. 8. 2. KI :- A. H. V. Dr. Jon Alfred MJoen, de leider van het „Vin dazen Bidogischen Laboratorium", dat door z'n wetsvoorstellen ter bevordering der volksgezond heid groote vermaardheid geniet, houdt zich in een uitgebeelde verhandeling bezig met alcohol en coffeïne. Hij Wijst er op. dat de schadelijkheid der zoo genaamde „genotgif fen" aan den éénen kant af hangt van de persoonlijke gevoeligheid en de menigvuldigheid van X gebruik, aan den an deren kant van de hoeveelheid en de concentra tie van de drank, alsook van de omstandighe den. waaronder ze gebruikt wordt. Wennen is vaak niets anders dan een langzaam werkende vergiftiging, zonder uiteriyke kenteekenen. Het uitblijven van acute stoornissen is nog lang geen bewijs voor onschadelijkheid. Bij alcohol hangt t er van af, in welken vorm hij genomen wordt. Zoo kunnen b.v. bier en lichte wijn onschadeljjk genoemd worden, wanneer ze met mate gedron ken worden. in tegenstelling tot sterke dran ken van de meest uiteenloopende soort. Wat koffie betreft: de Invloed van de coffeïne op het organisme wordt vaak onderschat. Het gevaar schuilt vooral in het ontbreken van op vallende symptomen. Uit de resultaten van we tenschappelijke onderzoekingen blijkt duidelijk. waar ala bestuur, leiding, weersverschijpsel In den winter, plaats in Noord-Holland. salaris. vleeschgerecht. rijtuigbestuurder groente. welopgevoed. plan. Sch.10. 7. 5. H.B. 8. 3 A. V. 7. 5. 3. KI: 8. 3. Waar ik nie op gerekend had: Drie dagen later kwam Betje 'n goel woordje doen veur haar zuster, die heelegaar van Gilze-Rijen kwam gereisd om mij te.... consulteeren, als ik t goed zeg. "k Hoefde X nie veur niks te doen: illeté dat de grenzen van yijdt. X Is.... X ia.... s. Dut is gin gezicht meer, aerk. 'n Brutaal, onbe- pat „zoomaar" deur X hevig galon niets stoel leges satan noest trein neger. En die van den rechter-zigzag: gevat teler roest troon nagel liter reeks speld degen. Uit de negen gemeenschappelijke letters: v. 1. e. o. g. t. e. e. g. vormen we dus het woord: Gevogelte. Vervangt men elk der getallen in de gegeven getallenreeksen door een letter, dan kan men een 9-tal woorden vormen, welke achtereenvol gens beteekenen: dat hart, zenuwen. nieren en maag, door cof- Zuid speelt 3 ^ans Atout en West komt uit Zooals u ziet een zeer moeilijk spel. Zuid het contract alleen kan vervullen Harten-Aas er tijdig uitgespeeld wordtII V. 8. 8. 3. 9. 7. 8. 3. H. 10. 7. 5. 4. „Gezellig toch dat puzzelen is! En stellig leerzaam bovendien. Nauw is de oude in zee, of ja! Je wenscht de nieuwe alweer te zien. Zuid speelt daarom eerst Harten-vrouw om succes, de tegenpartij te verleiden het Aas te zetten. Als dit gebeurt wordt hoogstwaarschijnlijk Kla ver nagetrokken en komt Zuid aan slag. Wordt Klaver-Aas echter niet ingezet, dan blijft Zuid aan slag en in belde gevallen trekt Zuid nu een kleine Ruiten en wat West ook inzet, uit Noord moet een kleine worden bijgespeeld. Wanneer Zuid mi wederom aan slag komt trekt hij weer een kleine Ruiten en thans wordt op den heer gesneden. Met deze speelwijze Is de kans op 3 slagen in Ruiten zeer groot en loopt men niet de feïne vaak nadeelige invloed ondervinden. De uitvinding van de coffeïnevrUe koffie moet daarom uit hygiënisch oogpunt als een groote vooruitgang beschouwd worden. Van smaak en aroma van deze echte koffie is door de bewer king niets verloren gegaan. Het is daarom te wenschen. dat de instellingen, die in dienst van de volksgezondheid werkzaam zijn, het vraag stuk der coffelnevrjje koffie hun volle belang stelling schenken. I Complet voor meisjes: plooirok en mantel van genopte wollen stof, jongensjas met kraag en manchetten van astrakan en voor kleine meisjes: jasje1 en kapje van roode wollen stof met bontgarneering. Een theelepel Radox in een glas warm water doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apothekers en erkende drogisten a f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. By een Amerikaansche muntkamer worden tegenwoordig zeer interessante proefnemingen gedaan. Men houdt zich daar namelijk bezig met het vervaardigen van glas-geld. Volgens de meening van deskundigen is het glazen geld veel beter dan metaalgeld, daar men het ge- makkeiyk kan reinigen en het daardoor veel hygiënischer Is. Door het kleuren van glas zou ook het ulteriyk van het geld er veel beter op worden. Door de samenstelling van het glas zou men het breken kunnen voorkomen. Het is echter de vraag, of deze nieuwe uitvinding op gang zal maken. De uitgeloofde prijzen werden door het lot toegewezen aan: M. A. Baaljens, B. 80, Ruurlo; Jos Boshouwers, Stationsstraat 8. Eist (Betu we); mej. A. Kardinaal, A 387, Oudkarspel (N.- H.)E. A. Koot, Joh. de MeesterstTaat 13, Utrecht; mej. Tr. Mees, van Hilligaertstraat 66. oembas bovenerms van X achter te komen, waarom ze gerekend wierden tot X blanke ras. X Kon hullle trouwens nie veul interesseeren ook!) Maar als die tlepen dan op Methulasemschen ouwerdom veur X éérst 'ns serieus gingen sukkelen, naar X zie kenhuis wierden gebrocht en daar blank.... gebikt, dan dan gingen ze nog al ’ns vlot dood. Ze kosten dat aangegroeide „tricot”, dat aan X lijf zat gegóten, zoo schoon paste X, nie meer missen. Mee al die dingen was ik best bekend, als er 'ns 'n buurvrouwke haren nood by me kwam klagen over „veul-moeië-beenen.” ,J)ré,” klaagde ze: .Jk weet nie, walt toch heb. M'n beenen wegen teugeswoorig as lood. Ik kan er nie meer van slapen." Ineens ging me ‘n lichtje op. „Vuile pooten,” flitste deur m’nen kop. Tt Zette 'n doktersge- zlcht, d.wx ik keek buurvrouw 'ns straf en onpersoonlijk aan, toen keek ik serieus in m’n eigen binnenste, of ik daar zocht naar de diag nose, die 'k zoo maar nie een, twee, drie bij d'hand had en toen.... sprak ik latyn! Uit m’nen kerkboek; ik mompelde: „et omnes, ad quos pervénlt aqua ista, salvl fact! sunt.” (En allen, tot wie dit water kwam, zijn gered ge worden). Maarr docht ik, 'n paar hands- vollekes soda in X water zal in deus geval de redding zeker gin kwaad doen. Toen ik zoowyd was mee m’n geleerddoenerjj, was X wefke al haalf genezen. Want zjj wist, dat ik X wist! (Wat veul meer waar was, dan zjj docht....!). Toen keerde m’n wezen tot de eerde terug en ik orakelde opgewekt: „Heete sodabaden! Drie keer per dag. Over twee dagen genezen. En als ge dalijk begint: vannacht al slapen als “n roos.” De uitkomst sloot als 'n bus. En zoude gij denken, amico, als ik gezeed had: „Betje, wascht oew zwarte pooten 'ns ’nen keer." dat ze me geloofd had en ooit .genezen" was?? Mijn ko- medieke was zooveul als X apothekers-toover- fleschke, gesloten mee 'nen goudpampieren stop, beplakt mee 'n deftig etiket (waarop zelfs La tijn veurkwam) en gevuld mee.... heet soda- noe moet zuid spelen om de grootst moge lijke kans te benutten het contract te kun nen vervullen? Oplossing: Zuid moet dus trachten 9 slagen te behalen. Direct gevaar voor een vrije kleur van de tegenpartij is er niet, dus kan Zuid rustig trachten de langste kjeur vrij te maken. Deze kleur is Ruiten. Er moet echter veertje? verdwijnen ze geheel, tot er niets meer over B dan het prozaïsche, vilten sporthoedje. Totdat met de steeds opkllmmende beko ring van de vrouwelijkheid In de mode, de veer plotseling weer bezig Is, zijn oude rechten te heroveren. En daar versiert dan een roset-vor- mige veeren-phantasle een donkerblauwen ve- lours-hoed, met een hoogen. geknepen bol en breeden golvenden rand. Of een groote lila struis legt zich tegen den bol aan. klimt omhoog en valt in een ruimen, brutalen boog, schuin over den hoed. Of het zijn reigerveeren. die, van achteren bijeengenomen in een bosje, zich in de geheele lengte over een plat hoedje buigen, dat diep op het voorhoofd is gedrukt. Soms zijn ze bescheiden en hebben ze zich tusschen de plooien van een hoedje teruggetrok ken. Maar hoe het zij ze hebben al iets van hun oude rechten veroverd. Zelfs worden reigerveeren al als versiering voor het haar ge bruikt in een kleinen dladeemvorm, bij het avondtoilet, met de avondcape, waar zich dan om den hals een donzige rand, eveneens van reigerveeren heeft gevlijd. Het is nog niet zoo ver als In den tijd, toen de dames hun hoofd scheef moesten houden, om den nauwen tram-lngang binnen te komen, zóó ver komt het ook niet. Want hoezeer de mode-ont- werpers hun best doen de beeltenis onzer groot moeders te doen herleven, de vrouw van tegen woordig ontkomt ten eenen male' niet meer aan den sportleven inslag van den tijd, die haar meer zal behoeden voor de al t® onpractische succes sen van voorheen. lijk mee te kennen geven dat aan X „verlof" meer vastzat, dan alleen heur Ingebeelde kwa len (ze had er minstens zeuven) waarveur den dokter nie anders wist te geven dan ”n fleschke „geleerden” olie, om mee te wrijven. Ik bedoel 'n fleschke-n-olie, dat deur z’n etiketje en z'n goudpampieren stopke, boven z’nen stand, ge leerd was aangekleed. Neeë ik zeg dat nie om ’nen steek onder Water te geven aan den dokter, die X fleschke gekleurden en geparfumeerden vetkèërsolie had ▼eurgeschrevenVersta me goed. Ik doel er op to zeggen eigenlijk: dat veul, veul meer patiën ten beter worden van X etiketje, goudpampie ren stopke en X apothekersluchtje wat er aan zo'n fleschke hangt, (om van den prijs dan nog klaar te zwijgen!), dan van X kèèrsvet, broom, Aspirine, drop, veul water en wat er zoo meestal in die tooverfleschkes zit. En ik geloof vast: daar zijn meer zieken ge nezen van X k ij k e n naar zo'n fleschke dat op X nachtkastje stond, dan van X innemen uit zo'n fleschke. En 71 mlddelzjjn dat wordt Ingenomen mee afgetelde druppeltjes „doet” meer dan een dat ingenomen wordt mee eet lepels. Zoo kunt ge ook, zonder erg dikkels, ineens Promoveeren tot wonderdokter. En ik heb ooit 'ns 'n kwaaie kans geloopen, om X zoowijd te brengen. Ge weet ook wel, veul boerenmenschen zijn Pi» Proper on X Ijjf Ze laten ex zllet maar óp- «n aangroeien, sjuust als de boomen In X bosch. Wat aegde daar, amico? Ongezond? Oem! Daar laat ik m’n eigen nie over uit. Ik heb ze gekend, van die.... „waterratten", die tachtig, negentig jaren wierden, zonder er ■rgen bij mij deur de 'm kwam roepen....! Tonia was veromgekomin Lijk ik aan X begin zee: X leven kan den mensch zotte parten speulen. Janus kan daar op den oogenbllk van mee praten! Ge hoort er meer van. Sinterklaas is hier nog n 1 e op X pad, horreMaar leut heb ben we al z'n best g'ad. En slagen zAl X. Hier is op zulk gebied nog nooit iets mislukt. Zie maar naar onae feeaten van deuzen naseenev-t Honderdduuzend vreemdelingen op Ulv.... afijn, dat weet g*al! Ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dré JU en als alttj gin horke minder van oewen seg is wei gin gloednuuwe waarheid, maar telkens lijkt deuz' waarheid fonkelnuuw, als X leven oe zoo zot te grazen neemt. Dat ondervond den Jaan weer pas! Ge weet: z’n Tonia was mee ’n soortement van ziekteverlof naar de familie in den Zeu- venbergschen Hoek vertrokken. En als ik zeg .soortement” ziekteverlof, dan wil ik daar elgen- Ztfn de juiste letters gekoaen, dan geven de getallen 1 tot en met 83 een vriéndelijke herinnering aan een binnenkort te verrichten goed werk. Onder de Inzenders van een goede oplossing worden weer zes fraaie prijzen verloot. Oplossingen worden tot Donderdagmiddag 12 uur ingewacht bij den heer G. M. A. Jansen. Ruysdaelstraat 60, Utrecht. er hakkelend by 'm uit, die offerte. Want zoo wel z'n veul betreurde Piëta als zXi ongemak- kelyke Tonia ze hadden ’m allebei, vyf-en- derttg lange jaren. straf aan de teugels ge houwen. Waarom hy dat twee keer achter malkaar zoo broerd moest treffen, weet ik nie. Ik denk, dat die dames té sjecuur wisten, wat den Jun als veldwachter verdiende. En de dressuur van Piëta werkte nog na onder Tonia. Ondertusschen zat den Flelp zachtjes mee z'nen hamer op tafel te trommelen. Stillekes te praklzeeren. hoe ie den Jaan nog wippen kon op 'n fatsoeniyke manier. In ieder geval: als X rondje gebrocht was iedereen geklonken had mee den nuuwen, milden Sinterklaas en X ei kens stil wlerd onder X proeven, dan liet den Flelp z’nen hamer vallen en zee: „dan nou heerst nog X) paar kleinigheidjes be-andelen. Kek 'ns Janus, ge mot me die vraag nie kwa- lyk nemen, ik eb nooit geweten dat 'r hop Hul- venout berejen pllesie waskunde gij pèérd- rjjen?’’ Sodepin. dzar hadden we nie by gedocht! Ei kens was X zóó stil in „de Gouwen", dat ge X buiten hoorde regenen. ,Ja!” zee den Jaan ferm: „das in order”. „Oem." dee den Fielp: ..sjuust....! Enne nie da'k honbescheien wil zynebt ge wel 'ns hop.... X».... péérd.... gezeten....?” ..Nog nooit," zee den Jaan,. nou Xi bietje zach ter: ..maar van dieën witten schimmel ben 1t nie bang.” „Oem." dee den Flelp: .sjuust....! Enne...., éen ding zit oe mee dat zoogoed has halie schimmels.... wit schynen te zyn, maar eh.zoiMe X heigens nie Xt.nie ’n bietje. bezopen hldee vindeneh Sinterklaas.... straks b v. peerddonderde .Jleeë." zee den Jaan. „X Zou wel Xis Blaauwe. „Ik bedoel." zee den Jaan weer: Jk ben daar nie bang veur. Ik be-be-bedoel" (ocherm, wat sprong z'nen snorreboender over z'n gezicht) „bedoel, 'k zal er wel bovenop zien te biyven.” „X Is maar," zoog den Fielp verder .ge mot nog 'nen staf vast-ouwen hook, ee??” ,Ja, Je Jazeker,” stumperde den Jaan. „En has X heenigszins gevondenkost wor den liefst.... mee den krul naar bo ven.” zoo koejeneerde den Flelp mee Xt strak bakkes almaar deur. De rest genoot, lebberde smakelyk aan den Jaan z'n rondje.. Ze vonden den bakker op z’n best. En eeriyk is eeriyk: hy wós nie slecht! 'k Zou liegen als It X anders vertelde. Maar den Blaauwe en ik we vonden X nou weer wellekes. Ik zee, da ’k den Jaan wel "n tflëtjë söu uftën nerëbëTl Dp mxwrr «n tMir Blaauwe zee: Jk ben natuuriyk weer Zwarten Knecht en zal den schimmel wel aan den teu gel lelën." Zoodat, amico, de twee nuuwbakken Opa's van den tweeling de hoofdrollen zullen speu- 3ch.H 3. H.: A. 10. 5. R B 9 4. KI.: B. 10. 9. 8. 3. Al heb-je ’t nu en dan eens mis. Je zegt: Vooruit! opnieuw gedaan! Wie volhoudt, zal toch zeker eens Met Xi V. K. P -prys strijken gaan.” Is men zou denken dat de mode op een gegeven moment een zekere stabiliteit zou bezitten is men er volkomen naast. Het UJkt misschien zoo, maar achter de scher men van het groote mode-tooneel wordt steeds gewerkt, gedacht, gecrëeerd en lederen keer als het scherm, gedurende de laatste jaren. opgaat, staat daar een vrouwenbeeltenis die steeds meer gaat geiyken op die, welke 30 jaar gele den ten tooneele verscheen. Dat begon met het verlengen van de rokken en omdat men al te zeer de critiek van het publiek vreesde, begon men met enkel de ja ponnen van achteren wat langer te maken en geleldeiyk aan kwam de geheele rok tot op den enkel te hangen en het publiek juichte zoo waar. Toen kreeg men moed daar achter de coulissen en men ontwierp japonnen met sleep jes en zelfs met sleepen. Men riep de pofmouw weer terug, de hooge taille en toen kwamen alle mogeiyke ouderwetsche modesnufjes mee. De lange handschoen was er by, de breede caln- turr. de jabots met Valjcienne-kantjes en de bontgarneering. Zóó veel kwam er by. dat we tenslotte dachten dat de Inspiratieve geest onzer grootmoeders zoo langzamerhand toch wel uitgewerkt zou zyn. Maar ziet om deze ge dachte vooral geen levensvatbaarheid te schen ken komt daar de hoed met de veer weer opduiken. Neen algemeen gedragen wordt hy nog niet het zyn nog slechts de enkele ver tolksters der hoofdrollen op het groote mode- tooneel. die dezen sleriyken hoofdtooi dragen, maar weldra zullen allen het voorbeeld van de „stars” volgen In den eeuwigen kringloop van de mode is hy telkens weer opgedoken, waarom zou hy het nu ook weer niet doen? In vroeger eeuwen zyn ze op zeldzaam serieu ze wyze met de veeren omgesprongen. Op schil derijen kan men ze zien, deze vrouwen, geschil derd met hun hoeden ryk versierd met veeren zoodat de gezichten kleiner en teederder leken on der de waaiende vracht van gekleurde en blan ke strulsveeren De Florentynsche maagden droegen in de 15de eeuw inplaats van de bruidskransen uit bloemen, groote kappen van pauwenveeren en dan waren ze het liefst bovendien nog versierd met goud. zilver en parelen. En in den tyd van Marie Antoinette werden de veeren niet alleen ter opluistering van de hoe den gebruikt, maar zelfs voor die van het haar. En op X hooggewerkte kapsel uit dien tyd, tus schen parelsnoeren en sierspelden staken hoog en zachtjes wuivend de veeren de lucht in. Maar zoo heel zoetjes aan verdwynt de veer Uit het leven van de vrouw en via de kleine Talrijke puzzelaars op zoek naar „gevogelte” len in onzen Sinterklaasstoet 1937 Maar daar was nog Iets....! z ..Has ik Jou zoo haankyk," teemde den Flelp deur: „dandam vraag ik mX» heigen haf oe mot da nouw i. mee jouw.... tronie.... Janus??” X Wierd weer veul stil. X Kost wéér interes sant worden. „Tuttronie?” hakkelde Janus. .J44! Tronie, fieselemle, ponem, postzegel, oe.... zyde gy gewoon.... jouw haangezichtje tc noemen?” Janus wierd driftig. „Wel sodejuu. wat man- këërt er aan mijnen kop?” Kalm zee den Fielp: jnankeeren.Neeë, mankeeren niks, Jaan....! Maar.... daar.... is.... eerder.... teveul!" „Teveul?! Teveul?!" ..Sjuust.... net has ge zegt.... veulste- veulI Straf keek den Fielp naar de hand vegers onder den Jaan z'n neus, wy keken er toen ook allemaal naar. Janus beet op zXi lip pen. op z'n kaken, dat zXi heiboenders er alle maal van op-en-neer wipten. ,J>aar is," zee den Fielp: „op eel de weareld Kinnen Sinterklaas hooit geajest mee *nen snceuwwltten baard en Xien zwarten bessem has snor. Jaan. Has ge die pèérdestéèrten nie weg laat wleën. dan dan trek ik m'n hei gen hult deus comité terug. Janus van den Euvel!” „Leg nou nie langer m'n bloed te tappen,” riep den Jaan: Jk laat vanavond nog m’nen knevel afknippen!” „Noteer dat sjecuur in de notulen. Bult," aee den Fielp teugen z'nen secretaris. X Hoerah was nie van de tocht, na deuze verklaring. Want den Jaan, mergen zonder dieën snor, dat kost gerust genoemd worden: ’n groote verandering op Ulvenhout. 'k Mot kort zyn. DXi snor 1 s eraf. X Isverschrikkelijk. X Is Xi soortement van dèqp X fatsoen wyd oversc^ X is tevéul bloot ineem amico. das Xi achterv schaamd achterwerk, durp kuiert. Zoo reed le van den wei, op Bles, as.... Tot rekening gehouden worden met het feit, dat Noord geen rentrants heeft buiten de Ruiten- kleur. Deze kleur moet dus niet op dezelfde ma nier aangespeeld worden als dezelfde combina tie in het vorige probleem, omdat er in dit ge val Sans Atout gespeeld wordt en er dus geen gevaar is voor aftroefslagen. Daartegenover staat nu echter een ander gevaar, n.l. even- tueele slagen van de teguuparty in een vrij gemaakte kleur! Zoowel om die kleur vrij te maken als om die vrije slagen te kunnen ma ken heeft de tegenparty evenwel rentrants <d. w. z. kaarten om aan slag te komen) noo- dig. dus moeten we er ook op bedacht zyn die rentrants weg te spelen by dien tegenstander, die ze het meest noodig heeft. Als ik nog wonderdokterde had ik X nie anders gedaan. Ik had er misschien (ik zeg misschien hoor; ik ken Tonia maar -uit de „verte”) ik nad er misschien nóg by gedaan Xxen kilo .jiatrium- carbonaat”, lyk den apotheker den .soda” aan den man brengt. (Stel-d-oe veur, dat 'nen apo theker soda verkocht, inplek van natriumcar- bonaat! Den sukkelëër verloor al z’nen klan dizie). Afyn. Zooals ik dan al zee: dat onbepaald huwe- lyksverlof wat den Jaan veur Tonla’s ziekte kreeg, was veur hum X) pracht van middel- cyn! X Bruiste deur z'n zlelement, lyk dubbel- koolzuur deur 'n overlajen maag. Allee! Dertig jaren mee Piëta en vyf („Indische") jaren mee Toniaook 'n zlelement kan overlajen zyn, zelfs van huweiyksgeluk I En zoo was le dan, in al dat .gebruis” er toe gekomen den Blaauwe, in goel familievertrou- wen, er veur te spannen om by ons, X Sinter— klaascomité, ‘ns 'n goel woordeke te doen. „Hy zou zoo gëren, nou ie zXi handjes vry had. ’ns 'nen keer den Sinterklaasrol vervullen op Ul venhout.” Nou 11 was er vlak voor! Ik móg wel 'ns 'n aardigheidje. En den Blaauwe? Docht er sjuust eender over. ,Jk hou ook wel v*n 'n lol letje," zee den Tiest. Wat me trouwens al ’n halve eeuw nie heelegaar onbekend was....! De andere lejen van X comité zouwen er ge middeld wel sjuust eender over denken, de eenl- ge moeiiykheid die we kosten verwochten zou by den Fielp kunnen liggen, veurzitter (van eigens!) van X comité én.... Sinterklaas! Al jaren! Ge weet. .Bewerkte gy den Fielp, Dré.” stelde den Blaauwe veur: „dan bekonkel Ik X zaakje wel mee de rest van X comité.” Dat veurstel was zoo gek nie en „aldus geschiedde naar X woord” (van den Blaauwe). D’n Flelp was er .Jialles- balleve hentousjast hover,” see-t-ie: .maar nas X comité myn veurstel hapeekteerde dan zou hy er zXi heigen natuuriyk by neerleggen, want ik ben ginnen dlktatór,” zee den Fielp. Wat le, ge lukkig, liegt, amico! Want als den bakker gin nen dictator was, dan gebeurde er op Ulven hout nooit Iets! Wel gaf ie me dus heel politiek te verstaan, dat ie X nie plazlerig zou vinden, als Ik X veurstel In de vergadering brocht, maar ik moest over deuze persoonlyke fijngevoelig heid dan maar 'ns dwars henen stappen, docht me! Wa 'k dee! En als ik verlejen week, op onze eerste ver gadering. X veurstqj „ter tafel" brocht. dan was X al by acclamatie aangenomen de Gouwen Koel dreunde-n-ervan nog veur ik uitgespro ken was. Den Blaauwe had weer, als naar ge woonte, goed werk geleverd! By het bespreken van de combinatie A. H. x. x. in de eene hand en x. x. x. in de an dere. heb ik de vorige maal op het verschil in kanspercentage gewezen. Het lykt me ech ter niet overbodig hier zy het dan ook ach teraf een nadere verklaring aan toe" te voe- Ken- t- - Wanneer men een bepaalde speelartjif kiest, wordt deze keus gewoonlyk bepaald door het meerdere succes, dat men van die speelwyze verwacht boven een andere speelwijze Bijvwanneer de spelleider van de troef kleur A. H. V. 10. 8 heeft en er in den blinde 8. 5. 4. liggen, zal hy trachten de troeven er uit te slaan en deze speelwyze verkiezen boven het snyden op den boer! HU verwacht dus van die laatste speelwyze meer maar die verwachting wordt meestal door zyn gevoel bepaald, terwyi dat gevoel dan eenlgs- zlns door de ervaring gecontroleerd wordt. In het bovengenoemde geval nu is die keuze niet zoo moeliyk. aangezien het zeer duideiyk is. dat slaan zoo heel veel meer kans biedt dan snyden. Het gevoel zal in dit geval dus maar zelden falen. Wanneer het verschil In kans echter maar iets kleiner wordt, begint het gevoel zich al tamelijk onzeker te voelen en kunnen we con- stateeren. dat er grove fouten gemaakt worden. byv dat men met A. H B x x in de eene kwade kans- dat OT ln Noord rentrant is en x. x. x. in de andere hand gaat slaan in plaats van snyden, ofschoon dit ruim 22 pet. minder kans biedt. Wat beteekent 22 pet. minder kans? Dit wil zeggen, dat by vergelijking van twee spelers, waarvan de één consequent slaat en de ander consequent snydt, de speler, die snijdt, op elke 10O spellen in 22 spellen meer succes heeft dan de andere! Dit is nog al een groot verschil, dus kunnen e constateeren, dat het gevoel ons niet voor iunders kan vrUwaren. Er moet dus een andere basis gezocht wor den. op grond waarvan de juiste speelmethode gekozen kan worden en deze basis vinden we in de kansrekeniqg Niet, dat we nu allemaal maar Ingespannen de kansrekening moeten gaan beoefenen, maar wel is het gewenscht, dat we kennis nemen van de resultaten der kansrekening, voorzoover deze betrekking heb ben op het brldge-spel Noodzakelijk is ook dit echter niet, maar wel is het noodzakeiyk. dat we ln twijfelgevallen weten, welke speelwyze de meeste kans biedt en dit kan men gemakkelyk uit ieder leerboek je aan de weet komen. Het is evenwel allerminst de bedoeling van bovenstaande technische beschouwing om u den schrik op het lyf te jagen met ingewikkelde berekeningen. MUn opzet is slechts u er op te wyzen, op welken grond 'n bepaalde speelwyze correct en een andere onjuist genoemd moet worden. In de toekomst zal Ik natuuriyk menige speel- methode afkeuren of aanbevelen, maar daaren tegen hoogst zelden de betreffende kansper centages er by halen. Slechts indien een uwer moeliyk te overtuigen zou zVn. zouden deze percentages moeten dienen als wettig en over tuigend bewys. Na dit kleine theoretische uitstapje kunnen we overgaan tot het bespreken van het pro bleem. dat ik de vorige maal ter zelfstudie heb opgegeven om de eventueele vrye slagen te maken. Als Oost nu tweemaal aan slag komt met Ruiten en één der beide keeren Schoppen speelt, moet Zuid duiken, maar hiertegenover staat, dat als de laatste dekking ln Klaveren is weggespeeld, en Zuid met Ruiten Noord aan slag brengt om de drie vrije Ruitenslagen te maken, niet meer Harten moet gespeeld wor den. maar Schoppen uit Noord in de hoop, dat de heer of de vrouw hy Oost zit!! De kaarten West wAen als volgt: Om te koopen heeft men geld noodig, maar geld alleen Is voor verstandige koopers niet voldoende. Daarvoor is eveneens noodig, dat men weloverwogen te werk gaat en zich reeds by het betreden van den winkel een duidelyke voorstelling heeft gemaakt van wat men ver langt. Is dat niet het geval, dan koopt men Iets, dat tenslotte op lange na niet aan de be doeling beantwoordt. Menschen. die zich zonder er verder by na te denken van alles en nog wat aanschaffen, louter en alleen omdat het zien van al die din gen hun begeerte heeft opgewekt, zyn tenslotte geen haar beter dan de ekster, die alles wat glinstert en schittert naar haar nest sleept. Het eigenaardige is, dat dingen op deze manier ver kregen. den eigenaar of de eigenares op den duur maar zelden zullen bevredigen. Vreugde geeft alleen het bezit van iets, dat we rustig en kalm hebben uitgezocht en met welks aan koop een hartewensch in vervulling is gegaan. „Of ze nou den eenen dokter betaalde of den andere, dat was haar eenen „toetmem”, zee ze! Ge verstaat dat X zweet me efkens uitbrak. Want Betjes zuster had iets, zee ze, „waarvan ze nie mee zekerheid zeggen kost, of X wel aambeien wéren en of ik haar dus 'ns efkens zekerheid kost geven!” Ik slikte drie keer, wreef X zweet van m'nen kop en zee. als ik eindeiyk praten kost, maar rap: „Ja, X zyn aambeien!” „Waar ziede gy dat aan?” vroeg ze wantrou wend. Jan X wit van oew oogen,” zee ik zoo. En in plek dat ze woelend wegliep en my de kans gaf om 'ns smakelyk uit te lachen waren Bet en zus zóó daarvan onder den Indruk, da k wel verder móest gaan....! Dqs ik prevelde weer m’n Latyn (makkelyk als ge misdiender zyt geweest in oewen tyd) en ik zee„In quorum manibus inlquitétes sunt dèxtera eórum repléta est munéribus” „In wier handen ongerechtigheden zyn (nouja, al zat X dan nie aan de handen, aambeien zyn on gerechtigheden) wier rechterhand gevuld is mee geschenken". Dat leste sloeg natuuriyk op dieën rUksdaalder! „Kunde me daarvan beter maken?” vroeg Betjes zuster. Ze docht da'k de diagnose in X Latyn ge steld had. 391.... jawel,” zee ik! Weer ging me 'n lichtje op, amico: „Groenen poeier en laauwe zitbaden.” „Weer mee soda?" vroeg Betje 'n bietje on- geloovlg. „Neeë,” hield ik m'n eigen goed: „Den eersten keer mee soda en daarna mee 'n schep mos terd!” Betjes zuster wierd beter! Allicht. Maar toen, amico, als ook Vrouwke Aambei genezen was, toen heb ik mee alle geweld de kleppen van naastenliefde motten dichtgooien en ,jn'n patiënten,” die mee drie tegeiyk by my op consult kwamen, van den erf motten werken. •k Was wonderdokter veur 'k X eigens wist 'k Had 'nen goeien naam! Want m'nen raad kostte niks en m’n middelcynen waren schan dalig goeiekoop. Wat op den duur veur X ver trouwen natuuriyk verkeerd zou zyn geweest. Ik had den mosterd en den soda motten gaan leveren mee duuzend procent winst, den „groe nen zeefi” in X Spaansch motten laten Vertalen en m'n Latynnou, de mis zat nog wjsl steuvig in m'nen kopl En misschien was ik nou wel op twee manieren binnen geweest: Veul centen op de bank en.... drie maanden hech tenis. Maar genogt. 'k Zou X leste wedervaren van den Jaan vertellen en "k zit allemaal over m'n eigen parten te praten, die X leven den mensch wel ’ns spuit. Janus z'nen stillen victorie beschrijven, gaat KB(SC-~dwt»t 3a«n- en1ï'onia zijn by on* dok- terke best terechte gekomen, 'n Fleschke van twee kwartjes was schrikkelyk goeiekoop al was X dan negen stuivers te duur en 'n bietje on bepaald huweiyks-verlof was in deus geval zéker veur den Jaan ’n heilzaam middelcljn. Misschien mogen wy dezen keer beginnen met een vriendeiyke herinnering, nj.: dat men, om voor een prys ln aanmerking te komen, een foutlooee én volledige oplossing moet In zenden. wy geven deze herinnering, omdat niet eenlge, maar een flink aantal Inzenders de tweede opgave Inzake de lettcr-sorteerlng over het hoofd hebben gezien. Als curiositeit deelen wy hlerby nog mede, dat we van een inzender de volgende laconieke „op lossing” kregen: „Het gevraagde woord is gevogelte" voilé tout! En we eindigen met de volgende aardige ont boezeming van een onzer Zuldeiyke landgenoo- ten: Ulvenhout, 18 Nov. *37 12 •d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 23