4 De voorvallen te Heede I X E 0 PAL^UVE uiTknipboek 3 WZACI Uw hel- mooie Dooden begraven LANDBOUWCRISISFONDS 1 KINDEREN ZOUDEN DE MADONNA ZIEN Doe als ik! DAM PO diep inadempn 51. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 O .PER STUK ■6 VAN WEEK TOT WEEK Een liefdesdrama te Dordrecht KINDJE VERBRAND Relaas van ooggetuige Tweemaal overreden lag COUPEEREN VAN HONDEN Varkens I Kolver beperking f werkt De Melk weer DOODELIJKE AANRIJDING VRAAG NOG HEDEN DIONNE OM EXEMPLAAR UITKNIPBOEK PRACHTIGE DER VAN HET rarnmig Vluchtelingenvervoer uit Spanje Critiek op maatregelen bij de tarweteelt Politie weet erger te voorkomen Nieuwe benaming der R adiogolf lengten Om de tien minuten worden erupties waargenomen Ongeluk met doodelyken afloop te Hillegom KINDERTJES De gebruikelijke aanduidingen werkten verwarrend DE HERTOG HENDRIK TE CASABLANCA Utrechtsche politierechter beschouwt het als dieren mishandeling - 1 Een bedrag van 70.000 is er mee gemoeid Ofschoon de mededeelingen tref fend eensluidend zyn, is voor alsnog de grootste reserve geboden „Krakatau” Bij een hevige verkoudheid Dit lucht op en geneest. Bovenstaande i n h a I a t o r gratis bij een pot Dampo van 50 ct. of een doos van 30 ct. Vele leden achten de huidige pry- nog niet voldoende voor een redelijk bestaan en zuivel Groenten en visch I t o\ At v f V 0 WrW Cs Het D. A. Granen eenigen Verscheidene leden oefenden ems^ge critlek b MUNHARDT art *e >1 Test d getroffen voor het verleenen van steun aan de kleine boeren, toegejuicht. Vele leden verzochten den minister In het bijzonder ook de belangen van de landarbeiders In het oog te houden. Nog steeds Is hun toestand slecht moeder ter hulp snelde, reeds geheel metbrandwonden hoogst zorgwekkenden toestand Donderdag waren de kinderen van de familie Van der Heiden In de Oudestraat te Oemert in de kamer aan het spelen, toen plotseling één van hen tegen de tafel viel. Door den schok viel een pot kokende erwtensoep om, met het noodlottig gevolg, dat een 3-jarig jongetje door Uit, ontsa derlai ten urenlang gen. haar kl voorwerpen -1 rdoor i foto S. fa"! 1 ijdag. H. H. wburg fltnfl De vraag, of de tegenwoordige crlsis-maat- negelen voor een belangrijk deel zouden kunnen en moeten worden vervangen door een systeem, dat in hoofdzaak berust op het heffen van hooge invoerrechten, maakte ook dit jaar een onderwerp van bespreking uit. Gezien de gewijzigde omstandigheden, kwam een matige bescherming aan de grens ver- scheidenen anderen leden niet onaantrekkelijk voor. Van verschillende zijden werd de regeling, schgi- i ten ar in lemen, al ge goed omen, n zijn inten- selijke Longa ■evan- e de eeni- en. 1 Be /erko- i, dat daar- >m de zijnde suc- ft de [ooge- or de haar chten [ooge- I Idt hun zeiden Dat de raming van den steun aan den tuin bouw met f2 mlllloen is verminderd, achtten sommige leden niet te verantwoorden. Vele leden waren van oordeel, dat zoowel de zee- als de zoetwatervisscherjj, niettegenstaan de de voortdurende werkzaamheid der reiee- ring op dit gebied, nog steeds in een zeer zorg lijken toestand verkeeren. Donderdagnacht is de 23-jarige magaxljn- knecht B. R. de woning van mejuffrouw F. aan de Lindestraat te Dordrecht blnnengedrongen met de bedoeling, haar van het leven te be- rooven. behoeft geen betoog, dat het zooveel mogelijk objectieve verhaal van dezen getuig* nochtans geen bewijskracht heeft voor de echt heid en het bovennatuurljjke karakter van deze „verschijningen". Daaromtrent dient het oor deel der kerkelijke overheid te worden afge wacht, die steeds met de uiterste voorzichtig heid te werk gaat, om niet te zeggen met een wijselijk wantrouwen, dat zijn grond heeft in de, ook recente ervaringen, dat vele van der gelijke gebeurtenissen den toets van een kri tisch onderzoek niet doorstaan en dat de ge wekte sensatie dan eerder tot ergernis dan tot stichting strekt. Wij geven dit relaas dan ook niet om aan een onbezonnen nieuwsgierigheid voedsel te geven, doch slechts ter Informatie over de feiten, welker waarde en beteekenls wi) op zijn minst in het midden laten. R. heeft een bekentenis afgelegd en is naar het parket van den officier van justitie over gebracht. Het mes werd in beslag genomen. B. R. was bü mejuffrouw F. in huls geweest, doch veertien dagen geleden heeft zy hem na een oneenigheld de deur gewezen. Daar zijn liefde voor mejuffrouw F, niet be- geriyke begrafenis herhaaldeljjk stof tot spot, antwoord werd, zon hij reeds eenigen tijd op wraak. Met een broodmes gewapend is hij de woning aan de Lindestraat binnengedrongen, na twee ruiten en een deur te hebben vernield. Hij had de bedoeling, mejuffrouw F. van het leven te berooven. op het regeerlngsbeleld met betrekking tot de tarweteelt. Nadat eerst huns inziens zonder goeden grond de tarweprljs van 10 tot ƒ9 was verlaagd, is later de prjjs van 10 her steld. Dit herstel van den vroegeren prijs komt echter geenszins tegemoet aan de hoogere be- drljfsonkosten, welke een gevolg zijn van de devaluatie van den gulden. van het'bijzondere gebeuren in de na waren er getuigen klnde- be- de op terwijl de middeleeuwsche doodendanèen nooit de offlcieele plechtigheid van het begraven hekelden, slechts op de zoo vaak miskende ge lijkheid van allen ten opzichte van het ge meenzame lot der bederf lijkheid wezen. De be grafenis verloor te zeer haar aanzien van barm- hartlgheldswerk. Het Bredasche incident is een bespotting ge weest van de gedachte, die ten grondslag ligt aan de werken van barmhartigheid. Het was tenslotte slechts een incident. Maar wij* zien het, bulten alle persoonlijke kanten van het ge beurde om, als een symptoom van verzwakking der christelijke liefdekracht in onze steeds min der christelijke maatschappij. Gelijke liefde dienst voor arm en rijk, uit aller liefdadigheid aangeboden, verdient, dunkt ons, de voorkeur boven de ontaarding van het werk der barm hartigheid tot een winzuchtige concurrentie van stalhouders, lijkbezorgers, kosters en wat de grootste ergernis zou wekken pastoors! Is er eigenlijk wel iemand, die niet „van den arme” moest worden begraven? Het laatste dat wij geven kunnen, is niet de laatste eer, maar de laatste liefde. BANDOENG, 19 Nov. (Aneta). De teller van het vulcanologisch onderzoek telefone rde van zijn waarnemingspost te Pasaoeran, da; de Krakatau weer in werking is. Op 17 November om 10.30 uur plaatse ijken tijd was er een uitbarsting tot een hoogt- van 500 meter, terwijl vandaag om de tien mliuten erupties worden waargenomen. De «X dusverre geldende onderscheiding van radiogolflengten in zeer lange, lange, middel bare. korte en zeer korte golven heeft in de practyk niet voldaan en aanleiding gegeven tot verwarring. ste rustplaats. In onze kloosters begraven de broeders elkander. Maar wat doen wij voor on ze dooden van hetgeen men uit liefde doet? Zeker, er zfjn dorpen, waar de begrafenis plechtigheid nog veel van het oude, christelijke karakter behield, in elke ter aarde bestelling bleef wel iets over dank zij vooral de indruk wekkende uitvaartliturgie van de aangrijpen de liefde, die tot over het graf reikt. Maar is men er getuige van geweest, dat twee begra fenisstoeten, onderweg naar een katholieke be graafplaats, elkander trachtten te passeeren. ten einde den voorrang te hebben bij de plech tigheid, dan blijft men zich de vraag stellen of aan onze teegrafenispractljk een flinke reor ganisatie niet zou ten goede komen. Aan saty- rische schrijvers leverde de hedendaagsche bur- De marinestaf heeft bericht ontvangen, dat H M. pantserschfp „Hertog Hendrik”, onder commando van dén kapltein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, 18 November te Casablanca is aangekomen. De automobilist D. uit Winschoten reed Vrijdagavond omstreeks half tien, komende uit Groningen, langs het Winachoterdlep, toen de daar, op zijn fiets rijdende 37-jarige aannemer Lenting uit Noordbroek. plotseling den weg overstak. De afstand was te kort, om een aan rijding te voorkomen en met een vaart van bijna 80 kilometer botste de auto tegen den wielrijder. De stoot kwam zoo hevig aan. dat L. in het Winschoterdiep werd geslingerd. Toen men den ongelukkige op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. De automobilist bleef ongedeerd. De auto werd licht beschadigd. Op de Schelde bjj Vllssingen is de visscher J. Jobs: van het visschersvaartuig Breskens 57 overboord geslagen en verdronken. Agenten, die gezien hadden, dat de man de woning binnendrong, gingen eveneens naar binnen en zij vonden beiden in een hevige worsteling op den .grond liggen. De indringer werd spoedig overmeesterd en naar het polltlebureu overgebracht. Mejuf frouw F. had geen verwondingen opgeloo- pen. De Utrechtsche politierechter heeft den secre taris van de Amersfoortsche Duitsche Doggen club wegens het afsnijden van de oorschelpen van twee Duitsche doggen, hetgeen beschouwd werd als opzettelijke dierenmishandeling, tot een geldboete van 40 subs. 30 dagen hechtenia veroordeeld. De officier van justitie had een boete geëlscht van 35 tuba. 10 dagen hechte nis. Omtrent de voorvallen te Heede. die in de omgeving van het kleine West-Duitsche dorp een groote sensatie teweeggebracht hebben, vernamen wij van een ooggetuige, aan niet den. Verkrijgbaar bij Apoth. en Qrogiiten. Verscheidene leden spraken opnieuw hun al- keuring uit over de bevoorrechting, welke huns, inziens de margarine hier te lande geniet boven de boter, zulks in tegenstelling met het buiten land. Vrijdagavond ongeveer zes uur is op den riiksstraatweg te Hillegom een dame door een auto aangereden. Een heer zag het slachtoffer op den weg liggen en waarschuwde daarom een tweeden auto, welke kwam aanrijden. De be stuurder van dezen wagen bemerkte deze waar schuwing blijkbaar niet en reed door, met het gevolg, dat de ongelukkige ten tweeden male wejd overreden. Na de eerste aanrijding gaf de dame nog teekenen van leven, doch de tweede overreding kostte haar het teven. Het vermink te lijk kon nog niet worden herkend. Het verkeer op den drukken rljksstraatweg was een half uur gestagneerd. De politie onderzoekt het gebeurde. Nader meldde'men ons, dat het slachtoffer is mevrouw H. A. van Waveren. Zjj stak den weg over, om naar haar woning villa „Oost- duin” te gaan. De bestuurder van ,den eersten auto heeft de voetgangster niet den weg zien oversteken. Hij voelde een schok en hield toen stil, om te zien wat er gebeurd was. De tweede wagen reed toen echter over de zwaar gewonde heen. De politie heeft beide bestuurders naar het Over de vraag, of de beperking van de var kensteen in stand gehouden moet worden, He pen de meeningen uiteen. Vele leden waren van oordeel, dat nog niet tot een algeheele vrij heid kan worden teruggekeerd. Verscheidene leden waren van oordeel, dal de regeering haar bemoeiingen met den export van bacon zeker niet mag staken. zwarte banden van de bekende Palmolive verpakking, op te zenden naar PALMOLIVE. AMSTERDAM-C. Sluit geen geld of postzegel* bij! De omslag een kleuren-reproductie van 'n olieverfschilderijDr. Dafoe met de vijflingen is het inlijsten méér dan waard I Overboord geslagen en verdronken Sommige leden waren van oordeel, dat, in dien de landbouw-crisismaatregelen nog voor een belangrijk deel moeten worden gehand haafd, de verdeeling van den druk der heffin gen in elk geval moet worden gewijzigd. In het bijzonder de heffingen op granen, waarvan de opbrengst voor een niet onaanzienlijk gedeelte voor het steunen van andere producten ge bruikt wordt, achtten zij te hoog. Van verschillende zijden werd opnieuw de aandacht van de regeering gevraagd voor het vraagstuk van de vaste lasten in land- en tuin bouw. politiebureau geleid, waarhun een verhoor is afgenomen.. Beide auto's zijn in beslag genomen. Ook op het stoffelijk overschot van mevrouw Van W., dat naar het St. Jozefsgesticht is over gebracht, heeft de politie beslag gelegd. Het volgende is ontleend aan het Voor- looplg Verslag der Tweede Kamer over de beg rooting 1938 van het Landbouw-crlsls- fonds: Vele leden konden zich geheel vereenl- gen met de mededeeling in de Troonrede, dat. met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelljken prijssteun, de landbouw-crisismaatregelen zooveel moge lijk beëindigd zullen worden. Vele leden waren van oordeel, dat de huidige prijzen nog niet voldoende zijn, om een redelijk bestaan voor hen, die in land en tuinbouw hun arbeid vinden, mogelijk te maken. wiens persoonlijke goede trouw wij twijfelen, eenlge nadere bljsonderhe- Geef Uw kinderen dit prachtige uitknipboek I Zij zul- bezig zijn met het uitknippen der vijflin- ertjes en speelgoed: niet minder dan 72 in frissche kleuren uitgevoerd. Zoolang onze voorraad strekt is dit boek beschikbaar voor Van dit aardige uitknipboek kunt U zooveel exemplaren ontvangen als u wilt. Want voor elke vijf zwarte Palmolive banden, opgezonden naar PALMOLIVE. AMSTERDAM- C.. - tonder bijvoeging geld of postzegels! - ontvangt U één exemplaar. U hoeft dus geen van Uw kinderen teleur te stellen, mits U de zwarte banden zonder aitstel opzendt! Palmolive, de olijfolie zeep, is de eenige zeep waarmee de beroemde Canadeesche vijfling mag worden gewasschen. Waarom? Omdat bij de bereiding van Palmolive zeep groote hoeveelheden olijfolie worden verbruikten het is bekend dat olijfolie zelfs de teerste huid niet schaadt. Palmolive is dus voor U en Uw kinderen de aangewezen zeep. Zij reinigt grondig, zonder te irriteeren en kost zoo weinig dat duizenden vrouwen haar ook regelmatig ge bruiken voor een dagelijksch Palmolive schoonheidsbad. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het derde hoofdstuk der RJjksbegrooting voor het dienstjaar 1936. 'deSoellchting blijkt o. m., dat de kosten, an door het ter beschikking van de Ne- idscife regeering stellen van eenige sche nen der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij in de Spaansche wateren tijdens den burgeroor log in dat land, tot het overbrengen van vluch telingen naar Nederland, ongeveer ƒ70.000 be droegen. Dit bedrag wordt by de begroeting aange vraagd. Vete leden waren van oordeel, dat er aan leiding bestaat de kalverbeperklng te doen vervallen. Andere leden wenschten tegen algeheele op heffing van de kalverbeperklng te waarschuwen. Zjj drongen er by de regeering op aan, den tarweprys te verhoogen en dit zoo spoedig mo- geiyk bekend te maken, opdat men er van overtuigd kan zyn, dat voor den oogst 1938 ten minste 160.000 hectare met tarwe zal wor den bezaaid. Zoo worden golflengten van 200500 M. dik wijls ten onrechte korte golven genoemd en dia van 10100 M. ultra-korte golven, hoewel deze laatste benaming voor golflengten beneden 10 M. bestemd was. Naar aanleiding van besprekingen, tyd geleden gevoerd op de byeenkomst van het comité Consultatlf International des Radio communications te Boekarest zal de P.T.T.- dlenst voortaan de volgende namen gebruiken: Golflengten boven 10.000 M.myriameter-gol- ven; golflengten van 10.0001000 M.: kilometer- golven; golflengten van 1000100 M.: hecto- meter-golven; golflengten van 100—10 M.deca- meter-golven; golflengten van 101 M.: meter- golven; golflengten van 10.1 M.: declmeter- golven; golflengten van 0.10.01 M.: centimeter- golven. De lengten van centimeter-, zoowel als die der decimeter-golven kunnen in de practyk in centi meters worden uitgedrukt. Allerheillgenavond, zoo verhaalt onze zegs man, tusschen 6 en 7 uur ging een meisje te Heede. zooals dat daar gebrulkelyk Is, bidden op het graf van een harer familieleden en er bloemen neerleggen. Toen zy haar gebed be ëindigd en de bloemen nog eens beter gerang schikt had, stond zy op van het graf.'Op dat oogenblik meende ze schuin voor zich uit tus schen twee levensboomen, een soort cypressen, een verschyning te zien. Ontsteld knielde ze en begon opnieuw te bidden, en bevreesd ge worden verliet zy het kerkhof. Naby het Kriegerdenkmal kwam het kind eenige andere kinderen tegen en vertelt haar wedervaren. De andere kindefen eerst, dat zy loog, waarop de kleine, vergezeld van de andere kinderen, weer naar het Fried- hof toog om de plaats aan te wyzen waar de verschyning zou hebben plaats gehad. Toen zy daar waren aangekomen, zou zich de verachy- ning opnieuw en wel aan alle drie kinderen hebben vertoond. De kleinen hebben daarop een kwartier .lang gezameniyk gebeden, waarop 1 visioen verdween. De kinderen begaven zich daarop naar huis en vertelden hun wedervaren aan hun ouders. Dezen hechtten aan de verklaringen der kin deren geen geloof, maar achtten het raad zaam toch den pastoor van het dorp met het geval in kennis te stellen. Door dezen werden de kinderen elk afzonderiyk ondervraagd wat ze gezien hadden: de verklaringen van elk der kinderen waren eensluidend. De H. Maagd was hun verschenen in zwevende houding, ongeveer 1 Meter van den grond, in wit gewaad en met een witten sluier en om het middel een gordel. De moeder Gods was gekroond met een gou den kroon en droeg op den linkerarm het Kind Jezus. Het Jezusklnd droeg in de eene hand een gouden aardbol, waar bovenop een gouden kruis was bevestigd. Daarop rustte de rech terhand der H. Maagd. Toen de verschyning zich voordeed, zouden de kinderen vanuit den hemel eerst een gouden straal hebben gezien, waarna de omgeving hel verlicht werd. In het midden van dit licht was een ovaal blauw waas en daarvoor vertoonde zich dan de H. Maagd. Donderdags is de pastoor het eerst met de kinderen naar het kerkhof gegaan om zich van den toestand en van hetgeen ging ge beuren te overtuigen. Den dag daarop, toen de mare bye omgeving was doorgedrongen, reeds een 1000-tal toeschouwers, die waren van de extase, waarin zich de ren op het oogenblik der verschyning vonden. Toen de verschyning zich aan kleinen vertoonde, vielen ze alten tegeiyk de knieën en begonnen te bidden. Zy vroegen dan aan de verschyning wat zy wenschte. Deze antwoordde daar niet op, maar lachte vriénde lijk. De kinderen vroegen dan de verschyning: ..Bid voor ons. bid voor onze parochie, bid voor ons allen en alten, die hier op *t kerkhof zyn en bid voor ons Vaderland". Onderwyi zongen de aanwezigen Marta-liederen. Maandagavond was de ontroering der duizenden op het kerk hof zoo groot, dat men na het zingen van het eerste couplet van een der Maria-liederen door de ontstane emotie niet meer kon door gaan. Dien avond was onze zegsman van het voorgevallene getuige. Hy stond ongeveer 6 8 7 mete» van de kinderen verwyderd. Duideiyk zag hy. naar hy ons mededeelde, dat zich naby de kinderen een verschyning voordeed in een blauw ovaalvormig waas naar alle kanten in lichtend wit overloopend. Hy zeide daarvan echter niets aan de mede-aanwezlgen. maar hoorde op hetzelfde oogenblik, waarop hy dit „visioen” waarnam, roepen: .Ziet dan toch? ziet dAAr. ziet ge daar dan niets?" In het mid den van het blauwe waas vertoonde zich een figuur. Ook anderen dan de kinderen laten zich P.lwohwg Shampoo, om het gezond es J glanzend te 1 houden! n alle bladen kon men onlangs een bericht lezen betreffende een begrafenis te Breda, waarby zich een incident voordeed, dat, moge het ook zyn oorzaken gevonden hebben in het meest gemotiveerde verlangen naar rechtvaardige arbeidsverdeeling en naar ker- kelyke orde, maar dat alleen reeds omwiUe van den goeden smaak wermeden had moeten wor den, zelfs als het onvermydelyk scheen. wy kunnen dit straattooneel niet anders zien dan als een schande voor katholiek Breda, al geven wy toe, dat men voor een goede zaak we! eens riskeeren mag, met den schyn van schan de te worden beladen en al voelen wy aller-' minst de neiging, party te kiezen voor eenigen begrafenisondernemer. Het heele Instituut van oe begrafenisondernemers beschouwen wy, in zyn huldigen vorm, spyts de eerzaamheid der beoefenaars van dit ambacht, als de betreurens- waardige commerclaliseerins van een liefde dienst. Het Bredasche Incident werpt wel een schel Ucht op de ontaarding eener practyk, die in de Katholieke Kerk altyd beschouwd is als een zeer byzondere en uiterst eerbiedwaardige handeling. Het ter aarde bestellen vair de gestorvenen, die ons voorgingen, dragend de lamp van het geloof, behoedend dat heUlgste Ucht, dat op deze duistere aarde schynt, werd altyd hoog gehouden als een werk van chrlsteiyke barm hartigheid. Het lichaam van den gestorven ge loofsgenoot is ons eerbiedwaardig, want in dit broze vat werd een kostbaar bezit gedragen, in deze uitgedoofde lamp heeft een helder Ucht geschenen geloof en genade hebben gehuisd in dit omhulsel van aarde, dat bezield voor ons oprees als een wonderwerk van God om nu, onbezield, weder te keeren tot de aarde, moeder van onzë stoffeiykheid. Wy ontblooten het hoofd, wanneer ons het lichaam van een ge storvene wordt voorbygedragen, niet alleen om God te smeeken, dat Hy de eeuwige rust schen- ke aan de* ziel en de glorievolle wederopstan ding aan dit vergaande vleesch, maar ook om hulde te brengen aan dit verlaten werktuig der goedheid. Zooals de rustende harp eerbiedwaar dig is om de vingeren, die dezen harp bezielen, zoo is het rustende lichaam eerbiedwaardig wegens het spel van Goddelyke en menschelyke goedheid, van genade en deugd, dat door dit zwakke en vergankelyke Instrument vertolkt werd. Omdat wy een zoo hooge opvatting huldigen over de beteekenls onzer Uchameiykheid in de stoffeiyke en in de geestelyke wereld, kunnen wy niet anders dan het lyk eerbiedigen. Van lijkenschennis gruwen wy als van een byzon- der kwaad, dat grooter verdorvenheid van ge moed veronderstelt dan de gewone overtreding der natuurwet. Barmhartigheid, die edelmoedige deugd, waardoor de mensch in staat is, iets van het Goddelyke te verwerkelyken in de samenleving, dwong dan ook de christenen tot belangeloos heid by de bediening van het stoffelyk over schot hunner evennaasten. Deze onbaatzuchtige dienstvaardigheid voor de dooden Is aangenaam aan den Vader der Barmhartigheid, zooals wy weten uit het Boek Tobias, waar de aartsengel Raphaël zegt tot den moedigen lykbezorger der vermOtode Joden in de ballingschap: „Toen Gy in tranen badt en de dooden begroeit, uw maaltyd in den steek de lyken In uw huis verbergend om ze 's nacht» ter aarde te besteUen, droeg ik uw gebed op aan den Heer." Wat bleef er over vart deze onbaatzuchtigheid der vurige geloovlgen, nu de begrafenis een maatschappeiyk ceremonieel werd, waarin alle aardsche standsvooroordeelen den doode biy- ven begeleiden tot in het kerkhof? De ryksten, niet de heüigsten, hebben de mooiste graven, den plechtigsten rouwdienst, den meest aan- zieniyken stoet. Het is geen gewoonte meer, dat men den lykwagen althans een eindweegs vergezelt, biddend voor den gestorvene, ook wanneer men deze niet gekend heeft. Zeker, cr zyn broederschappen, waar men contribueert voor elkanders rouwdienst. Er is de begrafenis „van den arme", die wegens de liefdadigheid en wegens de onmogeiykheid om het te krygen geen geld kost. Maar verder zyn er, ook na den dood, de eerste, de tweede, de derde klas en de onclassificeerbare ellende van de allerarmsten, hen volgend tot in het graf zon der zerk of naam, als hadden zy het recht niet op de herinnering van de menschen, by wie ze onbekend waren. Groote dooden met eerbied begraven doen ook de heidenen dat niet? Maar voor iedereen dezelfde barmhartigheid, dezelfde eenvoudige christenliefde, dezelfde christeiyke geiykheid, zooals wy geiyken zulten ryn voor den hoogsten rechterstoel. Waar bleef deze werkeiykheld des geloofs in onze gecom pliceerde, standmatlge begrafenls-practyk mei ..personeel”, dat ons nooit kende en dat nooit tets om ons gaf?” Vondel werd door veertien dichters en min naars der dichtkunst gedragen naar zijn laat- AIs *t volk aan t bidden is houdt ze haar' blik, naar de kinderen verklaren, op de kinderen ge richt. maar wanneer gezameniyk Marialiederen worden gezongen, blikt zy glimlachend óver de menigte. Zaterdagavond was het verkeer naar t dorpje weer vrygegeven en dien dag is t Frled- hof door minstens 15<XX> menschen bezocht. Het ander zoo kleine dorp leek wel een gtoot- steedsch autopark. Met alle mogellfke vervoer middelen stroomden de belangstellenden naar het tot voor enkele dagen nog onbekende Heede. Zaterdagnacht is er echter een Ueberfall-com- mando uit Osnabrilck gekomen en zyn de we gen, die naar het dorp, leiden, afgezet. Zondag morgen zyn de kinderen naar Osnatirück ver voerd en vandaar naar de Universiteitskliniek in Göttingen. Zondagavond heeft de poUtie het kerkhof ontruimd en daarby moeten rake klap pen zyn gevallen. De bevolking is over het optreden der autori teiten zeer verstoord. De kinderen zyn uit de familie Ganzefort. Heinze, en Scholten. By het vervoeren der kinderen van Ganze fort ging de moeder mee, van Heinze de moe der en van Scholten de vader. De moeders zyn in Göttingen J>y de kinderen gebleven. Toen de vader vin de familie Scholten terugkeerde en 3 aan zyn vrouw mededeelde dat de kinderen moes ten achterbiyven, bleek dit nagenoeg geen indruk op haar te maken. Zy verklaarde onder de be scherming der H. Maagd hebben we niets te vreezen. Wat er van zy, sinds Allerheiligen heb ben zich tot Zaterdagavond, op bet Friedhof te Heede. deze tafereelen afgespeeld. We vermelden hier slechts de feiten zooals zc ons zyn verhaald door den mond van iemand, die zelf by een dezer verschynlngen is tegenwoordig geweest, en voor wiens betrouwbaarheid we kunnen in staan. den gillenden inhoud werd getroffen. Toen de was de arme kleine overdekt. In is het ventje naar het ziekenhuis overgebracht, waar het Vrydag aan de gevolgen is bezweken. in dien zin over wat zy meenen gezien te heb ben uit. Woensdags zyn de kinderen opnieuw ver hoord oa. door een hooggeplaatst geestelyke uit Aschendorf, dat in de buurt van Heede ge legen is. Weer vertelden de kinderen leder af zonderiyk hetzelfde over wat hun is wederva ren. Toen men den kinderen vroeg naar de kleur der oogen der verschyning antwoordden zy als uit één mond „blauw.". Als de verschy ning verdween, liet zy de hand van den gou den bal los en zou de H. Maagd de kinderen gezegend hebben. Zaterdagavond, toen by de gebeurtenissen op het Friedhof duizenden aan wezig waren, zou naar de kinderen verklaar den. de H. Maagd er zeer bedroefd hebben uit gezien. een trommel met die heerlijke CARRO’S Da Sint weet zeker nog dat ik die altijd zo fijn vind. IN TROMMELS VAN f I DOOSJfS VAN i 0^5 I Bq Uw geschenken behoren ook de CHOCOlAAD C H RIJ F l E T T E d 5 in Carro kwaliteit, ?uv< en Melk'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5