ONS BLAD aan Von Neurath is niet naar Londen uitgenoodigd MOOR VULPENHOUDERS Mislukte wenk Frankrijk De Japanners zijn Soetsjau reeds gepasseerd -j le DE BAROMETER Franco antwoordt Londen Spoorwegongeluk in Spanje Vreeselijk drama te Buren JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS MGR. ff. F. SCHRAVEN VERMOORD Het nieuws van heden r Janson is niet geslaagd VEREENIGDE katholieke pers MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 44 EH Halifax9 rapport moet worden afgewacht F ranse he vermoedens Chineesche regeering blijft standvastig Erkenningen Lord Halifax vertrokken Het bezoek uitgesteld? r Fransch ing< eur rd gearres Waarom Janson faalde I Onvriendelijke woorden jegens Engeland De overstroomingen te Lourdes Grondslag voor nadere beraadslaging China zal Japan tot uitputting brengen Bombardementen van linksche steden Ook Toepolef „vijand des volks**? Roemeensch parlement ontbonden Enquête-commissle aangaande vrijwilligers in beginsel aanvaard Man snijdt zijn vrouw, vermoede lijk in een vlaag van verstands verbijstering, den hals af Een treinbotsing in Virginia DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN LÉON JOUHAUX NAAR RUSLAND MET GARANTIE Vijftig dooden en ruim honderd gewonden onder krijgsgevan genen der rechtschen De ïtaliaansche „Tribunal* om een verzoenend artikel te Rome in beslag genomen Droevige zekerheid omtrent het lot van den ontvoerden Apos tolisch Vicaris van Sjentingfoe Zaterdagavond ging hy honing Leopold het mislukken van zijn poging meededen Verklaring van Tsjeng Koen-Po Hy zou de organisatie der geheime wapendepots geleid hebben De besprekingen te Berlijn en Berchtesgaden klaarden de atmosfeer op ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 j Britsche kruiser houdt eigen schip aaiy Weer een onderzoek naar wapens aan boord „Wanneer Nanking genomen wordt, zal het zoo leeg zijn als een eierschaal” •W-'*" ^Ul NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD GROS D. BLAZER METZ N.V Q‘DAAA| endi lin In Hongarije zijn groote gebieden overstroomd. Te Sarjonemeti stortten tien huizen in Aanrijding me* doodelijk gevolg te Hengelo (O.). i) te l 3 I Echtpaar te Heerlen door gas bedwelmd. De man overleden. BRUSSEL, 30 Nov. (Belga). Korting Leopold heeft Janzon ontheven van zyn opdracht. Het falen van den formateur moet geweten worden aan de socialisten, die rich verzetten tegen op name van den katholieken oud-premier Jasphr als minister yu Justitie in bet nieuwe Kabinet i 2 1 De correspondent merkt op, dat „Engeland de Franschen vergeten dit te vaak Frank rijk meer noodlg heeft dan Frankrijk Engeland." „Frankrijk en Italië willen, kunnen en moeten in vrede leven, niet omdat de IntematioAale rhetoriek dit elscht, maar omdat de Franschen en Italianen alles te verliezen hebben in een ouderlingen oorlog.** PARUS, 30 Nov. (Havas). De Fransche bladen wijden aandacht aan een artikel van den correspondent te Parijs van het Ita- llaansche dagblad „La Tribuna”. waarin hij ontkent, dat Italië de „hechte overeenstem ming tusschen Frankrijk en Engeland" wil verbreken. De .national het contact van gen heeft geopenbaard omtrent een eventueele reis van Von Neurath naar Londen. VreeselUk drama te Boren. De mailboot „Prinses Jaliana" van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" omhoog gevaren. Ante rijdt een café binnen te Baarderadeel. Op de vraag of tot Von Neurath een niet formeele uitnoodiging Is gericht voor oen bezoek aan Londen, xeide Halifax, dat het geen later zal gebeuren zal moeten afhan- gen van de beraadslagingen te Berlijn en Londen over deze besprekingen. HELSINGFORS, 20 Nov. (Havas). Volgens alhier ontvangen berichten blijft in Moskou het gerucht de ronde doen, dat Toepolef. die ge durende vijftien jaren de beste vllegtulgcon- structeur der U. S. 8. R. is geweest, terecht gesteld zou zijn. Hjj zou ervan beschuldigd zijn te zware vliegtuigen te hebben gebouwd en een „vijand des volks” te zijn. De erkenning der regeering van Franco door Japan en de uitwisseling van diplo matieke vertegenwoordigers sullen bannen enkele dagen van kracht worden, als de kel ner de overeenkomst onderteekend zal heb ben. Tegengesproken wordt, dat Von Neurath doer Lord Halifax naar Londen Is uitgenoodigd. BOEKAREST. 20 Nov. (DUB.) Naar offi cieel bekend gemaakt wordt, is het Roemeen- sche parlement ontbonden. De verkiezingen voor Kamer en Senaat zijn bepaald op 30 resp. 22 De cember ek. Het nieuwe parlement zal op 17 Fe bruari 1938 bijeengeroepen worden. van ■ed- wel van De rijd gen Diplomatieke kringen te Berlijn zijn van mee ning, dat zich geen enkele wijziging in de hou ding van Britsche en Dultsche offlcieele krin- eid ooi rde iet «r. >ve an sn. Ier en. Ing. rer- Ifjk Franco aanvaardt in beginsel het zenden van enguête-commlnsies, ter ondersoek van het vrij willigers-vraagstuk. De door bandieten ontvoerde Apostolisch Vicaris van Sjentingfoe, Mgr. H. F. Schreven, blijkt te zijn vermoord. Ook Janson’s poging, een nieuwe Belgische W- geering samen te stellen, is mislukt. Belangrijke gift van H. M. de Koningin aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Voorontwerp tot toekenning van kinderbijslag spoedig naar den Hoogen Raad van Arbeid om advies. PARIJS, 20 Nov. (Havas). De Parjjsche rech ter van instructie in de zaak der „Cagoulards” heeft den antiquair Mauler en zijn zuster, als mede Laromlguére Laf on in hechtenis genomen. Zij worden beschuldigd van het in bezit hebben van wapens, alsmede het in verbinding staan met misdadigers. Tsjeng Koen Po, de Chineesche minister van Propaganda, die gisteren een onderhoud van drie kwartier met Mussolini heeft gehad, heeft vandaag tegenover vertegenwoordigers van de pers het volgende verklaard: In de offlcieele mededeellng, waarin ken nis gegeven wordt van de verplaatsing der Chineesche regeering naar Tsjoengkiang, wordt nog gezegd, dat China standvastig blijft tegenover den dwang, de vernederende voorwaarden te aanvaarden, welke het doel vormen van den Japanschen opmarsch naar het Westen. Volgens een communiqué te Tokio bedra gen de Japansche verliezen sedert het uit breken der vijandelijkheden 16.048 dooden, waarvan 5412 in Noord-China. TOKIO. 28 Nov. (DJtJB.) Volgens be richten van het Chineesche front hebben Ss Japansche troepen vanmorgen roede de Chineesche stellingen halfweg tusschen Soetsjau en Woesih bereikt en nadert de uiterste rechtervleugel ten Zuiden van den Jangtee het fort Kiangjin. De Chineesen trekken zich op Nanking terug; z(j hebben gevangenen en oorlogsmateriaal moeten ach terlaten. Volgens Japansche berichten bedragen de ter verdediging van Nanking samengetrokken Chf- neesche strijdkrachten in totaal 700.000 man. BLUEFIELD Wast-Virginia)20 Nov. (Reu ter). Bij een treinbotsing op tien kilometer af stand van Bluefield is een persoon gedood, ter wijl er zeven-en-vyrtig gewond werden. Het ongeluk is geschied tijdens een felle koude, in verband waarmede men vreest, dat verscheidene gewonden de ramp niet zullen overleven. Een aan den vertegenwoordiger der Britsche regeering overhandigde desbetreffende nota maakt eenig voorbehoud en vraagt op sommige punten opheldering. SAN SEBASTIAN. 20 Nov. (Reuter). Naar vernomen wordt, heeft generaal Franco in beginsel het voorstel aanvaard, dat een- enquéte-commissie gezonden wordt naar de twee in conflict zijnde partijen, teneinde de terugtrekking der vrijwilligers voor te JB- BRcMUs Het is van oordeel, dat de positie van Duitschland en Italië in het Verre Oosten hun niet voldoende gezag verleent voor het vervul len van een bemiddelaarsrol. Japan kan zijn optreden in China niet recht vaardigen door te zeggen, dat het X commu nisme bestrijdt, want het is verscheidene malen opgetreden zonder van dit voorwendsel gebruik te maken. BERLIJN, 22 Nov. (Reuter) Lord Hali fax heeft tegenover de pers verklaard, dat zijn besprekingen met Hitler, Ooering en Von Neurath „vrij, openhartig. Informeel en vertrouweiyk” zijn geweest. Lord Halifax zeide te hopen, dat als resultaat der be sprekingen de deur een beetje open is ge komen voor een opklaring van de atmosfeer 'Tusschen Groot-Brittannië en Duitschland en voor een beter wederzjjdsch begrip tus schen de beide landen. Niettemin blijft men van meening, dat de Rdksminister van Bultenlandsche Zaken zich binnen niet te langen tijd naar Londen zal begeven om er de te Berlijn en Berchtes gaden aangeknoopte onderhandelingen voort te zetten. Er zal evenwel geen enkele definitieve be slissing te dezer zake kunnen worden geno men, voor Halifax zijn regeering verslag zal hebben uitgebracht over zijn zending. Naar echter, volgens het D.N.B. te Rome, officieel medegedeeld wordt, heeft de Ita- liaansche minister voor Volkscultuur het gisteravond verschenen nummer van de .Tribuna" .wegens den inhoud en wegens «enige zinsneden in een PartJsche corres pondentie van het blad over de Franuch- Italiaansche betrekkingen" In beslag laten nemen. Zaterdag omstreeks half negen heeft de 60-jarige D. vu H„ wonende aan du Kuiperstraat te Buren, vermoedeifjk in een vlaag van verstudsverbijstering, rijn 87- jarige echtgeneote 8. van H„ geboren B. vu het leven beroofd, door haar met een mes den hals af te snijden. Vervolgens heeft Vu H. getracht zich te verdrinken. BRUSSEL, M Nov. (Belga). Om kwart voor zeven hedenavond kwam de Belgische kabinetsformateur, die kort te voren een bespreking met vertegenwoordigers der so cialisten had gehad, op het Kasteel te L*e- ken aan. Hjj verklaarde, dat hjj den Koning ging meedeelen, dat hjj in zijn opdracht, een nieuwe Belgische regeering te vormen, niet geslaagd ia. Naar aanleiding van de geruchten over de re sultaten van Halifax* bezoek schrijft de „Voel- kischer Beobachter”, dat de berichten over een bezoek van Von Neurath aan Londen slechte verzinsels zijn. Voor een dergeljjke reis bestaat geen dringende noodzakelijkheid en zij wordt, naar het blad meent te mogen aannemen, dan ook in het geheel niet overwogen. Ook de „Berliner Lokalanzeiger” gelooft niet, dat Von Neurath naar Engeland zal gaan, ter wijl de „Boersenzeitung” schrijft; „Voorzoover wjj meenen te weten, is het thans nog met juist over de mogelijkheid van een reis van .Von Neurath te spreken.** Het bericht van de tot Von Neurath gerichte Uitnoodiging zich naar Londen te begeven was volgens Havas door de officieuze Dultsche radiozenders die op het buitenland werken, ver spreid. 1. Hij had de verzekering ontvangen, dat het Dultsch-Italiaansch-Japansche pact niet tegen China is gericht. De vriendschap van Italië voor China loopt geen gevaar; Italië blijft de Chinee sche regeering wapens leveren. LOTTUM, 20 Nov. Vanmiddag is bü de familie van Z. H. Exc. Mgr. H. F. Schraven, Apostolisch Vicaris van Sjentingfoe, die op 8 of 9 Octo ber j.1. door bandieten in China is ontvoerd, bericht ontvangen, dat de Missie-Bisscbop is vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken. Léon Jouhaux. de secretarls-generaal der Fransche C. G T„ Is zaterdag via Berlijn naar Moskou vertrokken. SEVILLA, 23 Nov. (Havas) Generaal Queipo de Llano heeft medegedeeld, dat, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wtsselstand. op het station te All a nis een trein, waarin krijgsgevangenen vervoerd werden, met groote vaart op een goederen trein is geloopen. Men heeft reeds 49 doo den uit de ravage te voorschijn gehaald; er zouden meer du honderd gewonden zijn. In den staat New-Jersey zal in 't Melo- Park deze reusachtige gloeilamp ge plaatst worden boven op het Edison- gedenkteeken. In den grooten glazen kogel, die uit talrijke geperste glazen platen bestaat, zullen de krachtigste electrische lampen ter wereld worden aangebracht Mgr. Hubertus Franclscus Schraven, die tot de Congregatie der Paters Lazaristen behoorde, werd op 13 October 1873 te Lottum bij Venlo geboren. Als priester-missionaris werkzaam in de mis sie van Zuid-Sjensl, werd hij op 3 December 1920 als Apostolisch Vicaris aan het hoofd van deze missie geplaatst. Te zelfder tijd, op 16 De cember 1820 werd hjj benoemd tot tltulalr-Bls- schop van Amicle. Toen, het missiegebied van Zuid-Sjensl werd gesplitst, werd Mgr. Schraven op 3 December 1924 Apostolisch Vicaris van Sjentingfoe, dat vroeger deel vu het vicariaat Zuid-Sjensl uit maakte. In rechtsch Spanje verongelukte een trein met krijgsgevangenen, waarbij 50 dooden en ruim 188 gewonden te betreuren zijn. Japu sou Franco binnen enkele dagen erkennen. De Italiaansche „Tribuna" schrijft, dat bet aaa Frankrijk stut, om tot normale betrekkingen met Rome te komen. PARIJS, 20 Nov. (K. W. P.) Naar aanleiding van de overstroomingen, waardoor Lourdes on- langs geteisterd werd, bericht thans de Gommis- sie, die belast was met een onderzoek teneinde de noodige herstellingen aan te brengen, dat de zchade, door het water aangericht, anderhalf ndllioen francs bedraagt voor de terreinen bij de Grot en 10 millloen francs voor de stad Lour des zelL Z China heeft geen hoop, een militaire overwinning op Japu te behalen, doch het wil Japan uitputten en het tot een mogend heid vu den tweeden rang laten dalen. De bronnen, waarover China beschikt, ma ken het mogelijk een of twee jaar weer stand te bieden. 3. China wil den vrede. Het zou gaarne bemiddeling aanvaarden, doch het is vu meening, dat alleen de Zuldzee-conferentie bevoegd is tusschenbeide te komen. GIBRALTAR, 22 Nov. (Reujfer). Het Britsche as. ..Euphorbia’ is Zondag.’ geëscorteerd door den Britechen torpedojager Hasty, te Gibraltar aangekomen. Het schip was door den Britschen kruiser „Qalatea" in de Bpaansche wateren aangehouden. Er zal een onderzoek worden in gesteld of rich wapens au boord vu de „Euphorbia” bevinden. De correspondent besluit: „Aangezien Italië niet in gebreke is gebleven jegens de Latijnsche solidariteit, noch jegens de solidariteit van het vasteland, noch jegens de vriendschap, zou het au Frankrijk moeten zijn het woord uit te spreken en het gebaar te maken, dat den weg zou voorbereiden voor een phase van normale betrekkingen.” Het Duitache Nieuwsbureau deelt mede, dat de president vu den Engelschen raad vu state, Lord Halifax, Zondagavond Berlijn heeft verlaten. Des middags was Lord Halifax op een thee bU den Britschen ambassadeur, in gezelschap van Goebbels. Officieel wordt medegedeeld, dat de zaakge lastigde van franco, Francisco Castillo y Cam pos, den Japanschen minister van Bulteiiland- sche Zaken een voorstel tot uitwisseling vu diplomatieke vertegenwoordigers heeft voorge legd. De Japansche minister verklaarde rich met dat voorstel volkomen aocoord. De minister vu Landsverdediging te Barce lona deelt mede: Kort na middernacht hebber vljandelUke. vu de basis Palma de Majorca af komstige vliegtuigen een aanval op de stad Alicante ondernomen, zonder dat zij daarvoor eentge verontschuldiging hadden, daar de zoo ver vu het front gelegen stad geen enkel mi litair doel vormt. Dit bombardement heeft materieele schade veroorzaakt. Er zijn eenige slachtoffers te be treuren. die allen tot de burgerbevolking behoo- ren. Tot de slachtoffers behooren heel kleine kinderen. Uit Valencia wordt gemeld, dat gisteren drie vliegtuigen der nationalisten hebben geprobeerd boven Sagunto te vliegen, doch dat zij daar niet in geslaagd zijn. De vliegtuigen hebben daarop bommen laten vallen op Surrina, Catellon en Senicarlos. Er zijn evena^l geen slachtoffers te betreuren. De rechtsche vliegtuigen hebben eveneens het plaatsje Granen in Aragon en Monzon gebom bardeerd. Het bombardement op Granen was niet doeltreffend-daarentegen zijn te Monzon vijftien slachtoffers gevallen. Onderwerping aan Japu kan niet in over eenstemming gebracht worden met het nationale bestaan, noch met de eer, noch met de hud- having vu internationale gerechtigheid en vrede. Wanneer Nanking ingenomen zal worden, zal het zoo leeg zijn als een eierschaal. Alles van waarde wordt verwijderd en de evacuatie der regeeringsbureaux Is bijna voltooid. De uittocht is zeer vlot verloopen, aangezien de zware regenval de Japansche bombardements vliegtuigen verre gehouden heeft. In strijd met hardnekkig de ronde doende geruchten in Ja pansche kringen, wijst niets op wanorde onder de burgerjj of op een op handen zijne ineenstor ting. De stemming tegen capitulatie is zoo sterk, dat men gelooft, dat iedere poging drukkende voorwaarden te accepteeren, een splitsing zou doen ontstaan in de centrale regeering in twee fracties, vóór en tegen den vrede. De ..Petit Parisiën" schrijft naar aanleiding vu de besprekingen van Lord Halifax, dat Duitschland er voor alles naar streeft, zijn Westelijke grens door een nieuw Locarno te waarborgen. Daarentegen is geen enkele aan wijzing over Dultschlands houding ten au- zlen van zijn Zuidelijke en Oostelijke buren te verkrijgen. Volgens de „Oeuvre" zou Hitler Halifax verstaan hebben gegeven, dat er geen reden is. waarom Duitachlud in de vraagstukken van Midden-Europa of den Balkan tegenover En geland zou staan. Hitler zou verder gezegd hebben dat het streven naar een modus viven- dl, waarbij de Studeten-Duitschers autonomie zouden verkrijgen, in zijn voornemen lag. maar slechte op voorwaarde vu een defini tieve ontspuning tusschen de Dultsche en de Tsjecho-Slowaaksche pers. Ten aanzien van Oostenrijk zou de rjjkskanselier minder nauw keurig zijn geweest; hij zou slechts gezegd hebben, dat het hoog tijd is au een volks stemming te denken. Tenslotte zou Lord Hali fax uit Hitlers verklaringen hebben kunnen opmaken, dat Duitschlud zich niet verzetten zou tegen onderhandelingen over een Weste lijk verdrag met inbegrip vu een luchtpact. Politieke kringen te Warschau verwachten, dat Polen binnenkort de junta vu Franco aal erkennen, hoewel bevoegde kringen te dezer zake een volkomen geheimhouding in acht pe- men. Naar Havas verneemt, worden thans te Salamanca onderhandelingen gevoerd over de benoeming van een Poolschen consulairen agent, die bij de rechtsche Spaansche regee ring zal worden geaccrediteerd. De Spaansche* communistische partij heeft den secretarls-generaal der communistische partij in het Baskenland, Juan Antlgarrabia. die de communistische partij in de Baskische regeering heeft vertegenwoordigd, uit de partij gezet. De Spaansche links-republikeinsche partij heeft Ramon Anderoso, eveneens een lid der Baskische regeering, geroyeerd. Ze|tung” uit Essen schrijft, dat dA afgeloopen week als grond slag dienst kan doen voor verdere besprekingen over de middelen tót het opheffen vu de In ternationale moeilijkheden. Dit Is in ieder ge val reeds een succes, zegt het blad. De richting der Dultsche politiek is niet utl-Engelsch niettemin is de politieke wereld toesta nd nog zóó onrijp en onoverzichtelijk, dat eerst een zekere opheldering moet worden afgewacht, alvorens een der belde staten het verlangen naar nieuwe besprekingen te kennen geeft. PARIJS. 23 Nov. (Havas) In de zaak der „Cagoulards” is de Ingenieur Jeu Moreau de la Meuse, administrateur eener textielonderne ming. die een der leiders vu de complotten zou Zijn, gearresteerd, meer in het bijzonder belast met het organisecren van wapendepöts. De gearresteerde wordt beschuldigd van sa menwerking met misdadigers en het in het be zit hebben vu wapens. Ook zijn zoon wordt in het oog gehouden. Tijdens een in de ParlJsche voorstad Ville- monble verrichte huiszoeking zijn om. 37 kisten, bevattende 33 geladen handgranaten, een kist met negen machinegeweren en een groote hoe veelheid patronen in beslag genomen. Het echtpaar Van H„ dat ongeveer dertig jaar gehuwd was, leefde in de beste verstand houding. Wel was bekend, dat Vu H. de laatste Jaren soms wat vreemd kon zijn. Van morgen heeft hij, geheel gekleed, zijn huis ver laten, na eerst zorgvuldig te hebben gesloten. HU is naar den dokter gegaan, by wien hij zich weliswaar vreemd gedroeg, doch vu het geen zich even tevoren by hem thuis had af gespeeld, niet repte. Vervolgens heeft hy wat door het dorp ge- wandeld, totdat hy In een gracht te Buren sprong. Op den plons kwamen eenige personen toeloopen, die er in slaagden Vu H. door hudreiklng weer op den wal te brengen. Men bracht hem naar huls en eerst toen kwam men tot de vreeselyke ontdekking, dat de echt- genoote vu v. H. met afgesneden hals in bed bed lag. De buren hebben vu het' gebeurde niets ge hoord, zoodat het vermoeden voor de hud Wt. dat de vrouw nog in haar slaap ia gedood.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11