1 AMATO ZOETE MOST Mailboot „Prinses Juliana omhoog gevaren THERMOGENE VRIJZINNIG FEMINISME MIVA krachtig MISSIE machtig Invoering van de Arbeidswet 1 k GEEN GEVAAR I MISTI HOESTWEERI MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 De Felle brand te Utrecht <u AUTO TEGEN EEN BOOM PLOTSELINGE DOOD 99 MEISJE DOODGEREDEN Kerkelijk leven PATER D. J. VAN ROSSUM f Vannacht vlotgekomen Geen audiëntie PIJNSTILLENDE WATTEN Auto richt een ware ravage aan, door een gelagkamer binnen te ryden Dreigend conflict te Rotterdam WERKKAMPEN JEUGDIGE WERKLOOZEN Ongewenschte café bezoeker Fabrieksgebouw een prooi der vlammen Echtpaar door gas bedwelmd j Belangrijke gift van H.M. de Koningin AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG NIEUW STADHUIS IN DE RESIDENTIE TWEEMAAL BRAND IN ÉÉN UUR minister heeft verdere uitbrei ding in overweging Doodgedrukt tusschen twee schepen >ïa vijf weken nog niet gevonden NA DE RAMPVAART VAN DE „COQUEL1COT” Het stoffelijk overschot van mej. Van Warneten herkend Em.-pastoor F. W. de Rooy i* U Ut© 1 Verdwaald en eerst na 22 dagen uitgeput gevonden (7 Veracheidene gewonden, van Wie één later is overleden ZEG PI ET. DIT JAAR KRIJGEN ALLE HE EPEN *n doos Schippersknecht te IJsselmonde om het leven gekomen De passagiers moesten noodge dwongen aan boord blyven, daar het schip niet te bereiken was Tot steun aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Toen de kinderen het drama ontdekten, was de man reeds overleden Belooning voor de opsporing van Lijntje Huiser Houtbewerkers handhaven loon- eisch by Allan en Co. Buurvrouw van schrik eveneens overleden Vlot gekomen HOEST, KEELPUN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN M ZUee i I HOESTBOHBONSJ Wielrijdster door achterop ryden den auto gegrepen Veel Sinterklazen, één voorkeur: I s t> x>r Q. »rd WINSCHOTEN Fa. H. J. PHAFF ■ed. i tof- vlo* maakt icat smaakt :M. óór dooxon 35 en 55 d. ee- ere Zondagmiddag is in de Dorpsstraat te Baar- deradeel een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een muur van een café gebotst. Door het groote gat, dat daarin ontstond, drong de vagen door tot het midden van de gelagkamer waar een groote verwtiestlng werd aangericht. De caféhouder werd door den auto omver ge worpen, doch bleef ongedeerd. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzit ter medegedeeld, dat verwdcht mag worden, dat in het begin van 1939 de eerste spade in den grond zal kunnen worden gestoken voor den bouw van het nieuwe stadhuis op het Alexan- derveld. De-f^jarige arbeider J. K. uit Labbegat, on der de gemeente Waalwijk, was Vrijdagavond bezig met het hakken van hout. HU werd plot seling onwel en viel dood neer. Een buurvrouw van K. mejuffrouw Van B, schrok hiervan zoodanig, dat zy enkele oogenblikken nadien eveneens overleed. Zaterdagmiddag om tien minuten voor half drie is op den Rijksweg in de buurtschap Hier- den, ongeveer op dezelfde plaats waar zes dagen geleden de 16-jarige J. van den Brink is dood gereden, wederom een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto uit Emmen, waarin vijf kantoorbe dienden zaten, die op weg waren naar een ver gadering te Amsterdam en welke door een hun ner werd bestuurd, n.1. door A. S.. wonende aan de Kapelstraat te Emmen, reed met een snel heid van 60 K.M. per uur tegen een langs den weg staanden boom. De bestuurder had blijk baar de macht over het stuur verloren, voor welk feit men echter nog geen verklaring weet te vinden. De linkerzijde van den wagen scheur de by de botsing geheel open en de bestuurder kwam op den weg terecht. en is tot om sen lan iep af ten ark ils- om sen iet ais ten ra- sen ge in wc de Om hoest Ie voor komen en te ver helpen niets betsr dan Zondagavond te ruim negen uur seinde de kapitein, dat de positie van het schip volkomen ongevaarlijk was. De zee was buitengewoon kalm en er stond slechts wei nig wind, terwijl het zicht iets beter begon te worden. Namens de besturen van de samenwerkende organisaties, te weten Alg. Ned. Bond van Meu belmakers, behangers en houtbewerkers, Ned. Chr. Bond van Houtbewerkers enz. en de R. K Bond van Houtbewerkers enz., is de firma mee gedeeld, dat mocht deze onverhoopt niet op haar voornemen terugkomen de arbeid in de afdeeling' Wagon bouw op 29 November as. niet zal worden hervat. Van de vier overige Inzittenden bleken er twee zeer ernstig gewond. Het zijn de heeren F. H. de Jong en H. Zwartekoot, belden wonende te Emmen. De doktyen Meinen en Hazenberg uit Harderwijk legden het eerste verband, waarna de belde slachtoffers naar het Piusgesticht te Harderwijk zijn overgebracht. De toestand van den heer Z. baart groote zorg. dry fs tak worden. De minister is voorts bereid te onderzoeken, of de werktijd “van het verplegend personeel verminderd zou kunnen worden. Bij de herziening der Arbeidswet, waarover hierboven werd gesproken, zal tevens de ar beid in het zand- en grindbaggerbedrijf, als mede de arbeid in bloembollenschuren en -pak- kerfjen nader onder het oog worden gezien. De mededeellng In de Troonrede betreffende den arbeidstijd van landarbeiders slaat in de eerste plaats op een onderzoek naar den meest gewenschten vbrm, waarin,, met name wat de volwassen mannen betreft, een wetteljjke rege ling van den arbeidstijd in den landbouw ware te gieten. De „Prinses Juliana”, die onder commando staat van gezagvoerder Hintertur, is een dub- belschroefs stoomschip van bruto 2908 ton, In 1920 gebouwd bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlisslngen. In de dezer dagen gehouden vergadering van de houtbewerkers der afdeeling Wagonbouw van de firma Allan en Co. te Rotterdam is besloten geen genoegen te nemen met de afwijzende hou ding der firma ten aanzien van het verzoek om loonsverhooging. Inzake de verdwijning van Lijntje Huiser. die nu reeds bijna vijf weken wordt vermist uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan te Rot terdam, heeft de justitie thans voor de(n)gene. die zoodanige aanwijzingen kan geven, die lel den tot de opsporing van bet meisje, een be- ioonlng van f 300 In uitzicht gesteld. Vrijdagavond is te Westerbroek onder«de ge meente Hoogezand binnen één uur tijds twee maal brand uitgebroken ten huize van de fa milie J. S. De man, die van beroep melkrijder is, was afwezig. De eerste maal ontstond brand in een aan grenzende schuur, welke door de buren by ont stentenis der familie S. kon worden gebluscht Een uur later brak in de woonkamer, waar van de ingang door twee stoelen was versperd, brand uit. Ook hier kon het vuur spoedig wor den gebluscht. In verband hiermede heeft de marechaussee aangehouden en naar Hoogezand overgebracht de vrouw van S. Zij is in de mare- chaussee-kazerne Ingesloten. Dit plan kon echter niet worden uitgevoerd, aangezien het sqhip geheel droog lag, zoodat communicatie niet mogelijk was. De opvaren den moesten dus aan boord van het schip blij ven. reedheid gebracht, zoodat de dienst vandaag normaal kon verloopen. De Belgische sleepboot Goliath is er heden nacht te één uur in geslaagd een verbinding met het schip tot stand te brengen. Het zou nog eenige uren duren voor met het vlot trekken kon worden begonnen. Waarschijn lijk zou men daarmede tot vier uur wachten, het tijdstip van hoog water. Indien het niet mocht gelukken het schip los te krijgen, zullen de passagiers door de sleepboot van boord worden gehaald. Dit zou evenwel pas geschieden als het daglicht is aan gebroken. De mailboot „Prinses Juliana” van de Stoomvaart Maatschappij Zee land is Zondagmiddag te kwart over vijf, komende van Harwich, tijdens den mist ter hoogte van de Wielinger- sluis te Cadzand omhoog gevaren. Onmiddellijk zijn de te Vlissingen gestationneerde sleepbooten vertrok ken om eventueel assistentie te vei le®**». Inzake het auto-ongeluk, dat Zaterdagmid dag op den Rijksweg UtrechtZwolle onder Hierden geschiedde, vernemen wij nader, dat de heer H. van Zwartekoot aan de gevolgen van zijn kwetsuren is overleden. Aangezien de „Prinses Juliana** accommoda tie voor den nachtdienst bezit, konden de pas sagiers zich ter ruste begeven. Behalve de „Go liath” bevond zich o.a. ook het bergingsvaar- tulg „Argus” in de nabijheid van het mailschip. De Maatschappij „Zeeland” had Inmiddels een barer andere schepen voor vertrek in ge- Ook een Amerikaansch schip vastgeloopen Zondagavond om half acht is het Amerikaan- sche stoomschip „West Kyska” van de Water man Line, geladen met stukgoederen, op weg van Rotterdam naar Antwerpen, op de Wes- terschelde nabij Walsoorden omhoog gevaren. Het schij heeft een Inhoud van 5552 bruto-ton. Belgische sleepbooten zijn ter assistentie uit gevaren. Het dageiyksch bestuur van het Nationaal Fonds voor BUzondere Nooden deelt met groote dankbaarheid mede, dat het na de reeds ge publiceerde gift van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, ook van Hare Majesteit de Koningin een belangrijke bijdrage heeft ont vangen in verband met de inzamelingsactie, welke het fonds organiseert. Voor hen, wien dit koninklijk voorbeeld tot navolging zou kun nen strekken, zij nogmaals vermeld, dat het gironummer van het fonds is: 272727. Op last van den minister van Justitie is een inval gedaan In alle woonwagenkampen in Ne derland. De plaatseiyke politie stelde er een onderzoek in, of de bewoners van het kamp ook iets naders van het vermiste kind wisten, of het soms verborgen hielden. Dit onderzoek heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Ook aan de Belgische politie-autorlteiten Is verzocht een onderzoek in te stellen. Hedennacht te ongeveer kwart voor drie is het den sleepbooten, welke de „Prinses Juliana” assistentie verleenden, gelukt het schip te krygen. De „Prinses Juliana” is thans opgestoomd naar Vlisslngen. De passagiers zouden heden nacht aan boord blijven om vanochtend verder naar hun bestemming te reizen. Alles is vlot verloopen. Zaterdagmiddag roeide de negentienjarige schippersknecht P. Loonstra van het te Gro ningen thuis behoorende schip „Jutuma" met een roeiboot op de* Nieuwe Maas bij IJssel monde. Van den kant van Rotterdam kwam een sleepboot met twee Rynschepen, die daar mid den op de rivier ligplaats zouden kiezen. L. hield toen met roeien op. Naar men vermoedt is de boot toen door den stroom meegetrokken, waardoor zy kapseisde. De knecht greep zich daarop aan een der vlakby zijnde schepen vast, doch het ongeluk wilde, dat het tweede Rijn schip op het eerste inliep en L. dooddrukte. Zijn lichaam werd nog aan boord getrokken, doch het was reeds te laat. De Rotterdamsche rivier politie was terstond ter plaatse en stelde een onderzoek naar de toedracht van het voorge vallene In. op de pijnlijke plek, bestrjjdl A BANDJERMASIN, 30 November. (Aneta.) Pacer D. J. van Rossum van de mlssiestatie te Tering is verdwaald en heeft gedurende 22 da gen In de omgeving van Tering rondgezworvep. Elndelyk is hij op 1 November teruggevonden. Thans is de pater alhier in een ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De Diocesane Commissie voor Jeugdwerkloo- zenzorg In het Bisdom 'Haarlem organiseert een acht-weeks Kamp op „Vredesteyn” te Eg- mond-Binnen met werkobject aan de Egmon- der Abdij, en een kort Werkkamp (duur twee weken) op „De Bocht” te Goirle. R. K. jeugdige werkloozen van 16 tot hoog stens 24 jaar kunnen aan deze kampen geheel kosteloos deelnemen. Aanmelding by de plaatselijke Jeugdvereenl- ging of Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg welke instantie de Candida ten weer doorgeeft: a. voor Egmond-Qlnnen aan de Diocesane Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg, Stadhou derskade 55, Amsterdam (Z.); b. voor ,De Bocht” te Goirle aan de Directie van Werkkamp ,JJe Bocht” te Goirle (by Til burg). Verdere invoering van de arbeidswet wordt overwogen. De minister stelt zicb voor, om, nadat de thans in voorbereiding sender bepalingen voor het hotel- en koffie-- huispersoneel zullen zijn ingevoerd, aller eerst den werktijd van de magazijnbedien den en de handelsreizigers aan regelen te binden. De andere inzittenden, mej. J. H. van de Vegt en de heer J. Bakema, beiden uit Coevorden, kwamen er met lichtere kwetsuren af en wer den, nadat een voorloopig verband was aange legd, voor verhoor naar het politiebureau te Harderwyk vervoerd, evenals de bestuurder, die wonder boven wonder slechts gering letsel op liep. Te Heerde Is Zaterdag een ernstig verkeers ongeluk voorgevallen, dat aan een 21-jarig meisje het leven heeft gekost. Ter hoogte van het woonwagenpark aan den Zwolschenweg haalde de heer E. R., uit Zwolle, die met zjjn personenauto huiswaarts reed, een anderen personenauto, bestuurd door den heer D. uit Heerde, In. Op hetzelfde oogenbllk na derden uit de richting Wapenveld een tweetal meisjes, de gezusters Van O., op de fiets, die tegen den stroomenden regen de paraplu had den opgestoken. Het oudste der beide meisjes kwam met den auto van den heer R. In aan raking en werd tegen den weg gesmakt. Zy liep een zware schedelbasisfractuur en andere .ver wondingen op, waaraan zy korten tijd later overleed. De spoedig Ingeroepen geneeskundig» hulp van dr. B. uit Heerde kon niet meer ba ten. Het slachtoffer was 21 jaar oud. Het andere meisje kwam met den schrik vry. Beide fietsen werden vernield, terwyi van den auto o.m_ de voorruit brak. Het stoffeiyk overschot van mej. Van O. en de auto van den heer R. zijn In beslag genomen. Een afbeelding, naar een teekening, van het nieuwe schip dat de U.S. Maritime Commission laat bouwen voor de United States Lines. Dit schip, dat 3.150.000, kost en het grootste en snelste schip zal zijn dat onder Amerikaansche vlag vaart, wordt gebouwd door de Ëbwport News Shipbuilding A Dry Dock Company. Het zal de eens zoo beroemde Leviathan vervangen en met. de .Manhattan” en de „Washington” dienst doen voor de verbin dingen over den Atlantischen Oceaan. Het zal iets grooter zijn dan de beide laatstgenoemde schepen, met een inhoud van 34.000 ton en plaats bieden aan 1219 passagiers en 639 leden der bemanning. Het wordt ongeveer 241 M. lang, bij een breedte van 30 M. en een diepte, van de kiel tot het promenadedek, van 25 M., terwijl een snelheid van 22 knoopen per uur gega randeerd wordt. Voorts is de minister voornemens een com missie in het leven te roepen, ten einde den toestand In het blnnenscheepvaartbedryf te bestudeeren, opdat kan worden overwogen, of en, zoo ja, hoe voor de arbeiders in dezen be de arbeldstUd geregeld zou kunnen Wegens de Pontificale Uitvaart van den Hoogeerw. heer F. W Rooy. zal Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem Woensdag geen audiën tie verleenen. De chauffeur kreeg slechte lichte schram men. Hy verklaarde aan de politie, dat de rem men van zyn wagen niet zouden hebben ge werkt, doch by onderzoek bleken zij-in orde te zyn, zoodat men vermoedt, dat de bestuurder abusleveiyk óp het gaspedaal heeft getrapt, waardoor hy het stuur niet meer kon houden. By het onderzoek, dat de Nederlandsche con sul te Marseille heeft Ingesteld, Is komen vast te staan, dat het lijk, dat begin November te Frontlgnan-Herault is aangespoeld, het stoffe- lyk overschot Is van mej. Van Wamelen, een der opvarenden van het vergane Nederlandsche jachtje „Coquelicot". Zaterdagmiddag is op de Enschedeschestraat te Hengelo een ernstige aanrydlng gebeurd, waarbij de dertigjarige wlelrydster, mevr. Dr. door een haar achterop rydenden auto werd gegrepen en ernstig gewond. Mevr. Dr., die uit de richting Hengelo kwam, wilde de Grundellaan in ryden. De -autobestuur der P. uit Enschede heeft het teeken, dat zy daartoe gaf, blijkbaar niet tydig opgemerkt of de remmen weigerden, zoodat de wlelrydster ge grepen werd en tegen den grond gesmakt. Dr. Frank, die de eerste hulp verleende, consta teerde ernstige kwetsuren aan de beenen. Voorts had het slachtoffer enkele ribben ge broken. Mevr. Dr.. die naar het Algemeene Zie kenhuis werd vervoerd, is aldaar aan de beko men verwondingen overleden, zy is de moeder van enkele kinderen. De auto werd door de marechaussee in beslag genomen, terwyi direct een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Deskundigen zullen remproeven nemen. Het schip zat dicht by het strand te Cad zand aan den grond, doch de positie was niet in het minst gevaarlijk. Men hoopte dat de boot bjj het hooge water van hedennacht om streeks vier uur vlot gebracht zou kunnen wor den. De sleepboot „Goliath” bevond zich In de nabyheid van het schip. Het lag in de bedoe ling, dat de 35 passagiers aan boord van deze sleepboot naar Vlisslngen zouden worden ge bracht. den Arbeid in het huisgezin, waartoe de gehuwde vrouw’ van nature en door de keuze van haar levensstaat geroepen is, maar van den loofiarbeid buitenshuis. Voor een dergelijke beperking is alle re den, want het is een ergerlijke wantoe stand dat de gehuwde vrouw op 4e ar" beidsmarkt den mannen concurrentie aandoet, vooral nu zoo talloos vele ge- zlnshopfden en mannen, voor wie loon arbeid buitenshuis het meest aangewezen of eenige middel Is om In hun levens onderhoud te voorzien, geen arbeid kun nen krijgen. Het spreekt van zelf, dat de regeerin^, er niet aan denkt om aan gehuwde vrou wen, die door ongelukkige omstandig heden gedwongen, b.v. tengevolge van ziekte of Invaliditeit van haar man, bui tenshuis in loondienst moeten gaan, de bestaansmogelijkheid voor haar en haar huisgenooten te ontnemen. Voor derge lijke betreurenswaardige uitzonderingen zullen natuurlijk uitzonderingen gemaakt worden, gelijk de term „beperking” van den arbeid voor gehuwde vrouwen ook duidelijk te verstaan geeft. Op 77-jarlgen leeftyd is in Huize „IXiin- rust” te Överveen overleden de hoogeerw. heer F. W. de Rooy, emerltus-pastoor van de paro chie 8t. WlUibrordus bulten de Veste te Am sterdam en eere-kanunnlk van het Haar- lemsch Kathedraal Kapittel Ter voldoening aan den wensch, geuit In de nota van den heer Drop, ingelicht te worden omtrent de toepassing van artikel 7 van het Werktydenbesluit, heeft de minister van Sociale Zaken in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over zijn begrooting het vol gende medegedeeld: Het Is inderdaad voorgekomen, dat ten on rechte personen aan de beschermende bepalin gen werden onttrokken. Zoodra dit echter ter kennis van de Arbeidsinspectie kwam, heeft deze dienst maatregelen getroffen, om hieraan een einde te maken. Het ligt intusschen in de bedoeling een voorstel te bevorderen, om ver schillende artikelen van de Arbeidswet 1919 te wijzigen. Bij die gelegenheid kan tevens de vraag onder het oog worden gezien, of in ar tikel 91 dier wet, waarop artikel 7 van het on derhavige Werktydenbesluit gebaseerd is, niet scherpere, minder ruimte aan subjectief Inzicht latende grenzen getrokken kunnen worden. Zondagmorgen, toen de kinderen uit het ge- zln van de familie van T. aan den Eykener- weg te Heerlen naar beneden kwamen, vonden den zy in de keuken hun ouders bewusteloos op den grond liggen. De verschrikte kinderen waarschuwden de buren, die op hun beurt de politie van het ge vol in kennis stelden. Een Inmiddels ontboden genéesheer constateerde den dood van den man. De vrouw gaf nog teekenen van leven, doch werd In zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. By onderzoek bleek, dat de gaskraan In de keuken openstond. In verband met den toestand van de vrouw kon de politie geen nadere gegevens omtrent de oorzaak van dit drama verstrekken. Het on derzoek wordt voortgezet. e aankondiging, dat er een wette- 1 lijke regeling op komst is ter be- perking van den arbeid der gehuw de vrouw, heeft in vrijzinnige kringen het eenmaal moderne en than? gelukkig weer verouderende feminisme, dat eer. volkomen gelijkstAling van man en vrouw nastreeft, weer een nieuwen impuls gegeven. Er wordt weer gedemonstreerd voor de vrijheid van arbeid voor de vrouw en betoogd, dat mannen en vrouwen een gelijk moreel recht op arbeid hebben en er wordt weer gedaan alsof de regeering het booze plan zou koesteren een deel van de zgn. emancipatie van de vrouw te niet te doen om de vrouw terug te dringen In een minderwaardige en mln- dergerechtigde afhankelijkheidspositie ten aanzien van den zgn. meerwaardigen en meergerechtigden man. Deze opwin ding van vrijzinnige feministen doet iet wat lachwekkend aan als de strijd van Don Quichote tegen windmolens. Be doelde vrouwen mogen het ons vergeven, dat wij hen vergelijken met een eten belachelijken als heroïschen man als den held van de Mancha. Wij hadden helaas niet een daaraan gelijkwaardige vrouwenfiguur bij de hand. Het is en kan ook niet de bedoeling zijn van de Christelijke regeering den vrouwen in het algemeen het recht op arbeid te ontzeggen. Het gaat uitslui tend om beperking (let wel niet een ab soluut verbod) van den arbeid van dc gehuwde vrouw, en dan nog niet van Zaterdagavond heeft In de koekfabriek graanmaaldery van de coöperatie „Ons Belang” aan de Keulsphe kade te Utrecht een felle brand gewoed. Omstreeks kwart over negen werd de brand weer gewaarschuwd voor een groeten uitslaan- den brand. De brandweer verscheen met groot materiaal ter plaatse, doch kon 'niet verhelde ren, dat het grootste gedeelte van het fabrieks complex «en prooi 'der vlammen werd. Een groote voorraad opgeslagen goederen leed boven dien belangryke waterschade. Omtrent de oor zaak van den 'brand tast men in het duister. Vlisco voor Overhemden! De per fecte combinatie van alle goeds en alle prettigs. In dragen en in duur zaamheid, in pasvorm en in prijs het ideale overhemd aller mannen! ■y-w egel dient echter te zijn, dat av',x gehuwde vrouw, vooral wanneer zij moeder is, haar arbeid in het huis gezin verricht. Het vervullen van dien arbeid is niet alleen haar goed recht, maar ook haar onafwijsbare plicht. De man daarentegen heeft in het algemeen een gelijkwaardig recht op redelijk en rechtvaardig toonenden arbeidbuitens huis. Het is juist een der ergste kwalen van dezen in meer dan één opzicht zie ken tijd, dat deze gezonde en natuurlijke, want aan de ordening van den Schepper, die man en vrouw verschillend gescha pen heeft en ieder een eigen functie en taak en roeping heeft gegeven,-beant woordende regel helaas niet ten volle kan worden voldaan. Het vrijzinnig fe minisme is als begrijpelijke reactie op een ongemotiveerden traditioneelen supe rioriteitswaan van den man te ver ge gaan en heeft dezen regel miskend. Het heeft de natuurlijke orde, de natuur lijke maatschappelijke verhouding tus- schen man en vrouw geweld aangedaan, door wat ongelijksoortig van aard en wezen, taak en bestemming was. aan el kander gelijk te willen maken. Het heeft daardoor zoowel tegenover den man als tegenover de vrouW onrecht gepleegd en heel wat noodelooze ellende veroorzaakt. Hoeveel buitenshuis werk zoekende vrou wen hebben uit zucht naar een verkeerd begrepen zelfstandigheidsrecht aan het huwelijk verzaakt, of m het huwelijk het moederschap gevlucht of als moeder hun plichten ten opzichte van de opvoeding der kinderen verwaarloosd? Dit femi nisme kan en mag geen gehoor vinden bij onze Christelijke regeering, die de wet Gods tot lichtsnoer van haar daden wil nemen. Gelijkstelling van man en vrouw overal en in alles is een gevaar lijke doelstelling, waartegen zich de natuur zelve verzet. Zoowel de man als de vrouw hebben hun eigen rechten en plichten, hun eigen functie en bestem ming, welke in een welgeordend gezin tot een schoone harmonische eenheid elkander aanvullen, een eenheid, gericht op het eenige doel, dat voor man en vrouw gelijk is. nl het dienen van God in onderlinge liefde. ZC HELPEN GOED-Z^SMAKEN OOCO Zwanenberg’* rookwor*l de echte rookwont voor de Holland- •che winterkod Let du* bij het koopenvoorelop het iwaantje. j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15