De moord op Mgr. Schraven Japan trekt steeds verder Westwaarts I i'i L l SwH ONS BLAD r— Franco’s antwoord onderweg Het nieuws van heden „Er wordt niets gedaan” DE BAROMETER DE VAN GALEN’’ IN DEN STORM WAARSCHIJNLIJK REEDS 10 OCTOBER GEPLEEGD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS I DIJJERS EEN EN k l I van I t Wijlen Z. H. Exc. Mot. Schraven Troepen halverwege Sjanghai-Nanking De kabinetscrisis in België Spaansch vrachtschip vergaan Wordt de conferentie verdaagd De Kruisheeren met de Roode Ster z 7 Halifax bij Eden Ludendorff is ziek Wellington Koo ontevreden s. Katholieke Actie is een arbeid naar Gods Hart Zware slag voor de Missie Graaf van Parijs nog steeds in Zwitserland Bij Madrid wordt hevig gestreden De Spaanse he regeering spreekt geruchten over een bemidde ling of wapenstilstand tegen Het vinden van geheime wapenopslagplaatsen houdt in Frankrijk de gemoederen bezig. Nieuwsgierigen te Parijs voor een der doorzochte huizen Tsjecho-Slowakjje herdenkt het 700-jarig bestaan der Orde Japanners betoogen tegen Engeland Tienduizenden zyn onder het roode bewind vermoord De Japansche eischen te Sjanghai Leden van Pauselijk Hof onderscheiden DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Hoe Sovjet-Rusland de geestelijken behandelt Twee sloepen en een reddingsboei overboord geslagen -- advertentiepri jzen Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Te Sjanghai is een nieuw bestuurs lichaam ingesteld over de door pater Jacquinot ingestelde vluchtelingen-zóne 3 Met den Apostolisch Vicaris Sjun te Foe werden nog ver scheidene missionarissen ter dood gebracht Organisatie van het onderwijs 1MAYONNAISE 2' TACK s imSaladesaus Aarzelen moedigt het geweld aan Wellington Koo oefent critiek op het ontwerp-verklaring der mogendheden te Brussel Aansporing van den H. Vader tijdens een audiëntie DINSDAG 23 NOVEMBER 1G37 DERTIGSTE JAARGANG No. 45 ^XWWWUUIII HOTEL - CAFE - RESTAURANT jfew spreekt seer seize keuken niets dan goeds I Den Hu< MAGER MENU 10 on- o o =x 1 studeerd. solidariteit Kruisheeren mef In Franco's antwoord aan de niet-inmengingscom- missie il naar Londen onderweg. OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS vangenen der gaan. zich steeds De val van Woesi beteekent de definitieve mis lukking van het Chineesche plan om den Ja- panschen opmarsch naar het Westen te stuiten. De Japanners blijven met succes derwaarts trek ken, langs den Noordelijken en den Zuidelijken oever van het meer Talhoe. Naar verluidt motlveeren de autoriteiten als volgt de Japansche elschen tot toegang in en contróle over het douanekantoor en het hoofd pos tkantoor in Sjanghai: treffende bewaking van Hongkong en wordt ge vraagd geen inmenging van Engeland of een andere mogenheld in het Japansch-Chineesche conflict toe te laten. jonggehuwde paren. Tot de Vader dat Hij hen slechts Japansche troepen trekken steeds verder West waarts. Stand op Dinsdag nr ra.: 764 Vorige stand: 764 recht voor zekere amendementen op het ont werp in te dienen. Voorts zelde hij o.m. dat zonder positief optreden middellijke of recht- streeksche verklaringen, al zijn zij oprecht van geest, niet doeltreffend kunnen zijn. 1. „Het douanekantoor te Sjanghai is thans in na^m en in feite veranderd in een bestuurs orgaan der Chineesche regeering”, gelijk onlangs verklaard Is door T. V. Soeng, den vroegeren Chlneeschen minister van financiën. □✓de Pader Actie De Britsche, Amerikaansche en Fransche dele gaties ter conferentie in Brussel stellen voor de conferentie voor on bepaalden tjjd te verdagen. I»e Graaf van Parijs bevindt zich nog steeds in Zwitserland. I 1 1 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 760 I AJ® conferentie zou volgens dit ontwerp voor onbepaalden tijd verdaagd worden en weer bij eenkomen, wanneer de behoefte daaraan zich sou doen gevoelen en op verzoek van twee of meer mogendheden. O SJANGHAI, 22 Nov. (Domei). De Japan ners hebben de stad Woesi, hofweg gelegen tasechen Sjanghai en Nanking, en ongeveer M K.M. ten Noord-Westen van Soetsjau, thans beaet. De Chineezen vluchten in ver warring r,-.- Tsjangsjau. achtervolgd door Japansche vliegtuigen. WARSCHAU, 23 Nov. Het Poolsche Katho lieke Persbureau meldt uit Moskou, dat in de Sovjet-Unie tot 1936 in totaal 43.800 orthodoxe geestelijken doodgeschoten of naar Siberië ver bannen werden. Van de 300 evangelische doml- né's, die in 4917 in Rusland werkzaam waren, zijn er nu net vier over. Van de 810 katholieke priesters en acht Bisschoppen zijn er thans nog 10. Alleen in het jaar 1936 zijn van de 800 ge vangen genomen geestelijken 103 doodgeschoten. 8 October werd de stad Sjun te Poe door de Japanners genomen en bezet. In den loop van den dag werd de residentie van de Paters Laza risten plotseling door soldaten overvallen. Zij grepen eerst de twee Fransche confraters Lu cien Chamy, overste van den missiepost en Eugène Bertrand, die zich beiden aan den in gang van de residentie bevonden. LONDEN, 22 Nov. (Havas). In Engebche diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat de Britsche Ambassade te Hendaye van Franco antwoord heeft ontvangen op het voorstel tot uitrenden van enquêtecommis sies naar Spanje. De Junta van Salamanca aanvaardt het voorstel In principe. De ge- heele tekst van de nota is nog niet te Lon den ontvangen. In Sjanghai is een nieuw bestuurslichaam in het leven geroepen, dat de „Zone Jacquinot" bestuurt. Het betreft hier de vluchtellngen-zone in Noord Nantau, die op initiatief van den Fran- schen Jezuïet Jacquinot is ingesteld. Het be- stuurscomité bestaat uit zeven leden, drie Fran- schen, twee Engelschen, een Noor en een Ame rikaan. Men is er in geslaagd 2500 personen van het noodige te voorzien. Twee ziekenhuizen en twee kraaminrichtingen zijn ingericht. Mgr. Schraven en zjjn mede-misslonarte- aen werden op 10 KM. afstand van de stad Sjun te Foe gedood, waarschijnlijk reeds op 10 October. Omtrent de wijze, waarop zij werden ter dood gebracht, wordt in de of- ficieele berichten niets vermeld. Omtrent de oorzaak van dit tragisch ge beuren tast men nog in het duister. royalisten verklaarden, dat deze niet anders was I dab een besloten vergadering ter eere van den troonpretendent. Van andere zijde wordt be weerd, dat de Graaf van Parijs het voornemen heeft gehad, vandaag uit naam van zijn vader tot alle royalisten en katholieken een manifest te richten. De bijeenkomst sou nog één tot twee dagen duren. De katholieken van Tsjecho-Slowakije her denken dezer dagen het feit, dat het 700 jaar geleden is, dat de Paus zijn goedkeuring heeft gegeven aan de oprichting der Orde van de Kruisheeren mef de Roode Ster. GENèVE, 23 Nov. (Havas) Het Zwitsersche telegraaf-agentschap meldt, dat de Graaf van Parijs, de Fransche troonpretendent, zich in strijd met de eerste berichten nog steeds op Zwitsersch grondgebied bevindt. Zijn adjudant, Graaf Pierre de la Rocque (een broer van kolo nel De la Rocque), heeft aan een verslaggever van de Tribune de Genève verklaard, dat de Graaf van Parijs naar het kasteel Bartholoni te Versolx is gekomen om een ontvangst van al zijn aanhangers in het aangrenzende Fransche ge bied te organlseeren. Het betrof een ontmoeting zonder politiek karakter. De Geneefsche politie heeft evenwel den Indruk, dat de bijeenkomst wel een politiek karakter droeg. Deelnemers aan de bijeenkomst der Fransche BRUSSEL, 33 Nov. (Belga) Hedenmiddag hebben de socialist De Man, de liberaal Max Devèse en de katholiek Pierlot een bezoek gebracht aaa het koninklijk paleis Men veronderstelt, dat de konlng personen van verschillende politieke richting wil raadple gen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. In het Noorden van Guadalajara heeft de regeertngs-artillerie concentraties van de troe pen van Franco onder vuur genomen. De recht- sche luchtmacht werd hier door het vllegtulg- afweergeschut verdreven. De minister van Landsverdediging heeft uit Alicante een communiqué ontvangen, met na dere bijzonderheden omtrent het bombardement van Zaterdagnacht. De gevolgen van het bom bardement waren vooral groot in de arbeiders wijken, waar de hulzen van lichte constructie zijn. Tot dusver heeft men 32 dooden en 80 gewonden geborgen. Onder de dooden bevinden zich 16 kinderen en verscheidene grijsaards en zieken, die hun hulzen niet konden verlaten. Door de buitenlandsche ambassades en Chlne^che ambtenaren is een plan gefor muleerd tot het Instellen van een neutrale zone te Nanking. Het plan is aan het Ja pansche opperbevel veorgelegd. Omtrent de ontvoering van de Paters Lazaristen, wier dood thans met zekerheid kan worden gemeld, zijn btf het provincia tes t te Nijmegen de volgende bijzonderheden btaneng ekomen In zijn rede over het on twerp-verklaring, dat in voltallige besloten vergadering der negen mogendheden-conferentie ingediend •s. heeft de Chineesche gedelegeerde. Wel lington Koo, er op gewezen, dat dit slechts opnieuw de algemeene beginselen bevestigt en dat niets gedaan wordt ten aanzien van de gemeenschappelijke houding, die volgens de voorstellen door de mogendheden sou worden aangenomen. 3. Het douanekantoor is iets geweest in den geest van een erfelijk eigendom der Engelschen. Een dergelijke toestand behoort echter niet langer geduld te worden, aangezien hU zelfs in strijd komt met artikel één van het negen- mogendhedenpact. Hetzelfde als van het douane kantoor kan gezegd worden van het hoofdpoet- kantoor, nu Sjanghai geheel in Japansche han den is gevallen. Daarom ook wordt het contact, dat in desen gezocht is met de autoriteiten van de internationale nederzetting niet beschouwd als een noodzakelijke, wetteljjke stap, maar al leen als een kwestie van hoffelijkheid. Daarna drongen zij de eetzaal binnen, waar juist Mgr. Schaven met de communi teit het avondmaal gebruikte. De Bisschop werd aanstonds geblinddoekt; men deed hem een touw om den hals en zoo werd h(j met andere Europeanen, die in de eetzaal aan wezig waren, geboeid weggevoerd. In de Figaro wordt medegedeeld, dat generaal Franco den Franschman Jacques Chevalier, van de Universltelt van Grenoble heeft aangezocht het onderwijs In Spanje te reorganiseeren. „Onze eminente landgenoot”, zoo gaat het blad verder, „heeft tezamen met den adjunct- dlrecteur van het Casa Velasquez en verschei dene deskundigen, op wie hij een beroep heeft gedaan, een plan voor een volledig onderwijs programma opgesteld, waarbij het middelbaar onderwijs een essentleele plaats inneemt. Dit plan wordt thans door de desbetreffende afdeellngen van de junta van Burgos be lie „Van Galen" is in stormweer geweest, waarbij sloepen en een reddingsboot wr- speeld werden. China gelooft het recht te hebben den eisch te stellen, dat een gemeenschappelijke poging gedaan zal worden door de andere mogend heden, die t negen mogendheden- verdrag heb ben onderteekend, niet alleen om dit verdrag geëerbiedigd te doen zijn, maar in het alge meen belang van recht, orde en wereldvrede, De negen mogendheden-conferentie heeft haar werkzaamheden om kwart over zeven geëin digd. Zij zal Woensdagmiddag om drie uur weer bijeenkomen en dan de bespreking voortzetten der thans aan de orde zijnde beide documenten, nl. een ontwerp-rapport en een ontwerp-ver- klaring. Men hoopt, dat de Chineesche delegatie Woensdag instructies van baar regeering zal hebben ontvangen. In Britsche kringen ontkent men, dat Eden Woensdag naar Brussel zal komen. De keizer van Japan zal spoedig de offlcleele acte Inzake de erkenning der regeering Franco onderteekenen. Tusschen den zaakgelastigde vaq Franco te Tokio en minister Hirota zijn hieromtrent on- derhandellngen gevoerd, die. naar verklaard wordt, tot volledige overeenstemming hebben geleid. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 20 November: Z. H. de Paus heeft heden in openbare audiëntie ontvangen een aantal vertegenwoor digers van de diocesane Katholieke Actle-groe- pen in Italië en 385 eersten zelde de H. behoefde aan te sporen den arbeid voort te zet ten, welken zij tot nu toe verrichtten; een ar beid naar Gods Hart. Zich vervolgens jonggehuwden richtend^nijjand^j^ai deze aan deel te nemqpHtan diPKfthoUeï in het gezin, dat zij gaan stichten. Alles bleef geheimzinnig, totdat yoor enkele dagen het bericht kwam volgens hetwelk men meende, dat allen nog in leven moesten zijn en dat zij niet ver van de stad gezien waren, mis schien zelfs in de stad ergens onder strenge bewaking werden gehouden. Dit gaf een kleine opluchting en werd middellijk aan de familie medegedeeld. Op een antl-Briteche massabetooging te Tokio is eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin de pro-Brftsche beginselen opzij worden gezet en waarin wordt aangedrongen op het opheffen van de pro-Britsche vereenlglngen, op het af schaffen van de afhankelijkheid van de Britsche sympathie en economische betrekkingen. Verder wordt in de resolutie aangedrongen op een doel- BRUSSEL. 22 Nov. (BelgaJ- De negen mogendheden-conferentie ia bedenmiddag om Vijf uur In voltallige besloten vergadering bijeengekomen. De Britsche, Amerikaansche «n Fransche delegaties legden een ontwerp- verklaring voor betreffende het werk der conferentie, waarin een uiteenzetting ge keven wordt van de standpunten en waarin voorgesteid wordt de conlerentie te ver dagen. Het onderzoek wordt voortgezet. Thans wacht men verder de officieele berich ten af. Men mag echter reeds nu zeggen, dat deze missionarissen, die als zooveel anderen te mid den van het gevaar trouw op hun post zijn ge bleven, hun leven met een roem vollen dood hebben beëindigd. Het is voor het Apostolisch Vicariaat van Sjun te Foe, dat toch reeds zoo’n gebrek aan priesters heeft, een zware slag. dat de soldaten werden aangevoerd door een Chinees, die zeer goed met de residentie bekend scheen te zijn. Den volgenden dag keerden de soldaten te rug. plunderden de kamer van Mgr. Schraven en van de Procuratie. De directeur van het Seminarie, die evenals zijn seminaristen en de bovengenoemde broeder Friedrich, niet in de eetzaal aanwezig waren, zijn juist daardoor aan het bloedbad kunnen ontkomen. Men moet het uitsluitend op de Europeanen gemunt hebben, want de Chineesche Lazaristen en seculiere priesters, die zich dien avond mede aan tafel bevonden, werden in het geheel niet lastig gevallen. Het was hun echter absoluut ónmogelijk, om de arrestatie te beletten. Eigen aardig deed zich vanaf het begin reeds dit feit voor. Eerst kort geleden werd ook bekend, dat dit maal geen losprijs werd gevraagd. Minister Romme spreekt Woensdagavond veer de radio over het kleeding-, schoeisel- en dek- kingfonds. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de wetoontwerpen tot het brengen van veranderin gen In de Grondwet. De meenlng van de Katholieke standsnrgzniea- tiea over de wijziging van de Dienstplichtwet. Noodweer in Indië brengt groote sehade aan. Verschillende personen gedood. 1. DE GlONDWn ZEGT: Het Onderwijs is een voorwerp ven aan houdende zorg dor Regering. Hat aantal R. K. Scholen voor algemeen vormend La ger Onderwijs is ven 1951 tot 1936 toe genomen met II*. Hel eantal leerlingen nam toe met bijna ItM*. Het aantal door het Rijk gesalarieerde leerkrachten VERMINDERDE MET 117. Kath. Onderw. Verbond VATTKAAN8TAD. 33 Nov. (Havas) De Fran sche ambassadeur bij den Heiligen Stoel heeft de eereteekenen van het Legioen van Eer over handigd aan een aantal personen, die kardinaal Pacelll hebben begeleid bij zijn bezoek aan Frankrijk. A Mgr. Domenico Tardinl, substituut-staate- secretaris, is groot-offlcier geworden. Mgr. Sal vatore Natucci, Mgr. Carlo Crano en de geheim- kamerheer Enrico Galeazzi zijn tot commandeur benoemd, terwijl Mgr. Plo Roeslgnonl en Luigl Rossignonl, alsmede graaf Aluffl Pentlni van de cdelgarde en prof. Lolll. hoofdredacteur van de Osservatore Romano, ridder zijn geworden. Het persbureau van het minister-presidium te Barcelona heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat bepaalde bui tenlandsche bladen een campagne voeren, met het doel, de openbare wereldmeening ten aan zien van den oorlog in Spanje op een dwaalspoor te brengen. In deze campagne spreekt men van bemiddeling en wapenstilstand. Kort geleden heeft de minister-president dergelijke geruch ten tegengesproken. Er wordt thans aan her innerd, dat de verklaringen van Negrln de eenige waarheid vormen, waaraan geloof dient te worden gehecht. BERLIJN, 23 Nov. (Havas). Generaal Luden dorff, die een operatie men zegt niet van weFcen aard heeft moeten ondergaan, is ziek. Zijn toestand, U echter bevredigend. De vergadering hield zich bezig met de be spreking van de bewoordingen uer verklaring, die voor de bijeenkomst aan de verschillende delegaties was overhandigd ter informatie. LONDEN, 22 Nov. (Reuter). Lord Halifax zal vanmiddag ozn half zes aan Eden verslag uit brengen over zijn bezoek aan Dultschland. 1337 nj. keurde Paus Gregorius X het statuut van deze orde goed, nadat zij in 1333 gesticht was door Anna, dochter van konlng Premysl Otakar I van Bohemen. Zelf sloot Anna van Bohemen zich aan bij de Orde der Clarissen. De generaal van deze orde, welker werkzaam heden zich over geheel Midden-Europa uit breiden. vertoeft, in tegenstelling met het meerendeel der generaals van andere orden, niet te Rome, maar heeft Praag als verblijf plaats. De ambtsbezigheden van generaal deser orde zijn langen tyd verbonden geweest aan die van den Aartsbisschop van Praag. In de 700 jaar van haar bestaan heeft de orde belangrijk werk tot stand gebracht zoowel op het gebied der zielzorg als op letterkundig en artistiek gebied en ten aanzien van de lief dadigheid. Het jubileum dezer orde is des te meer belang wekkend, daar kortelings het denkbeeld ter heiligverklaring van Anna van Bohemen op nieuw is geopperd. Haar oudste blographie is ontdekt in de Ambroslaansche Bibliotheek van Milaan, door Paus Plus XI, toen nog Mgr. Rattt, bibliothecaris dezer bibliotheek. Anna van Bohemen hield geregeld briefwisseling met de H. Clara. Deze jubileerende Krulsheeren-orde behoort tol de reguliere kanunniken De wereldgebeurtenissen der laatste twee jaar toonen aan, dat aarzeling en weigering van den kant der mogendheden die toch wet en orde in stand willen houden in de Internationale be trekkingen om een positieve bijdrage te le veren door gezamenlijk optreden, er eerder toe leiden de krachten van geweld en wanorde aan te moedigen, dan ze af te schrikken. De Chi neesche delegatie gelooft, dat solidariteit in doelstelling gevolgd moet worden door solida riteit in optreden. v Nög minder is er gedaan ten opzichte van uitvoering der concrete maatregelen, waar- toe de Chineesche gedelegeerde een oproep uit- v??prOicen 001 de Chineesche weerstands krachten te versterken en de Japansche agressie •e stutten. Wellington Koo behield zich het Het waren zooals gemeld, Thomans Perfca. een Tsjech van nationaliteit, pater G. Wouters uit Breda, Broeder A. Geerts uit Oudenbosch. een Poolsche broeder van de Apostolische Pre fectuur Sjun te Foe Inlet de Oostennjksche broeder Friedrichallen van de Congregatie der Lazaristen. Ten slotte werd ook een leek. Bis- copiz, een orgelreparateur uit Peking, dié toe vallig in de residentie aanwezig was, gevanke lijk weggevoerd. (In het laatste telegram wen/ zijn naam niet gemeld). Verder werd gevangen genomen de Fransche pater Trappist, Emanuel Robbial, (in het vica riaat van Mgr. Schraven is sinds 1928 een Trap pistenklooster gevestigd). Men weet niet waar heen de gevangenen werden gevoerd Het bleek, BATAVIA. 22 November (Aneta) H. Ms „Van Galen" Is op weg van Sjanghai naar Ma nilla ter hoogte van Zuid-Formosa gedwongen een omweg te maken, ten einde een typhoon, welke 19 November j.l. Luzon teisterde, te ont gaan. Tijdens het heerschende stormweer zijn in de omgeving van den typhoon Zaterdag avond door overkomende zeeën twee sloepen en een reddingsboei overboord geslagen, zoodat het vinden hiervan geen aanleiding tot onge rustheid behoeft te geven. De schipper-kneusde een heupbeen terwijl een matroos werd gewond. Zondagavond seinde de commandant „alles wel”. De „Van Galen” wordt 23 November te Ma nilla verwacht. BARCELONA. 22 Nov. (Reuter). Het agent schap Febus meldt, dat het kleine Spaanscbe vrachtschip Cale el Cofauba met man en muis hedenmorgen is vergaan na de haven Castel lon te zijn ultgeloopen. Castellon ligt op 45 mijl ten Noorden van Valencia. Voor het schip In de diepte verdween werd een ontploffing gehoord. De oorXaak van de ramp staat niet vast, maar de mogelijkheid bestaat, dat het aehlp op een mijn is geloopen. De president der Catalaansche generaliteit. Companys, is vanmiddag met zijn vrouw uit Parijs te Barcelona teruggekeerd. Hij verklaarde over zijn reis hoogst voldaan te zijn. Een na dere verklaring wilde hij niet afleggen. Aan bijna alle fronten bij Madrid wordt hevig gestreden. In de Unlversiteltswijk wordt den geheelen dag mortier- en mltrallleurvuur ge hoord. Gistermiddag hebben de reebtachen bij het hospitaal een mijn doen springen, evenwel zonder ree! resultaat. Helaas bracht ter nauwernood een dag later een bericht uit Parjjs het tragische einde. Het ministerie van Buitenlandsche Zj^en te Parijs had 3iit Peking een telegram ontvangen,! dat den dood meldde van Mgr. Schraven en „eeni ge" missionarissen. Bijna denzelfden dag nog volgde bevestiging, dat ook de andere ge- hetzelfde lot hadden on- Buitenhof Telefoon 117375

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1