De jongeman van twintig Bondsfeesten van den D.H.G.B. i.) Uit den Raad JONG LEVEN WINT DEN BISSCHOPSBEKER I DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 Interessante psychologische ontleding UIT ALKMAAR EEN KLEINIGHEID TEGOED ZONDER RIJBEWIJS 1 BURGERLIJKE STAND Geslaagde keuravond VOOR DE GROOTE KERK r n De jeugd vraagt verdieping 1 F vroegere r. Prof. Kor» over „Het gezin” i; f t B Twee S lammeren 1937, Mr. De financiën Adrtchem uitslagen der verschillende wedstrijden een Vorige verantwoording Misschien kwam dan een deel der belangstelling weer terug. Goede organisatie van de Amster damse he vereeniging K.D.O. De oude stadsmuur van Merseburg, die van den Dom naar de Saaie loopt, dreigt op sommige plaatsen in te storten vermaande spr. de van ontzaglijke be- kan vrije van spelling idsleden >beken- t 35 250 10 100 Laten wij nu ons overzichtje van dem on danks alles toch nog belangrijke zitting begin nen met een paar opmerkingen van flnancieelen aard. Ter voorlooplge vaststelling was aangeboden de gemeenterekening over 1936 De politieke adat wil, dat deze ter ondersoek in handen wordt ge steld van een commissie bestaande zoo ongeveer uit de fractievoorzitters. Deze plegen in hur. rapport een aantal meer of minder booze opmer kingen te maken over uitgaven, die h. 1. onver antwoord waren. Waarop B. en W. dan weer be toogden ofwel, dat het niet anders kon. £fwel zich berouwvol op de borst kloppen, peccavi stamelen en beterschap beloven. Dit jaar echter niets van dit alles. Opmerkingen waren er zoo goed als niet. En kel maar lof. Wat moge hiervan de oorzaak zijn? Wij kun nen niet aannemen, dat het ontbreken van den heer Vogelaar, die helaas nog steeds ernstig ziek man leeftl HU gaat zich positief instellen op de levenswaarden, die tot hem zyn door gedrongen; hij heeft een meenlng. hy gaat de gezlnsgedachte beter begrijpen. Er ont staat meer gevoel voor fijnheid en teerheid; zijn belangstelling gaat uit naar kunst en natuur; de IdeMe waarde van schoonheid genieten komt sterk in hem naar voren en hij gaat verzen schrijven of wil refor mator op een of ander kunstgebied worden. De jongeman heeft *n gevoel van veroverde innerlijke vrijheid, zijn mannelijk bewustzijn is ontwaakt. Vaak wordt het blijde levens- gevoel jong te zijn, getemperd door de zor gen van den dag, die van alle kanten op stuwen en er soms donkerder ultzlen dan ■e zijn. t 137.50 1584.45 Door de politie was Zaterdagmorgen een per soon op straat aangehouden, die In het Alge meen Politieblad stond gesignaleerd voor enkele dagen hechtenlsstraf. Hij was voor het onder gaan daarvan overgebracht naar het Huls van Bewaring alhier. Geboren: Catharina Johanna Maria, d van Amoldus Cornells Brakenhoff en Johanna Ma ria Theresia Beemsterboer Wilhelmus Maarten, z. van Hendrik Muurllnk en Klazina Wijkstra Marianna Alida, d. van Martinus Kaagman en Marianna Bartnlczak Hendrlna Wilhelmina, d. van Willem Gelder en Hendrik» van Hoffe. Getrouwd: Jacques Henri van der Grient en Wilhelmina Adolphine Mol. De begrootlng 1938 van de afdeellngen Werk- gevenden en Werknemenden Middenstand sloot met een bedrag van 1530. die van den L.T met ƒ500. De penningmeester, de heer J. trad wegens huwelijk af en mocht veel dank- De gezinsactie besproken op de jaarvergadering van den Haarlemschen Bond der K.J.M.V. De jongeman van 20 gaat opbouwen en af breken, heftig debatteeren, al is het dan eerst ng de vergadering tot soms in den nacht. Hij gaat vergelijkingen maken met menschen uit z*n omgeving en constateert, dat velen gods dienstige? lijken dan ze wel zijn. Dan komt de twijfel en hij wil veel van het In zyn jeugd toe bedeelde godsdienst Ige onderwijs overboord gooien. Op zichzelf is dat niet zoo erg. want hij wil weer zelf op het ware opbouwen en als de kern er is, zullen de gevolgen zeer gunstig zfjn. ook neemt hy een critteche houding aan tegenover den geloofsinhoud. Oppassen is de boodschap, maar ook dit is weer zeer begrijpe lijk. De crltiek der jongeren maakt dat de sleur en de conventie tegengehouden worden, dat de eeuwige waarheden weer duidelijker als onver- anderlfjk naar voren komen. Spr. ging dan dieper in op de kwestie van de plaats van den priester in de K. J. M. V. Open baar moet de moderator een zeer bescheiden plaats In de beweging Innemen; vla het bestuur moet hij de afdeellng lelden. De moderator moet echter een zeer sterk contact hebben met de leden individueel. Er is dan een persoonlijke vriendschap, steunend op een wederkeerig ver trouwen. Mooie idealen van den jongeman van twintig worden weer door periodes van inzinking ge volgd. Van een zwevend fantast moet hij een reëel mensch worden. Hij gaat sociaal werk doen, maar het gebeurt herhaaldelijk, dat hij er na een paar maanden weer den brul aan geeft Zijn karakter is nog niet geheel gevormd, de vasthoudendheid is er nog niet. Hoeveel be- stuursmutatles heeft men niet in de K. J. M. V.T Het voordeel is, dat velen daardoor een kans krijgen, want later zal zelfs die korte bestuurs periode veel steun en inzicht geven. Het Nederlandsche motorschip „Henca” van Huil op weg naar Amsterdam, is In den nacht van Zondag op Maandag tijdens dikken mist ter hoogte van Castrlcum aan den grond gevaren. Maandagmorgen omstreeks 7 u. is de .Henca" op eigen kracht vlot gekomen. Een uit IJmui- den gekomen sleepboot behoefde geen hulp te verleenen. Er komt wel wat evenwicht in den jon geman van die jaren, de puberteit is voorbij, het onstuimige is veranderd in een uiter- Hlke rust, die echter maar schijnbaar Is. De persoonlijkheid heeft een begin van vorming ■angenomen. het karakter teekent zich beter •f. Een Jongen wordt geleefd, een JOnge- Bij een verkeerscoc^róle heeft de politie Za terdagmiddag een motorrijder belet verder te rijden, omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Het motorrijwiel werd in het bureau van politie opgeborgen. Nadat alle deelnemers de turnersmis hadden bijgewoond, begonnen om een uur de eerste groepen aan de wedstrijden, welke werden ge houden in het gebouw der 8t. Joeephgezellen- vereenlging aan de Stadhouderskade. In de turnzaal werkten allereerst de apspiran ten. De leiders van den D. H. G. B. en de overige officials waren zeer benieuwd naar deze vaardigheidswedstrijden, waarvoor de animo vooral by de jongere groep zeer groot bleek te zijn. De technische commissie had een goede keuze gedaan en vlot werden de punten ver deeld. De meeningen over deze proeven waren overigens nog al verdeeld. Het grootste deel van de jongens heeft een voorkeur voor deze stof, maar de ouderen, die zich tot doel moeten stellen later een keur- tumer te worden, voelen meer voor den ouderen vorm. De jongens, die alle twaalf vaardigheden goed onder de knie hadden, kwamen later tegen elkaar uit in een trekkamp. welke in het bij zonder de aandacht trok van publiek en sup porters, al was het niet altijd de sterkste, die Onder groote belangstelling zijn Zondag In de hoofdstad de door de vereeniging K. D. O. goed georganiseerde bondswed strijden van den Diocesanen Haarlemachen Gymnastlekbond gehouden De jongeman van twintig Kapelaan R van Dael, moderator der Am- •terdamsche afdeellng ..St. Frans", sprak over -Mogelijkheden en onmogelijkheden in de K. J. van Wij beleven tijden, aldus spr„ waarin wij alle recht zouden hebben kleingeloovlg te zijn, air niet de genade ons op bijzondere wijze werd toebedeeld- De halve wereld predikt het Evan gelie van den haat en de verachting tegen het Godsgeloof en de Christelijke liefde. Zelfs de tien geboden kent men met meer. Spr. ging daarop nader In en illustreerde zijn betoog met talrijke voorbeelden. Het is boog tijd, dat de Katholieke Actie zich ontploole, dat het Evan gelie gebracht wordt bij de heidenen van van daag, dat het menschdom opnieuw wordt opge bouwd. De leeken zijn daartoe door den Paus opgeroepen om met de priesters proselieten te maken. Het gezin is een voortzetting van Gods werk kracht, dat alleen mét den Schepper tot stand kan komen. Daarom Is het gezin Iets grootsch. iets geweldigs. Het kind dat zijn ouders niet Hef heeft, heeft zichzelf niet lief, want het is door die ouders voortgebracht. Het gezinsleven is een kleine maatschappij, waarin de Helde boven alles staat, waarvan een ontzaglijke kracht kan uitgaan op de groote wereld. De jongeman moet waardig zijn een gezin te vormen, karakter hebben ook ten opzichte van het sexueele leven, omdat dit leven een voort zetting is van Gods scheppingsplan. Hy moet daarvoor strijden, zich beheerschen. zich veel ontzeggen. HQ moet zich bij zijn keuze niet laten leiden door de passie, door een mooi lichaam, maar door de vraag of hij met het meisje zijner keuze een christelijk huwelijk zal kunnen slui ten. Angst voor bet kind Is de mode, de groote ramp, die ook in onze kringen onrustbarende afmetingen heeft aangenomen. Een christelijk Idealisme moet den katholieken jongeman be heerschen, omdat hü dan straks Katholieke Actie kan voeren door middel van zijn chris telijk gezin, omdat hy dan Apostel zal zijn In het leger van Christus, omdat hy dan den steun zal zyn voor de nieuwe maatschappij. Tot slot sprak de bondsmoderator zijn be stuurders toe. HU wees op den gestadlgen groei van de beweging, de stands-eenheld die meer dan ooit begrepen wordt. Met nadruk vroeg spr. steun voor de moderatoren, die een zeer groote taak hebben, speciaal In de besturen. Vervolgens besprak hy de Installatle-plechtlg- held, de leldersvormlng, de land- en tuinbouw afdeling, de retraite. Om 5 uur werd de bijeenkomst gesloten. ■ÏjL aen gemeente als Alkmaar het aandurft In 6% week geen raadsvergadering te beleggen. Wy weten wel, dat oorspronkelyk de zitting een week vroeger was vastgesteld en enkel ter wille van het uitbreidingsplan Overdie- en Ach termeer verzet is. Maar dan nog waren 5% week een te lange termyn geweest. Onze verslaggevers ondervinden aan den iy- ve, dat er Noordhollandsche dorpen zyn. waar men méér vergadert dan In Alkmaar. Prof. J. Huizinga besloot zUn werk; „In de schaduwen van Morgen" met deze voor ons vereerende gedachte: ,Aan dit jonge geslacht de taak deze wereld opnieuw te beheerschen. zooals zy beheerscht wil zyn, haar niet te laten ondergaan In haar overmoed en verdwazing baar weer te doordringen met geest”. Aan de juistheid vau deze gedachte valt niets af of toe te doen. wy jongeren, wy katholieke jongeren vooral, hebben tot taak deze werelo opnieuw te doordringen met geest, met een beginsel, zooals dezelfde Huizinga ons zegt, dat alleen den naam kan dragen van Hem, die sprak: Jk ben de Weg, ds Waarheid en het Leven”. Doch eerste verelschte blijft het ons zelf be wust maken van die taak om ze tenminste met eenlge vruchtbaarheid te kunnen volbrengen, wy moeten weten wat het zeggen wil, katho liek te zyn; weten, welke verplichtingen ons ka tholiek zyn, niet alleen ten opzichte van ons zelf, maar ook ten opzichte .van geheeel de menschengemeenschap met zteh brengt* De eerw. heer H. de Qreeve heeft ons her- haaldelyk een gebrek aan dogmatische kennis verweten, en hy heeft hierin volkomen gelijk. Wy katholieke jongeren hebben in vergeiyking met alle andere Jeugdbewegingen In Nederland 't grootste aantal talenten gekregen Maar heb ben wy er mee gewoekerd of zullen wy er mee woekeren, overeenkomstig de mogelijkheden, welke de waarden van die talenten ons bieden? Het blyft de eerste en voornaamste taak nn lederen katholieken jongeman zich voor alles te bezinnen over de noodzakelijkheid zich er van te overtuigen wat het zeggen wil: In het bezit rijn van de Waarheid!1 Omdat een heilige overtuiging daaromtrent alleen tot daden lel den kan. Dat velen van onze katholieke Jongeren deze overtuiging niet bezitten, mogen en willen wU niet op den rug van hen alleen schuiven; het Is ongetwyfeld een zeer ingewikkelde samen loop van omstandigheden, w elke zulke toestan- oen heeft mogehjk gemaakt. Maar het getuigt toch van een niet te verantwoorden tekort, dat er nog steeds nog zooveel katholieke jongeren zyn, die niet alles In het werk stellen om deze leemte aan te vullen. En hoevelen, die feltelUk In die Jeugd- en jongerenbeweging thuis be hoor en, blijven weg. zich zoogenaamd veilig stellend achter het ge zegde: het haalt toch niets uit? Zorgt er vooral voor, dat de katholieke jeugd in uwe afdeellngen datgene vinden kan wat zjj er redeiykerwyze moet kunnen vinden, nJ. de noodige verdieping die haar bewust maakt van haar taak. Voor alles Is de taak de K. J. M. V. te doen beantwoorden aan haar hooge zending, die ook haar is toevertrouwd, n.l. zooals Huizinga het zelde: deze wereld opnieuw te doordringen met geest, of beter, zooals de apostel Paulus het heeft gezegd: Alles herstellen in Christus. vereenigingen van bulten Amsterdam verdienen een pluim voor de opofferingen in het belang van den DH.G.B. en van de turnsport in het algemeen. Ook de damesvereenlglng Achilles heeft op prachtige wijze medegewerkt. Zelfs met enkele Invalsters wist deze vereeniging haar keurige nummer weer op de juiste wyze te demonstree- ren. Er zyn maar weinig damesvereenigingen, die tot dit werk In staat zullen zyn, hoewel het publiek dikwyls een dergelyk buitengewoon nummer niet op de Juiste wyze weet te waar deeren. is, de commissieleden plotseling in had veranderd. Blyft slechts over, dat het gemeentebestuur, juist als een huismoeder In de laatste dagen van de week of van de maand, lederen cent eerst tweemaal heeft omgekeerd, alvorens hem uit te geven. Ofwèl, dat het bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, als een stedelyke Reken kamer ervoor gewaakt heeft, dat geen dubbeltje onnut is uitgegeven. Het is met de appreciatie van dit bureau een vreemde geschiedenis. Een goede maand gele den. by de begrootlng. lieten eenlge raadsleden van zijn werk geen stuk heel, en nu waren er in de heele stad geen boetekleederen genoeg, om er berouw-hebbende raadsleden mede te om hangen. Misschien leert dit den heeren, om in de toe komst wat minder spoedig met een veroordee- lend vonnis gereed te zyn. Een ander ontwerp van flnancieelen aard was de alweer teruggekomen begrootlng 1937 Het wordt nu toch langzamerhand wat al te belachelyk. Nog een goede maand en het jaar is alweer verstreken en toch is de gemeente nog druk aan het confereeren en brievenschrijven met Den Haag over.... wat zy in dit jaar mag uitgeven. De gemeente heeft al bezuinigd, misschien verder dan mogeiyk was. maar nog steeds is de „potloodoommlssle" (wat een schitterende vondst van den heer v. d. Vall) nog niet tevreden Als wyien Shylock wil zy het laatste pond hebben, hetwelk dan bestaat o m. uit de volgende .ge wichtige" posten: een paar tientjes voor een kopje thee In de raadszittingen, enkele dito’s van een verhooglng der staangelden In het woonwagenpark met 1 dubbeltje en eens In de twee jaar een 130 gulden, afgeknepen van de vergoedingen voor leden der stembureaux, waar door deze, per uur uitgerekend, beneden het werkverschaffingsloon komen. Er was in den Raad felle oppositie tegen dit peuterig gedoe en ditmaal heeft men er zich schrap tegen gezet. wy juichen deze van zelfbewustheid getui gende houding van harte toe. Het schynbaar al machtige ambtenarendom in den Haag moet maar eens weten, dat er grenzen zyn Het is nu langzamerhand al zoover gekomen, dat de ge meenten in dictatuurlanden vryer in hun doen en laten zijn, dan de steden en dorpen, welke in ons gelukkig democratisch geregeerd Ne derland. het ongeluk hebben om een extra-sub- sidle by de regeerlng te moeten aankloppen. Een Interessant en ietwat vinnig debat ontlok te de aanvrage van ..Rochdale" om een stuk bouwterrein voor haar te reserveeren. Het Col lege voelde er niets voor om een claim te leg gen op bouwgrond, waarvoor mogeiyk particulie re gegadigden zich zouden aanmelden De S D A. P.-fractie drong aan op uitstel, tot het rap port van Bouw- en Woningtoezicht over de voor raad woningen zou verschenen zijn En tot zicht bare ontstemming van het College, stelde een meerderheid van den Raad de roode fractie in het geiyk. wy kunnen ons dit misnoegen van B en W. wel indenken. Hier toch wordt ter wille van een fictie Immers, wie durft sannemen dat In de komende jaren met gemeentesteun nog zal gebouwd worden? een groot stuk grond feiteiyk onverkoopbaar gemaakt Uitstel van een of twee maanden op zich zelf te natuurlijk niet erg, maar wy vreezeu. dat deze stemming een valsche hoop zal wekken, dat de gemeente toch nog Iets voor dien bouw kan doen. Doch zoolets kunnen geen drie rapporten van Bouw-en Woningtoezicht in deze tyden be werken. baarheid oogsten voor zyn keurig financieel beleid. Tot bondsbestuursleden werden benoemd de heeren Sjef Brouwer uit Amsterdam en F. Schtl- te uit Delft penningmeester}. Na een korte aanbidding in de kapel en een korte joauze voerden de St. Odo-knapen oJ v. kapelaan E. Paap, moderator der Leldsche afdeellng, eenlge gezangen uit. Daarna behan delde prof dr. T. B Kors O P. ..Katholieke actie In het gezinsprogram der KJMV.” Onze heeriyke muziektuin, of volgens Mr. de Groot de Hortus Leesberglenste. is ondanks zyn bloeiend natuurschoon een echt zorgenkindje voor de gemeente. In de eerste jaren na zyn ontstaan was hU een waar goudmijntje; de con certen denk aan de stampvoUe H. O. V - avonden waren druk bezocht, en er scheen geen wolkje aan de lucht. Toen kwam de radio, en de langs draadloozen weg gereproduceerde muziek hield de groote massa thuis by den luid spreker. De tuinconcerten, selfs die gratis gegeven wer den. vermochten slechts een minimale belang stelling te trekken. Er werd door den pachter niet meer verdiend, en hoewel de pachtsommen steeds lager werden, was de tuin voor de elkaar opvolgende exploitanten een strop. Volgend voorjaar eindigt de pacht wqer en het College stelde voor opnieuw voor 5 jaar een huurder te vinden. Dit voornemen maakte de tongen ondanks het bevel: „kort zyn" weer even los Er kwam een litanie van klachten, dat het zóó toch niet langer ging en Mr. de Groot was zelfs zoo on tactisch te beweren, dat de borgen voer een nieuwen pachter hun geld onherroepeiyk kwyt waren. Verschillende sprekers blijkens een uitlating van den burgemeester, behoorden daar ook twee leden van 't College by zagen maar één op lossing uit de moeliykhedenden tuin uit te breiden tot aan den Ifennemerstraatweg. Er rezen daar onmiddeliyk bezwaren tegen en wij onderschryven die volkomen. Op de eerste plaats moet dan een belangrijk stuk Hout, waar onder een der aardigste lanen opgeofferd wor den. Maar vervolgens ligt het o i. niet op den weg der gemeente, om als café-exploitant te gaan optreden. Men zal ons tegenwerpen, dat zulks toch nv óók al geschiedt. Inderdaad, maar niet als hoofd zaak. De opzet was de gemeentenaren in een prachtige, rustige omgeving, goede muziek te laten genieten. Een cultureel doel dus. wssr gerust iets aan besteed mocht worden. Dat bij een dergelijke Inrichting óók een gelegenheid moet zyn consumpties te gebruiken, is logisch en zal geen mensch afkeuren. Nu echter het cul- tureele doel overbodig te geworden, mag het commercleele niet alleen gaan heerschen. Ieder geeft toe. dat de strijd om het bestaan voor onze hotel- en café-houders al rwaar genoeg te. Moet de gemeente, aan welke z!1 toch al niet zoo weinig moeten opbrengen, hun dan nog eens extra concurrentie gaan aandoen? Wanneer dit werkelyk de eehlge weg sou zijn om uit de moeliykheden te komen, zouden wy nog liever de heele zaak llquldeeren en den tuin weer aan den Hout toevoegen. De muzieknls kon dan biyven staan en de eventueele concerten zouden dan juist als in den goeden ouden tijd weer in bet nrwnhaar gegeven worden. won, terwyi de kansen voor de kleineren ge ring waren. Ook in de zaal bleek een behooriyke belang stelling te bestaan. In vlot tempo werd hier aan de verschillende toestellen gewerkt. Be halve by het ringvangen hier zagen velen hun oefeningen door draaien mislukken werden er over het algemeen weinig fouten ge maakt. Om half vtff werd een aanvang ge maakt met het eigen werk, dat met veel Interesse tegemoet werd gezien Pelops uit Lynden -opende de serie met een mooie vrye oefening van goede samenstelling. welke door de turners evenwel niet voldoende werd aangevuld. Om een dergeiyke stof behoor lyk te kunnen demon- streeren, te het nu eenmaal noodlg voor' een geselecteerde groep te kunnen beschikken. De Amsterdamsche vereeniging Jong Leven zich die weelde wel veroorloven. Haar oefening, die uit lenigheldsonderdeelen het zware gehalte bestond, werd vlot sfgewerkt. Enkele onregelmatigheden komen nu eenmaal Jaarverslag Uit het jaarverslag bleek, dat de bond 50 af deellngen telt, waarvan 33 betiooren tot de groepeering van werkgevende en werknemende middenklasse en 18 tot de groepeering van de land- en tulnbouwende middenklasse. Totaal aantal leden 1800 Uitvoerig ging de secretaris in op de thans reeds als geslaagd te beschouwen oprichting van laatst-genoemde groepeering. Ten aanzien van de andere groepeering werd gewezen op de drie-groote-steden-actie, die niet geheel en al aan de verwachtingen beantwoord de. Indirect is het resultaat echter zeer belang- ryk. De katholieke standsorganlsaties zyn wak ker geschuld door eminente sprekers als dr d* Boer. dr. Ramselaar en Henri de Greeve. Met de N. R. K M. zal speciaal in de groote steden hecht samengewerkt worden Definitieve plannen worden daartoe uitgewerkt. Met vreug de gewaagde de secretaris van de medewerking der afdeellngen by het oprichten van cursussen in verband met <te vestigingswet. Het verslag besloot met een oproep tot steeds dieperen inneriyken groei en een intens beleven van het gezinsprogramma. Naast crltiek ziet men In deze dagen een vast houden aan traditie en historie. Een jongeman van 30 hecht asm avondtoilet, aan een hoogen hoed, aan oud-menachen-gewoontetjes. Het jeugdwerk moet niet verstarren, het moet frtech zyn. het moet geen „groene-tafel-vergaderingcn' hebben. Conventie en overgeleverde sleur moeten over boord geworpen worpen, de eigen weg der jeugd moet betreden worden. De na-oorlogsche deca dentie moet elndeiyk uitgeroeid zyn en het te zoo eigenaardig, dat de katholieke jonge mid denstanders er nog aan vasthouden. zs Aa j e l 11 k - h 1 Spr. kwam dan tot de -verhouding van jonge man tot jong meisje. Omstreeks 20 Jaar expe rimenteert hy op liefdesgebied en het laat zlcli begrypen. dat de gevaren veelvuldig zyn. Hoe het probleem In de K. J. M. V. moet worden op gelost te nog niet volkomen duldelyk. De tijd is ryper dan ooit voor samenwerking met de zuster-organisatles der Katholieke Actie, muir spr. kan daarop thans toch nog niet dieper in- gaan. De jongeman moet zich op een frissche', blyde manier met meisjes van zyn leeftyd kunnen vermaken. Tegenwoordig verdoezelt men het ontbreken daaraan door dans-overmatigheden Spr. bracht een eere-saluut aan de jonge- Jeugdwerk geven en mannen, die zich aan het daarvoor offers brengen. Verlaat uw post niet, bestuurders. Uw werk te teekenls Nadat spr. eenlge practteche conclusies bad gegeven, volgde een prettig debat. Aan bijdragen voor de restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk, werd nog ontvan gen: A. H. J. C„ Den Haag B, T. id. Mr. A. M. P. Amsterdam 1 H. H. Alkmaar Gestrand en op eigen kracht weer vlot gekomen ••Mogelijkheden -j - - M V.” Spr teekende de zieïsverschynselen den jongeman van ongeveer twintig jaar. Hy wees er daarby op, dat aan zyn betoog een Persoonlyke kleur en een persoonlyke lyn vast at Het program moet aan den moeUyken leef tyd aangepast worden Een goede zijde te er intusschen. die niet on derschat mag worden. Er sal weer werk komen Tientallen handen, die. wie weet hoelang, niets meer hebben kunnen uitvoeren, gaan weer asn den arbeid. Deze zegen te zóó groot, dat dit wel licht rechtvaardigt ons nageslacht met wat extra schuld te bezwaren. Was er dus geen stryd om het principe, des te grooter was de verdeeldheid over de plaats, waar de nieuwe school moet komen. Zoo sterk hadden sommigen zich vaat geke tend voor of tegen een bepaalde plaats, dat zy liever verwerping riskeerden, dan hun meenlng prijs te geven. Toegegeven moet worden, dat er geen erg ruime keuze was tusschen geschikte plaatsen Wel te er In onze goede stad nog bouwgrond genoeg, maar waar het Werkfonds geen geld beschikbaar stelt voor grondaankoop, moest wel mtgezien worden naar terreinen, welke de ge- tneente geen cent kosten, wat bier op neer komt, dat enkel maar stukken van de Hout in aanmerking komen. B. en W. hadden het oog laten vallen op een stuk Bergerhout, by hel Gerechtshof. Hiertegen stak een formeele storm op. De heeren v. d. Vall en Mr. Leesberg betoogden met allerlei argumenten, waarvan wy de waarde niet kunnen en willen ontkennen, dat juist deze plek allerminst geschikt te. Ook ons spyt deze aanslag op ons plantsoen- bezit. Zeker het te hier niet het mooiste plekje van den Hout, maar begint men er eenmaal aan te knabbelen, waar te dan het eind? Ook voor bet gebouw zelf, achten wij deze, ietwat sombe re en donkere plaats niet by voorkeur do aan gewezene. Het feit echter, dat niemand een beter en even goedkoop terrein wist aan te geven, was oorzaak, dat 's Raads meerderheid, met het be kende ..bloedende hart”, aan 1 plan van B. en W haar zegen gaf. Jaren geleden, óók in cristetyd. heeft het toenmalige raadslid, de heer' Geels, eens het plsn ontwikkeld, om een gedeelte van den Ber gerhout als bouwterrein te verkoopen Dit voor stel vei wierf toen mesr spot dan voorstem- mlng. Het moge nu'den heer Geels tot een zij. het late troost zyn. dat thans de Raad biykens zyn beslissing, een dergelyk denkbeeld niet zoo dwaas vindt. Over de wyze van uitvoeren hebben wy In een onderschrift by het adres der architecten reeds het onze gezegd. - Wy hebben hier vrywel het voornaamste uit de jongste raadszitting gememoreerd, tenzy men daarby nog zou vilten rekenen het felle debatje over den boom des aanstoots op de Lln- dsngracht. Het college deed heel onnooael; wy hebben van die kwestie nog nooit gehoord. On- dertusschen, als de heeren goed verstaander zyn. weten zy nu wel hoe de Raad er over denkt Wie er op wedt dat een motie, om dien boom te doen sneuvelen, een dikke meerderheid krygt. maakt een pracht kans om te winnen. Biyft enkel nog over, om een paar woerden te wijden aan de kwestie Bonsemag Algemeen werd een verklaring verwacht of hy al dan niet als wethouder zou heengaan. Uitmuntend tacticus als hy echter is. loopt hy niet in zoon goedkoop valletje. In een tweetal scherp geformuleerde vragen, heeft hy eerst de heeren eens uit hun tent willen lokken, of zij behalve formeele bezwa ren tegen zijn aanblijven. ook materieele grie ven tegen zyn beleid hebben. En zoó weinig achtte de raad het stadsbelang met zyn blyven geschaad, dat hy niet de min ste moeite deed om nog in deze zitting den knoop door te hakken en een beslissing te for- ceeren. Als wij ons ook eens aan mogen wagen te het deze: Vele ra^ meenen, dat met hun stemmen vóór de de motie aan politiek fatsoen en democratische moraal voldoende eer te bewezen. Na deze formeele en algemeene veroordeeling van Blyven zitten na een party-royement voe len zy er weinig meer voor, om nog sancties toe te passen, en laten zy. óók al in t belang der gemeente, den wethouder zyn tyd rustig uit dienen. Wat trouwens heel veel complicaties, vooral ter llnkerzyde, zal voorkomen. Enkele onregelmatigheden komen al heel spoedig voor, maar ze werden dezen middag door de jury zwaar gestraft. Winfried, uit Haarlem, wist het hoogste aantal punten te behalen met goed samengesteld en goed uit gevoerd werk. De organiseerende vereeniging kwam met een staafoefenlng. een gereedschap, dat over het algemeen den heeren niet erg ligt. Bovendien komt de oefening, welke veel studeeren vraagt, daardoor minder tot haar recht. Voor D. O. K. (Delft) geldt dtt laatste, omdat de muziek niet goed was gekoeen. Van de jongens viel het werk op van 8t Mauritius. De Volendammers werkten In een vlug tempo met goed afgewisselde stof. Ook de keuravond mag goed geslaagd worden genoemd. Hoewel de keurploeg door een misver stand niet volledig was. werd door medewerking van de organiseerende vereeniging K.D.O. zelf en van Winfried. St. Mauritius, U.DI. en Jong Leven een behooriyke ploeg gevormd, welke onder leiding van den bondstrainer, den heer Pauw het publiek keurige staaltjes liet zien aan brug. ringen en sprlngtafel. K.D.O., Jong Leven. St. Mauritius en Winfried demonstreerden' op nieuw hun eigengekozen nummer en deden dat zelfs beter dan ’s middag». Vooral de beide -j—s r hapert iets In de goede functionneering H van ons stedelyk bestuursmechanisme. De motor wordt te welylg aangezet en wan neer ae dan zoo nu en dan toch loopen moet, raakt ze overbelast. Een raadszitting ate van IJ. Donderdag Is daar een levend bewys van. Na de begrootlngszlttlng van 4 en 5 October heeft het hooge raadscollege niet meer verga derd, met het gevolg, dat het werk zich tot een onoverzienbaren berg had opgehoopt. Hlerby waren een aantal punten, die om den drommel niet als hamerstukken beschouwd mochten worden: boschplan, nieuw gymnasium, supple- tolre begrootlng 1937, Verdronkenoordkwestle enz. Het wel te verwachten resultaat was, dat een paar belangryke byiagen opnieuw moesten bly ven liggen, zooals bo^hplan en Verdronkenoord- probleem en ware er by het Gymnasiumvraag- atuk* niet zoo n byzondere haast geweest, dan was ook dit wel slachtoffer geworden. Maar wy zien van deze werkwyze nog een an der nadeel, dat wy minstens even erg achten als dat „als maar” uitstellen. De angst, om toch niet heelemaal midden in de agenda te blyven steken, brengt een sfeer van nervositeit en gejaagdheid In de besprekingen, welke da de- gelykheid niet ten goede komt. De telkens herhaalde voorzitteiiyke vermaning ..maak het kort”, hoe goed ook bedoeld, te ir- riteerend voor de leden die over een onderwerp, dat hun na aan het hart ligt, iets willen zeg gen. pe heer Appel klaagde over beknotting van het vrye woord. In zeker opzicht is daar wel iets van aan. wy zyn ook geen bewonderaars van de veel-pratery en er zyn zeker leden, die de heb- beiykheld demonstreeren om 10 minuten vol te kletsen met wat zy in drie zinnen konden ver tellen, maar aan den anderen kant moet een raadslid de volle vryheld hebben, om zyn ge dachten over een of ander gemeentebelang be- hooriyk te formuleeren. Dit euvel zal echter blyven bestaan, zoo lang We zullen dan maar moeten aannemen, dat andere, ons onbekende factoren, van zulken dwingenden Invloed zyn. dat uitstel tot beter tyden niet langer mogeiyk te. belangryke beschouwingen zyn op de bondsvergadering der Haarlemsche K. J. M. V. gegeven. Kapelaan van Dael sprak over de psychologie van den jongeman van twintig jaar, prof. dr. J. B. Kors O. P. behandelde de Katholieke Ac tie in bet gezinsprogram der bewe ging. De zevende vergadering werd Zondag gehou den In de R. K H.BB. te Leiden. Des morgens om half tien droeg de bondsmoderator, rector L. J. Beune. een H Mis op, waaronder hy een korte toespraak hield, naar aanleiding van de wisseling van het kerkeiyk jaar. jia een ootbyt kwamen de afgevaardigden In de aula byeen. De voorzitter, drs. W. Dysselbloem, sprak een bijzonder welkomstwoord tot de afgevaardigden van de Hanze en den L. T. B. Het te een groot genoegen te kunnen oonsta- teeren, dat de K. J. M. V. in bet bisdom Haar lem in het jaar 19361937 weer aanmerkeiyk in diepgang te vooruitgegaan maar ook in aantal te toegenomen. Naast resultaten die te leurstellen, te er veel meer en veel schoons, dat biet anders dan optimistisch stemmen kan. al dus spr. Het eenlge groote punt, dat na dit alles in den laten middag nog behandeld kon worden, was de gymnaslum-byiage. Voor een leek schynen de gestes van een stadhuisbestuur dikwyls vreemd en onbegrtjpe- lyk. Daar te nu een stad, die. méér d^n voor heen het pieterigste plattelands-gehucht, op de kleintjes moet letten (zie boven!) En zonder meer komt in dezelfde vergadering een voorstel aan de orde, om een nieuw gebouw te stichten van zegge anderhalve ton Het werkfonds betaalt! Ja. goed en best, maar dat te toch niet meer dan een voorschot, een leening, die later toch weer terugbetaald moet worden. wy hebben al zoo dikwyls hoeren betooger.. dat dergeiyke kapltaalslasten uit den booze zyn, omdat In de toekomst het onbeweegbaar deel der begrootlng steeds meer van de inkomsten opvordert. Doch ondanks deze juiste theorie, stemt de geheele raad voor den bouw van een nieuw gymnasium; sterker nog, men hoort van geen bezuiniger ook maar één woord van crltiek. Als men ons hiervan een verklaring vraagt, zouden wy eeriyk het antwoord schuldig moeten blyven. Zeker, ons stedelyk gymnasium te lang niet modern, veel te klein ook. en staat ver ach ter by de lagere scholen welke de laatste jaren zijn gebouwd, om van ons Lyceum nog maar niet eens te spreken. De waren: A-wedstryd: Jong Leven. Amsterdam 343}} pnt, le diploma en winnaar van den Bteschops- beker. B-wedstryd: Winfried. Haarlem 226 pnt D.O.K., Heemstede 233 S pnt.Spartaan. Rotter dam, 219H Pnt, Jong Leven. Amsterdam 311 pnt. alle 3e diploma; D.O.K.. Delft, 200 pnt. en K.D.O., Amsterdam, 199 pnt beide 3e diploma. C-wedstryd: St. Lodewyk II. Rotterdam 217}-; pnt, 3e diploma; S.S.S.. Leldschendam, 305 [int. Pelops, Lynden 196 pnt.. Winfried, Haarlem 185 pnt, Urzus, Gouda 181K pnt, alle 3c diploma; St Lodewyk I, Rotterdam 178S pnt. DOK.. Heemskerk, 171% pnt en K.D.O., Am sterdam 156 pnt D-wedstryd: St Mauritius, Volendam 86 pnt., le diploma; Jong Leven, Amsterdam 65 pnt. K.D.O. I. Amsterdam 65 pnt. K.D.O. II, Amster dam. 59 pnt, Spartaan, Rotterdam 58 pnt., Urus. Gouda 58 pnt. alle 3e diploma. E-wedstryd: St Mauritius, Volendam 71 pnt. Ursus I. Gouda 71 pnt. Spartaan. Rotterdam 70 pnt. St. Lodewyk II. Rotterdam 70 pnt.. Ursus II. Gouda 68 pnt. S.D.E., Wormerveer 68 pnt. Winfried. Haarlem 67 pnt. Ursus TH. Gouds 66 pnt, alle le diploma; St Lodewyk I. Rotter dam 65 pnt Jong Leven, Amsterdam 63 pnt en K D.O.. Amsterdam 63 pnt, alte 3e diploma. F-wedstryd: Jong Leven, Amsterdam 71% nnt. G-wedstryd: Winfried. Haarlem 79% pnt., DOK., Delft en K.D.O., Amsterdam <1 pnt, Pelops. Lynden 58% pnt H-wedstrijd: St Mauritius, Volendam 731» pnt. K.D.O., Amsterdam 71% pnt, Winfried Haarlem 68% pnt J-wedstryd: M. Vos, Jong Leven 43% pntL Wouda, Jong Leven, 43 pnt, B, Hoven, Jong Leven. 41^ pnt. Maar zóó erg, dal de rykslnspectle het oude gebouw afkeuren zal, te het toch óók niet, be toogde de burgemeester in antwoord op tir. Leesberg. Alkmaarsche raadsleden zyn niet afkeerig van theoretiseeren en getuigen. Misschien is die neiging met specifiek Alkmaarsch, maar alge meen politiek Hoe het zy. het was te voorzien, dat de bylage, welke geld vroeg voor kleeding. dekkiag en schoeisel voor de werkJoozen. niet zou pzonveren, zonder dat een aantal leden betoogd zou hebben hoe zy over het Romme-kwartje dachten Dat. na al wat hierover reeds geschre ven te, nog nieuws verteld werd, zullen zelfs de sprekers wel niet durven beweren. Bovendien, het bleef by getuigen. Behalve de heer Appel, die gemakkeiyk radicaal kan doen, durfde nie mand de verantwoording op zich nemen, om door verwerping van dit voorstel aan de geza- meniyke werkloozen van Alkmaar ruim 7 dui zend gulden te onthouden. Wy hopen nu maar, dat het den goed willen den wethouder moge gelukken eenlge vrijheid voor de spaarders te behouden In de wyse waar op. en de zaak waar de gelden besteed mogen worden. 173IM Het gironummer van den jpuwd-nuinrat er. den ta^LBlngeca, la 61341.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3