Herziening van de Grondwet D volksgezondheid en Gemeente MOORDENAARS IN VOORRAAD en Wijziging van de Dienstplichtwet de sociale gevolgen Noodweer in de tabakslanden a Kerkelijk leven MEENING VAN DE R.K. STANDSORGANISA TIES MEENING DER NIEUWE EERSTE KAMER MINISTER ROMME VOOR DE MICROFOON MEER SYSTEEM GEWENSCHT Het instituut van de staatssecretarissen R.K. Staatspartij VAN HOOIZOLDER GEVALLEN Staatssecretarissen GEVAARLIJK SPEL Ernstig ongeval te Delft Dame werd ernstig gewond Vlot gekomen r BENOEMINGEN In het Aartsbisdom De nadeelen voor het Kiesstelsel groote gezin I Goedkeuring verdrag met Duitschland Mgr. C. van Son ter aarde besteld Dreigend conflict bij Allan te Hillegersberg Party raad zal 18 Dec. een nieuwen voorzitter benoemen W ettelijke maatregelen bepleit tegen onvaderlandlievende werkgever» Een desbetreffend wetsontwerp ingediend RIJKSBEMIDDELAAR VRAAGT INLICHTINGEN CONTINGENTEERING VAN TRICOTGOEDEREN gewonden veel schade aangericht AUTO IN BOTSING MET EEN BUS 60ct Rede over het kleed ing-, schoeisel- en dekkingfonds Oude landbouwer kort daarop overleden Betreurd wordt, dat niet alle ufyzi- gingsontwerpen door de Tweede Kamer zyn aangenomen De Koningin gaat Woensdag naar Den Haag Ordening H. Eqfc. Mgr. A. Diepen cele breerde de Pontificale Requiem-mis (Van onzen eigen redacteur) in van echter i r 1 van 's-Gravenhage 4 In dit verband spreken die besturen als hun overtuiging uit, dat krachtens de verdeelende rechtvaardigheid op de Overheid de zedelüke plicht rust, de evenbedoelde bijzondere lasten van het groote gezin in eenlgerlel vorm (ge mitigeerde broederdienst, weerbelasting, enz.) op billijke wijze en in redelijke mate te verlichten. De leden, het eerste aan het woord, verklaar den dit standpunt niet te deelen. Naar wij vernemen zal op 18 December een vergadering worden gehouden van den Partij raad der Roomsch-Katholieke Staatspartij. Op de agenda voor deze vergadering staat om. de benoeming van den partijvoorzitter, voor welke benoeming het bestuur der partij volgens het reglement een voordracht van twee candidaten heeft opgemaakt. De samenstelling van deze voordracht heeft plaats gehad in een Zaterdag jj. gehouden be stuursvergadering. De besturen van de zes nationale katholieke standsorganisaties, t.w. de Alg. Kath. Werk- geversvereenlging, het R.K. Werkliedenverbond, de Kath. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. RK Middenstandsbond, de R K. Standsorganl- satle voor den Werknemenden Middenstand en de St Adelbertsvereeniging, samenwerkend in de Nationale Contact-Commissie, hebben zich beraden over het ingediende ontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet. digden van andere partijen van klesbaarbeid kunnen worden uitgesloten. zij hun geven. Na de gedachtenwisseling bleven de deelne mers aan het congres nog geruimen tijd tot het voeren van velerlei besprekingen bijeen. Algemeen verklaarde men, zich met het wets ontwerp betreffende het inkomen der Kroon te kunnen y,ereenigen. Schadeloosstelling T weede Kamerleden technische zijde van het vraagstuk, hebben de besturen van voomoemde zes nationale stands organisaties hun bijzondere aandacht gewijd aan de SOCIALE gevolgen, die een eventueele aanneming van het aanhangige wetsontwerp doet verwachten. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 30 Juni 1937 te Berlijn tus schen Nederland en Duitschland gesloten ver drag nopens het goederenverkeer tusschen Ne- derlandsch-Indië en Duitschland. Bij Apoth. en Drogisten De besturen der in den aanhef vermelde nationale standsorganisaties zijn dan ook van meening, dat de Overheid gehouden is, in den geest van de betreffende Belgi sche wetgeving, maatregelen te treffen ter voorkoming van ontslag in verband met het vervullen van militaire verplichtingen, in dien mocht blijken, dat het hier gesigna leerde grievende euvel beteekenenden om vang zou aannemen. 4 Door een der debaters was de aandacht gevestigd op de voedingskwestle. Deze is inderdaad van groot belang in de volksge zondheid, verklaarde dr. Veeger. Doch men oordeele voorzichtig over de ondervoeding. Nog dezen morgen heeft hij een rapport van een schoolarts ontvangen, waaruit bleek dat ondervoeding het minst werd ge constateerd bü de kinderen der werkloozen. Een ministerieele commissie heeft een on derzoek daaromtrent ingesteld. Dit onder zoek werd zóó degelijk gedaan als er nog geen in Nederland of daarbuiten bekend is en werd over het hedle land uitgestrekt. Men wachte eer men over den voedingstoe- stand oordeelt, het rapport van deze com missie af, dat waarschijnlijk binnen niet te langen tijd publiek wordt gemaakt. volg zijn meergenoemde besturen van oordeel, dat als in hooge mate „onmaatschappelijk” en „onvaderlandlievend” moet worden gebrand merkt het optreden van werkgevers, die in ver band met het vervullen van den militairen plicht door hun werknemers, zonder dringende zakelijke redenen dezen uit hun betrekking ontslaan hetzij dit geschiedt kort vóór het be gin hetzij kort na beëindiging van den mili tairen dienst. SEMARANG, 22 Nov. (Aneta) De tabakslan den in de buurt van Solo zijn gisteren opnieuw door noodweer geteisterd. Een tropisch onweer barstte los, vergezeld van hevige stormvlagen en zware hagelbuien. Drie tabaksloodsen zijn dóór den bliksem getroffen en geheel afgebrand. 24 tabaksloodsen zijn door de windhoos ver nield De omvang van de schade, aan het gewas toegebracht, is nog niet vastgesteld, doch is waarschijnlijk aanzienlijk. Door het noodweer zijn in de buurt van Solo een inlander gedood, een zwaar gewond, en een licht gewond. In de buurt van Djocja zijn twee kinderen gedood. De 83-jarige landbouwer J. L. te Oosterhout (Betuwe), die Maandagmiddag hooi van den zolder ging halen, stapte mis en viel van zes meter hoogte op den vloer. De man werd hoogst ernstig gewond. Hij is enkele uren na het on geluk overleden. Verscheidene leden konden zich, na de beide afwijzende vota, door de Tweede Kamer uitge bracht met welke vota zij verklaarden ten volle in te stemmen volkomen vereenigen met de wetsontwerpen zooals zij thans daar liggen. Met betrekking tot t eerstvermelde SOCIALE gevolg wenschen voomoemde besturen vast te stellen, dat zoowel de uitbreiding van het con tingent, als de verlenging van den eersten oefen tijd en de afschaffing van den broederdienst verreweg de zwaarste zoowel persoonlijke als geldelijke offers vragen van DE GROOTE GE ZINNEN. Enkele leden spraken hun leedwezen er over Uit, dat het voorstel om de benoeming van staatssecretarissen mogelijk te maken niet in het derde wetsontwerp was opgenomen, vermits waarschijnlijk dan en tot veler voldoening bedoeld instituut in de wijziging zou zijn be trokken. terwijl het thans, als gevolg van de plaatsing in het zoogenaamde verzamelontwerp, is afgewezen. De rjjksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, be trokken bij het dreigend conflict aan de fabriek van meubelen en spoorwegmateriaal Allan Jz Co. te Hillegersberg. De minister van Sociale Zaken zal »X Woensdagavond van 730 uur tot 730 uur over beide radiozenders het woord voeren over het kleeding-, schoeisel- en dekking fonds. Intusschen waren deve leden van mee ning, dat ook zonder dat de Grondwet er melding van maakt, het staatssecretaris schap kan worden ingevoerd. Het Deensche „Bodil", dat ter hoogte van het Konijnenschaar (Westerschelde) is om hooggevaren, is met behulp van twee sleep- booten vlot getrokken, waarna het, oogen- schijnlijk zonder schade te hebben opgeloopen, de reis heeft voortgezet. Maandagmorgen werd in de geheel in rouwfloers gehulde 8t. Augustinuskerk de plechtige uitvaart gehouden, De Pontificale Requiemmis werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Arnold Diepen, met assistentie van de kanunniken van het kathedraal kapittel van 's-Hertogenboech. Diaconl ad thronum waren Mgr. Brekelmans en Mgr. Hermus; als presbyter-asaistens fungeerde Mgr. Goyaarts. Werkgevers, die zonder dringende reden zóó handelen, maken zich eenerzüds schuldig aan plichtsverzaking jegens de gemeenschap, waar van zy zelf deel uitmaken en plegen anderzijds sociaal onrecht aan hen, die door de Overheid worden geroepen om met onderbreking van hun dienstbetrekking te worden opgeleid voor de taak, de vaderlandsche gemeenschap, zoo noodlg, met hun bloed en leven te ver dedigen' en die er derhalve aanspraak op mogen maken, vanwege hun militaire oplei ding kennelijk niet te worden achtergesteld bij hen, van wie dergeljjke offers ter verdediging van het vaderland niet worden gevraagd. Intusschen vertrouwen bovengenoemde be sturen. dat de werkgevers in onze Nederlandsche samenleving genoegzaam gemeenschapszin zul len weten op te brengen, om ten deze UIT Beseffen de gemeentebesturen het algemeen en de katholieke ge meenteraadsleden in het bijzonder voldoende welke groote beteekenis een doelmatig georganiseerde gezond heidszorg toekomt en welke plicht te dien aanzien op de overheid rust? Sommige leden juichten het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen met verorde nende bevoegdheid voor beanjf en beroep in te stellen, toe, doch zü achtten het thans daartoe gedane voorstel slechts een uiterst schuchtere schrede op den weg er heen. Groote verwach tingen omtrent de ontwikkeling van instellin gen als de bedoelde koesterden zij niet, omdat huns inziens bij de regeering in dezen al te zeer de wil tot de daad ontbreekt. Enkele leden verklaarden, voorstander van het stelsel der maatschappelijke ordening met medewerking der landsoverheld te zijn, doch achtten verwezenlijking er van slechts mogelijk in een corporatief georganiseerden nationaal- soclalistlschen staat. Daarom zouden stem aan dit wetsontwerp niet kunnen Op het terrein van de Ollefabrieken „Calvé Delft” zijn twee jonge arbeiders, toen zij op een hoogte van twaalf meter voor de aardig heid aan den ketting van een hjjschkraan gin gen hangen, gevallen. De 22-jarige J. IJselen- berg brak een arm. De 22-jarige P. Smit liep een zware hersenschudding op. Beiden werden naar het Gasthuis te Delft overgebracht. De aigemeene verdragsbepalingen zijn zooveel mogelijk gelijk gehouden aan die van de voor gaande overeenkomst van 6 Juni 1934. De eerste en tweede alinea van het artikel 1 van ge noemde overeenkomst zijn echter vervangen door een nieuw artikel 1. In verband met de steeds wisselende factoren in het internationaal handelsverkeer werd het dezerzijds namelijk minder wenschelijk geacht het handelsverkeer voor de volgende periode weder op een uit het verleden stammende ver houding tusschen invoer en uitvoer te basee- ren. Daarom werd dan ook een vrijer formule overeengekomen ten aanzien van de wijze, waarop de belde verdragsluitende partijen de ontwikkeling van het onderlinge handelsverkeer zullen bevorderen. Het Amerikaansche stoomschip „West Kys- ka", dat Zondagavond half acht nabij Walsoor den aan den grond liep, is met sleepboothulp vlot gekomen. Het heeft de reis naar Antwer pen 'voortgezet. Om dat te verbeteren, moeten de katholieke gemeenteraadsleden zich reallseeren, dat de taak van de overheid tegenover de volksge zondheid als een algemeen belang ligt in: aan vullen, stimuleeren en controleeren. dit laat ste in die mate, dat niet het werk der partl- Ingediend is een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het Kon. besluit van 22 October JJ. waarbij de beperking van den invoer van tricotgoederen met ingang van 1 November 1937 voor het tijdvak van één jaar is verlengd. Aangezien de omstandigheden naar het oordeel van den minister nog van dien aard zijn, dat van opheffing der contingenteering ernstige nadeelen voor de Nederlandsche in dustrie zouden zijn te duchten, in het bijzonder met het oog op den invoer uit landen met laag prijspeil, achtte hjj handhaving der Invoer- beperkende maatregelen op den bestaanden voet geboden. Aan alle kanten gloeide het vuur tijdens den zwaren uitslaanden brand, die Za terdagavond de Lijnkoekenfabriek „Ons Belangaan de Keulschekade te Utrecht verwoestte Verscheidene leden namen het afdeelings- onderzoek van het ontwerp inzake de schade loosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer te baat om critlek uit te oefenen op de uitdrukking „schadeloosstelling”. Onjuist achtten zij ook. dat een lid daarvan het vol ledige bedrag zou ontvangen, al zou hij slechts één vergadering bljwonen. Deze leden betoogden, dat te zijner tijd eeri regeling tot stand moest komen, volgens dewelke een bedrag worde toegekend per bjjgewoonde vergadering. Sommige leden juichten toe, dat in onze Grondwet staat te wérden opgenomen de mo gelijkheid dat in bijzondere gevallen bepaalde daarvoor in aanmerking komende personen tot minister zullen kunnen worden benoemd zonder belast te zijn met de leiding van eeu departe ment van Algemeen Bestuur. Eenige andere leden achtten die mogelijkheid slechts aanvaardbaar voor eenen voorz. van den raad van ministers. Bjj uitbreiding toch van het Instituut der ministers zonder portefeuille dreigt ook ten onzent de Invoering van de in den vreemde heerschende practijk, naar welke, als concessie aan bepaalde politieke groepen, vooraanstaande figuren uit die partijen als minister zonder portefeuille in een Kabinet worden opgenomen, hetgeen de hier aan het woord zjjnde leden niet oorbaar achtten. culiere vereenigingen wordt bemoeilijkt. Zij moeten zich ook een goed inzicht verwerven in de wijze, waarop de volksgezondheid moet wor den behartigd, in de sociale gevolgen van de ziekte en de sociale beteekenis van een goede geneeskundige behandeling. De gemeenteraadsleden kennen ook nog on voldoende de taak van de kruisvereenlgingen, die géén bedelaars zijn, doch weldoeners van de gemeenschap, die de overheid van veel fl- nancieele zorg ontlasten. Zij beseffen nog niet altijd het belang van sommige medische mogelijkheden. Hoeveel gemeentebesturen op het platteland meenen niet, dat de dorpskinderen niet hoe ven te worden uitgezonden naar sanatoria. Zij hebben toch de lucht uit de eerste hand. Zij leven toch zoo gezond! Een ervaring van 22 jaar als plattelandsdokter heeft dr. Veeger ge leerd, dat stadskinderen In den regel in hygië nischer omstandigheden leven dan de kinderen van het dorp! Zoo is het ook velen niet bekend welke finan cieel belangrijke voordeelen een goed-geórganl- seerde nazorg kan bieden. Wanneer de gestich ten weten, dat zwakzinnigen Ih hun eigen woon plaats een goed consultatiebureau hebben, zijn zij veel éérder bereid hun patiënten weer in het maatschappelijk leven te laten terugkeeren. In één gesticht kon dr. Veeger nagaan, dat door het bestaan van consultatle-bureaux 90 patiën ten in de samenleving konden worden terug gebracht dat betackende voor de betrokken gemeenten een besparing van 36.000 gulden I De gemeente beseffe ook van welk belang voor de volksgezondheid een goed toezicht op de baden en zwembassins is. Zij erkenne de vrije keuze van ziekenhuis, sanatorium en zwakzin nigengesticht. Zij bevordere, In het belang voor al van de geestelijke volksgezondheid, de drank bestrijding en den strijd tegen dancings en de verkeerde film. Dankbaar zal het particulier initiatief een effldente hulp van het gemeentebestuur te gemoet zien. Een groot aantal aanwezige raadsleden uit de meest uiteengelegen gemeenten van het land stelden in de middagbijeenkomst van het con gres vragen naar aanleiding van het gespro kene. Vele van deze vragen, merkte dr. Veeger In zijn antwoord op, betroffen zuiver plaatse lijke aangelegenheden, die in het algemeen niet kunnen worden beoordeeld. Aigemeene deside rata vrije keuze van het ziekenhuis bijvoor beeld kunnen door zooveel locale bijzonder heden worden gekruist, dat zij geen onverdeel de toepassing kunnen vinden. Het kan ook zijn, dat niet de juiste personen de beginselen toe passen. Het is de taak van de gemeenteraads leden zelf om daarover te oordeelen. Dr. Veeger meent, dat er nog wel een en an der aan dit Inzicht te kort komt. Niet, dat Ne derland met de resultaten van de volksgezond heidszorg geen eervolle plaats inneemt onder de andere landen sterfte en zuigelingen sterfte staan hier lager dan in eenig ander deel van Europa doch aan de organisatie van die zorg, voor zoover zü van de gemeente uit gaat, mag nog wel een en ander verbeteren. Zoo sprak dus dr. Veeger voor het congres van R. K. Gemeenteraadsleden, dat onder prae- sidium van den heer IJsselmuiden bijeenkwam in de Residentie, over de „Gemeente en de Ge zondheidszorg”. Bemoedigend leidde de voor zitter hem in met de opmerking, dat zich den laatsten tijd een streven baanbreekt naar een ruimere erkepning van de gemeentelijke auto nomie, zoodat de aandacht der gemeentebestu ren nog in meerdere mate op de bevordering der volksgezondheid van gemeentewege kan worden gericht. Dr. Veeger ving zijn betoog aan met een algemeen overzicht van de eischen voor een goede volksgezondheidspolitiek, die een bepaald evenwicht moet bewaren tusschen vóórzorg, zorg en nazorg en tusschen zuiver lichamelijke en geestelijke gezondheidszorg. Daarnaast schetste hij hoe in Nederland de dienst van de volksgezondheid functionneert, waarbij hjj met nadruk erop wees, dat de overheid hier te lan de door een zeer krachtig, in Kruisvereenlgin gen en Centrale Organisaties aaneengesloten particulier initiatief wordt terzijde gestaan. Daardoor worden de openbare groote uitgaven bespaard in een land als Italië bijvoorbeeld geeft de Staat véél meer uit aan gezondheids zorg, zonder dat het resultaat van Nederland wordt bereikt. Het particulier initiatief dat van de belang hebbenden zelf uitgaat geeft bovendien uiter aard grooter toewijding aan zijn doel. In dit geheel heeft de gemeente haar plaats nog niet gevonden. Op haar volksgezondheids beleid valt nog veel aan te merken. Een onderzoek in het Noorden des lands wees uit, dat de gemeentelijke budgetten in den regel weinig systeem in hun in komsten en uitgaven voor de volksgezond heid toonen. Soms in 38 verschillende hoofdstukken moesten de uitgaven aan dezen tak van dienst worden bijeen ge gaard «m er een overzicht van te krijgen. Daarbij bleek iedere verhouding tusschen voorzorg, zorg en nazorg zoek, terwijl in den regel verreweg het meeste geld werd uitgegeven aan de krankzinnigenverple ging. Vele leden konden zich met de hierboven weergegeven opmerkingen niet vereenigen. Zij ontkenden niet, dat de resultaten van de ten vorigen ja re ondernomen Grondwetsher ziening veel geringer zullen zijn dan aanvan kelijk de verwachting was. Verantwoordelijk daarvoor zijn evenwel niet de leden, die die herziening hebben bevorderd, doch veeleerf zij, die medewerkten tot de verwerping van een zeer voornaam deel der voorstellen. Deze leden achtten den oorspronkelijken opeet der regeering alleszins gemotiveerd en hetgeen daarvan na de verwerping van de belde reeds genoemde ontwerpen is overgebleven vol strekt niet van zoo geringe beteekenis. Ten zeerste betreurden zij echter, dat voorstan ders van de parlementaire democratie zich geroepen hebben gevoeld, te zamen met de zulken, die naar vernietiging van het parle mentaire stelsel streven, de totstandkoming te verijdelen van bepalingen, strekkende tot handhaving van de waardigheid van het parlement. Aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot het brengen van ver- arfdertngen in de Grondwet ontleenen wjj het volgende: Sommige leden waren van oordeel, dat de thans aanhangige voorstellen tot Grondwets herziening niet getuigen van een juist staatkun dig inzicht bü de regeering, die het initiatief er toe had genomen. Deze leden betoogden, dat onze hoogste staatswet behoort te zijn een weer spiegeling van die denkbeelden op het stuk van den Staat, zün bestel en zün werkkring, welke allengs bü ons volk ingang hebben gevonden en vasten vorm hebben verlangd. Dat dit laatste het geval is. moet huns inziens vast staan, voor en aleer een aanvang wordt gemaakt met de zeer uitvoerige herzieningsprocedure. In dit op zicht nu heeft, naar de meening van de hier aan het woord zünde leden, de regeering. blü- kens den afloop van de stemming in de Tweede Kamer over de twee belangrijkste van de acht aaqvankehjk ingediende wetsontwerpen, gefaald. In de voorstellen, zooals zü thans daar liggen. Is, aldus verklaarden deze leden, niet veel ge legen, dat zoodanige wüzlglng nog wettigt. Deze leden betuigden hun instemming met de beslissingen van de Tweede Kamer, waarbij de twee wetsontwerpen, welke naar hun ernstige overtuiging mede een aantasting van de rechten der volksvertegenwoordiging inhielden, waren verworpen. Ook in de buurt van Djember heeft gisteren noodweer gewoed. In de omgeving van Ram- bipoetjl werd stormschade aangericht aan ver schillende tabaksschuren en kampongwonlngen. De te velde staande tabak werd eveneens be schadigd; de telefoonverbinding werd vernield. In de buurt van Kalisat is een tabaksschuur van de Besoeki-tabakmaatschappij door den bliksem getroffen en afgebrand. Hierbü is een persoon gedood en zün vüf gewond. Ook het gewas werd door den storm neergeslagen. Te Malang heeft eveneens noodweer gewoed. Leidingen van telefoon en electriclteit werden vernield, waardoor ernstige storing ontstond. Maandag is het stoffelük overschot van wfjlen Mgr. O. A. A. van Son. oud-deken van Nüme- gen, geheim kamerheer van Z. H. den Paus en kanunnik van het Bossche Kapittel, begra ven. Van de kanunniken waren o. m. aanwezig Mgr. A. Sweens, dr. Maas, deken van Eind hoven en verder de eerekanunniken de Zeereerwaarde heer Rath, deken van Hel mond, Mgr. Goorts, Rector van de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Bosch en de Zeereerwaarde heeren deken van Druten, J. Jansen en P. C. van Aken van Ubbergen- Beek. De Zeereerwaarde heer J. L. van Mulu- kom. deken van Nümegen, fungeerde als dia conus missae en Pater Christoforus Verballen, Prior van het Carmelletenklooster te Nümegen, als subdiaconus missae. Na de H. Mis hield Mgr. Sweers de lükredc. Behalve de bovengemelde personen waren nog talrüke vertegenwoordigers uit Universitelts- kringen aanwezig, alsmede leden van het da- gelüksch bestuur der gemeente, gemeente raadsleden, deputaties van sociale en geeste- hjke instellingen en vete schoolbesturen. H. M. de Koningin is Maandagochtend met de Prinses van Het Loo naar Soestdük vertrok ken. Het ligt in het voornemen van de Koningin Woensdag naar 's-Gravenhage te komen e procureur-generaal bij het Am- hemsche gerechtshof heeft on langs verklaard, dat het naar zijn oordeel een bespottelijke gedachte Is te meenen, dat men in Nederland mede burgers zou kunnen vinden om a raison van f 285 een landgenoot het levenslicht uit te blazen. Zulke dingen aldus de procureur-generaal zijn mogelijk in Balkanstaten, maar niet in ons goede vaderland. Naar aanleiding van deze uitlating noemt „Het Volk” bedoelden procureur-generaal een optimist en het biedt hem aan „op een donkeren avond” een half dozijn gegadigden thuis op zicht te sturen. „Het Volk” schijnt dus een stelletje tegen tarief werkende moorde naars in voorraad te hebben. Zouden de „Gagoulards", op wie de Volksfroi.tre- geerlng In Frankrijk thans een klopjacht houdt, dan toch niet tot de rechtschen behooren, gelijk linksch het tracht voor te stellen? Intusschen zijn ook wjj van meening, dat de procureur-generaal den Balkan staten onrecht aandoet om ons landje een niet geheel verdiende pluim op te steken. De Balkan is al lang niet meer de beruchte heksenketel van Europa, gelijk hij vroeger genoemd werd, zoodat men Westelijker in ons werelddeel niet het recht heeft hem te verwijten, dat hij nog zoo zwart zou zien. Of is de Balkan wat meer naar het Westen verschoven In onze gezegende en beschaafd geheeten twintigste eeuw? Men behoeft tegenwoor dig niet meer naar den Balkan te rei zen om geweld over recht en wraak over verdraagzaamheid te zien trlomfeeren. In sommige Balkanstaten wordt nog wel-is- waar tegen wet en recht In de bloed wraak beoefend, maar wanneer men de crimineele rubrieken in onze dagbladen leest, dan wordt men, in tegenstelling met den Amhemschen procureur-gene raal, gewaar, dat ook in ons landje er heelemaal geen familieveete voor noodlg Is om den eenen burger met moordplan nen op den ander los te laten. Een dood gewone twist om de een of andere futili teit is soms al voldoende aanleiding voor het een of ander heethoofd om zijn vlie gende drift letterlijk in bloed te koelen, en er zijn gewelddadige roofovervallen met doodelijken afloop voor 't slachtoffer gepleegd, waarbij de buit heel wat min der bedroeg dan 285 Hollandsche gul- v dens. De economische crisis en haar velen uit het geestelijk en moreele evenwicht stootende gevolgen hebben daar natuur lijk mede schuld aan. Hoe verheugend het ook is, dat althans de Amhemsche procureur-generaal nog de illusie heeft en kan hebben, dat de Balkan nog altijd alleen op den Balkan te vinden is, wij d voor ons zijn er niet heelemaal zeker van, dat op den Balkan niet aan de school kinderen geleerd wordt, dat zij den Bal kan in het Westen moeten zoeken. Twee van die gevolgen hebben hen daar- bü verontrust, t.w.: a) ^de verzwaring van de persoonlijke en geldelüke lasten van het groote gesin; b) het ontslag van dienstplichtige werk nemers uit hun betrekking, juist tengevolge van het treden in militairen dienst. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Rector van het St. Joeeph- gesticht te Amersfoort den Zeereerwaarden heer J. G. Bietenaar, tot Rector van het St. Vincentiusgesticht te Harreveld den Wel eerwaarden haar H. A A. Ninteman. tot Ka pelaan te Arnhem (H. Mart inus) den Weleer waarden heer C. C. M. Breukel, tot Kapelaan te Abcoude den Weleerwaarden heer J H. R. Hunfeld, tot Kapelaan te Utrecht (H. Gertru- dis) den_Weleerwaarden heer G. Geerdink TohxiTmidCXtot Kapelaan te Enschede (H. Hpl van Jestas) den Weleerwaarden heer H. A. Demmers en op voordracht van den Hoog eerwaarden heer Provinciaal der Paters Car- melleten tot Kapelaan te Rijssen den Wel- Sommige leden verklaarden, hun stem aan het wetsontwerp betreffende het kiesrecht te «uilen geven, zü het niet zonder aarzeling. Zü spraken de hoop uit, dat de regeling, eerlang t>Ü de wet te geven, hen niet zou teleurstellen in hun verwachting, dat de „evenredige ver tegenwoordiging binnen door de wet te stelten Srenzen” niet zal leiden tot belangrijke afwü- klngen vin het bestaande kiesstelsel. Enkele andere leden betoogden, tegenstander te zün van een volksvertegenwoordiging op den huldigen grondslag. Niettemin waren zü even- *eer gekant tegen de ontworpen Grondwetswü- siging, omdat aldus aan de twee grootste par- Maandag heeft op den weg Arnhem—Ede ter hoogte van de uitspanning .JLeeren Doe del” een botsing plaats gehad tusschen een bus van de Geldersche Tramweg Maatschappij en een auto, bestuurd door dr. Timmers uit Lel den. Deze trachtte een voor hem rüdenden auto te passeeren, doch kwam In botsing met den hem tegemoetkomenden bus uit Ede. Mevrouw Timmers werd ernstig gewond, voornamelijk aan het hoofd en Is naar het ge- meente-ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De bus werd zoo zwaar beschadigd, dat de reis niet kon worden voortgezet. De passagiers, die in den bus zaten, kwamen er, evenals dr. Timmers, zonder verwondingen af. i otaef

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5