ONS BLAD Burgeroorlog in Frankrijk verijdeld China bereidt zich voor op langdurigen tegenstand 1 m I ^^1 heden Het nieuws van Waartoe geheime wapen- Anti-komintern- depóts dienden pact bestaat 1 jaar Minister Koeng vertrekt DE BAROMETER SCHOTSCHE GEMEENTE POLITIEK JOH. L AUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 00K SPOORFONDS De Tribuna niet Fransch gezind I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Herstel der monarchie in voorbereiding Onderaardsche gangen Tsjonking naar Radio-uitzendingen De neutralisatie van Nanking Couceiro verbannen uit Portugal r De Italiaan*che handel Een doode keert terug Onrust aan Universiteit van Weenen I Wonder klok ontdekt Een goed vaderlander Het is niet I De Binoux-prijs voor een Nederlander WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 Zaligverklaringsproces van Charlo Giacinto Zaligverklaringsproces van zuster Siedliska Gemaakt door een eenvoudiger Franschen schrijnwerker Wegens onbewezen beschuldiging van president Salazar Na drie-en-twintig jaar in zyn vaderland terug Stichteres van de Zusters der H. Familie van Nazareth Redactie verdedigt zich tegen deze „verdenking” Inspectiereis naar Britsch-Oost-Afrika DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Hu de strijd in Sjanghai is uitgewoed keeren vele Chinee zen naar hun woningen terug, <Ue vaak. te ptunhoopen zijn veranderd f2- f 2.50 Japan onderhandelt met de auto riteiten van de internationale nederzetting over de over dracht van het bestuur Volledig complot tegen den repu blikeinschen regeeringsvorm ontdekt ADVERTENTIEPRUZENi Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Feestelijke herdenking van de sluiting te Tokio en Berlyn Besprekingen met Oostenrijk en Joego-Slavië Protestantsche raadsleden wilden een H. Mis bijwonen in een hath. Kathedraal zoo gemakkelijk dit te zyn NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD vol- de o van een kerkeiyke i EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 46 By een huiszoeking in het gebouw der Hypo theekbank, waarvan ingenieur De l’Oncle ad ministrateur was, kwam het vast te staan, dat men te doen had' met een para-militaire orga nisatie, die geheel op militaire leest was ge schoeid:'met een generalen stat, militaire bu reaux en een gezondheidsdienst. De verdeeling in divisies, brigaden, regimenten, bataljons etc. toont onmiskenbaar aan, dat deze organisatie een burgeroorlog op het oog had. Verders behandeling der Justitiebegrooting in de Tweede Kamer. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Tskfoon Administratis 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal voor Alkmaar t door buiten Alkmaar 2 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger LISSABON, 23 Nov. (Havas.) Officieel wordt medegedeeld, dat kolonel Henrique Palva Cou ceiro voor den tijd van twee jaar uit Portugal verbannen is. Hij werd beschuldigd president Salazar een brief te hebben geschreven, waarin hy de politiek ten aanzien van Angola criti- seerde. Dezen brief heeft hjj aan verscheidene personen laten lezen. In de officleele mededeeling wordt nog ver klaard, dat Couceiro de beschuldigingen, welke hij in zijn brief heeft geuit, niet kon bewijzen. Kolonel Couceiro is de laatste adjudant van koning Manuel en voormalig administrateur van Angola. lederen Zondag ziet men een het kerkje binnengaan. Op 11 Februari verschijnt O. L. Vrouw aan Bernadet te, die voor de grot geknield ligt. Op 15 Augus tus kotnt er een beeld van de H. Maagd te voor schijn, en op 25 December een kribbe met het Goddelijk Kindje. De schrijnwerker heeft 3 jaar noodig gehad cm dit kunsttferk te voltooien. Kerstgave aan de werkloozen wordt ook dit jaar verstrekt. Tokio en Berlijn rallen het feit, dat het antl- kominternpact een jaar bestaat, feestelijk her denken. Stand op Woenadag nr vja.: W Vertgo stand: 766 ik be- Uw PARIJS, 23 Nov. (ANP) De Academie voor Wetenschappen heeft den Binoux-prijs, groot 3000 fr., toegekend aan den heer C. de Waard, leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijks H.BJB met 5-jarigen cursus te Vllssingen, voor zijn bijdrage voor het uitgeven van „Les corres pondences du père Marin Mersenne". In een communiqué deelt het Franscbe minis terie van Binnenlandeche Zaken mede, dat een complot tegen de republiketaiscbe' regeering Is verijdeld. China bereidt zteh voer op een langdurigen te genstand. De Hertog van Aosta, de* nieuwe vice- koning van Ethiopië Donderdag ax. zal de Dultsche ambassadeur te Tokio een noenmaal geven, waaraan ook prins Tsjitsjlboe en prins Kan-ln zullen aan zitten. Op den avond van denzelfden dag wordt te.Tokio een groot volksbanket gegeven, waar- an prins Kan-in eveneens deelneemt. Uit gevonden documenten blijkt dat de samen zweerders van plan waren den republikeinschen regeeringsvorm door een dictatuur te vervan gen. alvorens men tot het herstel der monarchie sou overgaan. Het plan voor den opstand was tot In finesses voorbereid. De schuldigen zullen gestreng worden best Het Is niet noodig met het oog hierop uil derlngswetten uit te vaardigen. De republlkelnsche wetten beschermen doende de veiligheid van den Staat. Bij hun nasporingen zijn de Süreté natio nale en de politipprefectuur, die in de afgeloopen weken zeer verdienstelijk werk verricht hebben, er In geslaagd een groote hoeveelheid wapenen, voor het meerendeel van bultenlandschen oor sprong, in beslag te nemen: geweren, mitrail leurs, revolvers, granaten, kogels, springstof fen enz. en aannemers voorkomen, die de ondergrondsche werken onder een groot pand in de Vendóme-wijk zouden hebben uitgevoerd. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 23 November; In Romeinsche handelskringen verklaart men dat de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk wat den inhoud betreft, geëindigd zijn Slechts de tekst staat nog niet geheel en al vast. Men neemt aan dat de nieuwe overeenkomst de transport- en credletprlvlleges afschaft. In verband met het feit, dat tenminste naar alle waarschijnlijkheid, midden December tus schen Italië en Joego Slavië handelsbesprekingen zullen plaats hebben, zou het preferentie-systeem minder ver doorgevoerd worden. De contingen ten blijven hetzelfde, wat de algemeene kwan titeit betreft, maar daarbinnen vonden verschui vingen plaats. Men verzekert dat de verklaring van deze wijziging slechts gezocht moet worden In de veranderingen In den economischen toe stand der belde landen. I PARIJS, 23 Nov. (Havas). Hedenavond te kwart voor tienen publiceerde het Fran- sche ministerie van Binnenlandsche Zaken het volgende communiqué: Een volledig complot tegen den republi keinschen regeeringsvorm is ontdekt. derlandsllevenden staatsburger, die Penny zond. In het begeleidende WEENEN, 23 Nov. (Havas). Het decreet tot verlenging van den duur van de medische studie heeft niet de verwachte kalmeering gebracht. Vanochtend demonstreerden te Weenen de stu denten voor de gesloten universiteit. De politie verrichtte een vijftlg-tal arrestaties. Te Gras moest de politie de omgeving van de universiteit schoonvegen. Dank zy de waakzaamheid der regeering, die het vertrouwen heeft in het land, heeft men dexe plannen kunnen verijdelen. De republiek beeft niets meer te vreexen van opstands- pogingen. De huiszoekingen, die reeds belangrijke resultaten hebben opge leverd, worden onverwijld voortge zet. De rechter van instructie heeft tegen vier personen, die uitgenoodigd worden uitlegging te geven over de zaak der Cagoulards, bevel tot voorgeleiding uitgevaardigd. Behalve Le Maresquier betreft het drie per sonen, o.w. een vrouw. ROME, 23 Nov. (Havas) Scardaonl, de schrijver van het onlangs In de Tribuna ver schenen artikel over de Fransch-ltaliaansche betrekkingen, heeft het blad een brief gezon den, waarin htf om ontslag verzoekt. De brief wordt afgedrukt met een aanteeke- ning der redactie, waarin deze zich verdedigt tegen de verdenking, dat zy Frsnsch gezind is, en verklaart niet in het minst te rekenen op de minste loyautelt en goede trouw van den kant der Fiansche bladen, „die steeds meer toonen, de noodzakelyke medeplichtigen te zijn van de ontbindende krachten, die de nationale en sociale orde In Europa en In de geheele we reld bedreigen". 4 Zjj wenscht een neutrale sone In Nanking te zien Ingesteld, en wel in het Noord-Westelyke deel van de ommuurde stad, waar het den Chi neezen verboden zou zijn militaire werken op te richten of verbindingsmiddelen te installeeren, terwijl het den Chlneeschen troepen eveneen/ verboden zou zijn door de zone heen te trekken of zich daar op te stellen. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Vjjf der vooraanstaande Chineesche dagbla den te Sjanghai hebben thans, na een onofficl- eelen wenk van de politie der Internationale concessie, de publicatie gestaakt, oa. ‘t aan den minister van Financiën, Koeng, behoorende blad China Times, en het blad van de Kwomintang Mln Pao. Ook het officleele Chineesche nieuwsbureau Central News staakt thans zijn werkzaamheden te Sjanghai. Er zijn ook regelingen getroffen voor een uit wisseling van radio-uitzendingen op 25 Novem ber as. tusschen Duitschland en Japan, ter hékdenklng van de sluiting van het Japansch- Duitsche antl-komlntempact. Goebbels zal dien dag een radiorede uitspre ken, die uit Berlijn naar Japan zal worden ge zonden en de Japansche Minister van Verkeer zal een rede houden, die naar Duitschland zal worden uitgezonden. Voorts zullen muzieknum mers ten gehoore worden gebracht. WARSCHAU, 22 Nov. (AHJ.) De Congrega tie der Riten is overgegaan tot het onderzoek der werken van de Poolsche zuster Marianne Francisca Siedliska, stichteres van de Congre gatie der zusters van de H. Familie van Naza reth, als Inleiding tot het proces van zaligver klaring. Zr. Siedliska is in 1842 bii Warschau geboren. Zij ging in het klooster en stichtte In 1875 te Rome een congregatie, welke zich het onderwijs en de liefdadigheid ten doel stelde. Buiten het Moederhuis te Rome, heeft deze congregatie thans 80 kloosters In Polen, Italië, Engeland. Frankrijk en de Ver. Staten, met in totaal ruim 1500 zusters. Zr. Siedliska is In November 1902 te Rome in geur van heiligheid gestorven. In 1922 wer den de eerste stappen voor haar zaligverklaring gedaan. Schoat-bjj-nacht Fürstner, chef van den Ma rinestaf. bevorderd tot vice-admiraaL Spoorwegontvangsien tot en met October met t 3 millioen gestegen, vergeleken met 1938. Acht maanden geëischt tegen noodslachter In verband met het bekende vleeschvergiftigings- geval te Harenkarspel. Prof. dr. A. van Rooy, rector-magnificus der Universiteit te Amsterdam, in bet Canistas- siekenhuis te Nijmegen ter observatie opge nomen. afgebeeld. en prlesterflgÜUr Een eenvoudige schrijnwerker, Trllhe, uit Garderes, een dorpje In de Pyreneeën, heeft een klok vervaardigd van houtsnijwerk, baleinen van een oude paraplu en zaagbladen. De klok heeft den vorm van de grot van Lourdes, is 8 voet hoog en bijna 5 voet breed. Deze klok geeft niet alleen den Julsten tijd aan. op de seconde af. maar ook den dag, de maand, het jaargetijde, het jaar en de eeuw waarin we leven, ’s Morgens en 's avonds wordt door deze klok het Angelus geluid, niet altijd op hetzelfde uur, maar ver-! anderlijk, naar gelang de dagen langer of kor ter worden, 's Zaterdags en ’s Zondags wordt het Angelus met twee klokjes geluid. Boven de “ond vermeltj, dat degp rv^nnv djjUQ^ 009 gyalj^iqkja Onze Romeinsche correspondent seint one d.d. 23 November: Heden heeft in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus de Congregatie der Riten gestemd over de heldhaftigheid der aeugden van den Eerbiedwaardlgen Carlo Giacinto dl Santa Maria die in 1721 is gestorven. MULHOUSE, 23 Nov. (A. N. PJ Na een af wezigheid van 23 Jaar Is Alfons Blentz, een be woner van den Elzas, bjj zijn familie, die hem reeds dood gewaand had, teruggekeerd. Bientz, die ingeiyfd was bij het Dultsche leger, werd bij het uitbreken van den wereld oorlog uit zijn woonplaats Riedeshelm naar het Russische front gezonden, waar hij heeft mee gevochten, totdat hjj met een hoofdwonde voor dood op het slagveld werd achtergelaten. Zijn papieren werden ingeleverd bjj den bevelvoe- renden officier, en, toen Elzas-Lotharlngen na den oorlog weer In het bezit kwam van Frank rijk, werd Blents officieel op de doodenlljst ge plaatst en ontving zijn moeder een staatspen sioen. Met uitzondering van een getrouwde zuster zlfn alle familieleden In den loop der jaren overleden. Door bemiddeling van den Fran- schen consul-generaal te Leipzig vernam zijn zuster tot haar verbazing, dat haar broeder nog In leven was. Nadat aan verschillende forma liteiten voldaan was, Is Bientz nu weer „levend verklaard" en naar zijn woonplaats terugge keerd. Bientz heeft zijn leven te dankeg aan dood gravers, die bemerkten, dat hij nog teekenen van levA gaf, en hem naar een hospitaal lie ten vervoeren, waar hij een operatie onderging aan den schedel. Na-hersteld te zijn trachtte hij tweemaal tevergeefs te ontvluchten en werd veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Na een hongerstaking in de gevangenis te Leipzig lichtte een hem behandelend geneesheer ein delijk den Franachen consul-generaal omtrent het geval in, en werd Bientz vrijgelaten. ten, dienstorders, ontvreemd uit militaire bu reaux, lijsten van ministers en parlementsleden, die by het eerste teeken voor den opstand moesten gearresteerd worden, etc. Een Internationale commissie voor de nea- trallsatie van Nanking, bestaande uit 15 'Britsehe, Amerikaanscfiê? lluiteche en lJe>en-~ ■che leden, le kortgeleden georganiseerd. Hedenavond heeft z(j haar voorstellen ter hand gesteld van den Japanschen consul- generaal te Sjanghai. De regeering is volkomen meester van den toestand en Is volledig In staat iedere misdadige handeling tegen de republiek te bedwingen en de Fransche democratie veilig te stellen. BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.). Ter gelegenheid van den verjaardag van het Dultsch-Japansche |antl-komlnternpact heeft de Japansche ambas sadeur te Berlijn, graaf Moesjakojl, ultnoodl- glngen rondgezonden voor een diner, dat mor genavond in de Japansche ambassade zal wor den aangerecht. In The Universe vonden wij een belangwek kend bericht, waaruit eens te meer blijkt welke merkwaardige stroomingen In de Anglicaan- sche Kerk bestaan. Uit Oban, in West-Schot- land, wordt gemeld, dat de leden van den ge meenteraad die allen Protestant zijn on langs besloten hebben om een bezoek te bren gen aan de Katholieke Kathedraal. Hun be sluit om aldaar de H. Mis bij te wonen, is on getwijfeld zonder precedent sinds de Reforma tie. Blsschop Martin was van dit besluit op de hoogte gebracht, en men had voorbereidingen getroffen om de raadsleden te kunnen ontvan gen. Naderhand echter besloten dezen om van hun bezoek aan de Katholieke Kathedraal af te zien. Toén de zaak voor het eerst ter sprake kwam vroeg de burgemeester, John Mac Naugh ton, aan den gemeentesecretaris of de raads leden bij het aanvaarden van hun ambt trouw hadden gezworen aan den koning en het pro testantsche geloof. De secretaris antwoordde ontkennend. Terwijl oud-burgemeester Stinner zich tegen het voorstel verzette, zeide oud-burgemeester A. Mac Arthur, die het bezoek had voorgesteld: „Oban telt vele katholieke belastingbetalers. Onze beslissing zal misschien In sommige krin gen opzien baren, maar zeker ligt het geheel in de Hjn, dat wij een dienst In de Kathedraal bij wonen. Bovendien: enkele jaren geleden be sloten wy dat alle kerken In de stad beurte- ings bezocht zouden worden." Mr. Black, gemeentesecretaris, zei: „Er is niets In de gemeenteverordeningen dat ons verhindert om een H. MIs by te wonen, zoomin als een dienst In een Boeddhlstlschen Tempel." Onder de tegenstanders van het Inmiddels opgegeven bezoek bevond zich Reverend Mal colm Mackeracher van de kerk van Sint Co lumba. Hy reisde naar Edinburgh om hoogere autoriteiten der Schotsche Kerk op te zoeken en de juridische deskundigen dezer Kerk over de zaak te raadfffégen, Mr. Mackeracher meen de dat de gemeenteraad een noodeloos prece dent wilde scheppen Reverend A. M. Ross van de Pree High Church handhaaft het standpunt, dat de han- delwyze van den raad een vraag heeft opge worpen, die het noodig maakt te onderzoeken, in hoeverre de gemeenteverordeningen zoolets toelaten. Dit stukje gemeentepolitiek is in elk geval een Interessant symptoom van de ontwikkeling in Groot Brittannlë. _*Naar bekend wordt, zal Hitler aan de ult- noodlglng gevolg geven, terwyi de volgende per sonen de uitnoodlging hebben aanvaard: Italiaansche ambassadeur, Attollco, ministerpre sident overste generaal Goering, de plaatsver vanger van Hitler, Rudolf Hess, de ryksminlster van oorlog, generaal-veldmaarschalk von Blom berg, ambassadeur von Ribbentrop, de opper bevelhebber van de marine, generaal admiraal Raeder, de ryksleiders Himmler en Rosenberg, de staatssecretaris in het departement van Bultenlandsche Zaken* Von Mackensen en de Italiaansche ambassaderaad, graaf Maglstratl. SJANGHAI, 23 Nav. Het Chineesche agentaehap Central New» bericht, dat de Chineesche minister van Financiën, die sich naar Tsjonking begeeft, bty zijn doorreis te Hankan heeft medegedeeld, dat de Chinee sche regeering alle financieele, monetaire en economische maatregelen heeft genomen om langdurigen tegenstand te bieden. De minister voegde hieraan toe, dat hij zyn zetel van Nanking naar Tsjonking heeft over gebracht, doch dit beteekent niet, dat de re geering Nanking prysgeeft Hy herinnerde er aan, dat een dergeiyke maatregel van Frankrijk in den grooten oorlog niet verhinderde, dat Frankryk als overwinnaar uit den krijg trad. De correspondent van het Japansche blad Nlsji Nisjl SJimboen meldt, dat thans onder- handelingen gevoerd worden tusschen de Japan sche autoriteiten te Sjanghai en de autoriteiten Het voorstel, dat door den Amerikaanschen consul-generaal aan den Japanschen consul- generaal werd overhandigd, verzoekt Japan zich te onthouden van aanvallen op de genoemde zone. Mr. Lyons, de eerste minister van Australië, «mtvlng kort geleden een brief van een va derlandslievender: staatsburger, die hem één schryven Zoo ontdekte men een installatie tot het maken van valsche Identiteitsbewijzen, inlich tingen over de sterkte der gewapende macht in 8eine-et-Oise en Seine-et-Marne, OfficlersUJs- Het blad Ce Solr bericht, dat te Louveclen- nes een huiszoeking Is verricht in een kasteel, dat heeft toebehoord aan Francois Coty, die eigenaar-dlrecteur was van het blad Ami du Peuple. Deze huiszoeking maakt deel uit van het algemeene onderzoek inzake de Cagoulards. Het blad verklaart, dat op zestien meter onder den grond gepantserde ruimten zyn ontdekt, alsmede onderaardsche gangen ter lengte van honderden meters. De Paris Solr schryft: In het begin van den middag werden pertinente mededeelingen ge daan omtrent vyf arrestaties, die de politie in het grootste geheim In de zaak Cagoulards. heeft verricht. De namen der in hechtenis ge nomen personen zyn niet bekend gemaakt, doch men vraagt zich af, of onder hen niet de architecten verdachte LONDEN, 23 Nov. (Havas). De Loodensche correspondent van de Yorkshire Post meent te weten, dat de onderstaatssecretaris van Kolo niën, de Markies van Dufferln en Ava de vol gende maand een Inspectiereis zal makén naar de Britsche koloniën In Oost-Afrlka. De cor respondent meent, dat dit In verband staat met de koloniale activiteit en de verlangens Van Hitler. De Markies zal eerst naar Aden gaan en vervolgens naar Somaliland, Khartoem, Ke nya en Mauritius. Het is nog niet zeker at h(j ook naar Tanganjlka zal gaan. te helpen de staatsschuld van Australië te delgen. De man had nameiyk kort te voren in de courant gelezen dat de staatsschuld precies 1.202.911.646 pond, 0 schilling en 1 penny be draagt. De patriot stuurde nu een penny, om de staatsschuld alvast af te ronden. Hy ontving een schryven terug van den Premier, waarin hy hem dankte voor bet geld, maar er het volgende aan toevoegde: ”U hebt de staatsschuld echter niet verminderd, maar met twee Penny vermeerderd. Drie Penny kost nameiyk het antwoord-schryven, waarbij dan nog niet eens den arbeidstyd der ambten, veroorzaakt door het zenden van Penny bereken. Ofschoon U aldus een patriot wilt zyn, hebt U den staat feitelijk nog bena deeld”. Het Is werkeiyk niet zoo gemakkelijk goed vaderlander te zyn.... der Internationale nederzetting voor de over dracht der bestuurs-machlnerie In de interna tionale nederzetting, met Inbegrip van het douane- en postbeheer, aan Japan. De voorzitter en. de secretaris van den ge meenteraad der Internationale wyk hebben ver klaard, dat de Japansche eischen ten deele reeds zijn Ingewllllgd. De Chineesche pers maakt daaruit op, dat de raad bereid is alle eischen In te willigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10