BEURS VAN AMSTERDAM Profdr. A. H. M. J. van Rooy Alkmaar, 24 Nov. Wisselkoersen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 Ouderavond (Laurentius-par.) Onze dagelijksche hond BURGERLIJKE STAND' UIT DEN OMTREK De voorbeurs BERGEN EGMOND AAN ZEE IJSBAAN „HE1LOO” Door de Ned. Reicvereeniging NOORD-SCHARWOUDE OFFICIEELE MEDEDEEL1NGEN St. Nicolaasmarkt WARMENHUIZEN ST. M AART EN SV LOT BRUG Hometrainer-wedstrij d SCHOORL „SCHADA” DENKSPEL WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 BOEK EN BLAD De rector-magnificua der getneen- te-univeraiteit te .Amaterdam ia hedenmiddag overleden EEN IN STILLE DANKBAAR HEID GEVIERD JUBILEUM INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER PROPAGANDA VOOR DE WINTERSPORT ’A PROPAGANDA VOOR HOL LAND IN DUITSCHLAND Vaat maar halm Bij het afdrukken van ons blad ontvingen wij het volgende be richt AGENDA stad; EUWS Wijzigingen: Pension Michels, Dr. van Pelt- pu In het ont- het over- nat uurliefhebbers Vcr.alotk. baden 19 December allen du* naar Homan. Nieuwe zaken: ••••••••••••a Ryksstraa tweg lood- I s ex. claim I 1 Vorige Slotkoersen Heden door in in veertig Zusters Auto te water Dinsdagavond geraakte een luxe Opel-auto van den heer B. te Oudkarspel. door roekeloos draaien van den bestuurder, bij de dames Bekker, te water. Daar de auto er achteruit Inreed, bleven de voorwielen op den wal hangen, zoodat de mo tor geen schade öpllep. De bestuurder wist uit den auto te komen zonder letsel op te loopen. De auto werd spoe dig op den wal getrokken. Motor botst tegen auto Dinsdagmiddag on geveer half twaalf kwam op den hoek Heere- wegVoorweg een motorrijwiel in botsing met Op een demonstratie-bord Hchtte de heer Boo- gert, die noch schaken noch dammen kan, het spel toe. Het Schada wordt gespeeld door twee partijen met leder acht pionnen en acht offi cieren, waaronder vier hoofd-officleren. De be doeling is nu dat de officieren de vijandelijke stelling innemen en dus vanuit de A-lijn de H- lijn veroveren en omgekeerd. De weg wordt in leder vakje aangegeven. Het bord is verdeeld in vier en zestig vakken en leder veld Is door leder stuk bereikbaar. De officieren doen het werk en hebben hun doel bereikt, wanneer rij in de vij andelijke stelling zijn aangekomen. De pionnen tenslotte zijn er alleen ter verdediging vXn de stukken. Overleden: Arte Schuifelen, wed. van Antje van Boven, oud 92 jaar. 32414 17 79 85 168 149 118 133% ISO in Als zi u» en mei ri novemoer worden waargeno men door de apotheek van mevr. Schouten— Oele, Choorstraat 47. 40.2S 46.4S 45.27*4 1.79H 9.52% 6.35 88»/, 104 1157, 1127, 106* 106* 9.01 H 72.83 6.12V» 30.66* 41.72 40.27* 46.50 45.32% 1.80* 9.52* 6.35 349* 142 120 70 40.27* 46.50 45.32* 1.80A 9.52% 635 8* 18* 11% 11 langen van de korten tijd skiën aerland tuk werd voor de cud- it door de tooneelver- uit Bakkum. 324* 17% 79 85 168* 141% 78 44% 56 293% 249 195* 71 146* 260 196 270* 140 260 89* 105 114% 110% 105 106 61 2 5* 6% 8% slt Ut 1 da be 1 «e! C ml< zee bee het zoo dur 142% 77‘/s 44% 55»/, 295 Vs 249 8.98»/, 72J7 6.11 30.62 41.67 192 135% 1207, 90% 85% 1367, 81* 2% de dii *c nu R< bu ge de bil dé 1 de Ut 1 br fic he ko ge on tei vei we aft lat kit be vei ge go he ge> 1 1 1 de no als 1 de 1 tei wa in do. 62% i’A 5% 6% 8A nli de: ro< za 1 do da gei vei dig ze< stc ge, pa sai rei eei me hei Vo I tut tot pa del Dr ste I zeg om I vet bot wa vet eer Me Ing ho< get eer lee de ha. 1 ge dai we mc 1 Bu 1 kaï hoi 60- M rh< tië me vat 191% 135 120 l-0 85 136 66 2» 1017, 7* 102% 8 97% 97 A 6‘/, 31A 101* 97% 102% 82»/, -7»/, 97,; 96 7. 31% 19% 24»/, 33 U 37% 12% 47, 28% 57, 18 !S 23‘/, 33?. 37»/, 12,; 4/. 27 IJ 5% 33 MOV. Vcr.alotk. 399% 140% 1.0 73 9.01 7280 6.12% 30.63 41.69 40.20 46.40 45.22% 1.797, 9.52% 6.35 1934 Obllg. 9.01% 72.84 6.12‘ 30.66 41.71 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo7. N. York cable Rome Praag Madrid yrledene ”de Eer- haar llefde- vol werk in Alkmaar te blijven zegenen, ook in - - J. B. pr. Opvoering van ..Stdkerfrenle". Maandag avond hadden wij het genoegen in de gemorde- lijke, gezellige sfeer, die onder de oude zeelieden in de Prins Hendrik Stichting heerscht, de eer ste uitvoering van dezen winter na de opening der Stichting by te wonen. Opgevoerd werd het bekende tooneelstuk „Suikerfreule” van Henrl van Wermeskerken. Dit st, jes ten tooneele gebracnt eentglng „Ons Vermaak» De wijze, waarop het publiek met het stuk meeleefde, moet voor de spelers wel het spelen tot een genot gemaakt hebben. Hartelyk er gelachen om de vermakelijke verwikkelingen. Er werd vlot en gped gespeeld en vooral de hoofdrollen van het echtpaar van der Kooi] en den huisvriend Schuyt waren uitstekend bezet. Tusschen de bedrijven werden enkele num mers voor viool en piano ten gehoore gebracht. 24 Nov. beden voerd, is daar hedenmiddag leden. Olympiade-film Berlijn. In de zaal van den heer Wester zal as. Donderdagavond een filmvertooning plaats hebben van de Olympiade van Berlijn. Wjj zijn er van overtuigd, dat Vkw. dat be slag op deze film heeft weten te leggen, succes hiermede zal hebben. De belangstelling hiervoor schijnt groot te zullen zijn. Het Schada wordt door de bekende biljarters J. Groenteman en L. Katoen, die samen de fir ma J. Oroenteman en Co. te Amsterdam vor men, in den handel gebracht. Het ligt in de bedoeling binnenkort te Am sterdam en in andere plaatsen groote wedstrij den te organlseeren. waaraan bekende schakers en dammer* sullen deelnemen. St Nioolaasfeest In de Kerklijst stond ver meld, dat as. Zaterdagmiddag het St. Nicolaas- feest gehouden zou worden. De lezer zal wel heb ben begrepen, dat hier een abuis in het spel was. Niet as. Zaterdag, doch Zaterdag 4 December zal dit plaats hebben. 135 kinderen zullen er aan deelnemen. Het belooft een aardige middag te worden. BOUW ZELF UW TELEVISIE- ONTV ANG-INSTALLATIE door F. Kerkhof-Paokt. Uitgave „Kosmos” Amsterdam. 149% 117 133.% 150 gen, het schaken of dammen zou verdringen, geloofde mr. Oskam niet, omdat ook nooit de chocolade de koffie heeft verdrongen of omge keerd. Reden tot ongerustheid voor schakers of dammers zou er dus niet zijn. Van harte wilde de schaakmeester het nieuwe spel, dat nu reeds zijn volle genegenheid heeft, aanbevelen. Ook de dammer B Springer, oud-wereldkam- pioen, zelde aangenaam verrast te zijn door dit spel, dat een ernstige bestudeeiing waard is en dat op geheel nieuwe principes berust. Hij meende dat het alle factoren in zich vereenlgde om populair te worden. Alkmaar: Meubelbeurs, Laat 86, winkel In meubelen, enz. Joh O. Berger, Heilooerdijk 20, melkslyter en winkel in boter enz. Chemicallënhandel C. Bruyn en A. de Vet, B&ADpAd 10. Den Helder: .Maison Henrl", Koningstraat 16, kappersbedrijf. Limmen: W. van der B 91, kruidenierswinkel. Behagen: K. Kistemaker, Loet E 134, brood- en banketbakkerij. Texel: D. i. Roeper, Warmoesstraat 81, Den Burg, schilder. J. O. Oele, Koog er weg 18, Den Burg, gieter. Staataleeningm 4 Nederland 3 3 Nederl. II 2% Neder) Cert. 3 Nederl Obllg 3 Indië 1937 3 1937 A 3% Young! (M.K.-rerkl., Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank □ert Har.del-Mlj Industrieën Unilever Salve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Induatr. Buitenland Anaconda Kenneoot Bethlehem Steal O 8. Stee: Rep. Steel 0 8. Leather Intern. Nlckei Stand Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Redjang Lebong Petroleum Kon Olie Jaboe. Perlak Nu de groote strijd tusschen dr. Aljechin en dr. Euwe weer alle aandacht vraagt en het schaakspel in het middelpunt van ieders be- langstelling staat, heeft men de gelegenheid benut een geheel nieuw spel, door een Neder- i lander, den heer J. Boogert uit Rotterdam, be- i dacht, te introduceeren. Dat spel heet Schada en is verwant, zooals de naam reeds doet ver- moeden, aan schaken en dammen. Tijdens een bijeenkomst in het American- Hotel te Amsterdam, waar o.a aanwezig waren i de voorzitter van den Rotterdamschen Schaak- i bond, mr G Oskam, de voorzitter van den Arr>- sterdamschen Dambond, de heer J. Oroenteman. de vermaarde dammer B. Springer en de oud- damkamploenen F Raman en A. K. W. Damme heeft de heer J. Boogert het Schada gedemon- I streerd en daarbij de genoodigden ten volle overtuigd dat men hier te doen heeft met een I zeer interessant denkspel, dat ongedachte com- binatie-mogeltjkheden bevat en dat zeer zeker enthousiaste beoefenaars zal vinden. Zooals de heer J. Oroenteman, de voorzitter van den Amst. Dambond, die het spel reeds be studeerd had, vertelde, heeft de heer Boogert gezocht naar een spel, dat steeds tot winst en verlies moet lelden. Het voortdurend in remise eindigen van schaak- en dam-wedstrijden was langen tijd een vraagstuk, dat geen oplossing vond, omdat de principes van het schaken en dammen gehandhaafd moesten blijven. Daarom i bedacht de heer Boogert een geheel nieuw spel, dat verwant is aan beide sporten en dat een groote bekoring heeft voor de spelenden Mr. O. Oskam, de voorzitter van den Rotterd. Schaakbond, had ook reeds het Schada nauw keurig onderzocht en de schaker ultte zich in zeer enthousiaste bewoordingen. HU achtte dit een spel van oneindig veel mogelUkheden, dat eigenlijk z.i. verkeerdelijk werd aangeduld met combinatie van schaken en dammen. Mr. Oskam meende er een totaal origineel/spel in te mogen zien, alleen reeds door het feit dat bU Schada het stuk zUn kracht ontleent aan het veld waar- |op het staat. Dat Schada, dat niets wil vervan- de hereeniglng van de Oostersche kerken met de Westersche Kerk handelen de vier Encyclie ken, die hier gebundeld worden aangeboden. Maar ook de Christenen in ons eigen land, die buiten de Katholieke Kerk streven naar een heid, mogen in deze brieven de duidelUke stem beluisteren van de Katholieke Kerk, die als een moeder gereed staat om haar dwalende kinde ren op te nemen. dezen tUd niet wat hoog was. hetgeen de voorzitter beaamde, doch hU deelde mede, dat de eigenaresse het niet voor minder wilde ver huren. Men had in deze richting al meerdere malen getracht hierin verandering te brengen, doch dit was niet gelukt. Nadat er nog mede- deeling was gedaan, dat de heer Schoen in de plaats van zUn vader het beheer mocht voeren over de rijwiel- en autoparkeerplaatsen, werd de vergadering, besloten. In de serie „De schoonheid van ons land” ver scheen als no. Hl „Bos en Hél”. Evenals de vorige uitgaven van deze serie munt dit boek weer uit door de zeldzaam mooie foto's, ditmaal tachtig voortreffelijke hel- en boschopnamen. Niet alleen de helde en het bosch zooals men die zou zien op de wandeling, maar alles wat er verder mede te maken heeft: zandverstuivingen, vennen, de boerderij, schapen, planten en die ren (o.a. ook een schitterende opname van een vossenspoor in het duinzand), verder alles wat er groeit en bloeit in hel en bosch. Voor de en zU die bosch en heide kennen, een zeldzaam boek. Maar ook voor hen die deze prachtige natuur weinig kennen, een aansporing te meer om de mooie bosschen eigen land te gaan zien en bewonderen, zoodanig is het wel jammer, dat men slechts een gedeelte van ons land tot onderwerp heeft gekozen: van de Brabantsche en Limburgsche heidevelden en mooie bosschen treft men geen afbeeldingen aan. Weliswaar beoogt dit fotoboek niet een propaganda te zUn voor het trekken of zwerven in een bepaalde streek van ons land, maar de schitterende foto's doen ons verlangen in de vacanties naar deze mooie bosschen en heidevelden te gaan. De bekende natuurvorscher dr. Jac. P. Thösse vertelt in zes artikelen uitvoerig en boeiend over het hel- en boschleven. Dit prachtige .groote-menschen-prentenboek” is ook ongetwijfeld een propaganda voor de schoonheid van ons eigen land. Aanrijding Maandagavond, pl.m. half zes, is een aanrijding geschiet, ter hoogte van Hotel De Burg. Een dame stapte met een klein kind uit een auto, toen een fletser, met een kist op de fiets aan kwam rUden en bij het passee- ren het kind zoodanig aanreed, dat boven het oog een bloedende wond werd verodrzaakt. De fietser reed door. De heer L., uit Zuldscharwou- de. is met den kleine naar dr. Wilmink te Zuid- scharwoude gegaan, die de eerste hulp ver leende. Het inderdaad een zeer interessant spel, dat zich spoedig leeren laat, doch dat evenals dam men gemakkelUk en tegelUk oneindig moellUk is. Dat wil zeggen dat men de regels spoedig kent, maar dat het een kunst is om het waarlijk goed te spelen. De wedstrUd tusschen de heeren Boogert en Groenteman bewees dat wel heel duldelUk, want hier kreeg men een bUsonder fraaie partu te aanschouwen. ALKMAAR, 24 November 1937. De Directeur voornoemd, VOORTHUY8EN. Een gezicht op Tsjonking, den nieuwen zetel van de Chineesche regeering. Het corps diplomatique is eveneens uit Nanking vertrokken en heeft zich naar Hankau begeven een luxe-auto, bestuurd door den heer E. uit Alkmaar. De motorrijder, de smid W. uit Groet, wilde juist voor den auto de bocht nemen, wat echter niet meer mogelijk was. Hij werd tegen den grond geslingerd, waar hij hevig bloedend bleet liggep. Dokter Heringa, die juist passeerde, nam den man in zijn auto mede napr z(jn wo ning. waar hij verder werd verbonden, om daarna naar huis te worden vervoerd. De remmen van -den auto werden door de politie gekeurd en in orde bevonden, zoodat het ongeluk aan onvoorzichtigheid van den motor rijder is te wijten. Zijn toestand is redelijk wel. Ouders, op de ultnoodiging is niet vermeld dat de opening morgenavond is om 8 uur. Alle ouders van de leden van de K. J. C. dus ook van de Kruisvaarders, zijn van harte wel kom. De mechanische beeldcombinatle In de bespro ken gedaante is vervolgens zoo simpel, dat hier op wel niemand zal stranden. Aan het einde van dit aanbevelenswaardige werkje zljr^ eenlge be schouwingen opgenomen, welke meer in het bijzonder bestemd zijn voor degenen, die over een grooter routine beschikken. Als climax voor deze categorie van amateurs wordt n.L een variant op de gebouwde Installatie behandeld, n.l. de ontvangst met behulp van een kathode- straalbuis. - Zondag 19 Dec. a.s. organiseert de wielerclub ..Wleringen'' in café „Jagerlust" van A. Homan alhier een grooten home-tralnerwedstrijd waar aan alle renners uit N.-Holland kunnen deel nemen. De aanvang is bepaald op 7.30 uur. Naar we verwachten, zullen er spannende strijden komen. Mochten er personen zijn, die premlèn voor deze mooie ritten beschikbaar willen stellen, dan gelieven zij dit s.v.p. spoedig even te be richten aan N. Th. Boersen, secr., Belt 15, Wleringen. ▼origa Slotkoeroen Heden 8% 18»/, 11% 10M De gemeente-begrooting. In de gemeente- begrooting voor 1938 zijn verschillende belang rijke voorstellen verwerkt. Teneinde te komen tot Invoering van een rio- leerlng-stelsel is een bedrag van 400 uitge trokken voor het maken van een rioleeringsplan door het Technisch Adviesbureau der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten te Amers foort. Voorgesteld wordt, in samenwerking met de afd. Noord-Holland van het Centraal School- melkcomité te Alkmaar, over te gaan tot ver strekking van goedkoope melk aan het school gaande kind in het algemeen (niet alleen voor behoeftige kinderen), zooals momenteel in een twintigtal gemeenten in ons land plpats vindt. Wat het onderwijs betreft is gerekend op den bouw eener nieuwe openbare lagere school van vtjf klassen, volgens ontwerp van den Alkmaar- schen architect D. Baal, op een terrein ten Noorden van de Wllhelminastraat, vlak tegen de duinen aan. Voorts op een belangrijke ver bouwing der Roomsch-Katholieke lagere school. Door de afdeellng Alkmaar van de "Nederland- Khe Reisvereeniging werd Dinsdagavond in het Gulden Vlies een Wlntersportavond gehouden, waarvoor van de zijde der leden een flinke be langstelling bestond, een belangstelling, die ge zien het gebodene wel terecht was. Na de ope ning door den voorzitter, den heer A Sletsma. die allen hartelijk verwelkomde en mededeelde, dat in vervolg op dezen avond op 15 December een filmavond over de wintersport zal worden gegeven, was het woord aan den heer Hans Schlunegger, een in Nederland vertoevend Zwit- sersch sklleeraar, die op prettige en gemoede lijke wijze wat vertelde ovjr skiën en het lee ren skiën. Hij vertelde o.a., dat door het ver- bultenlandsche gasten die in Wilden leeren, overal in Zwtt- iki-scholen zijn opgericht, die onder leiding Maan van bekwame leeraren, die volko men in staat zijn het skiën grondig te leeren, iets, waartoe de beste skiër nog lang niet altijd in staat is. Skiën kan iedereen leeren. leeftijd is van weinig gewicht, mits men de noodlge toewijding heeft. In weinig weken heeft men deze heerlijke sport onder de knie en wanneer men niet in staat is een vol ledigen cursus mede te maken: geen nood, wat men dit jaar in vijf dagen geleerd heeft, kan men na vijfhaar nog minstens even goed, zoodat men dus bij een vol gende gelegenheid weer rustig verder kan gaan met het leeren. Skiën leeren is zelfs gemakke- lijker dan leeren zwemmen, wat veel zwaarder werk is en toch leert men zwemmen ook heel spoedig Na nog de voortreffelijkheden van het Zwit- sersche winterklimaat te hebben opgesomd de zon schijnt er bijna altijd, zoodat men (wat heel belangrijk is. zoo merkte de heer Schluneg ger ondeugend op) heerlijk bruin kan worden gaf spr. den adspirant skiërs den raad zich al vast te oefenen door wat te doen aan eenvoudige gymnastiek, van welke gymnastiek de heer Schlunegger eenlge aardige demonstraties gaf. Inderdaad: skiën lokt ons wel aanl Na hem sprak de heer Dr. G. Wallach, die vertelde van het succes der door de N. R. V. georganiseerde wintersportreizen in 1936 gin gen er 1700 mee naar Zwitserland en het doel, dat de N. R. V. met avonden als deze be oogt, n.l. nog meerderen te laten genieten van de Wlntersëhe heerlijkheden in de alpen. Van deze heerlijkheden, die tegenwoordig ook voor een zeer bescheiden beurs bereikbaar zijn, gaf Dr. Wallach een enthousiaste opsomming, ter wijl hij een duidelijke uiteenzetting gaf van de reistechnlek der N. R. V. en den aanwezigen eenlg idee gaf van het aanlokkelijke van een sklcursus In een rustig Zwitsersch dorp. Na de pauze werden eert drietal fraaie wln- tersportfilms vertoond, die op voortreffelijke wijze het schoone Zwitsersche winterlandschap en de schoonheid der wintersport in beeld brachten. De N. R. V. kan op een wel geslaagden avond terug zien. Het aanzien van Wallstreet was gisteren gun stiger dan op vorige dagen. In de conjunctuur der Vereen. Staten is echter nog geen opleving te bekennen. Integendeel, men verwacht voor deze week, tenzij een plotselinge verandering Intreedt, geen grootere activiteit in de staal- Tiijverheld, aangezien de staal-afnemers zich tot het uiterste beperken. Voorts zijn de groote koperproducenten tot een verlaging van den koperprijs van 3 0.12 tot 3 0.10% per 1b. over gegaan. Aanvankelijk ondervond Wallstreet hiervan en van andere gegevens den nadeell- nen invloed, toen bij verder verloop in de stem ming een algemeene ommekeer kwam. Er volg de een algemeen herstel, toen er aanwijzingen bekend werden, dat de regeering met de be- studeerlng barer plannen tot steun aan het bedrijfsleven gereed zou zijn en Roosevelt be langrijke Besprekingen met andere regeerings leden en leiders uit handel en industrie gevoerd heeft. De besprekingen omtrent bijlegging van het geschil tusschen de regeering en de leiders der openbaar nutsbedrijven moeten, volgens verklaring van Roosevelt Zelf, een belangrijken stap tot een oplossing verder gevorderd zijn en wat een eventueele wijziging in de belasting betreft, schijnt men meer hoop voor de toe komst te koesteren, hoewel het nog volstrekt niet zeker is, welk standpunt de regeering in dit belangrijke vraagstuk zal innemen Sympathiseerende met Wallstreet verkeerde hedenochtend onze Voorbeurs in een vastere stemming. De beroepshandel ging echter voor zichtig te werk en reageerde niet bijzonder op hierboven genoemde gegevens, van de veron derstelling uitgaande, dat het publiek eerst dan zich meer by den handel «al interesseeren. wanneer daadwerkeiyke feiten zich voordoen van kentering in de politiek der Amerlkaansche regeering. In verband hiermede bleef de handel onder beroepshandelaren zeer beperkt De koers- verbeteringen namen bovendien geen bijzon deren vorm aan. Steels herstelde A X dollar tot 38—38*4. Bethl. Steel 1 punt tot 34%, Repu blic Kteel tot 13%, Anaconda Copper k tot 19 y,19% en Shell Union a tot 11%—12. Tidewater bleef op 10% onveranderd Van toonaangevende locale aandeelen werd Konlnkiyke olie 3% pet. hooger getaxeerd op 328, H V.A. 2 <4 pet. hooger op 402, Philips 3 pet. op 398. A’dam Rubber 5 A- 7 pet. op 197 199, Unilever op 143 en Aku A hooger op 4545%. Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy, rector-magrfificus der gemeente-uni* versiteit te Amsterdam, die Dinsdag, toen hü te Nijmegen vertoefde, om de Vondel-herdenking in de R. K. Universiteit bjj te wonen, plotseling ongesteld werd en naar het St. Ca- nisius-Ziekenhuis moest worden ver- De Vestigingswet Het bestuur van de R.K. Mlddenstandsvereeniging .De Hanze", verzoekt ons te willen mede deelen, dat de belangryke vergadering van a.s. Donderdag in St. Jan, waar de heer J. Bakker zal spreken over de vestigings wet, niet alleen'toegankeiyk is voor Hanze- leden, maar voor alle belangstellenden. DE ENCYCLIEKEN OVER DE KERK IN DE MACHTSSTROO- MINGEN VAN HEDEN. Serie: Het Woord der Pausen, Cyclus 6, Uitg. Geloofsverdediging, Ant werpen. 2. HET WOORD DER PAUSEN OVER HET VRAAGSTUK DER HEREEN1GING, G.G.G. No. 524 Uitg. Verzendhuis: „Mariën- bwrg”, 's Hertogenbosch. Peudawa Continental OU Shell Union OU Tidewater Sabber A'dam Rubber Baufar OeB Batavia Rubber Jerbadjadl Stlau v. o. a Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Java Oh. Japan HolL-Am. LQn Kon. Ned Stoomb. Scheepvaart- Unie Rotterd Lloyd St Nederland Saiker H. V A lava Cultuur N.IB.Ü Vorstenlanden r»b«k □ell Batavia Oude Dell Oostkust Senembsdi Spoorwegen Union Pacific Wabash Erts Kansas City South South. Rallw 'bic. Mllw t m ex. dividend nnmlnttl DE SCHOONHEID VAN ONS LAND. Deel III „Bos en Hef”. Tekst: dr. Jac. P. .Thijsse. Foto grafie: Karei Kleyn en anderen. Uitgeverij „Contact”, Amsterdam. Het doel van deze, met foto's, teekeningen en bouwschema’s op ware grootte geïllustreerde uitgave is, eiken beginneling of leek, met eenlg knutseltalent, volkomen in staat te stellen een complete televisie ontvang-installatle met suc ces te bouwen. Hiertoe is zeer systematisch, aan de hand van vele maatschetsen, op instructieve wijze een chassis-vorm besproken, waarvan de bedrading met behulp van een uitslaande plaat op ware grootte is aangegeven. Ook v»n het voedingsplan is een volledige bedrading aanwezig, zoodat geen routine in het lezen van principe-schema's noodzakeiyk is. Heden 24 November was het jaren geleden, dat de Eerwaarde Augustinessen uit het moederhuis te Delft zich te Alkmaar kwamen vestigen in het toen malige Sint Ellsabethgesticht in de Ernma- straat thans Huize „Sint Augustinus” om zich te wijden aan de ziekenverpleging. Aan den HoogEerwaarden Heer J H. J Ruscheblatt. in die dagen Deken en Pastoor te Alkmaar, komt de eer toe. dat de Delftsche Zusters In November 1897 hier ter stede een ziekenhuis hebben geopend. Die dag van vestiging tier Eerwaarde Zus ters te Alkmaar is ongetwyfeld, niet alleen voor Alkmaar zelf, maar ook voor het grootste ge deelte van Noord-Holland een ware dag van Begen geweest: een historische dag. Immers wat de Zusters van het Sint Ellsa bethgesticht op allerlei gebied, en wel voorna melijk op het gebied der ziekenverpleging, voor Noord-Holland hebben gedaan, is den goeden God alleen bekend, en wy willen dan ook daaromtrent niet in byzonderheden treden. Duizenden ten tienduizenden hebben, in het tydsverloop van die 40 jaren. liefdevolle ver pleging, verzorging en genezing naar ziel en lichaam in het Sint Ellsabethgesticht gevon den. By nacht en by dag zyn de Zusters, ge durende 40 jaren, in den vollen zin des woords alles voor allen geweest. Bedroeg haar getal, by haar komst te Alk maar op 24 November, 1897 slechts acht, thans, veertig Jaren later, is haar getal gestegen tot ruim hónderd en tien, verdeeld over de drie te Alkmaar gevestigde huizen, n.l. het Sint Ellsabeth-zlekenhuls in de van Everdln- genstraat. Huize .Hint Augustinus’’ in de Em- mastraat en de Piusstlchting op het Nassau- plein. Wel is dus het mosterdzaadje, door den HoogEerwaarden Deken Ruscheblatt in 1897 gezaaid, uitgegroeid tot een boom, in wiens lommerrijke en verkwikkende schaduw ontel baar velen genezing en kracht mochten vangen. Op uitdrukkelijk verlangen van de Eerwaar de Zusters der drie Alkmaarsche huizen is deze -herinneringsdag in alle stilte gevierd, enkel en alleen als een dankdag jegens den goeden God. Die ryken en overvloedigen wasdom heeft ge schonken aan het edel pogen en den moeite vol len arbeid van de jubileerende Zusters. In de Kapel van de drie genoemde Alk maarsche hulzen werd dezen morgen een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. In Huize „Sint Augustinus’’ in de Emmastraat, het eerste huis van de Eerwaarde Zusters te Alk maar werd deze H Mis opgedragen door den HoogEerwaarden Heer J. L. Dankelman. Eere- Kanunnik en Directeur van de Delftsche Zus- terscongregatle. Moge deze dankbaarheid veg den Goeden God er toe waarde Zusters Augustinessen AlVmsaA» ÓA de verre toekomst. In het gebouw ,De Unie” heeft de vereenl-’ ging ysbaah „Heiloo” onder voorzitterschap van Jhr H. v. Foreest haar algemeene ledenver gadering gehouden. De voorzitter betreurde het. dat er van de ruim 1300 leden slechts 9 aanwezig waren, doch zag 'daar anderzyds een gunstig teeken in, n.l. dat de leden vertrouwen stellen in het beleid van het bestuur. Doordat er in den afgeloopen winter wederom zoo goed als geen ys is geweest, viel er eigenlyk weinig uit het afgeloopen jaar te memoreeren. Het ledental was verklaarbaar door het ge mis aan ys een weinig teruggeloopen, doch het gaf allerminst aanleiding om ongerust te zUn. Er waren in totaal 1339 leden, waarvan er 612 in Alkmaar woonachtig zyn. De notulen en het jaarverslag werden zonder op- of aanmerking, vastgesteld en dep heer Bosman werd dank gebracht voor de wyze. waarop hy zyn taak vervuld had. Ook het ver- slag van den penningmeester, den heer Voort- huysen werd vastgesteld, terwyi den penningmeester voor het gehouden beheer dank gebracht werd. Het nadeelig saldo van ruim 20 gulden was veranderd in een voor- deelig saldo van 70,78 gulden. Penningmeester en secretaris werden gedechargeerd. In de kas commissie werden benoemd de heeren Klein. Harder en Konlng. Wegens periodiek aftreden moest de voorzitter herkozen worden, hetgeen spontaan by acclamatie geschiedde, waarvoor deze dank zegde. Het bestuurslid de heer Klopper werd na stemming eveneens herkozen. By de rondvraag vroeg de heer Klein of de huur van 350 gulden voor 3% bunder land in De Directeur van het Gemeente-Slachthuis en het Marktwezen brengt hierby ter algemee ne kennis, dat de St. Nicolaasmarkt te Alkmaar wordt gehouden dato 2, 3, en 5 December 1937 op de Laat. Op Zaterdag 4 December vervalt de St. Nicolaasmarkt, en kan men by den Marktmeester standplaatsen aanvragen voor de Zaterdagavondmarkt. De standplaatsen voor de St. Nicolaasmarkt, welke uitslu|^end ter beschikking worden ge steld aan, en bediend moeten worden door in gezetenen der gemeente Alkmaar, dienen schrlfteiyk te worden aangevraagd vóór of op Dinsdag 30 November 1937, ten kantore van het gemeente Slachthuis, met duidelyke vermelding van naam, woonplaats en benoo- dlgde ruimte. De marktmeester zal voor de aanwyzing der in te nemen plaatsen zorg dragen. Alkmaar: A. Molenaar. Groot Nieuwland D 18. barbier, overgegaan aan A. Molenaar Jr. Jb. Weder, Leeghwaterstraat 17; winkelier In boter enz., overgegaan aan C. Boon Jr. Anna Paulowna: J. Muntjewerf Ezn., Lage- dyk 15, handel in brandstoffen en. kruideniers waren; rechtsvorm gewyzigd. Egmond Binnen: P. Ruiter. Siotweg 367, Eg- mond a/d Hoef, broodbakkeryovergegaan aan J. A. Schoort. Den Helder: Coöp. Aankoopver. en Graan- malerij „De Hoop” G A.; bestuurswyziging. De Ryp: Jac. Molenaar. Rechtestraat 38, kapperszaak en sigarenwinkel; overgegaan aan N Bank. Sint Maarten: Wed. P. Bronder, B 80, kruide nierswinkel; overgegaan aan P. Bronder Pz. Opheffingen Bergen: laan 12. By een bewoner van de Laat is een klein zwart hondje komen aanloopen, waarover men verdere inlichtingen aan het bureau van politie kan verkrygen. Door de A. N. V. V. is het initiatief genomen, om eind Januari in München een z.g. Helland- week te organlseeren. Er is in de Beiersche hoofdstad dan een Holland-bal, terwyi ook Dr Mengelberg er met het Concertgebouw-orkest zal optreden. De A. N. V. V. vraagt nu de medewerking voor het welslagen van deze week, o m. door het inzenden van poppen in kleederdracht, model len van wagens, molens, maquettes enz. De federatie van V. V. V.’s in Noord-Holland wenscht dit initiatief te steunen, b.v. door een zangkoor, dat bereid is in nationaal costuum op te treden. Hierdoor zouden niet enkel de be langen van het geheele land worden gediend, maar die van onke streek zeer in het by zonder Hun, die aan dit plan willen meewerken, wordt verzocht zich op te geven by het secre tariaat van de Federatie, gevestigd Waaggebouw te Alkmaar. 1. Met een variatie op een bekend gesegde mogen wy wel schryven dat de Pauselyke En cyclieken vooral de laatste jaren niet van de lucht zyn! En al spannen de dagbladen zich op bewonderenswaardlge wyze in om zoo snel mogeiyk te vertalingen in hun kolommen af te drukken, het denkend publiek wil zich na vluchtige kennismaking in de krant toch op den verheven inhoud dezer pauselyke zendbrieven nader bezinnen Daartoe wordt het gemakkeiyk In staat gesteld door deze welkome bundeling der Encyclieken over het Italiaansche fascisme, het communisme, het Dultsche natlonaal-socta- lisme, en den godsdienstlgen toestand in Mexico, verzorgd door P. 8tan. M. Neyrlnck O.P. Om dat verschillende kwesties, in deze brieven be handeld, beheerscht worden door het omvat tender probleem van de verhouding van Kerk en Staat, wordt hier als Inleiding nog de des betreffende Encycliek K.Immortale Dei” van Leo XIII gegeven. Prachtig materiaal voor stu dieclubs en voor redacties van nlet-katholieke bladen ter juistere voorlichting hunner lezers. 2. Eén van de groote zorgen der Pausen be treft de hereeniglng der kerken. Byzonder over Kunstzaal Boendermaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil ders, voornameiyk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker). Alle dagen geopend tot 19 December a^. GMden Vlies: Voordrachten van Charlotte Köhler; o.a. „Marathondans" Donderdagavond 8.15 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11