De avonturen van Prof je en Struis je Euwe heeft remisekansen in de twintigste partij den daq xn LUX TOILET ZEEP 1 <KetucïAaal I IN MOEILIJKE STELLING AFGEBROKEN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 WERELD KAMPIOENSCHAP SCHAKEN I Spectaculaire zetten a AANNEMER ZWAAR GEWOND Bekneld tusechen brandkast t en muur DOOC A Het vliegende speelhol Belgische Wielerbond gaat ingrijpen MAATREGELEN TEGEN DE KERMISKOERSEN CJeU apaefe oooc de feestdagen Geruimen tijd had de wereld- kampioen het initiatief, maar de uitdager verdedigde zich uitziekend wpziw, «e zich a«K a» tsaae veertOarigenlvMirdiEde aned. Mmt gi^ Ml «r niet iWVW J'rnaen 1 9 h7—h6 Stelling na 17. b7—b6 Zwart: dr. Euwe 8 7 Da 5—h5 6 5 4 8 3 7 6 Wit: dr. Aljechin Wit: dr. Aljechin ken. Lc8—b7 Afgebroken «tand Zwart: dr. Euwe 8 7 Op Pc6—b4 de 6 5 De7xb4 Td5xd8t Dd5—d6 3 2 1 Df4—b8t Tc8xd8 h d b e 8 Dr. Aljechin gaf hier zijn zet in couvert af. Td8—d2 •X in UI. DOOR LQ WILSDORF 4 iets Conflict in de schaatsenrijder»* wereld de de 13 14. Pg5—e4 0—0 Tb5—d5 in nam en door Groll Niemand 36 Dh6—g6T 37. Dg6—h6t 28. 29. Kg8—f8 Let—n Kf8—g7 Kg8—f8 Kf8—g8 Pg8—f6 e7e6 Lf8—b4 d7—d5 Dd8xd5 C7—c5 3. A 5. Toen ae een eindje geloopen hadden, kwa men ze aan het bosch. Het zag er veelbelo vend uit, maar nogal donker en je zag ook geen pad. ..Hoe moet dus nu?" vroeg Profje „Wel." antwoordde de kapitein, „we moeten een bijl meenemen, want af en toe is het pad een beetje dichtgegroeid.'’ Toen ineens keek hjj naar de beenen van Profje en Struisje. „Och, lieve hemel." riep hjj uit. „Dat gaa: heelemaal niet zoo. .Jullie moeten net als wij allemaal hooge kaplaarzen aandoen, anders bjjten de slangen in je beenen de onontwikkelde damevleugel. overtuigen lokt. Indien nu nl Dc6:? dan Lb7. T9. C«*«nhikt voor ieder, die U aangenaam wilt verratzenl Keurig crêpe de chine zakdoekje, uitgevoerd in de fraaiste, tere pastel tinten en bovendien nog smaakvol geborduurd, tezamen met 4 tabletten heerlijk geurende Lux Toilet Zeep in feestverpakking, vormt een ideaal geschenk voor Uw kennissen. Een smaakvol on waardevol geheel, dat toch maar 50 ets. kost, dus slechts de normale prijs van4stukkenLuxToiletZeep. Zorg, dat U voldoende Lux Toilet Zeep feestverpakkingen bij Uw winkelier bestelt! Ot: 23. Te5:, Lc4:, 24. Tbl. Da5 met de dub bele dreiging Td2 en Ld3. Beter was echter o.i. dadelijk Tel. 23. 24. 24. De kapitein stelde voor, dat ze een eind de rivier op zouden varen. Dar.' wist hy wel een pad. bij een nr.ooie landingsplaats, dat hen dieper in het bosch zou brengen. Want het was in dat bosch, dat je nu reeds overal kon zien, waar Profje zijn ontdekkingen zou gaan doen. De kapitein wees op 'n kaart aan waar ze zouden heengaan „Wonen hier ook wilden?" vroeg Profje. Maar die waren er niet. Ten minste geen wilde menschen, maar des te meer wilde dieren. bijna gedwongen, daar wit met Db4 in X voor deel dreigde te komen. Lf3Xc4 Db3—c3! Stelling na 29 Db3c3!’ Zwart: dr. Euwe Het eenige om de dubbele dreiging De2 en Dh4: het hoofd te kunnen bieden, doch tege lijkertijd de Inleiding van een gevaarlijk tegen offensief. óok in deze partij laten de momenten van hoogspanning dus niet op zich wachten. 29 Dh5—e2 30 Dc3— f6 La6xc4 31. Le4Xg6! Schitterend gecömbineerdOndanks den tijd nood weet Aljechin zich in deze critieke situ atie niet alleen te. handhaven, maar brengt hif den tegenstander door een groot aantal vrij pionnen nog in moeilijkheden. 31. 32. 33. 34. 35. tijdnood Nog steeds verdiende Ke7 de voorkeur. 38. Dh6—g5t 39. Dg5—f4t 40. Na een paar dagen varen met prachtig weer, was de plaats bereikt waar ze aan land zouden gaan. „Voor één dag maar.” ael de kapitein, „we moeten op de boot slapen, war.-t dat kun je in het bosch niet doen” „Niet? Waarom niet?’ vroeg Profje. „het is toch warm genoeg." „Dat wel.” gaf de kapi tein toe. „maar je zoudt er niet levend van daan komen” Profje werd een beetje wit. Zoo. zoo, dan was het hier zeker een gevaar lijk land. Maar ae waren met zijn allen, dus het zou wel losloopen. Het presidium van den Kon. Ned. Schaat- .senrjjdersbond heeft besloten de Nederlandse!» Vereenlging tot Bevordering van het Hard rijden op de Schaats te Amsterdam, voor den tijd van zes maanden als lid van den K.N 8.B. te schorsen met ingang van 20 November J.L. Deae schorsing is geschied, omdat de N.VB. H.S. zou hebben gehandeld in strijd met de voorwaarden, waarop zi) indertijd door den KNSB als lid is aangenomen. De twintigste partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken, welke Dinsdagavond te Amster dam een aanvang nam, is na 40 zet ten afgebroken in een stelling, die Euwe een goede remisekans biedt. Bij het overbrengen van een brandkast, waarin de archieven van de missie op Borneo en Sumatra waren ondergebracht, geraakte in het Capucijnenklooster te Tilburg Dinsdagmid dag de vijftigjarige aannemer v. d. B. tusschen kast en muur bekneld. De man kreeg zeer ernstige verwondingen aan het hoofd, alsmede inwendige kneuzingen. H Ter plaatse werd hij voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden en vervolgens in emstlgen toestand naar het St. Ellsabeth-zie- kenhuls vervoerd. Als dr. Euwe goed gedisponeerd is. wordt zijn spel door dergelijke Zetten getypeerd. Zonder zich te haasten heeft hij het offensief van zijn tegenstander „opgevangen” en op een oogen- bllk dat alle tactische verrassingen zijn uitge schakeld, heeft hij zelf een verrassing in petto, die het laatste bezwaar van zijn stelling, nJ. nd op- Te5: (gedwongen). De5:, 20. Db7:. Db2 en wint. Het critieke moment der partij is aangebro- heelen nacht, terwijl het vliegtuig in wijde bo gen over het meer cirkelde. Het aanvankelijk fasclneerende nachtelijk schouwspel had al spoedig zijn aantrekkelijk heid verloren, zoodat de heeren zich. op ver zoek van mr. Bluefield, aan tafel hadden gezet voor een spelletje baccaret. Met een ijver, een betere zaak waardig, gingen de kaarten van hand tot hand, geen oogenblik liet men ze met rust, tenzij om het serveerblad van de stewar dess te ontlasten. Aanvankelijk verliep het spel niet ongunstig voor mr. Walshy en zijn gast heer, maar hoe meer het begon te dagen, des te grooter werd zijn verlies. Reeds had mr. Walshy zijn derde cheque uitgeschreven, zon der dat hij ulterlijk ook maar iets liet blijken van den wrevel, die toch wel bij hem moest opkomen. Met een kwinkslag nam hij nieuwe nspecteur Glovby hier! Ja. zegt u het maar!.... Zoo.... zoo. En waar is dat lijk gevonden?Ik versta u niet al te goed, herhaalt u het nog eens!Aan het Ontario- meer.... zoo. Verminkt?.... Schotwond in de hartstreektja, daar is niemand tegen be stand Identiteit?Onbekende jonge man, zegt u. Oeen papieren op hem bevon den dat geeft iets meer te denkenIk kom oogenbllkkelijkdenkt er aan, dat je voor zorgsmaatregelen niet te uitgebreid kunnen zijn!.... Saluut!" In zijn onooglijk Fordje. dat om zijn snel heid algemeen bekend en daarom door een be paalde categorie menschen hartgrondig verfoeid werd, raasde de kaalhoofdige inspecteur Olovby kort daarna over den linlaal-rechten asfaltweg naar den oever van het Ontario-meer. De so bere inlichtingen van daar even verwerkte hij onder het rijden door en vond de veronderstel ling, dat deze moord in verband moest staan met een soortgelijk geval, nu veertien dagen ge leden. wel erg voor de hand liggend. Naar mo tieven kon hij slechts gissen, het verband was ook wel erg ver gezocht en hjj kwam in dit opzicht voorlooplg ook geen stap verder. Het Hjk was In het riet gevonden, maar van dein) dader(s) was geen spoor te ontdekken. Van een heel anderen kant naderde Inspecteur Clovby de stad weer, om spoedig in den maal stroom van het verkeer te verdwijnen. Dat hij dagen achtereen niet op het hoofdbureau ver scheen, wekte even weinig verwondering als zijn verliezen en betaalde. Mr. Bluefield had ook de grootste moeite m zijn klein saldo voor groote onhei len te bewaren en toen bet ook met hem dreigde mis te loopen, stelde hij voor den be- De sportcommissie van den Belgischen Wie lerbond is van plan maatregelen te nemen tegen de zg. kermiskoersen, ten einde deze in betere banen te leiden. De wedstrijden op een gesloten circuit zullen niet kunnen plaats vinden binnen een cirkel van 15 K M, om een bestaande wie lerbaan. Voorts zal geen toestemming worden verleend. Indien de kermlskoers plaats vindt een dag voor of na of op den dag zelf van wielerwedstrijden op de nabij gelegen locale wielerbaan. Wedstrijden op een gesloten circuit kunnen niet verreden worden vóór 15 Juni van elk Jaar en uitsluitend op een circuit, dat min stens 10 K.M. lang is.' De beroepsrenners moeten minstens 125 KM. afleggen- en de onafhankeljjken 100 K.M. Uit zonderingen op deze regelen kunnen door da sportcommissie worden gemaakt. Wielerwedstrijden, georganiseerd op een open circuit, meestal genaamd: kenniswedstrijden, zijn aan dezelfde maatregelen onderworpen. Geen kermlskoers zal meer verreden kunnen worden op een z.g. acht. Deze maatregelen dienen niet alleen om de kermiskoersen en andere wegwedstrijden spor tiever te doen verloopen. maar ook om de groote wielerbanen en provinciale banen van een zekeren ondergang te redden. Elke week moest de oude huisknecht Groll haar de stad om boodschappen voor de huis houding te doen. Met een klein wagentje reed hij er dan op een sukkeldrafje heen want grooter snelheid kon het oeroude paard niet meer ontwikkelen. Uit zijn volmaakt onbeweeg lijk gelaat was niet op te maken, of hem het Htje genoegen of last veroorzaakte. Alleen wan neer hij terugkwam, paard en wagen op bun respectieve plaatsen gebracht, boodschappen afgeleverd en verrekend had, was zijn oogenblik gekomen. •Taat Resi Je koffie en brood klaarmaken," Vei talmde mevrouw nooit te bevelen. Met een beleefde buiging ging de oude dienaar dan naar de keuken, waar Resi alles reeds voor hem en ook voor zichzelf had klaar gezet. P*. oudle« gingen dicht bij elkaar zitten en •eken even om. of er geen luisteraar in de was Mdien de baan vrij was. woelde Grol! wijls heen, als er geen vergaderingen waren, om. zooals hij ael, eenvoudig eens naar het theater te gaan, of er eenige goede vrienden te bezoeken? Kr was echter nog iets: Waarom wasPretorta» altijd merkbaar verlegen, wanneer zy naar haar dochter informeerde? Arabella was nu twee en twintig. Op dien leeftijd was Ollva reeds weduwe en moeder geweest. Haar echtgenoot was veel ouder geweest, toen zy hem naar het altaar volgde. Met weerzin dacht zy aan haar huwelijk, dat haar geen geluk had gebracht. Zou het zoo met elke echtverbintenis zyn? Nu haar gedachtengang deae richting had genomen, tastte zij voorzichtig verder. Was het denk baar, zou het mogelijk zijn, dat Virgilius. da vriend uit haar kinderjaren, misschien trouw plannen ten opzichte van Arabella koesterde?-. Neen, duizendmaal neen, dat mocht niet. Daarvoor sou zy nooit haar toestemming gevent Dan schoot haar een heerlijke zomeravond uit het verleden in de herinnering. Zijzelf, OUva, was toen nauwelijks zeventien jaar. Virgilius was uit Weenen teruggekomen, om op s*n voorvader lijk kasteel zjjn promotiefeest te vieren. Trotech had hij haar toen zijn bul getoond. Met bevende vingers had zij de perkamentrol geopend en zich alles, wat daarop geschreven stond, door hem laten uitleggen. Voi eerbied had zs toen tot hem. haar vriend, opgezien hij was plot seling een vreemde voor haar geworden. Ken eerbiedwaardig geleerde scheen haar de vijf en twintig-Jarige jongeman toe. Zij was opgestaan en aonder een woord te nawen de kamer uitge- (Woedt wmalgdl Wit: dr. Aljechin De partij wordt hedenavond half zeven in den wintertuin van Krasnapolsky voortgezet. Tfl—cl Na 24. Ld5, Td5:l 25. cd5:, Lfl:, 26. Kfl: (Dc8t, Df8! en het pionneneindspel is voor zwart gewonnen), zou door 26Db5t een pion verloren gaan. 24 25. Dc2—b3 25. Df5, dan Db2, 26. Tbl, Dc2! 25 Db4—a5 26. a2—a3 g7—g6 Reeds was men geneigd aan te nemen, dat de geschiedenis zich herhaalde en dat de belde spelers, die geleidelijk in tijdnood begonnen te geraken, evenals in de zestiende party ’n een voudige combinatie, hier 26Tf2:, over X hoofd hadden gezien. (Kf2:, Dd2t, enz.). Doch tweemaal een dergeljjke sensatie zou in een match om het wereldkampioenschap wel wat veel zijn. Wit antwoordt op 26Tf2: een voudig 27. Db4, Db4:, 28. ab4:, gevolgd door c5, enz. met goede kansen. Na den tekstzet zou 27. Db4 worden beantwoord met Db4:, 28. ab4:, e4! 29. Le4:, Lc4! in het voordeel van zwart. Met groote stappen maakt de uitdager dus ruimte voor zjjn koning. 27. h2—h4 e5—e4! Op het oogenblik, dat het zwarte offensief schijnt te zijn doodgeloopen, weet de wereld kampioen het door dit fraaie schjjnoffer op nieuw leven in te blazen. Anderzijds is de zet 18. Le2—f3 19. De4—c2 De successen zijn dus aan Euwe’s kant. Na dat de witte strijdkrachten zijn teruggewor pen, Is het de beurt aan zwart om de wetten voor te schrijven. Lijdelijk moet de ander toe zien, hoe de Achillespees zijner stelling (pion c4) onder schot wordt genomen, terwijl hjj zelf nog nauwelijks met de ontwikkeling gereed is. 1»Ta8—c8 20. 0—0 Lb7—a6 21. .Sterk in aanmerking kwam 21. Tb2, daar dan zwart's volgende zet niet mogelük zou zjjn geweest. 21 22. Ld2xb4 Na eerst 22. Td8:f, Td8: zou wit toch op b4 hebben moeten slaan, daar hij niet gelijktijdig c4, d2 en a2 kan blijven dekken. 22. 23. Td2—dit Tclxdl De2Xdlt Kgl—h2 f7Xg6 Df6Xg6t Kg8— f8 Dg6xh6t Kf8-g8 In tijdnood worden de zetten her haald. Op Ke7, Dg5t kan de koning weliswaar niet naar d6 wegens Dd8t, doch kan wel trach ten. zich vla d7 naar den looper toe te bewe gen. En hier verdiende misschien Le8 overweging, omdat dan na eventueel Da7: de looper niet gepend staat. I ganen grond weer eens op te zoeken. „X Is bij kans al vijf uur, mijne heeren. Ik had niet dur ven vermoeden, dat ons nachtelijk uitstapje zóó lang zou durtn!” Het waren eerst de New-Yorksche gasten, vervolgens, ondanks zjjn tegenstribbelen, mr. Bluefield en tenslotte mr. Walshy. die bij den kleinen aanlegsteiger aan wal stapten en als ganzen op een rij, het smalle paadje langs gin gen. dat naar het parkeerterrein voerde. Een kort ,Jialt”-commando, onmiddellijk ge volgd door een echo uit wel twintig revolvers, deed het quartet opeens roerloos stilstaan. Voor hen stonden, het wapen in de hand, als een vuurpeloton in één rechte lijn, als landarbei ders verkleede agenten. Even zag mr. Bluefield achter zich, maar ook hier waren revolver- loopen op tien gericht. „Ik heb verloren," prevelde Willy Bluefield. „Dat heb je goed bekeken, oude jongen." ant woordde mr. Walshy, alias inspecteur Glovby. ..Het heeft ons veel hoofdbrekens gekost, hoe ik aan de gemeene practijken van jou en je bende een einde kon maken. Ik besloot me ten slotte eens in ’t hol van den leeuw te wagen, hoewel ik verdraaid goed wist, met hoe ’n stel schurken ik het luchtruim in zou gaan. Dat ik. na me urenlang aan je kaartenstekerij geër gerd te hebben, den beganen grond weer heel huids heb bereikt, is mijn geluk, maar jullie zij het dan ook volkomen verdiend ongeluk! Op roofmoord staan zware straffen, Bluefield!” (Nadruk verboden) het haar aan X verstand moeten brengen.” Het kwam er bedrukt uit en haar goedige oogen staarden bekommerd naar de zoldering van de keuken. Dan volgde een fluistergesprek, waarin zij een en ander overlegden; doch tot een be sluit kwamen zjj niet. Pretorius was ook weer eens uit Weenen teruggekeerd en gast op het heerenhuls. Een paar uur verliepen zooals gewoonlijk met praten over koetjes en kalfjes, tot Ollva plotseling het woord nam: „Zeg, Virgilius, ik ben besloten naar Weenen te reizen, om Arabella te halen. Dat eeuwige uitstellen en op de lange baan schuiven van haar thuiskomst verdraag ik niet langer." Zij hield plotseling op en keek verbaasd naar Pretorius, die met alle teekenen van hevlgen schrik riep: „Wil je naar Weenen? Maar dat is toch onmogeljjk! Wat wil je daar uitvoeren?” Er flitste onmiskenbaar wantrouwen in de oogen van Ollva. Met iets loerends in haar blik nam zij hem op. „Het komt mij zeer eigenaardig voor, dat je mij als X ware stelselmatig van mijn eenlg kind wilt verwijderd houden. Reeds sedert dezen zomer is het mij opgevallen, dat je steeds een ontwijkend antwoord geeft, als er sprake is van Arabella. Je bent haar voogd zeker. Maar per slot van rekening ben ik haar moeder en wan neer Ik iets beveel, heeft zij slechts te gehoor zamen. Ik haal haar thuis of X je aanstaat of niet!" „Jij naar Weenen?" Verwarring en verbazing sprak uit deze herhaalde vraag. „Waarom niet? Is dat aoo iets btiBeadaia ate leeftijd als oud en eerbiedwaardig beschouwde, was nog nooit In de hoofdstad geweest. Nooit verder gekomen dan het naburige stadje! Pretorius zuchtte berustend. Hier was tegen spraak absoluut vergeefsche moeite, dat zag hjj duidelijk in. En per saldo zou de bom toch een maal moeten springen. Dus moest men de zaak maar laten rollen, zooals ze wilde. „Wanneer denk je te gaan? Natuurlijk ga ik met je mee. Wij nemen mQn auto, dat reist veel gemakkelijker en vlugger, dan eerst met je half kreupel paard naar het station van Eisenstadt te sukkelen.” Een minachtend lachje verscheen op s*n bedrukt gezicht. De beleediging van haar équipage was voor Oliva een bittere pil en zij stond op X punt, haar vehikel en rossinant In scherpe bewoor dingen te verdedigen. Doch de reiskoorts had haar met onweerstaanbare kracht asngegrepen. Eerst toen Pretorius het als een ultgemaakte zaak scheen te beschouwen, kwamen haar be zwaren en bedenkingen. Moest zjj In een auto rijden? In zoo'n ding, dat als een razende stier in een stofwolk over den weg vloog? Alleen om dat het vlugger ging? Weerzin bekroop haar; een rilling voer door haar leden. Zij kreeg hart kloppingen, die haar bijna den adem benamen. Maar voor geen geld van de wereld wilde afj dat laten merken. Ja, zij wilde naar Weenen. Haar dochter wilde zij thuishalen. Maar zij wenschte tevens met eigen oogen te sten, wat daar voor aan trekkelijks was dat nu ja dat Virgilius Pretorius er telkens heenlokte. Hij was afge- In zijn borstzak en haalde een brief te voor schijn, dien Resi met bevende vingers van hem overnam. Een breede. behaaglijke glimlach van Groll vergezelde dit regelmatig wederkeerend wekelijksch gebaar en zijn lange neus boog zich bevredigend naar de dampende koffie. Resi scheurde echter direct de enveloppe open. De brief was uit Weenen afkomstig en be vatte gewoonlijk weinig regels. Doch de letters waren groot geschreven, alsof X met een lucifer was gedaan, want Arabella, de schrijfster, kende haar Pappenheimers en hun moeite om te lezen. Zij wist hoeveel gewicht die twee trouwe men schen aan haar brieven hechtten en spande zich in zoo duidelijk mogelijk voor hen te schrijven. Langs denzelfden omweg volgde dan ook het antwoord, dat bijna den vrijen tijd van een heele week in beslag medegenomen werd naar de stad. in huls wist iets van die geheime corres pondentie, want de twee oudjes zouden zich liever hebben laten vierendeelen, dan iets te verraden. Ook heden speelde zich weer hetzelfde tooneeltje af en met een kleur van opwinding en stralende oogen las Resi fluisterend den brief voor en luisterde Groll met onverdeelde aandacht. Hijzelf kon niet lezen en daarom had hij een zekeren eerbied voor Resi, die deze kunst machtig was. Toen de brief lettergreep na lettergreep was uitgespeld, namen de oudjes ieder een groote teug koffie. .Allee gaat Goddank van een leien dakje!” jubelde Reet ^Ms we nu snaar wisten, hoe wil. speculeert natuurlijk op cd4:, gevolgd door e6e5, waarmede openingsmoeilijkheden glansrijk zou hebben overwonnen. 10. c3c4 11. d4xc5 Men vraagt zich af, of deze ruil deel uit maakt van Aljechln’s analyse, of dat hij reeds thans alle goede voornemens, de opening even nauwgezet als zijn tegenstander te behandelen, laat varen en zich oudergewoonte naar harte lust in experimenten stort. Want wel ontdoet hy zich mef den tekstzet van de zorg om punt d4 (ten einde ongestoord hier en daar te kun nen ageeren), doch de blijvende verzwakking der witte pionnenstelling schijnt niet overeen te stemmen met zijp streven naar stellingen, welke met lederen zet van aspect kunnen ver anderen. In aanmerking kwam 11. Ld2c3. 11Dd6xc5 12. Tal—bl e6—e5 „Geen aardbevingen vandaag", schijnt titelhouder te willen zeggen en ofschoon zet b7b6 zich als het ware opdringt, neemt hij allereerst maatregelen om zich voor een eventueelen overval Tbl - b5 - g5 te vrijwaren. Tot dit doel is hij zelfs bereid, onnoodig nieu we verantwoordelijkheid in het centrum op zich te nemen, maar: als risico nu eenmaal niet te vermijden was, verdiende dan niet het verdedigende b6 de voorkeur? 13. Pf3—g5! „Geen aardbevingen? uitstekend, maar ook geen schablone”, antwoordt dr. Aljechin, laat Lfl rustig op zijn plaats staan en provoceert een kleine verzwakking in het vijandelijke kamp (zoo noodig in samenwerking met Lfl d3) ten einde beter van zwart’s verplichtingen in het centrum (e5) te kunnen profiteeren. Geen overijld offensief dus, maar genuanceerd spel. Aan winst voor den wereldkampioen, die met zwart speelde, werd in deze partij eigenlijk niet gedaéht en toch na omstreeks 24 zetten toen de titelhouder niet alleen alle ope ningsmoeilijkheden had overwonnen, maar bo vendien zelf het initiatief (een veelbelovend Initiatief!) had overgenomen heeft stellig menigeen zich gevleid met de hoop, dat onze landgenoot zjjn achterstand in de match zou verkleinen. De kans daartoe heeft hij misschien een zet later gemist, toen hij, in plaats van 25Db3:, 26. ab3:, Tb2, op verdere ver wikkelingen speelde (met 25Da5). Al het overige was voor de galerij misschien een zeer dankbaar schouwspel (vooral de spec taculaire 28ste zet, van zoo' groot mogelijke af meting, Da5h5), maar kon nauwelijks meer tot de hoopgevende voortzettingen worden ge rekend. Het verloop dezer party was als volgt: Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. Nimzo-Indisch 02—d4 c2—c4 Pbl—ci Ddl—c2 c4xd5 e2—e3 Lel—d2 Het heet, dat ook dr. Aljechin zich tijdens de rustdagen ijverig toelegt op de studie der gespeelde en nog niet gespeelde openlngen. In dien de tekstzet een der resultaten van deze studie mocht zijn, moet worden erkend, dat de uitdager zich met ernstige mogelijkheden be zig houdt, want 7. Ld2 maakt ongetwijfeld een natuurlijker indruk dan X tot dusverre in deze stelling gespeelde 7. a3. Niet alleen Immers be spaart wit zich de kleine verzwakking van zijn damevleiigel, maar bovendien wordt een stuk ontwikkeld. Voor de zooveelste maal in deze match blijkt, dat ook dr. Aljechin met theore tische troeven kan werken. 7Lb4xc3 8. b2xc3 00 9. Pgl—f3 Pb8—c6 Een klein succes blijkt wit’s verbetering dus reeds te kunnen boeken, in zooverre de Voort zetting uit party no. 12 is uitgeschakeld. 9 cd4:, 10. cd4:, b6, 11. Lc4, Dc6 zou nu n.l. kunnen volgen 12. 00, La6, 13. Tel. Tc8, 14. Pe5, enz. Zwart zynerzyds 10 hy alle ik ook eens een uitstapje wil maken om de beroemde stad, waarvan JU altijd Je mond vol hebt, te gaan bewonderen?” Pretorius was weer kalm geworden. Hy boog zich een weinig naar haar toe en keek Ollva ernstig en strak in de oogen. ,X>oe het niet, Ollva; je zult er spyt van heb ben. Dat is niets voor jou. De overweldigende drukte van die wereldstad zal je. na jouw leven van absolute rust en afzondering, slecht beko men geloof me, Ik ken je beter, dan je je zelf kent. Doe het niet, ik bid het je...." Met aandrang, doch tevens met zekere zenuwachtige haast had hy gesproken en Ollva was daardoor plotseling bijzonder wantrouwig geworden. ,4k biyf by myn voornemen ik ga. Het zou heel vriéndelijk van Je zyn, als Je me wilde vergezellen maar Ik kan desnoods ook alleen relsen. Ik heb alles reeds geregeld en ook met het hoofd van de school gesproken. Volgens zyn meening levert het geen enkel bezwaar op. Groll brengt mij met de calèche naar Eisenstadt.” Zy legde een byzonderen nadruk op „calèche", alsof zy daardoor aan deze belangryke gebeur tenis een plechtig cachet wilde geven. „Het uur van vertrek heeft het hoofd van de school voor my in het spoorboekje opgezocht en opge schreven. Ik kan my dus niet vergissen. Per slot van rekening reist toch iedereen, niet waar?” Het kwam er wel een beetje weifelend uit. Ollva von Belamy, op haar eigen grondgebied, de aelfbewuste en eenlgszlns hoogmoedige doodstyding zou kunnen veroorzaken. Men wist, dat Glovby de doodsvyand van de gangster- wereld was en dus van die zyde ook niet veel goeds te verwachten had Een prachtige Packard, bestuurd door een chauffeur in een stemmig grys uniform, zwenk te de breede parklaan van villa ..Our little home” In. De naam zou een vrlendelyk land huisje aan het einde van de door boomen over huifde allee doen verwachten, doch in werke- lykheld stond daar temidden van als btllard- lakens zoo glad geschoren gazons een prach tige villa, welke aan heele geslachten ruimte te over bood. Voor de marmeren trap kwam de wagen, na een sieriyke bocht gemaakt te hebben, tot stilstand. Een bediende schoot yilngs toe en opende het portier voor een heer van middel baren leeftyd. Na slechts korten tyd In een smaakvol gemeubileerde anti-chambre te heb ben gewacht, werd de bezoeker naar een grooten met verfynden smaak ingerichten salon geleid. Een nog jeugdige heer, het onmiskenbare type van een-man-van-de-wereld, begroette hem uiterst correct en hoffelyk. „Willy Bluefield.” stelde hy zich voor. .John Walshy," boog de bezoeker op zyn beurt. „Het verheugt my buitengewoon, dat myn vriend mr. Grashler u by my inviteerde. Be schikt u over myn huls naar uw goedduif- ken, het zal myn grootste genoegen zyn de dagen, welke u hier denkt door te brengen, zoo aangenaam mogeiyk voor u te doen zyn!” .Harteiyk dank, mr. Bluefield. Onze weder- zydsche vriend vertelde my zooveel over u, dat alle plichtplegingen uwerzyds overbodig zyn, om my hier „thuis” te doen voelen." .In gezellig praten over alles en nog wat ver liep de avond spoediger dan men verwacht had. Toen de klok reeds over het middernach- teiyk uur wees en mr. Walshy aanstalten maak te zyn logeerkamer op te zoeken, stelde mr. Bluefield eensklaps voor: „Wat zoudt u nu denken van een vliegtocht over het Ontario-meer, mr. Walshy? Als het u niet te vermoeiend is. zou ik het u met klem willen aanraden, 't is er feeriek, in één woord!” „U weet, dat ik me spoedig laat bepraten, mr. Bluefield.” grapte de aangesprokene. „Vooruit dus maar!” Een paar kilometer van de villa verwyderd, kwam van achter een dichte boschparty plot seling een allerknapst gecamoufleerde aanleg steiger te voorschyn, waar een rank tweemoto- rig vliegtuig zachtjes heen en weer wiegde op de golven. Twee heeren, die mr. Bluefield ids zyn gasten uit New-York voorstelde, wien hy reeds eerder een nachteiyke rondvlucht had toegezegd, vulden met hen de luxueuze cabine. Daarachter lag. door een zwaar gordyn er van gescheiden, een bar met een keur van spyzen en dranken, een konlnkiyk banket waardig. Een charmante stewardess serveerde den ge- Nlet in iedere party biedt een stukoffer als 14. h4 goede kansen. Hier zou byv. kunnen vol- 8«n 14g6 (dreigt hg5:), zoo spoedig mogeiyk gevolgd door Lf5 met goed spel vooi zwart. Een dergeiyke methode lag trouwens niet in de iyn van wit’s spel. 14Pf6xe4 15. Dc2xe4 Tf8d8! Volgens de opvatting: eerst de beste en pas daarna de voor de hand liggende zetten (b6. De7). De toren staat op d8 voortreffelyk, ook in verband met het ^observeeren van Ld2 (rochade/.) en verhindert intusschen ook Ld3 (wegens f5). 16. Tbl—b5 Noodig was deze zet geenszins, doch mis schien hoopte Aljechin de zwarte dame tot een gewaagd uitstapje naar a3 te verleiden. (16. Da3, 17. Dc2. gevolgd door Le2 en 00). Dc5—e7 17. Lfl-e2 b7—b6! 2 S 2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9