ONS BLAD Auto van was De conferentie te Brussel verdaagd Chineezen ondernemen een tegenoffensief hoogen walkant te water gereden Wekroep van minister Romme niet vergeefsch L I r heden Het nieuws van IK ui I DE BAROMETER 1 2 INZITTENDEN DOOR DEN STROOM MEEGESLEURD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS f HET DOEL WORDT BEREIKT” DONDEJiD AG 25 NOVEMBER 1937 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 47 Minister Romme Japansche voorhoede bij Oesi teruggeslagen Het sluitstuk der actie Nanking gebombardeerd Fransche staatslieden naar Londen en De slachtoffers Het vloeibare staal spatte rond y Een der drenkelingen gered Pastoor P. de Fauwe, rector F. Wevers en het Statenlid P. Kessels verdronken Kanton bedreigd met bombardement HAN DELSOVEREEN KOMST MET JAPAN? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN is tyd van Het bezoek van Chautemps Delbos gaat door Kalt naar iechU wpioQ F. H, Wegers. J. H£jsels_en pqst<^r ^^4, de Fauwe Een doode en vele ernstig gewon den in staalgietery te Kattowice Kans op succes is gering; er noodig voor bestudeering nieuwe procedures Italië tegen advertentieprijzen Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Fransche concessie te Sjanghai zou moeite hebben met levens middelenvoorziening Een woord van dank en een laatste woord van mede werking voor de radio e NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD drie zün per ziekenauto naar het St. het leven 'o ra L De negen-mogendheden-conferentie ia tot onbe paalden datum verdaagd. r Ernstig auto-ongeluk onder Nederweert; inzittenden verdronken, een gered. Stand op Donderdag 1 uur aa.: 7SA» Vorige stand: 7684’- Na afloop van dit bombardement leverde het eilandje een gruwelijken aanblik op. Laatste schrijven van Z. H. Exe. Mgr. Schraven aan zjjn familie. De tegen Woensdagavond om half twaalf is de auto met een takel uit het water gelicht De remmen van den wagen zaten vast, zoo- dat men vermoedt, dat de bestuurder op het laatste oogenbllk nog getracht heeft het on geluk door krachtig remmen te vermijden. Nader vernemen wtj nog omtrent de oor zaak van het vreeseltjk ongeluk, dat de be stuurder, rector Wevers, de kazematten, die aan het kanaal in aanbouw zijn, blijkbaar heeft aangeaien voor de brug. conferentie bijeengeroepen En nu komt het sluitstuk van deze actie, zoo- als wü, mijn ambtelijke en nlet-ambteiyke mede werkers en ik, dit hadden beraamd. Wanneer gü woont In een der weinige plaat sen, waar de collecte nog niet gehouden is, en waar zjj slagen moet zooals bijkans zonder uit zondering elders het geval Is geweest, hebt gü. door de alweer geheel belangelooze medewerking van het bedrijf der posterijen, een briefkaart in uw bus gevonden. Zes vrachtwagens vol zijn er van uitgegaan over Nederland. Landgenooten, dit was het, wat Ik u van avond nog even zeggen wilde: een woord van dank en een laatste woord om medewerking. Zjj de voldoening, die gij, door den afbouw dezer nationale actie, aan uw mede-burgers geeft, tevens de rijke voldoening voor u self. Een ontploffing in Frankrijk kootte-drie perso nen het leven. Naar vernomen wordt zal het onderhoud tuaochen Chamberlain, Eden, Chautemps eu Delbos op 29 en 39 November worden ge houden. Het gezelschap kwam van een vergadering van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de ernaast loopende Zuid-WUlemsvaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, beeft de bestuurder, mis schien in de meenlng. dat hij reeds zoo ver was gevorderd, dat hü rechts af kon slaan, om In de richting Heythulzen te rijden, het stuur krachtig naar rechts omgegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid-WUlemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de Inzittenden kwa men verschillende dorpsbewoners toegesneld. Luttele minuten later was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman begaf zich onmiddeMijk te water. De geredde heer Derks Is wethouder van de gemeente Heythulzen. Radio-rede van minister Romme over het klee- ding-. schoeisel- en dekkingfonds voor werk loosen. Het ernstig auto-ongeluk nabij. Nederweert. Hierboven de plaats, waar de auto in de Zuid-WUlemsvaart reed. Inzet de drie In die verklaring wordt onder meer gezegd, dat de beginselen van het verdrag van Washington opnieuw bevestigd worden. Het zakenleven in Sjanghai ondervond tijdens de Japansche aanvallen groote moeilijkheden. Hoe men zaken deed aan den rand van de Fransche concessie Italiaansche verklaring, die zich keert de motiveering der slotverklaring, zal eveneens aan die slotverklaring worden toe gevoegd. zal opnieuw kunnen wur- door den voorzitter at Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche troepen Oesi nog bezet houden. De Japansche voorhoede, welke de stad bereikt heeft, werd teruggeslagen. Aan den Noordelijken oever van het Tal meer, tusschen Oesi en Wanting, wordt hevig gestreden. Te Tsingtao is de staat van beleg afgekon- dlgd, naar aanleiding van het verschijnen van twaalf Japansche oorlogsschepen op 60 mijl ten Zuiden van de stad. Want waarvan ik tevoren overtuigd was, weet Ik nu: De wekroep, dien ik tot u richt te, is niet tevergeefsch geweest. Het doel, om met Ingang van den winter, tijdig den ach terstand In te halen In de gezinnen van die werkloozen, die daarvoor ook zelf wekelijks wat ter zijde leggen hun aantal groeit met den dag dat doel wordt (ik zeg niet maar wordt) bereikt. Dat dank Ik aan u, tallooze gevers, die met uw vrije daad mijn oproep beantwoord hebt. Dat dank Ik niet minder aan al die veelzijdige me dewerking, die het mogelijk heeft gemaakt, dat ettelijke honderden advertenties in de bladen, nog meer honderdtallen filmvertoonlngen, en verscheidene duizenden platen kimden worden ontworpen, gedrukt, geplaatst, gedraaid, geplakt, zonder dat één cent van uw gave daarvoor be hoefde te worden besteed. Dat dank Ik tenslotte aan de organisatoren en de uitvoerders van de plaatselijke collecten, die thans bijna overal zijn gehouden. Zorgt, landgenooten, dat er weer aes vrachtwagens vol van binnenkomen, maar danbeplakt met één of meer postzegels, met postzegels van groote waarde of met postzegels van kleine waarde, al naar ge lang ge kunt. Elke cent van de opgeplakte postzegelwaarde, letterlijk elke cent ervan, zonder eenigen aftrek welken ook, komt ten goede aan het fonds. Plakt uw zegel of zegels op de briefkaart en bust haar, en de uit komst zal wezen, dat het doel, waarvan ik nu zeg dat het bereikt wordt, dan bereikt Is. Japansche vliegtuigen hebben pamfletten om laag geworpen boven Kanton, waarin de bur gerbevolking gewaarschuwd wordt de stad te verlaten, aangezien deze meedoogenloos gebom bardeerd zal worden. In de Fransche concessie te Sjanghai heeft vandaag een groot aantal Chineesche vluchte lingen getracht, de rjjstwinkels te bestormen. De politie moest met den gummistok tegen de menigte optreden. Naar verluidt, zou men bij de levensmiddelenvoorziening in de Fransche concessie met aanzienlijke moeilijkheden te kampen hebben. Generaal Oegakl, lid van den advlseerenden raad der Japansche regeering, heeft tegenover vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers verklaard, dat de houding van Japan In het Chlneesch-Japansche conflict niet Is veranderd. Hij verklaarde o.a.. dat de Japansche regeering volgens het beginsel „China voor de Chinee zen" het Chineesche volk zelf zal laten beslis sen omtrent zijn toekomstlgen regeeringsvorm. Daar het militaire optreden van Japon niet tegen het geheele Chineesche volk Is gericht, doch tegen de antl-Japansche communistische elementen in China, is een oorlogsverklaring met noodig geweest. Een oorlogsverklaring had bovendien bepaalde internationale moeilijkheden mede kunnen brengen. Inmiddels hadden de inzittenden van den ante kans gezien bet portier te openen en uit den wagen te klimmen. Alleen de heer Derks was de zwemkunst machtig. H(j zwom naar den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, ver dronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogenbllk In het ka naal stond, meegesleurd. L>e negen-mogendheden-conferentle heeft vanmiddag twee bijeenkomsten gehouden. In de eerste zwichtte de Chineesche dele gatie voor den drang van verscheidene an dere delegaties; zij stemde in met den tekst van de slotverklaring. Anti-Britsche gezindheid heerscht In Japan slechts in bepaalde kringen en niet onder het geheele Japansche volk. De vijandige houding Jegens Engeland is, naar Oegakl zelde, een ge volg van de overtuiging, dat eenlge groote mo gendheden China moreel en militair terzijde staan, waardoor de beëindiging van den oorlog wordt vertraagd. Schout-bjj-nacht H. Fërwerda word* me* in gang van 1 Januari u. bevorderd tot vice-ad- miraal. Begroeiing van Justitie door de Tweede Kamer z-ha*. aanvaard. Toen, korten tijd geleden, de nationale actie voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds werd ingezet, heb ik, als minister van Sociale Zaken, met vertrouwen werkend Nederland op geroepen, door een vrijwillige daad te voldoen aan den zedelüken plicht, mee te helften aan een noodzakelijke verlichting van de zorgen van de bulten hun schuld werklooze landgenooten. Nu deze nationale actie ten einde begint te loopen, is het met versterkt vertrouwen, dat ik U vanavond nog een enkel kort woord kom zeggen. ‘BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar 12.’— /oor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Japansche vliegtuigen hebben vanmiddag voor het eerst sedert 26 September de hoofd stad gebombardeerd, tengevolge waarvan schade werd aangericht aan het museum en het ge bouw van de nationale vergadering. Behalve Kanton hebben de Japansche vlieg tuigen ook het aan den anderen kant van de Kantonrivier gelegen eilandje Honan gebom bardeerd. SJANGHAI. 24 Nov. (Reuter). Na nieuwe en talrijke versterkingen te hebben gekregen, zijn de Chineesche troepen tot een tegenoffensief overgegaan, odi een Ja- panschen optnarsch naar Nanking te ver- hinderen. Geeft uw medewerking ook aan den bouw van dit sluitstuk ik vraag het u met evenveel aandrang als vertrouwen. Daar moet, op Sociale Zaken, van die briefkaarten een gansch monu ment groeien, een monument, dat getuigt van de saamhoorigheid van werkend Nederland met werkloos Nederland, een monument, dat blaadje voor blaadje verrijst, doordat In elk deel van ons land, In stad en in dorp, huls aan huls de bouwstof wordt geleverd: een postzegel op de kaart, en de kaar* in de brievenbus. En dan tenslotte nog dit. Ik heb straks ervan gewaagd, dat alle leveranties en diensten, die op zoo ruime schaal verleend zijn om de gevoerde campagne te steunen, aan het fonds niets heb ben gekost, noch zullen kosten. Dat geeft mij aanleiding, van deze gelegenheid gebruik te maken. mU in het bijzonder nog te richten tót hen, die niet door leveranties of prestatie hunner onderneming, hun medewerking hebben kunnen verleenen. Ik weet natuurlijk, dat Ik u, een en kele uitzondering daargelaten, op dit oogenbllk niet spreek In uw kantoor of fabriek, maar dat Ik u lastig val In uw huiskamer. Ik weet daar enboven, dat er onder u zijn die zeer belangrijke giften aan het fonds hebben doen toekomen. Maar voorzoover er nu onder u zijn, die nog achterstaan, maar uiteraard niet achter willen blijven, bU het prachtige voorbeeld, dat talrijke collega’s van u gegeven hebben, veroorloof ik mij, deze laatste maal dat ik voor deze actie persoon lijk met u In verbinding bij. u nog eens met nadruk te noemen ons gironummer: K. 8. D.- fonds, no. 141400. Den Haag. Want al is de post- zegelrulmte op de briefkaart groot ik vrees, en hoop tegelijk, dat zij voor u niet groot ge noeg kan wezen. I Sn I P. Geraets verleende geestelijken diende den slachtoffers het H. BATAVIA. 24 November (Aneta) Het Ja pansche Persbureau Domei kondigt San, dat binnenkort een handelsovereenkomst tusschen Japan en Nederland zal worden gesloten. Aneta kan dienaangaande mededeelen, dat b(j officieels Instanties hieromtrent niets be kend is. LONDEN, 24 Nov. (Havas). He* bericht, da* Neville Chamberlain en Eden gisteravond door bemiddeling van de Fransche ambassade te Londen een uitnoodlging hebben gezonden aan Chautemps en Delbos om/elnde dezer week of de volgende week naar Londen te komen cm den Internationalen toestand te bespreken, wordt thans bevestigd. Chamberlain legde In he* Britache Lagerhuis een sobere verklaring at over de reis van Lord Halifax naar Duitschland. Woensdagavond tegen zes uur heeft zich even vóór Je Hoogbrug te Nederweert een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen het leven verloren. Het zyn de rector van de landbouwhuishoudschool te Posterholt, de Z E heer F. Wevers, Pastoor P. J. de Fauwe uit Leveroy en hét lid van de Provinciale Staten van Limburg, de heer P. J. Kessels uit Heythuizen. De vierde inzittende, de heer Derks, eveneens uit Heythuizen, kon worden gered. In de bestaande omstandigheden kan da conferentie piet met kans op succes bijdra gen tot de verwezenlijking van het pnw gramma, Er is tijd noodig voor de bestu deering van nieuwe procedures; een ver daging voor onbepaalden tijd Is noodig. De den twee statenleden. In de tweede bijeenkomst verzocht de Chi neesche gedelegeerde, terwijl hij de slotverkla ring in een geest van solidariteit wenschte te aanvaarden, kennis te nemen van zijn eigen verklaring, en deze aan de elndverklaiing toe te voegen. De Chineesche verklaring betreurt het, dat de Chineesche voorstellen tot het aanvaarden van zekere stellige maatregelen niet in over weging, zijn genomen. De delegatie Is van mee nlng, dat deze gemeenschappelijke actie onont beerlijk Is bij iedere poging, een einde te ma ken aan de Japansche agressie, en het herstel van den vrede in het Verre Oosten te verhaas ten. De afgevaardigde van Nleuw-Zeeland en de voorzitter, Spaak, brachten vervolgens hulde aan de verzoeningsgezindheid der Chineesche delegatie. Ook Norman Davis, Lord Cranborne en De Tessan namen het woord. KATTOWICE, 24 Nov. (D.N.B.) In de staalgle- terij der .Priedenshuette” Is heden een ontplof fing geschied ten gevolge waarvan het vloeibare metaal rondspatte. Zeventien arbeiders werden getroffen en bekwamen ernstige verwondingen- een der gewonden overleed kort na het ongeval. Drie arbeiders zijn too zwaar gewond, da; hun leven gefreesd moet warden. De zoo jammerlijk om het leven gekomen Pastoor P. J. de Fauwe, werd geboren in 1874, ontving de H. priesterwijding in 1898 en war van 1921 af herder der parochie Leveroy (L.) 2. LEERLINGENSCHAAL Zij, die zich blind staren op HET GEMID DELD AANTAL LEERLINGEN per onderwl) zer, begrijpen weinig van de toestanden aan onze scholen. Ondanks de bijna 4M8 ONBETAALDE KWEKELINGEN-MET-AKTE. zijp er in Nederland: 8000 klassen met meer dan 40 leerlingen. 3650 klassen met meer dan 45 leerlingen. 900 klassen met meer dan 50 leerlingen. Kath Onderw Verbond. Personen, die In roeibootjes te hulp waren gekomen, vonden de drie slachtoffers op groo- ten afstand van elkaar. Zij brachten de dren kelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter Van der Wouw uit Nederweert, die de eerste hulp verleende, en een geneesheer van het 8t. Jansziekenhuis te Weert, die na gewaarschuwd te zijn, met een verpleegster ter plaatse ver scheen, kunstmatige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstofapparaat ge bruik werd gemaakt. x Dit alles heeft echter niet mogen baten. Kapelaan bijstand en Oliesel toe. De lijken Jans-ziekenhuis te Weert overgebracht. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd bil omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en on- middelljjk onder de wol heeft gestopt. Met betrekking tot de blnnenlandsche politiek wees Oegakl erop, dat een wijziging van het tegenwoordige regeeringsstelsel In den geest van een totalitalren staat voor- loopig waarschijnlijk niet te verwachten is. Indien de strijd echter nog lang zou duren, met als gevolg een vermeerdering van de Japansche offers, zullen er onvermijdelijk veranderingen komen in de nationale aspi raties van Japan. Een groot aantal koelies zoekt nog steeds onder de puinhoopen naar dooden en ver misten. waarvan het aantal thans reeds 162 bedraagt. BRUSSEL, 24 November (Belga) - De negen-mogendheden-conferentie is na de bijeenkomst van hedenmid dag tot onbepaalden datum verdaagd. Rector Wevers werd geboren in 1893 en priester gewijd in 1918. waarna hü zich vooral aan de belangen der boeren wijdde. Vooral bij de jonge boeren was rector Wevers zeer ge liefd. HÜ hield lezingen, organiseerde studie dagen en gaf vele retraites. Ook dezen avond had rector Wevers nog gesproken over de zelf opvoeding van den jongen boer. De heer Kessels was vader van een groot ge zin. Als Statenlid kwam hü vooral op voor de kleine boeren. De minister van Sociale Zaken, prof, mr. C. P. M. Rommé, heeft Woens dagavond over beide zenders de vol-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11