over We luisteren naar Minister Patijn buitenlandsch beleid I r In memoriam prof. dr. A. H. M. J. van Rooy ONVERWACHTE DOOD NEDERLAND EN DE VOLKENBOND De reis van Lord Halifax 7t/% Een Amsterdamsche persoonlijkheid De Spaaneche kwestie aiwewiiiBmaiariMiaiaiaiiiieeaieHHBaaiiM^iiiaiiiatBeiM-eiEititiiHEaiea! f «antaiaiinasaaitain l f Vrijdag 26 November Zaak-Aalders Door trein overreden Clearingkoersen Ernstige ontploffing in Frankrijk Geen gezantschap bij het Vaticaan 8 Weerbericht 3 De „Gelderland” te Curasao aangekomen j 4 millioen leening, rentende 3*4 pet. N.V. INDISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ Een bezoek van Von Neurath? Een rede van Kerrl Drie dood en, twee zwaar- en tien lichtgewonden De erkenning van Franco de jure ligt te zeer op hét terrein der politieke onzekerheden Het Derde Rijk heeft niet de be doeling een eigen staatskerk te stichten Een beginselvast katholiek man van groote wetenschappelijke reputatie Incidenten aan de Duit sche grens DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. voor I 55. O 7.05 Dave die in vertegen- 1i en dezer (Nos. 3001—0000), I (Nm. 6001—10000), 484 M nader DKHITWICH, 1500 M. DEUT8CHLANDSENDER. 1371 M. Phllharmoniscb T Ü-b-Mnlnb-Jni. ILh***** Aifeiiiii JnM» ilwWiiMitiiéiiMhbiii iti-Ji* Ji^.IniHlaiiLililAJnl'Jjl'JiXil-^fnii'inl-'i^ 5 Van een voornemen van Duitschland om aan zijn gezantschappen zgn. cultureele attaché's te verbinden, is der regeerlng niet gebleken. 1. Duitschland houdt zich bij het stelsel van tweezijdige verdragen door onderhandeling tus- schen de staten afzonderlijk. Hoogste barometerstand 771.3 te Valentie Laagste barometerstand 735.1 te Andanes mo- nlet mo- be was 5. Duitschland verlangt koloniën, die het noo- dig heeft in verband met zjjn gebrek aan grond stoffen, zijn dichte bevolking en zijn prestige als wereldmacht. tijdens het leven van zjjn leermeester geheel zelfstandig bewerkte. Op een vraag van den Labonr-afgevaar- digde Arthur Henderson verklaarde Cham berlain, dat geen toezeggingen aan Duitsch land waren gedaan, en dat de Franscbe re- geering natuurlijk nog niet van het resultaat der besprekingen op de hoogte was gesteld. Koersen voor stortingen op 25 November 1931 tegen verplichtingen luidende in: Reichstnarken 72.67, lires 9.50, peseta's 11.60. Wanneer Duitsche beambten zich aan onge oorloofde handelingen, zooals voortzetting van de vervolging van smokkelaars tot over de Neder landsche grens, schuldig maken ook enkele gevallen van lokken over de grens hebben zich voorgedaan wordt daarop steeds, de aandacht der Duitsche regeerlng gevestigd en er bij deze regeerlng op aangedrongen, maatregelen te tref fen ter voorkoming van een herhaling van zoo danige ongeoorloofde handelingen. op talrijke niet-katholieke welke nationaliteit ook en geenerlci betrokken var hle- 3. Duitschland heeft in Midden-Europa geen territoriale bedoelingen. o Hoewel de regeerlng langs verschillende wegen heeft getracht te weten te komen welke de reden van de gevangenneming in Rusland van den Ne derlandsche ingenieur W. de Wit is geweest, is zij daarin niet geslaagd. moeten, - en voortt bij garlnga lichaamsbeweging tijdena het werk - voor regelmatige darmfunctie zorgen door Op het Departement van Defensie is bericht ingekomen, dat H. M. kruiser „Gelderland”, on der bevel van den kapitein tbr zee P. B. M. van Straelen, 24 November te Curacao is aangeko men. 2. Het koestert geen stelselmatlgen afkeer je gens Gen&ve en zou eventueel mettertijd niet weigeren, terugkeer te overwegen naar den Vol- ”1 kenbond, indien deze zou worden hervormd. Op een andere vraag antwoordde de premier, dat hij er wel op wilde wijzen, dat de in de pers verschenen beweringen niet slechts onverant woordelijk, doch tevens in hooge mate onjuist zijn. Op een vraag van Attlee antwoordde Cham berlain, dat er geen formeele afspraak met de Duitsche regeerlng bestond, dat omtrent den aard der besprekingen geen bijzonderheden kon den worden medegedeeld, doch wel was men het er over eens, dat de besprekingen vertrou welijk dienden te blijven. te den geen 720 De Dreedener Ph 11 harmonie m. m. V. solisten. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Berichten 9.40 Amertkaansch nieuws. 9 AO—11.20 O. Joost'a orkest; het Rostock- kwintet en solist. Om 10.05 Wserber. LONDEN. 24 Nov. (Reuter). In het Britsche Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain, na er nog eens op gewezen te hebben, dat het bezoek van Lord Halifax aan Duitschland ge heel van particulieren en niet-offikieelen aard was. op een desbetreffende vraag van den La- bour-afgevaardigde Thurtle verklaard, dat de besprekingen, die Halifax met Hitler, Goering. Goebbels en andere leiders in Duitschland heeft gevoerd, een vertrouwelijk karakter droegen, en dat hij er van overtuigd was. dat het Huls niet van hem zou verwachten, dat hjj hierover in dit stadiutfi een nadere verklaring zou afleggen. Aan de memorie van antwoord op het voor- looplg verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1938 ontleenen wij het volgende: Het heeft den minister overigens herhaalde- liik getroffen, dat het tot der. Bond gericht verwijt van zwakheid thans veelal wordt geuit in kringen, die eertijds zich ertegen pleegden te verzetten, dat aan de noodzakelijke voor waarden werd voldaan om de Volkenbondsleden in de gelegenheid te stellen, het hunne er toe bjj te dragen om zoo noodig met oen sterken De vraag of de regeerlng binnen af zien - baren tijd erkenning de jure van het be wind van generaal Franco mogelijk acht, ligt te zeer op het terrein van politieke onzekerheden en hypothesen om hier be antwoording te vinden. Zooals sommige le den in het voorloopig verslag te kennen gaven, moet ten deze de loop der gebeur tenissen worden afgewacht. Het zou te betreuren zijn, indien de voorstel ling Ingang vond, dat de betrekkingen tot Italië niet normaal zijn. Het «enige wat'niet normaal is, is de toestand, dat dusver geen nieuwe Nederlandsche gezant te Rome kon wor den geaccrediteerd, omdat de Italiaansche re- geering verlangt, dat de aan dezen functio naris mede te geven geloofsbrieven gericht moe ten zijn aan den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. Hedenmiddag heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, in het Lagerhuis op een vraag naar den datum, waarop de reis van Von Neurath naar Lon den zou kunnen geschieden, verklaard: „Er is nog geen enkele schikking getroffen voor een dergelijk bezoek.” Witter dan wit worden Uw tanden indien Zon op 7.36 - onder 15.57 - Licht op 16.27 Maan op - onder 12.34 L. K. 0.24 Op de vraag, of de reeds tot Von Neurath ge richte ultnoodiging eventueel herhaald zou wor den. weigerde Eden antwoord te geven. Uit de vrij nauwkeurige inlichtingen, politieke kringen konden worden verkregen, blijkt, volgens Havas, dat bij de besprekingen die Lord Halifax in Duitschland gevoerd heeft, de volgende hoofdpunten naar voren getreden zijn: De Rijksminlster voor kerkelijke aangelegen heden Kerrl heeft in een rede, waarin hij ver klaarde, dat de nationaal-soclalistische wereld beschouwing den band met God en de godde lijke ordening erkent en waarin hij het oude stokpaardje bereed, dat de natlonaal-socialls- tische staat geen «isbruik der religie voor po litieke doeleinden kon dulden, twee uitspraken gedaan, die met het oog op beweerde plannen over het stichten van een Duitschgeloovige Staatskerk niet zonder belang zijn. Deze luid den: De regeerlng blijft te dezen opzichte waak zaam met name ook met betrekking tot in Lim burg vertoevende vree&delingen. Met ontstelterns zal Katholiek Ne derland de tijding vernomen hebben van het vrij plotseling verscheidea van den rector-magnificus van de Amsterdamsche Universiteit, prof. dr. A. H. M. van Rooy. Hjj wenscht voor den dlplomatieken dienst (tl meest geschikte krachten aan te trekken, onge-, acht de vraag naar hun godsdienst, een stand punt. dat hem voorkomt te meer aanbeveling te verdienen aangezieri in de meeste landen die vraag een geringere rol speelt dan hier te lande. Een definitieve beslissing Inzake een handels- overeenkomst met Argentinië kan binnenkorf worden tegemoet gezien. In het diplomatieke verkeer met België word' thans dezerzijds als regel de Nederlandsche taal gebruikt. Voorop stellende, dat van een eigenlijke blok kade van Chineesche havens en kusten onder dc huidige omstandigheden geen sprake is, doch dc Japansche regeerlng slechts tot een afsluiting van de Chineesche kusten is overgedaan welke uitsluitend Chineesche schepen geldt, is het uiteraard begrijpelijk, dat de gebeurtenissen' in China voor de Nederlandsche en Nederlandsch- Indische scheepvaart nadeelige gevolgen hebben gehad. Het spreekt voorts vanzelf, dat de vrij aanzien lijke belangen van Nederlandsche en Neder- landsch-Indlsche banken en handelsondeme- mingen in China van die gebeurtenissen even zeer den weerslag hebben ondervonden. Verder deelt min. PATIJN om. nog mede, dat hi) het eens is met de leden, die van oor deel zijn, dat uitbreiding van het aantal Ne derlandsche gezanten in het buitenland wen- schelijk is; evenwel kan deze thans niet plaats vinden, gezien de financieels consequenties daarvan, terwijl ook de sterkte van het corps diplomatieke ambtenaren voorshands een be zwaar oplevert. Voor Midden-Amerika is een uitbreiding on zer vertegenwoordiging in overweging. De minister is het eens met het oordeel, dat ook het aantal consulaire ambtenaren niet voldoende is te achten. Evenwel geldt ook voor 4. Met Tsjecho-Slowakije wenscht het betrek kingen van goede nabuurschap, die verkregen zouden kunnen worden door rechtstreeksche onderhandeling, leidende tot een overeenkomst, gelijk aan het Duitsch-Oostenrijksche verdrag van 11 Juli 1936. hem, evenals voor zjjn ambtsvoorgangers, bij zijn streven naar uitbreiding de gebiedende noodzaak rekening te houden met de final? cleele omstandigheden. Inderdaad is intusschen reeds niet onbelangrijke verbetering aange bracht. De minister geeft gaarne de verzekering, da' ook hij niet zal nalaten de gezantschappen, zoo noodig, door toevoeging' van economische werk krachten, in staat te stellen op economisch ter VERWACHTING: Zwakke tot matigen later wellicht toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, zachter vooral in het Oosten. arm aan de uitspraken van den Bond kracht bij te zetten. Degenen, die met het oog op de huidige omstandigheden een forsch optreden van den Bond beletten, mogen zich er van bewust zijn, dat zoodanig forsch optreden slechts dan zin heeft, als het zoo noodig door daden wordt gevolgd en zij mogen zich reken schap geven van de gevolgen, die zoodanig op treden onvolledig als de Volkenbond op het oogenblik is en zwaar bewapend als dc buiten staanders zijn in het bijzonder voor de klei ne mogendheden zou hebben. De minister kan slechts een zeer betrekkelij ke waarde toekennen aan het strijdpunt of men de bejxilingen omtrent de collectieve sancties in het Volkenbondsverdrag al of niet dient te handhaven. Groote practische betee- kenls hebben deze voorschriften naar zijn oor deel op het oogenblik niet. De minister verwacht, dat uit het consulta tief overleg, in den aanvang wellicht spora disch en van geval tot geval, op den langen duur meer systematisch, een collectieve actie zal voortvloeien. Dat deze ontwikkeling ten slotte in een internationale jxilltiemacht zal uitloopen wil de minister geenzins uitsluiten; anderzijds echter schaart hij zich aan de zijde van hen die betoogen, dat aan de oprichting en instandhouding daarvan zoo groote bezwa ren zjjn verbonden, dat de verwezenlijking van dit denkbeeld nog zeer verre verwijderd lijkt Een van de grootste remmen, die thans aan het Volkenbondswerk zijn aangelegd, is de af wezigheid van verscheidene belangrijke staten. Deze dood beteekent een groot verlies Amsterdam, een groot verlies voor het katho lieke leven in ons vaderland. Want professor van Rooy was een man der wetenschap, die midden in het volle leven stond en wiens bui tengemeens kunde gepaard ging met een joviale menschelijkheid. zoodat hij in alle kringen were geëerd. Groot is de erkenning welke in de burgerij leeft voor dezen allerbekwteamsten vrouwenarts, die zoo menig leven heeft gered, wanneer er geen menscheljjke uitkomst meer scheen te be staan. De jonge Van Rooy heeft aan de Amsterdam sche Universiteit het mooie studentenleven zij ner dagen meegemaakt: de dagen van prin cipieel stelling nemen in de organisatorische studentenmaatschappij. Bij was de man zoowel van „Geloof en Wetenschap” als van Sanctus Thomas Aquinas. Zijn persoon schreef mede enkele der schoonste bladzijden in het geschied boek van den Roomschen student. En gelijk hjj zich als student deed gelden, trad hij ook na voleinding zijner studiën in het latere leven op. In 1905 was hjj arts gewor den. in 1911 promoveerde hjj tot doctor m de geneeskunde, van 1909 tot 1918 was hjj vrouwen arts te Rotterdam, van 1918 tot 1920 directeur der vrouwenkliniek te Haarlem om in dit laat ste jaar tot hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten te worden benoemd in de hoöfdstad. In al dien tijd trad de geleerde tevens op in velerlei functies bulten het onmid- delljjk gebied van zijn wetenschap gelegen. Zoo was hij van 1912 tot 1918 lid van den Roterdamschen gemeenteraad en behoorde daar tot de meest geziene en gezaghebbendste bestuurderen der Maasstad. In 1926 werd hij benoemd tot lid der radlumconunlssie van den Volkenbond; hij was lid der Hollandsche Maat schappij van Wetenschap, werd in 1933 lid van den Gezondheidsraad, bekleedde talrijke stuursfuncties In diverse instellingen en eerelid van meerdere buitenlandsche genoot- ■chappen. Hij had van zijn studententijd de liefde voor het tooneel meegekregen en zijn kennismaking toen met den grooten Louis Bouwmeester vorm de later voor hem het aanknoopingspunt om den stervende op te zoeken en in verbinding te brengen met pater Borromaeus de Greeve. In Mei 1932 was hij de groote stuwkracht van de grootsche tentoonstelling „Moeder en Kind” ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Amsterdamsche Universiteit en later organi seerde hjj mede de exjiositle van „De Mensch” die op populair-wetenschappelijke wijze oriën- teerend werkte voor het groote publiek. Vooral de eerstgenoemde tentoonstelling „Moeder en Kind" werd een groot succes voor den organisator. Professor v. Rooy is bijna 57 jaar geworden. Zijn promotie tot doctor geschiedde „cum laude" aan de hoogeschool te Gent. HU was geboren 27 December 1880 te Rotterdam en aanvaardde 6 December 1920 zijn hoogleeraarsambt met een rede, getiteld: „Een blik op heden en toekomst der gynaecologie en verloskunde”. De faculteit der geneeskunde had hem reeds tUdens Treub's ziekte opgedragen een deel van diens colleges te verzorgen. Hjj publiceerde verschillende wetenschappe lijke geschriften op verloskundig en gynaecolo gisch gebied en verleende zijn medewerking aar. den vijfden druk van het leerboek der gynaeco logie van prof. Treub, terwijl hij den zevenden druk van Treub’s leerboek der verloskunde nog Bij de voorbereiding van de benoeming van een Belgischen gezant te ’s Gravenhage, is de Nederlandsche gezant uiteraard op wijze, rechtstreeks noch zijdelings, geweest. Dat de gezant weinig Vlaamschgezind was, berust op een dwaling. Op het gezantschap werd Nederlandsch gesproken, voorzoover dit pas had. Het is echter mijn meening, zoo vervolgde Chamberlain, dat het bezoek van waarde is geweest voor het bevorderen van het naar mijn meening in beide landen algemeen gekoesterde verlangen naar de totstand koming van een beter wedersjjdsch begrip. De juiste bej»ling van dit stanojHinc moge niet steeds gemakkelUk zijn, het wil den mi nister voorkomen, dat de opvolgende Neder landsche delegaties In het algemeen zeer wel erin geslaagd zijn, in dezen den juisten mid denweg te bewandelen. Het optreden van ver leden jaar, waarop sommige leden blijkbair critiek oefenen, maakt hierop zUns inziens geen uitzondering. Het mag bekend worden veronderstelo, dat de Nederlandsche regeerlng uit principieel oogpunt bezwaar heeft tegen herkiezing van een lid van den raad na afloop van zUn zit- tingstUd. Er kunnen redenen zUn. om in een zeer speciaal geval van dit standpunt af te wUken. Zoodanig geval achtte de Nederland sche regeerlng terzake van de herkiezing van Spanje alleen reeds daarom niet aanwezig om dat het betrof een land, dat zich in een toe stand van burgeroorlog bevindt en waarvan de regeerlng dientengevolge niet kan geacnt worden aan de behartiging van 's raads zaken die aandacht te wUden, die deze functie ver- eischt, Het belang van den Volkenbond zot. dientengevolge, naar bet oordeel van de Ne derlandsche regeering met deze herverkiezing niet zijn gediend. Het zal geen betoog behoeven, dat ook de minister diep onder den Indruk is van het beeld van ontreddering, dat de huidige Statensamen leving oplevert. De regeerlng deelt echter de opvatting, dat het sombere aspect, oat thans de wereld vertoont, niet tot ontmoediging mag leiden en veeleer een aansporing moet zijn tot het beproeven van al datgene, wat tot verbete ring kan bUdragen. Verleden week heeft professor dr. A. H. M. J. van Rooy als rector-magnificus der Amsterdamsche Universiteit de Vondelfees- ton kunnen openen met de uitreiking der eere-doctoraten aan een aantal geleerden en kunstenaars. De persoonlijkheid van de sen geleerde, die soo voluit katholiek was in byginsei en levenspractijk, evenals Vondel. nf een seer bijzonder cachet aan de plech tige zitting in de aula. Te dieper treft nu. een week later, de tijding van zjjn dood te Nijmegen, waarheen hjj rich had begeven om de Vondelviering der katholieke hooge school bij te wonen. V va nwawaa^va vnu SS Vb UBVHA1BUOWOUIIC i j Spanje op voet van wederkeerigheid zekere fa ciliteiten toegestaan. De Nederlandsche regeerlng heeft zich, om de evacuatie mogelijk te maken van hen, die ten vorlgen jare asyl hadden gezocht in het Nederlandsche gezantschap te Madrid, tegen over de regeerlng der Spaansche republiek ver bonden, aan personen van Spaansche nationa liteit verder geen asyl te zullen verleenen. De regeerlng deelt het inzicht van zeer vele leden, dat het gelukkig is, dat het aan het Permanente Hof van Internationale Justitie on derworpen geschil tusschen de Nederlandsche en de Belgische regeering met betrekking tot de voeding van Lulksche gn Maastrichtsche water wegen met Maaswater, door 'sHofs beslissing is beslecht. U poetst met IVOHOI. Aan bevordering" van de handeisbetrekking(»n met het deel van Spanje, dat staat onder de autoriteit van generaal Franco, Is van den aan- I j vang af alle aandacht geschonken. De positie van den voormallgen woordiger alhier van de Spaansche regeerlng, die zich bjj de beweging van generaal Franco aansloot, berust op de feiten waaraan zijn aan wezigheid alhier beteekenis ontleent en op we derkeerigheid. Een diplomatieke jxisitle impli ceert zulks niet. Wel worden dezen officieuzen vertegenwoordiger van het nationalistische De minister verklaart, dat hoezeer ook de Volkenbond in beteekenis is achteruitge gaan, Nederland zoowel zichzelf alsook de internationale gemeenschap een ondienst zou bewijzen, door thans den Bond te ver laten. Hét streven van den Volkenbond tot organiseering der Internationale gemeen schap teneinde een vreedzame samenleving der volkeren te bevorderen, acht de minis ter ten volle in overeenstemming met de christelijke beginselen. Dat dit streven niet meer succes heeft, is meer het gevclg van het feit, dat de internationale politiek van zoovele staten niet door christelijke beginselen wordt beheerscht, dan dat men zulks den Volkenbond tot grief kan maken. Ten eerste: Het nationaal-soclalistische re giem heeft geen religieus-hervormende bedoe lingen, doch is slechts bedacht op de beveiliging vanden Duitschen Staat en de eendracht en de eenheid van het volk. Ten tweede: De partij is geen rechter over religie en wil dat ook niet zijn. Evenmin heeft zij de eerzucht een nationaal-soclalistische itaatskerk te stichten. plooien. Dat het een eerste vereLschte voor een di plomaat, van welk land ook, is, dat hjj niet alleen over kunde, tact en objectiviteit be- jehikke, doch zich ook goed kunne indenken in de ontwikkelingsgeschiedenis en de geestes gesteldheid van het land waar hij geaccredi teerd is, zal niemand ontkennén. Dat benoe ming van een katholiek vertegenwoordiger in een katholiek land daartoe zou kunnen -bijdra gen, is een stelling, wélke de minister, gezien de ervaring zoowel van Nederland als van an dere landen, in haar algemeenheid evenmin tot de zijne vermag te maken, als het omgekeerde van die stelling. Het komt hem trouwens voor dat bedoelde stelling een onbillijke beoordee- ling impliceert van de uitnemende wijze waar- dlplomaten, zonder dat sprake is van uitzonderingsgevallen, hun ta.T in katholieke landen hebben vervuld. De vertegenwoordigers der kleinere gehdheden te Genève zullen eensdeels moeten schroomen, de inzichten dezer gendheden omtrent de daar aanhangige vraag stukken met kracht naar voren te brengen ^rinje noodige werkzaamheid te kunnen ont anderzijds echter daarbij de noodige beschei denheid en het noodige bejeld poelen toonen, teneinde niet den indruk te vestigen, dat hun land erop uit zoude zijn zich een jjosltie aan te matigen, die met de beteekenis van dat land als factor in de internationale politiek met in overeenstemming zou zijn. KEULEN, 4M M. 11.20 Reportage. 1.06 Oramotoonmuzlek 1.35 Concert. 3 35 Jeugdconcert. 4.20 Omroep-Amusementsaéxtet en aol. 5.20 Omroepstrjjkkwartet. 6.30 Dresden» Phtlharmonlach orkest solisten. 8.30 Omroeptrlo. 9.5011.20 o. Jooat's orkest, instrumen taal kwintet en solist. BRUSSEL. 3Z2 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmualek. 5.20 Kleinorkeat. 6.50 Gramotoonmuziek. 7.20 Zang 8.20 Gramotoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 9.10 Gramotoonmuziek. 9.20 Omroepeymphonle-orkast en solisten. 10.30 dito. 10.501110 Gramotoonmuziek. 13.20 Gramotoonmuziek. De N.V. Nederlandsch-Indische Bpoorwrg- Maatschapiplj, gevestigd te 's-Gravenhage, geeft een 3% pet. obligatieleenlng uit, groot f 4.000000. zijnde de vierde leening 1937, in stukken van t 1000, aan toonder. Bij de inschrijving op de obllgatiën leening, wordt aan houders van de niet-ult- gelote per 30 December 1937 aflosbaar gestelde 4 pet obllgatiën van de: leening 1906, seriën 46 Uitgegeven 15 Februari 1911, leening 1906, seriën 710 uitgegeven 20 Februari 1912, 11.40—11.50 Planosoll, 12.10 Alt en orgel. 12 50 Henry Han en zijn dansorkest. 1.352.20 Birmingham» F™———-L Strijkorkest. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.).- 4.50 Radiotooneel. 5.20 Het Gerahom Parklngton-kwlntat. 6.00 Zang. 6 20 Berichten. 6.45 Duitsche causerie. Verpokkinaen 6 10 ♦oblettan fl. -.55. bvitja» 6 30 tabletten H. 1.20. HILVERSUM I. 1875 M. ^Algemeen programma, verzorgd door den KRO) 6 009.15 en 10.00 Gramotoonmuziek. 11.30 Coded lenstiff hal tuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramotoonmuziek. 4 15 KRO-Melodlsten, solist en gramo- toonmuzlek. 6 00 Land- en tulnbouwpraatje. 6.20 Vervolg concert. 7 00 Berichten. 7 15 „Het vraagstuk der oudere werkloo- zen”. 7.35 Bedrijfsreportage. 8 00 Berichten ANP. 8.15 Geamotoonmuzlek. 8.20 RK Oratorlumvereeniglng. het Utrechtech Stedeljjk Orkest en solis ten. (9 3510.00 Declamatie en gra- motoonmuzlek 10.55 Berichten ANP. 11.0612.00 Gramotoonmuziek. Vrijdagmiddag zal het stoffelijk overschot van prof. Van Rooy uit het St. Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen naar Amsterdam worden overgebracht. Aan den aandrang van eenlge leden c bevorderen, dat Nederland onmiddellijk Volkenbond zal verlaten, zal de minister gevolg geven. Dat het optreden van den vorlgen Ncder- landschen gezant te Berlijn de goede verstand houding met dat land niet In de hand heeft gewerkt. Is een bewering, die door 's ministers ambtsvoorganger reeds afdoende is weerlegd. De stelling, dat de Nederlandsche politiek tegen over andere Staten beïnvloed zou worden door afkeer tegen een bepaalden regeeringsvorm, waarmede kennelijk de dictatoriale regeerings vorm wordt bedoeld, berust wederom op geen enkelen grond. De houding, door de regeerlng ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje Ingenomen, is in geenerlei opzicht „wonderlijk'’, maar volkomen correct en in overeenstemming met de gedragslijn; in gemeenschappelijk over leg met de overige betrokken mogendheden vastgesteld. Frost en zijn Banci m. m. v. solisten. 7 35 „Remark and repartee in music". causene. 8.05 Zang btf de plano. 8 20 RevueprogTamma. 9 20 Berichten. 9.40 „The pest causerie. 10.2C BBC-Orkest en solist. 11.20 Oscar Rabin's dansorkest en solisten. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.j. X RADIO-PABM, 1648 M. 8.58. 10.40 en 11.20 Gramotoonmuziek 12.20 V. Pascal-orkest en zang. -> 3 05 Zang. 3.20 Trloconcart. 4 20 Gramotoonmuziek. 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Planovoordracht. 10.50 Gramotoonmuziek. 11.30105 Nachtconcert. Gezien de geringe belangstelling hier te lande voor den dlplomatieken dienst van geschikte jonge katholieke krachten, zou aanvaarding van meerbedoelde stelling hier op neerkomen, dat het meerendeel van H Ms. gezanten zou moeten bestaan uit niet uit het diplomatieke corps voortgekomen katholieken, een figuur, tegen welker aan vaarding de minister overwegend bezwaar heeft. De minister vraagt zich af, of de leden die in het optreden van de mogendheden, die met betrekking tot Spanje een houding van non- interventie aannamen, een schending van de beginselen van het volkenrecht zien, zich wel duidelijk hebben gemaakt, dat naar vaststaand volkenrecht geen regeering, die zich gewapen derhand verzet tegen een deel der bevolking, recht heeft op hulp, in welken vorm dan ook, van derde staten. De voorstelling dat de non-lnterventlepolitiek in de praktijk zou bettekenen het toelaten van de interventie van de Europeesche fascistische staten, moge in het licht der algemeen bekende feiten voor het minst eenzijdig worden ge noemd. Langs de spoorbaan ArnhemVelp deed men Woensdagmorgen 'n lugubere ontdekking. Men vond er het zwaar verminkte lijk van een man, die klaarblijkelijk den spoorwegovergang bij Presikhaaf heeft willen oversteken. Hij werd daarbij door een juist passeerenden trein ge- grepen en op slag gedood. Het lichaam werd zwaar verminkt, beide armen en beenen werden afgereden. De machinist heeft niets van het ongeval gemerkt. Wie het slachtoffer is. is nog niet bekend. Hij was een man van middelbaren leeftijd met grijze haren en droeg een bril, welke bij een Arnhemsche firma gekocht was. Ook omtrent de oorzaak van dit ongeval tast men in het duister. Het stoffelijk overfchot werd naar het Ge- meente-zickenhuls overgebracht. een recht van voorkeur als hierachter omschreven. De inschrijving is opengesteld op Maandag 29 November 1937, te Amsterdam, ten kantore van: de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V., de heeren Dudok v. Heel Co H, Oycns ët Zonen N.V-, te Rotterdam en 's-Gravenhage ten kantore van de Nederlandsche Handel- Maatschappij, N.V., tot den koers van 100 pet. Het na uitoefening van hiervoor bedoeld voor keursrecht eventueel overblijvende gedeelte der leening, is voor vrije inschrijvingen beschik baar. Onder voorbehoud van het recht om deze vrije inschrijvingen zonder opgave van rede nen geheel of gedeeltelijk niet In aanmerking te doen komen, zal, bij overteekenlng van het ▼oor vrije inschrijvingen beschikbare bedrag, de toewijzing hierop systematisch geschieden. VESOUL, 24 Nov. (Havas) Door H hevige ontploffing in de machinekamer van een ge sticht voor zwakzinnigen te Vesoul zijn drie werklieden om het leven gekomen, twee ernstig en tien licht gewond. Zoo heeft deze hoogleeraar 'n rijk en welbe steed leven achter zich en nog zooveel werd van zijn kunde en werkkracht verhoopt. Want niemand heeft kunnen vermoeden, toen hij begin dezer week naar Nijmegen reisde om de Vondelherdenklng bU te wonen, dat hij niet levend zou keeren naar de stad van zijn leyénstaak. Amsterdam en zijn Universiteit rouwen thans. Aan dê Universiteitsgebouwen hangt de vlag halfstok Aiop den dag zijnër be grafenis zullen geenr" colleges worden ge geven. Naar wjj vernemen zal de begrafenis van wijlen prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, rector- magnUicus van de Amsterdamsche Univer siteit, Zaterdag 27 November geschieden. De uitvaart wordt des morgens te half tien In de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans gehouden. Zooals bekend is uit de reeds verstrekte in lichtingen, is in de verklaring van den heer 'Aalders omtrent de door hem ondervonden mis handeling aanleiding gevonden aan de Duitsche regeerlng te verzoeken een onderzoek in te stel len en mede te deelen tot welke maatregelen dit haar aanleiding zal hebben gegeven. Het ant woord hierop is nog niet ontvangen. Wel heeft de Duitsche regeerlng onlangs medegedeeld, dat het onderzoek nog niet was afgeloopen en dat zij zich een nadere mededeeling omtrent het resultaat daarvan voorbehield. HILVERSUM II. 381 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8 00 Gramofoonmuzlek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuzlek. 11.10 Vervolg declamatie. 11 30 Gramofoonmuzlek. 12 00 Het Kovacs Lajos-orkeet. 12.35 Uit Berlijn: BerlUnsch Phllhanno- nlech orkest. 1 05 Kovaca Lajoe* orkest. 2 00 Declamatie. 2.30 Zan« en orgelfipel. 3 15 AVRO-Densorkest. 4.00 De Lucky Birds, sollet en gramofoon muzlek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6 00 Optreden ven amateurs. 635 Politiek radiojournaal. 6.55 Gramofoonmuzlek. 7.00 „Jeugd In crisistijd”, causerie 7.20 Gramofoonmuzlek. 7.25 Berichten ANP. 8.00 Sopraan en plano. 8.30 Literaire causerie. 9.00 Radiotooneel met muziek 10.00 „Fantasia" m m. v. solist. 10.30 Berlcr.ten ANP. 1100 Zane en gramofoonmuzlek. 1130 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuzlek. 1.50 Zang. 2.002 20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Accordeonmuzlek. 6.00 Cellovoordracht. 6.35 Gramofoonmuzlek. 6.50 Planovoordracht. 7.10 Gramofoonplaten. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-etrijders. 10.30-11.20 Gramofoonmuzlek. Schrikkelijk is deze benaming, maar nog schrikkeltjker is de kwaal vas de tuberculose die een bedreiging voor onze volkskracht is. Gelukkig heeft de t.b.c.-bestrijding de volkskwaal kun nen stuiten, kunnen verminderen. Maar nog te velen wachten op een plaats in de sanatoria, wachten op een gelegenheid, dat de financieele mogelijkheid voor hen geschapen wordt om te kunnen genezen, .her wonnen Levenskracht”, welke volgend jaar haar zilveren bestaan viert, heeft reeds zoovgel gedaan, maar heeft nog meer te doen. Denken we daaraan wel voldoende? We kunnen kostwinners, we kunnen moeders redden voor hun gezinnen. Indien de financieele heu- tel maar de poorten tot het sanato rium opent. Daarom vragen we met aandrang belangstelling voor .her wonnen Levenskracht". In sommige plaatsen wordt een collecte voorbereid. In andere gemeenten vertrouwt men zoo op de hulp van goedgezinden. Laten allen helpen om het geluk in vele levens terug te brengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16