Auto van was De conferentie te Brussel verdaagd Chineezen ondernemen een van I hoogen walkant te water, gereden Voorzichtige verklaring Chamberlain Wekroep van minister Romme niet vergeefsch tegenoffensief I ji I i i I F i h s 1 I L 1 i I r Het nieuws van heden Japansche voorhoede bij Oesi teruggeslagen Over de Daitsche reis DE BAROMETER INZITTENDEN DOOR DEN STROOM MEEGESLEURD JOH. L»”"'ERS PAYCLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDS' FVFRANCIER OOK SPOORFONDS van Lord Halifax „HET DOEL WORDT BEREIKT" ER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 25 N EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 47 Minister Romme Verklaring van Oegaki Het sluitstuk der actie Nanking gebombardeerd Fransche staatslieden naar Londen Een rede van Kerrl De slachtoffers Het vloeibare staal spatte rond ft- £en doode en vele ernstig gewon den in staalgietery te Kattowice Pastoor P. de Fauwe, rector F. Wevers en het Statenlid P. Kessels verdronken Een der drenkelingen gered Een bezoek van Von Neurath? Ernstige ontploffing in Frankrijk HANDELSOVEREENKOMST MET JAPAN? DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Kanton bedreigd met bombardement Drie dooden, twee zwaar- en tien lichtgewonden Het zakenleven in Sjanghai ondervond tijdens de Japansche aanvallen groots moeilijkheden. Hoe men zaken deed aan den rand van de Fransche concessie Het Derde Ryk heeft niet de be doeling een eigen staatskerk te stichten Kans op succes is gering; er is tyd noodig voor bestudeering van nieuwe procedures V ADVERTENTIEPRIJZEN I Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Fransche concessie te Sj&hghai zou moeite hebben met levens middelenvoorziening Italië tegen J s De actie voor het K.S.D.-fonds - Èen woord van dank en een laatste woord van mede werking voor de radio NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r 1 Ie Alle Nederlanden heAben Nanking verlaten. conferentie dne f» verdrag k De negen-mogendheden-cenferentie is tot onbe paalden datum verdaagd. Stand o* Donderdag uur v^u: 7a*J Vorige stand: 7«M geering natuurlijk nog niet van het resultaat der besprekingen op de hoogte «ras gesteld. Landgenooten, dit was het, wat ik u van avond nog even zeggen wilde: een woord van dank en een laatste woord om medewerking. Zy de voldoening, die gij, door den afbouw dezer nationale actie, aan uw mede-burgers geeft, tevens tie rijke voldoening voor u «elf. Een ontploffing In Frankrijk kostte drie perso nen het leven. Nader vernemen wy nog omtrent do oor zaak van het vreeselfjk ongeluk, dat de be stuurder, rector Wevers, de kazematten, die aan het kanaal In aanbouw sjjn, blijkbaar heeft aangezien voor de brug. Do Chineesen ondernemen een tegenoffensief ter bescherming van Nanking. Begroeting van Justitie door do Tweede Warner I.hjt. aanvaard. Kapelaan bijstand en Oliesel toe. De lijken De geredde heer Derks le wethouder van de gemeente Heythuizen. gelijk aan het Duitech-Ooatenrykache van 11 Juli 1936. 5. Dultschland verlangt koloniën, die het noo dig heeft in verband met zijn gebrek aan grond stoffen, zijn dichte bevolking en zijn prestige als wereldmacht. Laatste schrijven van Z. H. Exc. Mgr. Schraveu aan s|jn familie. Naar vernomen wordt aal hei onderhoud tmaehen Chamberlain, Eden, Chautemps en Delbos op 19 en 39 November worden ge houden. e U Radiorede van minister Romme over het klee- ding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werk- loozen. e I. I 2 4 0 12 0 3 0 welijk dienden te blijven. Op een vraag van den Labour-afgevaar- digde Arthur Henderson verklaarde Cham berlain. dat geen toeseggingen aan Doltoch tend waren gviisse, en dat de Fransche re- 1 In die verklaring wordt opder meer gezegd, dat de beginselen van het verdrag van Washington opnieuw bevestigd worden. MO En nu komt het sluitstuk van deze actie, zoo- als wij, mijn ambtelijke en nlet-ambteiyke mede werken en Ik, dit hadden beraamd. Wanneer gij woont in een der weinige plaat sen. waar de collecte nog niet gehouden ia, en waar zy slagen moet zooals bykans zonder uit zondering elders het geval is geweest, hebt gy. door de alweer geheel belangelooee medewerking van het bedrijf der posterijen, een briefkaart in uw bus gevonden. Zes vrachtwagens vol zyn er van uitgegaan over Nederland. Want waarvan ik tevoren overtuigd was, weet ik nu: De wekroep, dien ik tot u richt te, is niet tevergeefsch geweest. Het doel, om met Ingang van den winter, tydig den ach terstand In te halen in de gezinnen van die werkloozen, die daarvoor ook zelf wekelijks wat ter zyde leggen hun aantal groeit met den dag dat doel wordt (ik zeg niet Js", maar wordt) bereikt ■Illlllirn LISIIUL '■■tt m ,i .1 w M Dat dank ik aan u, tallooze gevers, die met uw vrye daad myn oproep beantwoord hebt. Dat dank ik niet minder aan al die veelzijdige me dewerking, die het mogeiyk heeft gemaakt, dat etteiyke honderden advertenties in de bladen, nog meer honderdtallen fllmvertoonlngen, en verscheidene duizenden platen konden worder. ontworpen, gedrukt, geplaatst, gedraald, geplakt, zonder dat Mn cent van uw gave daarvoor be hoefde te worden besteed. Dat dank ik tenslotte aan de organisatoren en de uitvoerders van de plaatselyke collecten, die thans bijna overal zyn gehouden. SJANGHAI. 34 Nov. (Reuter). Na nieuwe en talryke versterkingen te hebben gekregen, zyn de Chlneesche troepen tot een tegenoffensief overgegaan, om een Ja- panschen opmarsch naar Nanking te ver hinderen. Van Chlneesche zyde wordt medegedeeld, dat de Chlneesche troepen Oesi nog bezet houden. De Japansche voorhoede, welke de stad bereikt heeft, werd teruggeslagen. Aan den NoordeUjken oever van het Tal meer, tusschen Oesi en Wanting, wordt hevig gestreden. Te Tslngtao is de staat van beleg afgekon- dlgd, naar aanleiding van het verschynen van twaalf Japansche oorlogsschepen op 60 myi ten Zuiden van de stad. Zorgt, landgenooten, dat er weer zes vrachtwagens vol van binnenkomen, maar danbeplakt met Mn of meer postzegels, met postzegels van groote waarde of met postzegels van kleine waarde, al naar ge lang ge kunt. Elke cent van de opgeplakte postzegelwaarde, letterlyk elke cent ervan, zonder eenigen aftrek welken ook, komt ten goede aan het fonds. Plakt uw zegel of zegels op de briefkaart en bust haar, en de uit komst zal wezen, dat het doel, waarvan ik nu zeg dat het bereikt wordt, dan bereikt ia. Het gezelschap kwam van een vergadering van Jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de ernaast loopende Zuid-Wlllemsvaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, mis schien in de meening, dat hy reeds zoo ver was gevorderd, dat hy rechts af kon slaan, om in de richting Heythulzen te ryden, her stuur krachtig naar rechts omgegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid-Wlllemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwa men verschillende dorpsbewoners toegesneld. Luttele minuten later was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman begaf zich onmiddelUjk te water. Inmiddels hadden de inzittenden van den auto kans gezien het portier te openen en uit den wagen te klimmen. Alleen de heer Derks - was de zwemkunst machtig. Hjj zwom naar den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen x|jn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, ver dronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogenblik in het ka naal stond, meegesleurd. In de bestaande omstandigheden kan de conferentie niet met kans op succes bijdra gen tot de verwezenlijking van het pro gramma. Er is t|jd noodig voor de bestu- deering van nieuwe procedures; een ver daging voor onbepaalden t|jd Ie noodig. Een groot aantal koelies zoekt nog steeds onder de puinhoopen naar dooden en ver misten. waarvan het aantal thans reeds 163 bedraagt. De negen-mbgendheden-conferentle heeft -- vanmiddag twee byeenkomsten gehouden. In de eerste zwichtte de Chlneesche dele gatie voor den drang van verscheidene an dere delegaties; zy stemde in met dan tekst van de slotverklaring. zyn per ziekenauto naar het 8t. Jans-ziekenhuis te Weert overgebracht. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd by omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en on- middeUyk onder de wol heeft gestopt. Japansche vliegtuigen hebben pamfletten om laag geworpen boven Kanton, waarin de bur gerbevolking gewaarschuwd wordt de stad te verlaten, aangezien deze meedoogenloos gebom bardeerd zal worden. In de Fransche concessie te Sjanghai heeft vandaag een groot aantal Chlneesche vluchte lingen getracht, de rystwinkels te bestormen. De politie moest met den gummistok tegen de menigte optreden. Naar verluidt, zou men by de levensmiddelenvoorziening in de Fransche concessie met aanzienlyke moeliykheden te kampen hebben. Schout-by-nacht H. Ferwerda wordt aaet in gang van 1 Januari a.a bevorderd tot vice-ad- miraal. Japansche vliegtuigen hebben vanmiddag voor het eerst sedert 36 September de hoofd stad gebombardeerd, tengevolge waarvan schade werd aangericht aan het museum en het ge bouw van de nationale vergadering. Behalve Kanton hebben de Japansche vlieg tuigen ook het aan den anderen kant van de Kantonrivier gelegen eilandje Honan gebom bardeerd. BRUSSEL, 24 November (Belg.) De negen-mogendheden-conferentie is na de bijeenkomst van hedenmid dag tot onbepaalden datum verdaagd. Toen, korten tyd geleden, de nationale actie voor het kleedlng-, schoeisel- en dekkingfonds werd ingezet, heb ik, als minister van Sociale Zaken, met vertrouwen werkend Nederland op geroepen, door een vrijwillige daad te voldoen aan den zedelyken plicht, mee te helpen aan een noodzakclyke verlichting van de zorgen van de buiten hun scheld werkloose landgenooten. Nu deze nationale actie ten einde begint te loopen, is het met versterkt vertrouwen, dat ik U vanavond nog een enkel kort woord kom seggen. Woensdagavond om half twaalf Is de auto met een takel uit het water gelicht De remmen van den vragen zaten vast, aoo- dat men vermoedt, dat de bestuurder op het laatste oogenblik nog getracht heeft het on geluk door krachtig remmen te vermijden. Geeft uw medewerking ook aan den bouw van dit sluitstuk ik vraag het u met evenveel aandrang als vertrouwen. Daar moet, op Sociale Zaken, van die briefkaarten een gansch monu ment groeien, een monument, dat getuigt van de saamhoorigheid van werkend Nederland met werkloos Nederland, een monument, dat blaadje voor blaadje verrijst, doordat In elk deel van ons land, in stad en In dorp, huls aan huls de bouwstof wordt geleverd; een postzegel op de kaart, en de kaart in de brievenbos. En dan tenslotte nog dit. Ik heb straks ervan gewaagd, dat alle leveranties en diensten, die op zoo ruime schaal verleend zyn om de gevoerde campagne te steunen, aan het fonds niets heb ben gekoot, noch zullen kosten. Dat geeft my aanleiding, van deze gelegenheid gebruik te maken, my in het byzonder nog te richten tot hen, die niet door leveranties of prestatie hunner onderneming, hun medewerking hebben kunnen verleenen. Ik weet natuuriyk. dat ik u. een en kele uitsondering daargelaten, op dit oogenblik niet spreek in uw kantoor bt fabriek, maar dat ik u lastig val In uw huiskamer. Ik weet daar enboven. dat er onder u zyn die zeer belangrijke giften aan het fonds hebben doen toekomen. Maar voorzoover er nu onder u zyn. die nog achterstaan, maar uiteraard niet achter willen biyven. by het prachtige voorbeeld, dat talrijke collega’s van u gegeven hebben, veroorloof Ik my. deze laatste maal dat ik voor deze actie persoon lijk met u In verbinding by, u nog eens met nadruk te noemen ons gironummer: K. 8. D- fonds. no. 141400, Den Haag. Want al is de post- zegelrulmte op de briefkaart groot Ik vrees, en hoop tegeiyk, dat zy voor u niet groot ge noeg kan wezen. De den twee statenleden. In de -tweede byeenkomst verzocht de Chl neesche gedelegeerde, terwijl hy de slotverkla ring In een geest van solidariteit wenschte te aanvaarden, kennis te nemen van zyn eigen verklaring, én deze aan de elndverklarlng toe te voegen. De Chlneesche verklaring betreurt het, dat de Chlneesche voorstellen tot het aanvaarden van zekere stellige maatregelen niet In over weging zyn genomen. De delegatie is van mee ning, dat deze gemeenschappeiyke actie onont- beeriyk is by iedere poging, een einde te ma ken aan de Japansche agressie, en het herstel van den vrede in het Verre Oosten te verhaas ten. e De afgevaardigde van Nleuw-Zeeland en de voorzitter. Spaak, brachten vervolgens hulde aan de verzoeningsgezindheid der Chlneesche delegatie. Ook Norman Davis, Lord Cranborne en De Tessan namen het woord. De Ryksminister voor kerkelyke aangelegen heden Kerrl heeft in een rede, waarin hy ver klaarde, dat de natlonaal-socialistlsche wereld beschouwing den band met God en de godde- lyke ordening erkent en waarin hy het oude stokpaardje bereed, dat de nattonaal-socialls- tische staat geen misbruik der religie voor po litieke doeleinden kon dulden, twee uitspraken gedaan, die met het oog op beweerde plannen over het stichten van een Dultschgeloovlge Staatskerk niet zonder belang zyn. Deze luid den: Generaal Oegaki, lid van den advlséerenden raad der Japansche regeerlng, heeft tegenover vertegenwoordigers van de bultenlandsche pers verklaard, dat de houding van Japan In het Chineesch-Japansche conflict niet Is veranderd. Hy verklaarde o.a., dat de Japansche regeerlng volgens het beginsel „China voor de Chinee sen” het Chlneesche volk self zal laten beslis sen omtrent zyn toekomstlgen regeerlngsvorm. Daar het militaire optreden van Japan niet tegen het geheele Chlneesche volk is gericht, doch tegen de anti-Japansche communistische elementen In China, is een oorlogsverklaring niet noodig geweest. Een oorlogsverklaring had Na afloop van dit bombardement leverde het eilandje een gruweiyken aanbllk op. Personen, <Jje in roeibootjes te hulp waren gekomen, vonden de drie slachtoffers op groo- ten afstand van elkaar, zy brachten de dren kelingen aan boord en voeren er yilngs mee naar den waL Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter Van der Wouw uit Nederweert, die de eerste hulp verleende, en een geneesheer van het St. Jansziekenhuis te Weert, die na gewaarschuwd te zyn, met* een verpleegster ter plaatse ver scheen. kunstmatige ademhaling toegepast, waarby ook nog van een zuurstofapparaat ge bruik werd gemaakt. Dit alles heeft echter niet mogen baten. P. Geraets verleende geestelijken diende den slachtoffers het H. LONDEN. 24 Nov. (Havas). Het bericht, dat Neville Chamberlain en Eden gisteravond door bemiddeling van de Fransche ambassade te Londen een ultnoodiging hebben gezonden aan Chautemps en Delbos om einde dezer week at de volgende week naar Londen te komen om den internationalen toestand te bespreken, wordt thans bevestigd Hedenmiddag heeft de Britsche minister van Bultenlandsche Zaken, Eden, In het Lagerhuis op een vraag naar den datum, waarop de reis van Von Neurath naar Lon den zou kunnen geschieden, verklaard: .JEr Is nog geen enkele schikking getroffen voor een dergeiyk bezoek.” Op de vraag, of de reeds tot Von Neurath ge richte ultnoodiging eventueel herhaald zou wor den, weigerde Eden antwoord te geven. Uit de vry nauwkeurige Inlichtingen, die in politieke kringen konden worden verkregen, biykt, volgens Havas, dat by de besprekingen die Lord Halifax in Dultschland gevoerd heeft, de volgende hoofdpunten naar voren getreden zyn: L Dultschland houdt zich by het stelsel van tweezydlge verdragen door onderhandeling tus schen de staten afzonderiyk. 2. Het koestert geen stelselmatlgen afkeer je gens Genève en zou eventueel mettertijd niet weigeren, terugkeer te overwegen naar den Vol kenbond, indien deze sou worden hervormd. 3. Dultschland heeft in Mldden-Europa geen territoriale bedoelingen. 4. Met Tsjecho-Slowakije wenscht het betrek kingen van goede nabuurschap, die verkregen zouden kunnen worden door rechtstreeksche LONDEN, 24 Nov. (Reuter). In het Britsche Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain, na er nog eens op gewezen te hebben, dat het bezoek van Lord Halifax aan Dultschland ge heel van particulieren en nlet-officieelen aard was, op een desbetreffende waag van den La- bour-afgevaardlgde Thurtle verklaard, dat de besprekingen, die Halifax met Hitler, Goering, Goebbels en andere leiders In Dultschland heeft gevoerd, een vertrouweiyk karakter droegen, en dat hy er van overtuigd was, dat het Huls niet van hem zou verwachten, dat hy hierover in dit stadium een nadere verklaring zou afleggen. Het b echter m|jn meening, soo vervolgde Chamberlain, dat het bezoek van waarde b geweest voor het bevorderen van het naar myn meening in belde landen algemeen gekoesterde verlangen naar de totstand koming van 'een beter wederzjjdsch begrip. Op een andere vraag antwoordde de premier, dat hy er wel op wilde wijzen, dat de In de pers verschenen beweringen niet slechts onverant- woordeiyk, doch tevens in hooge mate onjuist zyn. Op een vraag van Attlee antwoordde Cham berlain, dat er geen formeele afspraak met de Duitsche regeerlng bestond, dat omtrent den aard der besprekingen geen by zonderheden kon den worden medegedeeld, doch wel was men VESOUL, 24 Nov. (Ifpvas) Door *n hevige ontploffing in de machinekamer van een ge sticht voor zwakzinnigen te Vesoul zyn drie werklieden om bet leven gekomen, twee ernstig en tien licht gewond. 2. LHEUNOEN9CHAAL Zij, die zich blind staren op HET GEMID DELD AANTAL LEERLINGEN per onderwij zer, begrijpen weinig van de toestanden aan onze scholen. Ondanks de bijna 4ME ONBETAALDE KWEKELINGEN MFT-AKTL zijn er in Nederland: 8000 klassen met meer aan 40 leerlingen 5650 klassen met meer dan 45 leerlingen. 900 klassen met meer den 50 leeilingen. Kath. Onderw Verbond. Ten eerste: Het nationaal-socialistische re giem heeft geen religieus-hervormende bedoe lingen, doch is slechts bedacht op de beveiliging van den Dultschen Staat en de eendracht en de eenheid van het volk. Ten tweede: De party Is geen rechter over religie en wil dat ook niet zyn. Evenmin heeft zy - de eerzucht een nationaal-soclallstlache .taatskerk te stichten. panache Persbureau Domei kondigt aan, dat binnenkort een handelsovereenkomst tusschen Japan en Nederland zal worden gesloten. Aneta kan dienaangaande mededeelen. dat by officieele instantie» hieromtrent niets be kend te. BUREAUXHOF 6, MXMkMl fglefoon Administratie 4330, Redacti* 4220 ABONNEMENTSPRIJS i Par kwartaal voor Alkmaar f2.— Vtxx buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door da N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met gedkutreerd Zondagsblad 10.60 booger De zoo Jammeriyk om het leven gekomen Pastoor P. J. de Fauwe, werd geboren In 1874, ontving de H. prlesterwyding in 1898 en war van 1921 af herder der parochie Leveroy (L.) Woensdagavond tegen zes uur heeft zich even vódr Je Hoogbrug te Nederweert, een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbjj drie personen het leven verloren. Het zijn de rector van de landbouwhuishoudschool te Posterholt, de Z. E. heer F. Wevers, Pastoor P, J. de Fauwe uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten van Limburg, de heer P. J. Kessels uit Heythuizen. De vierde inzittende, de heer Derks, eveneens uit Heythuizen, kon worden gered. De ItaUaansche verklaring, die zich keert tegen de motiveering der slotverklaring, zal eveneens aan die slotverklaring worden toe gevoegd. Rector Wevers werd geboren in 1893 en priester gewyd in 1918, waarna hy zich vooral aan de belangen der boeren wydde. Vooral by de jonge boeren was rector Wevers zeer ge liefd. Hy hield lezingen, organiseerde studie dagen en gaf vele retraites. Ook dezen avond had rector Wevers nog gesproken over de zelf opvoeding van den Jongen boer. De heer Kessels was vader van een groot ge zin. Als Statenlid kwam hy vooral op voor de kleine boeren. bovendien bepaalde internationale moeliykheden mede kunnen brengen. Antl-Britsche gezindheid heerscht in Japan slechts in bepaalde kringen en niet onder het geheele Japansche volk. De vyandlge houding jegens Engeland Is, naar Oegaki zelde, een ge volg van de overtuiging, dat eenlge groote mo gendheden China moreel en militair terzyde staan, waardoor de beëindiging van den oorlog wordt vertraagd. Met betrekking tot de binnenlandsche politiek wees Oegaki erop, dat een wyzlglng van het tegenwoordige regeeringsstelsel in den geest van een totalltalren staat voor- loopig waarschyniyk niet teverwachten is. Indien de stryd echter nog lang zou duren, met als gevolg een vermeerdering van de Japansche offers, zullen er onvermydeiyk veranderingen komen in de nationale aspi raties van Japan. KATTOWICE, 24 Nov. 4DJ<e j in ria staalgto. dér „Priedenshüette” Is heden een ontplof fing geschied ten gevolge waarvan het vloeibare metaal rondspatte. Zeventien arbeiders werden getroffen en bekwamen ernstige verwondingen’ een der gewonden overleed kort na het ongeval. tlrie arbeiders zyn zoo zwaar gewond, dat hun leven gevreead moet worden. zal opnieuw kunnen wor- byeengeroepen door den vocnlttèr et Chamberlain legde in het Britache Lagerhui* een aobere verklaring af ever de reia van Lord Halifax naar Duitochland. -i 1 De minister van Sociale Zaken, prof, mr. C. P. M. Romme, heeft Woens dagavond over beide zenders de vol gende rede gehouden:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1