NIEUWS HOORN H Een kwart eeuw Raadsverslaggever ALKMAAR Drie aanrijdingen berecht door den Hoomschen Kantonrechter Blokker jubileert ÏL^sschen 'JL en 41KruiUorer^ ^SJ Onze correspondent te DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 UIT SCHAGEN „BOEFJE” „Nog steeds levenswaar” BANNE HOORN Verkiezing bestuursleden T VELD Het lichtende kruis op onze kerk *T ZAND Men zij gewaarschuwd HOORNSCHE ARBEIDSBEURS DE BURGERWACHT Belangrijke jaarvergadering Geen alcohol op den weg! LINKS IN DE BOCHT Verdachte, die nergens Krappe bocht van weet BURGERLIJKE STAND De „opstandige” uit het jaar 1910 In het Katholiek vereenigingt- leven neemt de heer J. A. Bolten een eerate plaata in Vergadering der afdeeling Weit- Friesland te Hoorn R. K. BRANDSTOFFEN HANDELAREN INSCHRIJVINGEN HANDELS* REGISTER Carambole tuaachen motorrijder en groentekar op het Keern Gevolg: drie gewonden 473 werkzoekenden ingeschreven *n l Moedig initiatief Lugt Bakker, las de 15 Januari 1931: d. Lugt te Blokker, dat door hem werd ontworpen en geen on- in Eng, Rüksstraatweg lood- ver- alle Michels, Dr. van Pelt- Pension als een geven: en heelemaal erg. hü kon het zich blijkbaar nog niet herinne ren verliet de G. de zaal. Overleden: Arie Schuifelen, wed. van Antje van Boven, oud 92 jaar. Joh. C. Berger. Hellooërdük 20, tnelkslUter en winkel in boter enz. Chemlcallënhandel C. Brujjn en A. de Vet, Eet ligt 1 de kt Limmen: W van der B 91, kruidenierswinkel. Behagen: K. Kistemaker, Loet E 134, brood- Ver Hoogl avonc koope gunnl kolfbi en samei wed. 1 Wijzigingen: Alkmaar: A. Molenaar, Groot Nieuwland D 18. barbier, overgegaan aan A. Molenaar Jr. Weder, Leeghwaterstraat 17. winkelier in K.R de Ki de oj »Trov ■y K. ruste: het kruis' bespr strevi werk kond* Texel: D. J. Roeper, Warmoesstraat 81, Den Burg, schilder. J. G. Oele, Koogerweg 18, Den Burg, Ve In hi de plaat Pri de n winst zet 1 hij n „ver! vertr curst in 't Ve spree Vera: Hiog of te Kerk de oi oefen en d< van opgei woon state XI h meev laiels malte ondei ons 1 zün kant Zie 1 In E BU bodei teljjk leek, recht word: Maat schot over Wl actie niet recht een I aan veran Verai bij zot zijn Boog Hie Del betee den i de K St, J zy zt But de at neme naast gezel kroel: bloei Ozn. Het berno Het met Bes G. R wordt Jacob De Recto Hie For avont Pord- van c Wage: succe Nlewwe zaken: Vb Oost ten koch Pei land, Hoor Pe H.A., Oeza Vee waart 2—K. K e voltooiing van een katboüska On» verzltelt aal al uw Inspanning etechen, maar het ia Mün vurige en tanige wenseh, dat gij dit groote werk, van «oo’n verstrekkend belang voor uw land en uw getoet. tot een goed einde aalt brengen. Paus Plus XI op de audiëntie MJ <to heiligverklaring van Petrus CMriataa, 20 Mei 1928. sonen noemen we alleen de namen. Het waren Else Willart, Helene Berth*, die de rol van „Floddermadam'' uitmuntend vertolkte, Miny Ward, haar zoontje. Gerard Arbous, Bob Oosthoek, C. Dommelhulzen. die de rollen van politieagent en deurwaarder voor zjjn rekening nam, Jan van der Linden, de ci pier en Anton Roemer. Er werd als gewoonlijk goed tooneel gegeven; een der mooiste avonden voor de meeste aan wezigen, die harte.'ljk de hoofdfiguren hebben beapplaudlsseerd en nog lag zullen degenen, die dit weer hebben genoten denken aan dezen tooneelavond en aan-Mevr. Annie Melsertvan Ees in het bijzonder. „Nat en Vermaak" De door de gemengde tooneelvereenlging Nut en Vermaak alhier, is Zondag en Dinsdag opgevoerd revue „Wü zijn niet bang”, is een succes geweest. Beide avonden was de zaal van den heer Brouwer tot in alle hoeken gevuld. Alle medewerkende spelers en speelsters bleken hun rollen goed machtig te zjjn. Veel moeite is er aan besteed, om alles zoo goed mogelijk te doen slagen. Maar het publiek heeft het ge- bodene wel gewaardeerd. Allen gingen uiterst voldaan huiswaarts. Bur z. var semai Jarinj Gei retha Vries Ove men Plitje Oude Mink, J19: a I Schot l On< Frank De zaakjes, Woensdagmiddag voor den Hoorn- schen kantonrechter behandeld, waren over het algemeen van weinig bej^ng. Alleen die betref fende drie aanrijdingen waren van ernstiger aard. Hiervoor werden den ook terecht flinke boeten geëiacht. Het eerste zaakje bracht voor de balie L. F- van G., chauffeur, die in een bocht te veel links gereden had. Was er om den hoek de broodkar van N. A. niet komen aanrijden, dan zou er geen haan naar gekraaid hebben! Verdachte v. G. reed met het voorwiel van zijn wagen over het trottoir, tot grooten schrik van den bak ker. die niets anders wist te doen, dan „haast je, rep je" z’n broodkar terug te trekken. Ech ter, de auto had blijkbaar zin in een omhelzing, evenals de bestuurder, die naast zich z'n meisje had zitten, zoodat er een vrij onzachte aan raking tot stand kwam tusschen den bewuster, auto en de broodkar. Kantonrechter: ..HU staat bekend woeste rijder, hè?” Getuige: ..Daar kan ik niet over oordeelen”. Kantonrechter: „Rijdt u woest?" Van G.: „Wel eens hard, maar niet woest”. De ambtenaar toonde echter geen medelijden En~Tnneg ;f 9tt-— nf 25 dagen. temeer dasu- ver dachte niet zeer goed bekend staat. Verdachte vond de bocht echter te gek. waar op de ambtenaar antwoordde: „U zat misschien naar uw meisje te kijken!" De kantonrechter was wat meer dement en van het O. E. B. te Blokker. Toén het net over- vonniste 20.— of 20 dagen. Woensdagavond heeft de Vereenlging „De Hoornsche Burgerwacht” haar algemeene ver gadering gehouden in hotel „De Keizerskroon”. De vice-voorzltter, de heer Te Lintei Hekkert, opende met een hartelljk welkomstwoord en Aul Rul te brug wage: Wk t gesllp wjjl 1 Werdi Spr. noemde de heele regeling een aanflui ting van goed recht. We mogen haar niet aan vaarden. want ze beteekent zelfmoord. Meer dan ooit is thans organisatie noodzakeiyk, want zonder vereenlging wordt men verkocht en verraden, aldus spr. Door een groote organi satie ook zal men van de vestigingswet dezelf de voordeelen plukken als thans de slagers en kappers genieten. De voorzitter dankte den secretaris voor diens De heer J. A. Bolten viert zijn zilveren jubileum als Raadsverslaggever der gemeente Blokker BU de Gemeentelijke en Districts-Arbelds- beurs te Hoorn, waren Zaterdag 20 November 1937 ingeschreven in totaal 473 werkzoekenden (waarvan werkloos 482) onder wie: Grafische Vakken, drukkers 3, typogr. teeke- naars 1, zetters 4; Bouwbedrijven enz., beton werkers 2. beh. stoffeerders 3. meub. stoffeer ders 1, grondwerkers 54. metselaars 7. opperlie den 25, schilders 22. steenhouwers 1, stucadoors 3. straat makers 8. timmerlieden 39. voegers 1; Houtbewerking, enz.: borstelmakers 1, houtbe- toen nog maar enkele dagen was blUven door- rijden HU was, volgens zUn zeggen, geen wilde rijder, zoodat hU het er maar op gewaagd had. Voor dit argument zwichtte mr. Thomas, die de plaats van mr. Van Brandeler innam, ech ter niet en de vrachtrUder werd beboet met 10.of vUf dagen. Woensdagavond was mevr. Annie V. C Melsertv. Ees In Behagen en gaf zü wederom „Boefje", zooals zU dat al honderden malen gaf, ontroerend, groot en levenswaar. In Theater Royal werd „Boefje” gisteren avond opgevoerd door het Ver. Rott. Hofstad- tooneel onder leiding van Cor v. d. Lugt Mel sert. De tamelijk goedbezette zaal heeft de hoofd vertolkster hartelUk toegejuicht reeds bü haar eerste optreden. Een buitengewone avond was deze met veel groote momenten, vooral in feet samenspel met Ludzer Eringa. als mr. Halma, „patroon van Pro Juventute". WerkelUk groot was de wijze, waarop Eringa aan de rol van beschermer van het schoffie gestalte gaf. De gevangenis- en rechtszaal-scènes werden uitmuntend gespeeld. Met de gebeurtenissen op „Bühne” leefde de geheele zaal Intens mede. Dit is dan ook geen tooneelspel meer. “S regisseur Cor v. d. ituk heeft, behoeven we wel niet nader aan te duiden, het is vol doende bekend. Daarom is het voldoende te zeggen, dat er is gelachen en geweend. Er wa ren beklemmingen van angst en opluchting, met den hartslag van ’t wisselvallig leven op en neer gaande, zooals dat zich verschillend aan lederen mensch voordoet. Opa werd fUn getypeerd door Guus Oster en Ed. Palmers, die wel extra moet genoemd worden en die een pracht spel vertoonde als broeder-overste na eerst de rol van President van de Rechtbank te hebben vertoond. In de vertolking van het echtpaar Grovers treden, daarvoor is ook een groep vrijwilligers waren piet Bron en Enny HeymansSnijders noodlg We hopen niet dat de burgerwacht noo- enorm Zoo kunnen we ons de ouders v dig mag blüken, maar het is toch heel goed dat „Boefje” denken. Het zusje werd knap weerge- xU er geven door Cecile Boek. Van de verdere per- Lid zijn van de burgerwacht is een biüten- sonen noemen we aueen de namen. Het waren gewoon verantwoordelUke taak. Als ooit het wlllart, Helene Mlml Boe<nach oogenblik komt, waarop de burgerwacht bande lend zou moeten optreden, dan zouden de réden geoefend moeten zUn. De oefeningen moeten niet alleen practisch maar ook theoretisch voldoende zUn. Discipline pn tucht zUn de voornaamste grondslagen voor een goed vereenlgingzleven. Hierop dankte de voorzitter voor de welge meende woorden van den kapitein. Na het dankwoord van den voorzitter sprak tenslotte de heer H. Joop, commandant van „De Hoornsche Burgerwacht", die de inrichting van de burgerwacht uiteenzette. De voorzitter bracht een speciaal woord van dank aan den werker op den achtergrond, den heer de Boer, en den aftredenden secretaris en sloot hierna de vergadering. Gisterenmiddag is een voor den winkel van V. en D. staand rUwlel ontvreemd, doch later teruggevonden. Het zich daarop bevindende koffertje met inhoud was echter verdwenen. Na een Amsterdamschen rijwielhersteller, die zonder vergunning in de buurt van Medemblik gevlscht had en tegen wien 3 werd ge- eischt, stond de Wervershoofsche vrachtrUder M. V.’terecht, die met zUn wagen bü een rem proef binnen 72 meter stopte, terwUl hU binnen 13 meter had moeten stilstaan! V. beweerde, dat de reparateur geen rijd had gehad en dat hU Werkers 20, (waarvan werkloos 14), kistenma kers 6, meubelmakers 2; Kleedlng en Reiniging: kappers 2, kleermakers 4. naaisters 1; Bewer king van leder eng.: Schoenmakers 2, vellen- blooters 1; Metaalbewerking: bankwerkers 15. electrlclens 2. loodgieters 3. lUnwerkers 1, ma chinisten 7. monteurs (auto) 1, monteurs (ra dio) 1, monteurs (schrijfmachines) 1. monteurs (verwarming) 2; Papier: boekbinders 1; Be reiding van voedlngs- en genotmiddelen: bak kers 5, kaasmakers 2, molenaarsknechts 4, sla gers 8. sigarenmakers 28 (waarvan 27 werkloos) sorteerders 1. tabaksbewerkers 3; Landbouw enz.: landarbeiders 17, tuinders 10; VlsscherU en jacht: visschers 2; Handel: kaasknechts 5, etaleurs 1, magazijnbedienden 12. reizigers 5; Verkeerswezen: chauffeurs 20, expeditleknechts 2. incasseerders 1, loopjongens 1, schippers knechts 2. sleepers 1; Vrije beroepen: kantoor bedienden 4. kantoorbedienden <vr.) 2, bouwk teekenaars 3, bouwk. opzichters 1, teekenaars (reclame) 1, teekenaars (hand) 1; HulaelUke diensten: dagmeisjes 4, dienstboden 1. werksters 3; Ongeschoolde e.a. arbeiders: losse arbeiders 77. Bovendien 24 transportarbeiders, die voor het grootste gedeelte bü tusschenpoozen werken en niet in het getal der werkloozen zün begrepen. ging aan de provincie kreeg hu eervol ontslag en solliciteerde naar dezelfde functie te Heiloo. Maar voor de tweede maal in zijn leven werd het hem onmogelük gemaakt zich in zün ge boorteplaats een positie te verwerven. Met zes tegen vüf stemmen werd hU. hoewel no. 1 van de voordracht, gepasseerd en de tweede voor gedragen benoemd. Waarom? Omdat hü Katholiek was. We clteeren ons blad van Tweede secces veer E.M.M. Dinsdagavond vond in de zaal van den heer G. A. de Wit de tweede opvoering plaats van het stuk van Chr. van Bommel, Louw en H. Bakker „Roöbedoes”. Het Valt te betreuren, dat de opkomst dezen keer zoo miniem was. De pastoor opende met een woord van wel kom aan het gering aantal aanwezigen. HU haalde het voorbeeld aan van St. Augustinus, die eens voor een klein aantal moest preeken en hun geen verwUt wilde maken, omdat dan juist de goedwillenden het verwüt te hooren zouden krügen. De vertolking van de hoofdrol was overwel- het van ware liefde digend. De speelster deed denken aan een vol leerd actrice. Het spel van de anderen deed er weinig voor onder. De avond mag ondanks de geringe belangstelling voor 100 procent geslaagd heeten. De heer Vendel sprak tot slot een af scheidswoord. Het bewijs is geleverd, dat E.M.M. iets kan. Ja meer kan dan de doorsnee-amateursclub. P. de G„ metselaar te Broek op LangendUk. was met zün vrachtauto piet genoeg uitgeweken naar rechts, waardoor hü een aanrüdlng met een fiets had veroorzaakt. De fletser F K had een tik met den achterkant van den wagen gekregen, waardoor hü met fiets en al over een langs den weg staand hek rolde. Zoowel K. als zlfn fleta hadden kneuzingen opgeloopen, wat de niet geringe onkosten van 8.10 voor de fiets en 6.voor de jas van den aangeredene ten gevolge had. Getuige J. P., bakker te Hoog- karspel. had K. op den grond zien liggen en naar zün zeggen „verschoot hü er van"! Verd. P. de G. beweerde van het heele geval niets gemeikt te hebben en was rustig door gereden. Groot was zün verbazing, toen hu na een week een dagvaarding thuis kreeg De kan tonrechter trachtte G 's geheugen wat op te frlMchen. echter zonder resultaat. Hij herin nerde zich niets van het geval! De ambtenaar vond het snüden in de bocht een zeer gevaar- lüke manoeuvre en vroeg 20.of 15 dagen. Bovendien zou de G. de onkosten moeten be talen. Verdachte zei echter: „Voor acht gulden heb je al een nieuwe fiets". Ambtenaar: „Vit Japan, zeker". Dit nam niet weg, dat de G. de onkosten veel te hoog vond De kantonrechte: kon xteh dat heel goed indenken, maar stond er op. dat ae roekelooze rüder toch 14.10 zou betalen, plus het vonnis, dat luidde 10 of tien dagen. Op de vraag of de G. in hooger beroep wilde gaan, antwoordde hü. dat hü er eem eens over moest denken en met een zeer verbaasd gezicht a/d aan J. A. Schoort. Den Helder: Coöp. Aankoopver. en Graan- malerij ,JJe Hoop” G.A; bestuurswijziging. De Rüp: Jac. Molenaar, Rechtestraat 38. kapperszaak en sigarenwinkel; overgegaan aan N. Bank. Bint Maarten:. Wed. P. Brander, B 80, kruide nierswinkel; overgegaan aan P. Brander Pz. Opheffingen: Bergen: laan 12. Een goede bekende en vanaf de oprichting een goede vriend van het Noord-Hollandsch Dagblad viert in deze dagen de juiste datum' is niet precies na te gaan een jubileum: ge durende een kwart eeuw nJ. te de heer J. A Bolten raadsverslaggever der gemeente Blok ker en in die 25 jaar heeft hU nimmer ook maar één enkele raadsvergadering verzuimd. Het te wel een eenlgszins ultzonderlUke wüze. welke leidde tot de benoeming van den heer Bolten in deze functie. De heer Bolten toch was als verslaggever der Raadsvergaderingen van Blokker aanvankelUk niet werkzaam in dienst van een krant, doch werd erheen gedirigeerd door de plaatselUke R. K. Klesvereenlging op een „salaris" van f 10— per Jaar. welk bedrag al spoedig aangevgld werd door de vergoeding hem toegekend door het blad, dat hem eveneens als verslaggever aanstelde. En sindsdien heeft hü deze functie, ook voor <mze krant, waarge nomen op een wüze. waarvoor wü groote waar- deerlng hebben. Drie burgemeesters zag de heer Bolten als Raadsvoorzitter, t.w. de heeren C. Koeman, F. van Helvolrt en H. Oostveen. Van de Raadsleden, die bü het begin van zün optre den deel uitmaakten van de Biokkersche vroed schap, is er niet één meer over. We ondervroegen den Jubilaris naar zün be levenissen in de afgeloopen 25 jaar. Veel viel er niet te vertellen; er was zoo goed als niets büzonders gepasseerd. Alleen herinnerde de heer Bolten zich nog met 'genoegen, dat een maal met een door hem verzorgd Raadsverslag zelfs in Amsterdam gecolporteerd werd Dat was in den dlstrlbutietUd. Burgemeester Van Hel volrt had toen gedurende ongeveer anderhalf uur één van de wethouders die belast was met de zorg voor de distributie zóó de huid vol gescholden, dat een buitengewoon interes sant Raadsverslag er het gevolg van kon zün. De krant, waarvoor de heer Bolten werkmam was, gaf er zelfs een extra-editie voor uit en in de hoofdstad riepen de I- „Koopt en leest het Raadsverslag van Blokker." Dat beteekende een moot succesje voor onzen trouwen medewerker, die zeer tevreden was over de medewerking, welke hü in het alge meen van autoriteiten en vereeniglngsbesturen mocht ondervinden. Slechte eenmaal had hü meegemaakt, dat hü geweerd werd: toen burge meester Koerhan Jubileerde, werd deze In alle deelen der gemeente Blokker gehuldigd en overal was de heer Bolten getuige van de plech tigheid. Overal, behalve bü het feest op de Roomsche school. Daar wenschte men hem niet toe te laten. Dat hem als Roomsch verslagge ver van een Roomseb blad bü een Roomsche Instelling dit moest worden aangedaan. zie. dat is iets, wat de Jubilaris nog moellük kan verkroppen. Evenals hem nog plaagt het op treden van een veldwachter, die hem in het af geloopen winterseizoen persé niet wilde toela ten tot een tooneeluitvoering, welke hü ambts halve wenschte bü te wonen. En dat enkel en alleen, omdat deze dienaar van de H. Her mandad een „persoonlijk feit" met onzen cor respondent had. Maar overigens had de heer Bolten Mngenaamheden ontmoet. Tenminste geen onaangenaamheden als ver slaggever; wel als voorman In de sociale be weging en als Katholiek. In het vereentglngsleven te Heiloo waar hü geboren is nam hü een zeer vooraan staande en. vooral, een vooruitstrevende plaats ta. Het was In de beginperiode van het Katho liek organteatleleven te Heiloo; de mannen-aan- het-roer waren van de conservatieve richting en een type als onze vriend Bolten ging hun veel te ver; dat was haast 'n „rooie'n op standige. Men ging hem daarom maar liefst uit den weg en de heer Bolten die bestemd was om als oudste zoon zün vader in diens timmer bedrijf op te volgen voorzag ook moeilükhe- den In saken, weshalve hü de wijste partü koos en Heiloo metterwoon verliet, om zich Augustus 1910 te Blokker te vestigen. Heiloo verloor een prima vereenlglngskracht. die oa. de eerste offlcleele Heiloosche processie naar Onze Lieve Vrouw ter Nood, onder leiding van Kapelaan W. Nolet. organiseerde, en die zooals wü in het proefnummer van ons blad d.d. 31 Augustus 1907 lezen toegezegd had. onze krant te helpen verspreiden door de pro pagandaclub. waarvan hü voorzitter was. Anna Paulowna: J. Muntjewerf Ezn Lage- dük 15, handel In brandstoffen en kruideniers waren: rechtsvorm gewüzigd. Egmond Binnen: P. Ruiter. Blotweg 367, Eg- schrüver een repetitie mond a/d Hoef, broodbakkerü; overgegaan bügewoond en deze heeft 'hem zooveel trouwen geschonken, dat hü niet geaarzeld heeft, een prima voorstelling in het verechiet te zien. Volgens het bepaalde van het Algemeen'Wa- terschapsreglement voor Noord-Holland komen van de banne Hoorn op 31 December 1937 de heer G. Scholten voor aftreding en de heer P. van der Lee voor periodieke aftreding in aan merking. De daarvoor vereischte stemming vond Woensdagavond tusschen 6 en 8 uur plaats in hotel „De Doelen”. De heer P. van der Lee werd met 22 stemmen herkozen en gekozen met 13 stemmen de heer Jn. de Boer Czn. propagandistisch woord. Omdat de importeurs het niet willen, te de conventie nog niet van kracht geworden, maar door onze organisatie moeten we het In werking treden geheel be letten, want er is hier merkbaar een streven van de groote zaken, om den kleinhandel te overvleugelen. Spr. hoopte daarom, dat nog velen tot de vereenlging als lid zouden toe treden. want het eenigste, wat men tegen de conventie kan uitrichten, te de organisatie sterk maken. Eenlge discussie ontstond dan over de vraag, of De Hanze niet verplicht te. medewerking te verleenen aan de heroprichting van den lan- delüken bond. De voorzitter meende van wel, want ze had ook het initiatief genomen tot de stichting van de gewestelüke vereenlging. Nu moest ze ook het streven naar uitbreiding steu nen. Volgens den secretaris werd dit verhinderd door een gebrek aan financiën. Vervolgens hield de secretaris een leerzame verhandeling over centrale verwarming, waar voor hü een welverdiend woord van dank ont ving. Bü de rondvraag verzocht de heer Jong maat regelen tegen leveranciers, die kolen verkoopen aan kweekers, die op hun beurt de kolen weer verkoopen aan familieleden. Deze leveranciers verkoopen hun kolen zeer goedkoop, voor büna geen winst (f 10 per wagon). Spr. deelde nog mede, dat het in het door hem bedoelde geval een uitgestotene gold. De secretaris schoof de schuld op de sanee- ring, welke den toestand slechter heeft ge maakt. De voorzitter ried aan, „In te pikken”, wat mogelük was. Men kan zich nu eenmaal niet aan de saneering houden. Volgde sluiting met den Chrlstelüken groet. Nadat J. J B„ electricien uit Medemblik, op den avond van den 14en October eenlge Hoorp- sche café’s bezocht had. maakte hü zich tegen twaalven gereed om met een flinken gang op den motor koers naar huis te zetten. Hü had blijkbaar niet den goeden koers genomen, want hü was even over twaalven op het Keern tegen de groentekar van J. A. opgebotst, met het gevolg, dat de groentekar in de aan den weg grenzende sloot geraakte en motorrijder en groenteman belden ernstig gewond op den weg bleven liggen. B. was zelfs bewusteloos. De groenrenkar had een goed achterlicht en reed bovendien met *n slakkengangetje rechts van den weg, zoodat het geheel B.'s schuld was. Getuige R. J. B., ook grenteventer, kwam op den bewusten avond van den tegenowergestel- den kant aanrijden. Hü was A. reeds gepasseerd en hoorde plotseling een hevig gekraak. Hü keek om en zag „de heele zaak in het water schuiven”. A, riep „m*n bakfiets te water, m'n fruit, m'n fruit!” B. maakte zich reeds gereed om in het water te springen -en riep uit: „Wat kan mü dat schelen. Zeg eerst eens gt er men- schen (te water liggen. Elndelük zag hü echter c!e twee bewuste personen hevig bloedend op den weg liggen. Bovendien had B. iemand op de duo zitten, die ook gewond bleek te zün. B. was toen het eerste het beste huis blnnengeloo- pen en had hulp gehaald, terwül hü rich ta vliegende vaart naar het politiebureau spoedde. Volgens get. B. had de motorrijder er wel zes maal langs gekund. Verd. B. had geroken naar alcohol, maar hlf beweerde, dat hü slechts cider had gedronken, wat de ambtenaar moellük kon gelooven. In zün requisitoir zei de ambtenaar dat de weg mooi oveizlchtelük was, zoodat er heelemaal geen ongelukken hoeven te gebeuren. Volgens zijn meaning had verdachte héél goed het ach terlicht van de groentekar kunnen zien en hü weet de schuld aan den alcohol en eischte 40.of 30 dagen, bovendien intrekking van het rijbewijs voor den tüd van «es maanden. De kantonrechter vond het een zeer ernstig feit en vroeg f 30.of 20 dagen, terwül B. zün rUbewüs terugkreeg, daar hy anders broodetoos zou raken. De kantonrechter gaf B. den goe den raad om. als hü moest rijden, niet meer te drinken en voortaan goed uit te rijken. Na een veroordeellng wegens werken «onder arbeidslijst en één wegens werken op verboden tüd, waarvoor resp. 3.of drie dagen en 4.of vier dagen geëiacht werd, kwam het einde van dezen achteraf gezien, tóch nog be langrijken middag. „Een sterk staaltje van benepen dorpspo litiek werd in deze raadszitting geleverd door de nlet-Katholleke raadsleden. Onbetwist was het, dat de candidaat, die als no. 1 op de alphabetlsche voordracht stond, de beste antecedenten had over een tienjarige ervaring in een aanzlenlük bedrüf beschikte, en de beste papieren had. Rede- lükerwüze had dus verwacht mogen worden, dat de vroede (dit te de wüzei vaderen dezen candidaat zouden kiezen, waarmede het ge meentebelang het best gediend zou zün. Helaas, de candidaat had één gebrek, zoo als wethouder Opdam het uitdrukte: hij had R. K. voor zün naam. Een mooie gelegenheid voor de antl-papls- ten om hun „Uever-Turksch-dan-Paapsch- theorie" eens In praktük om te zetten." zette met eenlge welgekomen woorden nog eens de taak van de burgerwacht uiteen. Juist in deze dagen is de tüd rijp voor revo- lutionnalre bewegingen Moge God verhoeden dat anderen zich van ons staatsbestuur meester sullen maken. Laten we trouw zün aan ons Vorstenhuis: „Den va derland getrouwe blüf ik tot in den doet”. Daar op stonden alle aanwezigen op en zongen het Wilhelmus. Vervolgens werden een vüftal dames en hee ren plechtig beëedlgd. In de laatste bestuursvergadering werd beslo ten het bestuur dat tot nu toe bestaap had uit 6 personen met één uit te breiden. Twee bestuursleden zün herkiesbaar, de heer Mr. J. P. Windhausen en de heer Te Linkel Hekkert. Deze heeren werd herkozen. Het ze vende bestuurslid de heer De Priester zal de functie van secretaris waarnemen, terwül de vroegere secretaris mr. J. P. Windhausen ge woon bestuurslid blüft. De secretaris bracht het Jaarverslag uit over het eerste jaar van de pasgevormde Burger wacht. In den loop van het Jaar werd het ledental uitgebreid tot 77. Spreker herdacht ook het zoo plotseling over leden lid. Dr Drossaart van Dusseldorp Nu nam burgemeester H C Leemhorst het de woord, om de prijzen uit te reiken, die op den gehouden schietwedstrüd op 2 October werden dit is levenswaarheid. Al zooveel malen speelde' behaald. Hü leidde dit met een kort woord in. Hü verheugde zich dat de Burgerwacht nog steeds aanwezig te. In Hoorn kunnen we beter een burgerwacht gebruiken, die slaapt, dan een die heelemaal niet bestaat. Het uitreiken der prüzen deed hü op een zeer geestige wüze. Het volgende punt van de agenda vermeldde Lugt Melsert omtrent dit een toespraak van den WelEd Gestr heer J. G Haremaker, kapitein, toegevoegd aan den In specteur der Burgerwachten in Noord-Holland. Is het nu wel noodlg dat Burgerwachten wor den gehandhaafd? Immers ons geheele volk te zóó Oranjegezind, dat er blükbaar geen burger wachten noodlg zün. Toch dient deze vraag be vestigend te worden beantwoord. De toestand te op het'oogenblik volkomen on zeker. Laten wfl daarom de paraatheid van de bestaande burgerwachten uitbeelden. Het politiecorps kan niet alleen tegen alle baldadigheden en verzetjes tegen het gezag op treden, daarvoor is ook een groep vrüwllllgers Ondanks alle tegenwerking echter heeft de heer Bolten zün eigen weg door het leven we ten te vinden en heeft hü ook als bouwkundige voldoening van zün werk mogen smaken. Getui ge oa. 1 veilinggebouw „Op Hoop van Zegen" te Blokker, dat door hem werd ontworpen en krantenverkoopers: onder zün directie uitgevoerd door den aanne- rslfu. van nioirkar y Schouten, aldaar. Een bewüs van prachtige samenwerking tusschen deze twee mannen-van-de-praktük vindt men in het feit, dat het gebouw zelfs eenlge dagen voor den ge stelden termün kon worden opgeleverd. Een zeldzaam voorkomend verschünsel In de bouwwereld. Onzerzüds reet te weuschen, dat de heer Bol ten nog vele Jaren werkzaam zal mogen zün als onze Overige en actieve correspondent te Blokker. dit gezelschap dit successtuk van Brusse, hoewel altüd met dezelfde rolbezetting. De executanten hadden zich als ’t ware met hun rollen vereenzelvigd. De decors waren goed, zü ondersteunden op keurige wüze het mooie en gave spel. Welke opvatting de knappe Iti •et heeft zoo simpel in de krant gestaan: ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der St Josephsgezellen vereenlging te Hoorn heeft de tooneelclub van Vader Kolplng's zonen in studie genomen „De Paradijsvloek” van Alphons Laudy. Eenvoudiger kon het haast niet. Alsof het de meest gewone zaak ter wereld gold. En tóch: welk een durf schuilt er achter dit besluit! Welk een moed spreekt er uit dit ini tiatief! En wat getuigt voor het Roomsche tooneel, dat men dit stuk van dezen schrijver voor het voetlicht gaat brengen. Nog maar al te vaak moeten we leoen, dat onze tooneelvereenlgingen haar heil zoeken in niets-beteekenende z.g. blüspelen, «tukken, waar geen pit in zit waar men hoogstens eens om kan lachen doch waaruit men geen leering en levenslessen put; eenlge moraal gaat er van dergelüke tooneelprullen men excuseere het woord niet uit. Hoogstjammer te het van den tüd, welke eraan besteed moet worden. We ons daarom lederen keer, als dat hier of daar een Van de 20 uitgezette wüklüsten zün er thans 17 binnengekomen. In totaal bedraagt de som thans ongeveer 550.zoodat mag worden verwacht, dat de totale som rond de f 800.-— zal Uggeuu-^ De rollen worden ingestudeerd onder leiding van den heer Joh. Ridderlkhoff, terwül mede werking wordt verleend door praktisch Katholieke Hoornsche tooneelvereenlgingen. Zondag 16 Januari kan men de première te gemoet zien. Van de Katholieken Alkmaar: Meubelbeurs, Laat 86, winkel in in Hoorn en overig West-Priesland mag verwacht worden, dat zü hun steun (moreel en financieel) aan deze too- neeldaad niet sullen onthouden. De gezellen verdienen dezen steun voor hun moedig initiatief alleszins. Zü zullen ons hun beate artistieke krachten wü van onzen kant moeten het hun mogelük maken, onbezorgd te kunnen arbeiden aan hun grootsch ideaal: de opvoering van JDe Paradijsvloek" te doen geworden tot een avond van weergaloooe schoonheid. was bericht De R. K. Bond van Brandstoffenhandelaren In West Friesland „St. Joseph” hield Woens dagavond in het café van den heer Hooü aan het Koepoortspleln te Hoorn een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer K. J. Koper, opende de vergadering met den chrlstelüken groet. Spr. betreurde de geringe opkomst, omdat het met den brandstoffenhandel treurig gesteld is zonder organisatie wordt het Er moet zeker eerst drang van bovenaf komen. De secretaris, de heer C. notulen der vorige vergadering, welke onver anderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat er bü den Vicaris op aangedrongen zou worden, de leveranties aan kerken en kerkelüke instellingen zooveel mo gelük te gunnen abn R. K. georganiseerden. Waarschünlük zal binnen afzlenbaren tüd de Algemeene Ned. R. K. Bond van Brandstoffen handelaren opnieuw worden opgericht. De se cretaris hoopte, dat dit bewaarheid zou worden, want deze Bond aangesloten bü den R. K. Middenstandsbond is absoluut noodlg in verbaad met de vestigingswet. De voorzitter merkte op. dat het hoofdbe stuur van „De Hanze” absoluut geen mede werking heeft verleend, om tot de heroprich ting van den Bond te geraken. Van den geestelüken adviseur van verhindering ingekomen. De secretaris besprak vervolgens de sanee ring in den kolenhandel. Volgens spr. heeft deze saneering niets uitgehaaid. Men moest zich aan de prüzen houden, maar men trok zich er niets van aan. Kleine beunhaasjes ver rezen als paddestoelen uit den grond en ten slotte probeerden de Staatsmünen den detail handel geheel uit te schakelen, om zelf de touwtjes in handen te houden. Spr. constateerde voorts dat de hulsbrand commissie ook al niet werkte, zooals voor de handelaren wenschelük was. De commissie te verouderd, haar bepalingen zün te eenzüdig. De working van de kolenconventie onderwierp spr. eveneens aan critiek. Tegen levering aan uitgesloten of niet-erkende handelaren wordt niets gedaan. Op verzoeken, om in te grüpen in den chaotiachen toestand, wordt niet eens geantwoord. De nieuwste saneeringamaatregel van de cos»*' VenUe beteekent, volgens spr., je reinste knech ting van den detailhandel. De conventie stelt niet voor, maar stelt vast; zü heeft alle be voegdheden en blüft «elf schotvrü- Van vrij willige accoordbevinding is geen sprake. Na gewezen te hebben op het feit, dat leder beroep tegen een maatregel tevoren reeds te- vergeefsch kan worden genoemd, constateerde spr. in art. 10 der conventie de open deur voor willekeur. Prachtig te ook de bepaling, dat men wel reductie mag geven, maar dat men niet goedkooper mag zün dan de coöperatie. Bü zün komst in Blokker vond de vereeni- glngsman Bolten een uitgebreid arbeidsveld braak liggen. Behalve de R K Klesvereenl ging bestond er geen enkele R K. organisatie. Spoedig zette hü zün schouders onder het ver- eenigingswerkhü was mede-oprichter van het plaatsélük comité voor Katholieke Sociale Actie, weks bezielende secretaris hü de geheele be- staansperlode bleef. In deze hoedanigheid gaf hü mede den stoot tot de oprichting van „De Hanze”, 8t. Deus Dedit, den L. T. B de R K. Geltenfokvereenlging en de Leesbibliotheek. Aangetrokken als hü zich voelde tot het poli tieke leven, werd hü aldra bestuurslid der RK Klesvereenlging en is thans voorzitter van de afdeeling Blokker der R. K. Staatepartü Voorts te hü vanaf de oprichting lid van het Comité voor den West-Frieschen Landdag en Hoofdbestuurslid van het Wlt-Gele Kruis in West-Friealand. Ook maakt hü nog deel uit van het bestuur van het Witte Kruis te Blokker. De wüze, waarop hü hiertoe gekozen te. toekent de toenmalige plaatselüke toestanden. Als ver slaggever maakte de heer Bolten alle vergade ringen mede van het Witte Kruis; de leden toonden nooit eenlge belangstelling: ge woon- lük was alleen het bestuur aanwezig. Toen er eens een vacature was, noodigde het bestuur den heer Bolten uit. zitting in dit college te nemen Zoo werd de verslaggever bestuurslid, maar eenlge jaren later werd hü ..gewipt”, om dat men op dat oogenblik liever den dokter als bestuurslid zag. In die dagen werd er met ons. Katholieken, naar willekeur gehandeld. De heer Bolton wist onder zün geloofsgenooten daad- werkelüke belangstelling voor het Witte Kruis te wekken en niet het minst aan hem te het te ■dfaAen;'4Bi~flMtas-vierL van'de seven bëüiüurs- leden tot de onzen gerekend mogen worden. In Obdam heeft men thans al eenlge jaren den heer Bolten als plichtsgetrouw gemeente- opzichter in dienst. Gedurende tien jaren was hij administrateur verheugen ons daarom lederen keer, als we vernemen, dat hier of daar een tooneelclub blükt te bestaan, welke naar iets hoogers, Iets edels grüpt. De uren, hieraan gegeven, blüven niet nutteloos, maar dragen rüke vruchten niet meubelen, enz. alleen voor de spelers, maar ook voor het pu bliek, dat straks de uitvoering büwoont. Zoon tooneelgebeuren te van groote opvoedende Baanpad 10? waarde; het verdiept den geest en verbreedt de Den Helder: Maison Henri”, Koningstraat kennis van allen, die er deel aan zullen heb- 18; kappersbedrüf. ben: dramatis personae zoowel als auditorium. Zóó bezien we ook de keuze van de Gezellen- vereeniging. Wat we er reeds van gehoord heb- en_bonketbakkerü- ben, rechtvaardigt de verwachting, dat hier Iets zeer büsonders op tooneelgebied staat te ge beuren, We weten van nabü, dat de heer Laudy gieter? zeer hooge artistieke etechen stelt, alvorens toe stemming tot opvoering van een züner werken te geven. We weten ook, dat „De Paradüsvioek" ontstaan In de gruweljaren van den wereld oorlog tot zün liefste geesteskinderen be- boter enz., overgegaan aan C. Boon Jr. hoort. Het feit, dat hü dit stuk afgestaan heeft aan de Hoornsche gezellen, is daarom al een compliment op zich. Kortgeleden heeft de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2