over zijn VIIS CO Minister Goseling plannen LAWAAI OF EEUWIGE RUST? Laatste brief van Mgr. Schraven DE POSITIE VAN DE VREEMDELINGEN ^MIJHHARDTJES" DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 TWEEDE KAMER DE NOOD IN DEN TUINBOUW het van Justitie-begrooting aangenomen 1 Ronselary i Het Vreemdelingenrecht Voor f 40.000 effecten Sociale Zaken verborgen OMGEVALLEN HEISTELLING ernstig gewond (il - 20 CIGARETTES BROCHES VANAF 25 CENTS I Boodschap op linnen geschreven Wijziging van de crisis- invoerwet Merkwaardig geknoei met bankbiljetten Geen Nederlanders meer in Nanking Uitbreiding der echtscheidinga- gronden we nacht de minis ter niet in overweging te nemen Verlenging van contingen- teeringen Een nieuwe truc om aan geld te komen Tegen verdachten anderhalf jaar geëischt wegena meineed en valsche opgave SCHOUT-BIJ-NACHT FERWERDA Een werk, dat vier jaren zal - duren --- EEN LATE KLANT VOOR MINERAALWATER van allerlei aard verdrijft U snel en zeker met Klacht over een kanton rechter NORMALISATIE VAN DEN HOLLANDSCHEN 1JSSEL De echtscheiding Besprekingen tuaachen regeerings- commissaris en organisaties Hij nam meteen een tasch met ruim 300 mee Arm afgekneld tusschen het aan drijf werk van den transportband Ontroerende getuigenis i groot Godsvertrouwen van den omgekomen Bisschop ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL IN EEN MIJN KoAer 12itvkg 5 Oct. ProtfdooqR 2 «tvAl 1Qct. aandacht DEN HAAG, 94 November 1937 i i i aangeno- als betaalmiddel. voegd heden reeds een moeilijk uit te maken, of men van de echt heid overtuigd kan rijn. Spr. requlreerde wegens meineed en het doen van valsche opgaven tegen belde ver dachten een gevangenisstraf van een jaar. IM CLK ONDERDEEL MTW Binnenkort wordt een begin gemaakt met de normalisatie van den Hollandschen Uiel. Dit werk zal ongeveer vier jaar in beslag nemen en ruim twee millloen M3 grond zal daarbij worden verzet. Over eenlge weken wordt het eerste gedeelte aanbesteed, dat gaat over het Uselvak tusschen Gouda en Spreeuwenhoek. geloofd te worden, toen de wolf werkelijk In aantocht was. Woensdagochtend waren op den Oostkanaal- weg te Alphen aan den Rijn eenlge arbeiders bezig met het wegbreken van een ongeveer acht meter hooge heistelling. Toen de 43-jarige bel baas J. de Pater naar boven klom om de katrol Per 1 December 1937 zullen voor den duur van een jaar worden verlengd, de contlngen- teeringen van bovenkleeding, petten en baret ten, naaigaren, kachels en fornuizen cs, vee- voederkooktoestellen e.a„ geëmailleerde, gego ten badkuipen, en geëmailleerde, geslagen ijze ren badkuipen. Kort voor zijn dood schijnt Mgr. Schra ven nog een boodschap gezonden te hebben, geschreven op een stukje linnen. Een Chi nees, welke dit stukje linnen in sijn kleeren genaaid had, heeft het aan Mgr. Genrte overhandigd. De minister verzekerde seer nadrukkelijk, *1*1 de uitwijzingen nooit plaats hebben, als het belang van ons land het niet elacht. ®en echte politieke vluchteling sou nooit *H«e*ezen worden, maar het is veelal seer Het woord was vervolgens aan de verdedi ging. Voor den handelaar Van 8, den zoon van den erflater, trad op mr. F. A. Kokosky, die concludeerde tot vrijspraak, subs, aandrong op clementie. Na de pauze was het woord aan mr. Pauwels, den verdediger van den timmerman. Mr. Pauwels drong aan op <ben straf gelijk aan de voorloopige hechtenis. Voorts drong hij aan op de onmiddellijke invrijheidstelling van BU de repliek deed ook mr. Kokosky verzoek tot invrijheidstelling van verd. Na raadkamer wees de rechtbank beide ver zoeken af. Vonnis December. subs, het doep opnemen van een valsche W9- klaring in een authentieke acte. Ten tweede was ten laste gelegd meineed, gepleegd b|| de inventarisatie. De verdachten beweerden thans dat zij dit geld al van hun vader hadden gekregen vóór Blglen» sun bq Het rzepmteiuent vau Bul-' tenlandsche Zaken Ingekomen telegram van Hr. Ms. gezantschap te Peiping, hebben alle in Nanking woonachtige Nederlanders deus stad verlaten. De heer WANDELAAR kwam al niet verder dan een „gelukkig" huwelijk; en toch zelde de minister hij leverde een sterk en indruk wekkend betoog te gelooven. dat men niet zoover van elkaar af stond: het ideaal vAn het ëéne en onverbreekbare huwelijk ligt zoo diep in 's menachen hart! En dat ideaal is seker niet specifiek katholiek. Het allergewichtigste had de minister voor het laatst bewaard. Hij begon met te consta- teeren. dat er van zekere zijde in de Kamer zoo weinig prineipieele beschouwingen aan het vraagstuk waren gewijd, zoo weinig gesproken was over wezen en doel van het huwelijk. bewijst een arrest van het Hof te inf mr. F. W. Goudsmit in 'Ja Juristenblad" vertelt. HJ Af nam aan, dat de auto- echuld heeft aan een aau- plotseling naar links zwen- zrtelrijdster omdat de autobestuur- Onverbiddelijk zal worden opgetreden tegen broeinesten van onzedelijkheid, zooals er b.v korten tijd geleden te Vlagtwedde een ontdekt is *s Ministers uitgangspunt met zijn plannen ten aanzien van het afsnijden der bedenkelijke processueele practyk is zijn prindpieele omvat ting van het wezen en doel des huwelijks, dat met het oog op wezen en doel monogaam en on verbreekbaar moet zijn. Hier ligt de scheidingslijn: of men het slui ten van het huwelijk beschouwt als een ge woon contract, dat men zelf vrij wil gaan re gelen. of dat men ook hierin hoogere nonnen aanvaardt. Het gaat hier echter om belangen der gemeenschap, en met het oog daarop kun nen velen, die het katholieke, het christelijke uitgangspunt niet deelen, toch het standpunt, zooals het door dezen minister wordt voorge staan, deelen. De heer ROST VAN TONNINGEN (NSB.) bleef ondanks alles volhouden, dat er toch heusch een dossier in de zaakvan ’t Sant ver dwenen was. De heer DONKERS (S.D.A.P.) voelde zich teleurgesteld, omdat de minister op het punt van de vreemdelingenwet geen concrete tóezeg- ging had gedaan en de heer WENDELAAR (lib.) kwam verklaren, dat de minister en hij tav. de waarde des huwelijks werkelijk niet zooveel van elkaar afstonden. De MINISTER was met zijn repliek heel gauw klaar. Hij bleef staan op zijn stuk. De bewindsman stemde In met de spre kers, die de nationaal-socialistische pene tratie een reed gevaar noemden, maar van de communistische penetratie geldt hetzelf de; het communisme is nog steeds een primair en actueel infectle-gevaar. Het huwelijk heeft een hooge maatschap pelijke beteekenls, en met het oog tevens op demdfs hooge geestelijke en zeddijke waarde en beteekenls kon de minister in de verste verte niet overwegen, de echtschei dingsgronden uit te breiden. te verwijderen, maakten twee andere arbeiders, bulten diens voorkennis, de staaldraden ka, met het gevolg, /lat het gevaarte omkantelde en de heibaas mede omlaag stortte. Hij werd met ernstige verwondingen opgenomen en in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een der andere arbeiders, C. Voordouw, werd door een vallenden paal ge troffen en kan beide beenen gewond, doch niet ernstig. Mr C M J. F Go,.ling uiting komt in sensatloneele aankondigingen, zal krachtig worden voortgezet. Of het sy steem der preventieve hechtenis te veel wordt toegepast, kon momenteel uit de statistiek nog niet blijken. Wat de behandeling van immigranten be treft, kon Z. Excellentie niet toegeven, dat er tweeërlei behandeling voor zou komen. Dinsdagavond laat tegen 11 uur vervoegde zich een ongeveer 35-jarige man in de apotheek „De Heemraad" te Rotterdam. De man vroeg een flesch mineraalwater, welke de Juffrouw even in den kelder ging halen. Toen zij met het gevraagde terugkeerde, bedacht de man zich en zetde dat hij eigenlijk aan één flesch niet genoeg had: „Of de juffrouw nog maar een flesch wilde geven”. Andermaal begaf de juffrouw zich naar den kelder en haalde een tweede flesch. Met de beide flesschen vertrok de man. Even later ontdekte de juffrouw echter, dat een acten- tasch. die naast de toonbank had gestaan, was verdwenen. Daarin bevond zich een taschje met 285 gulden aan bankpapier en een portemon- nale met drie gouden tientjes. Eenlge guldens en rijksdaalders, alsmede een kokertje dubbel tjes. Men vermoedt, dat de man het staatsiegeld van de flesschen niet zal komen terughalen. In den aanhef van dit schrijven maakt Mgr. reeds melding van de gespannen en ongeregel de toestanden in zijn Vicariaat. „Uw brief van 26- Juli aangekomen", zoo schrijft hij, „dus moet de mijne (Mgr. doelde hier op dit laatste schrijven), ook maar zien, dat hij zijn weg vindt naar Lottum. Hoe hy dat zal aanleggen weet ik niet. Tusschen hier en Peking wordt gevochten en treinen loepen er niet meer. Te Sjanghai is ook oorlog, zooals u wel uit de kranten duidelijk zal zjjn. Ondanks alles komt de post uit Europa toch aan. Zy doet er iets langer over dan gewoonlijk en dus moe ten de postboden wel een omweg gevonden heb ben om er toch door te komen.” Mgr. richt zich dan verder tot de familie en feliciteert hen met de geboorte van een nieuw neefje, het tlênde kind in het gezin, waarbij hy de hoop uitspreekt, dat t zijn broers en zusters zal navolgen, een flink staatsburger zal worden en een nog flinker Katholiek. „Als de kinderen allen thuis zijn, zal het een groote huishouding zijn en een goede ook, als iedereen zijn plichten vervult Daarvoor zal Jezus’ H. Hart wel zorgen. Ik herinner mij, dat er bij u een beeld stond van het H. Hart en ik denk, dat de familie dagelijks tot het H. Hart bidt en alle moeilijkheden aan O. L. Heer «Se- vertrouwt. jaar, aanvaardde de minister niet, ofschoon daartegen geen principieel bezwaar geldt. Na ’s ministers rede was er in de Kamer niet veel tegenspraak meer. i Inderdaad getuigt dit arrest van een in consequentie tusschen verkeersvoorachriften en rechtspraak, waardoor automota listen gedwongen worden zich ook in het nachte- lijk uur te laten hoeren om aan een ver- oordeelend vonnis te ontkomen. Bovendien schijnt dit arrest te elschen, dat wielrijders MJ elk autolichtsignaal dienen om te kijken om den automobilist duidelijk te maken, dat MJ attent ztfn. Beide mannen hadden ontkend, doch op de zitting gaven zij toe, dat zij in hun woningen een halve ton aan effecten hadden verborgen. Tweemaal waren er huiszoekingen verricht, doch het resultaat was nihil geweest. Toen de rechtbank den vorigen keer de zaak schorste, boden de verdachten aan. de geheime bergplaat sen aan te wijzen. Met de beide rechercheurs, die in deze zaak een onderzoek hadden Inge steld, togen de verdachten naar huis en na een ruim uur kwam het gezelschap terug. De ef fecten ter waarde van ruim f 40.000 waren ge vonden, verstopt op verschillende plaatsen in de woning. De officier had aan de beide executeurs ten M.,1“ laste gejegd: diefstal, subs, verduistering, meer hij stierf. Zij zouden de effecten krijgen en de andere kinderen het contante geld. De notaris, die dezen boedel behandeld heeft, vertelde, dat het moeilijk werken was geweest met de verdachten en de andere familie. Er waren steeds ruzies en onaangenaamheden. Bij de boedelscheiding hadden zij de thans gevon den effecten niet opgegeven. De andere erfgenamen hadden gezegd, dat er meer geld moest zijn, doch bij onderzoek was dit niet gevonden. Reeds bij het overlijden van de moeder zouden er volgens enkele erfgena men te weinig fondsen voorkomen op de boe delbeschrijving. De officier van justitie, mr. De Mulnck Kei ser, hield hierop zijn requisitoir. Deze verdachten, aldus de officier, hebben zich door hun dorst naar geld gemaakt tot mis dadigers, zij deden hun mede-erfgenamen te kort en stelden hun gezinsgeluk in de waag schaal met groote taaiheid en aluwheld. Toen zij het te benauwd kregen, namen zij een an dere en niet minder listige houding aan. Zy hebben zelfs nog geen open kaart gespeeld, na dat zi) aangewezen hadden, waar de stukken verborgen waren. Deze beide mannen hebben een zee van ellende gebracht over de familie. Dot I Arnhem, het ..Nederlands schrijft: „Het I bestuurder medi rijdlng met eepi kende der de wielrjjdster niet had zien omkjjkcn en dus niet zonder het geven van een at tentiesignaal had mogen passeeren. Mede op grond van dit arrest lijkt het mtf Juist, dat wij voortgaan met onzen cliënten te advleeeren, zich niets aan te trekken van eenlge anti-lawaal-campagne en voor elk obstakel te slgnaleeren. Indien immers een ongeluk voorvalt, blijkt toch het al of niet geven van signalen (terecht of ten onrech te) van uiterst groot belang te zijn.* Bij de behandeling der afdeelingen diende de heer KUIPERS (S.D.A.P.) een motie in waarin de regeering werd uitgenoodlgd te komen met een voorstel tot vacantieregellng. Hier sloot de voorzitter de vergadering. WU arme menachen zijn tot niets in staat, ah O. L. Heer ons niet helpt. En zoo wij willen, dat Hij ons helpt, moeten wjj Hem Zijn bUstand vragen in een nederig en voortdurend gebed. Zoo zij het! Bij de komst van den natlonaal-socialistisch geïnfecteerden pastoor Leonards had de minis ter zich te voren vergewist van wat deze ver kondigen zou, en de rede was ook gecontro leerd. Het overige behoorde tot de taak der kerkelijke overheid, eh hierin had de minister zich begrijpelijkerwijze niet willen mengen; en de uitkomst had hem gelijk gegeven; de ker kelijke overheid treedt tegen dezen pastoor op. Overigens had de activiteit van den pastoor *Ue beteekenls gemist, het was zeer onbedui dend, en heel fijntjes noemde de minister het „nog steeds een goede politiek, sommige uitingen te laten ondergaan aan eigen onbe langrijkheid". Zooals ik boven reeds schreef en zooals gi) zeker in de kranten leest, is er oorlog in China. Hier hebben wij tot nu toe rust gehad. Hoeveel duizenden soldaten hier voorbij zijn gekomen weet ik niet, maar aan de vechtlinie moeten duizenden en duizenden zijn. En toch schijnen ze tegen den vijand niet opgewassen. Ze trekken maar steeds terug en tenslotte zullen wij ook nog wel gevechten en bombardementen mee maken. Overal zijn hier loopgraven aangelegd. Nu en dan, als het mooi weer is, komen Japan- sche vliegtuigen den boel inspecteeren. Maar bommen hebben zij nog niet geworpen. Wij hopen nog steeds dat er vrede zal komen, voordat de gevechtsllnie tot hier is afgezakt. Het is anders slecht weer voor de vechters bazen. Regen, regen en nog eens regen. De herfstoogst, die eerst zoo prachtig stond, is door den aanhoudenden regen zoo goed als bedorven. Het zal een hard en schaarsch jaar worden, zelfs als de oorlog gauw eindigt, wat heelemaal niet zeker is, want de Chineezen zeggen, dat zij zich zullen verdedigen tot het einde toe. Het is zeker, dat zij plaats genoeg hebben om zich terug te trekken. Voordat zij aan de gren zen van hun land zijn, kunnen zjj nog lang te rugtrekken." Vanmiddag was terstond minister Goseling aan het woord, om zijn gisteren af gebroken rede voort te zetten. Uitvoerig en duidelijk heeft Z. Excellentie nog eens het standpunt der Regeering ten aanzien van het Vreemdelingenrecht en de huwelijkswet geving de echtscheidlngsmogelijkheld uiteengezet in meesterlijke betoogen. Hieraan moest de minister echter een aantal korte beantwoordingen van sprekers in eersten termijn doen voorafgaan. De zaak, die eenlge weken geleden voor de rechtbank te Amsterdam werd behan deld en toen wegens de onverwachte beken tenis van de twee verdachten, ’n 47-J*rigen handelaar en een 52-jarlgen timmerman, beschuldigd van verduistering van ruim f 43.000 ten nadeele van den boedel, waar van zij executeurs-testamentair waren, werd geschorst, is thans door de rechtbank voortgezet. De laatste brief, dien de familie van Mgr. Schraven te Lottum ontving, dateert van 4 September en werd half October in Lim burg ontvangen. Deze brief vooral is een zeer dierbaar be zit van de familie, te meer waar Mgr. hier in een ontroerende getuigenis aflegt van sijn groot Godsvertrouwen. ■W -w y aar wij echter wel beswaren tegen hebben is, dat tijdens de uren van duisternis, waarin het geven van geluid «signalen verboden is, gesignaleerd moet worden met de koplampen door deae snel van „dimmed" naar vol en weer terug te schakelen. Dit veiligheidssysteem levert nieuwe en bedenkelijke gevaren op, geva ren, die door verschillende ernstige verkeers ongevallen reeds bloedig zjjn bewezen Zijn er tegenliggers, dan is het risico van enkel voudige of wederkeerige verblinding juist op crltieke momenten en punten groot. In verlichte bebouwde gemeentekommen gaat het lichteffect van dese manoeuvre groo te nd eels teniet, terwijl het op onoverzichte lijke kruispunten door van verschillende kanten komende wagens tegelijkertijd toe gepast buitengewoon verwarrend werkt. Dit meer licht- en minder lawaal-mlddel heeft in de practyk reeds tengevolge gehad, dat aan medemenschen voorgoed het levenslicht werd uitgeblazen en hun on verwacht Me eeu wige rust werd verleend Een dergeluke volstrekte werking van dn systeem kon toch door de bedenkers daar van niet bedoeld sijn. Hoezeer de moderne mensch ook meer licht en rust behoeft, hij loopt op deze manier een nieuwe kans om van het goede te veel te krijgen. Het merk waardigste echter is, dat iemand, die stipt en trouw tijdens dé daarvoor bepaalde uren nalaat geluidssignalen te geven en slechts met de koplampen flikkert, toch niet vrj uitgaat, wanneer hij ondanks of tengevol ge van zijn nauwkeurig opvolgen van de voorschriften een ongeluk veroorzaakt. Naar wij vernemen, zal de commandant der Zeemacht In Ned.-Indlë, schout-bij-nacht H. Ferwerda, met ingang van 1 Januari ajs. be vorderd worden tot vice-admiraal. Tegen beide gevaren zonder onderscheid *11 de minister optreden. Zekere publicaties van den z.g. „Pichtenbund” (nationaal-socla- listisch-anti-semietische lectuur) vielen naar "zheeren Goseling’s oordeel wél onder de Straf wet en er wordt dan ook aan een vervolging gewerkt. Ook tegen invoer van dit drukwerk wordt gewaakt, terwijl de medewerking van „Buttenlandsche Zaken" ook geenszins ver smaad wordt. Bij het bezien van deze materie moet, aldus het betoog van den minister, allereerst op den voorgrond gesteld worden: het belang der eigen staatsgemeenschap: Nederland wil en moet Nederland blijven. In de staatsmijn Hendrik te Brunssum heeft zich Woensdagmiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. De 18-Jarige Van Hoof uit Bruns sum, die slechts enkele maanden in het on- dergrondsche mijnbedrijf werkzaam is, geraak te met zyn rechterarm tusschen het aandrtjf- werk van den transportband, tengevolge waar van zijn arm boven den elleboog afknapte. In zorgwekkenden toestand werd het slacht offer naar het St. Josephziekenhuls te Heer len overgebracht. De drie organisaties uit den tuinbouw: de Nederlandsche Tuindersbond, de RK. Land en Tuinbouwbond en de Chr. Boeren- en Tuin dersbond, hebben een onderhoud gehad met den regeeringscommfcsaris voor den tuinbouw, den heer P. Valstar. over den noodtoestand, die op het oogenblik in den tuinbouw heerscht tengevolge van het lage prijspeil. De regeeringscommlssafis bleek ten volle bereid, sooveel als In zijn vermogen ligt, mede te werken aan die maatregelen, die de nood toestand der tuinders zouden kunnen ver lichten Bi) de bespreking werd speciaal geschonken aan de mogelijkheden tot verrui ming van den export, bepalingen ten gunste van den tuinbouw in nieuwe handelsverdra- gen. en aan steunuitkering voor de verschil lende tuinbouwproducten In verband met de richtprijzen. Integendeel zal er nu een nieuwe proces sueele regeling komen, waardoor een verfoei lijke practyk bestreden wordt. Een concreet voorstel was nu niet aan de orde, maar de minister hoopte, dat de thans in deze zaal ge leverde beschouwingen de partijen dichter tot elkaar gebracht mogen hebben. Over gevallen van ongeneeslijke krankzin nigheid, alsook over gevallen van „ratum non consummatum" moest men zich niet zoo druk maken. Het zijn hooge ultaondertngsgevallen. Het denkbeeld van verkorting van den termijn van vijf jaar, waarna scheiding van tafel en beid in offlcleele scheiding overgaat, tot drie In antwoord op een rede van den heer HERMANS (R.K.), die het minimum-natura- lisatlekos ten-bedrag van f200.voor velen wel wat bezwaarlijk had genoemd, zelde de minister, aan geen verlaging te kunnen mede werken; het Nederlanderschap is si. wel f200. waard en de stroom mag gerust wat ingedamd Worden. Zoodra bij Sociale Zaken een aanvaardbare regeling tegen het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst gereed is. zal de minister gaarne Juridische medewerking, die verder noodig is. verleenen. Zie daar ,Jn a nutshell” de beantwoording der repliek-punten van mlddelmatlg-belang- rijken aard; de beide belangrijkste debat- onderwerpen de positie van den vreemdeling hier te lande en het echtschcldlngsvi aagstuk verelschen een minder summiere bespreking. Tegen den gebruikelijken „Sluitingstijd” stelde de voorzitter nog de begroeting van Sociale Za ken aan de orde. Lustig begon de heer WOUDENBERG (N.S.B.) te redevoeren over de nutteloosheid van ge- dachte-wisselen der N.S.B. met deze regeering. Ondanks deze nutteloosheid zouden de N.S. B.-ers bij de verdere behandeling van de be groetingen échter „principe tegenover principe" blijven plaatsen, voorzoover (maar dat zelde spreker er niet bij) de NjS.B. over principes be schikt. Bü de behandeling der afdeelingen uitte de heer TRUYEN (R K.) een klacht over een kan tonrechter te Utrecht, die een werklooze ver weten zou hebben, dat hij in drie Jaar tijds driemaal gezinsvermeerderlng had gehad, waar op de minister toezegde de zaak nader te zul len overwegen, wanneer hem het betreffende krantenbericht nader bekend zou zijn. De heer DONKERS (S.D.A.P.) drong nog aan op krachtiger optreden tegen fascistische rechters, maar de MINISTER achtte zulks nog niet urgent. Z.hst. werd de Justitlebegrooting men. Na mondeling overleg van de vaste commis sie der Tweede Kamer inzake handelspolitieke aangelegenheden met eken minister, heeft laatstgenoemde de conslderata van het wets ontwerp tot wijziging van de crisis-invoerwet gewijzigd in dier voege, dat daarin tot uitdruk king wordt gebracht, dat de gevraagde vol machten tot het nemen van tijdelijke maatre gelen gevorderd worden wegens het voortbe staan van de bijzondere omstandigheden op economisch en handelspolitiek gebied, welker bestaan aanleiding gaf tot de wijziging in 1933 van de crisis-invoerwet 1931. Ten einde voorts te doen uitkomen, dat het niet in het voornemen van de regeering ligt, bij het gebruikmaken van de gevraagde vol machten ten principale af te wijken van de criteria welke in het algemeen reeds bij de toepassing van de crisis-invoerwet, zooals dese sedert de wijziging van 1933 luidt, worden gevolgd, verklaarde de minister zich tevens be reid over te nemen de suggestie van de com missie om het begrip „overmatige invoer” in de considerans weder op te nemen. Daarnaast wordt echter in de considerans tot uitdrukking gebracht dat de gevraagde be- eveneens ter verdediging en be vordering van den export ter beschikking zul len worden gesteld. .v Yports beeft de minister zich bereid ver klaard. de instelling te bevorderen van com missies van deskundigen, die hem over be zwaarschriften Inzake de weigering door het crisisinvoer-bureau van bijzondere toewijzin gen van advies zullen dienen. Onlangs kwamen er op het bijkantoor van de Nederlandsche Bank te Rotterdam enkele bank biljetten binnen, die vrij ernstig verminkt waren. Aangezien de beschadiging echter niet zoo erg was. dat men de biljetten niet meer her kende, was het bankpapier niet ongeldig, maar men vermoedde toch wel, dat er iets niet in den haak was. Daarom waarschuwde men de valschgeld-centrale. De herkomst van de biljet ten werd nagegaan en het onderzoek van de politie had tot resultaat, dat telkens meer ver minkte biljetten in beslag konden worden geno men. Verschillende winkeliers, die de biljetten in betaling haden gekregen, konden zich den man nog vaag herinneren. Aan de hand van dit vage signalement slaagde de politie er niettemin in een man aan te houden, die zich bezig hield met het uitgeven van deze echte valsche. of valschc echte biljetten. Het bleek namelijk, dat deze man weer een heel nieuw trucje had uitgedacht om zjjn geld te vermeerderen. Hij verminkte n.1. *n aantal goede bankbiljet ten zoodanig, dat hij deze nog net kon uitgeven als betaalmiddel, terwijl hij van de rest een nieuw en eigenlijk niet eens valsch biljet sa- menstelde. Een en ander heeft de man op zoo vernuftige wijze gedaan, dat de politie de ge- heele zaak angstig geheim houdt en elke in lichting in verband met het publieke belang weigert. De man is met deze praktijken reeds een maand of vijf aan den gang geweest en hij ope reerde vooral aan den Linker Maasoever, waar de politie hem ook heeft aangehouden. HU is inmiddels naar het huls van bewaring overge bracht. Na la omkijken, vooral in het donker, een der meest onverantwoordelijke en de v«- ligheid in gevaar brengende handelingen, welke men kan verrichten. Neen, de be- achermtog van het flikkerend levenslicht der weggebruikers na tien uur *s avonds is door flikkerende autolichten nog niet af doende gewaarborgd, en een beetje uswaa» in de «tule uren achten wij nog altijd Ver kieslijk boren een ontijdige eeuwige rust. De thaw geldende, door het arrest van bet Arnbemsctse hof weer op losse schroeven gestelde regeling, is nog niet van dien aard, dat de autoriteiten er niet meer naar behoeven om te kUkpn. De regeling der wettelUke aansprakelijkheid van motorrijtuigen-bestuurders zal niet ver traagd worden door de instelling van een commissie tot bestudeering van het vraagstuk., Voor codificatie van het Arbeidsrecht ge voelt de minister vooralsnog niet veel, aangezien de collectieve arbeids overeenkomst nog niet voldoende ge groeid is. De bestrUdlng det pomographie, ook wanneer deze tot Maatregelen tegen het uittrekken van „enthousiasten" naar republlkeinsch Spanje had de Regeering niet genomen, maar de mi nister kon niet zeggen, of dezen hier weer met open armen terug ontvangen zullen worden. Als erger beschouwde de bewindsman echter de ronselarij. De MINISreat erkende ten volle de be doelde nutteloosheid, maar nu de heer Woudenberg minachtend had gesproken over de politiek der regeering La.v. de werkloosheidsvoorzieningen, wilde hij wel eens wijzen op wat de regeering déze re geering reeds gedaan had tot bestrijding der werkloosheid en tot leniging van den nood der werkloozen, zUnde dit het eerst noodlge. En minister Romme gaf zUn lijstje. Men had de regeering verweten, dat zU niet voelde voor asylrecht; men gelieve echter niet te spreken van asylrecht, doch van het ver leenen daarvan. BU wetten van 1849 en 1908 was het Vreemdelingenrecht geregeld en de huidige omstandigheden waren er internationaal “tet naar, thans met een herziening te komen. Hoe weinig moeilijkheden zUn er trouwens in verhouding tot de vele honderdduizen- •l*0! vreemdelingen in ons land. en stelt tegenwoordig alles in t werk cm de vraatzucht van het dagelUks 1VJL menschenoffers verslindende mon ster van t moderne verkeer tot t practised onvermUdelUke te beperken. Het wegennet is in voorrangzwegen. secundaire en tertiaire wegen Ingedeeld. Op drukke en gevaarlijke kruiswegen zijn uniforme, d.wx. drievoudige automatische verkeerzsignalen opgesteld. Op vele daarvoor in ‘aanmerking komende plaatsen is één-richting-verkeer Ingevoerd. De verkeersregelen, waaraan leder wegge bruiker. die zUn leven of dat van anderen niet in gevaar wenscht te brengen. zUn uit gegroeid tot een respectabele „code pénal* gesanctionneerd met duchtige straffen Auto-, rijwiel- en voertulgverUchüng moet aan bepaalde elschen voldoen. De KNAC, en de ANWB doen alle mogelUke moeite om de weggebruikers verkeersrUp te maken. Aan de jeugd wordt behalve in Den Haag, dat daarmee een uitstekend en navolgens- waardig voorbeeld geeft, helaas, nog onver plicht verkeersonderwijs gegeven, maar de verwachting is gewettigd, dat eerlang het méér dan vele andere verplichte schoolvak ken levensnoodsakeltjke verkeerzonderricht op alle lagere scholen in geheel t land ver plicht zal worden gesteld. Politie en veld- wacht zien hun taak als verkeersregelaars en wrekers van verkeeramlsdaden zich steeds meer uitbreiden. Kortom het verkeerzmon- ster staat, zooals men pleegt te zeggen, midden in de openbare en publieke belang stelling. Behalve zijn bloeddorst en vraatzucht heeft het monster van het moderne verkeer ook nog een andere, minder gevaarlijke, maar hoogst onaangename eigenschap, te weten zijn luidruchtigheid. Ook tegen deze luid ruchtigheid, die een bijzonder sloopende werking op het zwakke zenuwgestel van ons zich politiek overschreeuwend en radio-lle- vend geslacht heet te hebben, wordt een algemeene actie gevoerd. Anti-lawaai-bon- den houden antl-lawaalcampagnes, met vernuftige instrumenten kan de geluids sterkte van knalpotten en claxons worden nagemeten, en terwijl krijschende Jaaz-or- glën tot een der meest geliefde publieke vermakelijkheden behooren, wordt een te luide elaxon-kreet ter waarschuwing van een roekeloos weggebruiker gestraft. Er is blijkbaar zóó veel lawaai in de wereld, dat de menschheid het niet meer kan verdra gen. maar in plaats van dat, wat volkomen zinneloos gemaakt wordt tot haar vermaak, gaat men eerst dat bestrijden, wat wordt voortgebracht om haar tegen de gevaren van den weg te waarschuwen. Men meene nu niet, dat wjj een pleidooi wenschen te hou den voor een toomekxn botvieren van de lazraal-zucht van het monster van het mo derne verkeer. Integendeel. Ook vrij zijn van meenlng, dat althans gedurende de nach- telijke uren het verkeer zoo gerulschkxx» mogelUk dient te zijn om hun. die in deae zorglijke tijden nog kunnen slapen, daar toe 'een bescheiden gelegenheid te geven. Ook wy meenen, dat er strijd gevoerd moet worden tegen automobilisten, die bun claxon te pas en te onpas plegen te gebruiken als een hot-Jazz-saxofonist zijn instru ment, of die met een open ot onvoldoend ge sloten knalpot rijden en daardoor een pa niek dreigen te verwekken alsof wtj ons tal Shanghai tijdens "n mltrallleerenden lucht aanval zouden bevinden. Te veel signalen zijn, afgezien nog van hun enerveerende werking, minstens even gevaarlijk voor de veiligheid van het verkeer als te weinig. Wie noodeloos en te vaak de weggebruikers met een claxonnade alarmeert, stampt hen af, en doet als de Jongen die te dikwijls zolder reden „de wolf komt" had geroepen om nog

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5