P.T .T .-begrooting aangenomen cl 170.000 gulden verduisterd i STARK’s 'Hid qeScfa/nA&n 0Z00! N K.N.V.B. en R.K.F. a. J. MILD AMERICAN CIGARETTES 1 lissone; lindeman: I WENSCHEN EN GRIEVEN UITVOERIG BESPROKEN COMMISSIONNAIR VOOR DE RECHTBANK GELDZAK MET RUIM f5.000.- VERDWENEN tand pasta Geslaagde St. Nicolaas-inkoopen komen 't best tot stand, wanneer U in *h rustige sfeer gaat winkelen en dus niet wacht tot de laatste dagen. GA BIJTIJDS OP PAD VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 TWE£DE KAMER Sociale Zaken f' DE ITAL1AANSCHE GEZANT L W erkloosheidsvraagstuk Minister antwoordt Radio-contróle BOTERHEFFING Mr. J. van Angeren benoemd Aan de gevolgen overleden SCHIP OMHOOG GEVAREN ONZE -ï Hulde aan minister Romme Ongepaste critiek op de geestelijkheid Verzending St. Nicolaas- pakketten De heer Hermant zet het katho- lieke standpunt inzake sociale vraagstukken uiteen Secretaris-generaal bij Justitie Bedryfsraden Onze verrassing! Tijdens het transport te Utrecht I s BEGUNSTIG ADVERTEERDERS, die U hun aanbiedingen regelmatig per advertentie onder de aandacht brengen en zeer gaarne Uw bestellingen zullen uit voeren. Op indirecte, doch krachtige wijze steunt U dan de Katholieke Dagbladpers. Het antwoord van den neutralen bond op een brochure der katholieke organisatie Hy liet eenyminder jarig meisje een volmacht tee kenen, die zy niet begreep en waardoor zy haar geld verloor Scherpe woorden van den officier Zou on» land binnen afzienbaren tijd verlaten? Zondag S December worden geen postpakketten besteld 4 DEN HAAG, 25 November 1937 de uitgegeven. Hermans hierna. 'ib Z»1 I wilde Minister Van BoeUen geven wij Zonder hoofdelijke stemming zag Mlnis- De bewindsman kon niet erkennen, dat de Radlo-contróle-commlssie geen objectieve normen zou aanleggen, maar men moest be denken, dat de juiste grens tusschen poli tiek en economie heel moeilijk te trekken is. te zijn van de Radio-contróle, daarbij wel neerleggen, maar Voorts wenschte de spreker aan de Arbeids inspectie ook een taak gegeven te zien ten aan- De stuk Wie belooft en niet gaat doen is gelijk een maagre hoen, die wel kakelt op den stok maar geen ei legt in het hok. Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentydsche wijziging, voor de week van 25 November tot 2 December vastgesteld op 60 cent per Kg. onver- oordeel Enkele speciale punten behandelde de heer Tijdens het getuigenverhoor blijkt, dat het nichtje, de toen minderjarige Corrie N„ die zich in een gesticht te Maastricht bevindt, geenszins de beteekenis kan hebben beseft van de door haar onderteekende volmacht, die verd. in staat stelde ook voor haar even als voor haar tante alle financleele trans acties te verrichten. In het belang van het onderzoek konden nog geen nadere mededeelingen in deze zaak wor den gedaan. De zitting wordt dan geschorst tot Woens dag 1 December as. De officier van justitie zal dan zijn requisitoir houden, waarna het woord aan de verdediging zal zijn. Naar eerst thans bekend wordt, is dezer dagen tijdens het transport van het bank gebouw der Stlchtsche Bankvereeniglng aan de Neude te Utrecht naar het kantoor der coöperatie „Voorwaarts” aan de Willem van Noortstraat aldaar, *n geldzak, waarin zich t 5.400 bevond, verdwenen. den beide ter Van Boetyen zijn eerste begrooting genomen. in zijn ën T» M, ng [S- rs- m, V. »t, rr. en vermijd daardoor ’n vermoeiende drukte. Ook vergete U niet, dat vroegtijdig inkoopen ’t voordeel van nog complete keuze biedt. Ten laste wordt gelegd, de verduistering van een aantal in de dagvaarding met name genoem de obligaties en aandeelen in het tijdvak 1929 tot 1932. In deze zaak zijn twee deskundigen benoemd, die tot een verschillende conclusie zijn gekomen. In deze zaak zijn door het openbaar ministe rie dertien getuigen, waaronder de twee boven genoemde deskundigen, gedagvaard. Als verdedigers treden op mr. H. G. Stlbbe en mr. G. J. Salm, mr. L. de Blécourt neemt het O.M. waar. an n- De heer BAKKER (C. H.) toonde zich ten dezen eveneens gereserveerd. Hij wilde liever deze eveneens gereserveerd. Ook over de verkor ting van den arbeidstijd was hij nu juist niet enthousiast, alhoewel hij van het ipgestelde onderzoek een gunstig resultaat verwachtte. Tenslotte betoogde hij nog. dat de wettelijke regeling excessen in de behandeling van land arbeiders moet uitsnijden, welke woorden den heer HILGENGA (S.D.A.P.) uit het hart ge grepen bleken te zijn. De regeering moest nu eens met daden komeh, zoo vond hij. Beloften waren er zijns inziens nu genoeg gegeven en in dichterlijke vervoering declameerde hij: Van de in den aanvang dezer vergadering zonder eenige discussie aangenomen wetsont werpen vermelden wij 'alleen dat. hetwelk be palingen bevat ter voorkoming en bestrijding van ziekten van bloembollen en bloembolge- w assen. Een tot dusverre onbekend stoomschip is Donderdagavond bij hoog water tijdens dikken mist bij Walsoorden omhoog gevaren en blij ven zitten. Sleepbooten zijn uitgevaren voor het verlee- nen van assistentie, doch door den mist worden de pogingen om het schip te bereiken zeer be lemmerd. De hedenmiddag voortgezette bespreking der P.T.T.-begrootlng voor 1938 heeft nog heel wat tongen losgemaakt. Als ieder jaar, zoo voelden ook thans weer vele volksver tegenwoordigers zich gedrongen, den Minis ter allerlei wenschen en grieven kenbaar te maken wenschen en grieven, welke den oud-P.T.T.-ambtenaar allicht niet geheel onbekend meer geweest zullen zijn, zeker niet na de schriftelijke gedachtenwisseling over deze materie, waarvan door Kamer en Minister traditiegetrouw alweer zoo rijkelijk gebruik gemaakt Is. ook tegenover een procuratiehouder had ont kend fondsen van de vrouw onder zich te heb ben gehad. Pres.: Dus u geeft toe gelogen te hebben. Verd.: Ja, aanvankelijk.... i Officier mr. de Blécourt vaart hevig tegen verd. uit. U hebt ons aanvankelijk zoo gemeen voorgelogen, dat we er bijna zijn ingevlogen. U dacht natuurlijk eerst: Laten ze me maar eens bewijzen, dat ik van die vrouw fondsen onder me heb. Toen dat Inderdaad mogelijk bleek, kwam u met de hervonden volmacht voor den dag. Ik zie u nog bij uw bureau zitten zegt de of ficier toen u zei: Hoe durft die vrouw toch ooft beweren, dat ik ook maar één fonds onder me heb. U loog er brutaal op los en dat deed u opzettelijk en met een bepaalde bedoeling. Na het getuigenverhoor leest de griffier ten slotte de verklaring voor van de tante van het meisje, dat als getuige is gehoord. De tante was wegens ziekte verhinderd te verschijnen. Zij heeft in het vooronderzoek verklaard, dat zij verd. in 1921 voor een bedrag van f 80.000 aan effecten ter hand heeft gesteld. Ook het kapitaal van haar broer en haar moeder, resp. ongeveer 40 en 50.000 gulden, beheerde hij. Verd. had haar na eenige jaren bekend, dat het kapitaal door speculaties verloren was gegaan. Zij had zich toen over laten halen om hem nog meerdere effecten ter hand te stellen, waarmede hij wilde probeeren het geleden verlies in te loopen. oplossing van het werkloosheidsvraag- is thans voorzeker onze voornaamste taak: de heer Hermans gewaagde hier van ver- hooglng van de leeftijdsgrens voor jeugdige arbeiders en een vervroegd ouderdomspensioen. Den financieelen toestand van het P.T.T.- bedrijf achtte ,de minister inderdaad gunstig. Terwijl het loonbedrag sinds 1914 gestegen was tot 269 (1914 gesteld op 100), hadden de meeste tarieven het peil van 1914 weer bereikt. Sommige tarieven waren zelfs lager, verklaarde de minister. Geheel juist is dé optimistische ministerieele kijk op de tarieven echter niet, zooals mlllioenen onder ons uit eigen ervaring bekend zal zijn. Intusschen; té gunstig mocht de financleele toestand niet worden beschouwd: er moesten reserves gekweekt worden en er moest geld zijn voor aanpassing aan nieuwe technische moge lijkheden, enz. Voorzoover mogelijk zou de be drijfswinst benut worden voor verdere tariefs verlaging en behartiging van personeelsbelan gen. In verband met het St. Nlcolaasfeest zullen Zaterdag 4 December alle postkantoren, by- en hulppostkantoren en postagentschappen tot 16 uur geopend zijn voor de aanneming ter verzen ding van postpakketten. wijze aan, waarop de KN.V.B.-bestuurdeiyn zich meenen te moeten uitlaten over het beken de mandement, dat de bisschoppen indertijd over de sportbeweglng uitvaardigden. Wjj gelooven, dat de K.N.V.B. zichzelf hier mede geen dienst heeft bewezen. Wij zijn .ten minste zeer benieuwd, hoe de vele katholieken, die zich nog steeds .onder de vlag van den neu tralen bond scharen, het zullen opnemen, dat hun bestuurderen op een diergelijke wijze hun meening geven over de Waarschuwingen der katholieke geestelijkheid. Ongewild heeft de K.N.V.B. o hiermede eigenlijk een nieuw bewijs geleverd, dat katholieken in die organisatie niet thuis behooren. De katholieken, die nog steeds in be stuursfuncties of op andere wijze de neutrale sport steunen, mogen wel beseffen, dat zij voor al ook door het voorbeeld, aan de jongeren ge geven, een zeer groote verantwoordelijkheid op zich hebben genomen. Wjj vermoeden, dat men het bjj den K.N.VJB. allesbehalve prettig zal hebben gevonden, nu de R.K.F. deze zaken plotseling openbaar maakte. Aanvankelijk deed men blijkbaar op het bondsbureau van den K. N. V. B. in de Spiegelstraat te Den Haag of er geen brochure verschenen was. Toen kwam er no eenige we ken 'n bericht in het offlcieele orgaan, dat men te zijner tijd op deze uiteenzetting zou antwoor den. Thans, na eenige maanden, is men einde lijk met dit antwoord voor den dag gekomen. Enkele pagina's van de „Sportkroniek” zijn noodlg om na een heele serie argumenten, die in deze kwestie niet ter zake dienende zijn, mede te deelen, dat men voorlooplg niet bereid is te overwegen of het algemeen voetbalbelang zal worden gediend door een overeenstemming tusschen den K N VB en de R.KT., zooals tusschen beide organisaties vroeger bestaan heeft. De heeren in de Van de Spiegelstraat zitten hoog te paard, hetgeen al meer dan eens is ge bleken en wij voor ons verwonderen ons dar. ook geenszins over een dergelijk hooghartig ant woord. Ondanks alle tegenwerking van dien kant, is de R. K. voetbalbeweglng blijven groeien en met leede oogen moet de K N VB, aanzien, hoe zijn positie in verschillende deelen van het land. nJ. in de Zuidelijke provinciën, ver in belangrijkheid achterstaat bij die, welke de R. K. voetbalorganisatles daar innemen. Vooral is men in Den Haag erg in zijn wiek geschoten, dat de katholieke geestelijkheid her haaldelijk heeft gewezen op de gevaren voor de goede zeden, die het lidmaatschap van neu trale vereenigingen voor katholieke jongeman nen kan meebrengen. In het antwoord van den K.N.V.B. wordt in dit verband zelfs het woord „laster” gebezigd. Dit enkele feit op zich wijst reeds voldoende op de mentaliteit, die bij de samenstellers van dit antwoord overheerscht. Het is niet aan den K.N.V.B. om ons, katho lieken, voor te schrijven, wat onder „goede zeden" dient te wenden verstaan. Het katholieke standpunt op dit gebied is zeer beslist en hier van wordt geen handbreed afgeweken. Alleen het hoogste kerkelijke gezag heeft in deze zaken zeggenschap. Of meent de K N V B, soms, dat men eerst aan dezen bond, welke de hoogge roemde „neutraliteit” als een der voornaamste richtlijnen van zijn streven beschouwt, om ad vies had moeten vragen? Zeer onsympathiek doet ook de laatdunkende Het verdient aanbeveling dit jaar de nakket- ten zoo vroeg mogelijk ter post te bezorgen, ten einde een overstelpende drukte op Zaterdag 4 December te voorkomen en bestellingen van de aanwezige pakketten op dien dag te bevor deren. Zondag S December heeft nJ. geen pak- ketpostbestelling plaats. Het publiek zal goed doen, bij deze gelegen heid vooral te zorgen voor zorgvuldige verpak king en adresseering der postpakketten. Het waren vooral de heeren WEITKAMP (CH), POSTHUMA (CDU) en IJSSELMUIDEN (RK), die deze klachten vertolkten. Deze laat ste durfde zelfs beweren, dat het gunstige fi nancleele resultaat van de bedrijfsvoering groo- tendeels verkregen was door onttakeling van het platteland, en hij vroeg, of' de geruchten waarheid bevatten, volgens welke er nog méér tweede bestellingen zullen vervallen. Wat de verzorging van het platteland be treft; dit werd volgens Z. Excellentie nog niet zoo kwaad bediend: bakker en slager komen daar toch ook niet lederen dag aan de deur! Bovendien was het oók hier een kwestie van geld. Voorzoover het publiek belang zulks gedoogt, beloofde de Minister ook de Zondagsrust van bet personeel te zullen bevorderen. Een Amsterdamsche commissionnair in effecten heeft in 1921, voordat hij nog com missionnair was, van een dame, met wier familie hy bekend was, een aantal effecten ontvangen, vergezeld van een volmacht, waarin hem (Je onbeperkte bevoegdheid werd gegeven om namens zyn lastgeefster alle denkbare transacties op financieel gebied te verrichten. Hy heeft met deze effecten gespeculeerd, met het gevolg, dat het kapitaal verloren is gegaan, en zelfs met een debetsaldo is geëindigd. De justitie, in 1936 van deze feiten ver nemend, meent op grond van verschillende omstandigheden, dat verdachte dit vermo gen verduisterd heeft; verdachte stelt zich echter op het standpunt, dat hy uitsluitend voor rekening van zyn lastgeefster ongeluk kig heeft gespeculeerd en dat zulks, nu hy van bovenbedoelde volmacht voorzien was? geen strafbaar feit oplevert. Tenslotte vermelden wy nog de talryke klachten over de toestanden ten plattelander weinig postbestellingen, extra heffing voor be zorging van express-stukken in vele gevallen. Had de heer VAN BRAAMBEEK (8DAP) Donderdagavond reeds de klacht geuit, dat het P.T.T.-bedryt wel zeer wél vaart, doch ten koste van het personeel thans kwamen de heeren AMELINK (AR) en WENDELAAR (VB) hun grief uiten over het buitengewoon groot aantal arbeidscontractanten by het bedryf. De P.T.T.- directie moest méér van dezen in vasten dienst nemen, meenden zy. De heeren KRIJGER (CH> en AMELINK (AR) sloten zich aan by mevrouw BAKKER-NORT (VD), die Donder dagavond reeds, haar verleden en haar sexe verloochenend, betoogd had, dat er by de P.T.T. te veel vrouweiyke in plaats van mannelijke arbeidskrachten plegen aangesteld te worden. Voor verschillende personeelsbelangen kwamen in de bres springen de heeren BAKKER (CH), POSTHUMA (CDU) en IJSSELMUIDEN (RK), welke laatste'' spreker er o.a. op wees, dat minister Romme inderdaad een sterk yveraar zich toont voor arbeid voor ons volk, doch dit Staatsbedryf voert ,nog geen 48-urige arbeids week door. Voorts klaagde deze spreker over te veel nachtarbeid in het bedryf en stelsel matige stopzetting van bevorderingen. De heer WENDELAAR (VB) blijkt wel eens de dupe geweest en hy wil alen dan ook „geiyke monniken, gelyke kappen", dan moet aan de VARA ook verboden worden haar maar al te politieke werkloozenhalfuurtjes uit te zenden; de heer DROP (8DAP) was het hiermede natuuriyk niet eens. De vrouweiyke arbeidskrachten moest de minister in vele gevallen, ook by het telefonisch doorgeven van telegrammen in het belang van het publiek blyven prefereeren boven mannelyke, de damesstem wordt over het al gemeen meer gewaardeerd en dameevlngers schynen vlugger te zyn. Op den weg van Berlicum naar Den Dungen werd 30 Sept. 1L een bejaarde wielryder gevon den. die ernstig gewond en bewusteloos naast zyn gehavende flets lag uitgestrekt. Het slacht offer, de circa 71-jarige Petera uit Hintham, bleek door een passeerenden auto te zyn ge grepen. Thans is de ongelukkige, die destyds onmiddeUyk naar het ziekenhuis werd overge bracht. aan de gevolgen van de bekomen zware - kwetsuren overleden. INDE MAN Kefstreis naar Parijs VERTREK 23 DECEMBER A.S. 2. Maue /3Z.SO M P.ogomma «nrtrWbw M Am»teido<", Atnham. Dar» Hoog. Eindhoven, GfOnlnfi*", Hoor km. L Bouworden. Leiden. Rotterdam. ÜUacM. Zetot Naar men aan de N. R. Crt. meldt, zal de Italiaanscbe gezant in ons land, de heer F. M. Tallani, binnen afzienbaren tyd ons land ver laten wegens een benoeming elders. Deze be noeming zou, naar verluidt, wellicht die van ambassadeur van Italië te Tokio zyn. zien van de rationalisatie, welke soms zóóver wordt doorgevoerd, dat zy voor de werkkrach ten, b.v. aan den loopenden band, gevaar op levert. Het was kloeke taal, welke de heer Hermans sprak. Duideiyk is thans het katholieke stand punt omschreven. De heer AMELINK (A. R.) was het in het algemeen met hen heer Hermans eens; alleen hy tav. de bedryfsraden niet zoover gaan als deze. Hy ziet meer heil in stimulee- ring. r^.. OtVWo (O XI 1 fan Aan de Bedryfsraden dient ten deze de voor keur te worden gegeven boven de bedryfsver- eenlglngen. Werktydverkorting achtte de heer Hermans in theorie voor de hand liggend, maar practisch zeer moeilijk, zoolang deze aangelegenheid niet internationaal geregeld kan worden. Maar intusschen was de spreker verheugd, dat de Minister door een commissie bedryfsgewyze te doen nagaan, in hoeverre verkorting moge- lyk zal zyn, de oplossing nastreefde. Het was niet de bedoeling van dit boekje een pleidooi te houden voor het bestaansrecht van de R. K. voetbalbeweglng. „Dit bestaans recht aldus de inleiding is reeds eerder in brochures voldoende aangetoond. Het gaat er in dit geval alleen over om aan te toonen. dat de katholieke voetbalbeweglng alles in het werk gesteld heeft, voor zoover zulks mogeiyk was, om de orde in het Nederlandsche voetbal te handhaven, en voorts om. met behoud van ieders zelfstandigheid, een eenheid te vormen tegenover alle elementen, die krachtens hun mentaliteit en gedrag noch op het voetbalveld, noch in de voetbalbeweglng thuis behooren. Nu deze pogingen gefaald hebben, wenscht de R.KF. tegenover de geheele voetbalmaatschap- py door dit historisch overzicht te bewijzen, dat zy niet verantwoordelijk gesteld kan wor den voor de wanorde, welke, voor leder maar al te duidelyk waarneembaar, bestaat; een wanorde, welke de rechtsmacht van beide or ganisaties aanzieniyk beknot, bovendien straf fen en overschryvingsbepalingen gedeeltelijk waardeloos maakt. Aangezien de ontwikkeling van de voetbal- beweging in het algemeen en het scheppen van gezonde toestanden in die beweging in het by- zonder, door den huldigen gang van zaken in gevaar wprdt gebracht, leek het aan het be stuur der R.K.F. gewenscht een historisch overzicht te geven over de verhouding tusschen de twee voornaamste voetbalorganisatles Nederland, het aan den lezer overlatend conclusies te trekken aan de hand van de hem ter kennis gekomen feiten. Wy mogen ongetwyfeld spreken, aldus de samenstellers van de R.K.F.-brochure, over de twiee voornaamste organisaties, want wanneer wij eenerzyds constateeren. dat de K.N.V.B. direct en Indirect 129.628 leden onder zyn rechtsmacht telt, dan kan anderzyds gememo reerd worden, dat de R.K.F. 47.049 leden re gistreerde. Er is geen enkele andere landeiyke organisatie op voetbalgebied. welke een derge- lyk ledental ook maar by benadering bereikt.” Het boekje gaf een heldere uiteenzetting van de gevolgen, welke zyn ontstaan door het ont breken van een overeenkomst tusschen - den K.N.V.B. en de R.KF. tot het over en weer overnemen van schorsingen en royémentap. Deze toestanden hebben den laatsten tyd juist weer heel veel stof doen opwaaien en algemeen is men van meening, ook in neutrale kringen (men zie slechts de publicaties in „De Revue der Sporten” van den laatsten tyd), dat ver andering hierin dringend noodlg is. Vrywel zonder commentaar, alleen door pu blicatie van gevoerde briefwisselingen, geeft de brochure der R K.F. een relaas, dat 'voor zich zelf spreekt. Minister VAN BOEI JEN was in zyn ant- woord-rede uiterst moeiiyk en voor 't groot ste deel absoluut onverstaanbaar óp de perstribune, niet alleen door dat de ?amer- mlcrophoon weer eens hopeloos on klaar was, doch ook doordat de minister, ondanks zyn rechtsche principen in let terlijken zin een „linksch” spreker biykt te zyn en zich voortdurend van zyn luisteraars ter rechterzyde af wendde. Wat wy vernamen, geven wy bier echter getrouw weer. •w--w e Dultsche nationaal-socialÜStiache J Rljksminister van Arbeid, de gpultwaterfabrikant Seldte, heeft met klein gevolg, waaronder zich ook de Oberregierungsrat dr. Muenz bevond, onlangs een bezoek aan ons land ge bracht. Hij was daartoe uitgenoodigd door Minister Slingenberg, die indertijd een soortgelijk bezoek aan Duitschland bracht, maar werd, daar in ons parle mentair democratisch land het minister schap allerminst een vaste positie mag heeten, ontvangen en rondgeleid door diens opvolger, Z.Exc. Minister Romme. Dr. Muenz heeft nu in de natuurlijk ge- Duitsche ..Bergwerks van het hooge Dultsche reis- op zijn Holland- in een artikel. De moeder-overste van het gesticht verklaart, dat het meisje „een onnoozele hals" is, die ón mogelijk de bewoordingen van dit stuk en de andere bescheiden die zy teekende kan hébben begrepen, zy was nog niet in staat om alleen een boodschap te doen. De volmacht zal waar schijnlijk geteekend zyn zonder dat zy den in houd kende. Het meisje stond onder invloed van haar tante. Verdachte sprak deze verklaring tegen; vroe ger zou deze getuige hebben gezegd, dat het meisje na een toelichting het stuk wel begrepen zou hebben. Officier: U hebt zelf toegegeven, dat het meisje achteriyk was. Haar tante zou volgens u tot het opmaken van de volmacht hebben be sloten, opdat t nichtje by meerderjarigheid het geld niet tot haar eigen beschikking zou krygen. En dat achteriyke kind hebt u alleen in uw tegenwoordigheid laten teekenen. Vervolgens wordt ultvoer* de vermogens toestand van verd.’s kantoor besprokeh op ver schillende tydstippen. Het nichtje, een 26-jarlg meisje, komt dan voor het hekje. ,Jk heb drie papieren geteekend....** Pres: En weet u ook wat er in staat? Getuige: Neen, ik heb ze niet gelezen. Onder een van de stukken stond de handteekening By Kon. besluit van 19 November 1937 is met ingang van 1 December 1937 benoemd tot secretaris-generaal by het departement van Justitie: mr. J. R. M. van Angeren, thans ad ministrateur by dit departement. Ten krachtigste drong hy erop aan, dat de Minister rekening zou houden met de mogeiykheid, de Bedryfsraden te benutten tot uitvoering der sociale verzekeringen, b.v. wanneer de wettelyke regeling der werkloosheidsverzekering en de kindertoe- slagregeling tot stand gaan komen. van tante, daaronder heb ik geteekend. De moeder-overste vond het dom van me. Pres.: Hebt u verstand van effecten? Get.: Neen, meneer. Pres.: En weet u, wrat een leendepot is? Neen, ook dat weet verdachte-nlet. De president leest het stuk dan voor, waarin het meisje, een volkomen leek op financieel gebied, verd. een absolute volmacht geeft, zoo- dat hy met het geld kon doen wat hy wilde. Pres.: Begrypt u het? Neen....-, zegt getuige aarzelend. Pres.: Populair gezegd, komt het er op neer, dat u aan handen en voeten gebonden bent. Getuige: Tante Agnes zei, dat ik verd. vol komen kon vertrouwen en ik dacht, wat hy doet zal wel goed zijn. Voorts biykt nog, dat de vader van het meisje by zyn dood ca. f 42.000 nabet. Getuige had dit cyfer van haar tante gehoord, uit eigen er varing wist zy niets. Dan komt een kwestie ter sprake van ver dwenen brieven, door verd. aan getuige ge stuurd, die later uit haar koffer waren ver dwenen na een bezoek aan verd. Verd. ontkent hier iets van te weten. By ..den inval in verd.’s kantoor door de Justitie had verd. ontkend, dat hy fondsen onder zich had gehad. Later was hy met de volmacht voor den dag gekomen. Hy zelde toen gelogen te hebben, omdat hy aanvankeiyk de volmacht niet kon vinden en hy vreesde, dat de justitie geen geloof zou hechten aan de be-, weerde volmacht. Uit het getuigenverhoor biykt edhter, dat gerulmen tyd voor het justitieel onderzoek verd. Ongeveer drie maanden geleden heeft, zooals men weet, de R.K F., de Federatie van R. K. Voetbalbonden m Nederland, een brochure uitgegeven. getiteld: „Onge- wenschte toestanden in de Nederlandsche voetbalwereld. Hoe is de verhouding K. N. V. B.—R K. F.?” Tenslotte kwam de heer v. d. TEMPEL (8D. AP.) nog betoogen, dat de bedryfsraden een volwaardige taak moeten krygen, willen zy tot bloei komen. In ieder geval zullen zy de ver ordenende bevoegdheid niet mogen missen. lljkgeschakelde Zeitung” de Indrukken nationaal-soclalistische gezelschap, opgedaan sche reis, weergegeven dat de In ons land tot stand gebrachte groote openbare werken hooglijk waar deert en prijst. Hy schrijft daarin, dat de Hollanders meesters zyn op *t gebied van bodembewerking, bruggenbouw en alle daarmee samenhangende werk zaamheden, en geeft een uitvoerige uit eenzetting over de werkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee, tot nor malisatie van de Maas en vele andere doeleinden. Hetgeen door Nederlagid, ook in Amsterdam, op het gebied van het bouwen van arbeiderswoningen ge presteerd wordt, noemt dr. Muenz voor lederen objectieven bezoeker eenvoudig bewonderenswaardig. Van het Amster damsche Boschplan kan men volgens hem de voordeelen voor de gezondheid der arbeiders en der opgroeiende gene ratie niet hoog genoeg aanslaan. De werkzaamheden, die wy in oogenschouw hebben kunnen nemen, aldus besluit hij, hebben zulk een grooten ondernemings geest en levenskracht van hei Neder landsche volk laten zien, dat wij er eer- iyk van overtuigd zyn, dat het daarmede inderdaad zyn toekomst bouwt. De NB.B.-pers, die dag-in dag-uit jammert en klaagt over het demo-libe rale systeem, dat onze volkskracht on- dermynt, die in ons land en zijn bestuur niets van het goede kan vinden, dat zij in het Ryk van Hitler te kust en te keur meent aan te treffen, zal dit valscht nationaal-soclalistische van de groote broers van over de Oost grens wel niet groot-opgemaakt publi- ceeren, want het disqualificeert het NJB. B.-oordeel indirect als niet objectief. Dat de Dultschers zooveel woorden van lof Vóór de prestaties van het „demo-libe- rale” Nederland en zelfs van het „roode, Marxistische en Semletische” Amsterdam vonden, komt haar zeker hoogst ongele gen terwille van de verachteiyke politiek, waarmee zy zegt zich niet op te houden om anderen ervan te.kunnen beschul digen, maar waardoor in werkelijkheid vrywel al haar daden en woorden wor den beheerscht. De Nazi's hebben gelyk. Nederland bouwt aan zijn toekomst, maar een toe komst, waarin noch het nationaal-socl- allsme noch de man, zonder wien Nedei- land geen toekomst meer heette te heb ben, een rol van doorslaggevende betee kenis zullen spelen. O zoo! Namens de katholieke fractie was de heer HERMANS (RK.) de eerste spreker by de voortgezette behandeling der begrooting van Sociale Zaken. Hulde bracht hy Minister Romme voor diens keurige Mem. v. Antwoord, voor diens Juist sociaal inzicht en diens voortvaren de werkkracht. In het byzonder ver heugde de heer Hermans zich over 's Ministers plan- Herman» nen ten aanzien van de wettelyke regeling der werkloosheidsverzekering, de invoering van een kinderbijslag, de beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en de bestryding der werkloosheid alsook de leniging der gevolgen daarvan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15