De avonturen van Prof je en Struis je H UNOX dm daj F 250.- KOFFIE H/1G Scheut jubileert Mgr. M. Verhoeks F 750.- Stamppot en UNOX Rookworst: (huifdctuudjetyk Zoo moet het zijn: stamppot met Unox Geldersche Rook worst. Zonder deze fijnste aller worsten is een stamppot niet compleet. Maar ook voor de soep kunt U zich geen betere denken. Unox is échte Gelder sche rookworst, van uitgezocht fijn vleesch, op origineele wijze bereid en gerookt. Vraagt ons boekje met nieuwe recep ten voor winterschotels. 1 w V- Radio in Indië Wat vraagt de luisteraar? DOOR LQ WILSDQRF Hooge Roemeensche onder scheiding ontvangen De nieuwe Apostolische Prefect van Soerabaja OUD-MINISTER GEL1SSEN ONDERSCHEIDEN («8 de 40 veAeücfvf Uw otgeb nüme dufCefe zotg. ‘Datuwm: Een bloeiende Congregatie bestaat 75 jaar /A 1^1 .r. ZA lawJIN I Is O onseT*1161) verzekerd voor een der volgende uitkeeringen A UV« verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen A doodelljken afloop AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLUK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Zoo’n Kiespijn om het uit te schreeuwen.... 33 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 7F pr ge niemand Struisjestaal, «t. i i Nadruk verboden) sterken L. ia oio»* door Toentertijd was mooi wel 'beide AKKER.CACHETS gaan waren met dat arme manneke, dat be deesd stond toe te zien tegen de hardsteenen platen, die het torentje naast de eetzaal Jam- brizeeren”. Toch was „Verhoekske” (wie kende hem bij neuzen om heb in „Ben vroeg Ipijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden- ineu'matische pijnen, Vrouwenpi|n, igrains en „Kater". Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. 'AKKERTJES Volgens recept van Apotheker Dumont Monseigneur Michael Verhoeks. af of Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid het vernemen van deze hooge benoeming, het beseffen van de geweldige verantwoordelijk heid en de drukkende zorgen die er onafschei denlijk aan verbonden zijn, niet een oogenblik weer in dat hoekje bij het torentje zijn toe vlucht had willen nemen, zich onttrekken aan het vreemde en het overstelpende van het al, juist als in September 1904 Maar, Monseigneur, dat hoekje lag niet ver van een nog veiliger hoekje, de schoone Wern- houtsche kapel. U vindt niet meer uw vriend Nass z.g., maar daar vindt u een grooter Vriend, Die u metuitgelezen genaden moge en met goede gezondheid begiftigen. Missiehuis „Vrijland", Arnhem. Ik vraag mij bij bij kwam In 1904 in Wernhoutsburg, Sep tember 1904, een dorpsjongske, een ventje waarvan ik een medelijdende Amster- damsche, die ook haar jongen voor het eerst kwam brengen, tegen mijn moeder hoorde zeg gen (de twee dames hadden in het stoom tram metje BredaWernhout kennis gemaakt)„Ach, kjjk daar eens wat een peuter. Arm schaap Die zal ook zün moeder missen van avond bij het toedekken." Ja, „Verhoekske" was klein en ietwat tenger van bouw. Geen wonder dat die mamaatjes be- VOLGENDE WASDAG DE OVERVETTE RINSO is'' INDERDAAD WAT ANDERS// WAT EEN HEERl'JK VET 5OP> HEB Ik NU GEKREGEN EN WAT WORDT ALLES NU GAUW J s-l schoon//— bij verlies van een hand. een voet of een oog. De nieuwe overvette Rinso i* het enige wasmiddel, dat speciaal voor de was machine wordt gefabriceerd. Duizenden vrouwen hebben het reeds kunnen con stateren met Rinso komt de wasmachine het best tot zijn recht. In een oogwenk een overvloedig sop, dat in anderhalf uur al het was goed van 5 personen prachtig wit maakt voor slechts 124 ct j Dit is het resultaat, dat U J alleen met Rinso kunt bereiken. toen allies veilig bleek, zetten ze zich neer en aten smakelijk van het meegenomen voedsel. Het was nu heel heet geworden en bijna onmogelük werd het om verder te gaan Daarom werden twee matrozen op wacht ge- zet en de rest van het gezelschap deed een dutje. Ook Struisje. ofschoon die nog het beste tegen de hitte kon. voelde zich loom en slaperig Hi| groef zich een nestje met zijn poolen en zijn snavel, dook er. den kop in de vee ren. gezellig diep in weg en het duurde niet lang of hij was heerlijk Ingeslapen. j enigen tijd geleden stelde de Nirom een H enquête in betreffende de samenstelling van haar programma’s. De resultaten hier van worden thans in de Nirom-bode gepubli ceerd. en aan de hand hiervan kan het vol gende worden vastgesteld De binnengekomen antwoorden werden ge splitst in vier groepen, t.w.: geen waardeering, matige waardeering, goede waardeering en bij zondere waardeering. De luisteraars hadden zich uit te spreken over de volgende punten: levende muziek (se rieuze, populaire en jazz), gramophoonmuziek (serieuze, populaire en jazz), nieuwsberichten, lezingen en causerieën, kerkdiensten en wij dingen. Van de luisteraars die zich uitlieten over levende muziek bleken 35.2 procent geen of slechts matige be angstelling te hebben voor ernstige programma’s, doch 64,8 procent had voor deze programma’s een goede of bijzondere waardeering. Geen of matige waardeering voor populaire levende muziek bleek slechts 8.2 pro cent der antwoordende luisteraars te hebben, terwijl 91,IT procent blijkbaar goede of bijzon dere waardeering hiervoor heeft. Niet minder dan 55,6 procent blijkt geen of slechts matige waardeering voor levende jazz-muziek te hebben, terwijl 44,4 procent van de ant woorden getuigde van een goede of bijzondere waardeering voor deze muziek. Wat de gramophoonmuziek betreft heeft 43,1 procent geen of slechts matige belangstelling voor ernstige muziek, de rest wel, Hf) procent stelt geen of weinig belang in populaire gra- mophoonmuziek, 88,5 procent heeft goede of bij zondere belangstelling voor deze muziek. Jazz op de gramophoon kan geen genade vinden in de ooren van 59,3 procent der luister aars, terwijl 40,7 procent daar met belangstel ling naar luistert. 90S procent der antwoordende luisteraars heeft voor de nieuwsberichten een goede of zelfs bijzondere waardeering, slechts 9,1 procent niet. Lezingen en causerieën hebben in sterke mate de aandacht. Voor kerkdiensten hebben 45,6 procent der luisteraars goede of bijzondere aan dacht. Voor de wjjdingsdiensten is het percentage dat geen of slechts matige belangstelling heeft 66,7, terwijl 33,3 procent goede en bijzondere aandacht heeft. ik den 1 „Ja. dat weet, ik wel. En verder?" Weer aarzelde Leroux. half werk doen. „Herinner je je Romaine nog. die naast Jullie woonde, toen ik Je vrijde?" vroeg hij. ..Nou en óf,” zei de vrouw direct. ..een knappe meid. En?’’ „Ik heb ik weet eigenlijk niet goed hoe t kwam... ik twijfeldeenfin.... ik heb haar nog wel eens gekust, toen we nog niet getrouwd waren „Zoo.” zei de vrouw. ,sn hoe dikwijls?” .Ja. dat weet Ik niet zoo precies meer, maar och .Ja. stil maar,” beval vrouw Leroux. Het bloed steeg haar naar de wangen. Ze voelde zich in haar trots gekrenkt. ,Nu Jij." zei Leroux, en er klonk een zekere triomf in z’n stem .Stil toch." herhaalde z’n vrouw. Maar Leroux. die nu een zuiver geweten had. spitste op z ij n beurt z’n ooren. „Er komt iemand aan!” riep z’n vrouw. „Begin dan!” „Ik hoor een wagen. Hij houdt stil.” „Neen.” .Ju .HU is voorbij gereden. Begin je haast?” Maar Leroux kwam niets te weten. Er had inderdaad een wagen voor de deur stil gehou den en ze herkenden de vroolijke stem van Je- róme, den vrachtrijder, die riep: s „Hallo! Is er hier niemand?" ,Ja, Jeróme!" riep vrouw Leroux. „We zitten hier opgesloten in den kelder. Maak maar gauw open!” ..Dat heeft zeker die kerel gedaan, dien ik op den weg tegen kwam. Hij vertelde, dat jullie een boodschap voor me hadden.” zei de vracht rijder. nadat hij het echtpaar bevrijd hqd. Vrouw Leroux schonk den vrachtrijdCT een groot glas wijn in. dat hij wel verdien^ had. Maai* toen deze weer op z’n wagen geklommen was. zei ze tot haar echtgenoo. Ziezoo, vriend, nu zullen we t daar eens eventjes over hebben, wat je me zooeven ver teld hebt.” atholleken. God heeft alleen aan onze Kerk de eenlge eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te bescher men en te verspreiden Waakt en bidt In het vertrouwen op Chrlstust woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer sullen overweldigen. 1 was vóór Oliva blijven stilstaan en keek half spot tend. half verbaasd naar den hoed met de overdadige strulsveerversiering. je uit *t Panopticum weggeloopen?” lachend een dikke matgpne en bleef eveneens stean. In minder dan geen tijd stonden minstens een dozijn voorbijgangers om Oliva heen ge schaard. want op een relletje is men in Weenen al bijzonder belust. Ollva verstond bijna niets van het Weensche dialect, doch de gebaren waren ondubbelzinnig genoeg om haar te doen begrijpen, dat zij voor die menschen een voor werp van vermaak was. Hulpeloos wendde zij zich naar Pretorius. die met den chauffeur doende was over het afladen van den reiskoffer. Met een strak glimlachje, dat ergernis ver ried. bood hjj haar z’n arm aan. teneinde haar zoo vlug mogelijk het huis binnen te loodsen. „O. die moet naar n bal masqué!" hoorde z|j nog duidelijk. Verward en geheel van streek Uet Oliva zich naar binnen leiden. Gezien had zij van Weenen nog niets maar gehoord! Men had haar een voudig bespot. Of eigenlijk haar moolen hoed, t Was toch een hoed, dien zij voor veel geld uit Weenen had laten komen twintig 1»«r geleden. Vaag begon zij te vermoeden, dat er dingen waren, die niet met een enkele hautaine handbeweging afgedaan konden worden. Zoo zaten ze daar en dachten aan den goeden, ouden tijd, toen hun herberg een flink bestaan opleverde. Eenlge oogenblikken later ging de deur van het Vijfde Rad open, een boer kwam binnen en ging aan een tafeltje zitten. HU was een man van middelbaren leeftUd en zag er goedig en opgewekt uit.. HU vertelde, dat hU te voet naar een bruiloft ging, en daar hü nog een flink eind moest loopen, even een hartversterking kwam nemen. „Wat dunkt u van een omelet van zes eieren en een paar boterhammen met kaas?” vroeg vrouw Leroux, wier provisiekamer niet al te best voorzien was. aan den gast. Deze vond het aangebodene heel goed en t was een lust hem te zien eten, toen alles voor hem stond. HU bestelde nog een omelet met de noodige boterhammen, dronk z’n wün alsof het water was en vond tusschen de happen en slok ken door, nog tud voor een gezellig praatje. En nu wil ik tot slot nog een lekkere flesch hebben, iets fühs," zei hü tegen vrouw Leroux. „Wat dunkt ju van een flesch Volatile, die hebben we van ’t jaar ’26.” „Uitstekend, breng een flesch Volallle.” Aangezien Leroux op dit oogenblik niet in de gelagkamer was. tilde z’n vrouw zelf het luik van den kelder op en daalde met moeite naar beneden. Toen ze goed en wel beneden was. kwam Leroux juist weer binnen. ..Ben jU daar man?” klonk een stem uit den kelder, .kom eens beneden. Ik kan de Volatile niet vinden.” En ook Leroux daalde af. Toen stond de boer op, liep naar 't luik, liet het neervallen, schoof er den grendel voor, zette er een ton op en verliet de herberg. Leroux en z’n vrouw zaten in hun kelder ge vangen Het was een massief eiken luik met gesmeed ijzeren beslag. „Och. och,” zuchtte de vröuw. kwam ér nu nog maar een klant. De vrachtrijder komt van avond wel langs onze deur, maar hü stopt hier bijna nooit." Het echtpaar in den kelder ging op het trapje zitten, en luisterde naar de geluiden van den weg. hun eenlge kans. EindelUk hoorden ze het doffe hotsen en rommelen van een kar en baas Leroux riep en schreeuwde uit alle macht. Maar het geluld ging voorbU- Men had buiten niets gehoord. Toen begonnen ze te denken aan ver- A T T T A op 1111 blad z^n ln8evol8e de verzekeringsvoorwaarden tegen C" 7^1) ou levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door p 7^0 een ongeval met GELDERSCHE ROOKWORST waató du. stamppot amptet! UNOX VLEESCHWARENFABRIKKEn - oss Toen Oliva op den dag van haar vertrek uit de voordeur van het heerenhuis kwam, om in den wachtenden auto te stappen, kreeg Preto rius een hevige hoestbui. Allemachtig, dat kon wat moois worden! Gelukkig was de auto ge- oten. want het begon al koud te worden. Ollva droeg een zwarte japon met wespen- e, een wjjden. met bont gevoerden mantel, e hog een erfstuk van haar grootmoeder was vreemd .Hom. kom," zei haar reisgenoot sussend, Jk ben er van 't begin af al bang voor geweest, dat zoo n gedrocht van een hoed zich zou wreken, als hü uit z’n mummieslaap werd ge wekt. Ik zal je even helpen, je bontmantel uit te trekken, dan kun je je haar beter in orde brengen. Dan binden wij de voile er over heen en neem je bu het uitstappen je hoed in ie Pr of je was erg geschrokken, hü had er niet aan gedacht, dat zün leven gevaar liep bij zulke expedities. „Kükt U eens In dien boom.” zei de kapitein, „zulke beestjes hebt U seker niet bü U thuis in de boorren En toen Profje keek, zag hü een heele familie apen, die met elkaar speelden en verbaasd neerzagen op de menschen die langs de boomen gingen. Een gooide een vrucht naar beneden en precies op Strulsjes bril, die daardoor afviel. Struisje zocht hem gauw op en begon toen leelüke woorden te zeg gen tegen de ondeugende apen, maar ge- Donderdagavond heeft de Roemeensche ge zant, Z. Exc. prof. V. Pella, ter gelegenheid van een op de Roemeensche legatie te Den Haag gehouden maaltüd, aan oud-minister H Gelis- sen de versierselen van het grootkruis van de orde van de ster van Roemenië aangeboden. Wederzijds werden hartelüke toespraken ge houden. Indien Ollva In’ Weenen iets te kort kwam, moest zij het daar maar koopen. Hevig verbol gen verliet Ollva, met hooghartig geheven hoofd, het vertrek. Die Vlrglllus was gewoonweg ón mogelijk Zü. Ollva von Belatny, kleeren koopen <n een confectiemagazijnWerkelük. met zoon man moest men over een groote dosis geduld beschikken, dat was zeker. Zü waagde het echter niet, hem te dwarsboomen; zü zou zich dan wel behelpen. e-nrten. dat ze in haar jeugd knap was. Haar man had een rood gezicht en haren waren wlt>. Het had allen schün, hü z’n wünkelder vaak bezocht. „Er is nog geen mensch vandaag hier weest." zei ze. „T gaat slecht met de zaak.” „1 Is zoo.” bevestigde de wederhelft, „en we worden oud." Dit was een zeer Juiste opmerking. Leroux was al niet jong meer toen ze trouwden en zü ook niet. Maar in die dagen kon hü nog den vrachtwagens tegemoet loopen. zoodra hü de bellen hoorde rinkelew en een praatje met de voerlieden aanknoopen Nu ging dat zoo niet meer. Klanten? Ze hadden er bijna geen, alleen nu en dan een koe- of schaapherder, of een ver dwaalden. dorstlgen jager. een anderen naam?) gauw thuis, maar het schünt dat dat hoekje bü het torentje, die toe vlucht van het eerste uur, een aantrekking ge bleven is, jarenlang. Hoe vaak heb Ik hem daar zien staan, wan neer het ernstige zaken betrof, sprekend over thema- en verteling-moellükheden. wanneer „Au Chasseur” of Aux Couleurs” een oogenblik rust toellet. Jan Nass en anderen waren wel eens niet zeker van hun zaak en dan werd in dat hoekje „Verhoekske" als veilige en bescheiden vraagbaak geraadpleegd. Dikwüls heb ik den Monseigneur van vandaag toen reeds bewonderd in de studiezaal en vroeg ik mü af hoe het toch mogelük was dat hü zoo rustig en kalm, met volle aandacht die lange uren kon doorworstelen, dag in dag uit, zonder dat .Monsieur" Davllwy zün lippen vooruit be hoefde te steken en zün bekend .siep-siep" tegen hem behoefde te richten. Door vertrek naar elders verloor ik hem ült het oog, en toen Ik hem jaren later als collega in het H. Priesterschap, als professor Verhoeks. philosophle-professor, moraal-professor. jus- professor, provincle-procurator, weer ontmoette, was het ,xke" in alle opzichten verdwenen, be halve dan in die karaktertrekken, waarin het volgens het Evangelie goed is klein te blüven En nu vertelt ons daar plotseling de krant dat mijnheer Verhoeks (de Lazaristen noemen zich niet „Pater’T door Z. H. den Paus benoemd is tot Apostolisch Prefect van Soerabaja. de Ik altüd. dat ik de grootste helft kreeg, en nu en dan stiekum kelder Doch daarvan wilde zü niet hooren. Een dame zonder hoed op straat! Onmogelük! Dus zat de verschrikkelüke hoed die veel op een wiel met strulsveeren leek, eindelük weer op haar hoofd. De volle had zü echter niet opgeëischt en Pretorius. die het ding in elkaar had gefrom meld, stak he,t zonder complimenten in zün zak. Toen de rust weer eenigszins in den auto was weergekeerd, keek Ollva voor de eerste maal eens -oplettend uit het raampje. Er lag een lichte nevel over de straten, die de gevels van de huizen geheel onzichtbaar maakte; slechts de haastige voorbügangers waren te onder scheiden. „Wat is dat voor een optocht?" informeerde zü naïef, terwül zü verbaasd naar de menschen- massa tuurde, die tegan het middaguur gewoon- lük haastig over straten en pleinen jaagt. Preto rius hield zich ernstig. ..Dat is het grootestads-tempo, beste Ollva, en geen optocht. Wy zün nu onmiddellljk bü Bella.” 'Het laatste kwam er eenigszins gedwongen uit. Eenlge oogenblikken later hield de auto met een schuivend knarsen stil. De chauffeur sprong er uit en sloeg een portier open. Tegelük was Pretorius aan den anderen kant uitgestapt en nu hielpen de twee mannen de dame er uit. Eenigszins stüf en versuft zette zü haar voet op het trottoir en keek dan angstig om zich heen. „Kijk ns, waar zouden ze die afgedankt heb ben?" Natuurlijk kan alleen de tandarts Uw zieke kies beter maken. Maar *s nachts, als de pijn door de warmte van Uw bed hoe langer hoe heftiger wordt, of air Ge door Uw werk niet naar hem toe kunt gaani Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES”, die U van Uw pijn verlossen. Zo nemen de zenuwprikke- ling weg, die de oorzaak van Uw lijden is. Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES" bij de hand. Th ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenoolen onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES” zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als Hoofdi - pijn, Rneumatisch'e pijnen, Vi Onbehaaglijkheid, Migraine Buiten verwachting ging op reis alles goed. Ollva klaagde niet over ongemak of ver moeienis. Zü sprak trouwens weinig en na eenigen tüd leunde zü achterover en legde haar hoofd In den hoek van de dikke kussens het geen den merkwaardigen hoed geen goed deed. Spoedig scheen zü vast te slapen. Telkens voelde Pretorius zich gedrongen, naar haar te küken. Fün en edel was de vorm van haar gelaat; een sinalle neus, mooi gevormde kin en ovale wangen. Een fantastisch masker in het schemerdonker van den wagen. Plotse ling overviel hem het dwaze verlangen, déér waar zich onder de voile haar mond bevond, een kus te drukken. Op hetzelfde oogenblik schoot Het rumoer van de wereldstad deed Ollva plotseling ontwaken. Verschrikt wendde zij haar hoofd in alle richtingen en scheen zich in de eerste oogenblikken niet te herinneren waar zü-|-toestand was, of wat er met haar gebeurde. Zü greep met handen naar het hoofd en probeerde tevergeefs, den totaal verkreukten monsterhoed in zün fatsoen te brengen en weer goed op haar hoofd te planten. Het was haar echter onmogelük, de stüf geknoopte voile los te krü- gen„Het ding had zich strak om haar gezicht esnoerd en zü zag geen kans, zich er van te bevrijden. maar hü wou geen De apen trokken Struisje en Profje moest maar Struisje was diep beleedigd Ze kwamen nu bü een open vlakte en de kapi tein, stelde voor om hier een maaltüd te ge bruiken. Profje had heelerr.aal niet meer aan eten gedacht, zooveel moois had hü gezien, maar, de matrozen waren altüd hongerig En dus werd door hen eerst den grond afge zocht, of er zich geen slangen bevonden, en lukkig in Strulsjestaal, zoodat dan hüzelf het verstaan kon. lange neuzen tegen er om lachen, beleedigd p 28 November a.s. zal het driekwart I I eeuw geleden zün dat de Kardinaal-Aarts- bisschop van Mechelen zün goedkeuring hechtte aan een stichting van den Eerw. Heer Verbist, destüds aalmoezenier der Krijgsschool te Brussel, die reeds langer het voornemen koesterde om een Belgische Missie te Wichten in China. Drie dagen nadat de nieuwe Congrega tie was goedgekeurd kwamen zich reeds 3 Pos tulanten melden. Het aloude heiligdom van O. L. Vrouw van Giali te Scheut, gelegen aan den Ninoofschen-steenweg werd aangekocht, terwijl in een nabügelegen woning het Noviciaat werd ondergebracht. Twee jaar later kwam uit Rome het bericht dat de Missie van Mongolië aan de nieuwe Congregatie was toevertrouwd. Op 25 Augustus 1865 vertrok de eerste karavaan naar het Verre Oosten, weldra gevolgd door een stroom van eminente en moedige priesters en broeders, die geheel hun leven in dienst gingen stellen van het Missiewerk onder de heidenen. In Scheut zelf werden de gebouwen der Con gregatie in den loop der jaren belangrük uitge breid terwül ook in Leuven en te Jambes stu diehuizen werden gevestigd. Ook in Nederland bezit de Congregatie van Scheut het bekende Missiehuis Sparrendaal bü Vught en het „Bis- schoji-Hamer-studiehuis" te Nümegen dat zün naam ontleent aan den beroemden Missie-Bis- schop Mgr. Hamer die tüdens den Boxer-op- stand op gruwelüke wüze werd vermoord. Ver der hebben de Scheutisten een Procure en Mis siehuis te Rome, te Londen een Sanatorium voor oude en herstellende Missionarissen te Schilde, en een tehuis voor Broeders-Onderwü- zers te Torhout. Vanaf de stichting der Congregatie was het uitgestrekte Mongolië het werkterrein der Scheutisten. Langzaam ontstonden hier de bloeiende missies van Siwanteé, Jehol en de Ortes-Mtssie. die vaak door bloedige vervolgin gen geteisterd werd. In 1885 werd een groot gedeelte van Congo aan de Congregatie van Scheut toevertrouwd, in 1907 werd een missie op de Philippünen verkregen en nog onlangs werd ook een gedeelte van Celebes aan de Scheutisten toevertrouwd, waar ook een groot aantal Hollanders in deze flinke Missle-Congre- gatie werkzaam zün. Wegens de benarde tüdsomstandigheden zal de viering van dit 75-Jarlg Jubileum uitsluitend op kerkelüke wüze worden herdacht. binnen, toen hü. jaren geleden, eerder gedreven overmoed dan door teedere gevoelens, óók dien mond had gekust. hü een aap van een jongen en zü een beeld- Jong ding een fee tusschen de rozen perken. die haar omringden. Zou zü het zich nog wel eens herinneren? Zou hü het nu wéér durven doen?.... Op dat oogenblik kwam hem plotseling het beeld van den nlets- waardigen ouden baron voor den geest, met wien zü korten tüd in den echt was verbon den geweest. Pretorius was op dat tüdstip In Parijs en had van zün vader bericht ont vangen dat de twee domme, adhterlüke dames van het landgoed het onwetende k.nd als een meubel aan den ouden Belamy hadden overge daan. Vlrglllus herinnerde zich nu nog zeer goed, hoe woedend hü toen was geworden woedend op Ollva, omdat zü zich zoo willoos liet verkwanselen. Zelf vond zü. dat ze er buitengewoon elegant uitzag. Daarbü droeg zü een geweldigen hoed, zooals die in haar meisjastijd mode was ge weest, met wuivende strulsveeren bezet. Een dichte, strakke voile bedekte haar geheele ge zicht. Pretorius keek langs fiaar heen, terwül hü met den chauffeur haar hielp instappen. Zün blik viel op de schoenen van zün reisgenoote. Grove, vormelooze schoenen met gespsluiting Terwül hü met elastische beweging in den wagen sprong en naast haar plaats nam. sloeg zün stemming plotseling om. Een diep, innig medelüden verdrong elk ander gevoel; Arme stumper, dacht hü. Arme goede stumper. Wat leefde zü in een droom van achterlükheid en voorwereldlüke begrippen. Wat zou het ontwa ken vreeselük zün, wanneer zü midden in het werkelük leven geplaatst werd. e reiziger, die in Auvergne van Beau- 1 mont naar Val mare ging. zag. als hü het dorp Reuillat rechts had laten lig gen. een alleenstaand huls, waarvoor een paar oude linden met kromme takken stonden. Over de geheele lengte van den geel geschilderden gevel kon hü dan het opschrift lezen: .leroux. In het Vüfde Rad. Spüzen en dra'nken naar believen Hoe aanlokkelük dit opschrift voor een deel ook was. er kwamen slechts weinig menschen in de herberg het Vüfde Rad. Op een mooien September-namlddag zaten Leroux en z’n vrouw, twee menschen op leef- tüd. over hun zaken te praten Vrouw Leroux was ziek en slecht ter been, ofschoon ze er niet zoo oud uitzag als ze was. Onder de muts met banden had ze zwart haar; d’r trekken waren regelmatig e^ haar blauwe oogen glans den nog. als zü ze opsloeg. Men kon het haar M geweest z’n dat jaagde, hulpelooze houding sterk af bü haar anders zoo ongenaakbare kalmte en waar digheid „Kom. Ollva, ik zal eens voor kamenier spelen," en hü trok en rukte aan den knoop van de voile doch het ding scheen hoe langer hoe vaster te gaan zitten. Geduld was niet de hoofddeugd van Pretorius en geërgerd riep hü: „Ik zou wel eens willen weten, wie dat onmogelijke kleedingstuk heeft uitgevonden!” En toen zü. beleedigd, op haar gewone wüze reageerde en haar hoofd in haar nek wilde werpen, werd de toestand nog erger. Tenslotte rukte Pretorius met zooveel kracht, dat hoed en volle tegelük loslieten en In hun vaart de zwarte vlechten medesleurden, die zoo plat tegen haar achterhoofd waren ge- i speld. De ontreddering was nu volkomen. Büna schreiend Uet Ollva zich achterover In de i kussens zinken. Blükbaar voelde zü het be- lachelüke van de situatie. Het schudden van den i auto en d» ongewone stadsdrukte droegen er 1 niet weinig toe bü. haar in een zenuwachtigen te brengen, die haar anders geheel i was. kom." halen over levend Ingemetselden en ze dachten, dat ze veroordeeld waren tot een afgrtjselüken dood. De dag ging voorbü en t weer scheen veranderd te zün. Het eentonige, sombere ge huil van den wind door de boomen drong tot hen door en ze huiverden van kou en van angst. .We komen er niet levend uit.” jammerde vrouw Leroux. „We moeten zorgen, dat we met ons geweten in T reine komen. We zullen sa men sterven en elkaar alles vergeven, wat we tegen elkander misdaan hebben. .Ja,” zei Leroux, Jk vergeef het je." .Maar.” hernam z’n vrouw, „dat is niet vol doende, „we moeten bekennen wat we Jegens elkaar misdaan hebben.” .Jaja"zei haar man weer. Begin Jü maar zei de vrouw, en ze spitste haar ooren. Leroux aarzelde. „Ik heb er spüt van, dat ik wel eens ruw tegen je gesproken heb wel eens gevloekt heb en zoo ,Ja,” zei z’n vrouw. „Als we samen een flesch wün dronken, zorg- |ssssssssseeaMssessvs»ssssssMsssesssessssesas«e«sw« I In het I Vijfde Rad STEL JE EENS VOOR,DAAR HEB IK EEN Nieuwe WASMACHINE GEKOCHT EN IX -XR’JG HELEMAAL Z* gïen sop/ y ...tg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17