V. v.v aakt plannen 1Uil CHIEF WHIP BERTELS' BERTELS' Alkmaar, 27 Nov. CHIEF WHIP van voor De populariteit stijgt nog dagelijks, omdat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is Een gedenkteeken —voor dr# van Dam WAT ZAL ER VAN TERECHT KOMEN? KUNSTKORREL in de praktijk steeds bovenaan. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 Het conflict in de S.D.A.P. Plannen Middenstanders in het bestuur ST. JOSEPHGEZELLEN WANDELSPORT Voor R.K. meisje* Een fiasco EEN TENTOONSTELLING G1 Conflict Bijeenkomsten JFFICIEELE M EDEDEELINGEN PUBLICATIE Muziek Ned. Reisvereeniging Tentoonstellingen St. Nioolaas-bal in café Hilbrand A pothekersnachtd ienst fj Wordt de middenstand gepasseerd Intrekking van royementen afgewezen ATHLETIEKVEREENIGING OPGERICHT VONDELHERDENK1NG OP HET LYCEUM VONDELHERDENKING COVOTO ALKMAARSCHE OPERETTE- CLUB AGENDA Motorraces met Paschen en tijdens de Alkmaarsche kermis Een prachtwerk zal de vereeniging ter hand nemen Weldadigheidapostzegels en prent- briefkaarten „Voor het Kind” Opvoering van de Gysbreght STAD TJWS niet en kaarten aan geringe en was wel van ke wya* daa gekOmrtïf te de heet FOCUS ■r te In verband met bet naderend St. Nlcolsas- tortechntek, hetgeen spr. vaa belang vond, ter- Galden Vlies: Jeugdmiddag Ned. Reisvereeni ging. Film en toespraak. Zondagmiddag 230 uur. kussendekjes. theemutsen. Maar aanvaarden wij in te de De Zondag- en nachtdienst sal in de week van 38 Nov. tot en met 4 December worden waar genomen door de apotheek van den beer B. H. J. Schouten, Fnunastraat *4, Van 1 tot en met 11 December van 9.3012 uur en van 2 uur tot 430. Van 13 December tot en met S Januari van •—11 uur. 11—1 uur, 1 uur tot 330, 330—530 uur. r sport" :he ath- Jetlek in de laatste Olympische Spelen innam. Na een woord van dank werd overgegaan tot de oprichtingsvergadering. Vrijwel alle aanwe zige belangstellenden meldden zich als lid aan. tel. van Alkmaar. 26 November 1937. Burgemeester en Wethouders voor- noemd F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester, races bevorderen de ontwikkeling van de mo lt. VEENDORP, la secretaris. en met 18 gehouden, (Sen De winké Wke i weken berspt bonne gereik Van aan ii duurt zijn v Midi stands organ! heer f Janua Geei nieuwl en in voorla aanvot groote steene helft teveel UK gregal voor Mat Dia Ruste: Wa Kruis' 8 uui op tU Don Vrij Ge» sum a ANP d. Spas gesteui kunnei Kat uur Henri derwe Des seer a WU te res Zie tie in E. 8 vrijen Wit o probee Natuu trek O Prim Prins willen alleen lijke a Leve week i werklo adressi straat, braadt in blik Zee’ naar dat ei niet ii zoo la puntja hard I te bre meteei het o< Veri Het DD.S. dat w Er nu den, i niet r onden De weer nu eei Zooals reeds eerder werd vermeld, zal vanwege het Comité voor Tooneelultvoerlngen op 7 De cember nemèb den De „Hij uit Be kolonl Donde duinw gegaai langs zien t die er weg b echter vlogen dels a; de ot daar v met e< te vlu lonie thuis! Ljjn Ujn Ljjn Brusse sei VI. R.; 11 Fr.; 21 nen; 2 I4jn Brusse Droitw Droitw Londei Londei 2135 22.00— 2336— HJn van een en van mevr lid van Ljjn Ujn Lijn land 12.06 1230- len; 1 Jen; 1 Reg.; Rs»-; 2206-. 22.30— Lijn Luxem Londei Londat een 8t. Nicolaasbal. waaraan talrijke nuttige en aardige geschenken zijn verbonden. De welbekende Rambling Serenader* o. 1. v J. v. d. Brink verzorgen weer als altijd bet muzikale gedeelte. Men zie de advertentie. De volgende week wordt een tentoonstelling gehouden met verkoop van arbeidsproducten, die door de patiënten van het Provinciaal Zie kenhuis zijn vervaardigd. Deze tentoonstelling is in het gebouw ..Har monie”. Ingang Ged. Nieuwe Sloot te Alkmaar, op Dinsdag 30 November en Woensdag 1 De- Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den raad der gemeente van 18 November J.l. waarbij zijn vastgesteld: 1 Een verordening tot wijziging der alge- meene salarisverordening voor de ambtenaren i Gemeenteblad nr. 1598) 2 Een verordening tot wijziging van het Ambtenarenregement Gemeenteblad no. 1599); 3 Een verordening tot wijziging van het Werkltedenreglement «Gemeenteblad nr. 1800). Deze verordeningen zijn heden afgekondlgd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. zy zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betalng der koeten, verkryg- De Heer Fr. Sterkens, Hoender park, Heu«denhovt(N. Br.) schrijft ons dato 8 September 1937» .Hierbij deel ik U mede, dat ik 180 W. leghorns bezit, ge boren op 8 Maart 1937, en opgefokt met Bertels" Opfok- voer CO. en daarna gevoe derd met Bertels" Kunstkorrel. Reeds half Juli legden de die ren 30 eieren, en toen deze Leghorns 5 maanden oud wa ren, kreeg ik reeds 100 eieren per dag. De toename van 30 tot 100 eieren ging met spron gen tegelijk, d.w.z. per dag een toename van gemiddeld 15 eieren. Nu heb ik reeds enkele weken iederen dag 116 eierende dieren zijn in pracht conditie. Het is dus van zelf sprekend dat ik zeer tevreden ben. OLIEFABRIEKEN N.V., A'DAM (O.) cember as., des namiddags van 25.30 en des avonds van 7930 uur. Geëxposeerd en verkocht zullen worden kunstweefwerken van verschillenden aard (kus send. kussendekjes. loopers, tafelkleeden, ta pijtjes. theemutsen, e.d), rafflataaschen en -mandjes, rletvlechtwerk, handwerkjes, speel goederen, enz. Kurutzaal Boenderroaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil ders, voornamelijk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker). ..Alle dagen geopend tot 19 December a-s. In de gisteravond gehouden vergadering de afdeeling Alkmaar der 8DAP werd verzoek van den heer A. Bakker Hellemon-Hardebol om hun royement als dier partij op te heften, bij meerderheid stemmen afgewezen Zooals men zich zal herinneren, werden zij vorig jaar gelijk met den heer Bonsema ge royeerd. Van andere zijde vernamen wij. dat na de stemming het raadslid de heer W. Bulens de vergadering kwaad verlaten heeft en hev voor nemen zou te kennen hebben gegeven voor het lidmaatschap der S.D A P. te bedanken Indien dit juist la. zal de heer Bulens. die vóór de motie tegen het zitten-biyven van wet houder Bonsema gestemd heeft, uit deze hou ding de consequentie moeten trekken door nu voor het raadslidmaatschap te bedanken. Vrijdagavond heeft ook ons RK Lyceum zijn Vondelherdenklng gehad. De groote aula was geheel gevuld. Tegen- wooedig waren o.m. de hoogeerw. Deken E. P. Rengs, de zeereerw. heer Pastoor A. Oorsprong, de zeereerw. heer Zyistra. moderator, leden van het Curatorium en Raad van toezicht, leeraren, oud-leerlingen en de leerlingen met hun ouders. Ook gaven blijk van hun belangstelling <oor het zenden van deputaties de schollerenver- eenlglngen Antol Esme. V.OK.Z.OB. en Pac- civolo. Na een vriendelijke begroeting door de Vlce- voorzitster van de organlseerende Lycelsten- vereenlging Z.OJ8.N.O.. mej. v. Gijzen en een welkomstwoord van den Rector drs. Klippers, hield df heer Maris, leeraar Nederlandse*: aan het Lyceum een hooggestemde beschouwing over Vondel als mensch en als dichter. Toen volgde een opvoering van talrijke frag menten uit Vondel’s „Jeptha" met verblndender. tekst. Met groote aandacht werd het ontroe rende gebeuren gevolgd. De regisseur, de heer Will Vermeulen had eer van zijn werk. Plaatsgebrek noopt ons het vandaag by deze eenvoudige vermelding te laten. Wij komen echter op het gesprokene en het spel nog nader, terug. as. als extra voorstelling, buiten abon- een Vondel-herdenking worden gehou- Amsterdamsche TOoneelverrenlglng, on der directie van Van Dalsum Defresne, zal dan optreden met Gysbreght van Aemstel. De bezwaren, verbonden aan te langen duur der v«x>rstelling en te omvangrijk décor, worden on dervangen doordat men „samenbindende frag menten" zal spelen met afwisselenden achter grond van gordijnen en horizontdoek. De reputatie van ons eerste gezelschap is vol doende waarborg, dat men desondanks een ar tist lek volkomen verantwoord geheel krijgt, ge speeld In de volledige costumes en meubelen, terwijl alle hoofdrollen meewerken, w.o Char lotte Köhler als Badeloch. Albert Van Dalsum als Gysbreght, verder Willy Haak. Frits van Dijk. Paul Huf, Jo Stemhelm en anderen. Hét lijdt geen twijfel, dat Alkmaar hierdoot een bijzondere en zeldzame tooneelgebeurtenls te wachten staat, waarvan een ieder zal kun nen genieten Immers de Gysbreght is wellicht het sterkste en boeiendste van Vondel’s stukken, terwijl de vertolking geschiedt door een keur korps van daarvoor zoo bij uitstek geschikte en voor het meerendeel in de traditie van Vondel- uitbeelding groot geworden kunstenaars. Bo vendien zal regisseur Defresne. een voortreffe lijk spreker, het Inleidend en verbindend woord spreken. Zooals te verwachten, bestaat voor deze voor stelling zeer groote belangstelling. De eere-voor- zitter van het Comité, burgemeester Van Kin schot. zal van zijn Instemming met dit plan blijk geven door dezen herdenkingsavond te openen Gedurende de laatste jaren heeft de Neder - landsche Reis-Ver. met succes verscheidene Jeugdreizen uitgeschreven. Deze jeugdreizen hebben uitsluitend ten doel, op een goede wijze den lust tot reizen aan te moedigen. Behalve de excursies „Rond het IJselmeer” en de succesvolle tochten door ons eigen land met de motorboot „Geja" hebben vele Jongeren in het afgeloopen jaar hun kennis verrijkt door een verblijf in een Zwltsersch ch&let in het Klental. Thans is het tijdstip aangebroken, waarop o. a. de afdeeling Alkmaar de jeugd bijeenroept: Het bestuur der afdeeling wekt daarom op, om verkrijgbaar ztfn en wel op de volgende uren: Bundagmiildag hztf dTte~nn*earnriUirin iió- tel t Gulden Vlies, waar de heer J. J. Oltmans, hoofdbestuurslld en lid der jeugdcommissie. U eenlgen tijd aangenaam zal bezighouden, terwijl een prachtige film over het Klental een waar dig slot vormt by deze middagbUeenkomst. Gulden Vlies: „De Vice-Admiraal", operette, opgevoerd door de Alkmaarsche Operetteclub, Zondagavond 7.30 uur. wijl er tal van snelle rijders door worden ge kweekt. Op verzoek werd medegedeeld, dat de eerste wedstrijd in 1937 een verlies van f 4335 gaf terwijl de tweede race een winst van t 1128 opieverde, welk gunstig resultaat kon worden bereikt door het laten vervallen van de mld- den-race. De twee wedstrijden in 1938 sullen op April en 28 Augustus worden Paaschdag en Kermis-Zondag). De vergadering ging hiermee accoord. De heer VAN OEFFELT vond deze bestrijding van de candidatuur-London door den voorzit ter onjuist. Want al zijn spr. en zijn collega's maar caféhouders: ze hebben ook het recht een candidaat te stellen. Spr. zag niet in. dat de heer London het geheele bestuur uitsluitend naar de wenschen van de caféhouders zou kun nen draaien. De heer BURGER sel, dat In andere plaat sen ook café- en hotelhouders in V. V. V.-be- aturen zitting hebben, sender dat dit ooit tot eenlge moeilijkheid aanleiding heeft gegeven. Verschillende stemmen lieten zich tegen het door den voorzitter gesprokene hooren, zoodat het even een verwarrend oogenbllk was. Men ging echter spoedig tot stemming over. Wijl Dr. van Gilse medegedeeld had alleen candidaat te willen zijn, wanneer er geen te- gencandldaten waren, verviel nu zijn candlda- tuur. Gekoeen werden na een stemming de hee- ren A. J. sukkel Sr. (20 stemmen), H. 8Ukkel Jr. <32 stemmen). H. Heuseveldt (38 stemmen) en H. London (26 stemmen). De heer Verwer kreeg 12 stemmen en de heer P. Termsat 17 stemmen. Besproken werden de motorraces in 1938 houden De VOORZITTER uitte zijn voldoening oVei' de toekenning door de gemeente van de f 500 - extra subsidie voor de motorwedstrijden, vooral in verband met hetgeen Indertijd in de bladen «aar isa WsattrQdéA «ésèhMVearKpf«4L 44U de races lang niet soo gevaarlijk zijn als wordt voorgegeven; het Jongste doodelijk ongeluk was aan toevallige omstandigheden te wijten. De Naar men weet heeft onze nieuwe Minister een poging gedaan om de werkloozen tot sparen te brengen, hetgeen gezien de lage steungelden wel niet soo gemakkeltjk zal zijn, maar waarin in elk geval toch een Ideaal moUef schuilt. Om dit sparen, ondanks alle daaraan verbonden moeilijkheden, te bevorderen, heeft de regeering besloten, by elk gespaard kwartje een ,.regee> rlngskwartje” te voegen, zoodat de gespaarde som door de regeering verdubbeld wordt. Het aldus bijeengebrachte bedrag, zal ver volgens bestéed worden voor het verstrekken van winterkleeding en dekking. Op dezen regeerings- maatregel is van meer dan een zyde kritiek uitgeoefend, o.a. is opgemerkt dat, gezien de kleine bedragen die wekelyks weggelegd kunnen worden, de winter precies voorbij zal «Vn aleer x men aan een bedrag toe is, voldoende om de* noodige kleeding en dekking te verkrygen. Dit probleem valt echter buiten het kader van deze rubriek; hetgeen wél binnen dat kader valt, is de vraag, waar men die in ruil voor de spaar gelden te betrekken goederen vandaan zal halen. Worden deze geleverd vanuit een centraal re- geeringsmagazljn dat ze op zijn beurt betrekt van de fabrikanten, of zal de middenstand worden ingeschakeld? Ziehier een vraag die voor den middenstand zeker van belang is, én uit principieel oogpunt én wat de practische gevolgen betreft. Tot nog toe werd by het verstrekken van goederen door het algemeen Crlsls-comlté de middenstand vrywel genegeerd, hetgeen hier en daar terecht ontevredenheid verwekte. Indien echter de voor gespaarde gelden te verstrekken goederen even min vla den middenstand aan de betrokkenen toekomen, dan ontstaat een situatie, die voor den middenstand in nog grooter mate schade- iyk is. Immers hier worden gelden besteed dis voor vyftig procent door den werklooze zelf werden opgebracht en die hy dus buiten deze regeling om besteed sou hebben naar eigen goeddunken, hetgeen practlsch zeggen wil, dat hy die gelden in acht van de tien gevallen zou hebben besteed aan In detallzaken gekochte goederen. Worden de„voor deze gespaarde gel den door de regeering verstrekte goederen, dus niet geleverd via de plaatselyke detallzaken, maar verstrekt uit een of ander regeerlngsma- gazyn, dan gaan de betrokken bedragen voor den middenstand (ruimer genomen, voor den detailhandel) onherroepeiyk verloren. Stel dus dat in een stad voor tienduizend gulden gespaard wordt (om by wijze van voor beeld eens 'n willekeurig bedrag te noemen) dan komt daarvan geen cent In de cassa van den middenstander, terwyi dat bedrag en dit maakt de zaak zoo klemmend anders onge- twyfeld wel by hem terecht gekomen zou syn. Want „potten" kunnen onze werkloosen van hun steungeld zeker niet. Van de reeds zoo minimale koopkracht der werkloozen gaat door den middenstand verloren, althans.... als de Re geering inderdaad den middenstand sal uit schakelen. Dit is nog niet zeker te zeggen, maar evenmin valt te zeggen dat zy dit niet voor nemens is. Waakzaamheid blijft dus geboden. Evenals men regeertngs-bllk-vleesch via den slager aan de werkloozen voor een gereduceerd bedrag beschikbaar stelt, zoo kan men zonder veel moeite ook de distributie der voor spaar gelden te verstrekken goederen via den mid denstand doen gaan. Dit zou niet meer dan MUyktzyn tegenover een groep die onder de vele crisismaatregelen niet bepaald over rozen heeft gewandeld. Donderdag 25 November, j.l. werd door het Comité voor den verkoop der Weldadlgheidspost- zegels en prentbriefkaarten .Voor het Kind” op het Stadhuis vergaderd, onder leiding van den voorzitter, den heer G. Flgée, secretaris van den Armenraad. Na opening en een woord van welkom tot de aanwezigen, werd de groet voorgelezen van jkvr. Altlng von Geusau, voorkomende in het postzegelnummer van het Tijdschrift voor Ar menraad en Kinderbescherming. Vervolgens werd overgegaan tot indeellng der medeweikerst «sters) over de beschikbare ,^lt- uur” in het Postkantoor Van enkele dames wordt nog opgave verwacht van dag en uur, die men voor den verkoop beschikbaar heeft. Met medewerking van den heer Directeur •zal, zooals eerder gemeld, in de hal van het Postkantoor weder een stand geplaatst wor den, waaraan de zegels en kaarten dagelijks Vrijdagavond hield de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer „Alcmaria” in De Unie aan de Ohoorstraat haar algemeene Jaarvergadering, welke, tegen de gewoonte in, zeer druk be zocht was. Na de opening der byeenkomst door der. voorzitter Mr. J. P. Bosman én de vaststel ling der notulen deelde de voorzitter os. me de, dat de actie voor het behoud van de kaas markt bovenmate goed was geslaagd, zoodat er zelfs een financieel overschot was ont staan. waarvan men een fonds heeft gemaakt Van de uitgereikte speciale kaasstolpen was een vijftigtal overgebleven, dat voor f 2.50 per stolp ter beschikking van de V. ft. V. leden stond. Behandeld werd hierna de begrootlng voor 1938, welke In ontvangsten en uitgaven sloot met een bedrag van I 3080.Geraamd aan ontvangsten: contrlbutlën f 650.toren- bezoek f 900.subsidies f 1250.—, rente f 20 -, kaasverkoop f 35.verkoop van artikelen en drukwerken In het beneden-kantoor f 225. Pro memorie was geraamd een subsidie f 125.van het Crisis Zuivel Bureau. Van de geraamde uitgaven noemen we f 750 voor drukwerken, f 1050.aan Iconen en sa larissen, f 180voor toren-belasting en f20 - voor onvoorziene uitgaven. Van het gemeentebestuur was bericht ingeko- men. dat f 500.subsidie beschikbaar werd ge steld en nog eens f 500.Indien twee motorra ces zouden worden gehouden. Na eenlge bespreking werd de begrootlng con form vastgesteld. Door het bestuur werd hierna voorgesteld het bestuur met een lid uit te breiden in ver band met de vele werkzaamheden. De heer TERMAAT vond een even getal be stuursleden onjuist in verband met te nemen beslissingen. Dan was uitbreiding met twee le den beter. Aan de orde waren tenslotte de plannen voor het komende jaar. De VOORZITTER sel dat het ontzettend moeilijk is iets nieuws en doeltreffends te vin den, vooral, omdat al zoo veel was geprobeerd. De aandacht van het bestuur was gevallen op een plan tot het houden van eenlge bloemen tentoonstellingen, tot welk doel een commissie van deskundigen was Ingesteld. Deze commissie heeft een' ptan ontworpen tot het houden van twee bloemententoonstellingen, een kleine een soort floralla-tentoonstelling en een groote vollegrond-tentoonstelllng in den Stede- lyken Muziektuln. waarvoor de medewerking van gemeentebestuur en van Aalsmeersche en Boskoopsche kweekers noodig zal zyn. Ten behoeve van de eerste tentoonstelling zijn aan schoolkinderen 2590 potten met bloembollen uitgereikt, met de bedoeling, dat de kinderen die bollen tot bloemen zullen opkweeken voor de tentoonstelling zullen Inzenden. Het risico van een dergeiyke tentoonstelling is voor V. V. V. zeer gering. De groote tentoonstelling biedt veel meer moeiiykheden, vooral, omdat het gemeentebe stuur, waarmee overleg is gepleegd, tal van be swaren tegen den opzet heeft en aan den mu- siektuin niets wil veranderen. De heer BLOM vroeg, of het bestuur eenlg Idee had van de kosten van zoo’n ten toonstelling. De goed opgezette tentoonstelling verleden laar in Bergen gehouden leverde een groot verlies op. De VOORZITTER antwoordde, dat Alkmaar voor een tentoonstelling veel gunstiger perspec tieven biedt, terwyi alle risico’s niet voor re kening van VV V. moeten komen Overigens: de plannen zu()en nog nader moeten worden uitgewerkt. moet fietsen om naar het punt van uitgang te komen Wandelen Juist In het koude jaar- gety Is een natuurlijke, gezonde sport, die spieren en longen sterkt en verfrischt. En om er echt van te profiteeren. om er niet dood-op van te raken is het dan ook noodig. dat de deelneemsters de komende weken al eens op eigen gelegenheid tralningstochtjes maken van 1O-U1S en KM By de wandelsport gaat het J er niet om, wie het vlugst* loopt, integendeel. de jury stelt voor (Hike znelheidskamploenen een .maximumsnelheid" vast, die niet over schreden mag worden. We wandelen dus gezel lig en vrooiyk, zonder overmatige inspanning of overhaasting. Ongeveer op de helft van de rou te (die 20 of 25 K M. lang is) wordt een half uur rust genomen in een verwarmde ruimte. En natuuriyk is er voor de sportieve deelneemsters gelegenlieid een diploma te halen! Het leukste is natuuriyk, wanneer uit elke plaats van ons gewest een groepje wandelaar- eters komt, al zyn het er maar 3 of 5. Op Zon dag 19 December loopen we met onze eigen groep. Wie er voor voelt frlsache winterlucht te hap pen, geve zich per brief op, onder het motto „Wintertocht”. aan het dlstrictsadres van den dlocesanen Sportraad, Oude Gracht 283 Alk- maa. Naam, adres en leeftyd av.p. duldelyk vermelden. De heer DOGGENAAR voorspelde ten aan zien van de floralia-tentoonstelling een volle dig fiasco, omdat de uitgereikte bollen van ver schillend soort zyn en ongeiyktydlg en kort lullen bloeien. Een dergeiyke tentoonstelling lsc niet mogeiyk. Dat deze fout is gemaakt komt, omdat geen der deskundigen in de commissie bollenkweeker is. Ook de groote tentoonstelling zal moeilyk door kunnen gaan, omdat de Boskoopsche kwee kers zware financieele eischen zullen stellen. De heer TERMAAT twUfelde aan het nut van een floralla-tentoonstelling, waarop de VOORZITTER te kennen gaf. dat het bestuur zoo’n tentoonstelling wel aardig vond. De moei lijkheden zullen ter kennis van de commissie gebracht worden. De heer DOGGENAAR: Er wordt leder Jaar al zoo’n tentoonstelling gehouden! De heer TRIJBETZ wilde de vreemdelingen, die by duizendtallen de kaasmarkt bezoeken, langer in de stad houden door hen in groepen te laten lunchen en dan het stadhuis, het mu seum. de Groote Kerk den Hout, het Sportpark en den muziektuln te laten zien en ze laatstgenoemde gelegenheid een thee aan bieden De koeten behoefden per persoon som van f 1.niet te boven te gaan De heer DE WAAL: Ik vind het niet slecht, maar krygen ze (de vreemdelingen) dan verlof, want dat kost wel drie dagen tUd (daverend deze regeling dus nog een gedeelte voor gelach). De VOORZITTER somde verschillende be zwaren tegen dit plan op, waarvan wel het voornaamste was. dat de vreemdelingen om tal van redenen van de lunch geen gebruik zullen maken. Sur. vestigde de aandacht op de poo- vere resultaten welken den afgeloopen zomer met de autobustochten naar den Afslultdyk en naar Edam-Volendam zijn bereikt en vreesde, dat ook het plan van den heer Trybetz een m'/.ukklng zou worden, al was het wel het pro- beeren waard. De vreemdelingen komen ove rigens uitsluitend om de kaasmarkt te zien. De heer HEUSEVELDT erkende de moeiiykhe den maar zag eenlg perspectief in het te stich ten vliegveld tusschen Alkmaar en Bergen. De VOORZITTER zag dat perspectief ook en deelde «nede, dat V.V.V. zich buiten de befaam de vliegveld-kwestle had gehouden omdat het niet op haar terrein lag zich daarin te men gen. Nu het vliegveld er toch komt, Juichte spr. den aanleg daarvan ten zeerste toe, omdat het vliegveld meer vreemdelingen zal trekken dan alle kunstmiddelen by elkaar. De heer HEUSEVELT opperde het plan te zyner tijd txcursies naar het vliegveld op touw te zetten. Hy werd bijgevallen door den heer TRIJBETZ. die echter het bezwaar had. dat daardoor de vreemdelingen Weer buiten de stad worden gevoerd Besloten werd tenslotte de plannenkwestie ter nadere bestudeerlng nogmaals In handen van het bestuur te leggen. Hierna sluiting van de langen en drukbezochte vergadering. Dw-VOORZITTER achtte dat toWMfr geMen de practyk. niet zoo groot. Het voorstel werd zonder verdere discussie aangenomen. Aan de orde was dan de verkiezing van eeni- ge bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren A. J. Stlkkel 8r„ H. Stikkel Jr. en P. W. de Groot, welke laatste zich niet her kiesbaar stelde. De heer TERMAAT stelde namens den geor- ganiseerden middenstand den heer H. Heuseveldt candidaat. De heer VAN OEFFELT droeg namens de café- en restauranthouders den heer H. Lon don ter verkiezing voor en deelde mede, dat de caféhouders de candldatuur van den heer Heu- seveft zouden steunen. De VOORZITTER deelde mede, dat door het bestuur voor de vacature en de nieuwe bestuurs- plaats de heeren Dr. E. van Gilse en C. G. Verwer, de administrateur, werden voorgedra gen. De heer Verwer zou by een eventuqele verkiezing Inplaats van den heer Betting, fie wegens drukke bezigheden die functie liever niet meer wilde waarnemen, het penningmees terschap op zich nemen. De heer MELCHERS vestigde de aandacht op de huidige functie van den heer Verwer. De VOORZITTER antwoordde, dat de heer Verwer de betaalde functie van administrate!!! sou neerleggen. De heer TRIJBETZ vond het zeer gewenscht. dat^ie heer Heuseveldt als bestuurslid van de Mlddenstandsvereenlglng in het V. V. V.-be stuur zou worden gekozen; dat kon het con tact slechts bevorderen. De heer BLOM vond het jammer, dat heer Verwer als administrateur heen zou gaan. Hy wilde den heer Verwelf die functie liever laten behouden. De VOORZITTER antwoordde, dat de Verwer als penningmeester even goed toezicht op het bureah zou kunnen uitoefenen. Wat de candldatuur van den heer London betrof: het bestuur vond het niet géwensebt. dat een belanghebbende by V.V.V. zou worden gekozen. Dit is een algemeen V.V.V.-standpunt dat niet tegen eenlg persoon ging, maar dooi de practyk z*n juistheid had bewezen. De Alkmaarsche Operetteclub sal morgen avond in ’t Gulden Vlies de tweede openbare Uitvoering geven van „de Vlce-Admlraal". Niettegenstaande het succes van den eersten avond, is er weer serieus gerepeteerd. De be zoekers wacht dus weer een genotvolle avond, welke den eersten zeer zeker wat betreft de kwaliteit van spel en zang nog zal overtreffen. Op 19 December te er voor alle R K meis jes in ons Bisdom gelegenheid deel te ne men aan den zn. Wintertocht. Deze wlnter- wandelUxjht wordt per district uitgeschreven, zoodat men misschien ten hoogste een half uur Om den jongeman geheel gereed te maken voor zyn toekomstlgen levensstaat zal Zondag ee«F aan vang worden gemaakt met den ver- loofden-cursus. Het sal een cursus worden van lessen voor de verloofde gezellen en hun meisjes. Alle gezellen, die verloofd zyn, kirden ver zocht om met hun meisjes Zondag aanwezig te zyn in het Gezellengebouw aan het Verdronken- oord 12 om 330 uur Het onderwerp van den eersten cursus-mld- dag zal zynHet christelyk huweluk een maat- schappelyk belang en vereerders roepen Dezer dagen werd onder auspiciën van de K.NA.U. een propaganda-byeenkomst gehou den, om te komen tot oprichting van een athle tlek - veoeenlglng De heer B. Bruinvis leidde deze byeenkomst en heette welkom de aanwezige K. N. A. U.- bestuurderende heeren C. H. Trines en J. de Vries en den heer 3. Haltema. secretaris van de pers- en propagandacommissie. De heer Trines hield hierna een propaganda speech, waarby hy uitging van de H. L. O.-trai ning in Alkmaar en de woorden van Prof, van Rooy, daarby er op wyzende, dat de athletiek een belangryke plaats inneemt by de H. L O.-proeven. 7, Vervolgens wees hy op de beteekenis van de athletiekbeoefenlng voor diverse sportbeoefe naren. Hierna was het woord aan den heer J. Haits- ma. die, alvorens de lantaarnplaatjes te vertoo- nen. eerst oen inleiding hield, waarin hy de geschiedenis van de Olympische Spelen naging, ons herinnerde aan het oude Griekenland, wees op het prachtige idee van wylen Pierre Baron de Coubertin: „Volkenverbroedering <f en de plaat* aangaf, die de Nederlam Tydens de uren, dat aan den stand verkocht wordt, zyn de regels toch verkrijgbaar aan het loket voor den zegelverkoop. Zy, die nog aan den verkoop willen mede werken kunnen zich daartoe opgeven by de 2de secretaresse, mej C. G. Scalé, Kennemer- straatweg 101 Tel. 4131, uitsluitend tusschen 9 en 10 uur. Voor bestellingen van postzegels noteer» men tevens het adres van mevrouw A. Wittop Konlngv d. Sleen. Egmonderstraat 14, 2203 «uitsluitend Woensdag en Vrydag vm. 11 uur tot 7 uur n.m L.- ekenden. die geen oud-patlënten waren r.nderen vau wie men verwacht, dat zij iet werk van Dr. van Dam bijzonder gesym- nthiseerd hebben, is door het daarvoor ge armde comité een circulaire gezonden, waarin een bydrage voor een gedenkteeken gevraagd wordt. Zeer vele dezer circulaires zUn verzonden, maar omdat het altyd nog mogeiyk is. dat er hoe nauwkeurig men ook te werk is gegaan belangstellenden zyn, die de circulaire niet ontvingen en toch gaarne van den Inhoud daarvan willen kennis nemen, laten w(j dien ileronder volgen. De herinnering aan Dr van Dam soo zegt Ie circulaire blijft in onze harten levendig en dat is wel het kosteiykst gedenkteeken. dat we hem kunnen oprichten. Maar niet alleen cp deze wyze willen wy uiting geven aan onzë genegenheid, wy gevoelen behoefte aan ren bUJvend gedenkteeken. Wy stellen ons voor, gelden bijren te bren gen waarvan ren gedeelte zal dienen voor de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken en waarvan het naar wy verwachten belangrijk overschot op voorstel van den Geneeskun digen Kring Alkmaar en Omstreken zal worden gebruikt voor wetenscbappeiyk onder zoek. In de eerste plaats zal wooals begrijpeiyk Is, het onderzoek en de behandeling van kan ker onze aandacht hebben, terwyi zoo moge- lyk later andere eveneens jielangryke onder zoekingen zullen worden bevprderd. Een stichting waaraan de haam van Dr. van Dam verbonden zal zyn, schynt ons het daar voor aangewezen orgaan. Van al zijn vrienden wy de medewerking in. Hoe grooter de bedragen zyn, des te nVer zullen wy kunnen tot stand brengen ook een geringe bydrage gaarne. Want we zullen het op hoogen prys stellen, dat leder, die behoefte gevoelt hulde te bren gen aan de nagedachtenis van Dr. van Dam, met ons medewerkt. Mr. M Moens heeft zich bereid verklaard gelden voor dat doel te ontvangen. Zyn adres Is: Noordhollandsch Landbouwcredlet te Alk- naar Het postgirono van dat kantoor Is 2162 Ook bestaat gelegenheid uwe gave in ren bus te storten ten kantore van het Ziekenfonds, Nleuwlandersingel 44 te Alkmaar en by vrywel alle artsen van het Ziekenfonds in de buiten gemeenten. De oproep is onderteekend door de leden van het Werkcomité en daarby zyn de namen van velen uit stad en omgeving genoemd, die Instemming met den inhoud der circulaire be tuigd hebben. Wy hebben daaraan weinig toe té voegen. Wie Dr. van Dam gekend heeft, niet alleen .Is den chirurg aan wiens kennis en vaardigheid zeer velen hun leven danken, niet alleen als den man door wiens Initiatief en werkkracht op medisch gebied, op het gebied van de sport en op nog zooveel andere wijze veel tot stand is gekomen, maar ook als den bescheiden, altyd vrlendeiyken, altyd behulpzamen man by wlen men nooit tevergeefs kwam, die zal met ons van meenlng zijn, dat ren leven, dat zoovelen ten zegen was. In alle opzichten een gedenk teeken verdiend heeft. Wy laten den vorm daarvan buiten bespre king omdat die grootendeels zal afhangen van het totaal der Ingekomen gelden. Maar wat het ook worden jnoge, het zal Iets biyvends zyn, dat ook volgende geslachten aan de groo te verdiensten van een onzer nobelste stadge- ■ootett sal herinneren. Wie Dr. van Dam gekend heeft, wie, op wel- denkteeken iets te mogen bedragen. Wie het missen kan zal meer en wie het niet zoo goed missen kan. zal minder gev«n. En wij weten ook, dat een dokter patiënten en vrienden heeft, die hem zooveel zouden wil len geven, maar die het niet kunnen. Dat weet ook het Comité en voor hen zyn de bus- sen bestemd, die by vrywel alle artsen van het Ziekenfonds In de buitengemeenten geplaatst zyn en voor wie in Alkmaar een bus staat op het kantoor van het Ziekenfonds op den Nleuw- landerslngel no. 44. Dat zUn bussen voor hen, die niet kunnen storten zooveel als zy zouden willen, maar toch willen bydragen zooveel als zy dat kunnen. Elke gift, hoe klein ook. is van harte welkom omdat voor ren gedenkteeken voor Dr. van Dam het aantal van degenen, die bydragen, van nog grooter beteekenis is dan ’t totaal der gelden welke men sal kunnen ver krijgen Wil men. naast ren voor allen zichtbaar ge denkteeken, nog de gelden voor ren medische stichting byeenbrengen waaraan de naam van den overledene verbonden zal worden, dan zul len hiervoor ook grootere bydragen noodzake- lljk zyn en wy doen gaarne ren beroeif op al len, die tot het geven daarvan in staat zyn, 6m in dezen hun financieele medewerking verlrenen. - Moge het succes van deze actie zoo groot zyn, dat het Comité met voldoening zal kunnen con- stateeren, dat men in Alkmaar en omgeving den zegenryken arbeid van een onzer voor treffelijkste stadgenooten op een hem alleszins vaardige wyze wil herdenken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12