WRIGLEY J Nederlanders bekroond Het vergaan van 1 DAMPO Een ontmoeting de „Boccaccio” OUVERTURE type 461 A Fl. 98.50 DE TAJANDOEN” KWAM JUIST OP TIJD Kerkelijk leven ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 Goud- en schatgraverij PRIJS boven halen Katholiek Gemeen schapsoord Neus Een officier vermist Een der officieren om- gekomen 3 PLUIMVEEHOUDERIJ j ZUIVERT DEN MOND^ de oorzaak DOKTER ERNSTIG GEWOND Ongeluk met doodelijken afloop Naar de Missie VAN WEEK TOT WEEK --- HET ZOUTEN VAN HARING Drie weken stopzetting der werkverschaffing Verruiming der broed ver gun ningen met 10 piet. Van 20 December tot en met 8 Januari Fleschje met aether viel en vatte vlam GEEN PRIJSVERLAGING VOOR SPIJSOLIE hoezeer elke toon ook van dit toestel - zuiver, kristalhelder - getuigt van den, de stoutste verwach- tingen overtreffenden, vooruitgang op radiogebied, belichaamd in Philips' Nieuwe Symphonische Serie! BENOEMINGEN BIJ DE LAZARISTEN Hebben communisten door het doen ontploffen van een tijd bom schuld aan deze scheepsramp? Tusschen Hilversum en Baarn en Hoofd verstopt. Nederlandsche ingenieur gaat de betaalkas der Armada naar Gissen naar Uitspraak van de internationale jury voor de W ereldtentoon- stelling te Parijs VV ZAT gisteren nog veroordeeld scheen, voor yty altijd een luchtkasteel te moeten blijven - een toestel met al de schitterende kwaliteiten van de Ouverture tegen zulk een populairen prijs - het WU het Wit I I I ti t t uit behandelde be- t s 1 Men deelt ons mede, dat aan ing. W. van Wienen, den uitvinder van de slibduik- en zandduiklnrichtlng, optie is verleend op de concessie op het bergingsrecht van de goud en zilverladtng, welke zich bevindt In het wrak Duque de Florenca. een der galjoen* van de Spaansche Armada. Niettegenstaande de kostprijzen door de verhooging der teriaalkosten gestegen zijn, is het door de sterk opgevoerde productie mogelijk geweest, de prijzen aanzienlijk te reduceeren. i 1 zeer in De heer Van Wienen heeft zijn duiklnrich- tlng bjj het herstelwerk van den gaszinker in den bodem van het Noordzeekanaal te Velsen in den zomer van 1936 met succes toegepast. De kapitein van de „Tajandoen”, de heer P. de Herder, heeft ons bij zijn aankomst wel willend van zijn wedervaren verteld. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM waardeerde broederlijke zeevarendenhulp de opvarenden en van tal van anderen. Te Nijmegen is de 33-jarige gehuwde B. door een personen-auto, bestuurd door den heer L O., uit Eindhoven, aangereden. Het slachtoffer werd met een hersenschudding naar tiet St Oanislus-ziekenhuis overgebracht, waar hij la ter aan zijn bekomen verwondingen is overleden. Tevens werden verscheidene zilveren en bron zen medailles toegekend. Door Nederland waren in de jury’s benoemd de commlssarls-generaal. Ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk. en de heeren Caret J. A. Begeer, prof. J. Bronner, D. Hannema, prof. N. Lansdorp, Joep Nicolas, mej. Erna van Osselen. prof. W. van der Pluym, J. C Pollones. Jhr. W J. H. B. Sandberg en prof. H. J. Wolter. Werk dat van hen en hunne medewerken aan wezig was, bleef daardoor bulten beoordeeling. echter, schrijft krasse, a a r. t e s De onderscheidingen, die door de inter nationale jury tijdens de wereldtentoon stelling te Parijs konden worden uitgereikt, bestonden in rangvolgorde uit: een grand prix, een diplome d’honneur. een gouden, een zilveren en een bronzen medaille. Van de hoogste drie werden voor de Nederlaral- sche Inzending de volgende toegekend: te zijn. Het tegendeel is zelfs beter. Maar Gedenkschriften licht was. het De Florenca, welke de geheele betaalkasder Armada aan boord heeft, ten bedrage van 30 millioen goudducaten <15 millioen goudponden), nam uit den aard der zaak niet deel aan de zee gevechten en wist na de nederlaag der vloot te ontkomen. Op de vlucht rond het Engelsche eilanden rijk werd de Florenca door een zwaren storm aan de westkust van Schotland genoopt in de haven van Tobermory op het eiland Muil, de westkust van Schotland gelegen, een heenkomen te zoeken. Wat de redding zelve betrof, zeide kapitein de Herder, dat deze niet zoo heel bijzonder was geweest, want het weer was goed en er stond maar weinig deining. Doch hij was er van over tuigd. dat de drie mannen, die hjj ter redding had uitgezonden, anders ook zouden zijn ge gaan, hoe slecht het weer ook geweest mocht zijn. Telegrammen van dank heeft de kapitein ge kregen van de maatschappij van de ..Boccaccio", waarin melding wordt gemaakt van de zeer Se van Dezer van de naar de voor het eiland Aruba, de eerw. Zusters Sal- Toen was binnen twintig seconden de lia- liaanache boot rechtstandig in de diepte ver dwenen. Gelukkig waren de reddingbooten toen reeds op rf n TwHiftd1 mdw ibUnï van het verongelukte schip gekomen. I, aan veilig Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het tijdvak, gedurende hetwelk het gebruiken van zout ter verduurzamlng van haring verboden Is, aan vangt op 37 November en eindigt op 1 Mei as. De plannen tot stichting van een Katholiek Gemeenschapsoord op een terrein langs de spoorbaan tusschen Hilversum en Bussum, heb ben nu vasteren vorm gekregen. Het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht, dat de zaken van het Gemeenschapsoord regelt, heeft namelijk beslag gelegd op een terrein van ongeveer 60 hectare driestland en bosch, eigendom van jhr. Bosch van Drakensteln, ge legen achter Anna's Hoeve. Omtrent het be houd van natuurschoon ter plaatse zal overleg worden gepleegd met de autoriteiten. Het te stichten gebouw zal slechts een zeer onderge schikt deel van de aangekochte gronden be slaan, zoodat weinig hout behoeft te worden gekapt. Zooals we van de initiatiefnemers hoorden, is het definitieve bouw-ontwerp nog niet ge reed. Dit staat echter reeds vast, dat het ge bouw groote logeerruimten zal bevatten voor leden van de Katholieke arbeidersbeweging, die er rust komen zoeken of vacantie willen hou den. Het vrachtschip van de maatschappij „Nederland”, dat op 18 November bij Oues- sant 31 Italianen van het verongelukte Ita- liaansche vrachtschip „Boccaccio” had over genomen, de „Tajandoen”, is Vrijdagmiddag te Amsterdam aan de Javakade aangeko men. dagen vertrokken per ..Costa Rica" Kon. Nederi. Stoombootmaatschappij Missie van Curasao, met bestemming Het verhaal begon, toen op 17 November de .Tajandoen” uit Fardon-Bordeaux, waar het schip wol had gelost, vertrok en koers zette naar Duinkerken. Den volgenden dag om twee mi nuten voor zeven ontmoette de „Tajandoen” op zestien mijl Zuld-Zuld-West van Ouessant een stoomschip, dat met de morselamp assistentie verzocht. Dit bleek de Itallaansche boot „Boc caccio" te zijn. Twee minuten later had kapi tein de Herder koers laten veranderen in de richting van het in nood verkeerende schip en verminderde vaart. De „Boccaccio” deelde tege lijkertijd per radio mede, dat zij zinkende was. Op hetzelfde moment zag men op de „Tajan doen". dat het achterschip van de „Boccaccio” met groote snelheid zonk, dat de bemanning in twee reddingbooten pogingen deed, zich te verwijderen, en dat een kwartier later het ach terschip was verdwenen. Du Minister van Sociale Zaken heeft aan de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing een circulaire doen uitgaan waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de Werkverschaffing, met het oog op het jaargetijde, in het tijdvak van 30 December 1937 tot en met 8 Januari 1938, dat is derhalve gedurende drie werkweken, zal wor den stopgezet. Gedurende deze periode vallen de werklooeen. die alsdan anders zijn opgenomen, onder de be palingen van de Steunregeling. J K-33 De 39 schipbreukelingen werden op de „Ta jandoen” overgenomen, doch even later hoorde de kapitein op twee streken aan bakboordzijde hulpgeschreeuw van tusschen het wrakhout vlna West ra en Fidelis Schiefer van de Con gregatie der Zusters Dominicanessen van Voor schoten, van wie de eerste zich aan het onder wijs en de tweede zich aan de ziekenverpleging zal wjjden. Tegelijk met haar vertrokken drie leeken- onderwijzeressen. oud-leerlingen van de kweek school der Congregatie, n.l. de dames H. M. M. van Boekholdt, A. 8. Lemmen en M de Ruyter, die eveneens op het eiland Aruba werkzaam zullen zijn. Dan Damps inademun door middel van deze practische in- halator welke U gratis ontvangt bij'n doos 30 ct. of pot 50 xL De haven Tobermory is ’n door de natuur geschapen toevluchtsoord voor schepen, ge heel beschut liggende tegen zeegang en stormen, waarin zelfs de stroomingen zoo gering zijn, dat deze niet den minsten hin der vormen. Het wrak ligt op ca. 16 meter diepte on der den waterspiegel, weggezakt in en be dolven onder 5 k 6 meter slib. Wel deelde hij mede, dat de bemanning van het Italiaansche schip van meenlng was, dat in ruim vier door communisten een tijdbom was geplaatst Toen deze ont plofte. stroomde het water binnen, terwijl tevens het schot tusschen de ruimen 4 en 5 brak, waarop het schip vol water liep en spoedig daarop zonk. v rondspartelende drenkelingen. Drie mannen werden In de boot uitgezonden, namelijk de kwartiermeester J. Toxopeus en de matrozen K. Posthuma en J. Lamle, benevens de kapitein en de bootsman van de „Boccaccio”, die reeds aan boord waren gekomen. Zij slaagden er in. de twee drenkelingen, den tweeden machinist en den marconist van het Itallaansche schip behouden aan boord te brengen. een Franschc assistentie de Het Nederlandsch Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt van welingelichte zijde, dat voorloopig niet op een verlaging van de heffing op spijsolie kan worden gerekend. Toen alle Italianen aan boord waren en appèl werd gehouden, bleek echter, dat de derde officier, Marini, niet tot de geredden behoorde. Twee uren lang Is toen nog de zee afgezocht, evenwel zonder resultaat. Men heeft toen aangenomen, dat Marinl tege lijkertijd met de „Boccaccio” in de diepte moet zijn verdwenen. Toen wy kapitein de Herder vroegen, wat hij veronderstelde, dat de oorzaak van het ongeluk op de „Boccaccio" was, zeide hij, daar geen uit sluitsel over te kunnen geven, aangezien deze zaak hem niet aanging. Er zijn veel valsche scheidingslijnen, bekent Johan Winkler. En hij hoopt, dat men in Ne derland die valsche scheidingslijnen niet zal bljjven trekken. Terwijl hij de mogelijkheid tot een politieke toenadering ziet in den gemeen- schappelljken strjjd van socialist en christen tegen het dreigende gevaar eener antichristelijke dictatuur, acht hjj de kans op een veel dieper- gaande ontmoeting opengesteld door de verle vendiging van het christelijk wereldbeeef, het welk hij ziet ontstaan uit den Dultechen kerk strijd. Johan Winkler denkt hierbij allereerst aan de Ned. Hervormde Kerk, niet aan het katho licisme, zelfs nauwelijks aan de oecumenische beweging. Hij Is zich bewMst, dat „de groote ont moeting" niet Ineens zal plaats vinden, deelen dit bewustzijn. Doch het dlep-emstlge werkje geeft uitdruk king aan iets, dat in alle gemoederen leeft. Het geloofsverlangen ontwaakt. Men sou weer wil len leven volgens het Evangelie van Jezus, maar het is nog zoo moeilijk, dit In de practijk ten volle te verwerkelijken. Wat er in het geweten van deze zoekers omgaat, is van het hoogste geestelijke belang, voor hen zelf en voor ons land. Het vraagt méér dan onze aandacht, het vraagt den geestelijken steun van ons gebed. Getuigt het boekje van Johan Winkler van groeten persoonlijken moed en van veel waar heidsliefde, daarnaast blijkt toch uit het feit, dat de Arbeiderspers het uitgaf, hoezeer liersoonlijke probleem van den schrijver In diens kringen wordt aangevoeld als belangrijk mogen dit niet onderschatten. Als Procurator Provincialis van de Neder landsche Provincie der Lazaristen, welke post tot op heden bekleed werd door Mgr. M. Ver- hoeckx. benoemd Apostolisch Prefect Soera- beja is aangesteld de weleerw. heer Leo Tim mermans. tot dusverre professor aan het Missie huis st. Joseph te Helden-Pannlngen. Tot pro fessor te Helden-Pannlngen is benoemd weleerw. heer Gerard van- Op hetzelfde moment kwam sleepboot uit Brest, om welks zinkende „Boccaccio” des morgens om vijf uur toen het ongeluk gebeurde, had verzocht. Daat verder zoeken echter nutteloos bleek, besloot kapitein de Herder, in overleg met kapitein Settlna, van de ..Boccaccio", naar Duinkerken 9» vertrekken. Daar kwam men op 19 November aan. De Itallaansche consul In Duinkerken kwam aan boord en betuigde, evenals kapitein Set tlna. ten aanhoore van de geheele verzamelde bemanningen, zijn dank aan kapitein de Her der, voor de hulp en de gastvrijheid. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken een beslis sing genomen omtrent de regeling, welke In 1938 voor de pluimveehouderij zal gelden. Het tijdvak, waarin het machinaal uitbroeden van eieren zal zjjn toegestaan, is vastgesteld van 1 Januari tot en met 7 Mei 1938. In deze periode zullen de kuikenbroeders, aan wie een broedvergunnlng is ulgerelkt. een aan tel pluimvee-eieren in hun broedmachines) mogen inleggen, overeenkomende met 110 pet. van het aantal, dat zij In 1937 mochten broeden. Het voorschrift dat de broedvergunnlng staat uit twee gedeelten, is vervallen. Ook in 1938 zal overdracht van broedvergun- ningen niet mogelijk zijn, tenzij onder bepaalde voorwaarden. Donderdag behandelde een medicus te Steenwük een patiënt te diens huize met aether. Een paar druppels van deze vloeistof vielen op de electrische kachel, hetgeen een groote vlam veroorzaakte. Van schrik Ifet de dokter het fleschje met aether uit zjjn hand vallen, wat tot gevolg had. dat de vloeistof vlam vatte De medicus en de patiënt werden in de vlam men gehuld; van belde mannen liep eerstge noemde ernstige brandwonden op. Hjj is naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De patient, die zfch In veiligheid had kunnen stellen, kreeg slechte lichte verwondingen. bjj de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam vlugschrift verschijnen, getiteld „De groote ont moeting". Hiermede bedoelt hij, zooals hij tus schen haakjes verduidelijkt, de ontmoeting van christendom en socialisme. Over dit onderwerp, waaraan heel wat vast zit, werd reeds vaak en veel geschreven, maar een zoo populair boekje, allereerst voor socialisten bestemd, kennen wij niet over het vraagstuk. Dit geschrift zal onder de partUgenooten van den schrijver «'al groote beroering wekken, want er wordt heel wat in beweerd, dat met vroegere standpunten onver- eenigbaar is. Het Nederlandsche socialisme, want hiertoe beperkt zich de schrijver, maakte na den oorlog een ontwikkeling door, die ook voor ons van belang Is. Alleen reeds de nieuwe woordkoppeling „religleus-sodalist” geeft dit te kennen. Ze is niet overeenkomstig de oude theo rie, evenmin als de minder sympathieke woord koppeling „nationaal-socialist”, die ook nieuw Is. De oudste theoretici van het socialisme wa ren menschen, die meenden, met den godsdienst te hebben afgerekend. Van hen stammen de be roemde slagwoorden, zooals „Godsdienst is opium voor het volk— Zij zagen in het christen dom niets anders dan een bolwerk der burger lijke reactie. Zij meenden, dat zij de arbeiders niet konden bevrijden uit onrechtvaardige le vensvoorwaarden zonder hen eerst los te ma ken van het Evangelie. Deze misvatting heeft enorme schade aangericht in de zielen. Ze heeft het zieleleven der arbeidersklasse armer ge maakt. Thans begint men dit te beseffen. Johan Winkler komt er rond voor uit. De socialisten van de eerste generatie konden zich niet los maken van de louter-materialistlsche wereld beschouwing. ZIJ meenden, ten onrechte, dat de sociale rechtvaardlgheidsgedachte daarmee stond of viel. „Laat ons toch trachten” aldus deze schrij ver „ons een oogenbltk voor te stellen, dat niet arbeldersnood en marxistische theorie, doch dat arbeldersnood en Christelijke theologie el kaar toen in Nederland ontmoet hadden.... Het is niet zoo geweest. De uitzonderingen wa ren er, maar ze waren ^no gering, dat zij den regel bevestigden. Dtóe regel, deze historische waarheid, luidt: de ontmoeting van nood en theorie voerde bij het leven der eerste socialis tische generatie tot een resultaat dat die an dere ontmoeting, waaraan dit boekje zijn naam ontleent, toen tot de vrijwel ganscheljjk u 11- gesloten mogelijkheid stempelde. De „Blijde- wereld-dominees" waren een minderheid". Er is wel wat aan te merken op deze eenvoudige voorstelling van zaken, maar den grond moet men den schrijver toch gelijk geven. Het ware mogelijk geweest, dat het stre ven van de eerste socialisten niet samenhing met het tijdsverschijnsel der „natuurwetenschap pelijke" negentiende eeuw: het atheïstische ma terialisme. Zeker sou dtt streven dan vele an dere aspecten hebben vertoond. Men kan echtei de geschiedenis niet ongedaan maken, al kan men trachten, de fouten van het verleden te herstellen. Om naar rechtvaardigheid voor allen te stre ven, behoeft men nu eenmaal geen materialist dt van Schaper werpen een scherp op de practjjk, zooals die in Nederland Immers daar schrijft Schaper: „Kortom socialisme, zijn idealen, zjjn lectuur, het maakte mij volslagen atheïst". Dezelfde beken tenis vindt men bij alle oudere socialisten in ons land. Door socialist te »V>rden, verloren zij het christelijk geloof hunner ouders. Al spoedig kwam hierop een zekere reactie. Wibaut, die ook Gedenkschriften nallet, ver klaart, dat hij, hoewel socialist geworden, altijd bleef zoeken naar „een ethiek”, een laatsten grondslag van de zedelijkheid. En dan schrijft hij: „Ik beproefde toen mijzelf uit te leggen, dat die ethiek moest liggen in den klassenstrijd ■elf. Doch ten volle bevredigd ben ik met die Uitlegging nooit geweest”. Terecht ziet Johan Winkler in deze onbevre digdheid reeds een kentering. Sterker en alge- kneener werd ze na den oorlog, toen de socialis ten met ontzetting zagen, dat de materialisti sche beschouwing der negentiende eeuw conse quent leidde tot communisme en nationaal- socialisme. Hieromtrent zijn de woorden van Winkler op blz. 31 zoo duidelijk als maar kan. Door die consequentie zoo meent hjj Is het materialisme als levenswaarde voor den mensch, die strijdt om maatschappelijke recht vaardigheid, onhoudbaar gebleken. Hetzelfde materialisme kan tot de grootste onrechtvaar digheid leiden. Er moet dus een dieper verant woording van het rechtvaardigheidsbegrip zijn. Dit begrip is niet alleen economisch of sociaal, het is metaphysisch. Tot zoover kunnen wij den schrijver volgen ■onder eenlge tegenspraak, want hetgeen hij hier zegt, komt nauwkeurig overeen met de ka tholieke opvatting omtrent sociale rechtvaar digheid. Moelljjker wordt het, waar Winkler, die zich onthoudt van alle theologie, in weinige «Aoorden het wezen van het Christendom wil schetsen. Zulk een schets, voor een groote menigte zeer Verschelden lezers, moet uiteraard'te vaag blij ven voor den gelooviged katholiek. De schrijver siet In de komst van Christus twee groote ele menten, die hij noemt: oordeel en verzoening. Inderdaad zjjn deze beide elementen aanwezig hun beteekenis gaat veel dieper dan zoo vlug kan schetsen. Hij weet deze beteekenis absoluut is en volgende, voor een socialist zeer aannemelijke ,>ohan Winkler, de socialistische dagblad schrijver, die geregeld In Het Volk de ru briek „Geestelijk Leven” behandelt, deed een Stedenbouw: grand prix: prof. Ir. M J. Gran- pré Molière. Publieke werken. Amsterdam; diplome d’honneur: Gemeentewerken. Rotter dam. ir Th. Karsten 'Bandoeng)gouden me daille: Wleger Bruin, ir. J Klynen. A. Komter, Ir. C. van Traa. Architectuur: grand prix. ir J. A. Brink man en L. C. van der Vlugt, ir. J. H. van den Broek. W. M Dudok. prof. ir. M. J. Granpré Molière, ir. P Verhagen en A. J. Th. Kok. J. J. P. Oud. Ir. A. van der Steur; diplome d’hon neur: J. F. Berghoef. Ir G. Frledhoff. Ir. S. van Ravesteijn, Rijksgebouwendlenst; A. P. Smits er C. van de Linde, irigenleursbureau voor Bouw, nijverheid; gouden medaille: ir. A. Boeken, ir. J. W. E Buys en Joh. B. LUrsen. Ir. J Klijnen, B. Merkelbach en Ch. J. F. Karsten, ir. H. F. Mertens, tr. D. Roosenburg. ir. G. B Stuyt, Ir. W van Tyen. G Versteeg. P. Vorkink. Schilderkunst: grand prix: Charles Eyck. W. A. van Konijnenburg. Jan Sluyters; diplome d’honneur: D. Ket. H. Paulides, mej. Cobs Rltsema. Matth. Wiegman; gouden medaille: mej. Lizzy Ansingh. M. Eekman. J. H. Jurres, Conrad Kickert, C. J. Maks. M Monnlcken- dam. mevr. E. Westendorp—Osieck. Beeldhouwkunst: grand prix: Marl Andries- sen. Hlldo Krop; diplome d’honneur: A. Ter- mote, Tj. Visser; gouden medaille: L. Bol'e, F. J. van Hall, mej. Nel Klaassen. L. H. Son- daar, H. M. Wezelaar. Interieur- en meubelkunst: grand pnx: F. A. Eschauzier; diplome d’honneur: Mart. 8tam. H. Th. Wjjdeveld; gouden medaille: W. H. Gispen. A. Komter. H Mastenbroek, W. Penaat en B. van der Leek, Ned. Aann mij. v/h H. F Boersma. Glas in lood: grand jirix: prof H Campen- donek. Ceramiek, email en mozaïek: grand prix: B. Nlenhuis; diplome d’honneur: mej. Johanna Boom, Aardewerkfabriek Goedewagen. W. Mollin. Aardewerk „De Sphüyt” <M. Wllden- hain)gouden medailleGerrit de Blanken. Nico Witteman, M. H. Zaalberg. Glas: grand prix: Glasfabriek Leerdam (A. D. Copierdiplome d’honneur: Kristalunle <W. J. Roeendaal). C. en A. Muller. Metaal, edelsmeedwerk en diamant: grand prix: Gebr. Brom <3 maal), mej. Johanns Brom. Beurs voor den Diamanthandel; diplome d’honneur: 8. van den Hoonard. Kon. Ned. fa briek van Gouden en Zilveren Werken Gerrit sen en van Kempen <O. Béran). J. A. Jacobs. Nico Witteman; gouden medaille; J. Krlege A. Kurvers. Textiel- en borduurwerk: grand prix; Weverij „t Paapje", mej. Joanna Wlchmaan; diplo me d’honneur: mevr. H. Brom-Fischer. mej. K. - van der Myll Dekker, Schellens en Marte <Chr. de Moor); Gouden medaille: mej. E. P. ’t Hooft, Kon. Ver. Tapijtfabrieken. Poppen: diplome d’honneur: Harry van Tus senbroek. Leer be werkinggouden medaille: mej. Cath. E. van der Wall Bake, Instituut voor Kunst nijverheidsonderwijs. mevr. B. van Loghem Neumeyer. mej. Hüde Schröder. Grafische kunsten: grand prix: Lettergiete rij Amsterdam, Joh. Enschede en Zn. Ontwer pers en Illustrators: Joh. Enschede en Zn., Charles Eyck. S. H. de Roos, Mr. J. F. van Royen. A. A. M. Stols. Papiergroothandel Buhrmann’s Papiergroothandel. Diplome c*hon- neur: Drukkers: J. H. de Bussy. 8. H de Roos, mr. J. F. van Royen. A. A. M. Stols Uitgevers: de Gemeenschap. Ontwerpers en illustrators: W Brusse. M. C. Esscher. H. Levigne, Ch. Ny- pels, W. J. Roeendaal, S. Schlesinger, H. van der Vossen, Piet Worm, mej. R. Wtfdeveld. Gouden medaille: Drukkerijen: Drukkerij van Amerongen. Stadsdrukkerij Amsterdam Uitge vers: Uitgeverij De Boer, W L. en J. Brusse’s uitg. mij.. Uitg. Maatschappij C. A. J. van Dis- hoeck. Wereldbibliotheek. Illustrators: mej. Tine Baander*. J. Bulder, Henny Cahn. Aert van Dobbenburgh. Dick Elffers, W. H. Gispen, A. Kurvers. J. ET. Lambert Simon, F. Lensveld. Hajo Rose. Publiciteit, fotografie, cinematografie: grand prix: Holland-Amerika Lijn, Nederlandsche Jeugdherbergcentrale. Philipsfabrieken, ir. S. van Ravesteijn; diplome d’honneur: ir. H. J. Brusse en H. Molenaar, N. P. Enderberg jr„ Paul Schultema; gouden medaille: J. L. Eland. L. J. Th. Kamman, J. G. D Vogelenzang. F. Werner. Affiches: Peter Alma, K van der Laan, H. Nygh. Hajo Rose. J. Sjollema. Foto's: W. Brusse. Photex. mej. Claar Pronk. Muziekinstrumenten: grand prix: H. W. Flen- trop. Toerisme: grand prix: De Nederlandsche In zending op het gebied van toerisme; diplome d’honneur: Inzendingen op het gebied van scheepvaart en luchtvaart naar en in Neder- landsch-Indlë. Tuinbouw: grand prix: Nederlandsche Tuln- bouwraad. D. F. Tersteeg; gouden medaille: T. B. ter Weijden. Inzendingen op verschillend gebied: grand prixDirectie der Zuiderzeewerken, inzending op het gebied van de bebouwing op het platte land. Rubberstichtingdiplome d’honneur: Hes Groene Kruis, het Wtt Gele Kruis, Rijksrubber- dienst. Waterstaat van Nederlandsch-Indlë. maar Winkler hier dat de voor een geloovige zeer Woorden: -Christendom ontstond niet in den tijd, maai ta de volheid der tijden. Christus is geen gods- dienstleeraar onder vele gelijksoortigen, doch dt Godmensch." Indien het socialisme de volheid dier over- -faliging hen- aanvaarden, zou de ontmoeting in derdaad voltrokken zjjn, maar dan bestond het socialisme niet langer als afzonderlijke wereld beschouwing De vraag, waarom het nu eigen lik gaat, is deze: moet het Christendom dan *det eerst hervormd of gezuiverd worden? Qi.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15