HOORN M NIEUWS BE RTE LS' BERTELS" On-politieke vraagstukken in den Hoornschen Raad douceurtje voor de ARMSTEN DER ARMEN f KERKLUSTEN i KUNSTKORREL in de praktijk steeds bovenaan. 't ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 Binnenbadhuis Wognum WINKELSLUITINGSWET SINTERKLAASDRUKTE JF ester-Zwaagdijk Hinderwet PROVINCIAAL NIEUWS BEEMSTER Willem IJsbrandtz Bontekoe Heiloo URSEM leveranciers Zwaag Den Hoef Blokker Krommenie Winter, koude, kleeding Pur merend Zuidermeer Uitgeest z Thans evenredigheid in de marktgelden Voor 350 jaar werd hy te Hoorn geboren Schriftelijke aanvragen in te dienen bij M. H. Ontheffingen in verband met het St. Nicolaasfeest I GQEDKOOPE COKES 1 Een hausse van sollicitanten en minimale onderwys- voordracht LEVÉNSMIDDELENBONNEN 4 Lijst van rp* Zwaag f 9 Vischmarkt; A. Ott, Breestraat. 1 Karsten en Gezelligheid in de stad een étalages den lust tot H. JACOBUS van L te Mariacongregatie aleepen Het In de voor r oogen- r M voor over!, tamme 7 uur d. Laan. 8 uur H. MARTOTOS vreden kunnen zijn. O. L. VROUW VISITATIE Des te ST. MICHAëL de te om ZONDAG de H-H. Missen te 730 en 10 uur; 0 Eucharistische dag voor de i 1 s parochie. Onder de HH. Missen schaalcollecte. Bediend: Anna Schipper—Laan. Getrouwd: Willem Karsten en Af ra Klaver. s In de week van 15 trn. 20 November 1*37 zijn in het gemeentelijk binnenbadhuis genomen 00 kuipbaden en 160 sproelbaden. ZONDAG, eerste Zondag v. d. Advent. Om kwart voor 7 wordt de H. Communie uitgereikt; half 8 de Vroegmis; 10 uur de Hoogmis. Om 2 uur Kruisweg voor de overledenen van de par. Daarna zangoefening voor den Advent en Kerst- mta VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand. Om 8 uur de gez. H. MIs; *s avonds om 7 uur het Lot ter eere v. h. H. Hart. ZATERDAG biechthooren vanaf 4 uur op de volle uren; om 7 uur het Lof ter eere van Maria i. i. 9 9 ZATERDAG: gelegenheid om te biechten van 58 uur. ZONDAG: Q u 7 .1 len. >dl- te .ubllek uur. ZATERDAG Om 7 uur by de Eerw. Zuster, voor Willem Steur en overl. ouden; om 7.40 algem. Klndercommunle; van 2—8 en van 0—7 en na het Lof gelegenheid om te biechten; om 7.15 Lof ter eere van O. L. Vr. v. Lourdes. Denken wy alleen maar aan de zeer gewaar deerde Vincentius-vereenlging en aan de doel matige Dubbeltjes-actie waardoor by velen de grootste nood gelenigd kan worden. Maar veel al blijft er gebrek aan voldoende kleeding be staan. Laten z(j, die een of ander afgedankt klee- dingstuk hebben hangen, dat niet meer ge dragen wordt, dit afstaan voor onze armen. Vooral nu Sinterklaas nadert, zouden aan de arme groote gezinnen vele verrassingen kun nen bereid worden. Door den Bond voor Groote Gezinnen wordt n.l. een ultdeellng van kleedlngstukken gehou den, welke de Bond aan zijn behoeftige leden verstrekt. Alles wordt in dank aanvaard, zoo wel onder- als bovenkleeding, zoowel oud als nieuw. Wat niet past, wordt vermaakt, wat hersteld moet worden wordt gerepareerd, alles belange loos door de Eerw. Zusters van de Naaischool. Kijkt U eens thuis, of er wat hangt, dat af gedankt is, of afgedankt kan worden. Als U het even laat weten aan den heer Vlekke, Kerk plein, of den heer Ursem, Kerkstraat, wordt alles ten spoedigste afgehaald. Als alle parochianen in deze medewerken, zul len er In de mooie Decembermaand en gedu rende den heelen winter méér blijde gezich ten en dankbare harten zijn. ZATERDAG: gelegenheid om te biechten van 34.30 en van 6308 uur. Om half 8 Rozen hoedje In de kapel. ZONDAG: Burgemeester en Wethouders maken bekend: a. dat op grond van artikel 4e. 2e lid, sub b. in verband met artikel 2. sub b, der Winkelslui tingswet de winkels alhier op de werkdagen in het tijdvak van Donderdag 25 November tot en met Zaterdag 4 December tot des avonds 10 uur .voor het publiek geopend mogen zijn; b. dat het krachtens artikel 6 der verorde ning op de winkelsluiting in deze gemeente ge oorloofd is de winkels voor het publiek geopend te hebben op Zondag 28 November 1937, des na middags tusschen twee en tien uur; c. dat op grond van de verleende ontheffing krachtens de verordening als bedoeld in artikel 9, lid 3, der Winkelsluitingswet, de winkels alhier op Maandag 6 December 1937- voor het geopend mogen zijn tot des avonds tlenïi Met ingang van 6 December 1937 zal worden overgegaan tot *t beschikbaar stellen van cokes tegen gereduceerden prijs. Deze verstrekking zal geschieden aan onder steunden van de Gem. Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en voorts aan hoofden van gezinnen en kostwinners, wier inkomsten minder dan 18.per week bedragen. Echter geschiedt geen verstrekking aan hen, die in de steunregeling of in de werkverschaffing zijn opgenomen en een kolenbijslag ontvangen. De bijzondere aandacht wordt er op geves tigd, dat zU, die voor goedkoope cokes in aan merking wenschen te komen, zulks van 29 No vember as. af schriftelijk moeten aanvragen op een formulier, dat verkrijgbaar is aan het bu reau van Maatschappelijk Hulpbetoon. Van de beslissing zal aan belanghebbenden mededee- ling worden gedaan. Gemeentelijke bekendmaking B. en W. maken bekend, dat aan de Remon- strantsche Broederschap, alhier, vergunning is verleend tot het houden eener collecte binnen deze gemeente door middel van inteekenlljsten, gedurende het tijdvak van 29 November t.m. 4 December a.s., tusschen des voormiddags 9 uur en des namiddags 6 uur, waarvan de opbrengst moet worden aangewend ten bate van het Kerst feest der Zondagsschool en Catechisanten van de genoemde Broederschap. De Witte Non. Door de tooneelvereenlging „8t. Bavo” is Donderdag de laatste uitvoering gegeven van ..De Witte Non”, in de zaal van de Wed. Oudejans. Ook deze laatste opvoering is wederom schitterend geslaagd en de zaal was weer geheel vol. De vereenlging kan ook weer met genoegen terugzien op deze uitvoering. hiervoor 0.50 gevraagd. ,Men kan het eens zijn met degenen, die een groep nijvere menschen, die trachten het hoofd nog wat boven water te houden, het leven nlrt zuur willen maken; men kan dus tegen de ver- hooging zjjn en er toch niet van beschuldigd worden, geen rekening te houden met den stand der gemeente-financiën. Men kan ook van dezelfde opinie zijn als de anderen, die meenen, dat de verhooglng voor de markten niet zoo'n groote som uitmaakt en dan kan dat niet uitgelegd worden als een ongevoeligheid jegens den minder met aard- sche goederen bedeelden medemenschen. Neen, het is hier zuiver een kwestie van aan voelen: voor den een weegt het eerste argument, voor den ander het tweede motief het zwaarst. Wij deelen ten deze volkomen het standpunt van de meerderheid, die de verhooglng olrbaar achtte, omdat het oorspronkelijke tarief een groote onbillijkheid behelsde. Volgens dit toch moest iemand voor drie uur op Zaterdagoch tend een gulden betalen en zijn collega-venter voor een heele week slechts vijftig cent. Hier is de evenredigheid toch wel heel ver te zoe ken. En als B. en W. voorstellen deze bedragen gelijkelijk op één gulden te bepalen, dan is het 04. overdreven te spreken van een bedrag, dat door bedoelde categorie niet is op te brengen. Geenszins komt men dan den plicht van naas tenliefde niet na. En in de kern had de heer Kaldenbach gelijk, toen hy betoogde, dat geen zakenman voor 1.per week zjjn winkel kon huren. De heer Dorhout poogde nog te redden wat te redden vlei, door te vragen, of het niet aan- De Heer Fr. Sterkeng, Hoender park, Heusdenhout (N.Br.) schrijft ons dato 8 September 1937i „Hierbij deel ik U mede, dat ik 180 W. Leghornt bezit, ge boren op 8 Maart 1937, en opgefokt met Bertels' Opfok- voer C.O. en daarna gevoe derd met Bertels' Kunstkorrel. Reeds half Juli legden de die ren 30 eieren, en toen deze Leghorns 5 maanden oud wa ren, kreeg ik reeds 100 eieren per dag. De toename van 30 tot 100 eieren ging met spron gen tegelijk, d.w.z. per dag een toename van gemiddeld 15 eieren. Nu heb ik reeds enkele weken iederen dag 116 eieren de dieren zijn in pracht conditie. Het is dus van zelf sprekend dat ik zeer tevreden ben." voorziening in de vacature, ontstaan de overplaatsing van mej. A. Dell Gemeenteschool no. 1, werd tot on- aan de Gemeenteschool no. 2 be- OLIEFABRIEKEN N.V., A'DAM (O.) Deze maand is het 350 jaar geleden de juiste datum is niet bekend dat Willem IJs brandtz Bontekoe. beroemd Nederlandsch ont dekkingsreiziger. te Hoorn werd geboren. Hy heette eigeniyk Dekker, maar werd genoemd naar de herberg van zyn vader, waar de Bonte koe uithing. Deze gevelsteen bevindt zich in het perceel van den heer C. Wonnsbecker, handel in scheepsbehoeften, zand en grint, aan de Veer- manskade no. 15. Tydens de J. P. Coenfeesteo is de nagedachtenis van Bontekoe hier nog ge- eerd door toespraken en de aanhechting van een krans. Voor wie zich ervoor interesseeren. dlene, dat deze beroemde zoon van Hoorn vooral bekend is door zyn avontuuriyke reizen in Indlë en Oost-Arië. In 1618 vertrok hy als kapitein van „de Nleuhoorn” uit Hoorn naar Insulinde. In Straat Soenda raakte zyn schip in brand, een gedeelte van d$ bemanning maakte zich mees ter van de sloep en verliet het schip, dat even later de lucht Invloog. Bontekoe wist zich met een dryvenden mast te redden en werd door de sloep opgevischt. Aan de kust van Sumatra wer dén de sqljlpbrelikelingetf bpgenomeft door jte Nederiandsche .vloot ontjëê Fred. Hcrtm-n en naak BatdvM gebracht. Vandaar uit maakte Bontekoe in 1622 onder Com. Reyerz tochten naar China, de Pescado res en Formosa. In 1625 keerdqghy naar het vaderland terug. Zyn avonturen beschryft hy in: Journaal ofte gedenkwaardige beschrijvlnghe van de O. I. Reyse van W. IJ. Bontekoe van Hoorn. Begrij pende veel wonderiyke en gevaeriyke saecken hem daarin wedervaren. Begonnen den 18 Dec. 1618 en voleynt den 16 Nov. 1625. <Tot Hoorn Ghedrukt by Isaac Wlllemsz. voor Jan Deutel, 1646). devols; Kerstmis, het feest van den vrede brengt voor hen lang geen vrede. Met verbit tering in het hart brengen zy vaak den winter door, want er wordt wel degelyk nog bittere nood geleden! Intusschen mogen wy niet vergeten, dat er reeds veel gedaan wordt voor de behoeftlgen van onze parochie. -w y u de verordening op de heffing van een l\J belasting voor het gebruik of genot van voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond opnieuw aan de goedkeuring van den gemeenteraad moest worden onder worpen, maakten B. en W. van de gelegen! gebruik, om eenlge wyzigingen voor te sta! Deze wyzigingen beoogden geenszins een cale verandering in de verordening aan brengen. Ze betroffen alleen een paar kleine tariefsverhoogingen, welke op zich oogen- schymyk niet veel li t jEriMli n. nasar die toch in staat waren, de tonj-en Tbs V maken. B en W. wenschterj.jMtiplaateen van werk tuigen en materialen ten behoeve vap bouw eh andere werken van tydelyken aard te belasten met f 0.20 per dag en f 1 per week per vier kanten meter of gedeelte daarvan. „De heer Kaldenbach, die ültgerekend had. dat dit automatisch op f 4 per maand neer zou komen, stelde een maximum vin f 2 voor, omdat hy de bouwnyverheid, welke toch werkgelegenheid met zich brengt, zoo weinig mogelijk moeilijk heden in den weg wilde leggen. Hy kreeg steun van den heer De Groot, die door deze belas ting verhooglng van de aanneemsommen vreesde. B. en W. voelden iets voor deze argumenten en hadden daarom reeds onmiddeliyk na .het indienen van het amendement-Kaldenbach voorgesteld, het maximum op f2.50 te bépaleri Een kleine prikkel moest naar hun oordeel aanwezig blijven, omdat zooals wethouder Plomper het uitdrukte het motief was ge weest, den boel weer zoo spoedig mogelijk van de straat te krygen. Voor beider redeneerlng valt iets te zeggen en ook de heer Kaldenbach zag de billijkheid van het standpunt van B. en W. in, zoodat hy zyn amendement niet handhaafde, maar niet dan, nadat hy nog de toezegging had gekre gen, dat schuttingen en steigers buiten de be paling zouden vallen. Ons dunkt een oplossing, waarmede allen te- I door naar derwyzer noemd de heer K. Groen te Jisp. We zouden in deze benoeming niets byzon- ders gevonden hebben, ware het niet, dat er nogal een en ander aan was voorafgegaan. Aanvankeiyk nJ. hadden B. en W. gewoon een oproeping gedaan, waarop zich niet minder dan 126 gegadigden aanmeldden. Toen echter na derhand bleek, dat alleen wachtgelders voor een benoeming in aanmerking konden komen, werd de keuze al zeer beperkt en kon het col lege—na gepleegd overlég met den inspecteur van het Lager Onderwijs slechts één per soon ter benoeming voordragen, n.l. den heer Groen, die zich thans met algemeene stemmen aangenomen zag. Hopen wy voor het onderwys, dat de raad zich deze keuze want ze werd hem mln of meer opgedrongen niet zal behoeven te be rouwen en moge de heer Groen in Hoorn veel tot de ontwikkeling van de leerplichtige jeugd bydragen. nadert met We kunnen dit ook reeds aan het nds weer. Maar bovenal leAalrtfke étalages, waar- irtó uiterste zorg hebben DINSDAG 7 uur voor Cath. GroenVriend en Afra Pronk—Keuning; 8 uur voor Jan Tool. Geertje Korver en Maria Tool. WOENSDAG 7 uur voor Corn. - Cornelia de Boer; 8 uur voor Leentje Neefjes-'- Stam. 7 uur Marlacongregatie voor de meisjes tot 17 jaar; 8 uur voor de meisjes boven 17 J. DONDERDAG 8 uur voor Pastoor Joannes Nimbus; 9 uur gezongen jaargetijde voor Herm. v. Berkel. 57 blechthooren. VRIJDAG 7 uur voor Mart. Keuning en Ag. v. Zelm; 7 30 ge», voor Petrus Boots en overl. fam 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Eerste Vrijdag, toegewyd aan het H. Hart. ZATERDAG 8 uur voor Bern. Kamp en Jo^ Schouten. In het St. Agnesgestlcht voor Pieter Wennings en Gr. Smit. ZAJiNUACt ue n.n. nai&aeii. va i^v ru av uw,--- •s namiddags 230 uur de Vespers en te 7 uur en akte van eereboets. Congregatie voor de leden van de H. Familie. VRIJDAG, feestdag van St. Barbara, patro nes voor een zaligen dood; te 730 uur gezon gen H. Mis en des avonds te 7 uur Lof ter eere van 1 H. Hart. eerste Zondag van den Advent. Begin van het Kerkeiyk jaar. Om half 9 com- munle-ultreiken. Te 7.30 uur de gelezen H. MIs en de Hoogmis om 10 uur. De Vespers om half 2 en van 34 spreekuur aan de pastorie. Na de Vespers is de par, bi bliotheek geopend. MAANDAG begint de novene voor het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Te 7 en 8 uur de H. MIs. DINSDAG: feestdag van den H. Andreas, apostel. Vandaag alleen om 8 uur H. MIs. Des avonds Rozenhoedje voor de Zeven Smarten van Maria WOENSDAG: om 7 en 8 uur H. Mis. avonds Marlacongregatle. DONDERDAG: om 7 en 8 uur; *8 avonds ge legenheid om te biechten. VRIJDAG: eerste Vrydag der maand, byzon- der toegewyd aan het H. Hart van Jezus. Feest van den H. Franclscus Xaverius. Om 8 uur gezongen H. Mis en des avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Acte van eerherstel, ’s Middags om kwart voor 4 blechthooren voor de schoolkinderen volgens rooster. ZATERDAG: om 7 en 8 uur H. Mis. Feest van de H. Barbara. *s Avonds half 8 Rozen hoedje in de kapel. Blechthooren van 34.30 en van 6.308 uur. ZONDAG: eerste Zondag van de maand. Voor de parochie Eucharistische dag. e herfst is praktisch reeds voorby, de i J winter is al begonnen met zyn vorst, zyn koude, zyn ys en sneeuw. Hoevelen zullen niet met een verblijd hart dit jaargetijde in gaan? Voor hen, die alleen aan genoegen den ken, is er ook In den winter veel te beleven. Denken wy alleen eens aan de yspret. Alleen de gedachte daaraan kan den rechten schaats liefhebber al in de handen doen wrtjven en zyn hart sneller doen kloppen. Kyk eens naar de schoolkinderen, die een sneeuwpop maken. Zouden zy geën pleizier hebben van den winter? En vooral een factor, waar men zich algemeen over verheugt: in den winter vallen de huiselijke en zoo gezellige feestdagen. Denken wy maar aan Sinterklaas, Kerstmis en Oudejaarsavond. Hoe genoegiyk is het niet, *s avonds by de warme kachel eens gezellig te zitten praten of te kaarten of een spelletje te doen met de kinderen. Dat is de winter van zyn prettige zyde be keken. Maar er zyn er ook velen, die met angst in het hart den winter tegemoet zien, zy zien voor zich de vele ontberingen, die zy moeten Ujden. Sinterklaas brengt voor hen niets vreug- ZONDAG zyn de H.H Missen om 7, 8 30 en 10 uur. Des middags 2.30 uur vergadering der Derde Orde. Des avonds 7 uur Lof. In de week zyn de H.H. Missen om 7.30 en 8.15 uur. DINSDAG 7 uur Dames-Congregatie. WOENSDAG 7 uur Jongens-Congregatie. DONDERDAG van 6 tot 7 uur blechthooren. Geen Lof. VRIJDAG 7.30 uur Gez. H. Mis; 7 uur Lof. ZATERDAG van 4 tot 6 uur en van 7 tot 9 uur blechthooren. ZATERDAG: van 58 uur gelegenheid om te biechten. Om half 8 Lof met Rozenhoedje. ZONDAG: eerste Zondag van den Advent. Begin van het Kerkeiyk jaar. Om 730 de ge lezen H. Mis en 10 uur de Hoogmis. Te 9 uur Communle-uttreiken. Des middags half twee de Vespers. Ne de Vespers is de par. bibliotheek te Zwaag geopend. MAANDAG begint de novene van het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. DINSDAG: feest van den H. Andreas, apos tel Om 8 uur de H. Mis. WOENSDAGavond Zwaag. VRIJDAG: eerste Vrijdag der maand. Toe gewyd aan Jezus’ H. Hart. Om 8 uur gezongen H Mis. ZATERDAG: feest van de H. Barbara. Ge legenheid om te biechten van 58 uur. Om half 8 Lof met Rozenhoedje. ZONDAG as.: Eucharistische dag. ZONDAG, 28 Nov.: De stille H.H. Missen te 730 en 11 uur; de gezongen H. MIs van dank baarheid ter gelegenheid van een zilveren huwe- lyksfeest te 9 uur; 12.15 uur Catechismus; 3 uur vergadering der zelatricen van het H. Hart; 6 uur Vespers met Rozenhoedje voor de wed. Marg LievendagOud. DINSDAG. 30 Nov.: 7 uur Lof ter eere van den H. Nlcolaas. DONDERDAG, 2 Dec.: Van 5 tot 7 uur gele genheid om te biechten; geen Lof. VRIJDAG, 3 Dec.. Eerste Vrydag der maand; de stiHe H.H. Missen te 6.30 en 7 uur; te 8 uur gezongen H. Mis. Des avonds 7 uur Lof. ZATERDAG, 4 Dec.: Feestdag van de H. Bar bara, patrones voor een zaligen dood. Des middags van 3 tot uur gelegenheid om te biechten; om 7 uur Lof. Voorzien van de H. Sacramenten: Divera Bart Slnout. ZATERDAG; blechthooren om 5, 6, 7 en 8 uur. ZONDAG: begin van het Kerkeiyk Jaar. Ie Zondag van den Advent. Om half 7 Communie uitreiken. 7 uur gelezen H. Mis en 9.30 uur de Hoogmis. De Vespers om half 2, waarna de par. leesbibliotheek is geopend. 1 uur Congre gatie in de kapel. MAANDAG: begin der novene voor t feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen Om 8 uur H. MIs in de kerk. DINSDAG: feest van den H. Andreas. 8 uur H. Mis. WOENSDAGavond; Marlacongregatle in knpel van het klooster „Bethlehem”. DONDERDAG avond nog gelegenheid biechten. VRIJDAG: eerste der maand, zeer by zonder toegewyd aan het H. Hart van Jezus. Om 7 uur H. Mis met zang en algem. H. Communie voor de congreganisten. ZATERDAG: 8 uur H. Mis in de kerk. Van daag feest van de H. Barbara, patrones voor ’n zaligen dood. Kwart voor 12 blechthooren voor de schoolkinderen, voor de overigen van 6—8 uur. ZONDAG as.; Gemeenteraad Vrijdagmiddag vergaderde de raad in voltallige zitting onder praesldlum van burgemeester Kikkert. Van Ged. Staten was de gemeentebegrootlng terug ontvangen, welke in ontvangst en uitga ven sloot voor den gewonen dienst op f 215.512.75 en voor den kapitaaldienst op f 43.182. Van het Borgstelllngsfonds voor den Midden stand was opnieuw een verzoek Ingekomen om toe tej treden. B. en W. adviseerden afwyzend, daar men de verhouding van de lasten over stad en platteland ongeiyk verdeeld achtte. De heer GROOT pleitte voor aansluiting, doch zyn voorstel werd met 2—9 stemmen ver worpen. Aan de afd. Beemster van het Witte Kruis werd f 100 subsidie toegestaan. Het erfpachtsrecht voor het perceel van het Witte Kruis werd met 30 jaar verlengd. Aan de afd. Beemster van „Vakonderwijs” werd een subsidie toegestaan van f 25. Van de afd. besturen der Landarbeldersbonden was een verzoek Ingekomen om In de werkver schaffing een garantieloon vast te steUen. De heer GROOT verdedigde dit erflres. doch de voorzitter meende, dat zulks nooit zou wor den toegestaan. Wel zal onderzocht worden of de tarieven voor sommige werken te laag gesteld zyn.* Op verzoek van de landarbeiders werd f 1. brandstoffen-toeslag verleend aan werkloosen, enz., plus f 1 kindertoeslag te beginnen by het eerste kind. Van den heer A. Vink, pachter van „Het Heerenhuis” was een verzoek ingekomen „Het Heerenhuls” voor 3 jaar te pachten tegen f 1200 per jaar. De pachtsom was tot nu toe f 1100. De raad ging over dit punt in comité. Na heropening werd door B. en W voorge steld het pand te verhuren voor f 1400 per jaar plus waterleiding en de andere voorwaarden ütt het contract, hetgeen zJi st. werd goedgevonden. De gemeentebegrootlng over 1935 werd ge- wyzigd. In de schoolgeldverordenlng werd op verzoek van Ged. Staten eveneens een wijziging aange bracht. Tenslotte werd een suppl. kohier Relni- gingsbelastlng vastgesteld, waarop na rondvraag sluiting volgde. eerste Zondag van den Advent. Heden begin van het Kerkeiyk Jaar. Onder de H H. Missen collecte voor de schulddelging der kerk. Te 7.30 de H. Mis. 10 uur Hoogmis. Des middags 2 uur Vespers met Rozenhoedje 730 uur H. Mis voor Aafje Vis; 10 uur voor het welzyn van de parochie. MAANDAG: om 8 uur H. MIs. Heden eerste dag der novene voor het feest van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen. DINSDAG: 8 uur H. Mis. Feest van St. An dreas. apostel. DON DERDAOavond nog gelegenheid om biechten. VRIJDAG: eerste Vrydag der maand, toe gewyd aan het H. Hart van Jezus. Om 8 uur gezongen H. Mis en ’s avonds Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG: 8 uur H. Mis. Van 68 uur ge legenheid om te biechten. ZONDAG a.s.: eerste Zondag van de maand Voor de parochie Eucharistische dag. Voor de Graal en K. J. C. zie men de aan kondigingen in het portaal. Het verzoek ingevolge de Hinderwet van de N.V. Jac. Met’s Automobielbedryf, alhier, om vergunning tot wijziging der ondergrondsche benzlnebewaarplaats met bovengrondsche aftap- iniichting voor het perceel Onder de Boompjes no. 20, is door B. en W. Ingewllllgd. spreken voor de arme drommels, sooals hy »e noemde tegenstemde. Rlel, Ramen; 3. van Riel, Vlschmarkt; Wed. Snoek, Groote Oost: fa. Simon de Wit, Groote Noord; A. Vet, Kerksteeg; Unie Maatschappij. Groote Noord. Groenten in blik by: C. Compas 8c Zn., Pakhuisstraat; J. Mak. Oerritsland; P. Postma, Veemarkt; S Bosch- ma. Kerksteeg; J. A. van der Hurk, Veemarkt J. C. Visser, Gouw; C. 3. F. Hendriks, Ged. Turfhaven. Gehakt in blik bU: K. Behagen 8c zn„ Breed: 8. C. Tool. Kerk steeg; J. Kaldenbach, Koepoortspleln; P. Ee- ken. om 7 uur Rozen krans der Zeven Smarten van Marta Kapel voor de Intenties der bus. WOENSDAG: Des avonds om 7 uur Maria- Congregatie voor de jongelingen en Jonge mannen. DONDERDAG: Van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG: de eerste Vrydag der maand, by- zonder toegewyd aan de vereerlng van het Goddelijk Hart. Om 8 uur gezongen H. Mis; des middags. Om 3 uur blechthooren voor de jongens van de 3e klas en de geheele 2e klas verplichtend, voor de anderen onverplicht. Des avonds om 7 uur Lof ter eere van het Goddeiyk Hart. Om 7 uur gezongen H. Mis in de kapeL Des middags gelegenheid om te biechten In de beide biechtstoelen van 3 tot 4.30 uur, van 6.30 tot 8 uur alleen In den biechtstoel van den Kapelaan; om half 8 Rozenhoedje in de Kapel. Daarna blechthooren in de beide biechtstoe len, zoolang er biechtelingen, »Un. ZONDAG: de Eerste Dag van het 40 Uren gebed. Tevens eerste Zondag van de maand. Onder de H.H. Missen collecte voor de siera den der Kerk. ZONDAG: 730 uur Adrianus Noordstrand en Catharina Komen, 10 uur Tot zekere in tentie. MAANDAG: 7 uur voor Jacob Boots en overt, familie. 8 uur Gerardus Ruiter. DINSDAG: 8 uur overleden familie Jong— Kuiper. WOENSDAG: 7 uur SchoutenCommandeur. 8 uur voor overl. fam. KarstenHeddes. DONDERDAG: 7 uur overleden familie DiepenSchipper. 8 uur voor Joannes Neuvel en overleden fam. VRIJDAG: 8 uur voor overleden armen der Parochie. ZONDAG: 7 uur voor Alida V. voor Cornells en Aafje Takken. ZONDAG 28 Nov. half 7 uitreiken der H. Missen. Kwart over 10 Hoogmis. 2 uur Marla- Congregatie, meisjes (He afdeeling grooteren). 3 uur H. Familie dames. 6 uur Jongenscongre- gatle; 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw ter Nood met Rozenhoedje voor het welslagen der H. Missie. MAANDAG 7 uur gezongen H. Mis tot zekere Intentie. DINSDAG kwart voor 7 Missa dialogata voor de Meisjescongregatie met algem. H. Cornm. WOENSDAG 7 uur Jongemannencongregatie. DONDERDAG van half 6 tot 8 uur biecht gelegenheid voor den len Vrijdag. Van 7 tot 8 uur gelegenheid om voor zich zelf in de Kerk het H. Uur te houden. VRIJDAG le Vrydag der maand; dag van Eerherstel v. h. H. Hart. 6 uur communieult- reiken. Kwart voor 7 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart met Litanie en akte van Eer herstel. ZATERDAG, Priesterzaterdag. 7 uur gez. H Mis voor de priesters en om Gods zegen over het Priesterwerk af te smeeken. Dragen wy op dezen dag onze H. Mis, communie, al onze gebeden, werken, offertjes en verstervingen door de handen van Maria, de groote mid delares aller genaden, op aan O. L. Heer voar de heiliging der priesters en toekomstige Pries ters. Kunt gy dien dag niet te Communie, gaat dan op den VrUdag daarvoor pf daarna tot deze Intentie te Communie. Misintenties ZONDAG 28 Nov. 7 uur voor Cornelia Stet geb. sys; kwart voor 9 voor Maria de Waard geb. Kraakman; kwart over tien voor de paro chie. Jullanaklooster: Jacobus Verduin en Wil helmina Kuys. MAANDAG 7 uur gezongen H. Mis tot zekere intentie; kwart over acht Jan Ursem. Juliana- klooster: H. IbinkMelembrink. DINSDAG: kwart voor 7 Petrua van Schie; kwart- over 8 overleden fam. de Nys. Juliaaa- kloosterfundatie Dekker—Bakkum. WOENSDAG 7 uur Anna Bleyendaal—geb. Vonk; kwart over acht Zeer Eerw. pater Tönls- Llgthart. Jullanaklooster: fundatie Gerritse. VRIJDAG kwart voor 7 gez. H. Mis voor de leden van het Genootschap H. Hart; kwart over acht Dirk Steeman. Jullanaklooster: Bal thasar Vugt en Joanna Buys. ZATÖIDAG 7 uur gea H. Mis voor de Pries- ters. Zusters Pastoor Geurs. Jullanaklooster: fundatie Gerritse. ZONDAG 7 uur Pastoor Henricus van Beek; kwart voor 9 overl. fam. Karskens; kwart over 10 Dirk Leek. Jullanaklooster: parochie. de Vereen, van het Byz. Onderwijs. maandag 7 uur voor Simon Blauw en Maart je v. Diepen; 8 uur voor de meest ver laten zielen van het Vagevuur. DINSDAG 7 uur voor Cath. Groen—Vriend ZATERDAG-middag van 48 uur gelegen heid om te biechten en te 7 uur Lof ter eere van Maria. Catechismus deze west naar «e- woonte. ZONDAG 7.30 voor de parochie; 10 uur ter eere van de H. Cedlla voor de leden van ons zangkoor; 1.30 uur Vespers. Schaalcollecte voor eer bezwaren ontmoette het voorstel, om voor een vergunning tot het mogen hebben van een vlsch-. Ijs-, fruit- of anderen wagen op de openbare straat, een gul den per week te laten betalen. Totnogtoe werd vraag geen antwoord. Wy intusschen zouden in dit geval vreezen v°<* repressalllemaatregeleu van de buitenge meenten, die op haar beurt de Hoomsche ven ter» wel eens extra zouden kunnen belasten of net aantal ventvergunningen voor niet-lngeze- tenen beperken. Met acht tegen vijf stemmen zagen B en W. tenslotte hun voordracht aangenomen. Hoe on-politiek de uitslag was, moge biyken bit het feit, dat wethouder Plomper de eenlge •oclaal-democratische stem vóór uitbracht en dat onze heer Groot die zyn goede hart liet ZONDAG: Des middags om half 2 uur dn Vespers. Het Communie-uitrelken begint vooraan. DINSDAG: Des avonds w yeel stof om te „overzichten” biedt de jong- ste raadsvergadering niet. Zooals wy reeds uiteenzetten, leenden de behandel de onderwerpen zich niet tot breede beschou wingen; principleele vraagstukken kwamen niet aan de orde en leder .groot” debat bleef derhalve achterwege. Niettemin willen wjj toch voor enkele punten nog even de aandacht vragen. Allereerst verheugen wy ons over de aanne ming van het voorstel, krachtens hetwelk Maatschappeiyk Hulpbetoon gemachtigd wordt, aan de daarvoor In aanmerking komende ge zinnen goedkoope cokes te verstrekken. In vele huisgezinnen wordt bittere armoede geleden, welke nog verergerd wordt door de koude, die ons de laatste weken geplaagd heeft. En de winter moet eigeniyk nog beginnen. Met angst en vreeze gaat menigeen de koude-perlode tegemoet, omdat er dan niet alleen voor de nood zakelijke levensbehoeften, maar ook voor de verwarming gezorgd moet worden. En er rijn er, die thans reeds niet weten, hoe zy met het steungeld de week moeten rondkomen. Voor dezulken beteekent bovenbedoeld besluit een groote opluchting en een verlichting van las ten, welke aangevoeld zal worden als een ver ademing in de donkere dagen van hun naar- geestig bestaan. Dat de raad zonder eenlge discussie en zon der hoofdeiyke stemming het voorstel heeft, aanvaard, bewyst, dat de deernis met de door de crisis het zwaarst getroffenen algemeen is. ZONDAG 28 Nov. collecte voor onze eigen kerk; om 7.30 voor Afie Pronk. Nlc. Broers «n Jan Ruiter; om 9.30 voor de parochie; om 2 uur Lof met rozenhoedje; om 230 uur vergadering voor de 3de Orde. maandag om 7.30 voor Dorothea Tromp «n overl. familie. DINSDAG om 7.30 voor Teetrwls Smit, Neeltje Zwarekant en overl. familie. WOENSDAG algem. H. Communie v. d. meis- jes-congregatle; om 730 voor Jacobus Schuit; s avonds 7.15 congregatie voor de meisjes. DONDERDAG om 7.30 voor de Eerw. Zuster Maria Adelberta en Joanna Clarina Steur: ’s mor gens klnderblechthooren; ‘s avonds van 6—7 gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, le Vrijdag van de maand; om 730 gezongen H. Mis voor de overl. familie Karsten Stam; 's avonds om 7.15 Lof ter eere v. h Levensmiddelenbonnen moeten worden aan gevraagd vóór Maandag 12 uur en zyn verkryg- baar op Woensdag van 25 uur voor tewerk- gestelden in de werkverschaffing in den Wie- ringermeerpolder en te Avenfiorn op Donder dag van 99.45 aan de Arbeidsbeurs. Tegen betaling van bovengenoemde- bonnen Mjn versche groenten verkrygbaar in ’t school gebouw aan de Kruisstraat, Dinsdag en Don derdag van 24 uur, Zaterdag van 13 uur. De overige levensmiddelen moeten worden gekocht by de onderstaande winkeliers. Margarine, bak- en braadvet en tomaten soep by: J. Bartels, PakLula>La^t; A. Entius, vyzel- straat; J. A. van der Hurk, Veemarkt; K.Kaan, Gouw; W. K. Okx, Gravenstraat; W. van der Pol, Westerdyk; P. Postma, Veemarkt; J. vaq beveling verdiende, verschil te maken tusschen de menschen, die van bulten komen en hen, die hier wonen, omdat de marktgelden als zoo danig niet aan de orde waren, volgde op deze De zoolang verwachte datum rassche schreden 1 merken aan het korten der dagen, steeds slechter worden, valt het te zien aan de, aan de winkeliers hui besteed. Deze étalages zien er alle vanzelfsprekend zeer goed verzorgd uit. hetgeen koopen doet toenemen. De Hoomsche middenstanders hebben dit jaar niet stilgezeten. Er is weer een attractie georganiseerd: het ballerino-spel. Zooals gemeld, geven de aangesloten winke liers bonnen uit. waardoor men de kans krijgt, om mooie prijzen, te behalen. Dat Hoorn nog steeds geldt als de hoofd en tevens de winkelstad van geheel West- Friesland, biykt wel uit de enorme drukte, die er dezer dagen heerscht. Vele inwoners van dorpen komen per bue of per flets naar Hoorn om inkoopen te doen. Er heerscht een gezellige stemming in de stad; voor vele winkels staan rijen fietsen en vele winkeliers maken beste zaken, zy komen veelal handen te kort om de talrijke klanten te helpen. Het is er een komen en gaan van „buitenmenschen”. Ook de Hoomsche burgers doen wel Inkoopen, maar deze week hebben de dorpelingen toch de overhand. Velen zien we in de hoofdstraten met koffers en doozen. Vooral als na vieren de duisternis begint te vallen en de lichten in de kleurryke en smaak vol verlichte etalages worden ontstoken, is het een waar genot te gaan „winkelen”. Jammer is het, als soms een miezerige regen spelbreker is. wy zagen liever dwarrelende sneeuwvlokken; om het effect te verhoogen. Ook van het ballerino-spel wordt reeds druk gebruik gemaakt. Zat de gang er den eersten dag niet zoo goed in. den tweeden dag was het reeds dadeiyk drukker en er bestaan goede verwachtingen voor de kamende dagen. Om den menschen nóg meer gelegenheid te geven inkoopen te doen, hebben vele zaken hunne deuren opengehouden tot tier, uur. De eerste dagen liep het nog niet druk, maar dat zal, hoe dichter we den 6en Decem ber naderen, wel veranderen. De talryke Sinterklazen in de diverse zak^n, genieten groote belangstelling, zoowel by jong- als by oud. Heele groepen kinderen zwermen om de deuren, om toch vooral maar een glimpje van den goed-heilig Man op te van gen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3