NIEUWS HOORN de van Kieskring Den Helder R.K. Staatspartij vereeniging oom” w Sociale Zondag vanj de 99Katholiek ONDERWERP: LECTUUR VERTROUWEN IN HET MINISTERIE 'X MAANDAG «29 NOVEMBER 1937 HET BAU^ERINÖSPEL De eerste uitslag Kostelooze koepokinenting BURGERLIJKE STAND en waarom V oorstellen dar afdeelingen Hat kiesreglement Dienstplicht-wet CONCERT „SAPPHO” Genotvolle avond Om da groota gezinnen FORWARD—RK.A.V. 2—0 Verdiende overwinning Na da rast De wedstrijd I Kerkbericht van derge- deskundige Inleider de Zeereerw. Heer M. Haring De verantwoordelijkheid van da katholieken ten opzichte van de vraag, wat zy vooral wèl moeten lezen Rond het groote gezin Steun en werkverschaffing Land- en Tuinbouw Tal van voorstellen betreffende de o vraagstukken van den dag Winkel. aan Behandeld worden hierna de talrijke voor stellen van de afdeelingen. cent op gerafB- ge- de en A een de ia de C de H. 2e voor Pater Beaufort deelt o.a. mede, dat nood zakelijke onderhoudswerken, zooals b.v. de restauratie van de Groote Kerk te Alk maar, sJ. niet In werkverschaffing dienen te worden uitgevoerd, maar minsten* voor re kening van het Werkfonds. De hier ter stede woonachtige ouders gevaccineerde. A. Freese B. Hart Voor klachten over ongewenschte toestanden in de werkverschaffing wende men xlch tot het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht. Met het prae-advles van het bestuur ging de vergadering tenslotte accoord. C. Reken M. Hart T. Stumpel Loohen van ƒ7.76 en 8.23 voor een volle week hard werken komen vaak voor. Spr. twijfelt niet aan de goede bedoeling van de regcering, maar men stuit steeds af op de ambtenarij, lerwUl ook de invloed der ge meentebesturen veel te groot is, tot nadeel der werkloozen. ibond. als zou de toe- ‘tgeen in strijd met de Hedenavond 8.18 Vrouwencongregatle. afd. St- Franclsca. Dinsdag te 7 uur Lof ter eere van den H. Antemius. Woensdag te 7 uur Agnescongregatle en te 8.15 Lid wlna-congrega tie Donderdag te 7 uur Lof ter eere van het Al lerheiligst Sacrament; van 70 blechthooren en te 9 uur oefening van het Heilig Uur. De afdeellng Blokker stelt voor: Het Instel len van een actie om te komen tot een meer billijk verdeden der Hoogheemraadlasten. (De groote steden dragen niets Zaterdagmiddag vergaderde de Kring Den Helder van de R. K. Staatspartij in het Gulden Vlies te Alkmaar. Johannas Frederlk x. Marljtje Egberdlna d. Ondertrouwd lur het licht doen zien. Dit bezwaar achtte Inleider gedeeltelijk opgeheven, als men i wist te ontwikkelen, ook in de kennis der lerne talen, waardoor men in staat zou zijn, ook buitenlandsche lectuur te genieten. Aan het slot dankte de voorzitter nogmaals den inleider en bracht ook dank aan de Eerw. Zusters voor de genoten gastvrijheid. Spr. hoopte, dat het besprokene thans door de aangesloten vereenlglngen in praktijk zou worden omgezet. Met den katholieken groet werd daarop bijeenkomst gesloten. leiding, ten zeerste aan. - Wat de prijzen der boeken betreft werd opgemerkt, dat vooral de menschen met smalle beurzen aangewezen zijn op onze bibliotheken, welke daarom van groot belang zijn. Ook be sprak men het nut van leesportefeuilles en de mogelijkheid, meer dan tot nu toe in de ge legenheid te worden gesteld, zich op gemak- kelijke betalingsvoorwaarden bij uitgevers maatschappijen te abonneeren op nieuw te ver- schüjpi boeken. Geklaagd werd over het feit, dat onze Ka tholieke schrijvers nog te weinig goede volks- 1< De vergadering stemde met een daverend ap plaus met het gesprokene in. De heer Schrijver (N.-ScharWbude) ontwik kelt ook tal van bezwaren tegen de onhoudbare toestanden in de werkverschaffing en steun regeling. De verschillende opmerkingen worden door Pater Mr. Dr. Beaufort beantwoord. i-*| raars viel, was het nummer„Een spoorreisje” J uit- muntende wijze de aankomst en het vertrek van een trein nabootsten. De begeleiding was in handen van den di recteur, den heer Gerard H. Boedijn, die zich uitstekend van zijn taak kweet De voorzitter sprak vervolgens een kort woord, waarin hjj wees op de drie vaandels die in de zaal geplaatst waren. Het eerste was afkomstig uit 1851, het tweede uit 1876 en het derde uit 1891, wel een bewijs dat Sappho op muzikaal gebied zijn sporen heeft verdiend! De Ouverture zu .Peter Schmoll" van Carl Maria von Weber genoot een bijzónder goede vertolking. Het fijne vioolspel trof ons bijzon der. Ook de klarinetten en fluiten waren goed verzorgd. Het dameskoor, dat ons twee nummers bracht, kon ons meer bekoren in het tweede (Lentezang van Fred. J. Roeske), waarin voor al het eind heel mooi samenklonk. In de vroegere uitvoeringen van Sappho viel het ons bijna altijd op 'dat bjj het gemengd Koor de mannenstemmen wat zwak klonken, pit euvel is echter geheel verholpen. De sa menklank was heel goed, en de uitvoering van de nummers was perfect te noemen. De fragmenten uit ..Hoffmanns Erzahlun- gen" werden op een keurige wijze ten gehoore gebracht. Naar onze meening waren de koperinstru- menten soms wat „enkel”, maar overigens werd dit werk van Jacq. Offenbach heel goed uit gevoerd. Nadat „Die Wlndjle” op heel goede wijze door het gemengd Koor vertolkt was, kwam het laatste nummer: „Geschlchten aus dem Wienerwald”. Vooral het tweede deel „Vater Btrauss” werd heel goed gezongen. Overigens voor de uitvoering niets dan lof. Het mannenkoor bewijst hiermee dat het het nog wel kan! Na het ietwat teleurstellende eerste nummer is met de uitvoering van „Oe- Het ledental wordt geraamd op 25.000. Het bestuur stelt voor de contributie voor 1938 te bepalen op 20 cent per Ud. Aan afdeelingen kan. in vérband met de werklooze leden, vrij stelling van betaling tot een maximum van tien pet. worden gegeven, mits een gemotiveerd ver zoek daartoe wordt gedaan. Aldus werd besloten. Het optimistische Jaarverslag van den secre taris, den heer H. Nolet, werd onder applaus goedgekeurd. De voorzitter brengt hulde aan den secretaris en den penningmeester, die een zeer druk jaar achter den rug hebben. Tot voorzitter wordt herkozen de heer H. Fluitman. De uitslag van de verkiezing van zeven leden van den partijraad en van drie maal negen be stuursleden zal nader worden bekend gemaakt. Pater Mr. Dr. Beaufort OTM. hield een toe spraak van vertrouwelljk karakter. Op voorstel van den voorzitter werd aan mi nister Goseling een telegram van hulde gezon den. Er kan echter niet gezegd worden, dat de ge varen geweken zijn; waakzaamheid tegen de Riteische en Pruisische doelstellingen is nog zeer noodlg. De toeneming van de politieke kennis qp de ontwikkeling van staatkundig In zicht moeten worden bevorderd en het kader moet aangevuld en verjongd worden met man nen van de daad en van het gebed. In verband met de verlevendigde belangstel ling voor de brandende vraagstukken in de af deelingen bracht spr. hulde asm de Katholieke ministers van het huidige kabinet, van wie reeds veel vernieuwing is uitgegaan, al wordt dit niet algemeen erkend. Men verlangt een plotselinge ommekeer in alles. Maar Is dat be loofd en te dat mofteljjk? Het kweeken van een sfeer van wantrouwen hebben de ministers Steenberghe, Goseling en Romme niet verdiend, maar wel vertrouwen. Het verleden van dit drie manschap te een waarborg voor een goede» toe komst. Spr. herinnerde aan het woord van den pas ontslapen Prof, van Rooyen: „wy Katho lieken moeten nog leeren elkaar te vertrouwen” Moge dat woord verstaan worden, opdat met Gods hulp dit ministerie tot zegen van ons lano worde! (Applaus.) Uit het verslag van den penningmeester, den heer Raat, blijkt, dat de ontvangsten van het afgeloopen Jaar ƒ6402.72 hebben bedragen. Uit gegeven Is ƒ6014.85. Na een gunstig rapport van de kascommissie wordt den penningmeester décharge verleend De begroeting wordt vastgesteld op 4500 aan inkomsten en uitgaven, met een reserve van ƒ500. De afdeellng Den Helder stelt voor: Het in studie nemen van de vereenvoudiging van het stembiljet Voor de proetetemmlng. O Kamer) De afdeellng Heer Hugo waard Zuid stelt voor: By de candldaatstelllng voor de 2e Kamer verkiezing voortaan op of aan het oproeplngs- blljet een model stembiljet te plaatsen of te hechten. ^Xoelichtlng; j^iOM^eUlng voor de 2e Kamer wist de kiezer niets van de groslijst voor Candida ten. Daar die groslijst voor onln- gewljden niet gemakkelijk was, moest dit de abuizen in de hand werken. Een modetetemblljet kan het goed stemmen bevorderen. Praeadvies: Het is aan het Bestuur bekend, dat het Partijbestuur in verband met verschil lende in de practyi^ gebleken onvolkomenheden van het Klesregelment wijziging van dit regle ment overweegt. Het lijkt daarom goed ook de door Den ftelder en H. Hugowaard geopperde bezwaren onder de aandacht van het Partijbe stuur te brengen. Dit advies werd zonder hoofdeiyke stemming aanvaard. Vrijdag Eerste Vrijdag van de maand. De H. Communie wordt uitgereikt vanaf half 7. Te 7.15 Litanie en te 730 gezongen H. Mis met uitstelling Des avonds te 7 uur Lof met Llta* nie en eereboete. Te 8.15 H. Familie. Zaterdag te 1130 blechthooren voor de kin deren; van 49 voor de grooten; te 7 uur Ro zenhoedje met vereering van de relikwie van Sint Barbara. In verband met de stijging der kosten ,van levensonderhoud stelt de afd. Obdam voor te verzoeken om een duurtetoeslag op de loonen in de werkverschaffing, waar dit noodlg te. De afdeellng Koog aan de Zaan betreurt de beslissingen van minister Romme betreffende het adres van 10 Juli J.l. aan het R. K. Werk liedenverbond, waarin verbeteringen voor de werkloosen worden bepleit en stelt voor bjj Kamerfractie en Regeertng aan te dringen op inwilliging van de In het adres geuite wen- schen. De afdeellng 1 Zand dringt aan op een her ziening van de steunregeling In verband met den kindertoeslag^, De afdeellng Schoort uit dezelfde teleurstel ling als Koog aan de Zaan, betreurt het scha mele Inzamellngsplan van minister Romme en stelt voor er by de Volksvertegenwoordiging krachtig op aan te dringen, alle mogeiyke pogin gen In het werk te stellen om: Alsnog een verbetering In de flnancleele po sitie der door werkloosheid getroffenen te ver krijgen; alsmede spoedige Invoering van de wettelyke werklooaheld-verzekerlng, opdat een einde wor de gemaakt aan willekeurig optreden van diver se gemeentebesturen. een goeden kopbal van B. Hart vangt de kee per der gasten goed. Nu is Forward overwegend sterker. Plotseling tegen het eind van de eerste helft laat de scheidsrechter stoppen. Eeken's knie is geblesseerd en alle „R.K.A.V.-spelers moeten even hun schoenen laten zien, of er een spijker In zit Nadat de wedstrijd nog ge durende tien minuten geiyk te opgegaan, fluit de scheidsrechter voor de rust De afdeellng Castricum stelt voor: le. Een vermindering der lasten op de eerste levens behoeften en een poging te wagen om te komen tot het stichten van een Rljkskindertoeslag- fonds. De afdeellng Obdam stelt voor: Er worde naar gestreefd een zóódanige kindertoeslag- regellng In het leven te roepen, dat ook de groote gezinnen van kleine zelfstandigen hier van steun ontvangen. De afdeellng Wormer stelt voor: De vergade ring besluite, er by de R. K. Kamerfractie op aan te dringen, de Regeertng te bewegen, steun te verleenen aan groote gezinnen, hetzy door geldeiyke ultkeering, hetzy door vermindering der lasten, die de groote gezinnen het meest drukken. Praeadvies: Het Bestuur meent, dat een be richt aan de fractie op dit oogenbllk voldoende is, temeer daar zoowel in ons Algemeen Staat kundig Program als in het Program van Actie 1937, op grondslag waarvan zoo juist al onze afgevaardigden zyn gekozen, de werkdadlge zorg voor het gezin, In het bijzonder het groote gezin, we'l’Ve^To^r ‘het"voostelY^ïd^ ^h^tate^ een belangryke plaats Inneemt. - ----- - De heer de Vries (Castricum) kan zich met het praeadvies vereenigen. Spr. stelt voor een motie aan te nemen, waarin de vergadering haar voldoening uit over het ’as. wetsontwerp te dezer zake en haar vertrouwen in minister Romme uitspreekt. Op voorstel van den voorzitter wordt deze mo tie in handen van het bestuur gesteld. De afdeellng Obdam gaat ook met het prae advies accoord, maar ziet graag, dat een even- tueele regeling vooral ook voor de armsten der zelfstandigen ook practlsch nut heeft. Pater Beaufort beaamt de noodzakeiykheld daarvan en zegt, dat ook ouden van dagen meer hulp behoeven. In verband met 's lands finan ciën is onmlddeUyke verwezenlyking van deze wenschen niet gemakkeiyk. Zonder nader discussie vereénlgt men zich met het praeadvies. Geboren; Maria Anna d. v. J. Tiet en M. Tol; Johannes Jacobus a. v. N. Tol en O. Beentjes; Fr. Kroone en I Knip: E. Moens en M. KulpeV Lodewyk Buter, Alkmaar en Catharina Strik. Hoorn. Getrouwd: M. Vingerhoed en W. Volten; C. W. E. Langerels en G. H- Demmendaal; P. Tol, Castricum en B. A. M. Zwart; J. Th. Everts Nie.uweramstel en M. Bervoets. Overleden: Gerrit Coevert, oud 76 Jaren, we duwnaar van N. pyi; Maartje Smit, oud 73 ja ren, echtgenoote van C. de Groot; Jan Wage maker, oud 10 weken, zóón van A. Wagema ker en E Berkhout. Twisk; Johanna Margare- tha Markus, oud 54 jaren, echtgenoote van D. A. A. W. Dobbe; Jan Vingerhoed, oud 42 jaren. echtgenoote van W. 8. Gons. van gezohde. nog niet gevaccineerde. kinderen onder 2 Jaar en ouder dan 3 maanden, woeden verzocht <Ué kinderen te laten enten op Woens dag 8 December 1937. des namiddags te drie uur In de benedenlokalen van de Gemeente school no. 3 (Draafslngel). De enting zal koste loos geschieden door de doktoren Winkler Siebenga, Baesjou, Engel, Romeyn en Zee. satie b.v. op een hooger peil brengen. Want dit mag gerust wat worden-opgevoerd. Ook in dit opzicht moeten we van den vyand leeren. We moeten er voor zorgen, dat de conversatie ver diepend, opbouwend en verrykend Is. Een mach tig middel daartoe Is alweer het boek. Maar niet alleen voor ons zelf is lectuur noodlg, maar ze is ook noodzakelyk voor ons als apostelen, wy leven temidden van zooveel nfet- Katholleken en schieten ernstig tekort In onzen plicht, als wy de anderen niet meegeven van den rijkdom, waarover wy beschikken. Doch dan moeten wjj pok leeren geven. Dan moeten wy de waarheden van ons geloof ook kennen. Velen van ons komen schromeiyk tekort by het optreden tegenover nlet-geloofsgenooten. Dezen hebben toch recht op onze hulp en die kunnen wy alleen verstrekken, als we zelf over de noodige geloofskennis beschikken. We moeten met verstand over ons geloof kunnen spreken. Wanneer we willen werken voor God, dan moeten we ons verdiepen op allerlei punten van ons geloof, de liturgie, e.d. Uit onzen plicht van apostolicitelt volgt ook onze plicht van verdieping der geloofskennis, want we kunnen er niet meer mee volstaan, thuis knus ons geloof te beleven. Voorop sta, dat iedereen geabonneerd is op een Katholieke krant. Hoe moeten we nu lezen? vraagt spr. en by raadt aan, in de verschillende organisaties lees clubjes op te richten. We moeten critisch leeren lezen. Prachtige resultaten zal men dan bereiken. Wanneer de llefhebbery tot lezen eenmaal Is aangewakkerd, zullen de menschen ook uit eigen beweging naar het goede boek grypen. Spr. eindigt zyn rede, met te concludeeVen, dat lezen noodlg is voor onszelf en uit verplich ting tegenover de nlet-Katholleken (applaus). De voorzitter dankt den hoogeerw. heer De ken, die de H. Mis heeft willen opdragen voor de deelnemers en prof. Haring voor diens merkwaardige en breede inlefdlng. Spr. is hem vooral dankbaar, dat hy zoo Juist gewezen heeft op den plicht welke er op ons rust. Hierna bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen en tot. het voeren van’een gedach tenwisseling. Gewezen werd hierby o.a. op het feit, dat de boeken in het algemeen voor velen te duur biyken te zyn. Aanbevolen werd, boeken als pryzen beschikbaar te stellen voor hen, die voor een of ander goed werk’beloond dienen te wor den. In dit verband wees men ook op den plicht, om den Kath. boekhandel te steunen» Een ander kwam op tegen de versprefding van goedkoope lectuur, welke dan misschien al geen kwaad verweten mocht worden, maar welke toch geenszins bydraagt tot verdieping en ver- ryking van den geest. Een ander stelde dasutegenover, dat door het uitgeven van bedoelde goedkoope roman netjes, toch in leder geval veel verkeerde lectuur geweerd wordt. Betoogd werd, dat by onze tegenstanders door middel van leesclubjes ontzettend veel voor de Forward neemt dadelyk de leiding in han den. wat enkele aardige aanvallen tot gevolg heeft. Als er een corner genomen wordt op het R.K.A.V.-doel, krygt J. Freese den bal goed op z’n schoen, doch schiet hopeloos naast. Enkele aardige schoten van Forward-zyde weet de keeper van R.K.A.V. te houden, zy het met eenlge moeite. De thuisclub komt er hoe langer hoe beter in. De Forward-aanvallen zyn fanatiek en goed opgezet. Na een voorzet van T. Stumpel schiet B. Hart goed in den hoek 10. Nadat de Am sterdammers zich van dén klemmenden druk op hun doel bevryd hebben, komt er een ge- vaariyke situatie voor het F.-doel, doch Morsch weet door goed uitloopen het gevaar te be zweren. De wedstryd wordt steeds spannender, verdere doelpunten biyven echter uit. Na een voorzet van Neefjes schiet T. Stum pel goed in, de scheidsrechter wyst naar het midden, de grensrechter vlagt en even later kent de scheidsrechter het doelpunt niet toe. Maar dit ontmpedigd F. niet, want na een mooien aanval weet B. Hart te doelpunten. De keeper had den bal beslist kunnen houden. De bal glipt door zyn handen. 20. Forward wordt steeds sterker. De afdeellng Zaandam stelt voor: te bevorde ren, dat in het reglement der R. K. Staatsparty een artikel worde opgenomen, waarin wordt be paald, dat Kamerleden. Leden van Provinciale Staten en Gemeenteraden by het bereiken van den 65-jarigen leeftyd ontslag moeten nemen, behoudens in zeer byzondere gevallen, te be palen door het Partybestuur. Praeadvies: Hoewel het Bestuur aanvankeiyk toch tot het inzicht gekomen, dat 'ieder geval op zichzelf dient te worden beschouwd. Het beetuur ontraadt het initiatief te nemen tot een bin dende regeling. De afdeellng Zaandam kan zich met dit prae advies niet vqreenlgen, ook niet na een verde diging door den voorzitter, maar wil het wel wij zigen in dien zin, dat de leeftijd wordt hepeaM op 70 jaren en dat de regeling alleen geldt voor Kamerleden. Het voorstel wordt met 51 stemmen tegen 36 verworpen. (Tal van afdeelingen hebben de ver gadering reeds verlaten.) De afdeeling Noord-Scharwoude heeft schrlf- teiyk haar teleurstelling geult over de verkie zing van oud-minlster van Schalk tot fractie voorzitter, wyi de afdeeling de verkiezing van een oud-minister niet juist vindt. De voorzitter antwoordt, dat onder bet oude regeerlngsbeleid een streep is gezet en dat er geen reden Is te veronderstellen, dat door een benoeming als de onderhavige (voor oud-mtnis- ter Deckers geldt hetzelfde) de politiek van bet oude ministerie Colyn zal worden gesanction- neerd. Na bespreking van eenlge andere zaken ojl Praeadvies: Het Bestuur is het met de alge- meene strekking van bovenvermelde voorstellen eens. Het wijst er echter op. dat al mogen de door den minister van Sociale Zaken getroffen maat regelen (met name het spaarsysteem, en de toe slag aan meerderjarigen) ulteindeiyk niet vol doende zyn, om In den grooten nood te voorzien, zy toch getuigen van een ernstig streven, om. woekerend met de middelen, die tengevolge van de regeeringspolitlek slechts in geringe mate voor Sociale Zaken beschikbaar zyn. datgene te doen wat mogeiyk is. Het Bestuur meent, dat men met vertrouwen deze gewichtige aangelegenheid in handen kan stellen van de R. K. Kamerfractie, die na ken nisname en bestudeering van de goed geargu menteerde adressen van het R. K. Werklieden verbond, gericht tot de Regeertng, zeker alles in het werk zal stellen om het mogeiyke te be reiken. Voorts vestigt het Bestuur er de'kandacht op. dat in de Troonrede een wettelyke regeling van de werklooshelds-voorzienlng in t uitzicht Is gesteld en dat terzelfder plaatse Is verklaard, dat de gezinszorg in byzondere mate de belang stelling van de Regeertng heeft. De heer Weel (Z.-Scharwoude) bespreekt de werkverschaffing In de Wieringermeer en zegt dw£ add het uttrloon van 25 cent op gerafÖ- i- neerde manier door de ambtenann wordt ge le knabÓeïd De afdeelingen Blokker, Wormerveer, Wor mer, Castricum, Obdam, Lutjebroek en ’t Zapd doen voorstellen betreffende de dienstplicht wet, zooals het bepleiten, dat by vrijstelling vooral aaiy groote gezinnen en kostwinners wordt gedacht, dat dienst gedaan hebbende en daardoor werkloos geworden Jongelieden worder geholpen, handhaving van vrijstelling wegens broederdienst, het Instellen van een weer-be- lastlng, vergoeding aan groote, door den dienst plicht getroffen gezinnen enz. Het bestuur zei o.a. op al deze voorstenen: Daar met groote waarschyniykheid mocht wor den aangenomen, dat reeds vóór de algemeene vergadering bedoeld wetsontwerp in openbare behandeling zou worden genomen, hebben wy besloten, reeds vóór dien tyd aan de R. K. Kamerfractie kennis te geven van wat er te dien aanzien in onzen Kring leeft, en het vol ste vertrouwen uitgesproken, dat de fractie by de behandeling van dit onderwerp, binnen de grenzen van het mogeiyke, de belangen van het groote gezin zal weten te verdedigen. De secretaris deelt mede, dat van de Katho lieke fractie bericht was ontvangen, dat deze aan de kwestie zeer zeker de noodige attentie sa! wyden. De afgevaardigde van de afdeeling Wormer maakt op scherpen toon bezwaar tegen de ver hoogde uitgaven voor defensie en bestrydt op moreele gronden de verlenging van den dlenst- tyd en de vergrootlng van het contingent. De afgevaardigde van Lutjebroek zegt, dat de Katholieke fractie alles zal moeten doen om de belangen van de groote (dus meestal Katholieke) gezinnen te behartigen, alsook de belangen van de dienstplichtigen, terwyi hy de noodzakeiyk- held van de verlenging van den dlensttyd tot elf maanden In twyfel trok. De voorzitter antwoordt, dat al de geuite be zwaren de belangstelling hebben van de Kamer fractie. De vergadering vereenlgt zich hierop met het advies van het bestuur. Aanval na aanval wordt op het R.K.A.V.-doel onderno men. De gasten weten soms nog een aardigen aanval In elkaar te zetten, maar het beste deel van den stryd is voor Forward. Na nog eenlge spannende momenten voor het R.K.A.V.-doel volgt het einde. De opstelling van Forward was als volgt: P. Morsch A. v. d. Gracht P. Looe Jn. Freese In een matige eerste en een byzonder aan- trekkeiyke tweede helft heeft Forword Zondag verdiend van R.K.A.V. gewonnen en aldus haar kans op het kampioenschap vergroot. Dat de Hoomsche club het niet gemakkeiyk zou krygen. was te voorzien, maar eeriyk gezegd de gasten zyn ons wat tegengevallen, zoodat het ons niet hoeft te verwonderen, dat Forward de belde punten thuis heeft gehouden. Het weer was qyer het algemeen goed; alleen was het jammer, dat enkele kleine regenbui tjes ons in de tweede helft kwamen lastig val len. Het eentgste. wat ons tegenviel in de J'or- ward-ploeg, was het onafgewerkte plaatsen. Als het plaatsen niet beter wordt, vreezen we, dat haar het kampioenschap nog zal ontgaan. Jaap Mol, de ex-interlandspeler, die in R.K.A.V.-ploeg meespeelde, viel ons wat tegen Kees Eeken. de Forward-baok was. zooals byna altyd, goed. Het wegwerken geschiedde reso luut en zonder aarzelen. Ernstige %jvakke plekken kwamen thuisclub niet voor. Het Tweede Kamerlid, de heft- iMj.-^Groen. geeft eenlge toelichting op deze zaak, o.a. zeg gende, dat de Kamerfractie in alle opzichten van de noodzakeiykheld van verbetering van den bestaanden toestand overtuigd is. Ook de heer v. d. Weyden zegt er nog het een en ander over en betreurt de uitlatingen van den heer Huisman voor den Boe stand niet zoo erg zyn, waarheid is. Aandrang van de vergadering op de fractie is wel gewenscht. De heer Smits (Hoorn) vindt het uitschakelen van de politieke organisatie onjuist. Overeenkomstig het praeadvies wordt beslo ten, waarby het bestuur de toezegging doet met de verschillende opmerkingen rekening te wh- len houden, vooral ten aanzien van de stands- organlsatiee. Door de afdeelingen 't Zand en Wormer wordt voorgesteld by de regeertng aan te drin gen op herziening en verlaging van de leerlln- genschaal by het Lager Onderwijs, welke her ziening dringend noodlg ia. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Ook wordt op voorstel van de afdeeling Bo venkarspel besloten by de Katholieke Kamer fractie aan te dringen op de wenschelykheid van subsidie aan het Mlddenstanda-onderwya In ver band met de vestigingswet. Het Kamerlid, de heer Stumpel, ziet nog geen kans de mlddenstandscursussen van rijkswege gesubsidieerd te krijgen. Een voorstel van de afdeeling Alkmaar betref fende de ouderdomsvoorziening voor kleine zelf standigen wordt na een praeadvies van het be stuur Ingetrokken. De zaak zal onder de aan dacht van de Tweede Kamerfractie worden ge bracht. De vereeniging „Katholiek Hoorn” organi seerde gisteren in het St. Jansgasthuis een So cialen Zondag-, ter behandeling van het onder werp: ..Lectuur",en wel in positieven zin, nl. de verantwoordeiykheid van de katholieken ten opzichte van de vraag, wat zy vooral wèl moe ten lezen en waarom. De Moderator van de vereeniging, de Hoog eerw. heer Deken J. C. W. v. d. Wiel, droeg te half negen in de kapel een H. Mis op, waaron der Z. Eerw. ejn korte toespraak hield naar aanleiding van het Zondag-evangelie. Onder de H. Mis naderden de deelnemers ongeveer 70 in getal tot de H. Tafel, om zich vervolgens te vereenigen aan een gemeenschap pelijk ontbijt, dat een geanimeerd verloop had, vooral ook dank zy de goede zorgen van de Eerw. Zusters. Daarna begon de byeenkomst, waar als Inlei- der over het hierboven genoemde onderwerp optrad de Zeereerw. Heer M. Haring, leeraar aan het seminarie „Hageveld”. Onder-de aanwezigen bevonden zich de Hoog eerw. Heer Deken en de weleerw. Heer Kapelaan J. M. Dysselbloem. De voorzitter van .Katholiek Hoorn”, de heer A. J. van de Knaap opende met den christe- lijken groet en heette allen hartelyk welkom op dezen eersten Socialen Zondag by den aanvang van twfckag-kelyk jaar- Deze byeenkomst heeft lang op zich laten wachten om allerlei redenen, maar dat Katho liek Hoorn nog niet dood was, heeft men kun nen bemerken aan den Voor-God-Actie-avond en vorige week Zondag, toen er strooibiljetten inzake den N. M. B. werden uitgedeeld. Spr. verheugde zich over de groote opkomst en verzocht voortaan van allen bericht, als men aan den Socialen Zondag wenschte deel te ne men. Deze Zondagen hebben steeds byzondere vruchten afgeworpen en spr. verwacht ook van dezen morgen goede resultaten. Dan was het woord aan den Zeereerw. Heer M Haring. de8mtn^di$f e^zou’luk^^-kl^d? vra^ welke plichten bft qpü-katholteken rusten, teri M aanzien van -de lectuur. Een gemakkeiyk aan- ^ke clubjes, -thRs^WB®# goede en knoopingspunt hierby vindt spr. in de Actie voor God. De tyd van knus Katholicisme is vol komen voorbij. Katholiek willen zijn, zonder apostolisch op te treden, is verraad plegen aan de vaan van het katholicisme. In onzen stryd, defensief en offensief, ma ken we gebruik van alle gepaste middelen. Eén van de moderne middelen blijft de lectuur. Het voeden van den geest is noodig voor onze per soon en voor de Apostolische Actie. Alle actie, alle werk moet voortdurend leid worden volgens de kennis van ons geloof Voor ons geloof is de geloofskennis een maat staf, maar toch is in onzen tyd een verdieping van de geloofskennis noodzakelyk, want wy staan voortdurend bloot aan aanvallen op ons geloof, wy moéten ri» dus weten te beveiligen en vastheid”krygen; de kennis van ons gelool moet klaar en stevig voor ons zyn, juist in de zen stormachtigen tyd. Tegelykertyd zullen we verrukt worden door de heeriykheid van *pns geloof. Ons geloof is geen last en zware verplichting, maar een groo te heeriykheid. Als we ons geloof beter kennen zullen we genieten van ons geloof. Verdieping van onze geloofskennis maakt ons daarom rij ker. Joost van den Vondel studeerde veel in den by bel en dat heeft er veel toe bijgedragen, om hem te brengen tot ons geloof. Door zyn studie en lectuur is hy ertoe gekomen ons Katholieke volk te verryken met zyn leerdichten. Wanneer wy lectuur op het gebied van dog ma. genadenleer ed. onderhanden nemen, dan zal ons geloof iets anders gaan beteekenen in ons leven; dan zal het meer perspectief krijgen en een rykdom worden voor ons. In ons geloof is voor ons een schat verbor gen, welken wy maar bobben op te delven, leest, zoolang ge nog licht hebt, zoolang het nog dag voor u is. Wé moeten niet wachten, tot er een nevel over de vragefi van het ge loof in ons hangt. Als men tijdig begint te le zen, kan men dikwyis een dergelyke crisis voor komen. Daarom leest, zoolang het licht is. Spr^ acht het een absoluut tekort bij_ dat zy nooit ééns in den bybel lezenr4fet Forward wint den toss en R.K.A.V. trapt af. Direct is het spel geiykopgaand. Enkble aardige aanvallen laten beide elftallen zien. Nadat Forward een corner weet af te dwingen, volgt er een vrye schop voor R.K.A.V., omdat keeper Morsch onnoodlg den voet van een R.K.A.V.-man vasthoudt De doelpunten echter willen niet komen. Er wordt, vooral van de zijde van R.K.A.V., snel gespeeld, soms naar onze meening wat forsch, maar de scheidsrech ter, die goed leidde, straft herhaaldeiyk goed af, wat wel eens tot opstandig geroep aanlei ding geeft. Vooral de Forward-spelers lyden wat te veel aan dit euvel. Jammer is het, als by goede voorzetten van de Forward-vleugel- spelers er niemand aanwezig Is om den bal op te vangen.^ We noteeren een mooien R.K.A.V.- aanval, doch enkele spelers staan offside. By Spr. gaat dan in het kort de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar na en segt, dat het Katholieke volksdeel aQn staatkundige taak vol- tBW'WwrwSÈ W1 mw -imw*» <11 iSCsoir lièén Sebracht. Reeds deze dagen te er een goede belang stelling in lokaal Sopar, wat wel bewijst, dat de verkoop in Hoorn goed loopt. Vrydagavond was 1 tegen 10 uur wel seer in- teressant. wqr.t Juist by klokslag 40 wierp/ een dame hét allerhoogste nr. van die aerie! 9990 en kon zb met de wetenschap naar huls gaan het hoogste nr. te hebben geworpen. Het',,ik gooi toch niks” werd wel heel vaak tegengesproken, want zoodra te het eerste cyfer een 9 of er komt actie by de deelnemenden. De uitslag der toekenning van de eerste 100.te als volgt: le prys 25.G no. 156, met worp 9M0 (v- Wees, Breed) 2e prijs: 20— lett. J. no. 60, worp 9086 (J. Botman. Wervershoof 3e prijs 10.— G. 42, worp 9963 (J- Korver, Hoorn); 4e prys 7.50 h. 39, worp 9924 (H. Schulte. Gr. Noord); 5e prijs 5.H. 20, worp 9913 (Z. Berkhout) 6e prijs 5G. 118. worp 9909 (naam onbe kend) Voorts leder 2.50: J. 65 worp 9900; G. 103 worp 9891; G. 94 worp 9681; O. 61 Worp 9825; G. 122 worp 9736; O. 24 worp 9693; H. 16 worp 9656; H. 29 worp 9496; H- 36 worp 9491; H. 10 worp 9471; H. 41 worp 9392. Er werden geen troostpryzen geworpen. (Door byzondere omstandigheden eerst heden geplaatst). schichten aus dem Wienerwald” veel vergyed. Het was een waardig slot van desen muzikaal zeer hoog staanden avond. Een spqoiaal woord van lof aan den directeur, die uitnemend leid de. In zyn openingswoosd zegt de voorzitter, de heer H. F. Fluitman uit Enkhuteen, zeer ver heugd te zyn over de buitengewoon goede op komt* der afgevaardigden. Speciaal verwelkomt spr. de Tweede Kamerleden Mr. Dr. Beaufort O.PJ4, Jac. Groen, E. Stumpel en van der Weyden, wier aanwezigheid op hoogen prijs wordt gesteld. Dank en hulde brepgt spr. aan den persoon van het oude-Kamerlid Ch. v. d. Bilt (niet ter vergadering aanwezig), wiens voortref feiyke eigenschappen als mensch en Kamerlid spr. by- zonder in het licht stelde. Hy stelt voor den heer v. d. Bilt in een brief met de gevoelens van dankbaarheid kenbaar te maken. (In stemming en applaus.) Praeadvies: Daar dit onderwerp de provin ciale politiek betreft, wordt aanneming van dit voorstel ontraden. De afdeellng Blokker kan zich met dit prae advies niet vereenigen. Het Hoogheemraadschap beantwoordt niet meer aan zyn doel en te veel te duur. De voorzitter zegt, dat de afd. Blokker geiyk kan hebben in alle opslchten, maar de kwestie behoort nu eenmaal niet in deze vergadering thuis. Het te een punt voor den Staten kring Hiermee te het punt afgehandeld. De afdeeling Lutjèbroek stelt voer aan te dringen op afschaffing van de onrechtvaardige grondbelasting. Praeadvies: Het Bestuur meent, dat men van deze Regeertng, die nog zooveel drukkende las ten zal hebben op te heffen (men denke aan de crlaisjasten) niet kan verwachten, dat zy voor alsnog aan dezen wensch tegemoet zal komen, reden waarom aanneming van dit voorstel wordt ontraden. Het Kamerlid v. d. Weyden geeft eenlge toe lichting op deze kwestie, welke de volle belang stelling heeft van de Katholieke Kamerfractie. Het voorstel wordt door Lutjebroek ingetrok ken. De afdeeling Obdam stelt voor: Van Staats wege worden maatregelen genomen zóódanig, dat o.a. eigenaren van land- en tuinbouwbedrij ven in de gelegenheid gesteld worden het rente type hunner hypothecaire schulden voldoende te kunnen verlagen. De afdeellng Lutjebroek stelt voor, aan te dringen op verlaging van vaste lasten en in aansluiting daarop, de instelling van een Staats- Hypotheekbank. dit vooral in verband met de moeliykheden. die dan rijzen voor de klein-ka- pitaalbezitters. Praeadvies: Wat het eerste voorstel betreft, waar men biykbaar het oog heeft op oude hy potheken met hooge rente, wordt er op gewezen, dat de crtete-hygotheek-anosslngswet. waakt te gen onredeujke executies. Daarmede te echter het thoeflyke vraagstuk lang niet opgelost en daarom wordt dezerzyds veel gevoeld voor een ten lAte van deze zwaar-belaste grondeigenaren van overheidswege op te richten Voorschotbank. Het Bestuur meent echter, dat men ook in dit opzicht de nieuwe regeertng met vertrouwen moet tegemoet treden, temeer daar er voldoende contact is tuqschen de organisaties, de Ka merfracties en dfr^geering. Langs dezen weg zal voor land- en tulh^juw meer te bereiken zijn, dan door inmenging\an de zyde van de politieke organisatie. Zondagavond gaf de Koninkiyke Zang- Orkestvereenlging „Sappho" de eerste van haar jaarlljksche donateursconcerten. De belangstel ling was, zooals gewoonlyk. groot, zoodat de zaal tot de uiterste hoeken bezet was. Het eerst maakten we kennis met de zang- klassen. Deze hebben sinds verleden jaar een groote uitbreiding ondergaan. Over de muzika le prestaties niets dan lof. Vooral het liedje „Avondstilte” werd perfect uitgevoerd. Wat velen, bijzonder in den smaak van de talrijke luiste- «>4a1 TTTfte Wtvw A«-In” we'Testament biedt onsovervioedriên troost in van Piet, Zwager,, waarin de kinderen op alle omstandigheden des levens. Daarom is het '1~ 1 *00 jammer, dat dit niet genoeg gekend wordt. Spr. beveelt het Canlsiusbybeltje ter lezing aan. Wie den bybel niet leest, schuwt het mooi ste van alle boekèn. Voorts raadt spr. aan de Thomas A Kern pis en de boekjes en brochures van de Katholieke Actie voor God, geschreven oa. door Pater Wynand Sluys O. F. M., prof. Snelders. Marchant, e.a. Dit zijn uitstekende boekjes ter verrijking van den geest. De uitga ven van „Spectrum” vormen eveneens een kosteiyk bezit. Beschamend voor ons, katholieken, noemt spr., dat onze tegenstanders veel meer lezen éver de verdediging van hun theorieën. Dat is bpn tekort by ons en spr. dringt er by de Ver- eenigingsbesturen op aan, ervoor te zorgen, dat hun leden meer lezen in boeken die handelen over de geloofsleer. Men spreekt voortdurend over ..Rerum No- Varum” en „Quadragesimo Anno', maar heeft •nen wel degeiyk studie gemaakt van de Pau- seljjke Encyclieken? Heel velen kennen de richtiynen van onze sociale ordening niet. Dat is een gemis en daarom moeten de organisaties hierin verbetering brengen. We kunnen niet voortdurend onder hoog spanning leven: we hebben ook ontspanning hoodig. Maar dit kan zeer goed samengaan met Verryking vap onzen geest. Een goede roman «zen doet ons dubbel leven. Er zyn goede Ka tholieke romans, die ons tegeiyktyd als leer boek dienstbaar zyn. Spr. roemt in dit verband Giet hart, dat vecht” van van der Velde, zy. le te kampen hebben met de moeliykheden an onzen tyd, zullen er groot voordeel mee Uit zoo’n boek ,eert men veel «n «n «oéde bibliotheek noemt spr een weldaad voor Pbtbchle. Ook raadt spr. aan. de kunst ■te v y.<‘.r.geten en ander zal bydragen aan verrykmg van onze kennis en de conver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15