.1 Prinses niet naar Ziekenhuis Alkmaar, 27 Nov. Gemeenteraad van Egmond-binnen i V /\0 "TO S C A DE HEER BULENS UIT DE S.D.A.P. A U 7.50 Het gasbedrijf Verkocht Hy bedankt ooh ale raad elid „Jephta” opgevoerd De rector epreekt AGENDA 575 -85 Programma Radiodietributie De Jephta-opvoering OP TIJD ER BIJ A pothekerenachtd ienet DIPLOMA ZWEMMEN St. Dominicue-parochie St. Jozef-parochie R.K. Handelsreizigers Algemeene clube NOG BEST AFGELOOPEN NOORD-SCHARWOUDE Geslaagd St. Jodtephs-Gezellen Weekagenda van ZaterdagGelegenheid tot het betalen der I DE VERKEERSREGELS VERGETEN IM Vondelherdenking op het Lyceum T entoonetellingen WAT BETEEKENEN 63 CENT TE6EN0V» KN MENSCHENLEVEN? Afdeeling Alkmaar N.R.V. „Kienun" MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 GEVAARLIJK SPEL Sport DUII IDC’ “«TtiscH rnlLIl J ACHTERLICHT .Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal” St. Lamentiue-parochie De held Vondel ie-Cl; r- Bi 3.75 5.25 2.50 5.75 150 2.75 1.75 3.- I »- ij 4T t ELWS mystieke charme apart, vol i geen of 30 cent uitbetalen. 3W1 DINSDAG 30 NOVEMBER volgaarne gevolg geef. <W«.) W. J. BUUCNS 11.20; Charitatief cultureele 5 tot 6 Uitslagen van dus er Daarna de dat ■r-* b voor Volksdansen o.l. is zulks by de beoordeellng van dit •jjeuren niet het juiste standpunt. Men a n alleen billijk, wanneer men Scheerlingen van een middelbare achtereen hebben verdiept De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 28 Nov. tot en met 4 December worden waar genomen door de apotheek van den heer B. H J. Schouten, Emmastraat 64. af- over- zwemge- aan zijn Op* medisch advies heeft H. K. H. Prinses Juliana er voor heden van afgezien den Prins in het Burger- ziekenhuis te bezoeken. stad; Zaterdag hebben wy reeds In het kort de aan dacht gevestigd op de Vondelherdenking, geor ganiseerd door onze wakkere Lycelstenvereeni- ging Z.O.3.N.O. Het was echter een te belang rijke avond, om met die eenvoudige vermelding van feiten te volstaan. Vandaar dat wjj vandaag nog gaarne op een en ander terugkomen. Ifris en Phllopaia; hi heden van taal, gebonden stijl, hebben moeten overwinnen, om ten slotte, naar de mate van hun kunnen, dit innig doorleefde gebeuren voor petitie, de toeschouwers te reprodueeeren. 7 Wanneer bij een feest een jong familielid contributie. hr. 3. Kops. P. Bierman, J. v. Schneiders, Tiny Boots. C. Melio. P Groot. Kanstsaal Boendermaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil ders, voornamelijk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker). Alle dagen geopend tot 19 December as. deA ven.’ Ma\ tooneel; oordeelt h7?> zich indenkt, school zich maand' in Vondel’s ideeënwereld; hoe zy zich hebben ingeleefd in den traglX^hen strijd van Jephta. zij tientallen moeliyk- BU de examens voor Stenografie en Machine- schryven, gehouden op 26 Nov. te Amsterdam, onder leiding van den ontwerper, den heer A W. Groote, slaagden voor machineschry ven mej. Tr. Louwaars te Alkmaar, met een snel heid van 205 letteraansl. per minuut; mej. D. Geus, te Alkmaar, met een snelheid van 187 letteraansl.; de heer Brüsewitz, te Alkmaar, met een snelheid van 225 letteraansl. per mln.; de heer P. Semelns. te Alkmaar, met een snelheid van 215 letteraansl. per minuut. Zaterdagmiddag te omstreeks 3.30 had een aanrijding plaats tusschen den rijwiel bestuur der J. v. d. E. en den bakfietsbestuurder de V. belden alhier. Oorzaak rechts geen voor rang verleppen. Het rijwiel werd beschadigd. De Politie stelt een nader onderzoek in. Wij schreven hierboven reeds, dat de „Jephta” niet behoort tot de meest bekende van Vondels treurspelen, maar even zeker is, dat het een der moeilljkst speelbare is. Om den Inhoud, die zoo weinig actie mogelUk maakt, maar ook om den vorm. Want in tegenstelling met de meeste andere drama's, is Jephta niet geschreven in den vloeienden Alexandrijn, maar in den Ron- Sardschen maatgang, de „vaerzen van tien en elf lettergreepen Er was voor de Lyoeïsten dus groote moed noodig, om dit stuk zij het dan fragmenta risch voor het voetlicht te brengen. Of is het misschien overmoed» geweest? Het antwoord op deze vraag hangt af van het standpunt, waarop men zich stelt. Wie deze uitvoering bezocht met het doel een volmaakte Vondelvertolklng te genieten.» moet natuurlijk teleurgesteld* zijn. Hoe kan het an ders. Een spel, dat voor menig beroepsgezelschap een te zware opgave zou zijn, waarover ervaren tooneeldilettanten onherroepelijk gestruikeld zouden zlln„ wordt hier ten tooneele gebracht door jongelui, die waarschijnlijk voor het eerst de voeten op de Bühne zetten. Onvolmaakthe- in spel en dictie konden dus niet ultbljj- Na de opening door de vice-voorzitster, mej. v. Gljzen. sprak Rector Drs. Kuppers een woord van welkom, waarna hy ^herinnerde aan het moedig initiatief, van de leerlingen zelf uitge gaan. om deze herdenking te houden. Spr. zag vele moeilijkheden en maakte bezwa ren. maar het jeugdig enthousiasme der leerlin gen wist deze te overwinnen. Het verheugt spr. nu, dat hij zich heeft laten overtuigen, want juist op de middelbare scholen wordt Vondel het meest gelezan en gewaar deerd. Hartelijk Is daarom toe te juichen deze poging om zich zelf en anderen nader tot Neerlande grootsten dichter te brengen. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder leiding van burgemeester Boe Alle leden waren aanwezig De VOORZITTER deelde mede, dat er vier cursussen in de gemeente waren gevormd; een land- en een tulnbouwcursus te Egmond-Bln- nen en een tuin- en een boschbouwcursus te Egmond aan den Hoef. Voor ieder dezer cur sussen was een gemeentesubsidie aangevraagd B. en W. stellen voor aan de cursussen te Eg- mond-Blnnen een subsidie van 30.toe te staan, aan den tulnbouwcursus te Egmond aan deb Hoef eveneens ƒ30.—, welk bedrag echter voor het gebruik van de openbare school, voor verwarming en verlichting weder aan de- ge meente zou terug betaald worden. Voor den cursus in boschteelt wenschten B. en W. geen subsidie te verleenen omdat van de 30 leerlin gen ér slechte 13 uit deze gemeente waren, terwijl het hier ook veel minder een plaateeljjk dan een provinciaal belang betrof. Land- en tuinbouw waren meer een gemeentelijk belang. De heer SIMONS vraagt, of rijk en provincie ook subsldieeren. De VOORZITTER zegt, dat deze het lesgeld der leeraren betalen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Van den Minister van Sociale Zaken was de goedkeuring Ingekomen, door, te gaan met het uitbaggeren der vaarten tot 29 Januari. De VOORZITTER dacht, dat hij in verband met werkzaamheden in de Egmondermeer wel op 1 Januari zou kunnen ophouden. De heer SIMONS vraagt, hoelang daar dan gewerkt zou kunnen worden. De VOORZITTER antwoordt zes >evüjs daarvan leveren zijn vele hekel en Palamedes vooral. Waar hij bederf in het leven van Staat en Maatschappij ont dekt, trekt hjj er onvervaard tegen op. Toch heeft hij diepen eerbied voor het gezag, getuige zijn lofdicht op den stadsregent Cornells Hooft. Den grooten vrede vond de stryderalndelyk In de Katholieke Kerk; maar dat Is niet zonder strijd gegaan. Van dien strijd getuigen vele van Vondel’s treurspelen, óók de „Jephta”. Met een vurige opwekking, om als Vondel voor groote Idealen te staljden, maar tegelijk oot moedig voor God te buigen, besloot de heer Muris zijn luid-toegejuichte rede. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de leden met hun dames, zoomede aan de kinderen. De leiding was verder bij de feestcommissie. St. Nicolaas en Zwarte Plet waren In aan tocht en met de bekende liederen werden zij verwelkomd. De voorzitter begroette St. Nico laas met zijn knecht en sprak een woord van dank, dat hy aan de ultnoodlglng had ge volg gegeven en ons met een bezoek vereerde. St. Nicolaas richtte zich nu tot de kinderen en was blij in hun midden te kunnen zijn, doch vroeg vooral te bidden dat de burgeroorlog in Spanje spoedig mocht eindigen, om het groote leed dat vele van de bewoners in zijn land trof. Vervolgens werden den kinderen ver- verschlngen aangeboden en mochten zij allen bjj St. Nicolaas komen, waar zy een pluimpje of een vermaning te hooren krejjen, doch allen mochten van den goeden Sint een cadeau ont vangen. Hierna werden de kinderen, alsmede de ouders, op aangename Wijze beziggehouden door Prof. Kaki, welke met zijn goocheltoeren het rechtervoetje. Geneeskundige den lachlust en de verbazing opwekte. Tot slot 'n woord van dank aan allen die hadden mede gewerkt, waarna dit feest met den Christel ij ken groet werd besloten. aatie van de N. R. V. in hotel T Gulden Vlies een causerie voor de jongeren. Deze voordracht had “ten doel, de ouders en de jeugd nader In kennis te brengen met datgene, wat de N. R. V. jeugd doet, n.1. het uitschrljven ■ugdrelzen onder ervaren leiding. --J van een serie itaarnplaatjes vele bijzonderheden over waar in dezen zomer een vijftal groe- Dinsdag van 7 tot 8 uur Volksdansen jonge ren; 8 uur charitatief naaien. U leest toch de krant t U leest toch die lange lijst van aangereden fietsers, die door den nachtelijken automobilist eerst werden opge merkt, toen het te laat wast Zorgt, dat U nog vandaag zoo'n Philips' achterlicht op Uw fiets hebt. Morgen betreurt U misschien Uw achteloosheid. Het kast moor 63 centt, ind. lampje. Zondagmiddag hield de heer J. J. Oilmans, hoofbestuurslld en tevens lid der Jeugdorgani- Wy zullen by deze „interne kwestie” commentaar leveren. Dat al S.DA.P. in Alkmaar danig den heer Bulens een lid, dat ook by dan zijn politieke medestanders. reeds voor de. van speciale jei Spreker vertelde aan de hand mooie lanl pen een veertien dagen van hun vacantle door brachten. Naast de zeer mooie natuuropnamen werden eveneens opnamen van de verschillende groepen vertoond, niet alleen van de reizen naar Kiental, maar eveneens van andere jeugd reizen. terwijl kiekjes van Bouillon en verschil lende plaatjes van de wintersport-jeugdreizen in Zwitserland tot deelname uitlokken I Na de pauze volgden eenige mededeelingen omtrent het lidmaatschap voor de jeugd, het aanmelden voor reizen, de wy» waarop reeds met het sparen der relssom kan worden be gonnen. waarin een film over Kiental volgde; een film, die ons duidelijk liet zien, in welk B.K.V.V. „Voorwaarts". Zondag J.I.: Voorwaarts 1 heeft een bezoek gebracht aan K.G.B. 1 te Bovenkarspel. Voorwaarts kwam in dezen lang niet gemakkelijken wedstryd uit met twee invallers maar wist, ondanks dit een over winning van 03 te behalen. Kranig gehouden, Voorwaarts, biyft zoo doorgaan. De wedstryd Voorwaarts 2A.F.C. 3 is door het niet-opkomen van A.F.C. niet gespeeld. Voorwaarts aS.O.S. a eveneens niet door gegaan. Berdos b—Voorwaarts b 10. Dit is de_eersle nederlaag van B. De gang er in houden hoor B-tjes. Jullie bezetten nog een mooie plaats. Bridge-wedstrUd. De Zondag in Hotel „De Burg" gehouden bridgewedstryd had het vol gende resultaat: Even Hjn: 1 J. Weel en Joh. Huitema; 2 A. Dekker en P. Goed. Oneven HJn: 1 C. Bakker en C. Goudsblom; 2 Jb Zyp en M. Goudsblom. Er werd aan vijf tafels gespeeld. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur stond mej. P. wonende alhier met haar 1 -jarig doch tertje voor een kraam op de Laat, toen het kind zich plotseling van de moeder losrukte, juist op het moment dal er een vrachtauto, be stuurd door N. H. wonende te Bergen, lang zaam kwam aanryden. De chauffeur remde onmiddeliyk krachtig, doch kon niet meer voor komen dat het kind door den auto werd ge raakt aan hulp was spoedig aanwezig. Een en ander bleek nog goed te zyn afgeloopen. Het rechtervoetje was gekneusd. Het kind is per auto naar huis gebracht Van een strafbaar feit is niets gebleken. Maandag 7.30 uur Missienaaien. Woensdag 8 uur Handwerkclub, naaien en Wiegenclub. Maandag 8.15 uur Avond ter kennismaking, waarna om 9 uur Volksdansen. Donderdag 8.30 uur Volksdansen groep. Vrydag 8.30 uur Volkszang. geer, deze dingen de -verzwakken, zal echter niemand ontkennen. De raad verliest in den heer Bulens een lid, dat ook by anderen dan zyn politieke medestanders, eerbied dwong, door de gloed, „waarmede hy zyn tuiglng verdedigde Dat in Alkmaar de legenheid zoozeer is verbeterd is mede voortdurende propaganda te danken. Wie zal hem nu opvolgeh? Eerstgerechtigde is het oud-raadslid A. Bakker, doch verwacht mag worden, dat de», die om zyn royement uit de 8.D.A.P. reeds eerder vrywiHig bedankte, nu »yn beurt voorby zal laten gaan. Na hem komt dan de heer H. Koot. Zondagmiddag te omstreeks 2.20 uur tbrak er brand uit in een hooischelf staande ach ter het boerenerf van P. Z. aan den Westdyk alhier, in eigendom toebehoorende aan 8. H, wonende te Bergen. De brandweer werd ge alarmeerd en wist den brand zeer spoedig te blAsschen. Het spelen met lucifers door een vytjarig kind bleek de oorzaak van den brand te zyn. Het hooi was verzekerd. Woensdag schoolkinderen van 5 tot 6 uur; turnen jongeren 7 tot 8 uur; turnen ouderen >.30 tot 9.30 uur. By het afleggen van de proeven ter verkry- ging van het diploma voor geoefend zwemmer in de Alkmaarsche „Overdekte" op Vrydag 26 November 1937, slaagden alle onderstaande 29 candldaten, zoodat thans aan 470 personen in totaal het diploma is uitgereikt. Mej. A. Krom. Mevr. Bulthuis. Mevr. Weller, Mevr. Bierman, Mevr. Helleman. Mevr. Poppen. Mevr. Breed. Mej. T. Ruyter, Mej. L. Valentyn Lyda Hopman, Corry van Merwyk, Mej. de Geus. Rle Byieveld. Tine Bos. Meta Hardgrink, Annie Segaar. Loes Mei)roos. Wilma Heuseveld. Annie Lutterot. Mej. A. Bruin, hr. J. Plersma. d. Stok. Kees stryden heeft, en alleen Het ideale achterlicht tie I Januari i» een electriech rood achterlicht verplicht. Zorgt NV voor een mHpt’ achterlicht! Hierna gingen de gordynen uiteen en begon de vertooning van een aantal fragmenten uit „Jephta". De inhoud van dit Vondeldrama is minder be kend, dan b.v. die van „Joseph in Dothan" of „Lucifer" of „Adam in Ballingschap". Toch wordt de „Jephta" door vele Vondelken ners geacht te zyn het meest persoonlyke treur spel door den dichter geschreven, omdat hy daarin een episode van zyn eigen zieleleven by zyn bekeering heeft behandeld. Bewust of onbewust, zegt Simon, heeft Vondel hier het treurspel geschreven van het protes tantisme, het onheil, waarin de mensch zich noodzakefyk moet storten als hy het waagt, vry mach tig in zyn hoogmoed de inzichten van God. welke alleen door Diens middelaar, den priester, verklaard kunnen worden, uit te leggen, e Jephta wordt door Vondel geplaatst tegen over den priester, die niet slechts de wet be ter kent dan hy, maar ook. in de opvatting van den dichter, het recht heeft om van geloften te ontslaan. Maar hy gelooft niet aan die macht van den priester; hy ziet tusschen zich zelf en God *n rechtstreeksch verkeer, verperaooniykt in zyn geweten. Vandaar zyn tragische rol. Maar hy komt en volgens Vondel’s kunst en theologische inzichten moest dat komen tot volledige schulderkentenis. De ware gehoorzaamheid aan hoogere macht, het verzaken van eigen zin voor hooger bevel, heeft zyn dochter hem door haar verheven voor beeld geleerd, en hy is bereid tot iedere boete doening, die de hofprlester hem zal opleggen. Dan eindigt „Jephta” met een voorspelling, waarmede Vondel zoo gaarne zyn treurspelen besluit, omdat hy meende in dien vorm het best de tragische verzoening van den toeschouwer met Gods bestuur tot stand te kunnen brengen. Hier is het de voorspelling, dat Jephta na zich te Silo met God en den Aartspriester verzoend te hebben, later waardig gekeurd zal worden om „voor ieder op den hoogen zegewagen der Hei ligen In ’t midden der Hebreen ten toon gevoert, gevlert en aangebeën’’,. te worden. Daar de dag voor St. Nicolaas dit jaar Zondag valt, meent de Voorzitter, wenacheiyk is. dat een regeling getroffen wordt, dat de winkeliers op dien dag open kunnen biyven. De sluitingswet laat aan de gemeenten de vryheid 21 dagen aan te wijzen, waarop de Mijn taak In geprobeerd nJ vond ik mooi? Myn plicht i zetel ter beschikking te stellen. Maandag 8.15 uur: Congregatie, voortzetting damcompetltie. Dinsdag 8 uur: Rollezen voor leden tooneelclub; 9 uur: Zangrepetitle. Woensdag 8.15 uur: Verplichte avond. Vrydag 5 uur: Voortzetting der biljartcom- Ziehier de motiveering van een en ander. „Na rustig myn mededeeling van bedanken, als lid van de 8D.A.P. op Vrydag 26 Nov. j.l gedaan, te hebben overwogen, ben ik besloten hieraan gevolg te geven. Toen Ik 17 jaar ge leden lid van de Party werd, heb Ik de» daad beschouwd te zyn gedaan voor myn leven. Wanneer ik my genoodzaakt zie daarvan af stand te doen is my dit niet gemakkeiyk. Vry- dagavond jj. kwam by my de uitbarsting, het welk beteekende dat Ik bezig was my geesteiyk kapot te maken. De strijd In Alkmaar kwestie Bonsema is door my altyd eeriyk bedoeld. Ik heb my laten leiden door myn plicht. Misschien is myn handeling met sluw en daarom ontactisch? Dat de hoogste Instan tie van de Party de Partyraad deze meénnyf ueeide en myn door net P.-Bestuur gegeven royement verwierp, is voor my een groote vreugde geweest. Dat een gedeelte van oe aiueeung Anunaar an niet xon verkroppen en my aaaina prooeerae onmogeiyk te manen, beo ut my »er aangetrokkén. Dat Vrydag 2o Nov. jJ. ae aid. ae geiegenneid kreeg oui ae fout van oept. 1936 te nersteuen en net roye ment van mevr. Hellemannardeooi en aen beer A. Hakker, dat geiykiuioend was ais het myne, in te trekken en zy trots ae uitspraaa van aen Partyraaa weer ae»iide fout beging en het verzoek om herstel verwierp, aeed oy my «ie maat ovenoopen. oat neo ik geesteiya met meer kuimen verwerken. Niet alleen de kpesue in Alkmaar was daar van ae ooizaak. snede waren daarvan de oor zaak; de nouaing van ae party bestuurders .Vorrmk, Wouoenoerg en Keinalda (als comni. Van onderzoek kwestie Bonsema). De houaing van de kopstukken d§r beweging, die, wanneet het nooaig is om zich zeil te nekken en anderen weg te weraen, voor mets staan. Kwestie J. Duys, rapport Honger, Paul Kies in Friesland enz. De houding van de» leiders wier leven In karakter een voorbeeld moeten zyn voor het volk, hebben by my het vertrouwen in de leiding doen verloren gaan. Het is my oruno- geiyk om met eenige geestdrift, dien arbeid te hervatten. Voor my is thans de tyd gekomen om h^en te gaan. Ik heb in de 17 Jaren Party- dienstschap getracht het beste ervan te maken nam ik niet licht op. Ik heb feht te doen. Het raadswerk Kmeem ik daarvan afscheid. PfefiPcraat gebiedt my myn -ja. waaraan ik licht stamelend zyn gelukwenschen uit, is dit niet minder gemeend en zeker even ontroerend alt de gladde speech van den geroutlneerden tafelredenaar. Zóó zien wy ook deze Vondelherdenking der Lyceïsten. Voor zich zelf hebben zy een daad van hooge cultureele waarde gesteld, welke óók in haar onvolkomenheid de toeschouwen diep heeft getroffen. Men moet uit deze vergelijking, welke als alle andere ietwat hinkt, niet afleiden, dat hier enkel maar de goede bedoeling gewaardeerd kon wor den. Integendeel, er waren talryke momenten van pure &hoonheld, In Ujn, in kleur, in zeg ging. óók in muziek en dans. Wij zullen niet zoo onpaedagogisch. zyn, de prestaties der jeugdige acteurs en actrices af zonderlijk te ontleden. Zij allen hebben gege ven, wat zy »lf na maandenlange studie var. Vondel in zich hadden opgenomen, en dat dat op zoo loffeiyke wy» geschiedde, is »ker voor een niet gering gedeelte te danken aan de hulp der leeraren. Aan den heer Muris, die hen des kundig over de taalmoeiiykheden heen hielp, aan den heer W. Vermeulen, die zyn groote ervaring als regisseur hun ter beschikking stel de, aan den heer de Wolf, die het décor ver zorgde. Een woord van dank komt zeker ook toe aan den heer Kuiper voor zyn muzikale lei ding en aan den heer v. Dam. die met beschei den middelen een maximum van lichteffect wist te bereiken. De dames van de Graal hadden de reien voor haar rekening genomen, wat beteekent, dat standen en dansen buitengewoon verzorgd wa ren, dat de dictie perfect was, maar dat het ge heel te modern-mechanlsch was, om ten volle in den styl van Vondel te pasten. Aan Trude Leesberg en Netty Mlddelhoff, de vertolksters der vrouweiyke hoofdrollen, wer den onder luid applaus fraaie bloemen aange boden, terwyi de voorzitter, v. Loon, allen die hun medewerking hadden verleend, in een gees tig speechje bedankte. Zondagmiddag omstreeks 3.50 uur werd door de politie met gebruikmaking van het „Total"- apparaat en een hoeveelheid water, een begin van brand geblusctit in eep perceel aan het Verdronkenoord, bewoond door mej. B. De houten bekleeding van den schoorsteen in de keuken was in brand geraakt maanden. Mogelyk zou de regeling tegen Mei stop ge»t moeten worden, als de landeigenaren specie meer zouden jAllen ontvangen. De»lfde Minister had bericht, dat de diep- spit-regeling voor idfine boeren weder, even als verleden jaar, kpn Ter hand genomen wor den. Op het verzoek om de» ook voor kleine tuinders te verkrygen was afwyzend beschikt. De VOORZITTER deelde mede, dat ook voor de gemeente de bekende spaarregeling was in gevoerd. De heer SIMONS vraagt, of de» regeling ook niet kon getroffen worden voor gezinnen met een kind. Een aanbieding van B. en W. van Egmond aan Zee tot overneming van het gasbedrijf on»r gemeente wil de voorzitter aan het einde der agenda behandelen. De landarbeidersbonden hebben een verzoek Ingediend, waarin gevraagd wordt, er by den Minister op aan te dringen, dat de steunnorm alhier wordt verhoogd, zoomede het uurloon In werkverschaffing. B. en W. stellen voor hier aan te voldoen, ofschoon zy niet veel succes verwachten. De heer VAN DE REEP vindt het loon hier ook te laag, te meer, waar omliggende gemeen ten hooger staan, en in plaats van 26 cent, 28 of 30 cent uitbetalen. x De VOORZIITeh merkt op, dat de nonnen 4 genomen zijn naar het vrije bedrijf en dat b.v. in Castricum meer vakarbeiders zyn. Toch is hy bereid op verhooging aan te dringen. De heer SIMONS stelt Liramen als voorbeeld, dat in de 7de klasse is ingedeeld. Een verge- lyking met Egmond aan Zee, door den heer Van Duin gemaakt, is minder afdoend, wyi dsar het visschersbedryf hoogere normen brengt In een vorige vergadering had de Raad be sloten tot niet opheffing der O. L. School. Ged. Staten hebben dit besluit teruggezonden met de opmerking, dat dit eerst genomen kan worden na den 4den teldag der leerlingen, dat is na 16 December; vóór dien datum is het Juiste aantal leerlingen der school over 1937 niet bekend. Zy verzoeken daarom het besluit in te trekken en dan vóór 1 Febr. een nieuw besluit te nemen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. Het„ vroegere besluit wordt nu in getrokken. T. z. t. zal nu een nieuw besluit tot al of niet opheffing genomen worden. De Minister van Sociale Zaken had‘kyn goed keuring gehecht aan een plan tot werkver schaffing in de Egmondermeer. Zooals reeds boven is gezegd, zou daaraan zes maanden ge werkt kunnen worden. Er wordt ƒ9440.ryiu- subsidle uitgekeerd. Er kunnen 25 arbeiders te werk gesteld worden. B. en W. zyn dankbaar voor dit werkobject. De heer Van DAM vraagt, of er ook niet by het Vliegveld te Bergen te werk gesteld kun nen worden. De VOORZITTER zegt, dat dit een rykszaak is, en er wellicht een openbare aanbesteding zal komen. Over de kwestie of het veld inder daad te Bergen komt wordt gepraat, waarby biykt, dat ieder stellig verwacht, dat het daar zal komen. In on» gemeente sou de raad het met vreugde begroet hebben. Aangeboden wordt de begrooting voor 1938 voor het Burgeriyk Anpbestuur. Daarin wordt een subsidie van ƒ8000.toegekend, evenals het vorige jaar. De heer SIMONS vraagt, of er geen begroo ting van het Armbestuur van Wimmenum is. De VOORZITTER zegt, dat de» niet wordt ingediend, omdat het bestuur geen subsidie vraagt, maar zlch»lf redt. Hy weet wel, dat dit bestuur ook met jaariyksche tekorten te --1 maar voor eenige vaste klanten kan zorg dragen. Hy verwacht, dat dit lichaam te eeniger tyd zal opgeheven worden. Ook de afzonderiyke belastingheffing voor dat deel der gemeente zal dan als ver ouderd. ook wel veranderen. De VOORZITTER deelt mede, dat de Heide- maatschappij verschillende plannen gemaakt heeft en opmetingen gedaan voor werkver- schafflng Op het program staan verbetering van den Jullanaweg, van de Abdylaan, van het Luilaantje en van den 8t. Adelbertsweg. In de plannen zit 9000.arbeidsloon en 3000. voor bykomende kosten. De heer SIMONS vraagt, of het ook in de bedoeling ligt de schuur op den hoek van Ju- lianaweg en Schoolstraat op te ruimen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, wel zal de vooruitspringende hoek by de Mo- lenwerf vervallen en zullen er boomen opge ruimd worden. Het werk zou eventueel door de Heldemaatschappy worden uitgevoerd. Nu moet worden afgewacht, of de Regeerlng met de plannen accoord gaat. B. en W. stellen voor den ambtenaar ter ee- cretarte te benoemen tot waarnemend Ont vanger en secretaris. By de ziekte van den Ontvanger is gebleken, dat er administratieve moeilijkheden kunnen ontstaan, als er geen ander verantwoordeiyk persoon is. Voor den burgemeester is ook een loco-burgemeester aangewe»n. De heer SIMONS vraagt, of de benoemde ook salaris ontvangt als hy werk moet verrichten. De VOORZITTER zegt, dat dit alles wetteiyk geregeld is; by ziekte van een functionaris ontvangt de plaatsvervanger niets, wel by af wezigheid. Er zyn dus voor de gemeente geen ftnancieele gevolgen. De heer SIMONS constateert, dat geen aparte salarisregeling noodig is. Hierna wordt benoemd de heer J. J. van Don. Deze legt onmiddeliyk de vereischte eeden af. op het Het vermoeden, dat wy Zaterdag reeds vatten, over het bedanken van den heer W. Bulens als lid der S.DJt.P. is bewaar heid. Biykens een schryven, dat genoemde heer aan de afd. zond en waaruit wy hieronder een en ander citeeren hand haaft hy zyn mondeling bedanken op de afdeelingsvergadering en legt óók het raadslidmaatschap neer. een prachtige omgeving het Chklet ligt, waar de jeugdgroepen der N. R. V. worden onderge bracht. De aanwezige ouderen, en jongeren volgden met groote aandacht de rede van den heer Oil mans, die het onderwerp aan alle kanten be lichtte; en wanneer het na de» bijeenkomst zal gelukken, in Alkmaar de belangstelling bU de Jongeren voor rel»n te wekken, dan zal dit zeer »ker te danken zyn aan het groote enthousiasme van de»n spreker. Maandag 7.30 uur Handenarbeid voor jonge ren. Dinsdag 8 tot 10 uur Handenarbeid ouderen; van 8.30 tot 9.30 uur middengroep. Woensdag 8 uur Volksdansen nieuwe groep. F De heer Muris, leeraar Nederlandsch aan het Lyceum, sprak daarna een korte maar inhouds volle gedenkrede uit, waarin hy speciaal het heldhaftige in den mensch Vondel in het licht stelde, wijl een ietwat breedere behandeling van den geheelen Vondel avonden zou vullen. Vondel was een durver; hy zag de gevaren, hy vreesde ook wel, maar toch braveerde hy Het be dichten.. Lyn 1. Hilversum L Lyn 2. Hilversum II. Ujn 3. Keulen 8.00—1035; Parijs R. 10.35— Keulen 11.20—1220; Brustel VI. 12.20— 14 20; Radio PTT Nord 14.20—15.06; Parijs R. 15.05—15.20; Keulen 15 20—16 20; London Reg 16.20— 17.20; Brussel VI. 17.20—18.45; Lond. Reg. 18.45—19.20; Brussel VI. 1920—19.50; Keu len 19.50—20.50; Lyon la Douas 20.50—22.50; Beriyn 22 50—23.20; Kalundborg 2320—24.00. Lyn 4. Brussel VI. 8.009.20; Luxemburg 9.20 —10 35; Lond. Reg. 10.35—12.35; Droitwich 12.35—14.20; Lond. Reg. 14.20—16.20; Droitwich 16 20—19.50: Lond. Reg. 19.50—20 20; Droitwich 20.20— 21.40; Lond. Reg. 21.40—22.00; Droit wich 22.00—22.45; Lond. Reg. 22.45—23.25; Droit wich 23.25—24.00. Lyn 5. Diversen. zaken open kunnen blyven. Hy stelt voor nu »ven dagen voor deze vrystelllng te bepalen, en wel de zes dagen van de kermis en den Zondag vóór St. Nicolaas. Aldus wordt besloten. De heer SIMONS stelt voor een Commissie voor werkloozen te benoemen voor het geor ganiseerd overleg, deze zou zich vooral kunnen bemoeien met werkverschaffing. Het voorstel komt na discussie niet in stemming. Daarna ging de raad in geheime zitting. Na een half uur wordt de openbare vergade ring heropend. Aan de orde komt nu de aan bieding van overneming van het gasbedryf. Egmond aan Zee wil het bedryf ovememen per 1 Jan. 1938. Daarvoor zal betaald worden 10.250.in contanten. Ook de verplichtingen Jegens den administrateur, die op wachtgeld komt. Daarvoor geeft de gemeente over alles, wat het bedryf bezit, dus alles buisleidingen. De VOORZITTER vindt het aanbod niet zeer acceptabel. Het gas zal van 9 op 10 cent ge bracht worden. De meterhuur wordt 25 cent Voor verwarming wordt de prijs van 7 op 5 een» verlaagd. Maar hy vreest voor de toekomst moeiiykheden. Technisch is men hier niet vol doende onderlegd. Daarom zou hy willen advl- seeren nu maar een offer te brengen. Hy vraagt, of de zaak voldoende besproken is. om te stem men. Het voorstel om het bedryf op de aangege ven voorwaarden over te doen wordt na discus sie met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De VOORZITTER hoopt, dat dit besluit in het belang der gemeente is en sluit de ver gadering. Zr jfl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2