het Nederlandsche elftal van voor Een 4-0-zege op Luxemburg te Rotterdam De Boer neemt drie doelpunten zijn rekening Weer op den goeden beland Bevredigende prestatie il Felle tegenstand te overwinnen FLINK HERSTEL NA EEN AARZELEND BEGIN Goede tweede helft wedstryd, waarin de van een debutanten in de nationale ploeg ver dienstelijk werk hebben geleverd van Smit zorgt voor een 1—0- van over voorsprong in de eerste helft Nederlarid neemt de leiding voort Doelman an Luxem- uit zorgen. Fraai verdedigend werk De tweede helft der gasten De elftallen De voorsprong vergroot Officials geven hun meening Groot verschil tusschen het spel vóór en na de rust Na de hervatting heeft de tegen partij niets meer hunnen inbrengen Op 9 Febr. in het Olympisch Stadion De heeren Herberts en de Vries syn tevreden over het gepresteerde ZWALUWEN TEGEN ROODE DUIVELS Anderiesen en Balie, die dezen keer niet van de partij waren, volgen met aandacht het spel. K MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 Een derde doelpunt In een aantrekkelijken wedstrijd, welke gisteren in het met ruim 45000 toeschouwers gevulde Feijenoord-stadion te Rot terdam is gespeeld, heeft het Nederlandsch elftal met 4—0 gewonnen van de kranig partij gevende Luxemburgsche ploeg, die bij de rust nog pas een achterstand van een doel punt had, maar na de hervatting van het spel niet de minste kans meer kreeg tegen de toen veel en veel beter spelende Oranjehemden. Deze voorronde voor de wereldkampioen schappen is door het Nederlandsch elftal op alleszins bevre digende wijze ingezet. Ook over het optreden van de debutanten in de nationale ploeg kan men tevreden zijn, hetgeen voor de Keuze-commissie, welke plotseling haar koers beeft gewijzigd, een aansporing moge zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Zeker, er waren ook nu nog zwakke plekken en de juiste samenwerking ontbrak meer dan eens, maar als de spelers op den duur aan elkaar gewend raken, zal deze voorhoede in de toekomst zeker voor meer successen I o Cl I. Nederlandsche aanvallen De Luxemburgsche doelverdedig er in een hachelijke situatie tijdens een der uitslag noemen» waardige CA drongen. Hl< (Slot op de volgende pagina) WFMP (A 8- Dtff.) Over dit resultaat, een 4O-overwlnnlng. be haald door een ploeg met drie debutanten op een weliswaar niet al te sterke, maar zich toch Het Hollandsche offensief begon hierna te luwen en het spel werd meer verdeeld. Dat de Oranjehemden evenwel ook nu niet sülsaten, bleek wel uit bet feit, dat zij b.v. achter elkaar nog drie corners op het Luxemburgsche doel te nemen kregen. WELS Unites) (Union Lux) WITRY (Stade Düdellngeo) (Jeunesae Ebch) KUPPEN (F^benoord) ■UIT DE SPORTWERELD FISCHER (Schiftingen) MAJERUS (Jeuneeae Ebch) geworden san «en ■machtsvertoon. In de laatste minuten had de Boer ten slotte nogmaals succes en toen waa een 4—0 zege van het Nederlandsche elftal een feit. Na een tam begin kreeg de strijd in de tweede helft na eenige minuten plotseling een geheel ander aspect. Ben overrompe lende aanval van de Oranjeploeg werd af geslagen, maar werd prompt door een nieuwen ^gevolgd en dese op zijn beurt weer door "n anderen. Eensklaps scheen de Ne- derlandaehe voorhoede met een goed stu wende mlddenllnle achter zich aan er den smaak van te pakken te hebben gekregen met het gevolg, dat de Luxemburgers zich met man en macht op de verdediging moes ten toeleggen. De Keuze-conunissle weet nu echter’ den weg. waarlangs zij met vertrouwen verder kan gaan om zoo langzamerhand weer een elftal op te bouwen, dat in staat kan wor den geacht om ook tegen zeer sterke tegen standers met een redelijke kans op succes den strijd aan te binden. De deelneming aan het eindtoumool voor de wereldkam pioenschappen, dat het volgend jaar in Frankrijk wordt gehouden, is nu in ieder geval practlsch veilig gesteld, een feit, dat op zich al aanleiding is, om met voldoening op den gisteren gespeelden wedstrijd terug te zien. PUNT (DFC) PAAUWE (Fe benoord) VAN SPAANDONCK (Neptunus) SMIT (Haarlem) (Blauw*-Wit) De heer O. de Vries, voorzitter van de Tech nische Commissie van den KNVB., roemde 1 spel van Luxemburg, dat zeer was meegevallen. De spil heeft prachtig gespeeld en de tactiek van de tegenstanders, In de eerste helft allee op allee te zetten. was nog niet aoo slecht bekekefri. Overigens heeft de eerste helft van den wed strijd mij niet geheel bevredigd, aldus de heer de Vries. Van de zijde van bet Nederlandsche elftal viel het spel tegen. Maar men moet niet vergeten, dat de drie linies te veel op zich zelf speelden, men was nog te weinig op elkaar tngesteld en in dit optocht is er nog veel te doen. Het verrassende element ontbrak groo- tendeels, maar het is mijn stellige overtuiging, dat van dit elftal in de toekomst iets goeds te maken is. Er zal echter nog veel moeten ver anderen en vooral in de -spelopvatting zal me nige speler een anderen weg moeten inslaan. VAN MALE (Feijenoord) CALDENHOVE (DW8) VAN HEEL 'Feüenoord) DE BOER (KFO BERGMAN Wat in deze tweede officieele ontmoeting tegen Luxemburg wel het meest opviel, was het groote verschil van het spelbeeld na de rust met dat daarvoor. Beide ploegen begonnen al heel aarzelend en het spel dat men aanvankelijk te zien kreeg was verre van fraai. De Luxemburgers brachten het er in het begin nog het best af. Zij speelden een vlot spelletje, dat wel niet technisch op erg hoog peil stond, maar door den enthou siasten opzet en het hooge tempo kennelijk een verrasing was voor de Nederlandsche ploeg, waarin verschillenden voorloopig nog naar hun vorm liepen te zoeken. Hoscheid weerde zich geducht en ontnam Smit b.v. een zekere scoringkans door zich voor de voeten van den Haarlemmer op den bal te werpen, terwijl hij kort hierop zijn betrouw baarheid toonde door een schot van Van Spaandonck volgens de regelen der kunst on- schadeiyk te maken. hardnekkig verdedigende tegenpartij, mag men alleszins tevreden zijn. Na een matige eerste helft heeft de Oranje-ploeg zich goed hersteld en toen een spel ontwikkeld dat het gevolg had. dat de gasten vrijwel geen voet meer aan den bal kregen. Kort na de rust heeft de Oranje ploeg het initiatief in handen genomen, om het daarna niet meer uit handen té geven. De verschillende linies sloten nu goed aan elkaar en in tegenstelling met de eerste helft vormde de ploeg een goed geheel, al waren er hier en daar enkele zwakke plekken. Toch zal men er goed aan doen zich niet op dit resul taat blind te staren, want nog steeds is waak zaamheid geboden. Ongeveer tien minuten na het vorige doel punt werd de zaak voor de gasten nog hope- looeer. toen de Boer Hoscheid van dichtbij op nieuw passeerde, waartoe de K. F. C.-er in staat werd gesteld door uitnemend werk van Smit, die op zijn beurt den bal weer van Kup- Na een langdurige hoogspanning in het Luxemburgsche doelgebied, kwam er einde lijk een ontlading, toen de Boer na 23 mi nuten den bal van wels ontving en van dichtbij bet Luxemburgsche net deed tril len. Wel appelleerden de verdedigers voor buitenspel, maar de scheidsrechter wees on verbiddelijk naar het midden. De voor sprong was vergroot (20). Geregeld werd het doel der Luxemburgers onder vuur genomen: een kopbal van Wels naast, een schot van de Boer over, idem van Bergman in t zijnet, dan de Boer weer naast enz. Hoscheid en zijn helpers met den spil Bommerts aan het hoofd kregen geen gelegen heid om op adem te komen Met de regel maat van een klok kwamen de Hollandsche aanvallers steeds terug, maar doelpunten ble ven uit. Het was Inderdaad of er weer een van de „bekende kwartiertjes" was aangebroken en het was iedereen duidelijk, dat de Luxembur gers tenslotte toch voor een offensief van der- geljjke kracht zouden moeten zwichten. Inmid dels werd de taak der gasten nog verzwaard, doordat hun linksback Majerus gewond raak te. Toen werd linksbinnen Geib naar achte ren gehaald en na eenlgen tijd speelde Majerus op halve kracht verder in de Luxemburgsche voorhoede, die evenwel niet meer aan bod kwam. Men slaagde er niet in het spel te ver plaatsen, want na enkele doorbraken waarbij van Male tot twee keer toe den snellen links buiten Kemp juist iets te vlug af was. waren de Oranjehemden onmlddelljjk weer terug. Een felle tegenaanval was de reactie van de Luxemburgers op dit doelpunt, maar onze ver dediging liet zich niet vermurwen. Langzamer hand werden de Nederlandsche aanvallen nu talrijker. Hoscheid moest herhaaldeiyk ingrij pen en het was voor hem een meevaller, dat, toen Wels het leder achter hem plaatste, De Boer even tevoren hands had gemaakt, aoodat het doelpunt niet kon worden toegekend. Tot de rust bleven de Hollandsche aanval len talrijker, zonder dat er evenwel op het scorebord andere cijfers noodlg waren. Het spreekt haast wel vanzelf, dat de leden van de Keuze- en Technische com missie van den KN VB, tevreden waren met het resultaat der ontmoeting Neder landLuxemburg. Het bewijs is geleverd, dat verscheidene spelers aoo in het Nederlandsche elftal kunnen worden geplaatst, zonder dat direct van een noemenswaardige verzwakking sprake is. De duizenden, die getuige zijn ge weest van dezen tweeden landen- wedstrjjd in het Fejjenoord-stadion te Rotterdam, zullen zich ongetwij feld niet verveeld hebben, want de ontmoeting tusschen Nederland en Luxemburg was, in tegenstelling met hetgeen de uitslag misschien zou doen vermoeden, een strijd rijk aan span nende momenten, en daardoor als kijkspef aantrekkelijk. De Nederlandsche voorhoede bleef den toon aangeven en de Luxemburgers bleven zich hardnekkig verdedigen Zij speelden een ver loren wedstrijd, maar toch werd eiken meter grond fel betwist. Naar wij vernemen, zullen ook dit seizoen de traditioneele wedstrijden tusschen De Zwaluwen en de Roode Duivels weer doorgang vinden. De besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat op 9 Febr. as., in het Olympisch Stadion te Amsterdam. de ontmoeting ZwaluwenRoode Duivels zal plaats vinden, terwijl op 16 Maart te Luik de returnwedstrtfd zal worden gehouden. De wedstrijd in het Olympisch Stadion zal b(j kunstlicht worden gespreid Het ligt in de bedoeling, in het volgend sei zoen de meer gebruikelijke data voor dewy wedstrijden aan te houden en de ontmoetiiur Toen kwam er evenwel een Nederlandsch succes. Er was ongeveer een half uur ge speeld, toen de bal vla Paauwe. de Boer en van Spaandonck by Smit terecht kwam, waarop laatstgenoemde zich geen oogen_ blik bedacht en den Luxemburgschen kee per, wien door *n opeenhooplng van speler» het uitzicht werd benomen, geen schijn van kans gaf. De Oranjeploeg had de lei ding (10). Tenslotte willen wy nog even In het kort de verschillende spelers de revue laten passee- ren, waarbij wij dan zullen beginnen met de drie debutanten. Het opstellen van de Boer dreigde aanvankelijk een mislukking te worden, want In de eerste helft kwam de nieuwe mid denvoor. dié het overigens tegen den stopper spil Bommerts verre van gemakkelijk had. er vrijwel niet aan te pas. Daarna heeft hij zich echter aardig hersteld en bovendien met de drie doelpunten die hij scoorde veel goed ge maakt. Zeker de Boer heeft heel veel kansen zelfs verschillende opgelegde niet benut en met een middenvoor als Bakhuijs, die uit Frankrijk was overgekomen en den wedstrijd als toeschouwer bijwoonde zou de score on getwijfeld hooger zijn geweest, maar alles bij een genomen kan de Boer oX op'een verdien stelijk debuut terugzien. Er Is nu eenmaal in ons land geen tweede middenvoor van het for- maat-Bakhuljs en zijn oovoiger staat bloot aan het feit, dat het publiek voorloopig zijn pres taties vergelijkt met die van den oud-V.V.V.- speler, hoewel het publiek er b.v. niet aan denkt, dat de Bakhuijs, zooals hjj het vorige seizoen speelde, evenmin meer de gevreesde aan valsleider was, die vroeger alle verdedigingen tot Wanhoop bracht. Een bezwaar, dat men tegen de Boer sou kunnen aanvoeren Is mis schien zijn tengere gestalte, die voor hem een beletsel is om door te zetten, waar dit geboden ia. Maar men wachte zich toch wel, hieraan een te groote waarde toe te kennen. Kuppen, de Fejjenoord-speler, die Anderle- sen in de halflinie verving, begon heel zwak, maar ook deze debutant heeft zich daama goed hersteld, en wjj gelooven wel. dat de Rot terdammer uitelndeljjk de aangewezen man Is voor de' spilplaats van de nationale ploeg, als Anderiesen zich in de toekon-st niet meer be schikbaar stelt. Punt heeft In de achterhoede niet onverdienstelljk werk verricht, hoewel hij geen voetballer vah groot formaat is en niet op een lijn gesteld kan worden met Weber ot Wilders, als deze spelers In vorm zijn. Van Male heeft niet al te lastig werk gehad en wat hij te doen kreeg, verrichtte hij op be trouwbare wjjze. Caldenhove kan weer op een goeden wedstrijd terugzien, evenals Paauwe en Van Heel, die volkomen voor hun taak bere kend bleken te zijn. OETB LTBAR (Spora Lux) (Stade Düdel.) WANTZ TOUBA (Red Boys) (Fola) BOMMERTS DUMONT (Red Boys) Het spel van de Nederlandsche ploeg in de eerste helft zal velen evenwel niet bevredigd hebben, maar dat behoeft ook geen verwon dering te wekken. Het begin was overigens veelbelovend, want reeds de eerste Nederland sche aanval, toen Smit en Bergman den bal in het vijandelijk doelgebied brachten, droeg een gevaarlijk karakter en de Luxemburgers konden slechte ten koste van een corner red den. Deze hoekschop werd wefcgewerkt, waarna de gasten een bezoek aan het Hollandsche doel wilden brengen, maar zoover kwamen zij niet, daar Caldenhove hun den voet dwars- sette. Zoo ontwikkelde zich geleidelijk een op en neergolvend spel, waarbij de Nederlandsche aanvallen wel gevaarlijker van opzet waren maar niet talryker dan die, welke de gasten ondernamen. De Luxemburgers, die' ook In hun tenue hun nationale kleuren die van het groothertogdom zijn zooals men weet gelijk aan die van Nederland tot uiting lieten komen door een rood shirt, witte broek en blauwe kousen, verrasten direct door een enthousiast spel en deze niet verwachte tegenstand ver wonderde vermoedelijk de Oranjehemden als bet publiek. Ofschoon de Luxemburgsche achterhoede zeer goed op dreef bleek te zijn, kregen de Hol landers al spoedig verschillende kansen, die echter niet werden benut. Smit zwierf zooals men dat van den Haarlemspeler gewend is maar voorloopig faalden zijn collega's met hun schot. Toch waren de aanvallen van de tegen partij lang niet altijd ongevaarlljk en steeds was vlug ingrijpen der Oranje-verdediging geboden. Toen Punt dit op een gegeven moment nallet en even weifelde, had dit een verwoede scrim mage voor het Nederlandsche doel ten gevolge Paauwe en Caldenhove probeerden na elkaar den bal uit het doelgebied weg te krijgen, maar onmlddellljk hierop werd het leder weer Inge- schoten en toen eindelijk het gevaar bezworen was, ging er een zucht van Verlichting op bij het publiek, dat zich al angstig had gemaakt dat zjjn favorieten een achterstand zouden krijgen. Smit en van Spaandonck zorgden hier, na voor opluchting door tezamen en In veree. mging het doel der gasten tn gevaar te bren gen, maar ook hier bleken de verdedigers de kunst te verstaan om tijdig in te grijpen, wat keeper Hoscheid even later nog eens uitdruk kelijk onderstreepte door resoluut aan een ha chelijke situatie, - waartoe van Spaandonck de aanleiding was geweest, een einde te maken, al kon dit niet anders geschieden dan ten koste van een corner, die door Wels achter werd ge plaatst j Inmiddels was aan de andere zijde ook al de derde hoekschop op het Hollandsche doel ge nomen, waarbij de bal gevaarlijk voor van Male's heiligdom zweefde, totdat een armzwaai van den langen Rotterdammer het leder op een velllgen afstand bracht De Luxemburgers hiel den goed vol en Caldenhove en Punt moesten geregeld op hun hoede zijn Toen laatstge noemde zich eenmaal door den linksbuiten Kemp had laten omspelen, kwam dese speler heei dicht voor van Male's doel, dat hit evenwel niet vermocht te doorboren, daar de bal In het Zijnet belandde. Even daarvoor had de Boer aan den anderen kant een fraaie kans onbe nut gelaten, toen Wels zijn middenvoor het leder ongeveer voor de voeten had gelegd. De heer H. J. H. Herberts, voorzitter van de Keuaecommlssie, had het een aardlgen wed strijd gevonden voor het publiek. De geeft de verhouding uitstekend weer. HU had geweten, dat Luxemburg niet zoo gemakkelijk te verslaan was en de voorspellin gen. dat Nederland met misschien we] tien doelpunten verschil zou winnen, had hij bij voorbaat overdreven gevonden Verscheidene Luxemburgsche speler» waren goed. ZU hebben In de eerste helft gespeeld onder het motto: „wy hebben niets te verliezen", doch de aan vallen van Luxemburg werden flauwer. de spelers - werden afgemat en zoo was t logisch, dat Nederland voor het verdere gedeelte van den wedstrijd vrijwel in de meerderheid is ge weest. Enkele spelers van Luxemburg werden tij dens den wedstrijd licht geblesseerd, hetgeen natuurlijk een handicap voor hen was. maar de doelpunten waren toch gekomen Het debuut van de Boer noemde de heer Herberts goed en zooals van Spaandonck desen middag speelde, was hy van internationale klasse. tegenover konden stelten. Nu was er een hemels breed verschil tusschen belde elftallen, waar van het eene krampachtig moest verdedigen en het andere aanvallen liet zien, waarvan de eene nog beter was dan de andere. Behoudens enkele doorbraken der Luxemburgers, die Caldenhove geen bijzondere moeilijkheden opleverdcn. waren de Hollanders doorloopend in 't offensief, aangemoedlgd door het publiek, dat nu ook plotseling wakker geschud scheen te zifn en de Oranjehemden enthousiast aaranoedlgde. Er heerschte zoo’n stemming als vroeger In het beroemde .kwartiertje”. Er was echter een be langrijk verschil: de groote veldmeerderheid kwam niet in doelpunten tot uitdrukking. Voor een belangrijk deel kwam dit omdat de Neder landers bü hun aanvallen van de verkeerde tactiek uitgingen het spel te kort te houden, waardoor de aanvallen een ontijdig einde von den. doordat zij doodliepen op den muur van Luxemburgsche spelers, die zich had gevormd voor het doel der gasten, die met kunst en vliegwerk verdedigden. De Luxemburgsche spil Bommerts vervulde hier een zeer groote rol en hy werd moedig bijgestaan door de backs Majerus en Witry, die belden keer op keer In grepen. Toch kregen de Hollanders, hetgeen bjj een dergelljk overwicht vanzelf spreekt, nog kansen genoeg waarvan er vele door pech on benut bleven. Het groote struikelblok voor den Hollandschen aanval was evenwel keeper Hoscheid, die zich voor de rust reeds herhaal- delijk op bijzondere wijze had onderscheiden, maar zich nu een doelman van uitzonderlijke capaciteiten toonde. Met veel bravour maar niet minder solide behoedde de Luxemburgsche keeper zijn doel voor doorboring en de onmo gelijkste 'ballen belandden in de veilige han-, den van dezen doelverdediger. Zoo leverde dit geweldige Nederlandsche offensief maar steeds geen resultaat op, tot na ongeveer 25 minuten de ban gebroken werd. De Boer vergrootte den voorsprong den fel voor buitenspel protestee- renden Luxemburgers ten spijt. Nu had de Neder landsche aanval eindelijk zijn werk beloond ge zien en hierdoor aangemoedlgd bleef hjj een grooten druk uitoefenen op het Luxemburgsche doel, dat tien minuten later opnieuw doorboord werd. Toch was de tegenstand der gasten, die al lang een verloren wedstrijd speelden, nog niet gebroken, maar zjj konden niet voorkomen, dat de Oranjeploeg nog eenmaal scoorde. Men wist blijkbaar niet het juiste antwoord te vinden op de geestdriftige aanvallen der gas ten die direct lieten zien goed op elkaar inge speeld te zijn en een behoorlijk sluitend geheel vormden Alleen waren de aanvallen der Luxem burgers. hoe knap zjj soms ook werden opge zet, volkomen ongevaarlljk, omdat niet een der voorhoedespelers over een goed schot bleek te beschikken. Hun Snelle spel en hun doorzetten waren evenwel van dien aard, dat de Oranje hemden dikwijls in de verdediging werden ge- kon de mlddenllnle te weinig aandacht schenken aan haar aanvallende taak waardoor de voorhoede te veel aan haar lot werd overgelaten, met het gevolg, dat men voor loopig geen aanvallen van beteekenls te zien kreeg Bovendien waren de vleugelspelers en vooral Bergman aanvankelijk heelemaal niet op dreefzoodat de stormllnle der Oranjehemden tegen de uitmuntend verdedigende gasten niet veel In te brengen had. Wel vervulde Smit zijn zwerversrol weer op uitstekende wijze, maar het was In het begin ook alleen deze speler waarvan het eigenlijk komen moest Het plaatsen van de mlddenllnle Het te wenschen over, hetgeen vooral by Kuppen het geval was. Bovendien bleek herhaaldelijk. dat de spelers niet aan elkaar gewend waren, waardoor heel wat mis verstanden ontstonden, die dan onmiddellijk door de fel op den bal zittende Luxemburgers werden uitgebuit om het initiatief weer over te nemen. Ook in de achterhoede vlotte het niet, zooals het behoorde. Punt gaf nog al eens aan leiding tot gevaarlyke situaties en zelfs van Male deelde In de malaise door zeer slecht uit trappen. Zoo kreeg toen de eerste helft een op en neergolvend spel te zien met maar heel zelden spelmomenten, welke zich boven het middel matige verhieven. De verdedigingen beheerschten over en weer het spel. Beide ploegen wogen zardlg tegen elkaar op en toen Nederland na ten half uur de leiding nam, was dit op dat moment niet geheel In overeenstemming met de verhouding In het veld. In de eerste helft bleef het b(j dit eene doelpunt, hoewel de Neder landers hierna meer op den voorgrond begonnen te treden. Na een slap begin van de tweede helft met enkele aanvallen over en weer, kwam plotseling n*een minuut of vyt de ommekeer. Het was *Lso( er ineens een andere geest was vaardig over de Oranjeploeg, die nu begon indrukwekkende demonstratie van waar de Luxemburgecs niets

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9