STAD WS In Schagen vecht men niet Alkmaar, 30 Nov. F WEER STEUN FRAUDES DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 JFFICIEELE MEDEDEELINGEN AGENDA Programma Radiodistributie Man dood gebleven Omvang der keuring CENTRALE WERKPLAATS Keuringsplicht Voor jeugdige werkloozen A pothekersnachtd ienst JUBILEUM TURNLUST WAT IN EEN GOED VAT IS Tydelijk ongeschikt verklaarden Strafbepalingen BURGERLIJKE STAND AANBESTEDING enz. Puf geld telt niet Hy was dankbaar DE BONNEN VAN DE WEEK L Het bekende formulier ERNSTIGE AANRIJDING ST. NICOLAASMARKT Arme glaasjes EEN WINKELDIEVEGGE tot Wenschen omtrent inlijving enz. Is een Ministerieele circulaire geen wettelyk voorschrift? Wie niet voor den Keurings- raad behoeven te verschijnen Medebrengen geneeskundige verklaring Niet-verschyning wegens ziekte Niet-verschyning na inzending geneeskundige verklaring Verpachting Stedelijk Muziekpark Alkmaar INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER TENTOONSTELLING WICO-STUDIO POSTERIJEN ST. NICOLAAS- FEEST EEN OUD-STADGENOOT BEKROOND TWEEDE UITVOERING „DE VICE-ADMIRAAL” KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT aar Stic F Afkeuring enz. door bedrog adatto als Weldadiffheidgpostzegela prentbriefkaarten-„Voor het Kind” T ent oons telling en HET GEMEENTEVERSLAG De officier voelde er in zijn repliek wel voor De rechter vroeg ook nog, wat hü d»11 Artikel 206 Wetboek van Strafrecht Hy kwam er slecht af H er keuring ALS HET IN GOEDE HANDEN IS, KOMT T WEL TERUG Keuring elders. (Verschijning voor een anderen Keurings raad) WOENSDAG l DECEMBER Keuringsraad, stadhuis,. Men schrüft on»: ring. trouwen voor standpuTit in I MU vis- Burgemeester en Wethouders van Alkmaar dei het t 15.— of 10 laatste VOORTHUYSEN Alkmaar, 29 November 1037% aan is 4 pecember 1037: des voormlddags ■T.; des namiddags 150 uur: T. i De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 1 tot en met Dinsdag 7 December 1937 de vol gende kleuren bons geldig zijn: Margartnebon- nen oranjekleur; Gehaktbonnen wit met roode streep; Bak- en braadvetbonnen blauwe kleur een zeker Geboren: An toni us Johannes, zoon van Le- vinus Johannes Schouten en Margaretha Pie ters; Catharina, dochter van Nicolaas Jacobus Laan en Anna Johanna Lenards. Overleden: Jan Joosten, gehuwd met Aaltje Bakker, 33 jaar. De directeur van het P - en T.-kantoor brengt ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 4 De cember a.s. het hoofdkantoor te Alkmaar tot 18 uur voor de aanneming ter verzending van postpakketten zal zijn opengesteld. 1 Ook aan het postagentschap Houttil zullen tot genoemd tijdstip postpakketten ter verzen ding worden aangenomen. Deugdelijke verpakking en vroegtijdige ver zending van de St. Nicolaaspakketten wordt in het bijzonder aanbevolen. Zij, die niet in deze gemeente of in de middellijke nabijheid woonachtig zijn of De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 28 Nov. tot en met 4 December worden waar genomen door de apotheek van den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 84. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester A. KOET,MA, Secretaris k een lach- een macht uitgezc storm tot de sche weermacht. Alkmaar, 20 November 1937. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. dit vei Di op rm SOI Ouwenhand en Bolzenhoek. Bloetnendaal Staal en Dijkman. Haarlemmermeer G. Hak, Amstelveen v. d. Voorder en Co., Alkmaar W. Koningen, Nleuwer-Amstel De Jong en Borst, Bergen-Baltrum Dulnmayer, Alkmaar Koorn. Alkmaar Adel, Beverwijk v. d. Pol, Helloo Aatjes, Assendelft Gebr. Nieuwenhuls, Helloo A. Wit, Alkmaar A. Moei en Hermes, Alkmaar Joh. Mln, Bergen Henkerts, Alkmaar Rijkeboer, Amersfoort Holman en Zn., Alkmaar De gunning wordt nader bekend Z red de Jb. We sec. 1 sec Str 40 res E aaz tral den ont' roi EMl 1 vei nu 81 141 81 7. ia 91 K I twi rer de C J. Jar K. 88 I I Ku BOi J J C mei wei V etc. op des ten V kon t 1 scH N tin| zelfsprekend uit naar een groeten stroom van ligden. zegels en kaarten zjjn alle even fraai van kleur en uitvoering en behoeven dan ook nauwelijks een woord van aanbeveling. Evenwel moet in het bijzonder de aandacht gevestigd worden op den prijs der zegels. Hier in kwam namelijk eenige wijziging door ver andering van het port-tarief. Kocht men vroeger een serie van 4 zegels voor 0.37, thans koopt men een serie van 5 zegels voor 0.38. Een niet gering voordeel. Voor circa hetzelfde bedrag ontvangt men dus een zegel meer en kan dan een grooter deel van zijn correspondentie met Weldadigheids- postzegels frankeeren. Wilt u daaraan 'denken? En nu, allen meegewerkt om den verkoop van het vorige jaar zoo mogelijk nog te overtreffen I In afwijking met de in de vorige bekend making vastgestelde data, brengt de directeur van het Marktwezen ter algemeene kennis, dat deze markt op Zondag 5 December niet zal worden gehouden. In plaats daarvan zullen de standplaatsen reeds Woensdag 1 December kunnen worden Ingenomen. De Directeur voornoemd, MM gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1. hü, die zich opzettelijk voor den dienst b(j de krijgsmacht ongeschikt mas^t ot laat ma ken; 2. hü, die een a'nder op diens verzoek opeet telijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien lp het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. De tweede uitvoering vond weer plaats een goed bezette zaal; het publiek was enthou siast over de prestaties van de Alkm. Operette Club. We hebben nog ieta goed te maken en wel het memoreeren van de belangrijke rol van Gilda. welke belde avonden uitstekend gespeeld en gezongen werd. Deze succesvolle opvoeringen zuilen voor de Alkm. Operette Club een aan sporing zijn, met dubbelen ijver in de toekomst voort te werken. Woensdag 1 December vangt de verkoop aan van de bekende Weldadigheidszegels en prent briefkaarten „Voor het Kind”. Het Comité te Alkmaar is weer paraat en opent op dien dag zijn bekende stand in de hal van het Postkantoor, waar kaarten en ze gels zijn te bezichtigen. Een groot aantal dames stelde zich beschik baar om op de reeds vroeger aangegeven uren zich met den verkoop te belasten. Zij zien van- Maandagmorgen is door de politie een persoon naar het huis van bewaring alhier overgebracht, daar hij nog enkele dagen hechtenis tegoed had. de zaak naar den rechter van instructie te ver wijzen, hetgeen, nadat Mr. Prins zich daar niet tegen had verklaard, door den rechter ge schiedde. Kanstzaal Boendermaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil ders, voornamelijk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker). Alle dagen geopend to< 19 December as De Keuringsraad zal voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1938 dezer «M wegens broeder- Alkmaar, in lokalen rfige politiebureau. Langestraat volgende dagen en uren:C ecember 1937: des voormlddags des namiddags 130 uur: Ho. Voor den Keuringsraad behoeven niet te ver schijnen de ingeschrevenen; a. die zijn opgenomen in een krankzinnigen-, Idioten-, doofstommen- of blindengesticht; b. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet z(jn opgenomen in een gesticht als onder a. be doeld. De hier bedoelde personen geven hiervan tijdig kennis aan den voorzitter van den Keu.- rlngsraad of aan den Burgemeester; zij worden Onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen i$; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwer pen. Het onderzoek geschiedt door een door den voorzitter van den Keuringsraad aan te wijzen geneeskundige. c. die zijn opgenomen in een rüksopvoedlngs- gesUcht, een tuchtschool, een gevangenis at een rijkswerkinrlchting Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder b gemeld. d. die hun beroep maken van de bultenland- zche zeevaart of van de zeevisscherjj buitens lands. Deze Ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenschen, zich voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij geen ge bruik hebben gemaakt van de gelegenheid om tot en met 13 November 1937 een dergelijk on derzoek te ondergaan vanwege den garnizoens commandant in een garnizoen ot den comman dant der afdeellng mariniers te Rotterdam. e. die langer dan een maand in het buiten land verblijven in een plaats, welke meer dan 15 K M. van de Nederlandsche grens is gele gen. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin zoo on- - ver blijven, kunnen zich elders aan de keuring on- /7426 6999 6600 6212 4140 5723 5600 5579 5536 5452 5350 5282 5100 4938 4947 4644 4550 4230 gemaakt. Voor zoover de Minister van Defensie het noodlg acht, is ieder ingeschrevene verplicht zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het be- oordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrijgen van ge gevens voor zijn nadere bestemming en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke hem worden aangewezen. Maandagmiddag werd ten stadhuize aan besteed het aanleggen van de Rozenstraat met bijbehoorende werken. Ingekomen waren 18 biljetten: Door de politie is gisteren in den namiddag een vrouw aangehouden, die zich in de zaak van Vroom Dreesmann aan diefstal had schuldig gemaakt. Tegen haar is proces-ver- baal opgemaakt. P TT. Nord 14.20-45.05; London Regional 15351635; 17.20; Parifs R. J7.20—18.20; 19.25; Praag 19.25—21.30; Parijs R. 21.20—3230; Boedapest 3250—2335; Kalundborg 3335—24.00. Lijn 4: Brussel VI.; 8930; Luxemburg 9.30— 10 35; Droitwich 1035—11.35; Lond. Reg. 11.3(0— 1330; Droitwich 13.3014.20; London Reg. 14 20 1530; Droitwich 1530—18.40; London Regional 18.40—19; Droitwich 1924. Lijn 5: Diversen. West-Frieeehedük' manufacturen en Zij. die wegens ziekte, niet voor den Keurings raad kunnen verschijnen, worden verzocht dit vóór of op den oproepingsdag aan den voor zitter van den Keuringsraad te berichten met opgave van volledig adres en zoo mogelijk oh- der overlegging van een geneeskundige verkla ring Het onderzoek omtrent de geschiktheid van personen, die nog niet zijn ingelijfd, omvat een onderzoek naarde lichaamslengte en nagr het al of niet bestaan van ziekten of gebreken. Het onderzoek toi het verkrijgen van gege vens voor hun nadere bestemming bestaat ie een onderzoek naar hun algemeene practlsche intelligentie (verstand en bevattelijkheid). bieden van geld of geschenken of van andere verkeerde praktijken, waardoor hij zou meenen zijn afkeuring voor den dienst te kunnen be vorderen. Beltaat er naar bet oordeel van den Minister gegrond vermoeden dat iemand voorgoed onge schikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt de desbetreffende uitspraak door den Minister vervallen verklaard en wordt de per soon. wten het geldt, geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij zou hebben ver keerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. Wij ontvingen vanmorgen een tiental boe ken en boekjes, die tezamen het gecyclostileerd gemeenteverslag 1936 vormen. De crisis en de noodlijdendheid der gemeente hebben een einde gemaakt aan het gebruik, om al deze gegevens over de gemeente en haar bedrijven samen te vatten in een fraai boek werk Wij betreuren dit toch, niet enkel omdat de werkgelegenheid voor de typografen in onze stad daardoor alweer ingekrompen is. maar ook omdat het inbinden en bewaren zóó wel heel moeilijk wordt. Intusschen. de Inhoud blijft belangwekkend, en ter gelegenertyd zullen wjj er nog wel stof in vinden voor een enkele nabeschouwing. Hij, die vermoedt ongeschikt te zijn wegens een ziekte of een gebrek, waarvoor hij onder geneeskundige behandeling is geweest, dient daartoe een schrifteljjke verklaring van den ge neeskundige mede te brengen. derwerpen. Daartoe richten zij zoo mogelijk per omgaan de onder opgave o.m van naam, voornamen, geboortedatum, gemeente van inschrijving en volledig adres (straat en huisnummer) een ver zoek, op ongezegeld papier aan den voorzitter van den Keuringsraad, Alkmaar, welk verzoek by “den Burgemeester kan worden ingediend. ken In dit opzicht nu uitstekend voor elkaar heeft, evenals Amsterdam, vroeg pleiter vrij spraak en schriftelijk vonnis. Vanmiddag omstreeks kwart voor 1 is een tot dusver onbekende man op leeftijd, die zich naar den trein begaf, op de trappen van den stationstunnel onwel geworden. De ongelukkige viel de laatste treden van de trap af en bleef in den tunnel liggen. Dr. Dijkhuysen van den G. G. D. kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het Cem- traal Ziekenhuis vervoerd, waarschijnlijk is de man door een hartverlamming getroffen. eisch dacht. Het antwoord luidde: Wat moet ik diAr nou op zeggen? Het vonnis was tenslotte 2 maanden gevan genisstraf. Nieuwe zaken: Alkmaar: Handelsondememlng „Veco", Korte Lyoeumstraat 9, grossierderü in levensmiddelen. Egmond aan Zee: 8. Blok, Bergstraat 20. win kel in kruidenierswaren, enz. Helloo: N. D. Otter, Heerenweg F88, handel en reparatie in rijwielen en motoren. Noord-8charwoudeO. Kardinaal. Dorpsstraat B89, timmermanswerkplaats en krattenmakerij. Oterleek: Jb. Zwaan, Dorpsstraat A17, tim merman en aannemer. Warmenhulzen: P Grin, 84, Krabbendam, winkel in aanverwante artikelen. Wleringen: Wed. 0. Bakker en Zonen, Voor straat 4, Den Oever, kleinhandel in rookartike len en brandstoffen. -< Wijzigingen Alkmaar: Roomsch Katholiek Verpleging! - fonds, Oudegracht 151; bestuurswijziging. J. Bos, Lindenlaan 80, melkslijter, enz.; over gegaan aan N. Oud. Voor den ingeschrevene, op wlen de verplich ting rust voor den Keuringsraad te verschijnen, doch die aan den raad een verklaring zendt, welke den raad voldoende grond geeft om den Ingeschrevene voorgoed of tijdelijk ongeschikt te verklaren, komt bedoelde verplichting te ver vallen. De verklaring moet op of na 20 October jJ. zijn afgegeven, bij voorkeur door twee ge neeskundigen, en worden Ingezonden zoo spoe dig mogelijk nadat de ingeschrevene is opge roepen om voor den Keuringsraad te verschij nen. Adres: Voorzitter Alkmaar. Uit de verklaring moet, zoo mogelijk, blijken: a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden voor goed of tijdelijk ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld; b. de aard en de graad van de ziekte of het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, alsmede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderdvüftlg gulden wordt gestraft: a. hü, die niet voldoet aan de op hem rus tende verplichting, zich aan eene keuring te onderwerpen en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke hem worden aangewezen; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshon derd gulden wordt gestraft hü. die opzettelijk een der in het vorige lid bedoelde feiten pleegt. Anna Paulowna:'J. Grin. Benedenbuur! 14, broodbakkerü: overgegaan aan mevr, de Wed. H. E. GrinHooimeüer. Bergen: Electrlsche Bakkerij „De Hoop', Loudelsweg 6; overgegaan aan G. M. Blamme- sttyn. N.V. Autobusdienst „Noord-Holland”, Kanaal dijk 9; bestuurswijziging. Harenkarspel: .Aurora”, Dirkshom B 59, boek- en kruidenierswinkel; overgegaan aan P. Tüsen. Den Helder: F. Scholten. Hoogstraat 53, win kel iiy kolon. waren en vleeschwaren; fll. ge vestigd te Den Helder. Paardenstr. 23. Schagen: Eerste Schager Grafsteenhouwerü (H. J. Volten), Molenstr. C42; rechtsvorm ge wijzigd. 'Züpe: Jb. Kooü, K71, ’t Zand, handel in ma nufacturen, enz.; overgegaan aan H. Kooi). Opheffingen: Schagen: J. Tüsma (fa. Berends Co Oos- terstraat, handel in landbouw- en zuivelwerk- tuigen, electromotoren. gens de aanwijzingen van een ministerieele cir culaire, hetgeen spr. voldoende achtte. Spr. •ischte 1 maand gevangenisstraf. Mr. A. Prins, de verdediger, voerde als groot ste beswaar aan, dat de briefjes, als de gemel de, tot bewijs moeten dienen. Velgen» een ar- loogen Raad die den gemeenten eld toekende, mogen die briefjes uljkeering van steun dus ook valschheid in geschrifte al- De koopman Simon van Dr. uit Sint Maar ten was door den handlgen rüksveldwachter H. Visser tüdens een contróle betrapt op het in bezit hebben van een vervalschte 60 dagen- kaart voor de wegenbelasting. Dat was een lee- lük ding maar nog leelüker was. dat de koop man zich regelmatig met het vervalschen van dergelüke belastingkaarten bezig had gehou den, tot schade voor 's lands schatkist. De koopman nam voor den poUUerechter een nogal onverschillige en arrogante houding aan. De officier liet zich daar allerminst door Intimldeeren en na hulde gebracht te hebben aan den rüksveldwachter, die aoo spoedig hst kwaad in de gaten had gehad, elschte de of ficier 3 maanden gevangenisstraf. Toen de rechter naar verdachte’! financiën informeerde, bleek, dat onze koopman 17 hui zen in eigendom beaat. Maar hü was volgens aün beweren toch arm, want hü “t U* neus in de hypotheken. In de Langestraat vond gistermiddag te om streeks kwart voor vüf een aanrüding plaats tusschen een motorrijder en een wielrüder. Belde bestuurders reden in dezelfde richting. Toen de wielrüder een stilstaanden auto passeerde, werd hü ter llnkerzüde door den motorrüder aange reden. Laatstgenoemde viel en liep hierbü een vrü ernstige hoofdwonde op. Door den heer Van der Meulen is de eerste hulp verleend. Per zie kenauto is de gewonde, een Inwoner van Heer- hugowaard, naar het Centraal Ziekenhuis over gebracht, waar hü den nacht heeft doorge bracht. De wielrüder bekwam eenige schade aan zün kleeren. Door de politie is proces-ver- baal opgemaakt. Lün 1 Hilversum I Lün 2 Hilversum II Lün 3: Keulen 8930; Parijs R- 9 209.40; Normandlë 9.40—10.35; Parijs R. 1035—1120; Keulen 11.20—12.20; Parüs R. 12.30—13.20; Brus sel VI. 1330—1335; Keulen 13.3514 20; Radio Parüs R. 15.05—1535; - Keulen 1835- Keulen 18.20— straf, waar de rechter, eenige goede trouw bü veertien dagen van maakte. De ingeschrevene dient zich, op bü de wet bepaald, te onthouden van het aan- Ten aanzien van eiken ingeschrevene, om trent wlen de keuringsraad uitspraak heeft ge daan, kan bü den Keuringsraad een nieuw ge neeskundig onderzoek worden aangevraagd: a. door den ingeschrevene, wlen de uitspraak geldt, of diens wettelüken vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor de zelfde gemeen te en voor de zelfde lichting ingeschreven per sonen of hun wettelüken vertegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aannemelijke in het verzoekschrift omschreven gronden en uiterlük den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld, zün ingeleverd bü den Burgemeester der ge meente, waar de ingeschrevene, wlen de uit spraak geldt, voor den dienstplicht ingeschre ven is. Verschünt de ingeschrevene niet voor den berkeuringsr^td, dan wordt de aanvraag, in- dlen sü is geatian door den ingeschrevene, wlen de uitspraak geldt, ot door »ün wettelüken ver tegenwoordiger, als vervallen beschouwd, behou dens de door de Kroon vast te stellen uitson deringen. Indien het vanwege den herkeurings- r»ad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor ge schikt gehouden. Hout langs Kruislaan). Het bevat om een woning voor den pachter en buffetten, waarvoor vertof voor den verkoop van swak-alcoholischen drank (verlof A) is café-inven- Over de week van 21 November tot 27 Nov. Werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst bü een patroon: 2 schilders. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 4 timmerlieden. 2 metselaars. 1 elec- trtcien. 4 schilders. 1 teekenaar, 2 in andere vakken. gemeente, die zün vi dienst, zitting hojjtfel van het voormi 87 en wel op dg Zaterdag 18 f 9.15 uur: A.— M. Dinsdag 21 9.15 uur: M t/m. Z. 1 Bovenvermllde letters duiden aan de begin letters van de geslachtsnamen der ingeschre venen. Reeds op 20 September had de Urker schersknecht Albert van U. terecht gestaan, om dat hü als ondersteunde van de Zulderzee-steun- regellng niet al zün inkomsten had opgegeven en zoodoende onrechtmatig te veel steun had genoten. Verdachte verklaarde toen het ging om een bedrag van f 130.— dat hü niet te weinig had opgegeven, omdat hü gerechtigd was t 3.per week aan slijtage van kleeding en een bedrag aan pufgeld (opbrengst van onder- maatsche visch, welke niet aan den afslag ver handeld wordt) er ad te trekken. De zaak werd toen aangehouden voor hooren van een deskundige, nJ. Mr. J. H. Ale va, inspecteur der Zuderzee-Steunwet, die nu verklaarde, dat verdachte geen slütage en geen pufgeld had mogen aftrekken. De heer J. Bakker, voorzitter van de knech- tenvereeniging, die volgens verdachte op een vergadering zou hebben gezegd, dat hü die be dragen wel in mindering van zün officleele in komsten mocht brengen, ontkende dit ten stelligste. De officier eischte nu 1 maand gevangenis waar de rechter, die geloofde aan goede trouw bü verdachte, slechts Op den Ingeschrevene, die tüdelük onge schikt is verklaard, rust de verplichting om voor den Keuringsraad te verschünen nogmaals in het jaar, volgende op dat, waarin deze uit spraak geschiedde, tenzü hü inmiddels ge schikt of voorgoed ongeschikt of van den dienst is uitgesloten. Na vüftten borrels naar binnen geslagen te hebben, werd de arbeider Adrlaan 8.' uit H.H Waard toch wat rebelsch. hü sloeg in het café van mejuffrouw E. van Houten te Barslnger- horn talloose glaasjes kort en klein, alsmede nog tal van andere breekbare voorwerpen om tenslotte zün vernielzucht te koelen op de warme kachelpüp- waar bok weinig van heel bleef. Nu hü voor den politierechter stond was de slokjesliefhebber een heel bedaard man, die zelfs vrlendelük naar de waardin keek, toen die vertelde, dat hü na die vüftien borrels nog niet sens echt dronken was. (Hoeveel heeft hü er dan noodlg?) en dat hü de kapotte spullen nog niet had vergoed. Adrlaan haastte zich te vertellen, dat hü als nog tot schadevergoeding bereid wa», maar hü had eerder zün goeden wil moeten toonen. dan was het wellicht op het vonnis van goeden in vloed-geweest. Hü werd nu, overeenkomstig den eisch, f 26.— of 15 dagen veroordeeld. De Internationale Jury van de Parüsche we reldtentoonstelling heeft een eeredlploma toe gekend in de Afdeellng ontwerpers en illustrators aan onzen oud-stadgenoot, den heer Piet Worm. 27 Nov. 1912 werd opgericht de Damesafdee- ling van Turnlust” en 27 Nov. 1937 werd dit 25-jarig bestaan in intiemen kring feestelük herdacht in de groote zaal van de Harmonie. Toen om ruim 8 uur de voorzitter van „Tum- lust” woorden van welkom sprak tot de aan wezigen. was de zaal vrijwel geheel bezet met leden en genoodigden, waaronder verschillen de oprichters van de Damesafdeellng en oud- bestuursleden van Turnlust uit 1912. Als voornaamste bijébnderheid uit de opening valt te vermelden dat aan de heeren J J. Poll. 8. Budding, C. J. Habiechs, Co de Vries en H. Wiersma het eerespeldje van het K. N. G. V. werd uitgereikt, voor hun 25 jaren trouwen dienst bü de vereeniging Tumlust. Dat de heer Poll, directeur van Turnlust er zonder meer niet afkwam, was natuurlük mede in verband dat hü ook juist 25 jaar leider van Turnlust was geweest. Hem werd namens alle leden en adsptrantleden een volledig uitgerust rüwiel aangeboden, terwijl mevrouw Poll bloe men ontving. Nadat de heer Poll, zichtbaar onder den indruk voor deze hartelüke attentie woorden van dank had gesproken gaf de voorzitter vrübeid van handelen aan de heeren Daan Pool. Tommy Boumaij, Emil Moretti en Johnny Black and hls Boys. Daan Pool opende met „van Pool tot Pool", een aaneenschakeling van geestige en meer serieuze voordrachten en liedjes, waarna Daan en Tommy een non stop programma uitvoerden, dat allen lof verdiende. Büzonder goed op dreef was Daan Pooi in zün West Friesche genre waarbij het applaus soms tot een ovatie aan groeide. Voor en na de pause trad de heer EmU Moretti op ah goochelaar, waarmede hü veel succes had; verschillende zeer geslaagde trucs brachten de juiste variatie in het pro j anima Al met al een programma waarvan echt werd genoten. Speciale vermelding verdienen de schit terende tooneelaankleedlng en verlichting door den beer Daan Pool zelf verzorgd. Bü de politie Is Maandagavond door een dame aangifte gedaan, dat zü bü hét doen van ln- koopen bü het magasün Kofa haar handtasch met geld en een rüwlelplaatje bü vergissing in oen andere fletatasch heeft gedaan, waardoor zü deze nu vermist. Maar fiets had zij in ds hal geplaatst. zü keuring wenschen, zich bü den Keurings raad aan het onderzoek onderwerpen. Zü kun nen bovendien op de hiervoor aangegeven wü»e met een eigenhandig geteekend verzoekschrift vragen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. f. die een geestelük of een godsdienstig- menschllevend ambt bekleeden of tot zoodanig ambt worden opgeleid. Deze ingeschrevenen kunnen zich evenwel, indien zü dit wenschen, aan het onderzoek voor den Keuringsraad onderwerpen. g. die als vrüwllliger behoort tot de land- lerd den vrüwllligen land- 'emacht of tot de overzee- i fit da mi De voorzitter van den keuringsraad verza melt tüdens de zitting gegevens omtrent de in- deellng. De ingeschrevenen hebben bü de keuring de gelegenheid hunne wenschen met betrekking tot de hUüvlng, het garnizoen en het tüdvak van inlüvirtg kenbaar te maken. De ingeschrevene kan den voorzitter een schrlftelüke verklaring ter hand stellen, ten be wijze. dat hü voor eenlg vak of eenigen arbeid büzondere geschiktheid bezit. Hü. die in het bezit is van een rljbewus A (voor chauffeur) of/en rübewüs B (voor motorrüder) wordt ver zocht dit bewüs deze bewijzen mede te brengen. Met de wenschen kan evenwel slechts reke ning worden gehouden voor zoover de dienst belangen het toelaten. X Burgemeester en Wethouders van Alkmaar zullen op Dinsdag 14 December a»., des namid dags 1 30 uur ten Stadhuize aldaar, een open bare inschrüving houden voor de verpachting van het stedelük muziekpark. Dit muzlek[>ark is gunstig gelegen in den den Kennemerstraatweg (ingang Voer een tentoonstelling, welke tot Kerstmis in de Wico-8tudlo (Koningstraat) wordt gehou den, is het werk van een aantal min of meer bekende Alktnaarsche amateurschtlders büeen- gebracht. De voornaamste plaats onder hen wordt dezen keer ingenomen door den nog ge heel onbekenden D Oudes, wiens werk op den beschouwer een merkwaardigen indruk maakt, niet alleen omdat het afwükt van hetgeen ge woonlijk in Alkmaar geproduceerd wordt, maar ook om de vreemde geestesgesteldheid, welke er uit spreekt. De verschillende klein doekjes, die een wat ongelukkige omltfstig hebben en de serie cartons van hetzelfde formaat, geven alle beelden uit een door den schilder gefantaseer de en met een bijzonder soort grappigheid ge ïnjecteerde wereld, waarin menschen van tamelük wanstaltig voorkomen allerlei wekkende dingen doen of op z'n minst in caricaturaal aandoende houding zün geplaatst Dit werk heeft geen wezenlüke waarde en het is zelfs jammer, dat de schilder zoo hardnekkig In zün wat verwrongen droomwereld blüft ver toeven, maar aan den anderen kant kunnen zekere kwaliteiten niet worden ontkend. Oudes geeft blijk van gevoel voor compositie en kleur, al slaagt hü. ook wat dat betreft, niet altüd, en van een zekere oorspronkelijkheid. Dit laat ste geldt niet voor zün techniek, want die wekt reminiaentles op aan Van Gogh. Ook zijn weer gave van het gebaar is loffelük. We gelooven. dat Oudes. wanneer hü de zaken serieus aan pakt en bedenkt, dat schilderen nog wat an ders is dan vlotte illustratie maken bü vertelsel over een fagtastisch wereldje, nog wel eens wat kan bereiken. De anderen zün R. Bankert, die een aantal teekeningen van boomen laat zien, waaruit blükt, dat hü de teekenstift niet zonder routine hanteert; Klaas Koenot, die aanwezig is met een paar werken van de laatste K.Z O.D.-ten- toonsteUing, met welke werken hü ook bewü- zen geeft aanleg te hebben; Jan van Dok, van wlen wü onlangs ook reeds melding maakten en Jan Plas, die met twee minder gelukkige land schapjes voor den dag komt. Dit 1» jammer, omdat hü het veel beter kan. Dan zün er nog een paar in een bijzondere techniek gemaakte werkjes van C. Wledük en ten slotte twee olieverven van Martin Uiten- bosch, die nog zoon beetje werkt volgens het overwonnen standpuTit van de vorige eeuw. Handweefwerk van Jet Brans uit Amsterdam luistert de tentoonstelling op. Hen, die op de hoogte willen blüven van het geen er door de Alkmaarsche schilder» gedaan wordt, raden we een bezoek aan deze tentoon stelling aan. De slager Willem K. uit Schagen had op ze keren dag bezoek gehad van den commies A. Proper, die toezicht moMt uitoefenen in bet belang van de accijnzen op geslacht vee. Om niet geheel duidelüke redenen kregen de hee ren verschil van meenlng en in zün drift flap te de slager er uit: ,Jk dacht dat je een com mies was, Je bent geen mensch, je bent een sI” Dat mocht natuurlük niet en daarom st9nd de slager terecht wegens beleedlging van een amb tenaar in functie. De man erkende ruiterlük en iel, dat hü zich had laten gaan De officier eischte f 25.of 15 dagen. De rechter: Dat is niet veel voor iemand die er goed bü zit, wel? Verdachte: Ik ben maar een broodvechter, die vechten moet om er te komen. Rechter: Och kom. vechten doen sa in Chi na. maar niet in Schagen. Het vonnis was toch billük: dagen. ,Jk dank u zeer” zei de veroordeelde met een vrlendelük gezicht. Zoo zijn ze niet allemaal. swak-alcoholischen drank verleend, zoomede een volledigen taria. De verpachting geschiedt voor een tijdvak van 3 jaren. Als zekerheidstelling moet een waarborgsom van 300worden gestort, ter wijl de betaling der pachtsom moet geschieden In vier 3-maandelüksche termünen. De op zegel gestelde onderteekende inschrü- vlngsbtljetten, waarvan het model met de ver- pachtlngsvoorwaarden verkrijgbaar is, moeten uiterlük op Dinsdag 14 December aa. des voor middag)» te 10 uur ten Stadhuize te Alkmaar worden ingezonden. De verpaclitlngsvoorwaarden zjjn kosteloos verkrügbaar ter gemeente-secretarle 1ste afd. Alkmaar, 30 November 1937 rest van den Hc- reeds veel vrüheii als bewijs voor 1 als bewüs voor leen gebruikt worden, wanneer een administra tief gezag, in dit geval b.v B en W. van een gemeente, het daartoe bestemt. Van rechtsgeleerde züde is tegen de in vele gemeenten gevolgde werkwüze veel bezwaar ge rezen. Men kan van de gemeentelüke overheid eiachen, dat de zaken in orde zün en in Eg mond aan Zee en ook in Alkmaar, aldus pleiter zün ze dat niet. De geheele steunregeling is gebaseerd op cir culaires van den Minister van Sociale Zaken en nu is het zoo, dat ministerieele circulaires geen bindende en wettelüke voorschriften zün, al zün er verschillende sancties aan verbonden Ze zün slechts vtngerwüzlngen voor gemeenten, hoe in verschillende gevallen gehandeld moet worden. Het is de taak van B. en W. officieel te be palen en dit achrlftelük in een instructie vast te leggen, dat bet formulier betreffende de ge- zinsinkomsten strekt tot bewü» en leidraad voor steun-uitkeering. Eerst dan is het gebruik en het invullen van het formulier wettelük voor schrift. Is een werklooze dan oneerlük bü het invullen, dan kan tegen hem strafrechterlük worden opgetreden. Het gaat niet aan dat men zegt, zooals In dit geval: er is eens een vergadering geweest, waarin de bedoeling van het formuliertje bepaald. Er moet een schrlftelüke instructie, een wettelüke bepaling zün en die is er in Eg mond aan Zee niet. Men laat daar de ambte naren zeggenwü beschouwen het formulier als een bewüs. Een misdrüf moet gestraft worden, maar dit moet geschieden op deugdelüke gronden. Na het geval van de gemeente Nümegen aangehaald te hebben, welke gemeente de za- Nadat Mr. Ir. van Leeuwen voor den Alk- maarschen Politierechter in een soortgelüke zaak had betoogd, dat het bekende formuliertje, waarop werkloozen moeten verklaren of zü al dan niet extra inkomsten hebben genoten, lang niet altijd een wettig bewijsmiddel is, wanneer een werklooze onjuiste opgaven doet, ging Mr A. Prins nog dieper op de kwestie van het for muliertje in. Dat deed hü in de zaak tegen den werkloozen visscher Jan D. uit Egmond Zee. die als steuntrekker had verzwegen, dat zün vrouw gedurende eenige weken had gewerkt in het Troelstra-oord en daarvoor vrü behoor lijk was betaald. Het formulier, waarop hü moest invullen, of hü of een züner hulsgenoo- ten tegen loon gewerkt had. was door hem, na dat zün vrouw het had Ingevuld en met zün naam onderteekend de man kon «eer slecht zien op het gemeentehuis Ingeleverd. Niet tegenstaande hü wist, dat de gedane opgaven onjuist waren, inde hü het volle steun-bedrag Een dergelük feit wordt geschaard onder de rubriek „valschheid in geschrifte”, zoodat de man wegens het bedrijven van dat zware mis drijf terecht stond, gelük velen voor hem. Op een vraag van Mr. Prins antwoordde de heer A. B. van ThM, ambtenaar ter secreta rie te Egmond aan Zee, dat het formulier wordt beschouwd als de officleele leidraad voor het doen van ultkeerlngen. Dit was in een ver gadering van B en W bepaald maar stond niet in de schrlftelüke instructie. De officier achtte den öpzet tot mlslledlnk be wezen. ook al had de vrouw van verdacht^ het formulier Ingevuld en geteekend; het gebeurde met instemming van verdachte, zoodat dit geen verschil in waardeering kon geven. De formu- lieren in Egmond Z* worden gebruikt vol-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12