In Schagen vecht men niet 1 I Alkmaar, 30 Nov. WEER STEUN-FRAUDES DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 3FFIC1EELE MEDEDEEUNGEN AGENDA Tentoonstellingen HET GEMEENTEVERSLAG Programma Radiodistributie Man dood gebleven Omvang dor keuring CENTRALE WERKPLAATS Keuringsplicht - JUBILEUM TURNLUST WAT IN EEN GOED VAT IS BURGERLIJKE STAND AANBESTEDING DE BONNEN VAN DE WEEK Het bekende formulier ST. NICOLAASMARKT ERNSTIGE IJDING Arme glaasjes Hy kwam EEN W1NKELDIEVEGGE een Minister ieele circulaire geen wettelyk voorschrift? Niet-verschijning wegens ziekte Voor jeugdige werkloozen Aan 1424 jaar Medebrengen geneeskundige verklaring Wenschen omtrent inly ving enz. Artikel 206 Wetboek van Strafrecht INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER TENTOONSTELLING WICO-STUDIO POSTERIJEN ST. NICOLAAS- FEEST EEN OUD-STADGENOOT BEKROOND TWEEDE UITVOERING „DE VICE-ADMIRAAL” KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT ALS HET IN GOEDE HANDEN IS, KOMT T WEL TERUG Verpachting Stedelijk Muziekpark Alkmaar y Weldadiffheidspostzegels prentbriefkaarten „Voor het Kind” A pothekefrsnachtdienst Niet-verschyning na inzending geneeskundige verklaring Afkeuring enz. door bedrog enz. er slecht af Herkeuring Keuring elders. (Verschijning voor een anderen Keurings raad Wie niet voor den Keurings raad behoeven te verschynen Hy was dankbaar STAD WS SfOtNSDZG l DECEMBER Parijs R. 10.35—1120; stadhula, Voorzitter Keuringsraad, 1 Tijdelijk ongeschikt verklaarden Strafbepalingen voorzitter Burgemeester een open in gtvan- Pufgeld telt niet i i afd. Burgemeester en Wethouders in Alkmaar e VOORTHUYSEN Alkmaar, 28 November 1837. 1 - ilë'■'Nijmegen .y t t o I t t 1 1 een zeker een lach- een De internationale jury van de Parysche we reldtentoonstelling heeft een eeredlploma toe gekend in de afdeellng ontwerpers en illustrators aan onzen oud-stadgenoot, den heer Plet Worm. 1 De directeur van het P - en T.-kantoor brengt ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 4 De cember a.s. het hoofdkantoor te Alkmaar tot 18 uur voor de aanneming ter verzending van postpakketten zal zijn opengesteld. Ook aan het postagentschap Houttil zullen tot genoemd tijdstip postpakketten ter verzen ding worden aangenomen. Deugdelijke verpakking en vroegtijdige ver zending van de St. Nlcolaaspakketten wordt in het bijzonder aanbevolen. Maandagmorgen is door de politie een persoon naar het huis van bewaring alhier overgebracht, daar hu nog enkele dagen hechtenis tegoed had. Het onderzoek omtrent de geschiktheid van personen, die nog niet zijn ingelljfd, omvat een onderzoek naar de lichaamslengte en naar het al of niet bestaan van ziekten of gebreken. Het onderzoek tot het verkrijgen van gege vens voor hun nadere bestemming bestaat lp een onderzoek naar hun algemeene practlsche intelligentie (verstand en bevattelijkheid). Voor zoover de Minister van Defensie het noodig acht, is leder ingeschrevene verplicht zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het be- oordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrijgen van ge gevens voor zijn nadere bestemming en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke hem worden aangewezen. eisch «Jacht. Het antwoord luidde: Wat moet ik déér nou op zeggen? Het vonnis was tenslotte 2 maanden genlsstraf. De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 28 Nov. tot en met 4 December worden waar genomen door de apotheek van den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. F. H. VAN KINSCHOT, A, KOELMA, Secretaris (verlof A) is café-lnven- 1 t i 1 a 8 De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 1 tot en met Dinsdag 7 December 1837 de vol gende kleuren bons geldig zijn: Margarinebon- nen oranjekleur; Gehaktbonnen wit met roode streep; Bak- en braadvetbonnen blauwe kleur. Alkmaar, 20 November 1937. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. 1 1 1 I l 4 1 e c c t c ’I EmU veel k i s Iddag te om- tn aanrijding plaats een wielrijder. Beide ‘Ifde richting. Toen de dienst bl) «Ctiaat ma- ƒ7426 6999 6600 6212 6140 6723 5600 5579 6536 5452 6350 5282 5100 4938 4947 4644 4550 4220 Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: .1 1. hij, die zich opzettelijk voor.flen de krijgsmacht ongeschikt ken; 2. hij, die eén'Aftder op diens verzoek opeet- teljjk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. bieden van geld of geschenken of van andere verkeerde praktijken, waardoor hU zou meenen zijn afkeuring voor den dienst te kunnen be vorderen. Bestaat er naar bet oordeel van den Minister gegrond vermoeden dat iemand voorgoed onge schikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt de desbetreffende uitspraak door den Minister vervallen verklaard en wordt de per soon, wlen het geldt, geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hl) zou hebben ver keerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. De tweede uitvoering vond weer plaats voor een goed bezette zaal; het publiek was enthou siast over de prestaties van de Alkm. Operette Club. We hebben nog iets goed te maken en wel het memoreeren van de belangrijke rol van Gllda. welke beide avonden uitstekend gespeeld en gezongen werd. Deze succesvolle opvoeringen zullen voor de Alkm. Operette Club een aan sporing zijn, met dubbelen ijver In de toekomst voort te werken. Woensdag 1 December vangt de verkoop aan van de bekende Weldadlgheldszegels en prent briefkaarten „Voor het Kind". Het Comité te Alkmaar is weer paraat en opent op dien dag zijn bekende stand In de hal van het Postkantoor, waar kaarten en ze gels zijn te bezichtigen. Een groot aantal dames stelde zich beschik baar om op de reeds vroeger aangegeven uren zich met den verkoop te belasten. zy zien van- Kanstaaal Boendermaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagache schil ders, voornamelijk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker). Alle dagen geopend tot 19 December ajs. Lijn 1 Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Lijn 3: Keulen 8—9.20: Parijs R. 9 20—8.40; Normandie 9.4010.35; Keulen 11.20—12.20, Parjjs R. 12.20—13.20; Brus sel VI 13.2013.35; Keulen 13.3514.20; Radio P.T.T. Nord 14.20—15.05; Parijs R. 1506—1535; Keulen 16.35— Keulen 18.20— 1935; Praag 1935—2130; Parijs R. 21.20—2250; Boedapest 22.50—23.25; Kalundborg 23.2524.00. Lijn 4: Brussel VI.; 8—8.20; Luxemburg 9.20— 10.35; Droitwich 103511.35; Lond. Reg. 1135— 1330; Droltwich 13.2014.20; Loijdon Reg. 1430 —15 20; Droltwich 15.20—18.40; London Regional 18.40—19; Droltwich 19—24. Lijn 5: Diversen. de zaak naar den rechter van instructie te ver wijlen. hetgeen, nadat Mr. Prins zich daar niet tegen had verklaard, door den rechter ge schiedde. De Keuringsraad zal voor de Ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1938 dezer gemeente, die zijn vrijgesteld wegens broeder- dienst, zitting houden te Alkmaar, in lokalen van het voormalige politiebureau, Langestraat 87 en wel op de volgende dagen en uren: Zaterdag 18 December 1937: des voormlddags 9.15 uur: A.Ho.; des namiddags 130 uur: Ho. M. Dinsdag 21 December 1937: des voormlddags 9.15 uur: M—T.; des namiddags 1.30 uur: T. t/m. Z. Bovenvermelde letters duiden aan de begin letters van de geslachtsnamen der ingeschre venen. Maandagmiddag werd ten stadhulze aan besteed het aanleggen van de Rozenstraat met btfbehoorende werken. Ingekomen waren 18 biljetten: zelfsprekend uit naar een grooten stroom van gegadigden. De zegels en kaarten zjjn alle even fraai van kleur en uitvoering en behoeven dan ook nauwelijks een woord van aanbeveling. Evenwel moet in het bijzonder de aandacht gevestigd worden op den prjjs der zegels. Hier in If-WI andéring van het port-tarlef. Kocht men vroeger een serie van 4 zegels voor 0.37, thans koopt men een serie van 5 zegels voor ƒ0.38. Een niet gering voordeel. Voor circa hetzelfde bedrag ontvangt men dus een zegel meer en kan dan een grooter deel van zijn correspondentie met Weldadlgheids- postaegels frankeeren. Wilt u daaraan denken? En nu. allen meegewerkt om den verkoop van het vorige jaar zoo mogelijk nog te overtreffen! Door de politie is gisteren in den namiddag een vrouw aangehouden, die zich in de zaak van vroom A Dreesmann aan diefstal had Schuldig gemaakt. Tegen haar is proces-ver- baal opgemaakt. Voor den ingeschrevene, op wlen de verplich ting rust voor den Keuringsraad te verschijnen, doch die aan den raad een verklaring zendt, welke den raad voldoende grond geeft om den ingeschrevene voorgoed of tydeiyk ongeschikt te verklaren, komt bedoelde verplichting te ver vallen. De verklaring moet op of na 20 October J.l. zijn afgegeven, by voorkeur door twee ge neeskundigen, en worden Ingezonden zoo spoe dig mogelijk nadat de ingeschrevene Is opge roepen om voor den Keuringsraad te verschij nen. Adres: Xlkmaar. Uit de verklaring moet, zoo mogelijk, blijken: a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden voor goed of tydeiyk ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld; b. de aard en de graad van de ziekte of het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, alsmede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Geboren: Antonlus Johannes, zoon van Le- vinus Johannes Schouten en Margaretha Pie ten; Catharina, dochter van Nicolaas Jacobus Laan en Anna Johanna Lenards. Overleden: Jan Joosten, gehuwd met Aaltje Bakker. 33 jaar. en Wethouders van Alkmaar zullen op Dinsdag 14 December aj., des namid dags 130 uur ten Stadhulze aldaar, bare Inschrijving houden voor de verpachting van het stedelijk muziekpark. Dit muziekpark is gunstig gelegen in den Hout langs den Kennemerstraatweg (ingang Krulslaan). Het bevat ojn. een woning voor den pachter en buffetten, waarvoor verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank verleend, zoomede een' volledigen taris. De verpachting geschiedt voor van 3 jaren. AU zekerheidstelling waarborgsom van 300.worden gestort, ter wijl de betaling der pachtsom moet geschieden in vier 3-maandeiyksche termijnen. De op zegel gestelde onderteekende inschrtf- vingsblljetten, waarvan het model met de ver- pachtingsvoorwaarden verkrijgbaar is, moeten Ulteriyk op Dinsdag 14 December as. des voor, middags te 10 uur ten Stadhulze te Alkmaar worden ingezonden. De verpachtingsvoorwaarden zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie Alkmaar, 30 November 1937 een tijdvak moet een Hij, die vermoedt ongeschikt te zijn wegens een ziekte of een gebrek, waarvoor hij onder geneeskundige behandeling is geweest, dient daartoe een schriftelijke verklaring van den ge neeskundige mede te brengen. bedrijven samen te vatten in een fraai boek werk Wy betreuren dit toch, niet enkel Werkgelegenheid voor de typografen stad daardoor alweer Ingekrompen is. Over de week van 21 November tot 27 Nov. werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst by een patroon: 2 schilders. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 4 timmerlieden. 2 metselaars, 1 elec- tricien, 4 schilders. 1 teekenaar. 2 in andere vakken. Wy ontvingen vanmorgen een tiental boe ken en boekjes, die tezamen het gecyclostlleerd gemeenteverslag 1936 vormen. De crisis eri de noodiydendheid der gemeente hebben een einde gemaakt aan het gebruik, om al deze gegevens over de gemeente en haar Zy. die wegens ziekte niet voor den Keurtngs- raad kunnen verschynen, worden verzocht dit vóór of op den oproepingsdag aan den voor zitter van den Keuringsraad te berichten met opgave van volledig adres en zoo mogeiyk on der overlegging van een geneeskundige verkla ring. In de Langestraat vond streeks kwart voor vyf tusschen een motorryder éi bestuurden reden in wielrijder een stllstaanden auto passeerde, werd hy ter linkerzyde door den motorryder aange reden. Laatstgenoemde viel en liep hlerby een vry ernstige hoofdwonde op. Door den heer Van der Meulen is de eerste hulp verleend. Per zie kenauto is de gewonde, een inwoner van Heer- hugowaard, naar het Centraal Ziekenhuis over gebracht, waar hy den nacht heeft doorge bracht De wielryder bekwam eenlge schade aan zyn kleeren. Door de-politie is proces-ver- baal opgemaakt. London Regional 15.351635; 17.20: ParlJS R. 17.20—18.20; De koopman Simon van Dr. uit Sint Maar ten was door den handlgen ryksveldwacht^r H. Visser tijdens een contröle betrapt op het in bezit hebben van een vervalschte 60 dagen- kaart voor de wegenbelasting. Dat was een lee- lyk ding maar nog leeiyker was. dat de kóóp man zich regelmatig met het vervalaehen van dergeiyke belastlngkaarten bezig had gehou den, tot schade voor 's lands schatkist. De koopman nam voor den politierechter een nogal onverschillige en arrogante houding aan. De officier liet zich daar allerminst door intimideeren en na hulde gebracht te hebben aan den ryksveldwachter. die zoo spoedig het kwaad in de gaten had gehad, elschte de of ficier 1 maandeh gevangenisstraf, Tóen de irecKter naar verdachten financiën indbrmeerde, bleek, dat onze koopman 17 hul- z«n in eigendom bezat. Maar hy was volgens zyn beweren toch arm, want hy zat tot zijn neus in de hypotheken. De rechter vroeg ook nog. wat hl) van den Vanmiddag omstreeks kwart voor 1 is een tot dusver onbekende man op leeftyd. die zich naar den trein begaf, op de trappen van den stationstunnel onwel geworden. De ongelukkige viel de laatste treden van de trap af en bleef in den tunnel liggen. Dr. Dykhuysen van den G G. D. kon slechts den dood constateeren. I Het stoffeiyk overschot werd naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, waarschyniyk is de man door een hartverlamming getroffen. De ingeschrevene dient zich, op straffe als by de wet bepaald, te onthouden van het aan- Nieuwe zaken: Alkmaar: Handelsondememlng „Veco”, Korte Lyoeumstraat 9, grossierden! In levensmiddelen Egmond aan Zee: S. Blok, Bergstraat 29. wln- kei in kruidenierswaren, enz. Helloo: N. D. Otter, Heerenweg F 88. handel •en reparatie In rywlelen en motoren. Noord-Scharwoude; O. Kardinaal, Dorpsstraat B88, timmermanswerkplaats en krattenmakerij Oterleek: Jb. Zwaan, Dorpsstraat Al?, tim merman en aannemer. Warmenhulzen: P. Grin, West-Frieschedijk 84, Krabbendam, winkel in manufacturen en aanverwante artikelen. Wleringen: Wed. 8. Bakker en Zonen, Voor straat 4, Den Oever, kleinhandel in rookartike^ len en brandstoffen.- i wijzigingen Alkmaar: Roomsch Katholiek Verplegings- fonds, Oudegracht 151; bestuurswyzlging. J. Bos, Lindenlaan 80, melkziyter, enz.; over gegaan aan N. Oud. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderdvyftlg gulden wordt gestraft: a. hy, die niet voldoet aan de op hem rus tende verplichting, zich aan eene keuring te onderwerpen en daartoe te verschynen op plaats en tyd, welke hem worden aangewezen; b. degene, die de in verband nvt deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf vanten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshon derd gulden wordt gestraft hy. die opeettelyk een der in het vorige lid bedoelde feiten pleegt. Ouwenhand en Bolzenhoek, Bloemendaal Staal en Dykman, Haarlemmermeer O. Hak, Amstelveen v. d. Voorder en Co., Alkmaar ■W. Kpnjngen. Nieuwer-Amstel De '7ong'\n Borst. Bergen-Baltrum Dulnmayer, Alkmaar Koorn. Alkmaar Adel, Beverwyk v. d. Pol, Helloo Aafjes, Assendelft Gebr. Nieuwenhuis, Helloo A. Wit. Alkmaar A. Moe! en Hermes. Alkmaar Joh. Mln, Bergen Henkerts, Alkmaar Rykeboer, Amersfoort Holman en Zn.. Alkmaar De gunning wordt nader bekend gemaakt. Op den ingeschrevene, die tydeiyk onge schikt is verklaard, rust de verplichting om voor den Keuringsraad te verschynen nogmaals In het jaar, volgende op dat, waarin deze uit spraak geschiedde, tenzy hy Inmiddels ge schikt of voorgoed ongeschikt of van den dienst Is uitgesloten. zy keuring wenschen, zich by den Keurings raad aan het onderzoek onderwerpen Ztf kun nen bovendien op de hiervoor aangegeven wyze met een eigenhandig geteekend verzoekschrift vragen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. 1. die een geesteiyk of een godsdlenstlg- menschllevend ambt bekleeden of tot zoodanig ambt worden opgeleid. Deze ingeschrevenen kunnen zich evenwel, indien zy dit wenschen, aan het onderzoek voor den Keuringsraad Onderwerpen. g. die als vrywilllger behoort tot de land macht uitgezonderd den vry willigen land storm tot de zeemacht of U|k de overzee- sche weermacht. w die geloofde aan verdachte, slechts Nadat Mr. Ir. van Leeuwen voor den Alk- maarschen Politierechter in een soortgeiyke zaak had betoogd, dat hei bekende formuliertje, waarop werkloozen moeten verklaren of zy al dan niet extra inkomsten hebben genoten, lang niet altyd een wettig bewysmlddcl is, wanneer een werkloozc onjuiste opgaven doet, ging Mr. A. Prins nog dieper op de kwestie van het for muliertje In. Dat deed -hy In de zaak tegen den werkloozen vlsscher Jan D. uit Egmond aan Zee, die ais steuntrekker had verzwegen, dat zyn vrouw gedurende eenlge weken had gewerkt in het Troelstra-oord en daarvoor vry behoor- lyk was betaald. Het formulier, waarop hy moeet invullen, of hy of een zyner hulsgenoo- ten tegen loon gewerkt had. was door hem. na dat zyn vrouw het had Ingevuld en met zyn naam onderteekend de man kon zeer slecht zien op het gemeentehuis Ingeleverd. Niet tegenstaande hy wist, dat de gedane opgaven onjuist waren. Inde hy het volle steun-bedrag. Een dergeiyk feit wordt geschaard onder de rubriek ..valschheid in geschrifte”, zoodat de man wegens het bedryven ven dat zware mls- dryf terecht stond, gelyk velen voor hem. Op een vraag van Mr. Prins antwoordde de heer A. B. van Thiel, ambtenaar ter secreta rie te Egmond aan Zee, dat het formulier wordt beschouwd als de offlcieele leidraad voor het doen van ultkeertngen. Dit was in een ver gadering van B. en W bepaald maar stond niet In de schrlfteiyke inatjuctir- TX öfncier achtie den wezen, ook al had de vrouw van verdachte het formulier ingevuld en geteekend; het gebeurde met instemming van verdachte, zoodat dit geen verschil in waardeerlng kon geven. De formu lieren in Egmond aan Zee worden gebruikt vol- In afwyklng met de in de vorige bekend making vastgestelde data, brengt de directeur van het Marktwezen ter algemeene kennis, dat deze markt op Zondag 5 December niet zal worden gehouden. In plaats daarvan zullen de standplaatsen reeds Woensdag 1 December kunnen worden Ingenomen. De Directeur voomoemd. oindat hij het veel beter kan. Dan zyn er nog een paar in een tyzondere techniek gemaakte werkjes van C. Wledyk en ten slotte twee olieverven van Martin Ulten- bosch. die nog zoo'n beetje werkt volgens het overwonnen standpunt van de vorige eeuw. Handweefwerk van Jet Brans uit Amsterdam luistert de tentoonstelling op. Hen, die op de hoogte willen blyven van het geen er door de Alkmaarsche schilders gedaan wordt, raden we een bezoek aan <*eze tentoon stelling aan. naren zeggen: als een bewijs. Een misdryf moet gestraft worden, maar dit len op deugdelyke gronden. Anna Paulowna: J. Grin. Benedenbuurt 14. broodbakkerij: overgegaan aan mevr de Wed H. E. GrinHooimeyer. Bergen: Elect rise he Bakkery „De Hoop", Loudelsweg 6; overgegaan aan O M. Blomme- styn. N V. Autobusdienst „Noord-Holland", Kanaal- dyk 9; bestuurswyziging. Harenkarspel: „Aurora”, Dlrkshom B 59. boek- en kruidenierswinkel; overgegaan aan P. Tysen. Den Helder: F. Scholten. Hoogstraat 53. win kel in kolon. waren en vleeschwaren; fll. ge vestigd te Den Helder, Paardenstr. 23. Schagen: Eerste Schager Grafsteenhouwery <H. J. Volten), Molenstr. C42; rechtsvorm ge- wyzigd. Zype: Jb. Kooy, K 71, 't Zand, handel In ma nufacturen, enz.; bvergegaan aan H. Koojj. Opheffingen: Schagen: J. Tysma (fa Berends Co.), Ooe- terstraat. handel in landbouw- en zulvelwerk- tulgen, electromotoren. am nameiyk eenlge wyziglng 'door ver- Ten aanzien van eiken Ingeschrevene, om trent wieh de keuringsrkad uitspraak heeft ge daan, kan by den Keuringsraad een nieuw ge neeskundig onderzoek worden aangevraagd: a. door den ingeschrevene, wlen de uitspraak geldt,-of diens wetteiyken vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor de zelfde gemeen te en voor de zelfde lichting Ingeschreven per sonen of hun wetteiyken vertegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aannemelijke in het verzbekschrlft ontschreven gronden en ulteriyk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld, zyn lodelevertl by den Burgemeester der ge: meenteJ waar de ingeschrevene, wlen de uit spraak geldt, voor den dienstplicht ingeschre ven is. Verzchynt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, ln- dlen zy is gedaan door den ingeschrevene, wlen de uitspraak geldt, of door zyn wettelyken ver tegenwoordiger, als vervallen beschouwd, behou dens de door de Kroon vast te stellen uitzon deringen. Indien het vanwege den herkeurings raad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hébben, wordt de ingeschrevene voor ge schikt gehouden. De voorzitter van den keuringsraad verza melt tydens de zitting gegevens omtrent de in- deeling. De Ingeschrevenen hebben by de keuring de gelegenheid hunne wenschen met betrekking tot de iniyving. het garnizoen en het tydvak van iniyvlng kenbaar te maken. De ingeschrevene kan den voorzitter een schrlfteiyke verklaring ter hand stellen, ten be- wyze, dat hy -voor eenig vak of eenlgen arbeid byzondere geschiktheid bezit. Hy, die in het bezit is van een rybewjjs A (voor chauffeur) of/en rybewjjs B (voor motorryder) wordt ver zocht dit bewys, deze bewyzen mede te brengen. Met de wenschen kan evenwel slechts reke ning worden gehouden voor zoover de dienst belangen het toelaten. zy, die niet in deze gemeente of in de on- mlddeliyke nabyheid woonachtig zyn of ver- biyven, kunnen zich elders aan de keuring on derwerpen. Daartoe richten zy zoo mogeiyk per omgaan de onder opgave o.m van naam, voornamen, geboortedatum, gemeente van inschryving en volledig adres (straat en huisnummer) een ver zoek, op ongezegeld papier aan den voorzitter van den Keuringsraad, Alkmaar, welk verzoek by den Burgemeester kan worden IngedieAd. Voor den Keuringsraad behoeven niet te ver schynen de ingeschrevenen: a. die zyn opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht; b. die doen biyken door ziekte of gebreken tot die verschyning buiten staat te zyn en niet zyn opgenomen in een gesticht als onder a. be doeld. De hier bedoelde personen geven hiervan tijdig kennis aan den voorzitter Vin den Keu ringsraad of aan den' Burgemeester; zy worden onderzocht op de plaats, waar zy zich bevinden, mits deze binnen het Ryk gelegen is; zy zyn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwer pen. Het onderzoek geschiedt door een door den voorzitter van den Keuringsraad aan te wyzen geneeskundige. c. die zyn opgenomen in een ryksopvoedings- gestlcht, een tuchtschool, een gevangenis of een ry ks werkinrichting Voor het onderzoek van deze categorie .van Ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder b gemeld. d. die hun beroep maken van de buitenland- Sche zeevaart of van de zeevlsscherij buitens lands. Deze Ingeschrevenen kunnen, zoo zu keuring wenschen, zich voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zy geen ge bruik hebben gemaakt van de gelegenheid om tot en met 13 November 1937 een dergelyk on derzoek te ondergaan vanwege den garnizoens commandant in een garnizoen of den comman dant der afdeeling mariniers te Rotterdam. e. die langer dan een maand in het buiten-: land verbiyven in een plaats, welke meer dan 15 KM. van de Nederlandsche grens is gele gen. Deze ingesclfrevenen kunnen niettemin zoo Na vyftien borrels naar binnen geslagen te hebben, werd de arbeider Adrlaan 8. uit H.H Waard toch wat rebelach, hy sloeg in het café van mejuffrouw E. van Houten te Barslnger- hom talloose glaasjes kort en klein, alsmede nog tal van andere breekbare voorwerpen om tenslotte zijn vernielzucht te koelen op de warme kachelpyp. waar ook weinig van heel bleef. Nu hy voor den politierechter stond was de slokjesliefhebber een heel bedaard man, die zelfs vriéndelijk naar de waardin keek, toen die vertelde, dat hy na die vyftien borrels nog niet eens echt dronken was. (Hoeveel heeft hy er dan noodig?) en dat hy de kapotte spullen nog niet had vergoed. ■Adriaen hae-»ta vioh te portalten, dat hij als» nog tot schade vefgoedlhg bereid was, maar hjj had eerder zyn goeden wil moeten toonen, dan was hst wellicht op het vonnis van goeden in vloed geweest. Hy werd nu, overeenkomstig den eiseh, tot f 35-— of 15 dagen veroordeeld. Voer een tentoonstelling, welke tot Kerstmis in de Wico-Studlo (Koningstraat) wordt gehou den. Is het werk van een aantal min of meer bekende Alkmaarsche amateurachtlders byeen- gebracht. De voornaamste plaats onder hen wordt dezen keer ingenomen door den nog ge heel onbekenden D Oudes, wiens werk op den beschouwer een merkwaardlgen indruk maakt, riet alleen omdat het afwykt van hetgeen ge- woonlijk In Alkmaar geproduceerd wordt, maar ook om de vreemde geestesgesteldheid, welke er uit spreekt. De verschillende klein doekjes, die een wat ongelukkige omltfstlg hebben en de serie cartons van hetzelfde formaat, geven alle beelden uit een door den schilder gefantaseer de en met een byzonder soort grappigheid ge ïnjecteerde wereld, waarin menseben van tameiyk wanstaltig voorkomen allerlei wekkende dingen doen of op z'n minst In carlcaturaal aandoende houding zyn geplaatst Dit werk heeft geen wezeniyke waarde en het is zelfs jammer, dat de schilder zoo hardnekkig In zyn wat verwrongen droomwereld blyft ver toeven, maar aan den anderen kant kunnen zekere kwaliteiten niet worden ontkend. Oudes geeft biyk van gevoel voor compositie en kleur, al slaagt hy. ook wat dat betreft, niet altyd, en van een zekere oorspronkeiykhetd. Dit laat ste geldt niet voor zyn techniek, vant die wekt remlnisenties op aan Van Gogh Ook zijn weer gave van het gebaar Is loffelyk We gelooven, dat Oudes. wanneer hy de zaken serieus aan pakt en bedenkt, dat schilderen nog wat an-* ders Is dan vlotte illustratie maken by vertelsel over een fagtastlsch wereldje, nog wel eens wat kan bereiken. De anderen zyn R. Bankert, die een aantal teekeningen van boomen laat zien, waaruit biykt. dat h(j de teekenstift niet zonder routine hanteert; Klaas Koertot. die aanwezig Is met een paar werken van de laatste K.Z O.D.-ten- toonstelUng, met welke werken hy ook bewy zen geeft aanleg te hebben; Jan van Dok, van wlen wy onlangs ook reeds melding maakten en Jan Plas, die met twee minder gelukkige land schapjes voor den deg komt Dit is jammer. wy d* ie Maandagavond- denr een ^teno aangifte gedaan, dat zy by het doen van in- kóopen by het magazyn Kofa haar handtasch met geld en een rywtelplaatje by vergissing in eon andere fletatasch heeft gedaan, waardoor zy deze nu vermist. Haar fieta had zy in da hal ■-*—- toOSt den opzet tot misïiedlng be- Na - - - - - aangehaald te hebben, welke gemeente de za ken in dit opaicht nu uitstekend voor elkaar heeft, evenals Amsterdam, vroeg pleiter vrij spraak en schrifteiyk vonnis. De officier voelde er in zyn repliek wel voor omdat de in onze ---maar ook omdat het inbinden en bewaren zóó wel heel moeiiyk wordt. Intusschen. de tnhoud biyft belangwekkend, en ter gelegenertyd zullen wy er nog wel stof in vinden voor een enkele nabeschouwing. --J --UiVVUClUtli, dat allen lof verdiende. Byzonder goed op dreef was Daan Pool in zyn West Frieacbe genre waarby het applaus soms tot een ovatie aan groeide. M Voor en na de pauze trad de heer Moretti op als goochelaar, waarmede hy succes had: verschillende zeer geslaagde trucs brachten de juiste variatie in het projamm» Al met al een programma waarvan echt werd genoten. Speciale vermelding verdienen de schit terende tooneelaankleedlng en verlichting door den beer Daan Pool zelf verzorgd. De slager Willem K. uit Behagen had op ze keren dag bezoek gehad van den commies A. Proper, die toezicht moest uitoefenen in het belang van de accynzen op geslacht vee. Om niet geheel duldelyke redenen kregen de hee- ren-verschil van meenlng en In zyn drift flap te de slager er uit: ,Jk dacht dat je een com mies was, je bent geen mensch, je bent een sI" Dat mocht natuuriyk niet en daarom stond de slager terecht wegens beleediging van zen amb tenaar In functie. De man erkende ruiterlyk en zei, dat hy zich had laten gaan. De officier eischte f 25.— of 15 dagen. De rechter: Dat is niet veel voor iemand die er goed by zit, wel? Verdachte: Ik bep maar een broodvechter, die vechten moet om er te komen. Rechter ïl Och kom. vechten doen ze in Chi na. maar niet in Schagen. Het vonnis was toch billy k: f 15.— erf 10 dagen. „Ik dank u zeer” zei de veroordeelde met een vrlendeiyk gezicht. - Zoo zyn ze niet allemaal. Men schrijft ons: 27 Nov. 1912 werd opgericht de Damesafdee- Ung van „TurniusV en 27 Nov. 1937 werd dit 25-jarig bestaan In Intletnen kring feesteiyk ^terdacht in de groote zaal van de Harmonie. Toen om ruim 8 uur de voorzitter van „Tum- lust" woorden van welkom sprak tot de aan wezigen. was de zaal vrijwel geheel bezet met leden en genoodigden. waaronder verschillen de oprichters van de Damesafdeellng en oud- bestuursleden van Tumlust uit 1912. Als voornaamste bijzonderheid uit de opening vMt te vermelden dat aan de heeren J. J Poll, S. Budding, C. J. Hablechs, Co de Vries en H. Wiersma het eerespeldje van het K. N. G. V. werd uitgereikt, voor hun 25 Jaren trouwen dienst by de vereenlglng Turnlust. Dat de heer Poll, directeur van Turnlust er zonder meer niet afkwam, was natuuriyk mede in verband dat hy ook juist 25 jaar leider van Turnlust was geweest. Hem werd namens alle leden en adspirantleden een volledig uitgerust rywiel aangeboden, terwyi mevrouw Poll bloe men ontving. Nadat de heer Poli, zichtbaar onder den indruk voor deze harteiyke attentie woorden van dank had gesproken gaf de voorzitter vrijheid van handelen aan de heeren Daan Pool. Tommy Bouman, Emil Moretti en Johnny Black and hls Boys. Daan Pool opende met „van Pool tot Pool", een aaneenschakeling van geestige en meer serieuze voordrachten en liedjes, waarna Daan en Tommy een non stop programma uitvoerden, gens de aanwijzingen van een mlnisterieele cir culaire. hetgeen spr. voldoende achtte. Spr. •lachte 1 maand gevangenisstraf. Mr. A. Prins, de verdediger, voerde als groot ste beswaar asm, dat de briefjes, als de gemel de, tot bewijs moeten dienen. Volgens een ar-, rest van den Hoogen Raad die den gemeenten reeds veel vrijheid toekende, mogen die briefjes als bewys voor uitkeerlng van steun dus ook als bewijs voor valschheid in geschrifte al leen gebruikt worden, wanneer een administra tief gezag, in dit geval b.v. B. en W. van een gemeente, het daartoe bestemt. Van rechtsgeleerde zyde Is tegen de In vele gemeenten gevolgde werkwyze veel bezwaar ge rezen. Men kan van de gemeenteiyke overheid eischen, dat de zaken In orde zyn en in Eg mond asui Zee en ook in Alkmaar, aldus pleiter zyn ze dat niet. De geheele steunregeling is gebaseerd op cir culaires van den Minister van ‘Sociale Zaken en nu is het zoo. dat mlnisterieele circulaires geen bindende en wettelyke voorschriften zyn, al zyn er verschillende sancties aan verbonden. Ze zijn slechts vingerwyzlngen voor gemeenten, hoe in verschillende gevallen gehandeld moet worden- Het is de taak van B. en W. officieel te be palen en dit schrlfteiyk in een Instructie vast te leggen, dat bet formulier betreffende de ge- zlnslnkomsten strekt tot bewys en leidraad voor steun-uitkeering. Eerst dan is het gebruik en bet Invullen van het formulier wettelyk voor schrift. Is een werklooze dan oneeriyk by het invullen, dan kan tegen hem strafrechteriyk worden opgetreden. Het gaat niet aan dat men zegt, zooals in dit geval: er is eens een vergadering geweest, waarin de bedoeling van het formuliertje is bepaald. Er moet een schrlfteiyke instructie, een wettelyke bepaling zyn en die Is er In Eg mond aan Zee niet. Men laat daar de ambte- wy beschouwen het formulier Reeds op 20 September had de Urker vis- schersknecht Albert van U. terecht gestaan, om dat hy als ondersteunde van de Zuiderzee-steun- regellng niet al zyn Inkomsten had opgegeven en zoodoende onrechtmatig te veel steun had genoten. Verdachte verklaarde toon het ging om een bedrag van f 130.-dat hy niet te weinig had opgegeven, omdat hy gerechtigd was f 3.— per week aan slytage van kleedlng en een bedrag aan pufgeld (opbrengst van onder- maatsche visch, welke niet aan den afslag ver handeld wordt) er af te trekken. De zaak werd toen aangehouden voor het hooren van een deskundige, nJ. Mr. J. H. Ale va, inspecteur der Zuderzoe-Steunwet, die nu verklaarde, dat verdachte geen slytage en geen pufgeld had mogen aftrekken. De heer J. Bakker, voorzitter van de knech- tenvereeniging, die volgens verdachte op een vergadering zou hebben gezegd, dat hy die be dragen wel in mindering van zyn officieele in komsten mocht brengen, ontkende dit laatste ten stelligste. De officier elschte nu 1 maand gevangenis straf, waar de rechter, eenige goede trouw by veertien dagen van maakte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 22