en N Raad van van Dienstplicht en de groote gezinnen MIJNHARDTJES” 1 Afgevaardigden „St. Raphaël” De werkloosheid van I fORI ESSEN Het ongeluk den Prins EEN LIBERALE ARBEIDERSBOND •^VLISCO DE OUDSTE ZOON VRIJ Kerkelijk leven BIJEENKOMST TE UTRECHT DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 VECHTPARTIJ TE OSS VUURW APENWET 1919 NAAR DE MISSIE De begrooting J. Pastoor Thomann De volgorde van de verrichtingen De belangen van het groote gezin Na het auto-ongeluk te Nederweert Een onvoorzichtige zweefvlieger De gebeurtenissen te Heede Betreffende wet in het Staatsblad verschenen Zonder valscherm en de be- noodigde instrumenten de wolken in In de eerste helft van November iets gestegen, doch lager dan het vorige jaar Het kerkhof wordt door agenten bewaakt Een gebed voor Prins Bernhard Drie Limburgsche gemeenten in rouw Hartelyk medeleven van den Haagschen gemeenteraad DE NATURALISATIE VAN DEN PRINS - De toestand van de organisatie is niet onbevredigend, al dient de teruggang van het ledental te wor den gestuit (wUiJHAap/) (wUiJHAaq) Slachtoffer* van de „Specht”-ramp Landbouwer met een mes ernstig gewond Hoofdpijn - Kiespijn - "Zenuwpijnen Rheumatische pijnen -Spit-Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep Welke regelingen de regeering zich denkt voor gezinnen met meer dan zes kinderen en by overschrijding van de rform De Hertog Hendrik te Ponta Delgada Veel Sinterklazen, één voorkeur: Vlisco voor Overhemden! De per fecte combinatie van alle goeds en alle prettigs. In dragen en in duur zaamheid, in pasvorm en in prijs het ideale overhemd aller mannen! - - L - MUJrl MUJHA1 y Begrafenis der slachtoffers I de de i 4 DE NAAM ZEGT ALLES Mocht echter te eenlger tijd overschrijding noodlg blijken, dan zou de regeering dit bulten toepassing willen laten voor de groot ste gezinnen, in dien zin, dat bv. in de eer ste plaats vrü blijven de gezinnen met meer dan 10 kinderen, met 9 kinderen, en zoo verder. Bij den aanvang van de vergadering van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester De Monchy, Maandag de volgende woorden gesproken: Ook de gepenslonneerden hebben alle belang by een sterke vakorganisatie. Vooral nu de regeerlng te kennen heeft ge geven. dat de korting op de Indische pensioenen op het punt staat ingetrokken te worden, moet het geheele spoorwegpersoneel in beweging ko men, wat alleen vruchtbaar kan geschieden, als de erkende organisaties de actie lelden. IN TROMMELS VAN F 1.50 DOOSJES VAN F 0.75 en F 0.45 Voor de lichting 1939 zal dit maximum geen moeilijkheid geven. By deze lichting kan het getal,van 3 dienstplichtigen, uit eenzelfde ge zin voortkomend, worden bereikt, doch over schreden zal het niet wojden. Voor de lichting 1940 en vermoedelijk ook nog voor enkele latere lichtingen zijn zoodanige overschotten te wachten, dat ook daarby zoo goed als zeker een overschrijding van bedoelde norm zich niet zal voordoen. ken zij als capltulant hebben gediend en met den uitslag van het afgelegde examen. By de aanneming van de thans in tydeiyken dienst zynde reserve-officleren is uiteraard in de eerste plaats gelet op de beoordeelingen van de belanghebbenden. De vraag, of niet in de wet moet worden opgenomen, dat na vijf jaren het contingent rond 4600 man minder zal bedragen dan 32.000, kan door de regeerlng niet bevesti gend worden beantwoorxj. Aangeteekend wordt, dat de verjonging van het veldleger voordeelen biedt van militairen en van socialen aard. In de nota naar aanleiding van het verslag der TWeede Kamer omtrent de wyziglng Dienst plichtwet zegt de regeerlng: Daar een zekere tyd gevorderd wordt voor het opbouwen van een organisatie, zal er in moeten worden berust, dat eerst van April 1939 af steeds een troepenmacht van de door de regeerlng noodlg geachte sterkte en geoefendheid beschikbaar is. In afwachting daarvan zal moeten worden volstaan met de reeds genomen maatregelen tot beveili ging. •n be- de 4 De Zeereei w. heer Thomann. em.-pastoor van Lisse. thans verblijvende in het ziekenhuis „St Joannes de Deo" te Haarlem is van de H. H Sacramenten der Stervenden voorzien. Zijn toe stand is ernstig. Maandag begon in de Handelsbeurs te Utrecht de vergadering van den Raad van Afgevaardigden van „St. Raphael”, de RK. organisatie van spoor- en tramwegperso neel. -In afjn openingsrede heeft de Bondsvoorzitter, de heer L. H Wigman, uit Amersfoort, aller eerst het overleden lid der directie van de Ned. Spoorwegen, ir. Van Dijk, herdacht, voor wiens zielerust ter vergadering werd gebeden. Spr. belichtte vooral de verdiensten van den heer Van Dijk voor personeelsaangelegenheden en getuigde, dat hij voor de belangen van bet personeel steeds een gewillig oor had, iuistplichtige in aanmerking ■rden weggewerkt, wordt op- De minister van Justitie heeft voorloopig op geschort het voorschrift betreffende het hantee- ren van slachtapparaten (toepassing Vuurwa- penwet 1919), aangezien van verschillende zy- den ernstige bezwaren zyn gerezen tegen de toepassing van het voorschrift Verschenen is een Staatsblad, waarin opge nomen is de wet van 24 November 1936 hou dende naturalisatie van Z. D. H. Prins Bern- hard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Blesterfeld en regeling van eenlge gevolgen dier naturalisatie. Overgaande tot bespreking van het werk van de organisatie, noemde spr. den toe stand niet onbevredigend, al zal de terug gang van het ledental gestuit dienen te warden. Van deze 469.800 verzekerden was in ge noemde week de geheele week weVkloos 24,1 pet. (in de vorige verslagweek, 25 t/m. 30 Oct. 1937, was het percentage 23,1). In verband met de herkiezing van de aan de beurt van aftreden zynde bestuursleden, onder wie de voorzitter, bracht de heer H. C. J Ve- nings aan de vergadering dank voor het ge stelde vertrouwen. Er waren geen tegencandl- daten gesteld. By de behandeling van de begrooting werd de wenscheiykheld betoogd van een uniforme contributie voor de Standsorganlsatie. Het vraagstuk is reeds meermalen aan de orde ge weest en gestreefd wordt naar een oplossing. Na bespreking bleef de contributie, zooals ze vastgesteld is voor de gepenslonneerden. onge wijzigd. Besloten werd, thans voor het eerst een be drag van ƒ200 op de begrooting uit te trekken als subsidie voor het „Kanunnik Van Schaik- fonds”. De begrooting werd goedgekeurd met een to taalbedrag van 86 723,20. Met meerderheid van stemmen werd besloten, in 1938 den Bondsdag te Eindhoven te houden. De vergadering van den Raad van Af gevaat- au ui weedea gehouden- in werd overgegaan tot behandeling van diverse wUziginqgn van statuten en huishoude lijk reglement. De heer Nlvard waarschuwde ernstig, niet al te makkeiyk te spreken over geldelijke zaken, fondsen e.d. Een fonds, dat zich zelf niet kan bedruipen, zou een nekslag kunnen beteekenen voor een vakvereenigtng. Hierop werd de vergadering verdaagd. By het werk voor de tot stand koming van Bet Reglement Dienstvoorwaarden, dat 1 Octo ber 1938 van kracht zal worden, moeten in het bijzonder de belangen van het groote gezin be-> jiartlgd worden. De toestand van het personeel der laagste loonschalen en van de groote gezinnen vraagt dringend voorziening. Het is niet billijk, de noodzakelijke verbete ringen op het motief „slechte bedryfsuitkom- steri’ af te wyzen, evenmin als de gerechtvaar digde verlangens en wenschen inzake de dienst en rusttijden om deze reden onvervuld te laten Te betreuren b bet, dat Jooen. bü het ministerie van Sociale Zaken-geen aanleiding hééft'gevön-' den om evenals voor andere bedrijven een onderzoek voor te bereiden, in hoeverre de i spoorwegen er toe kunnen bijdragen den geesel der werkloosheid te bestrijden en te verminde- i ren. i Door de rationalisatie by de Spoorwegen Is de taak van do vakorganisatie belangrijk uitge breid. Het zal den raadsleden vermoedeiyk wel reeds bekend zyn, dat Z. K H. Prins Bern- hard hedenochtend aan de grens van Am sterdam een ernstig auto-ongeluk heeft ge had en met een lichte herschenschudding in een ziekeninrichting is opgenomen. Ik mag uw gewone agenda niet aan de orde stellen, alvorens van deze plaats, naar ik vertrouw uit U aller naam, de hoop te hebben uitgesproken, dat de Prins voor de Koninkiyke Familie, aan welke hy zooveel zonneschyn heeft gebracht en voor ons volk, dat hem reeds in zijn hart heeft op genomen, gespaard moge blijven, en spoe dig, geheel hersteld, moge terugkeeren naar zyn vrouw, die In de komende gewichtige weken zyn byzyn en zyn steun zoo noode zou missen. Ik moge U voorstellen, dat de raad in dezen geest telegrammen aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zende. In de aula stonden drie kisten, gedekt met de Nederlandsche driekleur en een overvloed van bloemen, waaromheen de familieleden en tal van vrienden en collega's der omgekomen vliegers zich hadden geschaard. De K. L. M. was vertegenwoordigd door den directeur, den heer A. Plesman. terwyl de heer Fengler na mens de Deutsche Lufthansa en de heer Mar- tinoff namens de Air France aanwezig waren Voorts was de K. N. I. L. M. vertegenwoordigd door den heer Nieuwenhuls, die ook een krans op het graf had neergelegd. ....en natuurlijk ook zo’n mooie trommel heerlijke CARRO’S Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslagweek van de maand No vember in de laatste jaren a.v.: 1934 25.8, 1935 29,4 1936 29,0, 1937 24.1. By de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 November 1937 in totaal 376.339 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 353.781 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 357.761 werkloos, onder wie 341.115 man nen. Biykens een opgave van den directeur-gene- raal van werkverschaffing en steunverleening waren einde September 1937, 40.616 arbeiders geplaatst by een werkverschaffing. De werkzaamheden werden even onder broken voor een medcdeeling over den toe stand van Z. K. H. Prins Bemhard. Er wer den een Onze Vader en een Weesgegroet voor den patiënt gebeden. De mededeeling, door den voorzitter ge daan. maakte op allen een diepen Indruk. De drie slachtoffers van het droevig auto-ongeluk zijn Zaterdag onderscheiden- lijk te Heythuysen. Posterholt en LeveroU ter aarde besteld. Behalve op deze wyze, zal ook in ander op zicht aan de belangen van de groote gezin nen worden tegemoet gekomen, door uit te gaan van een bepaalde norm voor het getal zoons, dat uit elk gezin zal moeten dienen. Aanne mende, dat dit getal op drie kan worden ge steld, zal dan het groote gezin evenveel voor den dienst afstaan als het kleine gezin, doch verhoudingsgewyze minder. De groote schom melingen in het getal ingeschrevenen en in het afkeuringspercentage zyn oorzaak, dat niet by voorbaat kan worden gezegd, dat van de ze norm nimmer zal behoeven te worden af geweken, doch wel bestaat er grond voor de verwachting, dat deze norm „voorshands" als maximum zal kunnen gelden. Ten aanzien van de vraag op welke wyze het „overschot" aan personen, die voor bestem ming tot gewoon di< komen, dient te worBen weggewerkt, wordt op gemerkt, dat, waar in de memorie .van ant woord de belangen van de weermacht en die van de gezinnen naast elkaar werden «enoemd, hierby de bedoeling voorzat om ook beide soor ten van belangen naast elkaar in de regeling te betrekken. Wat de groote gezinnen betreft, stelt de re geerlng zich op het standpunt, dat de druk, welken de dlenstplcht op deze gezinnen legt, niet alleen zyn uitdrukking vindt in Iget g t a zonen, dat tot dienstvervulling wordt geroepen, maar ook en zelfs meer nog in de vraag, wel ke zoons dit zyn. zoo hoog, dat de mannen elkander te lyf gin gen. Plotseling-trok v. N. een mes en bracht zyn tegenstander eenige diepe steken toe. Een der steken waa ernstig aangekomen, daar de pols slagader van het slachtoffer was geraakt. Toen v. N. zag, wat hy had gedaan, nam hy yilngs de vlucht en wist in de duisternis te ontkomen. De metgezellen van B. droegen het hevig bloedende slachtoffer een naburige wo ning binnen, waar geneeskundige hulp werd verleend. De toestand van den getroffene is zorgiyk. Inmiddels stelden ryks- en gemeente politie. onder leiding van burgemeester Offer mans te Heesch, een uitgebreid onderzoek in. dat tot aanhouding van den dader leidde. De 33-jarige V. N. werd onder het gemeentehuis te Heesch opgesloten en aal Woensdag voor den Officier van Justitie te •Z-Hertogenbosch wor den' geleld. By zulk een stelsel zal het nauweiyks kunnen voorkomen, dat uit de grootste gezinnen meer dan de helft der zonen tot gewoon dienstplich tige zouworden bestemd. De volgorde, waarin de verschillende verrich tingen. op het overschot betrekking hebbende, zullen geschieden, heeft de regeerlng zich als volgt gedacht: 1. Voor anderen komen tot de lichting te be boeren de goedgekeurden, die het zelf begeeren, voor zoover de ouders er mede instemmen. 2. Van de overige goedgekeurden worden vrij gesteld de oudste zoons uit de groote gezinnen. 3. Van de overbiyvenden worden vrijgesteld de duldeiyk mlndergeschlkten. 4. Van de dan nog overbiyvenden worden vrijgesteld de zoons uit de gezinnen, uit welke reeds 3 hebben gediend, waarby, indien niet al deze gezinnen in den maatregel kunnen worden betrokken, de grootere voorgaan by de minder groote. De aanneming van deze adspirant-beroeps- officleren is uiteraard voor een groot deel af- hankeiyk van het aantal geschikte gegadigden. Is dat aantal grooter dan het aantal open te stellen plaatsen, dan zullen, aan de hand van de beoordeelingen van de reserve-officleren. de meest geschlkten worden uitgezócht. Het ligt in het voornemen by het in opleiding nemen van deze reserve-officleren voornamelijk zin, dat de ouderen het eerst voor den applica- tle-cursus in aanmerking komen. Van de dienstplichtige onderofficieren zullen alleen voor overgang in actleven dienst in aan merking komen, degenen, die ten volle aan de eischen voor beroepssergeant voldoen. De volg orde zal voorts worden bepaald, voomameiyk rekening houdencfc met den tyd, gedurende wel- De bestuurder, de heer J. van der M. bleef daarby ongedeerd. De heer van der M. verklaar de by dit nader onderzoek, dat hy te ongeveer 12 uur was opgestegen, opgesleept door een mo torvliegtuig. Van te voren had hy gevraagd of er een valscherm-ter beschikking waa, doch daarop beeft hy een ontkennend antwoord ont vangen. Op een vraag van den voorzitter, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, antwoordde de heer van der M., dat hy wist, dat een inzittende van een zweefvliegtuig in het bezit moet zyn van een deugdeiyk valscherm en dat hy willens en we tens de reglementen heeft overtreden. Voorts verklaarde de heer van- der M, dat er dien dag veel wolken waren, doch dat hy, ge zien zyn ervaringen op vorige vluchten, van meening was, dat hy voldoende kon bllndvlie- gen. Het toestel was echter niet voorzien van de noodige instrumenten voor bllndvllegen en hy erkende thans dan ook, dat hy zeer on voorzichtig heeft gehandeld om door de wol ken te vliegen. Als deskundige werd gehoord ir. A. O. von Baumhauer, ingenieur by den luchtvaartdienst. Deze noemde het niet verantwoord zonder val scherm de lucht in te gaan, ten eerste omdat het tegen de voorschriften is en voorts met het oog qp het risico. Ook noemde hy het opzette- Ujk bllndvllegen zonder Instrumenten gevaar lijk en tegen de goede gewoonte van de meeste vliegers. Er kan volgens den heer von Baum- bauer zonder stabulo (vast horizontaal staart- De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 8 t/m. 13 Nov. 1937 by gesubsidieerde vereenlglngen met werk- loozenkas waren aangesloten 469.800 personen (landarbeiders met>73.700 leden zyn hieronder niet begrepen). Op den Ryksstraatweg 's-Hertogenbosch Grave, onder de gemeente Oss, heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag een hevige vechtparty voorgedaan, waarby een jeugdige landbouwer ernstig werd gewond. Een aantal jongelieden uit Heesch by Oss, dat den avond in een café langs den rijksweg had doorgebracht, keerde omstreeks middernacht eenlgszlns beschonken huiswaarts. Onderweg ontstond een woordenwisseling tusschen twee van hen, zekeren W. v. N. en B. De twist liep Pastoor Boymans droeg eerst een plechtige H. Requiemmis op, na afloop waarvan de overledene door leden van diverse vereenlgin gen met rouw omfloerste vaandels en onder treurmuziek ten grave werd gedragen. Z. H. Exc. Mgr. O. Lemmens heeft de familie persoon! yk gecondoleerd. Te Posterholt is het stoffelyk overschot van Rector Wevers onder zeer groote belangstelling van bevolking en autoriteiten aan den schoot der aarde toevertrouwd. Hier droeg deken Rhoen de plechtige H. Requiemmis op en hield tevens de lykrede. Deze H. Mis werd bygewoond door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens. Ook de parochianen van Leveroy waren Za terdag in groeten getale aanwezig by de begra fenis van hun overleden herder, pastoor P. de Fauwe. Deken Boeren uit Weert celebreerde hier de plechtige Requiem-Mis. waarby eveneens vele wereldiyke en geestelyke autoriteiten aanwezig waren. Koker 12 cachet» 50 et 2 stvks 10 èt Bij Apoih. on Drogisten. Onder groote belangstelling van Tweede-Ka- merleden en leden van Prov. Staten en van vele geestelyke autoriteiten is te Heythuysen begraven het stoffelyk overschot van den heer Kessels, lid van de Prov. Staten van Limburg en hoofdbestuurslld van den L.L.T.B. Op 2 December a s zullen Fr. Rupertus Voets I en Fr. Christoffel Klyberg. van de Fraters van I O. L. Vrouw Moeder van -Barmhartigheid, bel- I den uit Tilburg, na een half jaar verbiyf in het 1 Moederland, naar de Missie van Celebes terug- 1 keeren. De reis gaat via Genua per s.s. .Johan I de Witt”. Fr. Eusebius Janssen uit Loon-op-Zand sal I om gezondheidsredenen op medisch adviea, na '1 24-Jarlgen arbeid in de Missie van Suriname, epatrieeren. Hy is 15 November per SA. ..Cot- tlca" uit Paramaribo vertrokken en arriveert 1 December te Amsterdam. I Op 10 December vertrekt Fr. Canutus Ze- bregts, hoofd der Mulo-school te Wiyemstad, 1 per s.s. .Simon Bolivar”, weder naar Curasao.' I Met hem gaan naar dezelfde missie de twee nieuwe missionarissen Fr. Auxentlus Somers en Fr Evarist Ketelaars, allen geboortig van Tilburg. Op denzclfden dag vertrokken per as.. „Cot- ica” de Curacaoers Fr. Romualdus Bogaers en Fr. Thomas van Riel, die de terugreis maken over Suriname. Ook deze twee missionarissen zUn uit Tilburg afkomstig. Met hen vertrekt ook een nieuwe mis.lnn.ri. die voor Suriname b—tamd-X bJ, w. UMwirtm-- - uit Amsterdam. Personen uit Denekamp, die Zondag pel zoek brachten aan Heede. bevestigen, dat meisjes, die zeggen een verschynlng te; hebben gezien, nog steeds in het gesticht te dbttingen verbiyven. De moeders der kinderen zyn ook te Gottingen; zy worden af en toe by de kinde ren toegelaten. Te Heede zyn de kerk en het kerkhof af gezet door Schupo's. Alleen ingezetenen hebben toe gang; op vreemdelingen wordt gelet. Streng wordt opgetreden, om alle bezoekers tegen te houden op eenigen afstand van de plaats. Door list of langs omwegen gelukt bet sommigen echter het dorp te bereiken. De bevolking is overtuigd van de echtheid der verschynlng en vol verontwaardiging over genomen politie-maatregelen. Maandagmorgen om half elf is het stoffelyk overschot van drie leden der bemanning van het op 6 October j.l. by Palembang veronge lukte K. L. M.-vliegtuig 8i>echt. den gezag voerder F. M. Stork, den werktuigkundige J. J. Ruben en den marconist J. J. Stodieck. op de bgraafplaats Zorgvlied ter aarde besteld. In het departement van Waterstaat heeft de Raad voor de Luchtvaart Maandagmiddag een nader onderzoek ingesteld naar het ongeval met het zweefvliegtuig PH-61, dat op 9 Juli van dit jaar tijdens een vlucht is beschadigd. -j—at er ook nu nog tal van liberale 1 werkgevers zijn In dezen tijd van economische ontwrichting en so cialen nood, zal wel niemand verwonde ring baren. Wonderlijker echter is, dat er nog zooveel liberale werknemers zijn, dat het de moeite zou loonen er een specialen bond voor op te richten. Toch schijnt dit het geval te zijn, want, naar „Het Liberale Weekblad” bericht, werd op 9 October JJ. de Bond van Liberale Werknemers opgericht. De bedoeling is, de werknemers in een op liberalen grond slag staande organisatie te vereenigen. Oezien van het orthodox liberale hyper- indlvidualistische standpunt, dat ieder een zichzelf maar moet helpen in den strijd om een menschwaardig bestaan, is dit een Inconsequentie, iHSar evenals de sociaal-democraten zijn de liberalen onder den druk van de veranderde om standigheden aan het evolueeren tegen hun oorspronkelijke principes in. In den oproep, die voor dezen Bond werd gepu bliceerd, wordt erkend, dat onze maat schappij wordt beheerscht door organi saties en gezegd, dat op staatkundig ge bied geen personen, maar organisaties den loop der politieke gebeurtenissen be palen, terwijl op economisch gebied de arbeidersorganisaties een steeds grootere red spelen. De bond heeft dus een poli tiek en economisch liberaal doel. Hij wil de vakbelangen In organisatorisch verband behartigen, omdat voor den enkeling deze taak te zwaar is geworden. Een late ontdekking, die door de niet- liberalen veel eerder werd gedaan, om dat zij. toen de liberalen het nog te ver tellen hadden, ter wille van lijfs- en levensbehoud gedwongen werden zich te vereenigen tegen de leer en de practlj- ken van het liberale „laissez faire, laissez aller”, waarbij het economisch zwakke individu weerloos werd overgeleverd aan de willekeur van den economisch ster kere. ƒ7 Hr- .Hertog Hendrik”, onder bevel van kapltein-lultenant ter zee L. F. Klaassen, is op 27 November te Ponta Delgada aangekoensn. De raad, die deze woorden staande aanhoor de, hechtte, nadat de telegrammen waren voor gelezen, zonder hoofdelyke stemming hieraan zyn goedkeuring. Het telegram aan H.M de Koningin luidt: ,X>e raad der gemeente ’s-Gravenhage. met groot leedwezen vernomen hebbende van het ongeval, dat aan Z.K.H. Prins Bernhard Is overkomen, verzoeke Uwer Majesteit wel te wil len aanvaarden de eerbiedige verzekering van zyn oprechte deelneming In Hare gevoelens en bidt Uwer Majesteit toe, dat Z.K.H. met Godes hulp door spoedig herstel gespaard moge biy- ven voor het Konlnkiyk Huls en het Neder landsche volk". En nu is by de regeering de mee ning gerijpt, dat de groote gezinnen veelal het zwaarst worden -getroffen, wanneer de oudste zoon voor een aantal maanden aan het gezin wordt onttrokken. Daarom acht de regeering het voor de groote gezinnen een belang van de eerste orde, dat de oudste zoon vry bljjfL Voor de groote gezinnen byv. gezinnen met meer dan 6 kinderen (ook dochters medegerekend) zou de regeering den oudsten zoon buiten oproeping willen laten. De heer Plesman herdacht de drie omge komen vliegers gezamenlyk, omdat het ook de wensch der familie was dat zy geza menlyk In vaderlandschen bodem zouden rusten. Van hen had hy niets dan goeds te herdenken, alle drie leefden zy voor hun gezin, voor hun vak en voor hun maat- schappy. terwyl zy Idealen hadden, die hen aanzleniyk verder zouden hebben ge bracht. Hun jonge levens zyn wel wat al te vroeg afgebroken, maar zy, die na hen komen, zullen hun dankbaar zyn voor hun rijke ervaring, die zy met zooveel vrucht kunnen benutten. Het telegram aan Prinses Juliana heeft den volgenden tekst: .Met ontroering kennis genomen hebbende van het opgeval aan Z.K.H. Prins Bemhard overkómen, gevoelt de gemeenteraad van s-Gra- venhage, ia vergadering by een, behoefte eer biedig uiting te geven aan zyn Innlgen wensch dat Z.K.H. met Gods hulp door spoedig herstel gespaard moge biyven voor Uwe Koninkiyke Hoogheid en het Konlnkiyk Huls der Neder landen." vlak) wel aardig gevlogen worden, maar wen- scheiyk Is dat niet. De heer J. K. Hoekstra, instructeur by het Ned. Instituut voor Zweefvliegen, gaf ten slotte als zyn ervaring te kennen, dat het zeer lastig la blind te vliegen zonder stabulo en bocht- aabwyzer. Deze ervaring heeft hy aan verschil lende vliegers medegedeeld, doch hy gelooft niet, dat de heer van der M daar bij waa. De Raad zal later uitspraak doen. Vervolgena las ds. J. Koningsberger een hoofdstuk uit het boek Job, waarna hy zich met woorden van troost tot de achtergeble venen richtte. iet zonder een ietwat verbazing wekkende brutaliteit durft de nieuwe bond er in zijn oproep aan te herinneren, dat er eens (n.l. tijden* de hoog-conjunctuur van het orthodoxe liberalisme Red.) een tijd is geweest, waarin het den arbeiders practise!) ver boden was zich te organiseeren, om er dan op te wijzen, dat deze tijd reeds lang voorbij is. Ofschoon de bond klaagt, dat er zooveel versnippering heeft plaats gehad op organisatorisch gebied en de toch zoo dringend noodzakelijke eenheid niet bereikt werd, doet hij zelf door zijn ontstaan een nieuw schepje bij die be- treurenswaardige versnippering. Maar er'8 zijn meer inconsequenties in dezen llbe- ralen oproep. De bond is van oordeel, dat de taakrder vakbonden allereerst moet bestaanij^i het behartigen van de belangen zijner leden, waaraan nimmer de juiste aandacht geschonken kan wor den, indien politieke invloeden daarin een groote rol spelen, en constateert met leedwezen, dat een groot deel der be staande vakorganisaties instituten zijn geworden van de politieke partijen, welke daaruit hun levenssappen zuigen om invloed in het openbare leven uit te oefenen. Maar wat wil de Bond van llbe-' rale werknemers die zich de Algemeens Bond van Werknemers (Al-Bo-We> noemt, dan zelf? Moét hij niet dienen om de door de liberalen verloren arbal---— ders terug te winnen en de zwa^tt ver val zynde politieke liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond, nieuw levenssap uit arbeiderskringen toe te voeren om haar *politleken Invloed te herstellen? Dat libe ralen zich niet thuis voelen by de roode en de positief-Christeiyke vakbonden, kunnen wy begrypen, maar dat er veel werknemers zullen zyn, die zich in desen liberalen Bond zullen willen, laten rsn- gen, wagen wij te betwUfelen. Immers, het liberale beginsel, op grond waarvan de bond de stoffeiyke en zedelijke be langen van zyn leden wil behartigen „voor zoover dit sociaal-economisch en staatkundig mogelijk is”, Is öf wel wezeniyk liberaal en dan zal geen zelf bewuste werknemer het kunnen huldi- gen öf wel slechts in naam liberaal en dan zullen de bewuste arbeiders liever en beter op werkeiyke en vaststaande beginselen willen bouwen. MUJHA2I MUJH-WJl MLWflA.101 MUJHATri MINW °ok n i ^j^^^CHOCOLAAD I ^SCHRUFIETTEZS Ijl in Carro kwaliteit 1 Pvur n Knik! JL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 25