en N Raad van van Dienstplicht en de groote gezinnen \.J MIJNHARDTJES’Lislt2SlL -nisl Afgevaardigden St. Raphaël” ^vlisco RIE5SEN EEN LIBERALE ARBEIDERSBOND De werkloosheid van Het ongeluk den Prins DÉ OUDSTE ZOON VRIJ Kerkelijk leven BIJEENKOMST TE UTRECHT DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 SS Slachtoffer* van de Begrafenis der slachtoffers 1 VECHTPARTIJ TE OSS VUURW APENWET 1919 NAAR DE MISSIE De begrooting I De volgorde van de verrichtingen De belangen van het groote gezin Een onvoorzichtige zweefvlieger De gebeurtenissen te Heede Na het auto-ongeluk te Nederweert Het kerkhof wórdt door agenten bewaakt Een gebed Bernhard Betreffende wet in het Staatsblad verschenen Pastoor Thomann bediend Drie Limburgsche gemeenten in rouw Hartelijk medeleven van den Haagschen gemeenteraad DE NATURALISATIE VAN DEN PRINS De toestand van de organisatie is niet onbevredigend, al dient de teruggang van het ledental te wor den gestuit In de eerste helft van November iets gestegen, doch lager dan het vorige jaar Zonder valscherm en de be- noodigde instrumenten de wolken in „SpechtM-ramp Landbouwer met een me* ernstig gewond (mUJWw) (wUJrlAIO^ CmUJHWW fwilJH-Wn Welke regelingen de regeering zich denkt voor gezinnen met meer dan zes kinderen en bjj overschrijding van de norm De Hertog Hendrik te Pont* Delgada voor Prins Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijnen Rheumatische pijnen - Spit-Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep Veel Sinterklazen, één voorkeur: Vlisco voor Overhemden! De per fecte combinatie van alle goeds en alle prettigs. In dragen en in duur zaamheid, in pasvorm en in prijs het ideale overhemd aller mannen! T de i ■u DE NAAM ZEGT ALLES een zich De werkzaamheden werden even onder broken voor een mededeeling over den toe stand van Z. K. H. Prins Bemhard. Er wer den een Onze Vader en een Weesgegroet voor den patiënt gebeden. De mededeeling, door den voorzitter ge daan. maakte op allen een diepen indruk. I In de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer omtrent de wijziging Dienst plichtwet zegt de regeering: Mocht echter te eenlger tijd overschrijding noodig blijken, dan zou de regeering dit buiten toepassing willen laten voor de groot ste gezinnen, in dien zin, dat b v in de eer ste plaats vrjj blijven de gezinnen met meer dan 10 kinderen, met 9 kinderen, en zoo verder. Aangeteekend wordt, dat de verjonging van het veldleger voordeelen biedt van militairen en van socialen aard. Daar een zekere tijd gevorderd wordt voor het opbouwen van een organisatie, zal er in moeten worden berust, dat eerst van April 1939 af steeds een troepenmacht van de door de regeering noodig geachte sterkte en geoefendheid beschikbaar is. In a'fwachtlng daarvan zal moeten worden volstaan met de reeds genomen maatregelen tot beveili ging. ken zy als capltulant hebben gediend en met den uitslag van het afgelegde examen. BIJ de aanneming van de thans in tydelyken dienst zijnde reserve-offlcieren is uiteraard in de eerste plaats gelet op de beoordeelingen van de belanghebbenden. In zün openingsrede heeft de Bondsvoorzitter, de heer L. H. Wigman, uit Amersfoort, aller eerst het overleden lid der directie van de Ned. Spoorwegen, Ir. Van Dijk, herdacht, voor wiens xlelerust ter vergadering werd gebeden. Spr. belichtte vooral de verdiensten van den heer Van Dijk voor personeelsaangelegenheden en getuigde, dat hij voor de belangen van het personeel steeds een gewillig oor had. De vraag, of niet in de wet moet worden opgenomen, dat na vijf jaren het contingent rond 4600 man minder zal bedragen dan 32.000, kan door de regeering niet bevesti gend worden beantwoord. De minister van Justitie heeft voorloopig op geschort het voorschrift betreffende het hantee- ren van siachtapporaten (toepassing Vuurwa- penwet 1919), aangezien van verschillende zij den ernstige bezwaren zijn gerezen tegen de toepassing van het voorschrift In verband met de herkiezing van de aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, onder wie de voorzitter, bracht de heer H. C. J Ve- nlngs aan de vergadering dank voor het ge stelde vertrouwen. Er waren geen tegencandt- daten gesteld. toe- Itreng De Zeereerw. heer Thomann. em.-pastoor van Lisse, thans verblijvende in het ziekenhuis ,Bt Joannes de Deo" te Haarlem is van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Zijn toe stand is ernstig. SCHRIJFLETTERS in Carro kwaliteit. Puur n Melk! Maandag begon in de Handelsbeurs te Utrecht de vergadering van den Raad van Afgevaardigden van ,Bt. Raphaël", de RK. organisatie van spoor- en tramwegperso neel. i De raad, die deze woorden staande aanhoor de, hechtte, nadat de telegrammen waren voor gelezen, zonder hoofdelijke stemming hieraan zijn goedkeuring. Verschepen is een Staatsblad, waarin opge nomen is de wet van 24 November 1936 hou dende naturalisatie van Z. D. H. Prins Bern- hard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld en regeling van eenlge gevolgen dier naturalisatie. Van deze 469.800 verzekerden was in ge noemde week de geheele week* werkloos 24,1 pet. (in de vorige verslagweek. 25 t/m. 30 Gat. 1937, was het percentage 23.1). Voor de lichting 1939 zal dit maximum geen moeilijkheid geven. Bij deze lichting kan het getal van 3 dienstplichtigen, uit eenzelfde ge zin voortkomend, worden bereikt, doch over schreden zal het niet worden. Voor de lichting 1940 en vermoedelijk ook nog voor enkele latere lichtingen zijn zoodanige overschotten te wachten, dat ook daarbij zoo goed als zeker een overschrijding van bedoelde norm zich niet zal voordoen. Bij den aanvang van de vergadering van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester De Monchy. Maandag de volgende woorden gesproken: Bjj de behandeling van de begrooting werd de wenschelykheid betoogd van een uniforme contributie voor de Standsorganlsatle. Het vraagstuk is reeds meermalen aan de orde ge weest en gestreefd wordt naar een oplossing. Na bespreking bleef de contributie, zooals ze vastgesteld is voor de gepensionneerden. onge wijzigd Besloten werd, thans voor het eerst een be drag van 200 op dé begrooting uit te trekken als subsidie voor het ..Kanunnik Van Schade fonds". De begrooting werd goedgekeurd met een to taalbedrag van 86.723.20. Met meerderheid van stemmen werd besloten, in 1938 den Bondsdag te Eindhoven te houden. De vergadering van den Raad van Afgevaar digden zal worden gehouden te Heerlen. Dan werd overgegaan tot behandeling tan diverse wijzigingen van statuten en huishoude lijk reglement. pe heer Nlvard waarschuwde ernstig, niet al te makkelijk te spreken over geldelijke zaken, fondsen e.d. Een fonds, dat zich zelf niet kan bedruipen, zou een nekslag kunnen beteekenen voor een vakvereenlging. Hierop werd de vergadering verdaagd. ....en natuurlijk ook zo’n mooie trommel heerlijke CARRO’S Ten aanzien van de vraag op welke wijze het .overschot" aan personen, die voor bestem ming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komen, dient te worden weggewerkt, wordt op gemerkt, dat, waar in de memorie vafi ant woord de belangen van de weermacht en die van de gezinnen naast elkaar werden genoemd, hierbij de bedoeling voorzat om ook beide soor ten van belangen naast elkaar in de regeling te betrekken. Wat de groote gezinnen betreft, stelt de re geering zich op het standpunt, dat de druk, welken de dienstplchf op deze gezinnen legt, niet alleen zijn uitdrukking vindt in het gets* zonen, dat tot dienstvervulling wordt geroepen, maar ook en zelfs meer nog in de vraag, wel- k e zoons dit zijn. De drie slachtoffers van het droevig auto-ongeluk zijn Zaterdag onderscheiden lijk te Heythuysen, Posterholt en Leveroy ter aarde besteld. In de aula stonden drie kisten, gedekt met de Nederlandsche driekleur en een overvloed van bloemen, waaromheen de familieleden en tal van vrienden en collega's der omgekomen vliegers zich hadden geschaard. De K. L. M was vertegenwoordigd door den directeur, den heer A. Plesman, terwijl de heer Fengler na mens de Deutsche Lufthansa en de heer Mar- tinoff namens de Air Prance aanwezig waren Voorts was de K. N. I. L. M vertegenwoordigd door den heer Nieuwenhuls, die ook een krans op het graf had neergelegd. Vervolgens las ds. J. Koningsberger hoofdstuk uit het boek Job, waarna hij met woorden van troost tot de achtergeble venen richtte. Het zal den raadsleden vermoedelijk wel reeds bekend zijn, dat Z. K. H. Prins Bern- hard hedenochtend aan de grens van Am sterdam een ernstig auto-ongeluk heeft ge had en met een lichte herschenschuddlng in een ziekeninrichting is opgenomen. Ik mag uw gewone agenda niet aan de orde stellen, alvorens van deze plaats, naar ik vertrouw uit U aller naam, de hoop te hebben uitgesproken, dat de Prins voor de Koninklijke Familie, aan welke hjj zooveel zonneschijn heeft gebracht en voor ons volk, dat hem reeds in zijn hart heeft op genomen, gespaard moge blijven en spoe dig, geheel hersteld, moge terugkeeren naar zijg vrouw, die in de komende gewichtige weken zijn bijzijn en zijn steun zoo noode zou missen. Ik moge U voorstellen, dat de raad in dezen geest telegrammen aan HM de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zende. Op - den RUksstraatweg ’s-Hertogenbosch Grave, onder de gemeente Oss. heeft zich in den'nacht van Zondag op Maandag een hevige vechtpartij voorgedaan, waarbij een jeugdige landbouwer ernstig werd gewond. Een aantal jongelieden uit Heesch by Oss, dat den avond in een café langs den rijksweg had doorgebracht, keerde omstreeks middernacht eenigszlns beschonken huiswaarts. Onderweg ontstond een woordenwisseling tusschen twee van hen, zekeren W. v. N. en B. De twist liep IN TROMMELS VAN F 1.50 DOOSJES VAN F 0.75 en F 0.45 zoo hoog, dat de mannen elkander te lijf gin gen. Plotseling trok V. N een mes en bracht zijn tegenstander eenlge diepe steken toe. Een der steken was ernstig aangekomen, daar de pols slagader van bet slachtoffer was geraakt. Toen v N zag. wat hij had gedaan, nam hu Ijlings de vlucht en wist in de duisternis te ontkomen. De metgezellen van B. droegen het hevig bloedende slachtoffer een naburige wo ning binnen, waar geneeskundige hulp #erd verleend. De toestand van den getroffene is zorglijk. Inmiddels stelden rijks- en gemeente politie, onder leiding van burgemeester Offer mans te Heesch. een uitgebreid onderzoek in. dat tot aanhouding van den dader leidde. De 33-jarige v. N erd onder het gemeentehuis te Heesch opgesloten en zal Woensdag voor den Officier van Justitie te ’s-Hertogenbosch wor den geleid. vlak) pel aardig gevlogen worden, maar wen- scheiyk is dat niet. De heer J. K. Hoekstra, instructeur by het Ned. Instituut voor Zweefvliegen, gaf ten slotte als zijn ervaring te kennen, dat het zeer lastig ia blind te vliegen zonder stabulo en' bocht- aanwijzer. Deze ervaring heeft hij aan verschil lende vliegers medegedeeld, doch hij gelooft niet, dat de heer van der M. daar bij was. De Raad zal later uitspraak doen. De heer Plesman herdacht de drie omge komen vliegers gezamenlijk, omdat het ook de wensch der familie was dat zij geza menlijk in vaderlandschen bodem zouden rusten. Van hen had hij niets dan goeds te herdenken, alle drie leefden zij voor hun gezin, voor hun vak en voor hun maat schappij, terwijl zij Idealen hadden, die hen aanzienlek verder zouden hebben ge bracht. Hun jonge levens zijn wel wat al te vroeg afgebroken, maar zij, die na hen komen, zullen hun dankbaar zijn voor hun rijke ervaring, die zij met zooveel vrucht kunnen benutten. De directeur van den ryksdienst der werk loosheidsverzekering *en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van t/m 13 Nov 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werk.- loozenkas waren aangesloten 469.800 personen (landarbeiders met 73.700 leden zijn hieronder niet begrepen). In het departement van Waterstaat heeft de Raad voor de Luchtvaart Maandagmiddag een nader onderzoek ingesteld naar het öngeval met het zweefvliegtuig PH-61, dat op 9_ Juli van dit jaar tijdens een vlucht is beschadigd. De bestuurder, de heer J. van der M. bleef daarby ongedeerd. De heer van der M. verklaar de by dit nader onderzoek, dat hij te ongeveer 12 uur was opgestegen, opgesleept door een mo torvliegtuig. Van te voren had hy gevraagd of er een valscherm ter beschikking was. doch daarop heeft hij een ontkennend antwoord ont vangen. Op een vraag van den voorzitter, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, antwoordde de heer van der M., dat hy wist, dat een inzittende van een zweefvliegtuig in het bezit moet zyn van een deugdelijk valscherm en dat hij willens en we tens de reglementen heeft overtreden. Voorts verklaarde de heer van der M, dat er dien dag veel wolken waren, doch dat hij, ge zien zijn ervaringen op vorige vluchten, van meening was, dat hij voldoende kon bllndvlle- gen. Het toestel was echter niet voorzien van de noodlge Instrumenten voor bllndvliegen en hy erkende thans dan ook, dat hy zeer on voorzichtig heeft gehandeld om door de wol ken te vliegen. Als deskundige werd gehoord Ir. A. G. von Baümhauer, ingenieur by den luchtvaartdienst. Deze noemde het niet verantwoord zonder val scherm dë lucht in te gaan, ten eerste omdat het tegen de voorschriften is en voorts met het oog op het risico. Ook noemde hy het opsette- Ujk bllndvliegen zonder instrumenten gevaar- lyk en tegen de goede gewoonte vgn de meeste vliegers. Er kan volgens den heer von Baum^ hauer zonder stabulo (vast horizontaal staart- Hr. Ms ..Hertog HendMk". onder bevel van kapiteln-lultenant ter zee L. F. Klaassen. is op 27 November te Ponta Delgada Behalve op deze wyze, zal ook in ander op zicht aan de belangen van de groote gezin nen worden tegemoet gekomen, door uit te gaan van een bepaalde norm voor bet getal zoons, dat uit elk gezin zal moeten dienen. Aanne mende, dat dit getal op drie kan worden ge steld, zal dan het groote gezin evenveel voor den diénst afstaan als het kleine gezin, doch verhoudingsgewyze minder. De groote schom. mellngen in het getal ingeschrevenen en in het afkeuringspercentage zyn oorzaak, dat niet by voorbaat kan worden gezegd, dat van de ze norm nimmer zal behoeven te worden af. geweken, doch wel bestaat er grond voor de verwachting, dat deze norm „voorshands” als maximum zal kunnen gelden. Ook de gepensionneerden hebben Ale belang by een sterke vakorganisatie. Vooral nu de regeering te kennen heeft ge geven. dat de korting op de Indische pensioenen op het punt staat Ingetrokken te worden, moet het geheele spoorwegpersoneel In beweging ko men, wat alleen vruchtbaar kan geschieden, als de erkende organisaties de actie leiden. By het wetk voor de tot stand komlng van het Reglement Dlenstvoorwaarden. dat 1 Octo ber 1938 van kracht zal worden, moeten in het byzonder de belangen van het groote gezin be hartigd worden. De toestand van het personeel der laagste loonschalen en van de groote gezinnen vraagt dringend voorziening. Het is niet billyk, de noodzakelyke verbete ringen op het motief .slechte bedryfsultkom- sten" af te wyzen, evenmin als de gerechtvaar digde verlangens en wenschen Inzake de dienst en rusttyden om deze reden onvervuld te laten Te betreuren Is het, dat men by het ministerie van Sociale Zaken geen aanleiding beeft gevon den om evenals voor andere bedrijven een onderzoek voor te bereiden, in hoeverre de spoorwegen er toe kunnen bijdragen den geesel der werkloosheid te bestrijden en te verminde ren. Door de rationalisatie by de Spoorwegen Is de taak van de vakorganisatie beUngryk uitge breid. Op 2 December as zullen Fr. Rupertus Voets en Fr. Christoff el KI yberg. van de Fraters van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid, bel den uit Tilburg, na een half jaar verbiyf in het Moederland, naar de Missie van Celebes terug- keeren. De reis gaat via Genua per aa. „Johan de Wltt". Fr. Eusebius Janssen uit Loon-op-Zand aai om gezondheidsredenen op medisch advies, na 24-jarigen arbeid in de Missie van Suriname, epatrieeren. Hy is 15 November per ss. „Oot- tlca" uit Paramaribo vertrokken en arriveert 1 December te Amsterdam. Op 10 December vertrekt Fr. Canutus Ze-- bregts, hoofd der Mulo-school te Willam start, per ss. ..Simon Bolivar", weder naar Curacao. Met hem gaan naar dezelfde missie de twee nieuwe missionarissen Fr. Auxentius Somers en Fr. Evarist Ketelaars, allen geboortig van Tilburg. Op denzelfden dag vertrokken per sa. „Cot- Ica" de Curacaoers Fr. Romualdus Bogaers en Fr. Thomas van Riel, die de terugreis maken over Suriname. Ook deze twee missionarissen zyn uit Tilburg afkomstig. Met hen vertrekt ook een nieuwe missionaris, die voor Suriname bestemd is, n.1. W. Huberto uit Amsterdam. Het werkloosheidspercentage voor hen. die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslagweek van de maand No vember in de laatste jarer| a.v.: 1934 25.8, 1935 29,4 1936 29.0, 1937 24.1. Pastoor Boymans droeg eerst een plechtige H Requiemmis op. na afloop waarvan de overledene door leden van diverse vereenigin gen met rouw omfloerste vaandels en onder treurmuziek ten grave werd gedragen. Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens heeft de familie persooniyk gecondoleerd. Te Posterholt is het stoffeiyk overschot van Rector Wevers onder zeer groote belangstelling van bevolking en autoriteiten aan den schoot der aarde toevertrouwd. Hier droeg deken Rhoen de plechtige H. Requiemmis op en hield tevens de lykrede. Deze H. Mis werd bjjgewoond door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens. Ook de parochianen van Leveroy waren Za terdag in grooten getale aanwezig by de begra fenis van hun overleden herder, pastoor P. de Fauwe. Deken Soeren uit Weert celebreerde hier de plechtige Requlem-Mls. waarby eveneens vele wereldiyke en geesteiyke autoriteiten aanwezig waren. iet zonder een ietwat verbazing wekkende brutaliteit durft de nieuwe bond er in zijn oproep aan te herinneren, dat er eens (nJ. tijden* de hoog-conjunctuur van het orthodoxe liberalisme Red.) een tijd is geweest, waarin het den arbeiden practisch ver boden was zich te organlseeren, om er dan op te wijzen, dat deze tijd reeds lang voorbij is. Ofschoon de bond klaagt, dat er zooveel versnippering heeft plaats gehad op organisatorisch gebied en de toch zoo dringend noodzakelijke eenheid niet bereikt werd, doet hij zelf door zijn ontstaan een nieuw schepje bij die be- treurenswaardige versnippering. Maar er zijn meer inconsequenties in'dezen libe ralen oproep. De bond is van oordeel, dat de taak der vakbonden allereerst moet bestaan in het behartigen van de belangen zijner leden, waaraan nimmer de juiste aandacht geschonken kan wor den, indien politieke invloeden daarin een groote rol spelen, en constateert met leedwezen, dat een groot deel der be- staande vakorganisaties instituten zijn geworden van de fx>litleke partijen, welke daaruit hun levenssappen zuigen om invloed in het openbare leven uit te oefenen. Maar wat wil de Bond van libe* rale werknemers, die zich de Algemeene Bond van Werknemers (Al-Bo-We) noemt, dan zelf? Moet hij niet dienen om de door de liberalen verloren arbei ders terug te winnen en de zwaar in ver val zijnde politieke liberale Staatspartij. den Vrijheidsbond, nieuw levenssap uit arbeiderskringen toe te voeren om haar politieken Invloed te herstellen? Dat libe ralen zich niet thuis voelen bij de roode en de positlef-Christelljke' vakbonden, kunnen wij begrijpen, maar dat er veel werknemers sullen zijn, die zich in dezen liberalen Bond zullen willen laten van gen, wagen wjj te betwijfelen. Immers, het liberale beginsel, op grond waarvan de bond de stoffelijke en zedelijke be langen van zijn leden wil behartigen „voor zoover dit sociaal-economisch en staatkundig mogelijk is”, is óf wel wezenlijk liberaal en dan zal geen zelf bewuste werknemer het kunnen huldi gen óf wel slechts in naam liberaal en dan zullen de bewuste arbeiders liever en beter op werkelijke en vaststaande beginselen willen bouwen. Kotvr 1 2 cachvo 50 ct 2 rtukt 10 d. Bij Apolh. en Drogisten By zulk een stelsel zal het riauwelyks kunnen voorkomen, dat uit de grootste gezinnen meer dan de helft der zonen tot gewoon dienstplich tige zou worden bestemd. De volgorde, waarin de verschillende verrich tingen, op het overschot betrekking hebbende, zullen geschieden, heeft de regeering zich als >olgt gedacht: 1. Voor anderen komen tot de lichting te be boeren de goedgekeurden, die het zelf begeeren, voor zoover de ouders er mede Instemmen. 2. Van de overige goedgekeurden worden vrij gesteld de oudste zoons uit de groote gezinnen. 3. Van de overblyvenden worden vrijgesteld de duideiyk mindergeschikten. 4- Van de dan nog overbiyvenden worden Vrijgesteld de zoons uit de gezinnen, uit welke veeds 3 hebben gediend, waarby, indien niet al deze gezinnen in den maatregel kunnen worden betrokken, de grootere voorgaan by de minder groote. De aanneming van deze adspirant-beroeps- offlcieren is uiteraard voor een groot deel af- hankelyk van het aantal geschikte gegadigden. Is dat aantal grooter dan het aantal open te stellen plaatsen, dan zullen, aan de hand van de beoordeelingen van de reserve-officieren. de barest geschikten worden uitgezocht. Het ligt in bet voornemen by het in opleiding nemen van deze reserve-offlcieren voornamelyk rekening te houden met hun diensttyd in dien rin. dat de ouderen het eerst voor den applica- ue-cursus in aanmerking komen. .i>Van de dienstplichtige onderofficieren zullen «meen voor overgang in actieven dienst in aan- kotr>en, degenen, die ten volle aan de «schen voor beroepssergeant voldoen. De volg- e zal voorts worden bepaald, voomamelyk «fceaing houden^ met den tyd, gedurende wel- By de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 November 1937 in totaal 376.339 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 353.781 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 357.761 werkloos, onder wie 341.115 man nen. Biykens een opgave van den dlrecteur-gene- raal van werkverschaffing en steunverleening waren einde September 1937 40.616 arbeiders geplaatst by een werkverschaffing. Onder groote belangstelling van Tweede-Ka merleden en leden van Prov. Staten en van vele geesteiyke autoriteiten Ja te Heythuysen begraven het stoffelyk overschot van den heer Kessels, lid van de Prov. Staten van Limburg en hoofdbestuurslid van den L.L-.T.B. Ep nu is bij daXegeering de mee ning gerjjpt, dat de groote gezinnen veelal het zwaarst worden getroffen, wanneer de oudste zoon voor een aantal maanden aan het gezin wordt onttrokken. Daarom acht de regeering het voor de groote gezinnen een belang van de eerste orde, dat de oudste zoon vrq blijft. Voor de groote gezinnen - bijv, gezinnen met meer dan 6 kinderen (ook dochters medegerekend) - zou de regeering den oudsten zoon buiten oproeping willen laten. Overgaande tot bespreking van het werk van de organisatie, noemde spr. den toe stand niet onbevredigend, al zal de terug gang van het ledental gestuit dienen te worden. -j-^w at er ook nu nog tal van liberale T werkgevers zijn in dezen tijd van economische ontwrichting en *o- cialen nood, zal wel niemand verwonde ring baren. Wonderlijker echter is, dat er nog zooveel liberale werknemers zijn, dat het de moeite zou loonen er een specialen bond voor op te richten. Toch schijnt dit het geval te zijn, want, naar ..Het Liberale Weekblad” bericht, werd op 9 October jJ. de Bond van Liberale Werknemers opgericht. De bedoeling is, de werknemers in een op liberalen grond slag staande organisatie te vereenigen. Gezien van het orthodox liberale hyper- Individualistische standpunt, dat ieder een zichzelf maar moet helpen In den strijd om een menschwaardig bestaan, is dit een Inconsequentie, maar evenals de soclaal-democraten zijn de liberalen onder den druk van de veranderde om standigheden aan het evolueeren tegen hun oorspronkelijke principes in. In den oproep, die voor dezen Bond werd gepu bliceerd, wordt erkend, dat onze maat schappij wordt beheerscht door organi saties en gesegd. dat op staatkundig ge bied geen personen, maar organisaties den loop der politieke-gebeurtenissen be palen, terwijl op economisch gebied de arbeidersorganisaties een steeds grootere rol spelen. De bond heeft dus een poli tiek en economisch liberaal doel. Hij wil de vakbelangen In organisatorisch verband behartigen, omdat voor den enkeling deze taak te zwaar is geworden. Een late ontdekking, die door de niet-' liberalen veel eerder werd gedaan, om dat zij, toen de liberalen het nog te ver tellen hadden, ter wille van Ujfs- en levensbehoud gedwongen werden zich te vereenigen tegen de leer en de practij ken van het liberale „laissez faire, laissez aller”, waarbij het economisch zwakke individu weerloos werd overgeleverd aan de willekeur van den economisch ster kere. Maandagmorgen om half elf is het stoffelyk overschot van drie leden der bemanning van het op 6 October JJ. by Palembang veronge lukte K. L. M -vliegtuig Specht, den gezag voerder F. M. Stork, den werktuigkundige J. J. Ruben en den marconist J. J. Stodleck. op de bgraafplaats Zorgvlied ter aarde besteld. Het telegram aan HM de Koningin luidt: ,X>e raad der gemeente 'i-Gravenhage, met groot leedwezen vernomen hebbende van het ongeval. dat aan Z.K.H. Prins Bemhard is overkomen, verzoeke Uwer Majesteit wel te wil len aanvaarden de eerbiedige verzekering van zyn oprechte deelneming in Hare gevoelens en bidt Uwer Majesteit toe, dat ZK.H. met Godes hulp door spoedig herstel gespaard moge biy- ven voor het Koninklyk Huis en het Neder landsche volk”. Het telegram aan Prinses Juliana heeft den volgenden tekst: .Met ontroering kennis génotnen hebbende van het ongeval aan Z.K.H. Prins Bernhard overkómen, gevoelt de gêmèênteraad van ’s-Gra- venhage, in vergadering byeen, behoefte eer biedig uiting te geven aan zyn Innlgen wensch dat Z.K.H. met Gods hulp door spoedig herstel gespaard moge blyven voor Uwe Konlnkiyke Hoogheid en het Koninklyk Huis der Neder landen.” Personen uit Denekamp, die Zondag een be zoek brachten aan Heede, bevestigen, dat de 4 meisjes, die zeggen een verschynlng te hebben gezien, gog steeds in het gesticht te Göttingen verblyven. De moeders der kinderen zyn ook te Göttingen; «y worden af en toe by de kinde ren toegelaten. Te Heede zyn de kerk en het kerkhof afgezet door Schupols. Alleen ingezetenen hebbm gang; op vreemdelingen wordt gelet. SI wordt opgetreden, om alle bezoekers tegen te houden op eenlgen afstand van de plaats. Door list of langs omwegen gelukt het sommigen echter het dorp te bereiken. - De bevolking is overtuigd van de echtheid der verschynlng en vol verontwaardiging over genomen polltie-maatregelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5