ONS BLAD Fransche ministers voldaan de besprekingen over Janson ontvouwt het program der regeering MOOR' I X Kwanteh gevallen De Prins had een goeden nacht Het nieuws van heden communiqué voor DE BAROMETER Tokio erkent Franco De eed der Cagoulards JAPAN NEEMT SCHEPEN IN BESLAG Negrin bezoekt Companys JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAK BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Chamberlain leest het WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 i Voor gelegd aan Kamer De debatten in de Kamer o o De rei» van Delbos Szalassy veroordeeld Douanetarieven voor Japan verlaagd? De overval te Brest Vacantie met behoud van loon Alcala de* Henares gebombardeerd De malversaties te Borsselen PRIX FEMINA TOEGEKEND Vandaag zal het besluit gepubliceerd worden Chautemps en Delbos vertrokken Voorzitter der Hongaarsehe nat.- socialistische party krygt gevangenisstraf Motie-Kupers door de Tweede Kamer verworpen Z. K. H. zal nog geruimen tyd absolute rust moeten houden Telegram Kon. Ned. Midden standsbond DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Een Italiaanse h protest by J apansehe consulaat te Sjanghai Onafhankelijkheid in de internationale politiek Deelneming in de Eerste Kamer MET GARANTIE Vonnis tegen oud-burgemeester bevestigd Behalve de allerarmsten hebben het meerendeel der Chineezen en de buitenlanders Nan king verlaten Ontrouw tegenover organisatie brengt de doodstraf met zich mede -- De koloniale kwestie eischt een diepergaande studie, waarby ook andere landen ge kend moeten worden De Belgische regeering zal bijzon dere aandacht wyden aan het taalprobleem EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 52 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. tned. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VULPENHOUDERS'Tm00 Twee officieren van de C 2 naar rechtsch Spanje Telegram van de P.T.T. en Senaat o EN GROS den die. De Spaansche onderzeeboot C 2, waarop Stand op Woewdag 1» nr v_aa: 151A Een eskader Enaelsche vliegtuigen zal binnenkort van Plymouth naar Australië vliegen. Een oefening in het formatie-vliegen boven Plymouth PARIJS, 30 Nov. (Havas). De Prix Femina is toegekend aan Raymonde Vincent voor haar die de betrekkingen tusschen de beide landen kenmerkt. De Kamer hoorde dese «oorden staande aan. Acht ministers waren aanwezig. De minister van Algemeene Zakeen, de heer Oolljn, heeft daarna het volgende gezegd: BARCELONA, 30 Nov. (Havas). Minister president Negrin heeft gisteravond een be zoek aan Companys. den president der Oa- talaansche generaliteit, gebracht. Dit bezoek moet gezien worden als een nieuwe uiting van solidariteit tusschen beide regeeringen. PARUS, 30 Nov. (Reuter). De .Matin* be richt, dat het parket te Brest aan den com mandant van den Spaanschen onderzeeër O. 2. luitenant ter zee Ferrando, en den machinist Daboula toestemming heeft verleend naar bet door Franco bezette deel van Spanje te gaan. Op hun beurt spraken de Fransche ministers over het as. bezoek van Delbos aan bepaalde landen van Midden- en Oost-Europa. zy stelden met voldoening vast, dat de beide regeeringen gemeenschappelijk belangen heb ben bij de handhaving van den vrede in die deelen van Europa. By het begin der vergadering der Eerste Ka mer heeft Dinsdagavond de Voorzitter, mr. W L. baron de Vos van Steenwtfk. als volgt ge sproken Naar aanleiding van het auto-ongeval, Z. K. H. Prins Bemhard overkomen, heeft de Ko ninklijke Nederlandscbe Middenstandsbond zoo wel den Prins als H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana telegrafisch van het mede leven zijner leden doen blijken. „Het Kabinet sluit zich van heeler harte aan bij de warme woorden, welke u gezegd hebt naar aanleiding van het ongeval, dat den Prins der Nederlanden heeft getroffen. Ook wy verheugen ons, dat de berichten van hedenavond ons de hoop mogen doen koesteren, dat de gevolgen minder ernstig zullen zijn dan gisteren werd verwacht. Wij vere^nigen ons met uw gebed, dat het God moge behagen, hem een spoedig en alge heel herstel te schenken”. Negrin heeft een decreet geteekend, waarbij speciale rechtbanken worden ingesteld voor de berechting van personen, die zich hebben schul dig gemaakt aan splonnage. hoogverraad en défaitisme en op heeterdaad betrapt zijn. De berechting geschiedt volgens de verkorte pro cedure van de militaire rechtbank. Ook de Eerste K»mrr heeft deelneming betuigd ■pet het ongeval van Prins Bemhard; rede vee ringen van den voorzitter en minister Colijn. In verband met de inbraak In de houtvesterij te Apeldoorn zjjn vijf verdachten gearresteerd. De 23e party van de match om het wereldkam pioenschap schaken afgebroken in een stelling, waarin Aljechin een pion meer heeft. De Tweede Kamer betuigt haar deelneming met bet aan Prins Bernhard overkomen ongeval. De meering wil bet vraagstuk der be trekkingen tusschen Vlamingen en Walen oplossen in den geest van eenheid en ver sterking van de nationale gedachte door LONDEN, 30 Nov. (Benter). Vanmiddag heeft Chautemps de journaasien gntvan- ged, bij welke gelegenheid hij verklaarde, dat hij niets bad toe te voegen aan het ge meenschappelijke communiqué, dat gepubli ceerd zou worden. „Wjj zijn het,” zelde hij, „volkomen eens, en ik verheug mjj hierover ten zeerste. WU nemen de aangenaamste herinneringen aan ons bezoek naar Parijs mede.” De toestand van Prins Bernhard blijft bevredi gend geacht. De Tweede Kamer la Dinsdag begonnen met de behandeling van de begroeting van Buitenland se he Zaken. -A vertegenwoordigers NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Het Haagsche Gerechtshof heeft in booger be roep den oud-burgemeester van Bar meien we gen malversaties tot maanden gevangenis straf veroordeeld. De wezenlijke taak deser regeering Is de voortzetting en de voleinding van de uit voering van het programma, dat uitgestip peld is in de verklaring van 24 Juni 1934. en waarmede een aanzienlijke meerderheid zich voortdurend accoord verklaard heeft. De voorzitter der Hongaarsehe nationaal-socta- listische partij is tot gevangenisstraf veroor deeld. In het Lagerhuis heeft Chamberlain een ge meenschappelijk communiqué voorgelezen van de besprekingen met de Fransche ministers. De nieuwe Belgische regeering heeft in Kamer en Senaat haar program uiteengezet. Vandaag zal Tokio de regeering Franco erken nen. Het koloniale vraagstuk werd van alle kan ten aan een voorloopige bestudeertaig onder werpen. De conclusie was, dat dese kwestie niet afaonderlijk kon worden behandeld, en dat hier in een aantal andere landen zou moeten wor den gekend, en men was het er ever eens, dat dit onderwerp een veel diepergaande studie noo- dig maakt Ten aanzien van de internationale politiek zegt de regeeringsverklaring. dat de politiek van werkelijke onafhankelijkheid zal worden voort gezet, Waarbij men trouw blijft aan de begin selen van den Volkenbond. De regeering Is steeds bereid mede te werken aan lederen doel- matlgen vredesarbeld. Hedenochtend zijn in het Bols de Boulogne achttien kisten met In totaal 566 scherpe hand granaten gevonden. De kisten zyn gelijk aan welke bij de huiszoekingen üjn gevonden. De commissaris der Koningin In de provincie Groningen heeft aan H. M. de Koningin een telegram gezonden, waarin wordt getuigd van het medeleven van de bevolking in de provincie Groningen in het aan den Prins overkoihen on geval en van den innigen wensch tot herstel, welke alom in de provincie wordt gekoesterd. Aan de verdediging van het land zal men de noodlge zorg blijven besteden: het vastgestelde militaire program zal volledig ten uitvoer ge legd worden. Te half vijf zijn Chautemps en Delbos van Londen vertrokken. Chamberlain en Eden na men aan het Vlctoria-station afscheid van de Fransche ministers. Voor zijn vertrek zelde Chautemps met na druk te willen verklaren, dat de Fransche ver tegenwoordigers zeer voldaan zijn over de be sprekingen en diep vereerd, dat de koning en koningin hen op bet noenmaal hebben willen uitnoodlgen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn vannacht In het Burgerziekenhuis gebleven. Dinsdag heeft Prinses Juliana van tijd tot tijd een kort bezoek aan haar gemaal gebracht, waarbij het den Prins echter verbo den was te spreken. Rust is Immers een der voornaamste voorwaarden, waarvan het herstel der gezondheid afhankelijk Is. De bond van Chineesche dagbladen heeft besloten geen gevolg te geven aan het Japan sche verzoek om twee exemplaren van alle te Sjanghai gepubliceerde periodieken te verstrek ken aan het bureau voor censuur, dat thans door de Japansche autoriteiten wordt gecon troleerd. Trti aanzien van de nlet-lnmenging, was men het er over eens, dat deze politiek ten volle juist was gebleken, en besloten werd dan ook, haar voort te zetten. DAMME, directeur-generaal der P.T.T.” blad verklaart, dat Japan geenszins --i voor zichzelf wfl gebruiken. De Tweede Kamer heeft de motle-Kupers, waarin de regeering wordt uitgenoodigd wet- teiyke regeling der vacantie met behoud van loon voor alle werknemers aanhangig te maken, verworpen met 59 tegen 25 stemmen (vóór de soc.-dem., communisten, chr.-dem. en NAB). Deze belde officieren hebben geen tegenstand geboden, toen kolonel Troncoeo en zijn 'ïnan- nen poogden zich meester te maken van den onderzeeër. Beide officieren zijn voornemens zich ter beschikking van Franco te stellen. De regeering zal een wetsontwerp indienen, waarbij den beroepsorganisaties een statuut wordt toegekend, benevens een ontwerp tegen misbruik van macht op economisch gebied. De stichting van een economisch instituut voor de middenklassen wordt overwogen. PARIJS, 30 Nov. (Havas). Er zijn reeds vele bljsonderheden gepubliceerd over de geheime comités van revolutlonnalre actie, de zg Csar. Thans wordt bekend, dat de leden van dit ge heime genootschap, in navolging van de Car bonari, een eed van trouw moeten afleggen van den volgenden Inhoud„Ik zweer trouw, ge heimhouding en gehoorzaamheid jegetis de or ganisatie. Iedere overtreding van dezen regel brengt de doodstraf met zich mede.” Hierin zou de verklaring gevonden kunnen worden voor den moord op Jean Baptiste Julf in Italië, In den tijd, dat de „Cagoule" nog niet bestond. Julf. die in wapens handtide, zou ver raad gepleegd hebben en terechtgesteld zijn. TOKIO, 30 Nov. (Domei). De minister van Buitenlandsche Zaken. Hlrota, heeft den voormaligen eonsai van Spanje te Kobe, Jooé del Castillo, mededeeüng gedaan van het besluit der Japansche regeering, gene raal Franco met ingang van 1 December te erkennen. Naar men gelooft sal Del Castillo de eerste zaakgelastigde zijn, dien Franco te In het ministerie van Onderwijs zullen twee eultureele raden worden Ingesteld, die consul tatieve bevoegdheid voor het onderzoek van SJANGHAI, 30 Nov. (Domei). De Ja pansche troepen in het Noord-Ooaten der provincie Anhwei hebben hedenmorgen Kwanteh bezet, een belangrijke stad te- legen tusschen Woehoe aan den Jangise en Tsjanghsing in de provincie Tsjekiang. Uit Nanking wordt gemeld, dat de buiten landers In verband met de nadering der Ja pansche troepen de stad verlaten. In het Lagerhuis heeft Chamberlain het communiqué voorgelezen. dat na afloop van de Britsch-Fransche besprekingen Is uitgegeven. In het communiqué wordt gezegd, dat de Fran sche ministers een uiteenzetting van lord Hali fax hebben aangehoord over zijn besprekingen In Duitschland. Zij constateerden met vreugde dat, terwijl van het bezoek van Halifax, dat van particulieren en on-officieelen aard was, niet verwacht kon worden, dat het tot directe resul taten zou leiden, het toch had bijgedragen tot het wegnemen van de oorzaken der internatio nale oneenigheld en tot een verbetering der atmosfeer zou kunnen leiden. De Europeesche vraagstukken in hun geheel en de vooruitzich ten op kalmeering en ontwapening zijn aan een gedachtenwisseling onderworpen. Op deze be langrijke punten constateerden de Brltsche en Fransche ministers nieuwe bewijzen van de overeenstemming van houding en zienswijze. China. H«t deze Inkomsten Naar bevestigd wordt willen de Japansche autoriteiten binnenkort censoren instellen bij de drie groote telegraafmkatschappUen, ni de Britsche Eastern Company, de Deensche Great Northern Company en de Amerikaansche De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. mr. O. Dedel. verstrekte ons hedenochtend het volgende communiqué: Prins Bernhard is tevreden ov<pr zijn nachtrust. De hoofdpijn is min der geworden. De hoofdwonde werd hedenmorgen opnieuw verbonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toestand onveranderd. De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. Na de voorlezing van de regeeringsverklaring vingen de debatten in de Kamer aan. Vandervelde verklaarde dat de socialisten zonder aarzelen steun zullen verleenen aan het ministerle-Janson, aangezien dit er naar zal streven het programma van het vorige kabinet ten uitvoer te leggen. De liberaal Dévèze zegde de regeering onvoorwaardeiyken steun van de liberale lin kerzijde toe. Van Cauwelaert spreekt als zijn meening uit. dat de regeeringsverklaring een sympathieken kant heeft (levendige protesten van de Vlaamsch-nationalistische banken). Wij zullen ons, zoo zelde hl), niet leenen voor een finan cieels politiek, die het economische leven des lands in gevaar zou brengen. Wat dit betreft houden wij ons aan wat Van Zeeland heeft gezegd over de noodzakelijkheid evenwicht te brengen in de begrootlng konder nieuwe belastingen in te voeren. Spr. wil, dat de Vlaamsche rechten geëer biedigd worden evenals de Waalsche rechten en hy stelt in het licht, dat het noodzakelijk Is snel op te treden. Spr. •geeft dan een zeker aan tal hervormingen aan, welke hij snel zou wil len zien toegepast. Namens de Rexlsten deelt Daye mede, dat hij niet zal stemmen voor de motie van vertrou wen. Ook Borginon, sprekende namens de Vlaamsche nationalisten, zegt zijn stem niet te kunnen geven aan de motie van vertrouwen, aangezien by de regeering Janson niet In staat acht da hervormingen, die door da Vlamingen geëisebt worden, ten uitvoer te leggen. Nadat deze spreken het woord hadden ge voerd werd de zitting verdaagd. Morgen zullen de debatten worden voortgezet. De Japansche consul gaf uiting aan etjn leed wezen en beloofde een onderzoek te zullen in stellen. Ook sleepbooten, die de Portugeesche vlag voerden, zouden in beslag ztfn genomen. Men brengt in herinnering, dat de Japanners zich het recht hebben voorbehouden, alle Chinee sche schepen, die na het begin der blokkade aan vreemdelingen verkocht zijn, in beslag te nemen. MADRID, 30 Nov. (Havas). Volgens een of ficieel bericht is Alcala de Henares, op 30 K.M. van Madrid, vanmiddag zwaar gebombardeerd. Verscheidene Inwoners werden gewond. Benige gebouwen werden verwoest. Nauwkeurige ge gevens zijn nog niet bekend. Een vliegtuig werd neergehaald. Commercial Pacific Company. Deze censoren zullen het toezicht moeten hebben op de In komende en uitgaande telegrammen. De Ja pansche autoriteiten verlangen verder, dat deze maatschappijen in het vervolg aan hen de gelden overdragen, welke tot nu toe aan de Chineezen werden betaald. De plaatselijke leiders van de maatschap pijen hebben deze zaak voorgelegd aan hun hoofdkantoren. onderwijs- en beschavingsproblemen zullen hebben, Op het stuk der academiën zal een hervorming tot stand worden gebracht, die het den geleerden van de twee groote nationale cul- tuurstroomingen mogelijk zal maken hun werk zaamheden te ontwikkelen in het kader van autonomie. - De regeering wil de eenheid van het leger handhaven en zal een wetsontwerp indienen, waarbij het leger een definitief taalkundig sta tuut wordt gegeven, en de soldaten volledig in hun moedertaal zullen worden opgeleid. Het Staatsdepartement te Washington heeft den consulalren vertegenwoordigers der Ver- eenigde Staten in China nadere inlichtingen gevraagd betreffende de berichten, volgens welke de douanetarieven te Tientsin in groo- ten omvang verlaagd zouden zijn ten gunste van Japansche producten. Mocht deze verla ging bevestigd worden, dan zal dit naar men meent het einde beteekenen van de opendeur- politiek der commercieele gelijkheid. Het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waar bij de oud-burgemeester van Borsselen wegens valschheld In geschrifte en verduistering is veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes De Amerikaansche consul-generaal heeft eveneens geprotesteerd tegen het neerhalen van de Amerikaansche vlag en het in beslag netnen^ van een stoombarkas aan de Bund. De Ja-' panners zouden de vlag van dit vaartuig in het water hebben geworpen. BOEDAPEST, 30 Nov. (Havas) Het ge rechtshof van Boedapest heeft majoor Szalassy den voorzitter van de Hongaarsehe natlonaal- soclallstlsche partij, tot tien maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens beleediglng van het Hongaarsehe volk, misdaad jegens den Hon- gaarschen staat en de maatschappelijke orde. Szalassy heeft In Hongarije een beweging met een militair karakter, de „party van den na- tkmalen wil" georganiseerd, teneinde in het land een natlonaal-soclalistisch bewind in te voeren. De Chineesche regeering brengt kunstschat ten van onschatbare waarde in veiligheid, oa. I ook de verzameling, welke vorig jaar op ae Londensche tentoonstelling te zien was. De bergplaats wordt geheim gehouden. De echtgenoote van maarschalk Tsjang Kal Sjek zal by haar echtgenoot te Nanking ble ven. In de straten van de stad zyn reeds prik keldraadversperringen aangebracht en de autobussen ryden niet meer. Alleen de aller armsten zyn in de stad gebleven, aangezien sy een vlucht niet konden betalen. „Deernis met Hare Koninklyke Hoogheid de Kroonprinses heeft ons allen diep ver vuld, toen gisterenmorgen de mare zich verspreidde van het ongeval. Hoogstderzelver Gemaal overkomen. Naar Hare Majesteit de Koningin gingen onze deelnemende gevoelens mede zeer le vendig uit. Van ganscher harte verheugen wy ons over de bevredigende berichten, welke ons sinds dien bereikten en bidden het Konlnk- Wk Huis en der natie toe, dat het God den Heere goedgunstigiyk moge behagen, da ernstige zorge, welke over Nederland is ge bracht, alsnog zy het spoedig weg te nemen". Hoewel de Japansche autoriteiten biykbaar niet veel voelen voor een veilige zone, zet de Internationale commissie haar pogingen toch voort. De hof jager Van der Spek had eveneens een goeden nacht. De operatie van de knleschyf zal vermoedeiyk aan het eind van de week plaats hebben. O.BLAZER KAE.TZ NV De Kokoemln Sjimboen, welke in den regel de inzichten van de militairen aanhangt.. sAryft ten aanzien van de stappen van de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten Inzake de douane te Sjanghai, dat Japan door het In beslag ne men van de douape-inkomsten, tevens de ge- heele verantwoordelykheid op zich neemt, dat het bedrag van deze inkomsten dient als kavantie voor de buitenland ache leenlngen van SJANGHAI. 30 Nov. (Reuter) De Italiaansche consul-generaal heeft op het Japansche consulaat-generaal geprotes teerd tegen het In beslag nemen van twee Italiaansche sleepbooten, die aan de Bund gemeerd lagen, en het vervangen van de Italiaansche vlag door de vlag van 40 Rijzende Zon. Dinsdagmorgen is ten hoofdkantore P.T.T. te Den Haag een vergadering gehouden van hoofd inspecteurs, inspecteurs en verschillende hoofd ambtenaren van het hoofdbestuur, onder pre sidium van Ir. Damme, directeur-generaal P.T.T Van deze vergadering uit weid het volgende telegram gezonden aan H. K. H. Prinses Ju liana, paleis Soestdyk: „Het zy my vergund H. K. H. namens het geheele personeel van het staatsbedryf der P.T.T., waarvan een groot aantal hoofdambte naren heden In vergadering bijeen is. de verze kering te geven van ons hsrteiyk medeleven met het geheele Koninklyke Huls ook in deze om standigheden en Haar eerbiedig te verzoeken zoo mogeiyk zyn beste wenschen voor spoedig herstel ook aan Z. K. H. Prins Bemhard te wil len overbrengen. lp" BRUSSEL, 30 Nov. (Belga). De Belgische regeeringsverklaring. die vanmiddag in de Kamer en in den Senaat Is voorgelezen fe- vangt aldus aan: De regeering, die zich aan u voorstelt, is ge vormd in het teeken van gemeenschaiJpeiyke bezorgdheid voor het verdedigen van het erf- 3 deel der grondwettelljke vrijheden, het langs ordeiyken weg verwezeniyken van een biliyke K en vooruitziende sociale politiek, en het voor- bereiden van aKe wenscheiyk geachte maat- I regelen, teneinde in de omraming van den on- aantastbaren Belgischen staat de eultureele I ontwikkeling te verzekeren van de beide taal gemeenschappen, en de eerbiediging van de rechten, door elk harer leden verworven. De commendery Nederland van de Johan- nlterorde heelt In het Burgerziekenhuls te Am sterdam door den persoon vnkt-hgjr. secrete ris Jhr. W. Laman Trip, haar iiëlangstelling doen biyken voor haar mederechtsridder Z. K. H. Prins Bemhard. wien Maandag het suto-onge- luk op den Mulderstraatweg is overkómen. Jhr. Laman Trip sprak zyn beste wenschen uit voor een spoedig herstel. O i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1