van Buitenlandsche Zaken bespreking Raad van Afgevaardigden „St. Raphaël” EEN GRAFSCHRIFT in Een goede wenk: Geef BoIdOOt als geschenk. DE VOLKENBOND EN SANCTIES LIDMAATSCHAP VAN DE K.D.P. BESPROKEN 12* JAAR LEIDER VAN HET P.T.T.-BEDRIJF POTTERtnMOOCC's I WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 Automatiseering der telefoon De salarissen echter ró35 De salarissen van het personeel Verdwaald in het oerwoud Toepassing van sancties I Als het kan, moet het gebeuren c Buitenlandsche Zaken In Eenheid noodig In totaal werd f 15.000 vervoerd FIETSER DOODGEREDEN Op vrije voeten l to Goede wenschen voor *s Prinsen herstel Amendementen op de Dienstplicht verband met de inbraak in de houtvesterij te Apeldoorn Het droevig verscheiden van pater Van Rossum op Borneo IR. M. H. DAMME DOCTOR HONORIS CAUSA ttÜtchan £aJJendrt> aaltd sinds 1W) AaOcnAaA. ulatilt etUe-- TWEEDE KAMER De pensioenkorting bij de Spoorwegen Vijf verdachten achter slot en grendel De gelddiefstal te Utrecht Ir. Damme heeft den dienst veel mogelyk aangepast aan .de behoeften van het bedrijfsleven Dat mond-' Motie-Kupers betreffende een vacantie-regeling met groote meerderheid verworpen Het betreffende Bondsbesluit zal beleidvol en omzichtig worden uitgevoerd Regeling broed er dienst, verminde ring contingent en oefentijd Standsorganisatie en royement zoo- DEN HAAG, 30 November 1037. volgende dat H. Voorzitter wordt. Imp. noodzaakten te mij af I k. M. C. E- Bongaert» I Aan het H. ,B. had de R. de bijeenkomst met den Chr. groet gesloten. i 4 Terloops kon worden medegedeeld, dat het wel niet zoo heel lang meer zal duren, dat aanneming van nieuw en jong perso neel bij de Spoorwegen zal kunnen plaats hebben. der het De heer Damme gelooft, dat de In zijn be drijf betaalde salarissen het meerendeel zij ner ondergeschikten, gegeven het algemeen rljkssalarispell, tevreden stemt. HU wees er op, dat een verhooging niet zal zijn In te voeren zonder het bezoldigingsbesluit aan te tasten, krachtens hetwelk deze salarissen zijn geregeld. „Een model-werkgever te zijn, dat is ons streven." Met deze woorden besloot ir. Dam me dit gesprek. ingenieur verbonden i i Het parool was en is: als het kan, moet het gebeuren. Mün hoofdoogmerk was: het perso neel op te voeden in dezen zin, dat het overal en altijd bereid zü tot de grootste medewerking. van heer maar De positie van het personeel Is een onderwerp, dat de volle aandacht van den directeur-gene- raal heeft. Een onderwerp, dat hü gaarne aan roert en dat ook in de Kamer aanleiding tot verschillende opmerkingen was. Daarna kwam de geestelijke adviseur, de Zeer- eerw. Heer pastoor Mutsaerts aan het woord, die zjjn voldoening uitsprak over het verloop van deze vergadering, ook al werd niet sterft „Ja" geknikt. Terzake de verhouding tusschen ouderen en jongeren wekte spr. de Jongeren op. eerbied te hebben voor de ouderen en de oude ren wees spr. er op. niet te gauw te spotten met de geestdrift van de Jongeren. Dan wees spr. nog op de noodzakelUkheld. om den Roomschen geest vaardig te houden onder deze organisatie. Ook in dezen moeilijken tijd Is het mogelijk, moed te houden. (Applaus) De chauffeur uit Thom, die zijn schoonvader neersloeg, is in vrijheid gesteld. Intpsschen zal minister Romme, zooals be kend ook zonder motie alsnog overwegen, wat er ten deze voorbereid zou kunnen worden. In den breede werd besproken het voorstel, het H. B. te machtigen, een bedrag van maxi, mum 3000.uit de bondskas beschikbaar te stellen tot aanschaffing van vlaggen. Dit voorstel houdt verband met de plannen tot moderaiseering van den optocht op den sterk, om niet te zeggen machteloos in de harde oractUk. Desniettemin wil men, o. 1. zeer terecht, het orgaan in het leven behouden om het goede, dat het reeds bracht, maar méér nog om het goede, dat, naar gehoopt wordt, de Bond in de toekomst zal kunnen brengen. In dien geest spraken ook de heeren JOEKES (V. D.) en BIEREMA (V. B.). Alleen de N. 8. B. is en blijft naar Dultsch en ItAliaansch voorbeeld mordicus tegen: Nederland moest den Volkenbond op staanden voet verlaten; zoo on-intematlonaal zal Ne derland zich echter niet spoedig gedragen. De heer Jas. Veldman richtte, namens het R. K. Werkliedenverbond, een woord van ge lukwensen tot het Hoofdbestuur, in verband met het aannemen van zijn voorstel betreffende de K. D. P.-kwestle. Spr. wees nog op de noodzakelijkheid, om in dezen tijd eenheid-van-front op den voor grond te houden. In verband daarmede zag spr. ook veel nut, om den Bondsdag een fleurig aspect te geven, hetwelk kan bereikt worden door te besluiten, zooals het H. B. voorstelt, ten aanzien van de propaganda naar buiten, om de mooie kans, die den katholieken in de toe komst wordt geboden, goed te benutten. De voorzitter heeft, namens de bijeenkomst, de verzekering gegeven, dat het R. K. Werklie denverbond bjj zijn strevingen op den steun van ,J3t. Raphael” kan blijven rekenen. Op verschillende wijzen maakt de directie het werk in dit bedrijf aantrekkelijk. De gebouwen zijn eenvoudig, maar doeltreffend gemeubileerd De kamers en zalen in de vele vernieuwde kan toren doen prettig aan. Er is zorg voor lijders aan tuberculose. een fonds voor kinderen, een personeelfonds, dat in bepaalde gevallen voor schotten op salarissen geeft, een reclasseenngs- commissie met preventieve en repressieve func tie en verder steunt de leiding de lichamelijke (sport) en geestelijke (muziek) ontspanning van haar ondergeschikten zooveel mogelijk. Aan het H. JB. had de R. v. A. opgedra gen, het daarheen te lelden, dat alle leden, die .F.G .-Dierkaoe iO-Deh Haaq van oordeel, dat de bedrijfsvoering staatsbedrijf op uitnemende wijze En wie bedenkt, dat dit bedrijf heden- 12 S jaar onder leiding van ir. M. H. Damme staat, begrijpt, dat er aanleiding was om den jubilee renden directeur-generaal eens te vragen uit zijn herinneringen te putten. In de Dinsdagmorgen gehouden bespreking van den personeelsraad met de directie der N. 8. in verband met de plannen tot een pensioenkor ting van 10 pCt., is door de organisaties het ver zoek aanhangig gemaakt eventueel intrekking, van het besluit tot deze verlaging door de Re- geerlng te willen bevorderen. Voorts is besloten, dat ambtenaren van schaal 11 lid kunnen blij ven van het ziekte- en ondersteuningsfonds. Na rondvraag, waarbij de eere-voorzitter. de heer J. Hellemons, nog het woord voerde, werd Hoewel de Utrechtsche politie en de directie van de coöperatie „Voorwaarts” te Utrecht het diepste stilzwijgen bewaren inzake de mysteri euze verdwijning van vijfenveertighonderd gul den tijdens het geldtransport te Utrecht, worden toch langzamerhand nadere bijzonderheden aan de openbaarheid prijs gegeven. Zoo is thans bekend geworden, dat bij het geldtransport in totaal een bedrag, groot vijftienduizend gulden, werd vervoerd in drie-en-twlntig zakjes van vijfhonderd gulden en een actentasch met 3500 gulden aan bankpapier en kleingeld. Een be drag van 4500 gulden is gestolen, bestaande uit twee zakjes met vijfhonderd guldens en de actentasch. inhoudende 3500 gulden. De motie werd zonder veel plichtplegingen om hals gebracht met zeer groote meerder heid. nJ. 59 tegen 25 stemmen; voor stem den de Sociaal-democraten, de N. 8. B.-ers, de Communisten en de Christen.democra- ten Na re- en dupliek wordt tenslotte de begroo ting z_hst. aangenomen. Evenzoo en zonder debat het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk III der Rljksbegrooting voor 1937 (internationale con- tröle tot het tegengaan van toevoer van wapen tuig en vrijwilligers naar Spanje). Terugkomend op de vlaggen-aangelegenheid werd het voorstel van het H. B. in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van Haarlem II en Gennep tegen. Nadat een vertegenwoordiger van ,J3t. Fran- ciscus”, de zusterorganisatie, gewezen had op de noodzakelijkheid van maatregelen in het belang van een veilig verkeer, werd gepauzeerd. In de middagvergadering werd een bespre king gewijd aan Op de 8t. Annalaan, welke laan van Nijme gen naar Gennep loopt, is de 50-Jarige beer Van Raay uit Nijmegen met zijn rijwiel ge slipt. Hjj kwam onder een hem achterop rij denden met meel geladen vrachtauto van de gebroeders B. uit Gouda terecht. De wielrij der werd zoo ernstig gewond, dit de dood ou- middeUjjk intrad. Het stoffelijk oveHB^pt te naar bet Canlsiusziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Besloten werd nog, aan het Koninklijk Huis een telegram te zenden, waarin deze R. K. or ganisatie uiting geeft aan haar groote ontroe ring over het aan Z. K. H. Prins Bernhard overkomen ongeluk, haar Innige deelneming betuigt en verklaart van God een spoedig en algeheel herstel af te smeeken. In de Dinsdag, onder leiding van den heer Wigman, voortgezette vergadering van den Raad van Afgevaardigden van ,JBt. Ra phael” kwam allereerst aan de orde een bespreking van het Verbondsbeslult, strek kende tot het onvereenlgbaar verklaren van het lidmaatschap van de Kath. Dem. Partij en/of het regelmatig lezen van het orgaan dier partij „Onze Vaan” met dat van bij het R- K. W. V. aangesloten bonden. De senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft benoemd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen ir. M. Damme, dlrecteur-generaal der P. T. T. Bondsdag, welke zou kunnen bereikt worden door aanschaffing van b.v. een honderdtal kleurige vlaggen, die tusschen de afdeellngs- vaandels en -vlaggen in den stoet worden mee gedragen. ,BÜ de beantwoording van diverse vragen bleek, dat de eventueel aan te schaffen vlag gen ter beschikking zullen blijven van het Hoofdbestuur. HU heeft daarop op e$n boomstam over nacht In de moerassige streek. Van zUn wijkplaats in den boom hoorde de pater een gong in de verte en het lawaai van het ge-- Hult der booten op de rivier. Maar ondanks de geluiden, welke van niet verren afstand tot hem doordrongen, slaagde pater Van Rossum er ook later niet in den weg uit t oerwoud naar de bewoonde wereld terug te vinden. En zoo bracht hü 22 dagen in het moe rassige bosch door, zonder eten en zonder drinken v Onder de voorstanders van den Volkenbond heerscht alleen verschil. Ja diepgaand verschil van meening over de wijze, waarop met de sancties moet worden omgesnrongen. Wil de eene groep de universaliteit niet in gevaar laten brengen door straffe sanctie-toepassing, de andere groep de heeren ALBARDA (8. D. A. P.) en WIJNKOOP (C. P. N.) waren haar woordvoerders eischt de onverbiddelUke toe passing van forsche sancties. Voorts ligt tus schen de meeningen dezer groepen eenige nuan- ceering ten aanzien van de strafheid der sanc tie-toepassing, maar zóóveel is wel zeker, dat Indien de heeren Albarda en WUnkoop hun zin kregen de Volkenbond morgen aan den dat geenVolkenbond meer zou zijn 1 De heer 8ERRAREN8 (R. K.) had een ver langen temeer t. a.v. den Volkenbond. Volgens hem moest de Bond zich meer bezig houden met economische vraagstukken (in dit verband noemde hü o. a. het grondstoffenvraagstuk). teneinde te voorkomen, dat zekere „regelin gen" getroffen worden door middel van oorlo gen. Voorts wenschte de heer Serrarens. dat ons diplomatieke en consulaire corps meer econo misch Ingesteld zal worden en bestreed hü 's Mi nisters in de' Memorie van Antwoord tot uiting gekomen meening, als zou het niet van belang zün, in katholieke landen katholieke gezanten te benoemen. Van de overige niet den Volkenbond betref fende punten vermelden wü nog, dat de heer BONGAERTS (R. K.) aandrong op spoedige re geling van sommige waterverkeerskwestles met België en op krachtig optreden tegen vaak er gerniswekkende lectuur uit Dultschland en voorts dat de heer KRIJGER (C. H.) pleitte voor een voor Nederland gunstiger surtaxe d’entrepöt-hefflng. België heeft van Frankrük altijd meer gevraagd en gekregen. Waarom zou Nederland niet met België op één lün gesteld kunnen worden? wel In het begin, dat amateurs meeluisterden De technische dienst nam toen maatregelen en maakte er een einde aan. De tarieven konden, dank zü geperfection- neerde techniek en goede organisatie op een lager peil worden gebracht dan waar ook ter wereld voor een dergelüken afstand wordt ge heven Wie de handelingen van de Tweede Kamer over de begrooting van het staatsbedrüf posterijen, telegrafie en telefonie voor dienstjaar 1938 doorbladert, leest, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken bü de beant woording van de verschillende sprekers in het begin van zün rede heeft gezegd: „ook ik ben van dit geschiedt". Het U waar, dat dr. Wibaut niet meer den grooten omzwaai der SD.AJ». naar een minder internationale en meer nationale richting heeft meegemaakt, en het valt dus alleen maar te gissen, hoe hij zou gestaan hebben tegenover het sociaal-democratisch opportunisme van vandaag, dat zich van de zuiver Marxis tische principes afkeert. Als man van de Tweede Internationale moge hij in ziju tijd de aarde als zijn land hebben be schouwd, het ééne volk, waarvoor hij streed, was niet zoozeer de menschheid, als wel dat deel ervan, hetwelk zich de klasse der arbeiders noemt. N» het geloof zijner kinderjaren verloren te hebben, beleed hij in het openbaar nog slechts het geloof in den klassenstrijd, dat lijn recht in strijd is met het geloof der liefde. Wij weten niet, méér be vreemdend is: dat aan een man als Wi baut een dergelijk grafschrift wordt vereerd, of dat soclaal-democraten, die de sententie van deze spreuk althans in de practijk niet huldigen, met deze woor den eer willen bewijzen aan hun gestor ven voorman. Of is dit grafschrift misschien bere kend op een nageslacht, dat noch dr. Wibaut, noch de sociaal-democratische politiek en practijk van vandaag zal hebben gekend? Laat mü u een. aldus ir. Damme, voorbeeld geven: iemand ontving eens een telegram, dat hem door de telefoon werd voorgelezen. Uit den inhoud bleek, dat geadresseerde op reis moest en wel onmiddellük. Had ik maar een spoor boekje, om een trein op te zoeken, verzuchtte hü door de telefoon. Aan den anderen kant van de draad werd geantwoord, dat er een spoorboekje was en de postman zocht een trein voor den aspirant-reizlger op. ..Dat is een aardig geval van hoe het moet”, voegde de heer Damme er aan toe, „den klant helpen, als het kan”. Met cüfers illustreerde ir. Damme de ont wikkeling van het radiotelegraaf-verkeer, dat van zoo groote beteekenis is. De telefoonverbinding met Indlë was niet on middellük zoo goed als thans. Het gebeurde zich opzettelijk tegen de statutaire bepaling betreffende het lidmaatschap van de stands organisatie verzetten, Ingaande 1 Januari 1938 worden geroyeerd. Eveneens werd verzocht jjet noodige te doen, dat met Ingang van 1 Januari 1938 alle leden die daartoe verplicht zün, aangesloten zün bü de standsorganisatie. Een telegram heeft reeds melding gemaakt van het tragische overlüden van pater Van Rossum. nadat hü in het oerwoud van Zuld-Bomeo bij Tering was verdwaald geweest Het N.v.dD.vN.-I. geeft er nog de bijzonderheden over: Toen hü ongeveer 50 M. in het oerwoud had geloopen wilde hü terugkeeren, doch hü kon reeds toen den weg niet terugvinden. Ten slotte ging de vergadering ac- coord met het standpunt van de afd. Amersfoort, waarin deze het Hoofd bestuur adviseert, het gevallen be sluit beleidvol en omzichtig uit te voeren, ieder geval op zich te beoor- deelen en een ruim genomen termijn in acht te nemen. De centrale recherche te Amsterdam heeft m samenwerking met de konlnklüke marechaussée te Apeldoorn Dinsdag wederom drie personen gearresteerd, die er van verdacht worden, be trokken te zün bü de Inbraak op 9 November in de woning van den houtvester van H. M. de Ko ningin, den heer J. C. E. C. N. Mulder aan den Amersfoortschen weg te Apeldoorn. Daarbü zifn. zooals men zich herinneren zal, een hoe veelheid effecten ter waarde van tienduizend gulden, alsmede eén aantal gouden en diaman ten sieraden gestolen. Het zün twee mannen en een vrouw, allen te Amsterdam woonachtig. De vrouw en een der mannen hadden tot voor kort hun domicilie in Het Gooi. Een aantal der gestolen effecten ter waarde van f 6700 is bü hen terug gevonden. Zü zün opgesloten in het hoofdbureau van po litie in afwachting van hun transport naar Apeldoorn. Het staat nog niet vast, of men met de daders wel met helers te doen heeft. Dit is evenmin het geval met de drie Amsterdammers, die Vrüdag en Zaterdag, eveneens in de hoofd stad, sün aangehouden. Het onderzoek wordt no” voortgezet. /Een onzer medewerkers heeft een onderhoud gehad met ir. M. H. Damme en vernam daarbü het een en ander over zün leven en werken. Uitvoerig vertelde Ir. Damme over zün werk en Indlë, waar héj als werktuigkundig aan de staatsspoorwegen op Java werd. Na ruim 25 tropenjaren kreeg hü pensioen. Lang heeft ir. Damme niet genoten van dit otium. „Gelukkig niet" merkte hü zelf op. Een plechtig oogenblile vooraf. De VOORZII 1 ER verheft zich van zjjn zetel en alle aanwezigen volgen eerbiedig zijn voorbeeld. Dan neemt de Voorzitter het woord en met innige hartelijkheid in zjjn stem gewaagt hij van den schrik en de ontsteltenis, welke het den Prins der Nederlanden overkomen auto-ongeluk overal in het land teweeg gebracht heeft en van het floers, dat dit onge luk getrokken heeft over den van het Koninklijk Huis over het volk van Ne derland uitstralenden zonneschijn. Met duldelük waarneembare instemming aanhoorde de Kamer de gevoelvolle woorden van deelneming in het leed van H. M. de Ko ningin en vooral van de Prinses, Die vooral in deze dagen Haren Gemaal zoo noode missen kan. De Voorzitter eindigde met de beste wenschen voor 's Prinsen spoedig en algeheel herstel uit te spreken. Namens het kabinet sloot de Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. PATIJN. zich bü de herstelwenschen van den Voorzitter aan. verklarende, dat ook de leden van den Minister raad diep getroffen waren door dit ongeval. Na deze in al haar soberheid Indrukwekken de plechtigheid heeft de Kamer afgerekend met de verleden week door den heer Kopers (8. D. A. P.) ingediende motie, er toe strek kende, de regeerlng te verzoeken, bü de Staten- Generaal voorstellen aanhangig te maken tot toekenning van een door de Wet gewaarborgd recht op vacantie met behoud van loon aan slis werknemers. De voorzitter stelde voor, deze zaak geheel in handen van het H. B. te stellen, zoodat dit alle gevallen stëeds kan beküken en naar aan leiding daarvan beslissingen kan nemen. Op verzoek van den voorzitter werd aan het uitvoerig debat een huishoudelük karakter ge geven. De R.K. Tweede Kamerleden IJsselmuiden, Steinmetz, Ruüter, Stumpel en Groen hebben eenige amendementen voorgesteld op het wets ontwerp tot wüziging van de Dienstplichtwet Voorgesteld wordt, artikel 13 der wet als volgt te lezen: „Vrüstelling wegens broederdlenst wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders da helft en van een oneven getal de grootere helft moet dienen, waarbü als regel de broeders om den ander zullen worden vrijgesteld en overi gens naar door ons te stellen regelen.” Voorts wordt voorgesteld het aantal dergenen. die moeten worden ingelüfd vast te stellen in plaats van op 32.000 op 27.500. In de derde plaats wenschen de voorstellers den eersten oefentüd te wüzlgen van elf maan den in zes maanden. p de plaats, waar de asch van den f 1 knappen en strijdbaren sociaal- democratischen voorman dr. F. M. Wibaut rust, is onlangs een in zijn een voud sierlijke grafsteen opgericht. Het mooi, dat ook de socialisten hun groote dooden eeren, maar eer kan alleen ge bracht worden door waarachtigheid. Van waarachtigheid vloeit het op dezen graf steen aangebrachte grafschrift niet over. Het luidt: Er is maar een land onze aarde. Er is maar een volk de menschheid. Er is maar een geloof de liefde. Eveneens verklaarde het H. B. zich bereid, te üveren voor een verbetering van de bevorde- rlngskansen, om. voor geslaagden voor een hoogere functie. Toen de missionaris vermist werd, zün de be woners van de pastorie, de schoolkinderen, de menschen uit de kampongs en militairen op zoek gegaan. Doch hoe ook gezocht werd, zü slaagden er niet in. den verdwaalde te vinden. Tot eindelük den eersten November twee Da- Jaks den missionarts vonden. Hü was zwak en uitgeput na de vele ontberingen, doch hü kon den Dajaks nog aanwüzingen geven over de plaats, waar hü vandaan kwam en hun vragen, hem thuis te brengen. Met behulp van de beide Dajaks kwam pater Van Rossum na 22 dagen weer op de missle- statle Tering. Toen bü daar zün krachten eenigszins had herkregen, werd het noodig ge oordeeld hem naar de kust te brengen. Den lOden November vertrok hü van Tering en arriveerde 17 November te Bandjermasln waar hü zou verblüven om zich onder behan deling van eendokter te stellen en om weer op krachten te komen. De dokter echter constateerde malaria tropica en vermoedelük typhus. Twee dagen later is hü door een acuten aanval van malaria tropica en typhus overleden, nadat hem de H.H. Sacra menten der Stervenden waren toegediend. Op zün ziekbed had de pater nog een brief over zün vreeselüken dooltocht gedicteerd, die als volgt luidt: Voorts werd besloten, het door de organisa tie Ingenomen standpunt i. z. het vraagstuk van verhooging van Inkomsten voor het Spoor- en tramwegpersoneel, alsmede betreffende 't Z. en O.-fonds naar de commissies te verwüzen. In verband hiermede werd medegedeeld, dat des morgens bü een bespreking van den Per soneelsraad met de Directie der Ned. Spoorwe gen was goedgevonden, dat ambtenaren van schaal 11 lid blüven van het Z. en O.-fonds. De aangelegenheid van het vrü vervoer werd overgelaten aan het H. B. en den Personeels, rgad. De rapporten betreffende dienst- en rusttij den alsmede pensioen werden goedgekeurd. Het H. B. ging accoord met een voorstel, stappen te doen bü de bevoegde Instanties der tramwegen, om een kindertoeslag-regeling te doen Invoeren. Zondag 10 October, toen ik, dicht bü huls in het bosch mün brevier ^fHddende, wilde terugkeeren langs denzelfden weg, waarlangs ik gegaan Was, ben ik van den weg afge weken en in de modder gekomen. Voor mü lag ’n nieuw rüstveld en ik meen de binnen vüf minuten thuis te zün langs den nieuwen weg, welken ik echter niet kon vinden. De moerassen dwalen. Nergens vond ik een uitweg. Toen het avond begon te worden en ik niet wist waar ik was en niemand zich nog zorg maakte om mü, omdat zü zouden meenen dat ik katholieken aan het bezoeken was in den kampong, heb ik overnacht in een boomstam, met mün voeten in het moeras. Ik droomde, bevelende mü gauw te komen halen. Den volgenden morgen bad ik mün brevier gebed en poogde naar huls terug te keeren Doch ik had geen succes. Tot 1 November heb ik geen voedsel gehad en ik heb slechts een paar maal kunnen drin ken uit een riviertje of een modderpoel. Ik lig nu thuis, krachteloos, doch ik beo niet ziek en eet weer en ben goed. Omtrent de richting ben ik steeds bedro gen door geluiden in den kampong, meenend» dat deze dichtbü was, doch de geluiden sche nen plotseling van richting te veranderen, ver moedelük door de schrielheid of de dichtheid van het bosch. Ik kwam 1 November aan een riviertje waarop zich twee visschende Dajaks bevon den. die mü langs een omweg met hun prauw in twee uur thuisbrachten. Gegroet! Naar aanleiding van eenige besprekingen zeg de het H. B. toé, in den loop van het komende jaar gegevens hieromtrent te verzamelen en daarna met een voorstel te zullen komen. Bü grooteren omvang van het verkeer paste een verlaging der tarieven. In den loop deze periode van het bewind van den Damme werden de tarieven niet één, verschillende malen verlaagd. De luchtpost, als mogelükheid van sneller postverkeer, kwam en het vliegtuig maakte de mogelükheifl tot werkelijkheid. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes. mevr. BakkerNort en Ebels hebben eveneens een amendement op het wetsontwerp tot wüzi ging van de Dienstplichtwet voorgesteld, strek kende om het contingent dienstplichtigen op 27.400 te brengen en den eersten oefentüd op 8 maanden te stellen. Sprekende over de ontwikkeling van het bin- nenlandsch telefoonverkeer, deelde de heer Damme mede, dat over 5 4 6 jaar de automatl- seering in het geheele land, ook voor in ter lo cale gesprekken, een feit zal zün. Dat beteekent, dat münheer A. uit Maas tricht, zonder tusschenkomst van telefonisten, maar door eenvoudig het gewenschte nummer te draaien, een gesprek kan voeren met mün heer B uit Groningen. De tariefsverlaging van telefoongesprekken blükt uit de volgende cüfers: beneden -15 kilo meter kostte een gesprek in 1924 fd35 en boven de 15 kilometer f 0.50. Sinds 1 Februari van dit Jaar varieert het gesprekkentarief be neden de 15 kilometer tusschen f 0.04 en f 0.10 en dat van een gesprek over langeren afstand tusschen f 0.20 en f 0.40. Zün optimisme over zün toestand is helaas niet bewaarheid. De bespreking der begrooting van Buiten landsche Zaken, welke hierna aan de orde kwam, leverde niet veel verscheidenheid op. Evenals vorige jaren stond ook nu weer de Volkenbond met al zün goede kwaliteiten en. kwade nukken en gebrek aan nuttig effect in het centrum der belangstelling; het ging vooral vóór of tegen het handhaven van sanc ties tegenover onwillige leden van den Bond; wat moet praevaleeren: de universaliteit van den Volkenbond of de mln of meer gestreng gehandhaafde sancties. Namens de Katholieke fractie heeft de heer BONGAERTS (men mocht al niet anders ver wachten) betoogd, dat het Instituut van den Volken bond in stand ge houden dient te worden. óndanks zün betreurens- waardige onvol maaktheid. Som mige samenstellen de deelen van den Volkenbond zün ziek, omdat zü zich niet laten lei den door de chris- telüke beginselen, welke den grond slag voor héél de samenleving moeten vormen, aldus de zeer juiste diagnose van den heer Bongaerts. En gereedelük.consequent maande de katholieke spreker de regeerlng aan, te Ge nève te stuwen naar aanvaarding dier beproef de en alleen-heilbrengende beginselen; slechts wanneer dergelük streven effect sorteert, zal er vruchtbaar gearbeid kunnen worden in het IXZtV UiCiavv as^j OV41 ,Jk wilde nog wel wat te doen hebben en toen ik mü als gepenslonneerd ambtenaar bü den minister van Koloniën meldde, zelde deze mü. dat zün ambtgenoot van Waterstaat was toen prof, ^n Swaay wel iets voor mü had.” Het Jets” bleek te zün het dlrecteur-gene- raalschap van de posterüen. telegrafie en tele fonie, een betrekking, die de oud-Indischman onmiddellük aanvaardde. Toen de heer Damme zün nieuwe functie aanvaardde ging het al iets beter met het be drijf. De tüd was rüP voor zün hervormings plannen. Verschillende bedrüfsonderdeelen, in de oor logsjaren mln of meer verstard, dienden gron dig aangepast te worden aan nieuwe behoeften. Het aantal bestellingen, om één voorbeeld te noemen, was bovenmatig opgevoerd en stond in het geheel niet in goede verhouding tot de behoeften van het groote bedrüfsleven. De heer Damme begreep, dat een groote zaak geen baat vindt bü vele bestellingen, maar wel bü één vroege en zoo groot mogelüke bestelling, opdat de geheele post bü het begin van de dag taak ter hand kan worden genomen. belang der collectieve veiligheid. Ook de heer DE GEER (C.H.) seide den Volkenbond als rechtsapparaat niet te wil len missen, hoe onvoldragen de instelling ook n°g zün moge en wanneer gesteld zou worden net dilemma: universaliteit of onverblddelüke landhavlng der sancties, tengevolge waarvan steeds méér landen den Volkenbond zouden verlaten, zou hü ofschoon belde deelen van het dilemma eigenlük tot de essentialia van het instituut behooren de voorkeur geven aan eenige onoffering van sancties, mits niet aan zekere princiepen geraakt worde. De universali teit is inhaerent aan het begrip Volkenbond; zonder universaliteit is men onmachtig bü de Pogingen tot toepassing ook van de beste be ginselen en statuten en doet zich onvennüdelük het recht van den sterkste gelden. De heer De Geer heeft echter wel gevoeld, dat al te groote toegevendheid op het punt der sancties fnui kend zou zün voor de kracht en de beteekenis van den Bond, en daarom waarschuwde hü er •jnderzüds tegen, dat de Volkenbond gedegra- ceerd zou worden tot niet meer dan een zuiver beraadslagend college •tls en blüft naar onze meening een moellük vraagstuk: wil men den Bond volledig op kracht brengen door handhaving der sancties, dan loo- de Ieden er uit en voldoet de Bond steeds mmder aan de eischen der universaliteit, en hö omwille dier universaliteit zün machts- middelen op, dan Is het instituut zeer weinig

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5