IEUWS STAD' L Het Prinsenjacht Piet Hein PHILIPS’ Alkmaar, 2 Dec. EEN MOOI GEDENKBOEK DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 AGENDA 4’ P. J. van Kessel 4 FILMS IN ALKMAAR EGMOND AAN ZEE RIA-NIEUWS ALC! ALS *T WINTER WORDT HEILOO NUTSSPAARBANK VEILINGOVERZICHT LANGENDÜK ARCHIEF GESLOTEN DE HOND BURGERLIJKE STAND ZUID-SCHARWOUDE UIT DEN OMTREK BERGEN RIJKSVISCHAFSLAG Een geschenk voor Uw ZOON! Een geschenk, waar iedere Hollandsche jongen trotsch op is: de nieuwe Philips’ rijwiellantaamWelk een genot ‘als de nieuwe lantaarn - zelfs bij zeer matige snelheid van den fietser zijn bijzonder krachtig licht over den weg uitstraalt. T I w DAMCLUB VOORWAARTS i ONZE etalages sullen V overtuigen van onze STERKE PRIJSVERLAGING Dameshoeden en Sjaals LINDmMIENT I GROOTSTE speciaakaak sinds 1854 I o Practische St. Nlcolaasgeachenken o I----- De Sint-Nicolaas verrassing bij uitnemendheid! STAAT VAN BESOMMINGEN fS:-“. S°.z: s T entoongf ellingen h Kreutzer-aonate Zondag a.s. geopend van 18 uur. Grazige weiden A pothekeranachtd ienat Verkoop van grond IJWIELLANTAARN werd op vastgeeteld een Badhui* „Het Witte Kruit” worden. van tot soort Llchtbedrüven bad de raden A F Programma Radiodistributie VRIJDAÖ3 DECEMBER Na een kortstondige ziekte is hedenmor gen op 62-jarigen leeftijd overleden de heer P. J. van Kessel. Mijn ranke bodem geerne draeght Wat stralend leeft In 't Hollands herte, Vaert, Princen, als het Godt behaeght. Langs wazig land en wijde verte, Door nijv’re steén of kleyn gehught. De verovering van de Zilvervloot door Piet Hevn in 1628; illustratie van het gedenkboek. weinig prijzen De „Piet Hein” is een geschenk geweest van het Nederlandsche volk. Daarom hoort ook dit gedenkboek In breeden kring als een blijvende en schoone herinnering. Wie dit album oekeken en geleien heeft is op het schip „thuis” en zoo moet het ook zijn. Wegens de begrafenis van het stoffelijk over schot van den gemeente-archivaris is morgen. Vrijdag, het gemeente-archief den geheelen dag gesloten. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen over een in zwervenden toestand aangetroffen zwart hondje. De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 28 Nov. tot en met 4 December worden waar genomen door de apotheek van den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. 'Margaretha van Johanna De winkelsluiting op 5 December In ver band met het feit, dat S December dit jaar op Zondag valt, is besloten de winkels in deze gemeente op dien dag, voonoover gewenscht, open te laten. De annulteitsleenlngen der gemeentelijke gasfabriek Kowtsaal Boendermaker (Bergen): Tentoon, stelling van werken van hedendaagsche schil, ders, voornamelijk uit de Bergsche School (Col. tectie Boendermaker). Alle dagen geopend tot 19 December as. typt 7405 L. 6 V. O,5Aag.3W. f. 6.95 i—i 1— i 2— 0 0—2 2—0 2—0 11 ste lez de kei gez dat Eei dai hü kwi me F doe ploi hac Ui stoi hoe Jurl J 2-jO afgebr. 1—1 0—2 de dat ZU ten op cou Hal Nas Par de 1 „He die liets daa wen nog mat een Plee tert D bez< Het en Frai pag, den Buil ren Leg. aan der» fel 1 zeer gen land mak de t pn kei bit is is los be< be< toe hel ple we we en gei set pir voi get *„O hel hel eer dig het sla ten me een bijt mil dl Boi tijg ten ben sch Ion 's i ter ma den tiet cai ral Het zal En aar Een voor aanat aande figuur uit den middenatand heengegaan De uitslagen der wedstrijden in de onderlinge wintercompetitie lulden als volgt: Hoofdklasse: E HofmanA. Burgers G. WoonijkJb. Hagens lé klasse: F. AppelM. Hemels S. SchureL. Ravestein D MareesD. Stam C. MasereeuwA Koreman G OudsboornJ. v. Montfoort 2e klasse: P. BakkumBob. Bussen Jn. DoggerJb. Ravestein D. Dijkstra—K Slooten C. StaalTh. Zjjlstra C. BussenJ. Schuit In den loop der maand November de spaarbankboekjes Ingelegd 211.854,21 en terugbetaald 175.531.69. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 4.200.419,13. Het aantal in den loop van November nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 360. waarvan 255 aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 78 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 13077. Van dit aantal behooren 8593 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2511 aan. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. 1 Lijn 3: Keulen 8.00—9.20; Parijs R. 9.20—9.50; Keulen 9.50—10.35; Parijs R. 10.351140; Keulen 11.20—13.20; Brussel VI. 13 20—14 20; Radio PTT. Nord. 14.2015.05; Parijs R. 15.0615.35; Radio PTT. Nord. 15.35—17.20; Brussel VI. 17.20—19.50; Leipzig 19.50—20.15; Lond. Reg. 2015—22.20; Brussel VI. 22.20—22 30; Brussel FT. 22 30—23 20; Parijs R. 23.20—24.00 Lijn 4: Brussel VL 8.00—9.20; Luxemburg 9.20 —10 35; Lond. Reg. 10.35—12.50; Droitwlch 12.50 —13 35; Lond. Reg. 13.35—17.20; Droitwlch 17.20 —21.40; Parijs PTT. 21.40—22.45; Lond Reg. 22 45—23.35; Droitwlch 23.35—24.00. Lijn 5: Diversen. Engel Groen; Martha Elisabeth, d. en van Trijntje Duijves. Overleden: Jan Witte, oud 68 J-, gehuwd met Dleuwertje Bet. De veel besproken en omstreden film „Grazige weiden" wordt van morgen af in City vertoond. Het is "n merkwaardige film, waarin uitsluitend negers optreden en waarin God eveneens het aanschijn van een neger heeft. Het geheel is gebaseerd op de Godsvoorstelling van negerkin deren, die op de Zondagschool over hem hoeren vertellen. We citeeren ujt ,,De Tijd” (A. vsfb Domburg» „Behoudens enkele minder verzorgde en vage détails bevat de film tal van ontroerende mo menten. welke een aanbeveling alleszins moti- veeren. Het is waar, dat de stof, in Grazige Wei den verwerkt, précair van aard is en een eerbie dige behandeling behoeft, maar deze behande ling heeft zij dan ook verkregen.” Flets vermist Een geleidster van het kólo- nlehuls Zwartendijk vermiste Woensdag haar fiets, die zij buiten had laten staan. Daar er eenlge dagen voorbij gegaan waren eer zij tot deze ontdekking kwam, zal het wel moeilijk zijn den dader van dezen diefstal op te sporen. personen elders woonachtig en 1973 aan scbool- spaarden. Onder de in November uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 8 boekjes voor jongge borenen lop deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand November van 312 spaarbusjes leverde een bedrag van 3676,76 aan kleine besparingen op. van de Donderdag aanden Rllksvtschafslag aan gekomen Overleden: Gerardus Petrus Albers, weduw naar van Anna Elisabeth Messelaar, oud 71 jaar; Nlcolaas Josephus Maria Dresch. weduw naar van Mignon Marla Clasina Cornelia Ul- oud 54 jaar. Ouden van dagen. In een druk bezochte vergadering van den Bond van Staatapenslon- neerlng is besloten tot het stichten van een Tehuis voor ouden van dagen. Het bestuur is met de uitvoering belast. Burgerlijke «tand. Geboren: Maria d. v. Johannes Broers en- Schouten; Wlljielmus, z. van Johannes Koenis en van Elisabeth Kraakman: Robert, a. v. Henn Wilmink en van Luberta Geslna Bloemendal; Gerrit, z. v. Gerrit Engel en van Guurtje Nlcolaas Kramer Na Januari is 'n electrisch rood achterlicht Verplicht. Zorgt nu voor 'n Philips' achterlicht, voorzien van Rijt steur. Prijs, inclusief lampje, exclusief snoer, in zwarte uitvoering 63 cents, In verchroomde uitvoering 79 cents! Zoo staat het ter Inleiding van het fraaie ge- denk-album, getiteld „Het Prinsenjacht Piet Hein”, uitgegeven door de Koninklijke Neder landsche Boekdrukkerij H. A. M. Roel ante te Schiedam, met medewerking van de Technische Commissie, belast met den bouw an bet Prln- selljk Jacht. Mr. Trip schreef in zijn kwaliteit van voor zitter van het Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk het voor woord, waarna J. C. M. Wamslnck met zijn al leszins bevoegde pen de historische figuur Plet Heyn schetst, welke bijdrage is verlucht met verschillende gravures in zwart en een fraaie kleurenplaat van den aanval op San Salvador G. C. E. Crom beschrijft de voorgangers van het Prinaelijk Jacht, eveneens met Interessante Il lustraties, waarbij een vergelijking tusschen het Koninklijk Jacht ,.de Valk” in 1894 met de „Piet Hein" van vandaag wel Interessant is. Niemand beter dan Ernst Crom kon verhalen hoe het jacht tot stand kwam, waarbij aanslui ten de bijdragen van ir. W. P. A. van Lamme ren over het onderzoek in de sleeptank te Wa peningen en van H. C. A. van Kampen over het schip en rijn Inrichting. Ook deze beide artikelen worden met een keur IJMUIDKN. 2 Dec. Rilksvlschsfslag —68 cent per kg. Orlet 18.00—35 per 50 kg. Tong 0 90—1.04 per kg Groote Schol 1750—3050. mid del Schol 19—38 50. Zetacbol 17.5034. kleine Schol 8.80—34. Schar 8 BO—B. Tongschar .650— 37 per 50 kg. Rog 1150—13 per 30 stuks^ Vleet 1.15—1.60 per stuk Pieterman en Poon 3—4^ groote Schelvlach 13 00 35. middel Schelvlecn 15.0033. kl. mldd. Schelvlach 1000—33. kleine Schelvlach 350—1450 per 50 kg. Kabeljauw 3050 —60 per 125 kg. Gullen 350—1150 per 50 kg- Leng 0.75—3 56 per atuk. Heilbot 50—78 «nt per kg. Wijting 3.60—4.60 per 60 kg Koolvtech 8—5» cent per stuk. Makreel 9.00—13 per 50 kg. Verache Haring 1.403.90 per kist. Wijlen de heer van Kessel was een der meest op den voorgrond tredende figuren uit de Alk- maarsche R. K. Mlddenstandsbeweging. Jaren lang was hu bestuurslid van de „Hanze", tot den groei van deze bloeiende organisatie heeft hu met inzet van al zijn krachten gearbeid. Hoewel reeds jarenlang in Alkmaar woonach tig. was hü de vurige Limburger gebleven, wiens aanstekelijk enthousiasme de Holland sche bedachtzaamheid tot grooter activiteit wist te prikkelen. De laatste tientallen jaren was geen Hanze-jubileum denkbaar, zonder dat hü. als voorzitter van de feestcommissie, daaraan leiding gaf. Ook het R K. Tooneel heeft van zün werk kracht geprofiteerd, eerst als actief tooneellst. later als bestuurslid van diverse tooneelclubs. In zün vak was de heer van Kessel een waar kunstenaar, waarvan o.m. getuigen de vele smaakvolle versieringen door hem bü verschil lende gelegenheden in de St. Dominlcuskerk en andere kerken in onze omgeving aangebracht. Menschelükerwüze gesproken is de arbeid van dezen nobelen, eenvoudigen man, die zich nooit lust gaf, te vroeg afgebroken. Wie op de laatste Hanze-vergadering hem nog het geestige en enthousiaste verslag hoorde uitbrengen over het groote Bossche middenstandscongres, heeft niet kunnen vermoeden, dat hier voor de laatste maal dat bekende, Llmburgsche' geluld zou weerklinken. De ..Hanze" verliest in hem een moellük te vervangen bestuurslid, zün gezin een zorgzaam vader. Moge zün ziel rusten in vrede. STOOMTRAWLER* Witte Zee 500 manden 3630 En Avant 8 466 manden 3980 Corrie 300 manden 3330.—, Ancor 9o manden 1190.Olympia 110 manden 1360—. LOGGER Gemeenteraadsvergadering De raad dezer gemeente vergaderde Woensdag 1 December, 's avonds te 8 uur ten raadhulze, onder voor zitterschap van Jhr van Spengler, burgemees ter. Alle raadsleden waren aanwezig. Na de opening door den voorz. werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Voorz. deelde mede, dat hun benoeming tot lid van de commissie tot wering van school verzuim hebben aangenomen de beeren J. Re naud, H. J. Erkamp en P. Ooet. Ingekomen waren eenlge goedkeuringen van Ged. Staten op besluiten van den raad. B. en W. stelden voor, toe te treden tot de Fraude Onderlinge van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. De kosten hiervan zullen ongeveer t 30.per Jaar bedragen. Aldus besloten. Medegedeeld werd, dat de rente van de leening, aangegaan van de Tuinderscredleten is verlaagd van 4 pCt. tot 3% pCt. De leening is nog f 8.738.18 groot. Vlsscherslee*. Groote verontwaardiging heerscht op het oogenblik in deze gemeente. Een vlsschersvrouw kwam plotseling te over- lÜden. Haar man was ter vischscherü en een zoon waarschuwde toen den schipper van den trawler per radio, met verzoek om medewer king. opdat zün vader de begrafenis zou kun nen büwonen. Daar de trawler nog niet naar huis kwam, hoopte men, dat een thuisvarende trawler den man over zou nemen. Hoewel de gelegenheid daartoe Inderdaad be staan zou hebben, schünt de schipper hieraan niet te hebben willen medewerken De veront waardiging onder de visschersbevolking is zeer groot. iins nieawe poliUe-bareaa Woensdag- Is in tegenwoordigheid van het gemeen- ur rechterlüke autoriteiten genoodigden en het gemeente-polltie-corps ’t nieuwe politie bureau aan de Karei de Grootelaan officieel in gebruik genomen. Burgemeester mr. H. D. A. van Reenen heet te allen hartelijk welkom, inzonderheid mr. van der Feen de Lille, subatituut-offlcier van Justitie te Alkmaar den burgemeester van Alk maar Jhr. mr. van Kinschot en commissaris Walraven wien hü allen dank zeide voor de me dewerking welke Bergen steeds van het Parket Alkmaar heeft mogen ondervinden. Spr. schets te den toestand van voorheen wis: het politie personeel in de bodenkamer en later in de Raadzaal moest worden ondergebracht en hoe in 1934. na rijp overleg door het gemeentebe stuur werd besloten aan dezen toestand een einde te maken. Zich richtend tot den gemeente-architect den heer Roggeveen, bracht spr. hem dank voor de perfecte uitvoering en inrichting van het ge bouw en verklaarde het politiebureau voor ge opend. Vervolgens werd door den substituut ott. mr. van der Feen de Lille en Jhr. mr. van Kin schot een woord van gelukwensch gesproken en betuigden zü hun erkentelükheld voor de tot hen gesproken woorden. Zü spraken den wenach uit dat dit politiebureau volkomen aan de verwachtingen zou beantwoorden en het voor beeld van Bergen door vele gemeenten zou worden gevolgd. Tenslotte bevestigde de Majoor der rUks- veldwacht te Heiloo, de heer Wesseling de sa menwerking tuaschen rijks- en gemeentepolitie. Na het opdienen van de thee werd het ge bouw bezichtigd, dat door zijn friasche beschil dering. zijn moderne meublleering en aan de eischen des tüds beantwoordende constructie een uitstekenden indruk maakte. Ome omroeper Onze omroeper, de heer E. Prins, heeft de aandacht getrokken van de Persil-fabrleken. Hü heeft een uitnoodlging ontvangen om te asslsteeren bü de reclame campagne. die in verschillende gemeenten ge voerd wordt I t St. Nicolaasfeest. Het bestuur van den' L Volksbond verzoekt ons den leden het »Jicolaasfeest voor de kinderen op Zondag c. ss. in herinnering te brengen. ar St. Nlcolaas om 2 30 precies zal arrlvee- wordt verzocht er voor te zorgen dat de Eren op tjjd aanwezig zün en een kop sker mede nemen. Het Geestmerambaeht Over deze plan nen is In den loop der Jaren al het een en ander in de bladen opgenomei^ doch thans begint al meer en meer de tüd te naderen, dat met de proefpolders in het Geestmerambacht zal wor den begonnen. De offlrieele datum is nog niet bekend, doch het schünt nu wel zoo ongeveer vast te staan, dat in de tweede of derde maand van het volgende jaar met deze werkzaamheden aan de polders zal worden begonnen. Hierdoor begint de belangstelling voor de plannen weer iets aan te wakkeren, want zoo- als wü reeds eerder hebben geschreven, staan de tuinders nog voor een groot aantal vragen, welke een duidelük antwoord verlangen. Zeer groote belangen hangen er van af. Meerdere malen is de wenschelükheid dan ook geopperd, dat eens een avond wordt belegd, waarop een der ontwerpers van het plan een Inleiding zou houden over dit onderwerp, dat voor de Langendüker tuinbouwstreek van zoo groot belang is. Naar wü vernemen is de tuinbouwvereeniglng „Tulnbouwbelang" te Noordscharwoude er In geslaagd, den heer ir. Mesu, den ontwerper van het plan voor een dergelüken avontf bereid te vinden. Deze büeenkomst Is vastgesteld op 19 Januari a.s. Men zal dan dus meer over deze zaak hooren en wjj verwachten dan ook. dat de belangstelling op dien avond zeer groot is en dat een zeer groot aantal vragen gesteld zullen B. en W. stelden voor over te gaan tot extra aflossing van de ten laste dezer gemeente loo- pende annulteitsleenlngen, totaal groot f 10.479.33 en opnieuw een geldleeiMng aan te gaan met de Maatschappü voor Gemeentecrediet tegen een rente van 3 5/8 pCt. De heer DIJKHUIZEN vraagt waarom het aanbod van de Boerenleenbank niet is aange nomen, dit was toch voordeeliger dan het aan bod van Gemeentecrediet. VOORZ. antwoordde dat het aanbod van Ge meentecrediet moest worden aangenomen. Be paalde redenen hiervoor waren niet aanwezig. Ook de heer KRAMER kon hier geen goed keuring aan hechten. Het is echter reeds een voldongen feit. De commissie, v. Lichtbedrü- ven heeft geen gelegenheid gehad anders te handelen. De heer WEEL: De raden hebben toch' het laatste woord. De commissie hierin moeten kennen. Hierna volgde aanbieding van de gemeente- begrootlng 1938. Een commissie, bestaande uit de beeren de Geus, Bakker en van Kleef, werd aangewesen de begrooting te onderzoeken. B. en W. stelden voor, een rekenlng-courant overeenkomst aan te gaan met N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 30.600.-. Ingaande per 1 Januari 1939, werd het voorstel aangenomen. Vastgesteld werd de eerste suppletotre be groeting van den dienst 1937, sluitende voor den gewonen dienst met t 2.060.46 en voor den kapi- taaldienst met t 1.468.09^ Neen, aan ons de plicht te zeggen: „ik wil ook wat doen voor die menschen.” Het is niet hun schuld dat er voor de mannen geen werk is en dat zü daardoor zoo in de zor gen zitten. Op 8 December, op Woensdag na St. Nlcolaas. zult U de gelegenheid krügen om voor die men schen wat te doen, dat hunne zorgen iets kan verlichten. Dan gaan er wagens door de heele stad, wagens begeleid door padvinders en verkenners, die U zullen vragen wat U hebt mee te geven voor het „Alkmaarsch Kleedlng- en Dekklng- comité”. Alles is welkom, al mocht U ook mee nen dat wü er niets aan hebben, geeft het mee. Maar vooral kleedlng, beddegoed. schoenen en kachels, want daaraan Is In de eerste plaats zoo n groote behoefte. Hebt U echter iets om de woning wat gezelliger te maken, vloerbedekking, tafels, stoelen, wandversiering, ’t zal ons zeer, zeer welkom zün. Levensmiddelen kunnen wü ook goed gebruiken. U hebt met de collecte reeds getoond dat ons Comité Uwe sympathie heeft, laat dat ook nu weer blüken. Meer dan veertig gezinnen komen per week bü ons; U begrijpt dat wü dus heel wat moeten hebben om ze aan het gevraagde te helpen. Gaat U eens zoeken voor ons comité? Prachtig hoor! Wü zün U daarvoor hoogst dankbaar. Woensdag 8 December des namiddags komen wü het halen. Van Vrüdag af wordt in de Harmonie de film ..Kreutaer-Sonate" vertoond, vervaardigd door Veit Harlan naar de bekende novelle van den beroemden Rusalschen schrüver Leo Tolstoi. De hoofdrollen in deze film worden vervuld door LH Dagover, Peter Petersen en Albr. Schoenhals. Het is een geschiedenis met huwelüksleed. van welk leed een beroemd musicus, die de gelukkige verhouding tusschen man en vrouw verstoort, de oorzaak is. De vrouw blüft haar man trouw, maar deze acht zün vrouw schuldig en wanneer op een gegeven oogenblik de schijn tegen haar is. trekt hü een revolver en schiet haar neer. Hij wordt door de rechtbank vrügesproken. Het ligt voor de hand, dat deze film alleen ge schikt is voor naar den geest volwassenen. Als het najaar mooi is, dan naderen wü zoo ongemerkt het koude jaargetüde met zün sneeuw en üs. Ongemerkt? Ja. voor hen die zich voor de extra materieele zorgen niet beangst behoeven te maken. Maar voor de anderen gaat dat niet zoo on gemerkt. Ze verheugen zich ook wel over zonnig en zacht weer, omdat dat voor hen minder ellende beteekent, maar ze weten dat het morgen of overmorgen reeds koud en guur kan zün. En dan De vrouw, de moeder, die het sober inkomen ontvangt, moet dat bUlük verdeelen over de belangen van de leden van het gezin: voeding is direct noodlg. kleedlng is ook wel noodig. evenals ligging en dekking, maar ze moet eerst zien hoe ze uitkomt. En zelf behelpt ze zich dan wel. omdat de anderen het ook zoo noodig hebben. Als de anderen maar behoorlek ge kleed gaan, wanneer de kinderen maar goed beschut zün tegen het koude en gure weer, dan komt zü zelf op de tweede plaats. Dat is de eigenschap van een moeder. Maar die moeder verdient beter. Die moeder moet ook kleedlng enz. hebben. Die moeder moet de steun blüven voor de anderen, moet de leiding van de huishouding in handen houden. De sociale werkers en werksters weten hoe er In vele gezinnen geleden wordt. En aan ons niet het recht om te zeggen; „Maar daar kan ik alleen toch niets aan doen?” Geslaagd. Voor het diploma ziekenverple ger Roode Kruis zün. geslaagd: H. Bloksma. 8. B. Boerma, A. J. Hoebe, P. Veer, J. Leverirjg. Th. Koppes, C. Koppee, C. Houtenbos en G. Kleft. B. en W. stellen voor, aan de firma C. Kramer Zonen alhier, een perceel grond te verkoo- pen tegen den prijs van 1.onder de vol gende voorwaarden: 1. De kooper neemt, op zich de kosten te be talen verbonden aan het plaatsen van een nieuwe urinoir en een zandbak van gelijke af metingen en soort als thans op bovengenoemd ïerceel aanwezig is. Indien voorshands geen plaats voor een nieuwe urinoir beschikbaar Is, is de gemeente bereid genoegen te nemen met een schadevergoeding van 125. De kooper verleent recht van overpad ten be hoeve van de betrokken bewoners van den toe gang tot de brug, welke leidt naar de fabriek der firma G. Kramer Zonen. De kosten voor overdracht komen voor rekening van kooper. De fima Kramer wil echter niet aan de eer ste voorwaarde voldoen. Toch zün B. en W- van meening. dat er gebouwd moet worden en de koeten daarvan komen ten laste der firma Kramer. Zü willen daarom de voorwaarden handhaven. De heer DIJKHUIZEN merkt op. dat hierover nog geen overeenstemming Is bereikt tusschen B. en W. en de firma Kramer. VOORZITTER: B. en W. doen wel de voor bereidingen. doch de beslissing ligt bü den raad. Spr, geeft nogmaals uitlegging van deze aan gelegenheid. De heer VAN KLEEF: Het is daar een ge vaarlijk punt vbor de acheepvaart, de gemeente vervalt aan schoeiingonderhoud. VOORZITTER zegt, dat B en W. gaarne medewerken aan het verzoek van de fa. Kra mer, doch het moet de gemeente niet op kosten brengen. De heer WEEL: Het laden van de zware vrachtauto's daar ter plaatse brengt de ge-;- meente op stratenonderhoud. Overal aan den Langendük, waar dit plaats vindt, verzakt de straat. VOORZITTER noemt nogmaals de schappe- lüke voorwaarden. Weth KRAMER: de firma Kramer kan geen genoegen nemen met het door B. en W. voorge stelde, zü hebben geen zekerheid van de kosten, de heer DE GEUS stelt voor de urinoir op f 125 te houden en de firma Kramer een vast bedrag voor het verplaatsen van de zandbak te laten betalen. De heer VAN KLEEF wil den gemeente-op- zlchter een onderzoek doen instellen naar de kosten. Nadat nog verschillende leden hierover het woord voeren wordt besloten de firma Kramer een schadevergoeding voor te stellen van f 125, benevens de kosten van het verplaatsen van de zandbak. Een aantal Ingezetenen verzoeken de water plaats bü den heer Reijne van achteren af te sluiten, hetgeen noodig is geworden doordat de boet van den heer Reijne is gesloopt VOORZITTER merkt op dat dit verzoek is gedaan aan den raad, dit had aan B. en W. moeten geschieden. Voor het verzoek moet echter de goedkeuring van Ged. Staten aangevraagd worden. Verschillende leden merken op dat de toe stand op het oogenblik onhoudbaar is. Er zal echter een tüdelüke afsluiting aangebracht wor den en bü Ged. Staten op bespoediging aan gedrongen worden. Nog was van de tuinbouwvereeniglng „De Toekomst" een verzoek Ingekomen, om in de polltie-verordening een bepaling op te nemen om bü vriezend weer de te hakken vaargeul niet door motorbooten te laten bederven. Het verzoek zal in de volgende vergadering worden behandeld. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna sluiting der vergadering. Het December-nummés^van bet Alcmaria clubblad bevat behalve de g?Wone vereenlgings- lubrieken, een uitgebreid overzicht van het voorloopig programma der feestviering bü ge legenheid van het achtste lustrum. De voornaamste gebeurtenissen zün: Op 2d en Kerstdag een eerewedstrüd Alc mariaHaarlem. Op den offlcieelen herdenkingsdag 1 Januari zün geen andere feestelijkheden dan carillonspel van 1 tot 2 uur. Zaterdag 8 Januari is de eigenlüke feestdag ’s Middags van 3 tot 5 uur is er M de Harmonie receptie en 's avonds éen groote jubileum- feestavond. Zondag 9 Januari is er een wedstrijd Alcmaria 1928Alcmaria 1938, waarna een reünistendiner zal plaats vinden. Minder werklooaheld rader de vj—chen De betere resultaten der trawlvisscherü weerspiege len zich in de dalende werklooaheld onder de Eginondsche vlsscners. Het aantal werklooee vlsschers daalde sinds 1 November van 103 tot 83. Onder degenen, die thans weder varen rün er, die sinds 5 of 6 jaar niet gevaren hebben. K W. 86 manden 980.—. LOGGERS MET VKESCHE HARING 140133 310- 39 770-«9 90.—. 101 tl-— Uns. 338 540.—, VL 317 890.—. het Badhuis aan het Kweerenpad van Witte Kruis”, werden gedurende de maand tnber 1937 de volgende baden genomen, lipbaden 129; 1, klas Douche 112; 2e klas he 316; 3e klas Douche 536. ■rkloozen en hun gezin kunnen op vertoon hun stempelkaart aan het Badhuis „Het Kruis' lien douche bekomen a 5 cent per ion, doch alleen de eerste 4 dagen der Langendük In de week, waarover dit overzicht handelt, is een begin gemaakt met de afsluiting van een lüdensgeechiedenis, en wel dit van de goedgekeurde pootaardappelen, wel ke dit seizoen hier voor een deel niet verkocht konden worden. Telkenmale, wanneer een ge deelte van den voorraad werd aangeboden, be stond er zoo goed als geen vraag, met gevolg, dat tenslotte aan beide veilingen te zamen on geveer 300 wagons goedgekeurde poters onver kocht zün gebleven. Het heeft vrü lang ge duurd, eer men vanwege de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale met de inneming van deze door gedraaide poters begon, doch de afgeloopen week is hiermee een aanvang genomen. Op de veilingen werd dit geselecteerde pootgoed ver kocht als veevoeder: een droevig einde. In de komende week «uien dese aardappelen nu door een bietenmolen tot pulp worden gedraaid. Er is nog een product, dat thans voor het grootste gedeelte geen afnemer kan vinden, n.l. de andüvie, welke in groote hoeveelheden wordt aangevoerd, doch steeds onverkoopbaar blükt te zün. Doordat de tuinders een kleine aan sporing hebben gekregen van het vorstje van verleden wek komen er dagelüks heel wat meer ter markt dan de vorige week. Het gevolg hiervan is. dat zoo goed als alles doordraait. Ook hiervan begint men thans veevoeder te verkoopen l.p.v. dat de kroppen door middel van een bespuiting met olie voor het gebruik ongeschikt worden gemaakt. Ook die geeft den tuinder een weinig bemoedigenden Indruk voor wat de toekomst zal brengen voor de bewaar- producten. Peen en bieten zün nog te plaatsen voor be- hoorlüke prüzen Dat gaat nog steds goed, even als de uien, welke behoorlüke prüzen kunnen bedingen, hoewel de noteeringen niet zoo hoog staan als verleden week. Het gaat nogal op en neer. Sommige dagen ziet men geen enkel par tijtje beneden f8.per 100 Kg. gaan, terwül een anderen dag de prüs weer aanmerkelük la ger ligt. De noteeringen varieerden voor de middelsoort uien van f 7.50 tot f 8.70. hoewel Donderdag te Noordscharwoude nog tot f9.30 per .100 Kg. werd besteed. Dit was echter een uitzondering. Ook bü de grove uien kon men verschillende schommelingen constateeren. hetgeen wel te verklaren is bü dergelüke hooge prüzen. Dan reageert de markt sterker op even- tueele meerdere of mindere vraag dan wanneer de prüzen in de buurt van den minimumprijs zijn. De prüzen varieerden van f7.30 tot f8.60 per 100 kg. Drielingen worden slechts in kléine hoeveelheden gepresenteerd. De meeste partüen noteerden pl.m. f7.per 100 Kg de uiterste prüzen waren f 6.307.30 Nep komt er slechts in geringe hoeveelheden. De noteeringen varieerden van f 6.907.50 per 100 Kg. Voor de aardappelen kan men zeer vaste prüzen maken. De blauwe eigenheimers brach ten in de afgeloopen week meestal f2 50 per 100 Kg. op. Een enkel partütje bracht het tot f 2.90. De Bevelanders noteerden prüzen f 1.50 tot f220. Groote Schotsche muizen no teerden ƒ2.40. De aanvoeren van aardappelen blüven gering. Rammenas is heel goedkoop. De meeste par- tütjes kunnen niet meer bedingen dan f 0.70 a 10.80 per 100 Kg., soms nog minder. Enkele partijen Boerenkool noteerden van f 1.50 12.50, doch meestal Is het de laagste prüs. Van de verschillende koolsoorten gaat het met de roode kool nog het best. Daarbij komen soms nog eens prüzen voor van f 3.en hoo- ger, doch het is meestal even f2.per 100 Kg., daar er nog maar heel weinig eerste kwaliteit wordt gepresenteerd. Men is thans bezig de par tijen door te schieten, naar het schünt, want men ziet dagelüks vele partüen tweede en afwijkende kwaliteit vellen. Sommige dagen was hiervoor een flinke vraag. De mooiste kool noteerde tot hoogstens f 3.en f 3.60 per 100 Kg. Voor de tweeën en de afwükenden werd eenlge dagen p!.m. f2.betaald, naar gelang de kwaliteit en de sorteering. De grootere kool is momenteel nog steeds het meest gevraagd. Zaterdag zakten de prüzen echter eenigszins, wegens een iets grooteren aanvoer. Daardoor draaide pl.m. 6000 Kg. roode kool door. Met de gele kool is het op het einde van de week ook weer niet al te best afgeloopen. De prüzen zak ten weer aanmerkelük, zoover dit nog moge- lijk was bü dit product, dat meestal niet zoo veel meer kan opbrengen dan den minimum prijs. Voor een enkel mooi partütje was eens 11.60 te maken, doch dit waren uitzonderin gen. Er is tenslotte weer heel wat doorgedraaid en als veevoeder verkocht. De deensche witte kool leek in het begin van de week wel iets grager. Ook voor de iets min der goede kwaliteit noteerden wü een betere prüzen. Niettemin kwamen de niet boven f 1.40. Bloemkool ging nog van de hand voor vrü behoorlüke prüzen. Wü noteer den hiervoor f 4.20 tot f 10.per 100. Hoofd- zakelük werd van f7.0 tot 19.— betaald. van foto’s en gekleurde afbeeldingen toegellcht Een afzonderlük hoofdstuk wüdt H. C. A. van Kampen aan den kapitein Otte Blom, die stamt uit een oud-Hindelooper visschersgeslacht. Een duidelük beeld van de mogelükheden, welke voor de „Plet Hein” open staan, geeft het daartoe afgedrukte kaartje, waarop blükt, dat alle pro vincies, behalve Drente, kunnen worden be reikt. Nogmaals is H. O. A. van Kampen aan het woord, wanneer hü. wederom bü mooie foto’s, e.a. een büna één meter lang uitslaand pano rama van de vlootrevue op het Buiten-IJ, tot slot de tewaterlating, proeftocht en over dracht beachrüft. Nederland heeft, na jaren, weer een vorste lijk Jacht, zoo besluit hü. De admirallteitsjach- ten van vroeger eeuwen, de stoomjachten „de Leeuw” en „de Valk" in de negentiende eeuw en de particuliere Jachten van Prins Hendrik, den tweeden zoon van koning Willem n. waren zün voorgangers. Moge de „Piet Hein” eer. waardige opvolger zijn en eindigen wü met het jacht een welgemoed en in de letterlüke be- teekenls van het woord op te vatten „vaar wel!' toe te roepen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12