We luisteren naar E In kort geding Het prijsverloop van de boter Britsch voorstel aanvaard I DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 Geloof in u zelf Londensche commissie spoedig bijeen 5 Lodivo-Ioterij BOEK EN BLAD De brand te Heerlen aan Ultimatum gesteld VOETBAL Met 54 van Engeland verloren Vrijdag 3 December Zonder vergunning verboden- OCKEY OM DEN LIPPENSBEKER Clearingkoersen van Dortmund Opruiming onder rijwieldieven Roofmoord bijtijds verhinderd Fraaie prestatie der Tsjechen De vrouw, die uit het raam a prong, haar verwondingen overleden Weer een combinatie te Rotterdam onschadclyk gemaakt r Tegen verdachte een jaar gerequireerd Barcelona vraagt nog alechta op helderingen aangaande de vrywilligera-kweatie Eén Londenache firma heeft door speculatie de laatste schom melingen veroorzaakt Dreigend conflict by de Frieache Coöperatieve Exportalachtery te Akkrum Rente bedroeg vaak 25 pCt. per week De organisaties zijn tevreden, maar niet voldaan GOUDEN JUBILEUM VAN DE HEIDE-MAATSCHAPPIJ VERKOOP VANVLEESCH DOOR LANDBOUWERS HET AMBTSJUBILEUM VAN IR. DAMME LOONSVERHOOGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE DE MIN VAN DE KONINGIN 85 JAAR WOEKERAARSTER STAAT TERECHT DRIE MAANDEN ACHTER SLOT ri h ri t4 h a VI k t< T o n si O ki W eer bericht Deurwaarder door koopman met doodslag bedreigd INDEELING „DE WIER1NGER- MEER” J Vele blijken van belangstelling ontvangen Gelukwenschen van heinde en ver Den Haag, 1 December 1937 V«rpakking«n 10 tabletten fl. -.55, buisjes 30 tabletten fi. 1.20. is daarop ik niets een de hier Scheltinge Koopman, mr. Engeland heeft revanche genomen voor de 11 nederlaag, in 1934 te Praag geleden. Maar de Present: 191 1937”. en solisten. er Hierna: *800 de eerste plaats 10 00 accor- ;K J 4 ge- men. De officier van Justitie, mr. H. A. Wassen- bergh. zeide, dat de politie de poging tot roof niet 4i uitvoering kon laten komen. Dit zou gezien verd.'s mentaliteit te gevaarlijk zijn geweest. Wegens uitlokking van een misdrijf vorderde de officier ten slotte een gevangenisstraf van een Jaar. Stoomspinnerij „Twenthe” te Almelo, laatstgenoemde zich bereid i was Woensdag ir. M. H 12% jaar directeur-generaal van het t t De mln van H. M. de Koningin, de weduwe E. van de Zande—Schouten, te Apeldoorn, heeft Woensdag onder veel belangstelling haar 85sten verjaardag gevierd. Van heinde en ver bereikten haar gelukwenschen. Veel bloemstukken sierden haar woning. Mejuffrouw A. L. Schoch, de di rectrice van de particuliere zaken van H. M. dc Koningin, kwam haar namens de Koningin ge lukwenschen. Ook vervoegde zich Jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haare, intendant en op perhoutvester van de Koningin, bij haar. j - jeie overwinning uit het gelsche zege Is overigens in danken aan het prachtige Hoogste barometerstand 768.5 te Vardö Laagste barometerstand 737.1 te Plymouth en brief aan wie hem maar wil lesen." Uit de afzondering en het beschouwend leven van ons meest hedendaagsch Ne I 1 1 11 i r k c l t z s a t E d v n tl 1 I b 2 h t< t L 8 I ti a J ft li r k De directie van de Friesche Coöperatieve Ex- portslachterij te Akkrum heeft de vaste arbei ders van slachterij en vleeschwarenfabriek ont slagen, waarna deze in de gelegenheid gesteld worden op enkele dagen per week een aantal uren te werken. De arbeiders, georganiseerd In den Ned. Bond van arbeiders(sters) In de slagers- en aanver wante bedrijven en den Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van voedlng.;- en genotmiddelen, kunnen zich daar niet mee vereenlgen. waarom de besturen van de orga nisaties ernstige pogingen hebben aangewend. Begin October JJ. is een onderbaas, werk zaam by de uitvoering van het Boschplan, te Amsterdam aan een groot gevaar ont snapt. Een 41-jarlge uitvoerder, die vroeger on der hem gewerkt had, doch die ontslagen was, had een brutaal plan gemaakt om zyn vroegeren "chef, die lederen VrUdag veel loongelden vervoerde, te berooven. revanche is niet met klinkende cijfers behaald. hetgeen toch algemeen, ook op het vasteland Naar aanleiding van 'n conferentie van bestu- In een spannenden wedstrijd heeft de Haag- sche ploeg Woensdagavond op de kunstijsbaan In de residentie met 31 de meerderheid van De opzet was even ruw en brutaal als een voudig. Op 1 October zou de onderbaas der Ned. Heide Maatschappy op een stillen weg worden opgewacht, aangereden met een auto en neergeslagen. Het geld zou hem worden ont rukt en de daders zouden er met den auto van door gaan. Alles zou veel kans gehad hebben om te sla gen, Indien de wraak- en roofzuchtige uitvoerder een anderen compagnon had gekozen. Deze, een zekere B. uit Hoorn, verried het plan, stelde de politie volledig op de hoogte en voor er ook maar een begin van uitvoering was gemaakt, zat de man achter slot en grendel. Thans nam hy te Amsterdam plaats in het verdachtenbankje om zich te verantwoorden wegens uitlokken van misdryf. Ruim 45.000 toeschoqwers woonden op het terrein van Tottenham Hotspur den landen- wedstryd tusschen Engeland en Tsjecho- Slowakye by, welke ontmoeting na een spannenden kamp met 54 door de gast- heeren werd gewonnen. De overwinning is op het nippertje behaald, immers tot enkele minuten voor het einde was de stand nog geiyk, 44. En het winnende doelpunt van Matthews kwam niet zonder geluk tot stand. Voor de zooveelste maal is de Rotterdam- sche politie er In geslaagd een combinatie rywieldieven, welke zich de laatste twee Jaren aan een groot aantal rywleldiefstallen te Rotterdam heeft schuldig gemaakt, on- schadeiyk te maken. VERWACHTING: Matige, tydriyk toe nemende veranderlijken wind, later oil Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt waarschijnlijk De verdediger, pleitte clementie. Vonnis 15 December. ijos’ orkest en soliste. .Boeken over de schoonheid land". 4 HET BRANDENDE BRAAMBOSCH door Bethanië (Bloemendaal N.H.), bandteekening en vignetten van Lode Sengers. Uitg.: N V. van Munsters Uitgevers Mij. A’dam. 1.35 2.20 Trioconcert 4.20 Causerie over neger-jazz (m. gr.pl.). 4.50 Reportage. 5.20 Frank Walker’s Octet. 6 00 Zang. 6.20 Berichten. 6.45 Literaire causerie. 7.05 Orgel en zang. 7.30 ..Reenark causerie. 7.50 Pianovoordracht. 8.20 BBC-Revuekoor en -orkest en soils - ten. 9.20 Berichten. 9.40 ..Coal: The causerie. 10.10 BBC-Zangers. 10.20*BBC-Orkest en solist. 11.35 Jack Jackson en zjln Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) KADIO-PAR1S. 1648 M 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 Blareau-orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Hamellnkkwartet 8 35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11 201.06 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 11-20 Omroepkleinorkest. 1-35 Omroepsextet. 3.35 Kamermuziek. 4.35 Omroeporkest. 6.30 Omroepkleinorkest. 7.20 Reportage. 8.30 Bonnse Ma<_ 9-5G—11.20 Egon deonduo. moeten, - en vooral bij geringe lichsomsbowoglng tijden, het work - voor regelmatige darmfunctie zorgen door De minister van Financiën heeft met Ingang van den dag, waarop de wet van 31 Mei 1937 in werking treedt, het openbaar lichaam JDe .Wteringermeer" ingedeeld: a. by het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Behagen; b b(j het kantoor der registratie en domeinen te Behagen; i c. bjj het kantoor van de hypotheken en het kadaster te Alkmaar. -- ucr isjecniscne beenen langs Planicka ging. Op vrij gelukkige G r.«— vuur gesleept. De de eerste plaats spel van Matthews! die de hattrick verrichtte. LONDEN. 2 Dec. (Havas). De Britsche llnksche pers bericht, dat nu het antwoord van de Spaansche regeerlng te Barcelona op de Britsche voorstellen inzake de vrijwil ligers te Londen is ontvangen de nlet-ln- mengings-subcommissie opnieuw byeen zal komen, volgens de „Daily Herald” reeds de volgende week. Het blad voegt hieraan toe, dat de Spaansche regeerlng heeft toege stemd in het zenden van internationale commissies naar Spanje, teneinde de vrij willigers aan beide zyden te doen terug trekken om een meer bevredigende regeling te verkry- gen en wel door het Invoeren van een verkorte werkweek en het verdeelen der werkzaamheden over aUe arbeiders. De arbeiders zyn bereid met minder uren werk genoegen te nemen. De directie wenscht echter werktydverkortlng, met daaraan verbon den vermindering van het Inkomen plus een loonsverlaging. Daartoe zyn de arbeiders niet bereid. In een druk bezochte vergadering van het personeel Is met algemeene stemmen besloten 'n ultimatum te stellen binnen welken tyd overeerwstemming bereikt moet worden. Komt die overeenstem ming er niet, dan is een conflict vrywel on- vermydeiyk. De politierechter te Zutfen heeft een 36- Jarigen koopman uit Gorssel tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens bedreiging met doodslag van een deurwaarder. Toen de deurwaarder verdachte’s perceel ge- rechteiyk moest ontruimen, had de koopman uitgeroepen: „De eerste de beste die met zyn vingers aan myn meubels komt, sla ik de her senen in.” Hy had met een Uzeren koevoet kracht by- gezet aan die woorden. Geassisteerd door twee veldwachters had de deurwaarder de gerechteiyke ontruiming ten slotte kunnen doen geschieden. Zooals men weet Damme stóatsbedryf der Posteryen. Telegrafie en Tele fonie. Overeenkomstig zyn wensch bleef een officieele huldiging achterwege, maar dat wil niet zeggen, dat deze dag onopgemerkt voor- byging. Integendeel: stapels schrifteiyke ge lukwenschen bereikten den heer Damme, zeer velen kwamen hem de hand drukken en zyn werkkamer was vol bloemde. By al deze feesteiykheld voor dit jubileum voegde zich nog het feit, dat de senaat der Technische Hoogesctiool het besluit nam Ir. Damme het doctoraat in de technische weten schappen honoris causa te verleenen. Zoo was het een dubbele feestdag voor 'r. Damme. Reeds vroeg in den ochtend kreeg hy bezoek van den minister-president dr. H. Co- lyn en van de ministers De Wilde en van. Boeyen. Vele hoofdambtenaren kwamen hem hun op wachting maken en ook de centrale commissie voor georganiseerd overleg In ambtenarenza ken en het bestuur van het postmuseum. Namens het Konlnklyk Instituut van Inge nieurs wenschte de algemeene secretaris, ir. W. Cool, den oud-presldent en thans vice-pre sident van het Instituut geluk Onder de bloemen was een zeer groote mand van de Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft en onder de talrijke telegrammen was er een van prof. mr. C. Romme, den minister van Sociale Zaken. Van het gebouw van het hoofdbestuur was de vlag uitgestoken. De muziekvereenlging van post- en telegraaf ambtenaren „De Postfanfare” heeft Woensdag middag met een korte uitvoering voor het ge bouw van het hoofdbestuur haar hulde aan Ir. M. H. Damme gebracht. Des middags kwamen velen den heer Damme gelukwenschen. Koenen voor stortingen op 2 December 1937 tegen verplichtingen, luidende In Reichsmar- 4 ken X 72,59, lires X 9,50, peseta's X 11,60. HiiiiMuii liJiiluluiiitmiiXiilniuJi A**iiiiii<litiill<hji*itii|iiHi<iiiliiXiiliiiiiiiiliili!MiitiiliJiiiiili*i|iiliJiiiiili!iiiliijiili<i4iiii4i* Dortmünd niöëten erkennend BKI HSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12 23 Oramofoonmuziek. 13.50 Omroepkleinorkest, 1 502.20 Gramofoonmuziek. 5 20 en 8.20 Oramofoonmuziek 8 23 Omroepkleinorkest. 10.3011.30 Oramofoonplaten. 484 M. 13.30 Gramofoonmuziek. 13 40 Zang. 13.50 Omroepsalonorkeat. 1.30 Oramofoonmuziek. 150 Zang 3 003.30 Oramofoonplaten. 5.30 Omroepaalonorkest. 6 00 Pianovoordracht. 6.35 Oramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang 8 20 Belgisch Nationaal Orkeat. 10.301120 Oramofoonmuziek. nEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroepkleinorkest. 8.30 Radiotooneel. 0.30 Berichten. 9.5011 20 E. Kalaer's orkeet en daonduo. Om 10.06 Woerber. richtingen, 5 met tydeiyke opklaring, v regenbuien, later iets kouder. g Zon op vjn. 7.47 onder n.m. 3.51 A Licht op n.m. 4.21 Maan op v-m 731 G onder n.m. 331. x Nieuwe Maan vun. 1131. In het officieel orgaan van den Alg. Ned. ïufvelbond troffen wy een Ingezonden stuk aan van J. N. W., een insider der Engelsche boter markt, die een verklaring geeft van de gewel dige schommelingen van den boterprys gedu rende de afgeloopen maanden. Het stuk lykt ons belangryk genoeg om het nagenoeg ge heel over te nemen: Sedert drie jaren bezoek ik elke week Engeland als exportmanager der door mij vertegenwoor digde exportorganisatie. Naast den verkoop, heb ik een verklaarbare interesse voor het wel en wee der wereldmarkt van onzen handel. In samenwerking met eenige zeer beduidende En gelsche Importeurs bestudeeren wjj regelmatig de statistieken en "uit het verloop van deze ob- serveeringen is wel gebleken, hoe weinig waarde deze statistieken hebben voor een werkelyk juist overzicht. De hoofdschakel aan den ketting ontbreekt nm.l. steeds en wel het Juiste kwan- tum boter rdat door de consumptie is opge- homen en verbruikt. De wekeiyksche berichten omtrent den „voor raad” boter in het Britsche Rijk zyn voor den WerkellJken kenner van de markt van nul en geener waarde. Deze berichten zyn gebaseerd op de voorraden welke in de openbare koelhuizen zyn opgeslagen. Doch men kan onmogeiyk tot eene benadering der geheime voorraden over gaan. Er zyn steeds geheime voorraden boter in Engeland aanwezig. Alleen in Londen zyn zeker een twintigtal flinke privé koelhuizen, welke aeer beduidende kwantums op kunnen nemen; over de provincie wil ik nog niet eens uitweiden. In deze privé koelhuizen worden de groote speculatieve posten boter ondergebracht. Men begint gewooniyk reeds in Februari met het verzamelen van groote partyen. Aanvankelyk met de koloniale soorten, welke elke 4 tot 6 weken ververscht worden, door de oudste par tyen in de consumptie te brengen en deze te verruilen met nieuwe .Arrivals”. Dan slaat men Iets later in het jaar. gedurende de „continental milk flush” ook groote partyen Nederlandsche, Letlandsche, Estlandsche en andere soorten op. Zoodra de aanvoeren van koloniale soorten schaarscher beginnen te worden, gebruikt men deze partijen als ..price slump arguments”. De prijzen, welke door de afname der Europeesche productie dan natuuriykerwyze beginnen te stygen, tracht men met allerlei trucs op een zoo laag mogeiyk peil te houden. Men koopt dan eenvoudig niet. Dwz. officieel koopt .men” niet en bevordert daardoor dringende aanbie dingen, hiervan maakt men dan gebruik door .Achterom” door middel van de Brokers deze partyen toch tegen gedrukte pryzen te knopen. Het is dan natuurlijk dat de Broker op zyn eigen naam koopt, alhoewel hy slechts als een makelaar te beschouwen is en slechts tegen een kleine commissie deze boter doorfactureert. Plotseling verandert men dan van taktiek. Wanneer men dan genoeg boter in voorraad heeft, heet het plotseling dat er weinig boter onderweg is. Allerlei onware geruchten wor den gelanceerd. „Amerika koopt”, „Frankryk heeft continentale boter noodig” etc. etc. Eiken dag is er wat nieuws. En „men” begint plotse ling op eigen naam wild in te koopen, voorstel lende alsof men zich vergist heeft en zich nu moet indekken, vóór dat het „te laat” is. Men begint wild te worden. Iedereen die eenglen voorraad heeft begint huiverig te worden om te verkoopen, men vraagt by Jan en alleman om boter en de pryzen worden ongemotiveerd in de hoogte gejaagd. Wanneer men zoover is, is het doel bereikt. Door dezelfde Brokers, men vermydt angst vallig onder eigen firmanaam te manipuleeren, laat men thans de oude en goedkoope partyen met reuze winsten verkoopen, terwyi men zelf thans voor een „vliegende markt” zorgt, door steeds op eigen firmanaam kleüie partyen uit de markt te nemen en vooral overal aan te vragen of er nog wat te koop is. Zoo „trekt” men de markt, totdat de groote voorraden van eigenaars verwisseld zyn. Wanneer zulks heeft plaats' gevonden wordt het roer weer omge worpen. Dan heet het plotseling dat er veel onderweg is. Men koopt dan ook geen kistje of vaatje boter meer en laat de markt aan de „boterbezitters” over. De gevolgen zijn ons allen welbekend. De grootste beroerdigheid van alles is, dat men de huismoeders in massa naar de marga- rine-consumptle Jaagt en het is een bewezen left dat de boterhandel veel veeren moet laten, alvorens men dit belangryke gilde weer tot boter koopen terug brengt. Dat deze speculanten dan tenslotte met eenig verlies, natuuriyk in geen verhouding tot de gemaakte winst staande, biyven zitten, is hun totaal onverschillig. Den grooten buit hebben zy binnen. Wie de zware verliezen moet dragen is ons allen welbekend. De laatste „Hausse” is fefteiyk slechts door één boterlmporthuis te Londen opgebouwd. Men berekende, dat deze firma op een gegeven mo ment ongeveer 50 pCt. der koloniale boter- voorraden in handen had of controleerde en da markt dus kon dlrigeeren hoe zy maar wilde. idie op fraaie wyze een doelpunt scoorde. In het algemeen heerschte de meenlng, dat Tsjecho- siowakye met dezen 2—4 achterstand een ge- slagen ploeg was. Doch de gasten wisten door schitterend samenspel telkenmale verwarring in de Engelsche verdediging te scheppen. Mld- X voor Zeman van Sparta Praag wist keeper Woodley te passeeren en Nejedly schoot den J geiykmaker in het net 44. Maar in de laatste minuut kwam het winnen de doelpunt der Engelschen, toen Matthews een drlgaalvereeniglng Kalser'a orkeat en acco. Woensdag 5 Januari 1938 zal de Ned. Heide- maatschappy te Arnhem 50 Jaar bestaan. Dit feit zal op dien dag eenigszlns feestelyk in Musis Sacrum worden herdacht met een buiten gewone algemeene vergadering, een receptie en feestmaaltijd. ren der textielorganisatles „De Eendracht", ,.8t. Lambertus" en „Unltas" met de directie van de - heeft, zich bereid verklaard Aan 35 arbeiders een loonsverhooging toe te ken- nen van 1% pet. In een gecombineerde vergadering van noemde besturen met de arbeiders heeft ofschoon zij door dit voorstel niet waren be vredigd, het toch aangenomen. Den hoofdbesturen is opgedragen aan de di rectie van „Twenthe” te verzoeken aan haar voorstel eenige uitbreiding te geven. De echtgenoote van den heer Huyten, die de vorige week by den brand aan het Wilhelmina- plein te Heerlen uit de tweede verdieping sprong en daarbij zeer ernstige verwondingen opliep, is vanochtend in het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen overleden. Dit standpurit impliceert, dat opnieuw een vergunning moet worden aangvraagd, indien wederom tot uitponden derhalve tot het vestigen, van een inridhtlng, waarin het sla- gersbedrUX Bal worden uitgeoefend wordt overgegaan. and repartee in music”. HILVEILSUM L 1875 M. (Algemeen programma, verzorgd door de NCRV) 8.0C Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9 30 Gelukwenschen. 9 45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Betichten. 12.15 Grapiofoonmuzlek. 12.30 Ensemble van der Horst en gramo foonmuziek. 2.00 Oramofoonplaten. 2.30 Christelijke lectuur. 3 00 Trioconcert. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Orgelspel. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Hobo en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7 45 Reportage. 8 00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8 15 NCRV-Orkest 9.00 Geschiedkundige causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10 30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Schriftlezing. HÏLVERAUM II. Ml M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4Oo VARA) J.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12 00 Kovacs La' 2 00 Causerie van ons 2.30 Zang en pjano. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Oramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6 00 Optreden van amateurs. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 7 25 Berichten ANP. 7 30 Berichten. 8.00 Trioconcert. 8.30 Literaire causerie. 9.00 VARA-Orkest, gemengd koor en sol. 10.00 ..Fantasia'* m m. solisten. 1030 Berichten ANP. 11.00 Harp en hobo. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11-5512 00 Gramofoonmuziek. nROITWI^H. 1500 M. 11.40—1150 Planoooll. 12 10 Viool en orgel. 12.50 Henry Hall en ziln danaorkeat. De 78-Jarlge mej. A. 6. van der K. moest voor den Haagschen politierechter, mr. Borger- hoff Mulder, terecht staan wegens overtreding van de Geldschleterswet. De bejaarde dame had aan tal van kennis sen, meest vrouwen, gelden geleend zonder daarvoor de verelschte toestemming te heb ben gekregen en voor de geleende bedragen vroeg ze dikwyis een ongehoord hooge rente. Uit het getuigenverhoor vyf dames ver schenen voor hfft hekje bleek, dat voor een geleend bedrag van 15.— vaak iedere week 1.moest worden afbetaald plus een kwar tje rente. De vyf dames waren niet de eenige klan ten van de woekeraarster. Als stille getuige stond op de groene tafel nog een heele doos met „debiteuren”. ,Jn maar daar waren een hoop werkloozen by waarvan ik niets kreeg.” verdedigde zy zich. De Officier van Justitie, mr. Hoekstra, zei- met een ouderwetsche woekeraarster te doen te hebben, die tegen bloedrente geld leende. Spr. wilde met liet oog op den leef- tyd van verdachte geen gevangenisstraf vragen en vorderde een geldboete van 75.subs. 25 dagen hechtenis. Conform dezen eisch werd uitspraak gedaan en de veroordeelde zag dadeiyk van haar recht op hooger beroep af. Een rechercheur ontdekte nl dat onder een laagje tin op een dubieus rywlel een nummer was weggewerkt. Nadat het tin afgeschrapt was. stelde de politie vast, dat het hier inderdaad een gestolen rywlel betrof. De eigenaar, de 25- jarlge koopman H. R. werd daarop aange houden. Uit het verdere onderzoek kwam vast te staan dat hy. in samenwerking met den even eens gearresteerden 31-jarigen expeditieknecht A. N. B., tal van malen rywielen had gestolen, welke dan werden gebracht by den 33-Jarigen rijwielhandelaar G. R die na te zyn aangehou den. bekende van dtt tweetal, alsmede van een zekeren J. W. meermalen rywielen te hebber, overgenomen. Bovendien werd nog aangehouden de 20- jarige boekhouder A. J. S. die zich samen met H. R. en J. W. aan rywleldiefstallen had schuldig ge maakt. Alle rywielen waren uit elkaar gehaald en de diverse onderdeelen gebruikt om andere fietsen samen te stellen. Voorts bleek dat H. R. en J. W. behalve aan G. R. ook nog tal van rywielen hadden verkocht aan den 20-Jarigen A. C. van C. by wlen niet minder dan zeven rywielen in beslag konden worden genomen. De combinatie heeft zich steeds aan arrestatie kunnen onttrekken, doordat zy de rywiélen op zulk een radicale manier ombouwde, dat zelfs de frames werden stukgezaagd. In totaal heeft de politie by deze mannen twaalf rywielen In beslag kunnen nemen. Men vermoedt echter, dat de leden van dit clubje, die zich momenteel allen in het huis van be waring bevinden, zich aan nog meer rijwieldief stallen hebben schuldig gemaakt. ineens de spankracht weg, het uit houdingsvermogen verdwenen, de werklust kapot geslagen. Ze begin nen aan zich zelf te twijfelen. Over die periode moeten zij zich echter zoo spoedig moqelijk heen zet ten. Het is voor zulke personen iets heel aannemelijks dat er een tijdperk van vermoeidheid intreedt, doch nooit nooit, nooit moet men het geloof aan zichzelf verliezen. Worstel u er door Trek den boog van uw wilsleracht weer straffer aan. Concentreer uw geest op een noodzakeliik doel. Uit houden, doorzetten zii dan uw parool Welke moeilijkheden er ook ko men, welke teleurstellingen ook uw deel zijn: nimmer, verstaat ge, nim mer u laten overheerschen door een gevoel van moedeloos bij de pakken neerzitten. Hoofd omhoog. Geloof in u zelf. Er komt soms over alle werkers vooral van de werkers naar den geest, een zekere moeheid, een mat heid die aan inzinking grenst. Dan is In vlot tempo, zonder hoofdelyke stemming, heeft de Eerste Kamer vanmorgen een twaalf tal wetsontwerpen op hun bestemming bezorgd. Van wereldschokkende beteekenis waren de on derhavige ontwerpen niet; wy noemen slechts een wyzlging der Invaliditeitswet, bedoelende een vaststelling van een loonbedrag voor de huisarbeiders en een wyzlging der Verkeerswet, verband houdende met de Instelling van een Verkeerslnspectie. Terstond na de weinig emotioneels open bare vergadering vertrokken de senatoren „een legeiyk” naar de eigen afdeellng voor alge meene beschouwingen over de Ryksbegrootlng en het onderzoek van de door de Tweede Ka mer reeds goedgekeurde Ryksbegrootingshoofd- stukken. van Europa, verwacht werd. De weersomstandigheden waren verre van fraai, toen onder leiding van den bekenden Belgischen scheidsechter Langenus aan- igevangen werd. w In de eerste helft ging het spel vrywel steeds- geiyk op. De Tsjechen waren minstens zoo snel als de gastheeren en ondanks het feit, dat de glibberige bal en het vrÜ zware veld een voor deel voor de Engelsche Spelers beteekenden, waren de Tsjechen geenszins minderen van hun tegenstanders. Engeland nam in de eerste helft de leiding door Crayston, doch Puc maakte op magnifieke wyze geiyk. Het was Morton, die Engeland op nieuw de leiding gaf, terwyi rechtsbuiten Matthews van Stoke City, de beste speler in de Engelsche voorhoede, er voor de rust 31 van maakte. Doch de Tsjechen gaven den moed niet op en rechtsbinnen Kloz slaagde er in den achterstand te verkleinen, 32. In de tweede helft was het opnieuw Matthews. derlandsch vrouwenklooster wordt aan ons allen dus deze brief toegezonden, een dien we nooit uitgelezen krygen, zóó ryk en vol verrassingen is zyn inhoud. Een brief waarvan we niet meer scheiden kunnen, omdat er alles in staat, wat we weten moeten om gelukkig te zyn, die om de diepste hartsgeheimen onthult en tegelijker tijd ons de diepste roerselen van ons eigen hart openbaart. AI zyn de tijden voorby van le style épistolalre, toen brieven saamgevoegd boeiende romans vormden, en, lang genoeg bewaard, historische dwumenten werden, toch blyven ook de vlug schriften. die wy onderling wisselen, een ingrij pende rol spelen in ons dageiyksch leven. Van grooter beteekenis nog zyn brieven voor ons ge loofsleven, waar de H. Geest zelf spreekt uit de Epistels van de Apostelen, de Kerk uit de brie ven en encyclieken van de Pausen, en door alle tyden heen telkens weer de Heiligen in de brie ven tót hun vrienden en leerlingen. Nu deze brief van Bethanië. Van buitenult bezien kon het een roman zyn. De linnen stem- pelband is kunstzinnig, en gevoelig zyn de vignetten tusschen de hoofdstukken. Maar b(j den eersten aanhef worden we al gewaar, dat de titel bedoelt: het Goddeiyk Hart, „dat het brandende braambosch Is van het Nieuwe Testa ment. De vlammen slaan naar buiten; het Hart kan ze niet meer bevatten Bethanië verrykte ons in de laatste vyftallen jaren met een reeks sublieme boeken voor de jeugd over liet leven van Jesus, van Zijn Moe der, zyn apostelen, zyn helden en heiligen. Bij deze reeks zonnige kwartynen evenwel sluit dit octavodeel niet aan. Zou het ook al wat we van harte hopen een nieuwe reeks meditatie ve lectuur Inleiden, voorshands is het 'n eerste ling en eenling, ook in zyn soort en in zyn tijd. Het staat op zich zelf, eigen en oorspronkelijk, evengoed tusschen de werken waarby het ge rangschikt behoort te worden. by Hadewych’» gedichten en Ruusbroec's proza, bij de Navolgiag en by de overige schriftuur, ^waaruit het vdt zulke treffende aanhalingen geeft, van Geertru- dis van Helfta tot W. J. Doyle 8.J., van Vondel tot la Petite Thérèse en zoovelen meer. Negen tien eeuwen Christendom hebben ons rijk,laten worden aan verheven geesteiyke literatuur. Het is „Het Hart, dat spreekt tot het hart”, weten we uit Het Brandende Braambosch. „Hy, de Minnaar, liet voor ons de geesten der menschen werken.... Hy liet geïnspireerde boeken schrij ven, die woord voor woord ons vreugde geven..* Gaan we opsommen, de ry is zonder aanvang of einde, maar in dit jaar 1937 wordt ze dan toch besloten voorloopig, door dit Brandende Braambosch door dezen zoo geheel actueelen lofzang op „de wonderbare liefde Gods”, een dithyrambe die tegel yk didactisch is. Het ver- band tusschen de ziel en haar Schepper wordt ons hier in bevatteiyke termen verklaard, het mysterie onthuld van de ware beteekenis van ons leven, want: ad maiora natus sum tot grootere dingen ben ik geboren.... En, wat zeker een zeldzaam voorrecht is, er wordt ons een blik gegund in de beschouwingen van de Completatleven van Bethanië zelve, uit wier geest dit boek ontstond, en van wier klooster regels er hier zy het dan ook maar één enkele geciteerd wordt, één evenwel zoo veelzeggend, dat hy ons dit ontstaan van het boek ten volle verklaart. Ziehier: „Hun liturgische geest zy de geest van den biddenden Jesus. Hun mond zy Zijn mond, maar bun hart ook zyn Hart, dat den Vader ver- heeriykt, maar ook smeekt voor de mensch- held.” In het licht der eeuwigheid: studie, belezen heid, wereld- en menschenkennis, zielkunde, historie, godgeleerdheid en geloofsverdediging, lyrisch omgeschapen tot wat we het liefst zouden noemen: een moderne mystiek, de mystiek die van onze actie „Voor God” de draagkracht moet zyn tot een wereldwyden invloed. De gloed van dit Brandende Braambosch was noodig in dezen killen en duisteren tijd, dit boek dat een brief Is van hart tot hart, roept ons tot bezinning, het ruimt vooroordeelen, scrupules en misverstanden uit den weg, vooral leert het on» bidden en dit allee Juist op het goede oogen- bllk. Providentieel als het is. zal het zijn weg vinden naar wie het meer dan anderen noodig heeft, en dit zijn wy allen, één voor één. MARIE KORNEN De R.K. Middenstandsbond In het Bisdom Haarlem heeft, zooals reeds eerder gemeld, een groote lotery op touw gezet. Deze draagt den naam Lodlvo-Lotery” (Lo tery Diocesaan Voorschotinstituut) en be schikt over 1000 pryzen. waaronder 185 hoofd prijzen. als: twee luxe-auto'g of bestelauto's naar keuze van de winnaars, motorfietsen, bak fietsen. naaimachines, haarden, slaapkamer ameublement. rywielen. tafelbiljarts. gouden en zilveren horloges, enz. enz .V Deze loten zyn verkrygb|ar by de plaatse- iyke R.K. Middenstandsvereenigingen. by de kantoren der N.V. Ned Middenstandsbank en by het Centraal Hanze-Bureau, Mauritskade 23, Den Haag De trekking zal vrU spoedig geschieden, n.l. op Donderdag 30 December. In een circulaire aan de burgemeesters heeft de minister van Blnnenlandsche Zaken in ver band met He beschikking van den minister van économische Zaken Inzake toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 ten aanzien van het slagcrsbedrjjf medegedeeld, dat. naar ge bleken is’ sommige burgemeesters v«n meenlng zyn, dat voor het zgn. „uitponden" (verkoop van vleesch door landbouwers) geen vergun ning vereischt is, zoodat huns Inziens het uit ponden zonder ineer veroorloofd is. Deze opvatting wordt door den minister van Economische Zaken geenszins gedeeld. Het uitponden d.i. het zonder van het sla- gersbedryf een beroep te maken van tyd tot tyd slachten van een enkel stuk vee en het verkoopen van het vleesch moet geacht wor den te vallen onder artikel 1 der vestigingswet kleinbedryf 1937. De ..News Chronicle” schryft, dat de Spaan sche regeerlng in beginsel het Britsche voorstel aanneemt. De Spaansche regeerlng is bereid het werk van elke commissie te steunen, welke het terugtrekken van de buitenlanders zal re gelen, doch zy wenschte nog enkele ophelde ringen te ontvangen. De Spaansche regeerlng hecht veel belang aan de contróle ter zee, en en ook zou zy willen weten of het aannemen van het voorstel in het algemeen ook insluit, dat de bijzonderheden worden aanvaard. De Spaansche regeerlng wil niet het risico loopen een plan te aanvaarden en dan te hooren, dat 't heeft toegestemd In 't erkennen van de rech ten van oorlogvoerende van Franco. Op het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken zyn tusschen den ambassadeur van Mandsjoekwo en den vertegenwoordiger van Franco de nota’s gewisseld, waarby Mands joekwo en Franco elkaar wederkeerig erken nen. Eiken Vrydag wordt in de restaurants van rechtsch Spanje een menu van slechts één gang opgediend; tweemaal per week worden fruit en dessert weggelaten. Het geld, dat hier mede wordt bespaard, wordt besteed voor on- dersteuningswerk G hard schot loste, dat via een der Tsjechische wijze had Engeland

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16