Boerenvakbond. L.T.B van Het program Janson Wit-Gele Kruis in Noord-Holland algem: vergadering TE HAARLEM r Groote loterij-actie Suikerbieten J ontum ptiemelk Collectieve Arbeidscontracten t t Steun der socialisten Keuringad ienaten UIT DE STAATSCOURANT Arabier veroordeeld Late aardappelen In de provincie Noord-Holland Erwten J Tarwe 7|V erdam 2 1 Zeevaarders wenschen loonsverhooging Belgrado, de stad der honderdjarigen Besteding'der gelden uit het Verkeersfonds Veemmoord op jongen boer Een Koningin-Astrid- straat in Stockholm Op zyn tyd veramaden zy een glaaaje niet Ook zy willen een deel van de betere beaomming der trawlera De katholieken zyn verplicht te zorgen voor een eigen gezond heidazorg ZWARE HAGELBUI TE LEMBANG Onderacheid ing BINNEN IOMETER ven oen brandende straat lantaarn of op 'n off Idool Regeeringaverklaring gteft op veel punten voldoening aan de wen achen der katholieken Nieuwe melkverkoop- centrale 'i Hebben Ooatenrykache Nazi’a er de hand in? Defenaie Koloniën Veehouderij Toeapraak prof. Cleophaa Tb.c.-beatryding Tal van wenachen, grieven en vooratellen behandeld De Wieringermeer Cent per week' tezamen- en ge- van Een Japanse he uitkijkpost in eender masten van een Chineesch radio-station f om door verharding weg Noordhol- ►tolpen het van Alkmaar een met Verder te besloten een commissie te vormen, welke belast zal worden met het bestudeeren van de taalkwestie. A. v. d. Dries, W. J C. de,Wit. belang- genomen het het ft gaat, kgen. i rljks- dat er aardebaan diverse Het Is in het bijzonder verheugd over de groote aandacht, die in de verklaring besteed wordt aan de vraagstukken betreffende de ont wikkeling der cultureels betrekkingen tusschen de beide Belgische gemeenschappen. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medallle, In zilver, aan me juffrouw A. C. van Kooten, wijkverpleegster bij de Vereenlging tot ziekenverzorging te Baam. van het BELGRADO. 1 Dec. (A.N.P.) Ten einde den twijfel op te heffen, die In eenlge bultenland- •che bladen uitgesproken was ten aanzien van oude inwoners op den Balkan, en vooral in Joegoslavië, heeft het regeeringsblad Vrome parkeerterrein moot uw auto Kaan om binnen be bouwd» kommen vrljge- NOld «o zijn van don plicht om licht op te hebben cööde hield in ge- «itter- aan- Herbert N.V. Deli Maat- mr. w. J. de van Neder- CV/ f 9 9 9 laarlem q BRUSSEL. 1 Dee. (Belga). Het eomlt* van het Katholieke Blok heeft in tegen woordigheid der viif katholieke ministers vergaderd en by dese gelegenheid vaakge steld. dat de regeeringsverklaring op een groot aantal punten voldoening geeft aan de wenschen der katholieken. De algemeene raad van de socialistische Bel gische arbeiderspartij heeft een dagorder aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de partij vertrouwen heeft In de regeering voor een spoe dig verwezenlijken van de Ingrijpende maat regelen, welke in de regeeringsverklaring van 1936 werden aangekondigd en hernieuwd in de verklaring van 30 November 1937. STOCKHOLM. 1 Dec. (A N P.) Ben straat In de hoofdstad van Zweden zal thans genoemd worden naar wijlen koningin Astrid van Bel gië. die een nicht was van koning Oustaaf. Het zal een der straten woéden in de buitenwijk Marieberg, een fraaie nieuwe buurt van Stock holm betere prijzen rendabele bedrijven te krijgen. Van lieverlede zullen de standsorganisatles om een de In de Jhr. Jonge, voorzitter van den Bond landsch-Indische Bergcultuurondememlngen to Amsterdam en mr. P. Leendertz, voorzitter van het Kina-Bureau te Amsterdam. BANDOKNO. 1 December (Aneta). Gisteren te vier uur in den middag heeft te Lembang een hagelbui gewoed, waarbij flinke steenen vielen. Daarna stak een wervelwind op. welke groote schade toebracht aan daken, ruiten en gewaason. Met 23 Februari 1938 is aan den generaal- majoor der Infanterie van het Kon. N. I. leger A. G. van Trlcht eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen. Hem is de titulaire rang van lultenant-generaal verleend. bestuur voorstaan van /II per 100 K.G. en plus een bewaarloon JERUSALEM, 1 Dec. (Reuter). Een Arabi sche boer, Joessef Soera! uit een dorp bij Ram- leh is door den krijgsraad veroordeeld tot seven Jaar gevangenisstraf wegens het in bezit heb ben van onderdeelen van een geweer en mu il tie De afd. Zoeterwoude klaagde er over dat de Keuringsdiensten In de groote steden probeeren „winsten" te maken voor hun stad door een strenge keuring op het platteland. Daarom ver zocht spr. bij Ged. Staten der provincie aan te dringen dat de keuring van vee en vleesch op het platteland niet wordt ondergebracht bij de keuringsdiensten der groote steden. De voorzitter gaf de afd. Zeeterwoude op grond van zijn eigen ervaring volkomen gelijk. Hij be loofde dat hierover een adres tot Ged. Staten gericht sal worden. Bij de rondvraag werd het bestuur verzocht te bevorderen dat de polders uit het Wegenfonds bijdragen krijgen voor het onderhoud der pol derwegen, die Immers ook stuk gereden worden door andere ante's daw uitsluitend die van de polderbewoners. Thans moet de polder het ge- heele onderhoud betalen en dit is een onbillijke last voor de daar wonende boeren. Voorts werd erop gewezen dat de polderbestu ren meer dan tot dusver werk kunnen laten uit voeren ter bestrijding van de werkloosheid. Uit de vergadering werd opgemerkt dat de t.bo-bestrijdlng voor de dieren een hopelooze taak Is. De meeste stallen zijn niet Ingericht voor de afscheiding van de reactledieren. Fries land brengt voortdurend besmet vee op de markt en sommige veeartsen zijn ruim van opvatting. De vertegenwoordiger van den L.T.B. in de Provinciale Ver. voor de t.b.c.-bestrijdfng wees op het voortreffelijk werk van deze vereenlging. Maar de financiën zijn beperkt. De regeering diene de t.b.c.-bestryding uit te breiden. Spr wenschte dat de boeren die aan de t.b.c.-be strijding doen vrij kalveren mogen houden. Een bestuurslid deelde echter mede, dat ook dr. t Hooft, de Inspecteur van den veeartsenU kundlgen Dienst, erkend heeft, dat de t.b.c.-be- striding vrij hopeloos is WEENEN. 1 Dec. (Havas). Een misdaad, welke naar de omstandigheden te oordeelen een veemmoord moet zijn, is te Neustlft in de provincie Burgenland ontdekt. Een jonge boer. Veischelberger, werd dood langs den weg gevonden; zijn lichaam was door vier kogels doorboord. Vijftien personen zijn gearresteerd, van Avle vier rechtstreeks betrok ken zouden zijn bij den moord. Het slachtoffer, dat uit de nat.-soc. beweging was getreden, nadat hij er vroeger een actieve rol in had gespeeld, had er zich onlangs tegen over zijn vader over uitgelaten, te gelooven, dat hij op tragische wijze zijn leven zou verliezen. BU beschikking van den Minister van Kolo niën. zijn tot heden van de bij beschikking van dien Minister van 29 Januari 1934 ingestelde „Commissie van contact voor economische gelegenheden", benoemd de heeren: Cremer, directeur van schappij te Amsterdam, Anderen waarschuwden tegen te veel elschen en vroegen een minderen eisch voor de sjan- daardmonsters. opdat se te bereiken en „door snee” zullen zijn. Velen weaen er op, dat de tarwe-ultzaal aeer weinig Is, door de slechte prijzen. Komt er meer tarwe, dan zullen de erwten ook betere prijzen maken. Het bestuur tracht voor den oogst van dit jaar ook nog 11 te verkrijgen. Dit kan vla de Twee de Kamer. Het bestuursvoorstel werd aanvaard met het verlangen voor de standaardmonsters en, vroe gere bekendmaking van den prijs. 14. f 40.000 voor verharding wegvak de Hulk Berkhouterweg 15. f 465 000 voor aanleg van de Kleine WijzendLambertschaag en kunstwerken. 16. f 400.000 voor aardebaan en LambertschaagDen Oever. 17. 11000.000 voor tunnel te Velaen. Van lieverlede zullen de door de Regeering geroepen worden deel van de maatregelen, welke voor standhouding van de bedrijven getroffen moeten Worden, over te nemen. Met dankbaarheid constateerde spr.. dat het wat het vraagstuk der consumptlemelkregellng betreft In het wetteiyk gebied, reeds ver gevor derd is. Spr. besloot zijn rede met een krachtige opwekking tot organisatie en het uiten voor zijn vreugde over de belangstelling landbouwonderwijs. Tot _l>*^tuursle<ien werden herkozen de heeren C. Meekel, A. Olsthoom en behoorlijk areaal tarwe in het eigen land. De geschiedenis met de biggenmerken, •Pek- en bacon-export moge voor waarschuwing zijn, dat krompen gaat worden, wanneer regeling gehandhaafd blijft vele veehouders frauduleus kalveren zullen gaan fokken. De voorzitter betreurde dat de minister niet de adviezen van de organisatie heeft gevolgd, doch de teeltregellng heeft gehandhaafd. Een der bestuursleden pleitte voor een kal- verentoewyztng van 1 op 4, ook voor Noord- Holland. waar de toewijzing slechte 1 op 18 is. De voorzitter zegde toe te trachten dit te ver krijgen. De vergadering aanvaardde ten aanzien van late aardappelen het volgende: een heffing van /so per HA., met daarnaast een denatu- •ztie-vergoedlng van 2 cent per K.O., van die aardappelen, welke consumptiewaardig zyn. De maat was daarbij weer te stellen op 35 m m. Vooral voor de kleine telers Is dit van belang Verder dient de mogelijkheid om te denaturee- ren tegen den vollen denaturatie-toeslag open gesteld te worden vanaf 1 December. Aarlanderveen wenschte, dat de regeering verzocht zou worden, dat alle fourage-handela- ren zich moeten lanslulten by de O.L.O.-con- tröle. ter voorkoming van het geknoei met mengvoeders. Een deskundige antwoordde, dat dit Men sou dan een rykscontröle moeten De secretaris antwoordde weer, dat contröle is afgestuit op de mededeel^ „fabrieksgeheimen" zyn. De organisaties zouden ze echter gaarne wenschen. De deskundige: Je C-L.O.-contröle is voor de coöperatie, maar bespreek de zaak eens met de directie. Daarna werd gepauzeerd De geestelyke adviseur, prof. Cleophas, spoor de aan om vertrouwen in de leiding te hebben. Vergissen kan zich Iedereen, maar men moet niet te gauw met beschuldigingen komen. Ook wekte spr. allen met nadruk op te bevorderen dat meer LT B -ers aan de retraites te Bergen en te Noordwykerhout zullen deelnemen. Laat men eens een flinke actie voor deelneming aan dese retraites opzetten! De heer Meekel deelde een en ander mede over de nieuwe consumptlemelk-regellng, n.l. de statuten van de op te richten melkverkoop- centrale, die zal optreden voor de regeling van den melkprys, advlseeren by de hygiënische be handeling van de melk ens. Ook zal getracht worden te bereiken, dat de melkcontrölesta- tions mede bestuurd zullen worden door boeren vertegenwoordigers. Willen de consumptlemel- kers van de contractrechten gebruik maken, dan zullen zy zich moeten aansluiten. Leden van de nieuwe centrale zyn de betrokken organisaties, aangeslotenen zyn de toegelaten boeren. Er zijn zeer veel kwesties tegen den Crisis-Zuivelcen- trale, maar die zullen door de nieuwe regeling wel verdwynen. Zoo b.v. hebben de boeren nooit den melkprijs gehad, waarop ze recht hadden. Als de organisaties met den melkhandel het eens kunnen worden en dit Is wel te verwach ten dan zal de nieuwe regeling waarschyniyk op 1 April In werking kunnen treden. Er zullen 16 melkverkoopbureaux gesticht worden. Spr. verzette zich tegen een afschaffing van de geheele consumptlemelkregellng, want de con currentie zou veel te scherp worden. Frlesche boeren willen graag melk leveren aan de groote steden. Inzake den zuivel en de consumptlemelk hield het bestuur zich aan zyn prae-adviezen op de vorige vergadering. Ze werden opnieuw goedge keurd. Op sommige punten evenwel geeft de ver klaring, naar men oordeelde, niet de gewensch- te geruststelling. De katholieke ministers gaven daarop een uiteenzetting, waarin zy deden uitkomen, dat de regeering In haar beleid rekening zal hou den met de wenschen der partyen. In het by- zonder werd de nadruk gelegd op het even wicht In de begroeting en de noodsakeiykheid erop te letten, dat Iedere onvoorzichtige geste in dit opzicht wordt vermeden. De vergadering gaf uiting aan haar vertrou wen in de katholieke ministers. landbouw. «roote schade la toegebracht Is het bestuur Er zyn nog te veel Katholieken, die niet door drongen zyn van het nut van *n eigen gezond heidsdienstvan een eigen organisatie als het Wlt-Gele Kruis. Voor een deel vindt dit zyn oorzaak in het feit, dat wy te laat zyn begon nen met de organisatie, en dat tal van jaren Katholieken lid zyn geweest van een neutrale vereenlging. Er beginnen evenwel andere ge dachten door te breken en om aan de argumen ten, die gelden kunnen voor een eigen organi satie, meer bekendheid te geven, heeft het Wit- Gele Kruis in Noord-Holland een en ander om trent zyn ontwikkeling megedeeld. De eigen Katholieke organisatie is niet noo- dig om de zuiver materieele gezondheidszorg; om de verbandmiddelen en om de medicynen. Maar zy te wel noodlg. omdat met de zorg voor de llchameiyke gezondheid die voor de geeste lijke gezondheid en voor bet zedelyke peil der bevolking sterk verband houdt. Voorts moet de gezondheidszorg altyd ondergeschikt zyn aan de godsdienstige belangen. Met de godsdienstige be langen van de patiënten kan een neutrale or ganisatie zich niet bezig houden. Zou zy dit wel doen, zy sou haar neutraliteit prijsgeven en an dere leden zouden terecht over haar klagen. De zaak sou theoretisch cfok kunnen worden opgelost door In een neutrale organisatie een of meer Katholieke verpleegsters aan te stellen en deze te bestemmen voor de Katholieke patiën ten. Hieraan zit echter de practlscbe moeliyk- held vast, dat wy. Katholieken, onze wenschen niet vervuld krygen, als wy geen eigen organi satie hebben. De ervaring is Voor ons wel erg bitter geweest en onze overtuiging van de nood zaak eener eigen organisatie is historisch ge groeid. Als algemeene regel kunnen we op stellen. dat wy van neutrale organisaties zeer weinig te wachten hebben. De ervaring heeft ons geleerd, dat wy dit risico niet mogen ne men en dat wy daarom zoo spoedig mogelyk moesten overgaan tot het stichten van een eigen vereenlging. Een katholieke verpleegster In een katholiek gezin ls> immers dringende noodzaak. Hoe vaak komt het niet voor, dat de dokter of de ver pleegster het vertrouwen winnen van de zie ken, die dan ook voor hun geestelyke nooden van hen behandeling verwachten. Een niet- katholieke dokter of verpleegster zullen vreemd staan tegenover de vragen van de patiënten, trrwyi het goede antwoord toch soms zal kun nen beslissen over de eeuwigheid. In veel geval len ook zal de verpleegster kunnen werken aan het zielehell van de patiënten en der andere gezinsleden. Het Is ook daarom, dat aan de ver pleegsters van het Wit-Gele Kruis de eisch ge steld is, dat zy een godadienstdlploma moeten hebben. Het werk van het Wlt-Gele Kruis krygt met zyn ontwikkeling ook een beteren organlsatori- schen vorm. Iedere plaatseiyke organisatie moet aangesloten zyn by den bond of by de fede ratie. Ook In het bisdom Haarlem bestaat een federatie van vereenigingen van het Wlt-Gele Kruis, welke federatie weer onderverdeeld is in drie bonden, die elk een provincie omvatten. De Noord-Hollandache bond bevat thans ruim 25 afdeellngen met een ledental van byna 23.000. Deze bond heeft verschillende commissies. HU verlevendigt het contact met de afdeellngen, houdt besprekingen en geeft voorlichting. Door verschillende commissies worden cursussen ge geven en het ligt in de bedoeling ook een aantal bureaux op te richten byv. voor prenatale zorg, voor zuigelingen en kleuters, en voor geestelyke hygiëne. Wil dit alles tot stand komen en wil datgene, wat thans reeds bestaat, slch volledig kunnen ontplooien, dhn Is er geld noodlg. Voor een deel kan dit afkomstig zyn van de leden, zoowel nieuwe als oude Daarnaast echter is een groote actie opgezet, die door middel van een lotery het zoo hard noodige geld voor dit zeer goede doel bijeen moet brengen. Onder het parool. „Met een lot van het Wlt-Gele Kruis, helpen wy onse zieken thuis" hoopt men 25 000 loten to verkoopen, waarvoor als hoofdprijs zyn be schikbaar gesteld drie koeien. Een beroep op allen om een lot te koopen is aeker overbodig, want allen sullen het goede werk van het Wlt- Gele Kruis willen steunen. achtte conservenfabrieken aan den haar een de tarweteelt inge- - deze steeds verliesgevend blijft. Ten aanzien van de aard appelen wordt overleg gepleegd. Er zal dus hard gewerkt worden De heer v. d. Zwaan wees erop, dat de land arbeiders by de vaststelling van de collect, ar beidscontracten hooger loon vragen omdat de kosten v*n het levensonderhoud gestegen syn. Dit is juist maar het geldt ook voor de boeren De boeren krygen echter geen hooger Inkomen en kunnen dus ook geen hoogere loonen beta len. Laten daarom én de boerep èn de landar-< beldersbonden gezameniyk by^He regeering aan dringen op een hoogeren prys voor de land- en tuinbouwproducten, dan kunnen de boeren ook hoogerz loonen aan de arbeiders bataten. De afd. Castricum deelde mede.' dat' te Castrlbum een conflict dreigt tusschen de land arbeiders. die hooger loon en een vrijen Z»ter- dagmlddag willen hebben, en de tuinders, die het niet kunnen geven omdat se self te weinig inkomen hebben. De geestelyke adviseur beloofde een onderaoex in te stellen. Ook het bestuur beloofde met het bestuur van „Deus Dedlt" te zullen overleggen een onderzoek Ingesteld naar de honderdjari gen. die niet In afgelegen hoeken van het land, maar in Belgrado self woonachtig zyn. De oudste Inwoonster van Belgrado. Magda Ivankovltch, bleek 116 jaar te zyn. Zy rookt nog steeds en drinkt ook „rakya". een uit rosynen gedistilleerd brouwsel, terwUl haar eet lust niets te wenachen overlaat. Naar zy zegt, rookt zy nu Teeds meer dan honderd jaar. Zy staat ingeschreven In het register van d* gemeente Belgrado en ook haar geboortebewy» dat toentertijd verstrekt is door den geestelyke van haar parochie, neemt allen twijfel aan de juistheid van haar leeftyd weg. Alhoewel zy driemaal getrouwd Is geweest, heeft zy geen kinderen. Vidosava Markovltch, een 106-jarige. Is op 28 Juni 1830 te Nova Varosj in het Sandjak ge boren. hetgeen bewezen kan worden uit het ge boorteregister van deze plaats, zy te nog nooit ziek geweest en zingt en drinkt naar hartelust, terwijl haar oogen haar by breien en naaien niet in den steek laten. De 106-jarige Kosta Trajkovitch is-in 1832 te Veles geboren. Hy is van zeer goede gezondheid, drinkt nog altyd syn glaasje en rookt syn pyp lustig Als byzonderheld deelde hij den verslag gever van de Vreme mede, dat het hem door gebrek aan wiskundige kennis onmogelyk was vast te stellen hoeveel glaasjes ..rakija" hy In zyn leven gedronken heeft. Hiermede besluit het regeeringsblad de be- schryvlng van „alechte enkelen der vrooiyke honderdjarigen" van Belgrado. De samenwerkende organisaties van werkne mers in het vtsscherybedryf te IJmulden heb ben. zooals bekend, tegen 1 Januari 1938 het collectief contract der schepelingen ter trawl- visachery opgezegd. Zü hebben thans hun etechen voor het nieuwe collectief contract 1938 by de Vereenlging van Reeders van Visschers- vaartuigen ingediend. Deze, voornamelijk voor de IJniuider en Egmondsche vtaschers belangrijke elschen komen neer op een loonsverhooging van ongeveer 15 pet. en uitbreiding der bemanning met een vyfden matroos op de booten, waar zulks voor de vlsachery noodlg is. Voor de schippers wordt voorgesleld eeen loon van 4 pct. over de eerste 20000.bestmiming. 4H over het meerdere tot 30.000.— en 5 pet. over het daarboven in hetzelfde jaar besomde bedrag, voor de trawlers beneden de 200 ton Voor grootere booten 4 pct. over de eerste 50.000.— en 5 pet. over het meerdere, welke regeling volgens contract 1937 voor alle booten geldt. Voor het overige personeel wordt alleen v«r- hooglng verlangd van de vaste gage, niet van de procenten Deze loonsverhooging wordt gebaseerd op de betere besommingen der trawlers, die thans dan ook alle In de vaart syn en op de gestegen kosten van levensonderhoud andersUds. De onderhandelingen over deze voorwaarden met de rseders zulten aa. Dinsdag, 7 December een aanvang nemen. Het hoofdbestuur stelde voor den richtprijs voor «den bteten-oogst 1638 vaat te stellen op 11 by gemiddeld suikergehalte. Houtrakpolder stelde voor niet van een ge middeld gehalte, maar van een basis van 16 pet. te gewagen. De vergadering ging hiermede accoord. Opgemerkt werd, dat de suikerfabriek Half weg door de regeering is toegemeten 90 mlUloen K.G. Men heeft daar echter verwerkt 104 mll- lioen K.G. Een deskundige antwoordde, dat de gezamen lijke fabrieken het toegemeten kwantum beslist niet te boven gaan. Voor verbetering en aanleg van Rykfwegen in de Provincie Noord-Holland syn, naar de K.NA.C. mejdt, op den gewonen en op den ka- pilaaldlenst van de Verkeersfondsbegrootlng 1938 o.a. de navolgende posten uitgetrokken: 1 f 500.000 voor grondaankoop en begin van aanleg van den nieuwen weg Amsterdam Utrecht, waarvan een gedeelte op landsch gebied. 2. f212 000 voor door de Provincie uit te voe ren verbeteringen aan het wegvak Amsterdam Abcoude en voor aansluiting van den Provin cialen weg HaarlemDlemen. Weg AmsterdamHaarlem. 3. f60.000 voor verbetering traverse Halfweg. Weg HaarlemAlkmaarAfalultdyk. 4. f 122.000 voor verbetering gedeelte Alkmaar Velsen. 5. f <7.000 voor verbetering gedeelte Alkmaar Stolpen 6. f 110 000 voor grondaankoop, aanleg aarde baan en kunstwerken van den nieuwen weg StolpenEwycksluls. Weg Stolpen—Den Helder. 7. f56.000 voor verbetering. Weg AmsterdamAmersfoort. 6. f650.000 voor grondaankoop, grondwerken, verhardingen en parallelwegen wegvak Amster damLaren. Weg AmsterdamBoaeenheim. 9. f <15.000 voor verharding gedeelte Venne- perdwarswegZuldelyke Ringvaart en bouw van een brug over dese vaart. 10. f 125.000 voor deflnltleva verharding van het wegvak brug Noordeiyke Rlngvaart-Spoarn- wouderd warsweg Weg Amaterdam-Lambertechaag-Den Oever. 11. f 300.000 voor grondaankoop (voltooiing). 13. f 350.000 voor voltooiing aardebaan Naam- SlootKleine Wijsend 13 f70.000 voor voltooiing kunstwerken naby voormallgen soedyk der vier Noor der Koggen. Na de pauze werd de vergadering voortgezet met een bespreking van de voorstellen over veehouderij. Wat de kalveren betreft stond het hoofdbestuur-In zyn prae-advies nog altyd op het standpunt dat de regeling voor de kalve ren radicaal dient te verdwynen. Op dese wijze sal er voor goed een einde worden gemaakt aan zeer veel onbiliykheden by de toewijzing De afd. Spaamwoude protesteerde tegen den invoer, speciaal tegen den verhoogden Invoer van Deensch vleesch mede In verband met de gedwongen beperking van den Ned. veestapel. De voorzitter deelde mede, dat de invoer slechte 1 procent van het totale verbruik be draagt, te weinig om daartegen te protesteeren. De secretaris gaf een algemeen overzicht van het ontstaan der crisiswetten voor de veehou- dery. beginnend met 1870. Hy vertelde met cyfers hoe het aantal koelen in Nederland voortdurend steeg. Doordat er crisis ontstond in den akkerbouw legden vele boeren zich op de veehoudery toe met het gevolg dat het aan tal koeien in 1933 een geweldige styging kreeg. Het vleeschverbrulk bleef daarentegen gemid deld maar 42.5 K.Q. per hoofd per jaar. De regeering wilde den veestapel reduceeren tot het normale aantal van 1250.000 koelen, 350 000 vaarskalveren en 600.000 stierkalveren en daar om werden de afslachting en de teeltregellng In gevoerd Daarbij was de bedoeling om de var- kaaspryzen en de melkproductie veilig te stel len. Dit Is ook gebeurd maar dank zy den Inter nationalen toestand en niet dank sij de teeltre- geling en de afslachting. Thans acht men de teeltregellng nog noodlg om de vleeschposltie veilig te stellen. Het buitenland zal echter In de (bekomst veel vleesch koopen en dus de vleesch- posltie veilig stellen. De teeltregellng kan dus verdwynen mits de regeering zorgt dat de land bouwers een loonend bestaan hebben; dan sul len die zich niet op de veehoudery werpen en den veestapel overmatig gaan vergrooten. De afd. Heiloo vreesde dat Nederland niet zal kunnen voldoen aan de vraag van het bui tenland om meer vleesch in de toekomst. De teeltregellng houdt den veestapel klein. Een andere spreker vreesde dat als de teelt- burgsche zuster-organisatie, klngsdood stierven. Sinds de vergadering in April syn rijke beslissingen door de Overheid inzake verschillende steunmaatregelen voor den Landbouw. Voor zoover de toestand vandaag is te overzien, zyn de uitkomsten voor de ver schillende bedryven wisselvallig. Spr. wees op de plotselinge daling van de boterprijzen. waarby niet ondenkbaar Is, dat zy nog verder zakken, wanneer Australië nog grootere kwantums op de Engelsche markt brengt en een gedwongen liquidatie moet vol gen Een verdere Inzinking zal van invloed zyn op de waardebepaling van de melk, ook al is het waar, dat de Nederlandsche boterproductle Het bestuur werd verzocht moeite te doen om den kleinen boeren in den Wieringermeerpolder beter gelegenheid te geven om te kunnen be ginnen. De secretaris antwoordde, dat er een over vloed van aanvragen is. zoodat de besten er uit Je,ocht worden De elschen kunnen dan ook be- op de wereldmarkt weinig Invloed uitoefent 'zwaariyk gemakkelyker gemaakt worden. Eenlge afgevaardigden weaen er op, dat alleen de kapitaalkrachtige boeren een kans krygen voor hun kinderen. De organisatie moet voor de zwakkeren strijden. De voorzitter zeide, dat de vraag In een alge meene vergadering gebracht kan worden Er werd op gewezen, dat het heele huisgezin zwaar gekeurd moet worden. Een soort agrarisch paradys wil men daar scheppen. De eenlge llchtzyde van dezen schoonen „bo ter droom” Is geweest, dat 1 kamverbod en de onsympathieke crislsbotermerken syn verdwe nen en de maatregelen voor onze boter werd verlegd naar de grens. De toestand In onze zulvelpoaitle is weer iets rooskleuriger geworden. Over de geheele linie is er een prysstyging merkbaar geweest. De vraag is echter of zy voortgang zal vinden. De verbetering In de pryzen voor vetvee varkens Is geleidelyk voortgezet. Het is nog niet mogelyk te ramen wat het mond- en klauwzeer den veehouders heeft kost. Het verloop was goedaardig; men spreekt van ongeveer 500 sterfgevallen, maar veilig kan worden aangenomen, dat hetzelfde aantal voor de melkproductie zeer minderwaardig is geworden. De reegeering heeft voor 1938 be paald, dat het aantal kalverenschetsen en big genmerken uitgebreid zal worden. De regeling voor de varkens heeft veroor zaakt. dat fokkers en mesters na de vele ver liezen het risico niet langer willen dragen, zoo dat er een tekort aan productie is. Het is nog niet gelukt de kalveren-regeling opgeruimd te krygen; zy belemmerd de boe ren In den aanfok en houdt een werkelyke sa neer Ing van onzen veestapel tegen. Willen wy onzen veestapel t.b.c.-vry maken, willen we melkvee hebben met een hooger vet gehalte in de melk, dan moet de boer meer ruimte hebben in zyn aanfok. De toegestane uitbreiding van 7 pct. met toe wijzing hiervan aan zeer veel kleine bedryven. Is voor Noord- en Zuld-Holland beslist onvol doende om den eigen veestapel op peil te hou den De teeltregellng terwllle van de melkpro ductie kan niet gehandhaafd blyven om de Vleesch positie te kunnen beheerschen. De tyd zal leeren. dat de theorie het tegen de praktyk aal afleggen. De prijzen voor de akkerbouwproducten zyn op enkele uitzonderingen na (tarwe, bieten. erwten, aardappelen) minstens f 1,per 100 Kg lager dan In de eerste maanden van dit jaar. Door het stelsel van de monopolle-hef- flngen zullen de prijzen omhoog gaan en de akkerbouw rendabel worden. Spr achtte het onbegrypelyk. dat in het hui dige tijdperk van wereldverontrustlng onze Ne- derlandsche Regeering geen oog heeft voor een V”* tarwe zal het °°«»t 1936, richtprys v_.. wel per 1 September 1936 ni<e afgevaardigden bleven aandringen op nl«i de te laag ia. Het te naai een boerenbel"»g, maar een natio- b “eiang. omdat ons land by onverhoopt ult- aZ een oorio« «°n<»er voldoende tarwe ■oa komen. De Boerenvakbond van den L. 1 Woensdag syn algemeene vergadert bouw St. Bavo te Haarlem, onder schap van den heer A. J. Verkley. Na opening der vergadering herdacht de voorzitter de slachtoffers van het autoëtngeval te Nederweert; drie voormannen van de Lim- dle den verdrin- De Kring Kennemerland merkte op, dat men *n sommige streken ontstemd te over $tet vry- i*e?^-door d* regeering van de erwten aan den ---• waardoor aan den tuinbouw een «roote schade te toegebracht. Is het bestuur ge raadpleegd? voorzitter zeide. dat anderen er veel voor- De CT plukken De r' «o*d, dat ook de blyven. wenschte een minimumprijs —i erwt. Men neme geen maat- -r een klein voordeel- Oeel van hadden. afgevaardigde van Houtrakpolder: —i was dit jaar niet loonend. afgevaardigde van Obdsm draaien kunnen Kennemerland voor de eerste klas regelen, die den akkerbouw Jegeven en den tuinbouw veel nadeel. De voorzitter zegde het verkrijgen van minimumprijs toe. hJt* verga<lertn8 verklaarde zich acoord ..L v**'h<x*en van den richtprys der veldboonen van 9 25 tot 10.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9