STAD TREKJES I CHIEF WHIP Man bcfaijft om: F Ferwerda r&Tieman I Alkmaar, 3 Dec. *t Ideale Geschenk? Profiteer mee 50 CHIEF WHIP VRIJDAG 3 DECEMBER 1937 DE KAASMARKT AGENDA T entoonetellingen Programma Radiodutributie st. Godsdienst-diploma B De komende baanderheer. UIT DEN OMTREK AKERSLOOT HEER-HUGOWAARD-NOORD Apotheker enachtdienet HEILOO EGMOND-BINNtN GAANDE EN KOMENDE MAN P. S. BROUWER t De gaande NOORD-SCHARWOUDE UITGEEST EGMOND AAN ZEE BURGERLIJKE STAND beste sigaret voor ieders gezondheid De bekende contributiekwestie aan de orde Hoofddepot H. STIKKEL, ALKMAAR, VERDRONKENOORD 119, TEL. 4080 HET WITTE KRUIS GAAT VERGADEREN Hoe is de indeeling van de Kruisvaart? KRUISVAART COHORT ST. DOMINICUS DE NEDERLANDSCHE TUIN- DERSBOND ADRESSEERT UITVAART ARCHIVARIS DRESCH w. ST. JOSEPH’S GEZELLEN. VEREENIGING o gen wil beq ’n Mooie zakformaat doos van I00°/o Genot voor eiken man! aerr droog 2-40 - 1.90-175 den verband van: Bing; BURCHT-VREDE VAN 5—11 DECEMBER Zaterdag 4 December Parijs Radio 920—1206 M de Groot-Langlotz, R.K., van Héiloo naar zijn Onder de 18 vergadering voor om BERGEN AAR Schrier; St. Banuur en wist alles na te DE LAATSTE TAND dat en de *n steken- a Krt. Zoo af en toe liet ze heel voorzichtig haar tong een onderzoek instellen naar het proces De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 28 Nov. tot en met 4 December worden waar genomen door de apotheek van den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 84. Kuiutzaal Boendermaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil ders, voornamelijk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker). Alle dagen geopend tot 19 December as. TUNNELPLAN—VLIEGVELD— WERKFONDS R. K. Voetbalprogramma. Valken I—U8V I, U8V 2GVO 2, USV 38DE 3. ver- dan RK.V.V. „S.O.S.” Voor Zondag a.s. de volgende wedstrijden vastgesteld: SOS 1Voorwaarts 2 (2 uur). SOS 2Hollandia 2 (12 uur). AFC b—SOS a (12.30 uur). pittig een E wet dea Ka: is v der Uit: te I me: her veq M Hik ven den tak org: niet niss E •Hl tak verl bed E vest 0 zon dat bij der zijn ren z vele ling alg: V E den geei ..pit D ban takl ntjv vest doei naa te zier D den een dit van klei vak N dat doo O ginj woi tee Wor ten Dit N tl» Fat ,jsp kar van één len Ugt b c. V else niel regi rint E keu pen den han het den .org kon wor den bil vest z gen tree vest Ko< dist Km verl ebc cret sch het gin V ges bed ver der geil ten het tra, te var tha hei ma 6 ze» wet teil VOO gee om E de len der ver V Inh slot oog E ven tigi wet r har wet dar E helt voa mot De uitrusting van onse redders Het bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat- schappij heeft een belangrijke verbetering ge bracht in de uitrusting van de bemanning van de reddingboot. Allen zijn namelijk voorzien van een korte oliejas en een zuidwester, zoodat zij nu veel beter beschermd zijn tegen weer en wind. Woensdagavond, bij de redding der be manning van de Katwijk 57, is hier voor het eerst een dankbaar gebruik van gemaakt. naeht het volk van den haringlogger Katwijk 57 weder aan boord brachten, hebben van de Ver zekeringsmaatschappij een schitterende beloo- nlng gehad. Deze had er namelijk groot finan cieel belang bij, dat de sleebootên den logger niet zonder bemanning vlot sleepten. jongens beneden gegroepeerd in kringen 2. Kruisvaarders: Jongens boven den twaalf- in het viervoudig bü ■t Was werd niet meer Het Koloniehuis Huis ter Duin Voor het Jaar 1937 is de verleging van kinderen in het koloniehuis Huls ter Duin beëindigd. Er werden dit jaar ruim 300 kinderen verpleegd. Het kolo niehuis is thans gesloten tot Februari 1938, wanneer de eerste groep kinderen weer wordt opgenomen. In 1938 zullen 7 groepen verpleegd worden. kribbig, jit;.... De glans trok weg uit haar hel dere pogjes.... en over haar gelaat schaduw- doen.... en werd Mini's Jansknapen groenen --- - uur groep 3; 46 uur groep 4; 7.30 St, Louisban; 8.30 Peter van Ami- ouden wfl waardige zonen en doch- tera zün van de martelaren, de J verdrukten, de UJdera en strijders, als wij te kort schoten In het laatste en toch waarlijk: niet bet zwaarst® werk van onse emancipatie: mstendhnudlng «n aB- bouw onzer tegen Untversittett Burgerlijke Stand Geboren: Antonia Elisa beth. dochter van Johan Prijs en Grietje Elisa beth Zondervan, Voorstraat 91. Ondertrouwd: Gerrit van den Breul te Soest en Jansje Glas; Johannes Hendrikus Veldman te Hilversum en Maria Gijsberta Halff. Overleden: Kniertje Dekker, oud 54 jaar, echtgenoote van Johannes Visser. E. 8. V.-nieuws. Zondag moet E. S. V. 1 op bezoek bij Zeevogels. Voor beide partijen be looft het een spannende strijd te worden: we weten het, E. 8. V. heeft ieder puntje drin gend noodig, maar ook Zeevogels kan niet veel missen. Aanvang 2 uur. E. 8. V. aBerdos a. Doet uw best, jongelui! Probeert de puntjes op Egmond binnen te hou den. Aanvang half een. Geboren: John Willem, zoon van’ Jacobus Johannes Hendrik Passer en Trijntje Schermer horn. Ondertrouwd: Pieter Pjjl en Agatha Rens; Willem Jan van de Pol en Magdalena Allda Christina Swart; Johannes Wilhelmus van War merdam en Geziena Geertruida Antonia Terra; Peter Tuinier en Stijntje Schrier; Wilhelm Fehres en Antje Bijlsma. Overleden: Margje Meiboom, wed. van Her manns Storm, oud 78 jaqr. Jarigen leeftijd, gegroepeerd bans, voor alzijdige vorming: clubs, voor ontwikkeling van bijzonderen aan- Hedenmorgen 10 uur werd in de parochiekerk van den H. DominicM’lh'ii H. Requiemmis opgedragen voor der\ overleden gemeente archivaris N. Dresch. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig de burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot, wethouder Klaver en verschillende hoofden van takken van dienst der gemeente. Het H. Offer werd opgedragen door dén ZE. Pastoor A. Oorsprong OP. Door het mannen koor werd onder leiding van den directeur Joh. Kuiper een meerstemmige Requiemmis ge zongen. Te kwart over 12 volgde teraardebestelling van bet stoffelijk overschot het kerkhof St. Bar bara. Aanwezig waren hierbij o m burgemeester Jhr. F. A. v. Kinschotr de drie wethouders, mr. Koel- ma. gemeente-secretaris. mr. Veendorp, hoofd commies. de heer van Dijk, oud-hoofdcommles en alle hoofden van takken van dienst. Verder de heeren R. Baart de la Faille, waarnemend rüksarchi\aris van Noord-Holland, K. L. Moens, namens het Historisch genootschap „Midden- Kennemerland", dokter Bruins. H. Oudshoom. burgemeester Kolff van Groot-Schermer, mr. M. Moens. Van mr. W. C. Wendelaar. oud- burgemeester. was bericht gekomen, dat hij we gens werkzaamheden in de Kamer verhinderd was. Op het kerkhof verrichtte de Zeereerw pater A. Oorsprong O.P. de absoute. der bouwvalligheidom die na een seconde huiverend terug te trekken. En tante Mina werd vervelend.... humeurig.. Al ettelijke jaren is het tunnelplan voor den Berger Overweg niet veel meer dan een plan.^j dat heel goed opgeborgen schijnt in de archie- ven van de spoorwegen. Er is in den loop der Jaren al heel veel over geschreven en gespro ken; er is alleen nog niet aan gewerkt. Nu het vrijwel vaststaat, dat het vliegveld in de Bergermeer er zal komen, treedt de ur gentie der uitvoering van het tunnelplan nog meer naar voren dan door de zich sterk uit breidende bebouwing van Alkmaar-West het geval reeds was. Er is behalve de Spoorwegen en de belang hebbende gemeenten, nog een instantie bjjga- komen die bij de uitvoering van het tunnelplan belang heeft, n.l. Defensie. Doch er is nog een ander lichtpuntje, dat ons hoop geeft, dat het veelbesproken tunnel plan nu eindelijk eens uitgevoerd zal worden. Bij de behandeling van de begrootlng van Sociale Zaken In de Tweede Kamer, zei Minis ter Romme, dat van de 90 millioen voor het Werkfonds geblokkeerd kapitaal er reeds 40 millioen is verwerkt, doch dat er 'n nieuw cre- dlet van 30 millioen was aangevraagd, terwijl het voornemen bestaat nog meer aan te vra gen, als zulks noodig blijkt en als er econo misch verantwoorde werken zijn uit te voeren. Mij dunkt, het tunnelplan is economisch ver antwoord; reeds waren politiebureau en gymna sium objecten, uit het Werkfonds gefinancierd, doch dat waren meer alleen-Alkmaarsche be langen, terwijl het tunnelplan een algemeen en streekbelang beteekent. Laten daarom de belanghebbende instanties, n.l. gemeentebesturen van Alkmaar, Bergen, Schoorl en de Egmonden, met de Spoorwegen en Defensie de zaak nu eens voor goed aan pakken en tot een goed einde brengen. Wat meer werkgelegenheid kan onze streek ook best gebruiken. De Kruisvaart heeft twee geledingen: 1. Sint Jansknapen twaalfjarigen leeftijd, i Van ten hoogste dertig; Jeugdnieuwa. Zondag 5 Dec. aS. Algem. H. Communie voor de 8t. josephsgezellen. Zondag 5 Dec., des avonds Banuur 8t. Tar- cisius. Maandag 6 Dec., des avonds Banuur 8t. Franc. Xaverius. Dinsdag 7 Dec., des avonds Banuur St. Da lmaan Woensdag 8 Dec., des avonds Aloysius; Vrije Banbijeenkomst. H.S.V.-nlewws. Laten onze getrouwe sup porters Zondag as. ons vergezellen op onze trip naar Alkmaar, om, daar ons eerste elftal aan te moedigen tegen A.P.C. I. Het zal blijken, dat A.F.C. een geduchte tegenstander is. Immers, verloren zij niet op X kantje af, na gerulmen tijd te hebben voorgestaan tegen Berdos en speelden zij niet gelijk tegen Vios, en.... zijn zij nu niet versterkt met enkele eminente spe lers? Een gewaarschuwd man telt voor twee! De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Niet minder belangrijk zal de strijd voor ons tweede elftal -zijn op ons eigen terrein om 12 uur tegen Vitesse 3. Het is bekend, dat er in Vitesse 3 zeer goede krachten zijn opgesteld. Laten onze 2e elftallers bedenken, dat ook zij zich behooren te geven tot het uiterste, opdat een zoo goed mogelijk resultaat wordt bereikt HJS V. 3 gaat onder leiding van den heer A. Kroon naar V.V.Z. 6 te Zaandam. Vertrek per trein 10.52 uur. Aanvang 12 uur. D E M. a zal een lastige tegenstander voor onze A-ju- nioren blijken te zijn, nu ze in Beverwijk moe ten worden opgezocht. Maar Jongens, best ge daan, is al gedaan! Vertrek per trein om 12.52 uur en aanvang 2 uur. Leider de heer L. Den- neman. Ook Vlos b is voor H.S.V. b géén walk-over te Warmenhuizen. Onder leiding van P. Ros ver trekken jullie met luxe-auto’s om 11.30 uur. Aanvang 12.30 uur. W(j naderen de bekende stille weken van de kaasmarkt. Niet enkel wat den aanvoer betreft, maar ook voor den handel. Deze winterkaas is niet geschikt om de pakhuizen op te zetten en waar de export alom aan banden is gelegd, moet de binnenlandsche consumptie vrüwe! alles opnemen. Dit maakt den handel minder vlug. Toch kon de hoogste noteerlng van vo rige week, 23, zich vandaag handhaven, terwijl de gang 2021 gold, ook niet minder dan de geldende prijzen van vorige week. De aan voer bedroeg 62000 KG. (vorig Jaar 50.000). Gelegenheid tot afleggen van het examen voor Godsdlenstdlploma B (1ste gedeelte) schrif telijk bestaat op 15 December as. te Den Hel der. Gegadigden gelieven zich voor 10 Dec. op te geven bü Deken Hollenberg, Biss. Gecom. te Burmerend en bü H. H. Westdük, JEapelaan te Den Helder, Kerkgracht 63. d. Rün naar Baanslngel 27b; A. C. Michete, Monteur, R.K., van. Bergen naar - -- - - V. d. Maath, RB gracht 204; M. y. d. Pal, Dienstbode, R.K., van Br. op Lang;ndük naar J. v. Stolbérglaan 22; W. Dekker, N.H., van Oudorp naar Hofplein 2 inw; A. Nauta en gezin, Gevangenbewaarder, N.H., van Haarlem naar Westerweg 173; M. C. Cornellsse, Administrateur, geen, van Schoorl naar Comansstraat 39 en gezin; M. M. Stoop, Leerl. Verpleegster, R.K., van Bergen naar v. Everdingenstraat 18; D. Swagerman, Huishoud ster, NH‘ van Hoorn naar Stationsweg 50; E. A. Koorn, z. b., N.H., van Zaandam naar Veer- straat 14; E. H. Zonneveld-Breüer, z. b., en kin deren, van Haïti naar Oosterstraat 5 inw.; N. Visser, Bakkersknecht, R.K., van Kwadük naar Westerweg 20. Diefstal van linnengoed Van het Kolonie huis Zwartendük is een partij van ruim 100 stuks linnengoed, als lakens en ander bedde- goed, handdoeken, ontbütlakens enz., ontvreemd. Het goed stond Dinsdagnacht in een schuur, waar het door de wasscherü zou worden afge haald. De dieven hebben blijkbaar haast gehad, want zü hebben slechts een deel van hetgeen er ^tond meegenomen. Een nacht, die wat opbracht De beman ning van de vlet en de voerman, die Woensdag- Oudorp 33a naar Oudorp; C. Nüemanting en gezin, Schilder, R.K., van Laat 77 I naar Den Helder; G. Duin, Dienstbode, R.K., van Omval 55 naar Wormer; I. J. Bruün, Hulp 1. d. hulsh., R.-K., van Laat 77 I naar Den Helder; F. G. de Wilde, z.b., geen, van Wllhelminalaan 6 naar Amsterdam; J. Schippers, Kappersbediende, HAZEA, van Kenn.straatweg 42 naar Lemster- land; Wed. T. Spaan-Spaan, Huishoudster, geen, van Rippingstraat 33 naar Heiloo; Wed P. G. Sipman-Wissekerke, z.b;, N.H., van Cos- terstraat 39 naar Heerenveen; G. Greuter, Dienstbode, R.K., van Houttil 24 naar Pur- merend. die maatregelen worden getroffen, die in het belang van de minder „rüke" leden zün en natuurlük ook in dat van de vereeniging, wier belangen met het besluit van de vorige verga dering allerminst gediend worden, tot schade van de gemeenschap. En laat de toon op de vergadering er niet een zün van het scherpe en verwütende soort een ieder kan immers fouten maken maar een van vriendschappelüken en zakelüken aard. Maar geen stap en geen woord kwam ze verder..r. geen sterveling mocht de tand aan raken.... ze ging net zoo lief dood. 'n Paar dagen later kwam tante Greet Anna huilend haar nood klagen.... t geen leven meer zoo.... er i-- leg: ring, voor nuttige Junioren d ondernemen een fietstochtje naar Bergen, om Berdos c op te zoeken. Vertrek on der leiding van den heer Joh. Opdam om 11 u. Aanvang 12.30 uur. van onze voorraden, ingekocht vóór de prij’sverhooging en dus nog onder Uw bereik voor den ouden prijs: 1.50 130 U0 WitU Bordeaux 150 - 1.15 Roode tn Witte Portuinen Z- - 1.80 - 1.50 Sherries, droog en Zeer oude Jenever Prima per Liter .325 Half om half per fL 1.90 1.50 Marasquin 1.90 1.50 TOÜMUae HtemnM mr WI|ms CedteteMrO. De Centraal Praeses komt preeken. Zondag »s. 5 December komt de Centraal Praeses preeken in de 8t. Domlnicus-Kerk aan de Laat. Er wordt een tweevoudig doel mee beoogd. Op de eerste plaats is het een propaganda- woord froor de Jongemannen, die den leeftüd van 17 Jaar bereikt hebben, om ze lid te doen worden van de internationale jeugdorganisa tie van Adolf Kolping. Mogen er velen door het woord van den Centraal Praeses toch tot de overtuiging komen, dat zü ook lid moeten zün van die pracht Jeugdorganisatie. Om het hün gemakkelük te maken, zal er na de Hoog mis tot 12.30 uur gelegenheid zün om zich op te geven als lid in de Franclsca Romanaka pel aan de Laat. Op de tweede plaats zal het een opwekking zün voor allen om deze schoone vereeniging. die aoo onder zware financieel* zorgen ge bukt gaat, ook wat te steunen en te helpen. Mogen de velen, die Zondag in de Domini- cuskerk hun Zondagsplicht vervullen deze Ver eeniging milddadig gedenken. Bij voorbaat oneen hartelüken en welge- meenden dank. De Nederlandsche Tuindersbond, district Noord-Holland heeft de volgende telegrammen verzonden: Aan Z. E. den minister van Sociale Zaken: De Nederlandsche Tuindersbond. district Noord-Holland. in buitengewone vergadering bü- een te Hoorn, besprekende den algemeenen toe stand in den tuinbouw, verzoekt Uwe Excellen tie maatregelen te willen nemen, die het voort bestaan mede kunnen bevorderen door: Het invoeren van een loonbijslagregeling in den tuinbouw. Bekendmaking aan de gemeen ten dat bü het ontvangen van tuinbouwsteun, welke een bedrüfssteun is, niet in mindering wordt gebracht een sociale steun, welken nood gedwongen verschillende, tuinders vla hun ge meente ontvangen. Aan Z. E. den Minister van Economische Za ken: De Nederlandsche Tuindersbond, district Noord-Holland, in buitengewone vergadering bü-' een te Hoorn, besprekende den algemeenen toe stand in den noodlüdenden tuinbouw, verzoekt Uwe Excellentie dringend die maatregelen te willen nemen, welke het voortbestaan van den tuinbouw nog eenigszins mogelük maken, door: Uitbetaling der volledige productieprüzen. di recte vermindering van de vaste lasten en de teeltheffing op de vroege aardappelen geheel te laten vervallen in plaats van te verhoogen. al thans niet meer op den producent te verhalen. Lijn 1 Hilversum I Lün 2 Hilversum n Lün 3 Keulen 8.009.20; 1 Londen Reg. 12.05—1235; Keulen 1235—1320; Brussel 1330—15.20; Keulen 15.20—1720; Parijs R. 17.20—17.50; Brussel Fr. 1730—1820; Keulen 18.20—1920; Weenen 1920—2130; Parüs Radio 2130—22.10; Berlün 22.10—2420. Lün 4 Brussel VI. 8.00—920; Luxemburg 9.20—1036; Londen R. 1035—12.06; Droitwlch 12.05—1320; Londen R. 1320—1620; Droitwlch 1620—2230; Londen R 22.50—2335; Droitwlch 2335—24.00. Lün 5 Diversen. haar dochter er in slagen, het fleschje op de gewenschte hoogte te krügen. Ze stootte „per ongeluk” met de rand van 1 fleschje tegen de tand Tante Mina gaf 'n ontzettende gil en duwde alles terug, wat ze maar vóór zich zag en voelde.... ze drukte zich tegen de muur en gebruikte de leunstoel als 'n schild.... „Mensch, maak Je toch niet dik” lachte Anna ,JJe tand is er al uit!” Tante Mina opende in verbazing haar mond.... en van die halve seconde maakte Anna gebruik, om met de knokkel van haar wijsvinger de tand de genadestoot te geven toen was ie er echt uit. Tante Mina zag de tand op de stoelzitting liggen.... met 'n bloe- derig eindje wortel.... voelde bloed aan haar lippenen begon heel raar met haar oogen te doenAnna greep haar vast en zette haar in de rieten stoel bü 't raam. Tante Greet kwam er al bü met 'n glas water en 'n spoelkomme- tje.... Het glas bibberde in tante Minas hand.... en ze zat daar met gesloten oogen.... wit als 'n doek.zwaar hügend als in 'n aan val van asthma. Pas 'n kwartier later gingen haar oogen weer open en ze keek door 't raam naar buiten Ze gaf "n schreeuw, die onmogelük ia te besc ven en viel toen heelemtól flauw.... Want wat was het geval? Ze zag auto aankomen.... Maar die moest 'n paar huizen verder zün. O. M. sterdam; A. Smit. Hulp 1. d. huishouding, N.H., van Westerweg 23 naar Br. op Longendük; N. Roos, z. b.. geen, van Wildemanstraat 23 naar Zeist; Wed. H. Jonges-Alblas, z.b., NJI. van Paternosterstraat 5a naar Zeist; W. C. Neüssel, Huishoudster. N.H., van Krt. Ly- ceumstraat 6 naar Amsterdam; A. Frant- sen. Dienstbode, R K., van Lyceumstraat 85 naar Uitgeest; M. Wiemer, Dienstbode, Ev.L., van Wllhelminalaan 4 naar Duitschland; A. A. Vlietman en Echtg., z.b., R.K., van Snaarmans- laan 55 naar Heiloo; W. v. d. Molen en kin deren, Veehandelaar, N.H.'geen N.H., van L. •naban. DONDERDAG Ontspaning 5.30—7 uur 1213 jaar, voor niet Kruisvaarders; 7.15 Cohort- schouw (Kruisvaarders). VRIJDAG: 6.30 adspiranten; 6.30 St. Tho- m as ban; 8.30 Bern, van Clairvauxban. ZATERDAG 2.30 St. Jansknapen blauwe kring. gegeten, niet meer geslapen.... niet meer ge sproken. Want elk woord en elk hapje gaf haar 'n pün-scheut. Ze zat maar in 'n hoek in de leunstoel te steunen en naar adem te happen, terwül de tand onmeedoogend aan die eene, weerbarstige spier bleef bengelen. X Was géén gezicht. Ik ga mee,” zei Anna resoluut t Moet nóu maar es uit wezen. Zegt u maar niks, tan te, ik zal wel een of ander smoesje verzinnen wacht, ik weet al wat....” Ze greep 'n nüptangetje uit Jantje’s tlmmer- doos en 'n fleschje glycerine uit het medicü- nenkastje. Met het een in de linker- -en het andere in de rechterhand stapte ze bü tante Mina binnentante Greet bleef in de gang door ’n kier van de deur loeren. Tante Mina gaf 'n schreeuw en vloog, als door ’n adder ge beten, naar *n andere hoek van de kamer.... en perste belde handen tegen haar mond. Anna bleef heel rustig en zei het volgende zeer nadrukkelük. ,M°e. lk heb hler 111 014 fleschje iets, dat de tand direct los maakt •n paar druppeltjes is voldoende. U moet me laten begaan, want anders neem ik deze nÜP- tang en trek *m er met geweld uit. Als u dan zóó kinderachtig bent, dan moet u óók maar als 'n stout kind worden behandeld. ,Z»1 je.... zal je” bibberde tante Mina mét pull-oogen „zal Je ér heusch.... heusch niet aankomen?" „U mag m’n handen vasthouden, nou goed?” Dat deed tante Mina.... en zeer krampach tig.... en slechts met de grootste moeite kon G. Steur, Liefdezuster, R.K., van Nassauplein- 41 naar Soest; W. A. v. d. Grient-Mol, z.. b. geen, van Kenn.straatweg 140 naar Haarlem; K. Schouten, Verpleegster, N.H., van Wilhelmi- nalaan 11 naar Utrecht; J. J. R. Peperkamp. Winkelbediende, N.H., van Brouwerstraat 8 naar Apeldoorn; M. C. A. Knüpinga, Dienst bode, geen, van Nleuwpoortslaan 141 naar Apel doorn; C. Hendriks, Hoofd eener bewaarschool, R.K., van Oudegracht 204 naar Groningen; H. Valk, wegarbeider, geen, van Uitenboschstraat 103 naar Oudorp; E. Kruiper-Kleft, z.b., R.K.. van Oudegracht H9a naar Amsterdam; H. C. Hille, z.b„ NJI., van Nassaulaan 51 naar Hei loo; O. Grohs, Dienstbode, R.K., van Kenn. straatweg 140 naar Amsterdam; J. Veenstra, Dienstbode, Ger. K., van Wllhelminalaan 11 naar Wümbrlteeradeel; M. H. Huüsmans, Pak huisknecht, R.K., van Tulpstraat 12 naar Am- R.K.V.V. „Voorwaarts” Programma Zondag: Voorwaarts 1WW 1. SOS 1Voorwaarts 2 (vertrek per flets 1.16 uur). Con Zelo a—Voorwaarts a (vertrek per flets om 11.46 uur). Voorwaarts b heeft deze week vrij. Terreinklaarmakers; Jb. Beers, J. Grootjes en S. Mettes. ZONDAG 6 uur geen congregatie. Wegens St. Nlcolaas ook geen ontspanning. MAANDAG 7 uur St. Jozefban. 7 A° Handenarbeid 6 00—7.30 groep 1; WOENSDAG 2.30 St. kring. Handenarbeid 24 Dat er met ‘n eerste tandje veel vesukkoi kan zün. weten Wé allemaal. Nóg zien we onze eerste kleine kribbig be- knauwen het bekende, witte worteltje of bee- nen ringetje, als een natuurlüke reactie op de te trage komst van dat lang verwachte ivoren puntje.en we herinneren ons nog alle ande- - re narigheldjes vait deze onplezierige periode. En mogelük zün op dit oogenbllk verschei dene moeders niet eens in staat, om dit kluch tige drama rustig te lezenomdat het ge drein van de tandjes-tobbende kleine hen dit onmogelük maakt. Blüit kalm, moeders en jonge vaders.... laat uw humeur er niet onder lüdenen weest zacht tegen uw kindjebeknort het niet.... het tandje komt er geen minuut eer der om als u zoo doet.... en bedenkt.... be denkt, dat dit kind later van u nog meer last kan hebben, dan u thans van dit wichtje hebt Want ik ga u vertellen de droeve en zeer zenuw-schokkende historie van de laatste tand van mün tante Mina. Weet u, dat ook een laatste tand onnoeme lijk veel zorgen en ellende kan baren? Maar onderti lük te hindert voorstellen. Maar wat nou X eigenaardigste is. en te vens de oorzaak van alle ellende, tante Mina durfde hem er niet uit te trekken.... Met één rukje zou ze dat hlnderiüke klepeltje kwüt ge weest zün.... maar ze durfde niet die flinke, pittige tante Min*.... Ze rilde al als iemand er naar wees.... verkiezingen meegemaakt vertellen. Dat Is dus tante Mina. Eén ding ontbreekt haar.... en dat is 'n gebit. Al tien jaar geleden hebben de kinde ren er op aangedrongen haar mond te laten voorzien van een behoorlük stel tanden en kiezen.... maar ze heeft er nooit van willen weten. Vüf jaar geleden had ze nog maar één tand en vüf Jaar lang heeft deze het werk verricht, waarvoor anderen "n mond vol noodig hebben. Dat zullen millloenen laatste tanden hem niet nadoen. Maar ook aan taaiheid,-- gewilligheid trouw komt een einde. De tand ging maand of wat geleden los zitten.... kwam scheef te staan.... ging grie zelig heen en weer onder 't eten. Al die vorige tanden waren er, als hun tüd was gekomen, zoo maar netjes, zonder pün of last uitgevallen.... Maar die laatste vertikte het.... 't leek wel of ie begreep, dat hü eenigste hoop en troost moest bhjven.... ten zat ie tante Mina lee- dat kan iedereen zich R.K. Volksbond Zondag a.s. zal de goede Sint een bezoek brengen aan de zaal van J. Th. Verduin voor de kinderen van de leden en donateurs. De afdeeling is daartoe in staat ge steld dank zü de gave van de afdeeling en de onderafdeeling. alsmede door giften van enkele ingezetenen. Hiervoor wordt nog door het Be stuur dank gezegd. Hierdoor werd de Volks- j. L. Veerman en gezin Pro-/H>°nd wederom in de gelegenheid gesteld om H.. van Rotterdam naar kenn velen kinderen een groote verrassing te bezor gen. Evenals dit In voorgaande jaren is ge schied, zal ook aan dit feest een kleine ver loting zün verbonden om de groote onkosten te dekken. Toegang tot de zaal hebben de leden der af deeling met hunne echtgenoote. jaar is er beslist geen toegang. Het Bestuur rekent op aller medewerking om dit St. Nlco- laasfeest, evenals in voorgaande jaren, prachtig te doen slagen. De kinderen, die aan het feest mogen deelnemen; moeten den leeftüd van 4 jaar hebben bereikt en mogen piet ouder zün dan 9 jaar. Het is verplicht de toegangsbewü- zen mede te nemen. en aangename ontspan- gelegenheidsbüecnkomsten en algemeene ac ties mede voor het contact met Jongens die in geen vast verband zün aangesloten. Door deze geledingen en groepeeringen past de Kruisvaart zich aan bü het verschil in leef tüd en belangstelling, ontwikkeling en maat- schappelük midden. De Kruisvaart Is een ge meenschap voor vrüe Jeugdvorming van jon gens uit lederen stand. de de vaalheid van een lüdende. Haar zuster kon geen goed meer moest standjes om niks incasseeren heele nachten wakker gehouden door gekreun en gekerm en geklaag. Ze werden allebei mager.... Ja echt, je zag ■t duldelük.... tante Mina van X te weinig eten en tante Greet van de narigheidde vreugde en levenslust ontvloden het vroeger zoo gezellige huisje. Daar kwamen de kinderen en kleinkinderen des Zondags koffiedrinken en koekjes knab belen en oma had voor de kleuters altüd de een of andere verrassing. Maar nu verkeerden die gezellige Zondag middagen in uren van algemeene droefgeestig heid.... Ook de kleintjes leden er onder, want ze konden oma niet aanraken of ze kregen *n snauw of *n schel ultgestooten waarschuwing. „Oma, Iaat mü nou es éventjes küken.... alléén maar küken, ik wed...." waagde Anna, de oudste dochter nog 'n keertje.... Maar geen stap en geen woord kwam ze Het jongste besluit van de „algemeene ver gadering” van de afdeeling Alkmaar van de N. H. Vereeniging Het Witte Kruis, n.l. het be sluit tot verhooging van de mlnimum-contribu- tie met 100 pCt., imeft wel gewerkt als een lont in een vat droog kruit. Er is door de plaatse- lüke dagbladen gezamenlük front gemaakt te gen deze onbillüke extra belasting van de minst bedeelden onder de ruim 6000 Witte Kruis-leden, waarbü de argumenten verschilden, maar de bedoeling dezelfde was. Voorts zün ook de leden flink wakker geschud en er is een ■lüst rondgegaan, waarop een drie -honderd veertig handtaekeningen werden verzameld ter ondersteuning van een verzoek tot het op nieuw uitschrüven' van een algemeene verga dering, waarop deze belangrüke kwestie nog eens aan een nauwkeurig onderzóek kon wor- deiv-eïlderworpen. Er waren gemakkelük meer handteekeningen te krijgen en zün we wel in- geliqht, dan werd aan twee züden actie ge voerd. maar toen men aan den driehonderd veertigjsten naam toe was vond men het wel letjes; immers: volgens de statuten zün 15 namen voldoende. Ingevolge de verplichtingen, door de statuten opgelegd, heeft het bestuur nu een vergadering belegd en wel op Woensdagavond -8 December as., des avonds kwart over acht In café „Central.” Het is bulten twüfel: de leden zullen de ge-, legenheid niet voorbü laten gaan om hun mee- ning eens te zeggen over die contributie-ge- schiedenis en misschien over nog meer zaken. Er is echter één „maar”. Zullen de leden, die ter vergadering wen- schen te komen, allen wel in de gekozen verga derzaal kunnen? We hebben nog levendige her inneringen aan de sensationeele büeenkomst in dezelfde zaal, toen van bepaalde züde Jan en alleman was opgetrommeld om een onderzee- schen aanval van de katholieken die echter heeiemaal niets van zin waren; de aanval be stond alleen In de verbeelding van eenige pa penvreters te pareeren. De zaal was toen ook veel te klein voor de ruim tweehonderd bezoekers; men stond op de trap en zelfs beneden in de gang. Dat was een onmogelüke toestand, maar dreigt nu niet weer hetzelfde gevaar in nog sterkere mate? Wan neer alleen maar deonderteekenaars van het adres ter vergadering komen wordt de toe stand hopeloos en wie zegt, dat dezen alleen maar komen? Het bestuur kon dit weten en toch huurt het een van de kleinere Alkmaar sche zalen. Waarom? Men zal zeggen: geert zaal is groot genoeg, om ook maar een achtste der leden plaats te geven. Inderdaad doch dat mag geen reden zün om -nu maar een der kleinste te huren. Neemt men de grootste, en is er dan nóg plaats gebrek, dan wascht het bestuur zün handen In onschuld. Nog een vraag. Op de agenda staat alleqp: „Bespreking wüzlglng contributleregellng”, ter wül ons bekend is, dat er een of meer voor stenen betreffende deze kwestie zün Ingediend. Waarom zün deze niet op de agenda geplaatst? Het behoort toch tot de goede gewoonte dit te In den ouderdom van 92 jaar overleed he den in het Plusgesticht, waar hü sedert kor ten tüd verpleegd werd, de heer Petrus Ser- vatius Brouwer. Wülen de heer Brouwer was de laatst over gebleven Pauselüke Zouaaf in onze stad, een der weinigen ook in het geheele land. Een woord van hulde aan de nagedachtenis van dezen eenvoudigen man, die als jongeling moedig de wapens opnam voor zün Opper herder en gestreden en geleden heeft voor een goede zaak, is zeker op zün plaats. Moge zün ziel hierboven reeds het loon ont vangen hebben voor zün opofferingen in dienst van den H. Vader en niet minder voor den voOTbeeldigen moed, waarmede hü de slagen van tegenspoed, ouderdom en ziekte, gedragen heeft. Burgerlijke Stand. Geboren: 4 Nov. Geer truida Maria, d. van Willem Kuiper en Anna Stevenhagen; 6 Nov. Johannes Cornells Marla, z. van Cornells Hubertus Verlaan en Catharina Kool; 9 Nov. Catharina, d. en Jacobus, z. van Jacobus Nüman en Catharina van der Molen; 15 Nov. Marianne Cornelia, d. van Johannes Zentveld en Anna Liefting; 16 Nov. Johannes Simon, z. van Jan Duin en Catharina Maria Hopman; 20 Nov. Jacobi. Elisabeth, d. van Jacobus de Waard en Guurtje Vrasdonk; 23 Nov. Hillegonda Catharina, d. van Reüer Zwart en Hillegonda Catharina van der Hulst; 24 Nov. Adriana Maria, d. van Engelbertus Hopman en Petronella Johanna Bakkum. Gehuwd: 4 Nov. Johannes Duinmeücr, 23 jaar en Cornelia Apeldoorn, 30 Jaar, beiden alhier. Overleden: 5 Nov. Martinus Schuit, 64 Jaar; 30 Nov. Geertruida Ranzün, weduwe van Antonius Johannes Scholten, 60 Jaar. Weet u, dat daar 'n heele familie aan te pas kan komen.... de kleinkinderen Incluis? Misschien zegt u: „O, dat is heel gewoon.... dat heb ik al meer meegemaakt." Nou Ja, dan sla ik een blunder.... en schrüf de historie voor hen, die eveneens dat tekort aan levenservaring moeten boeken. Ik beken eerlük, dat ik zeven en veertig jaar lang niet heb geweten, dat er ook nog zooiets bestond als „tobben met de laatste tand". Nu weet Ik X. Tante Mina is bijna tachtig, maar nog heel krasIk zou haast zeggenvinnig-kras. Dat moet u beslist weten, opdat u zich niet zoudt voorstellen een zielig stumj»rdje, niets meer kan hebben. Ik stel u dus voor een kaarsrecht, wüfje met nog zeer heldere oogjes en prachthoofd met zilver-wit haar. De groentenman moet niet probeeren haar iets in de hartden te stoppen en de vischboer X niet wagen, om de scholletjes met de Fran- sche slag schoon te maken, want ze ziet al les.... en als haar mond open gaat ter dediging van haar belangen en rechten, is de toegesprokene nog niet gelukkig.... Tante Mina Is al Jaren weduwe en woont samen met haar zuster Greet, een maagd van drie-kwart-eeuw en lang niet zoo „bü" «Is Tante Mina Wascht zelf nog, kookt zelf nog en stopt kóusen zonder brilze leest de krant van a tot z en kan over alles meepraten zonder flaters te maken. Deze zomer heeft ze nog drie propaganda-vergaderlngen voor de av.x*.., rail XXC11UU Haai le Landdwarsstraat 4; M. Vellinga, Koopman. N.H., van Bolsward naar St. Annastraat 23; A. Bakker, Dienstbode, N.H., van Koedük naar Achterstraat 62; H. B. Mandema, Dienstbode, geen, van Groningen naar Wllhelminalaan 8; P. de Jong en gezin. Caféhouder, R.K., van Anna Paulowna naar Luttlk Oudorp 1; S. G. Bron- ner, Magazünbediende. Ger. K„ van Wleringen naar Stationsweg 20; M. Boshart, los Arbei der, N.H., van Wleringen nkar Uitenboschstraat 71; P. Smit, Stoker, N.H., van Winkel naar le Kanaalstraat 8; G. v. d. Kullen, z. b., N.H., van Nükerk naar v. d. Woudestraat 21a; C. Boon, Melkslüter, N.H.. van Bergen naar Leeghwater- straat 17; P. J. Verbeü. Liefdezuster, R.K., van Amsterdam naar v. Everdingenstraat 18; Wed. A. E. doe Groot-Koch, Huishoudster, Ger. K„ van Amsterdam naar Heiligland 3;' H. C. Rete- rink. Liefdezuster, R.K., van Amsterdam naar Emmastraat 12; curatiehouder. N.H.. van Rotterdam naar KennJ park 26 Inw.; Wed. J. C. Kooger-Man. z.b., N.H., van St. Pancras naar Stationsweg 3; G. W. Both, Verpleegster, N.H., van Wamsveld naar Wllhelminalaan 11; H. XI. Koster, z. b., N.H., van Schoorl naar Houtweg 8; D. Ligthart, Leerl. Verpleegster, R.K., van Grootebroek naar v. Everdingenstraat 18; J. v. Leeuwen en gezin, IJzerwerkef, N.H., van Alphen - 2e Landdwarsstraat 24; J. |?s .K., van Vtanen naar Oude- doen, opdat de leden zich eenigszins kunnen voorbereiden. Hopen we tenslotte, dat de leden in zoo

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12