Sterkte van onze weermacht We luisteren naar Incidenten bij de parade te Sjanghai Euwe verliest de Een goede wenk: Geef BoldOOt als geschenk. Geen behoefte aan vlaggenstrijd BROCHES -.flavin ieóiU''oor 24e partij NOG WEINIG SPREKERS Chinees springt uit de SUCCES VOOR FRANCO BIJ RIAZ Boternoteermg L TWEEDE KAMER derde verdieping Nu geen spoor van pijn meer W eer bericht Aljechin thans vijf punten voor Geen leening aan China Zaterdag 4 December i! iptiemelk Coi De boterheffing B Meeningen verdeeld onze fractie? Koningin en Prinses danken Volksraad De Nationale Raad der Spaansche Phalanx geïnstalleerd De reis der onderzeebootea O. 12 en O. 14 AAN BED GEKLUISTERD DÓÓR RHEUMATISCHE RUGPIJN LEENING O. L. VROUWE- GASTHU1S B O I B ZEG PIET.... DIT JAAR KRIJGEN alleheepen *n doos Geen onderhandelingen over Macao Zonder een aanzienlijke besnoeiing der kosten zal de S.D.A.P. de voorstellen niet kunnen goedkeuren Ir. Brandt verlaat den spoorweg dienst „Lui’s excuse Vele Tweede Kamerleden zyn het eens met het wetsontwerp tot vaststelling van de kleu ren van onze vlag Naar onze Oost De strijdlustige generaal VRIJDAG 3 DECEMBER 1937' Volgens Chineesche berichten zou de Japansche opmarsch tus- schen Sjanghai en Nanking zyn vastgeloopeA beh° Buiten de fractie om o Nederlandsche be- Gemoedelijkheid „om den ander” vrij- (Ingezonden Mededeelingt 0 niet kunnen voldoen. Den Haag7'5"'t>eccmber 1837 zyn vastgeloopen. J. J. W. IJnelmuiden uitgaven Oeteekend Baud, kamerheer. De stand is op het oogenbllk. cor- i i plaats vinden 7.18 De eisch der S.D.A.P. i f 4 Aljechin 14‘A pnt (negen gewonnen partijen). •Eïiwe 9>, pnt. (vier gewonnen partijen). De volgende party wordt Zaterdagavond as. in den Dierentuin te Den Haag gespeeld. broeders in den regel gesteld zullen worden. De officieele Deensrhe boternoteering droeg Donderdag kr. 278 is 1.12. i SALAMANCA, 3 Dec. (Havas). Het hoofd kwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen een aanval van den vijand in den sector Rlaz hebben afgeslagen. De aanvallers verloren 32 dooden. Van de andere fronten valt niets te melden. Japansche burgers trokken en Nadr wij vernemen, is aan Ir. F. A. Brandt, afdeelingschef le kl. te Utrecht hgb., met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag verleend on der toekenning van wachtgeld. I X Zon op v.m. 7.48 onder n.m. 331. Licht X op n.m. 4.21. Maan op v.m. 8.15 onder n.m. 4.16 Eerste kwartier 11 Dec. I 1 De autoriteiten van Burgos hebben aan de Ar- gentijnsche posterijen gevraagd de betrekkingen te herstellen. De Argentynache posterijen hebben hierop geantwoord, dat er geen bezwaar be stond tegen het hervatten van de betrekkingen op dezelfde voorwaarden als welke bestonden voor de betrekkingen met de regeering van de Spaansche republiek. 1 1 I 1 1 1 1 1 1 1 I i SI ii (YER In verband met de weigering der Chineesche bladen exemplaren te leveren aan de Japansche censuur, heeft de Japansche „speciale dienst'* den bladen medegedeeld, dat tegen hen dwang maatregelen zouden worden genomen in geval van het niet gehoorzamen aan de Japansche be velen of antl-Japansche propaganda. Verwachting: Meest matige Ooateljjke tot NoordelUken wind, zwaar bewolkt met tUdelUke opklaring, kans op regen buien, iets kouder. van de match om ischap schaken, welke na Op Nanklngroad werd een handgranaat nay, ^«AUsschen Sjanghai en Nanking hier en daar de paradeerende troepen geworpen uit een Chl- neeschen winkel. De Japansche soldaten verbra ken onmiddellijk de gelederen en verspreidden zich in alle richtingen. De man. die de granaat geworpen had, werd onmiddellijk door een Chi- neesch politieman doodgeschoten. Een Britsen en een Chineeïch politieman, als mede een Japansch soldaat werden licht ge kwetst, terwijl twee Japansche soldaten ernstig gewond werden. Nog even voor mlddérnacht, nadat* vijf spre kers het woord gevoerd hadden, moest de heer Smeenk constateeren, dat er geen sprekers meer ingeschreven stonden (wat wil zeggen, dat er geen sprekers meer genoegzaam voorbereid wa ren om hun spreekbeurt te vervullen) en dat hij dus. tot zijn spijt, de vergadering moest sluiten op dit „bijzonder vroege uur”. Met de vaderlijke vermaning, dat zooiets toch niet meer mocht voorkomen, werd de Kamer huls toe ge zonden. Enkele proefjes van de algemeene beschou wingen hebben wij intusschen reeds mogen ge nieten. Voor heden volstaan wjj met alsnog te ver melden. dat de heer VAN DER ZAAL (A.-R.) uitbreiding van het aantal legerpredikanten be pleitte, en dat de heer VAN HOUTEN C. D U) weer eens opnieuw verzekerde, dat hij zichzelf en zijn land liever ten onder laat gaan dan dat hij zal grijpen naar het middel van den oorlog. WIJ hopen voor den heer Van Houten, dat hy in geval van oorlog de zegeningen der defensieve bescherming zal mogen ondervinden. De commisslenoteering voor boter is vastgesteld op 84 cent per kilogram. Verder wordt vernomen, dat de Japanners nabij Kiang-jin de barricade voor de scheep vaart verschillende malen met dynamiet hebben doen springen. Tevens zijn zy begonnen met de opruiming van het achter deze barricade lig gende mijnenveld Hoogste barometerstand 770.4 te Var- doe. Laagste barometerstand 74L6 te Ca lais. Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 3 December 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Relchsmar- ken 7X59, lires fSM, peseta’s fllM. tcekenaars van het amendement dus blikbaar F in In den geest van een bekend Fransch spreek woord heeft de heer ALBARDA (S.D.A.P.) hier na zichzelf beschuldigd door zich en ande ren te.... verontschuldigen: volgens hem moest men thans niet gaan uitzoeken, wie er schuldig staan aan het feit, dat thans onze weermacht onvoldoende Is. Er Is gezegd, dat de S.D.A.P. en de N.D.B. aan de weermacht veel schade berokkend hebben, maar, zoo voerde de heer Albarda hiertegen niet bijzonder moe dig aan, wy hebben nooit over een ontwape- ningsmeerderheid beschikt. Hoe zouden wy dus de schuld kunnen zyn van te geringe bewape ning? Later deed zich nog een incident voor. Een vreemdeling rukte het papieren vlaggetje uit de hand van een Japanschen toeschouwer en ver scheurde het. De man werd door Japansche burgers achtervolgd en werd door de politie van de nederzetting in een Chlneeschen winkel waar heen hy de vlucht had genomen, bewaakt. Tien- W er eld kampioen heeft af gezien van verdere voortzetting van den in een zeer critieke positie afgebroken strijd BATAVIA, 3 December. (Aneta). De voor zitter van den Volksraad ontving het volgende telegram van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana: „Betuigen Volksraad Ned-Indie diepgevoelde!! dank biyk van deelneming". De bereidverklaring der Regeering, om in aanmerkelijke mate tegemoet te komen, aan de erkende bezwaren tegen het vervallen van den broederdienst (speciaal met het oog op de groote gezinnen: de oudste zoon uit een gezin van zes kinderen, meisjes meegerekend, zal b.v. voor vrystelling dn aanmerking komen, en in dien zulks mogelyk blijkt, zal de Regeering nog méér vry.stellingen verleenen) heeft de onder- Op het oogenblik, dat de Japansche troepen bU hun parade voorbjj het Grand Monde-thea- ter trokken, wierp een Chinees zich van de derde verdieping op straat met den kreet „Leve China". Radio Naclonal heeft medegedeeld, dat de plechtigheid, die gisterochtend In het klooster Santa Maria naby Burgos heeft plaats gehad, gevolgd werd door het afleggen van den eed door de leden van den Nationalen Raad der Spaansche phalanx. Franco legde het eerst den eed af. Het eerste lid, dat vervolgens den eed aflegde, was mej Pilar Primo de Rivera. Diensplicht-wetswyziging yn ongeveer acht uren "'“Wie er ook niet voorbereid mocht zyn ge neraal DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) was het wèl: hy opende de ry van sprekers met. zooals vanzelf spreekt, zyn volledige Instem ming te betuigen met de door de Regeering voorgenomen vergrootlng en versterking van de weermacht. Fier kon de generaal er nu aan herinneren, dat hy voorbeen herhaaldelijk ge waarschuwd heeft tegen desorganisatie van het leger. De kademood Is volgens hem ontstellend groot geworden, in de opleiding der dienstplich tigen wordt groveiyk te kort geschoten. De strydlustige generaal kou niet nalaten, de S.D.A.P. by deze schoone gelegenheid te taqul- neeren: hy welde in te stemmen met den S.D. A-P.-schen journalist, die in „De soclaal-demo- eraat” pleitte voor verbetering der weermacht De bekeerde heer Albarda scheen nu echter een „weermacht op een koopje" te wenschen, en dat zou niet gaan. Wat de Regeering vraagt, kon den generaal zelfs maar matig voldoen. Misschien doelde de heer Albarda op het amendement, der katholieke Kamerleden de hee- ren IJsseimulden, Steinmetz. Ruyter, Stum pel en Groen, welk amendement beoogt, het jaariyksdi contingent te doen bepalen op 27.500 (in plaats van 32000) en den eersten oefeningstyd te doen duren zes maanden (In plaats van elf maan den). Een V.-D.-amendement-Schilthuis vraagt ten aanzien van het oontingent nog precies honderd mannetjes minder; maar ten aanzien van den eersten oefeningstyd twee maanden meer; een ander V.-D.-amendement wil op de Defensie- begrootlng ƒ5 milloen korten om den aanbouw van een vervangenden kruiser te verhinderen. Voorts betoogen de heer IJsseimulden c.s. nog het behoud van de vrijstelling wegens broeden dienst, in dien zin, dat van een even getal broe ders de helft en van een oneven getal de helft plus een zal moeten dienen, waarby dan de De groep onderzeebooten, bestaande uit H. Ma- O. 12 en O. 14, onder bevel van luitenant ter zee le klasse H. C. W. Moorman, Is op 1 De cember vertrokken van St. Jean de Porto Rico naar Ponta Delgada. Nederlandsche Consumptlemelk deelte 725 cent; eventueel vi of verminderd met kwalit melk regeerings-minlmumprys 6,40 cent. Afdracht by levering'in consumptie van an dere dan taxemelk 2,5 cent. Na afloop der eedsaflegging verklaarde Franco den eersten Nationalen Raad voor ge ïnstalleerd. Vervolgens werd een ontvangst ge houden, waarna de troepen, die de eerewacht hadden gevormd, defileerden. Onder voorzitterschap van Francó kwam de raad reeds des middags om half twee byeen. Indien deze kosten niet aanzlenlyk wer den besnoeid, zou de S.D.A.P. haar stem dan ook niet aan deze voorstellen kunnen geven. Alle amendementen, welke in die richting gaan, zou spr. steunen. Waarmede de heer Albarda zyns ondanks te kennen gaf: dat zyn opposltle-lnvloed tot nihil gereduceerd moet worden en dat tot *s lands geluk de S.D.A.P. nooit een meerderheid voor volledige of vry volledige afbraak van onze weermacht heeft kunnen formeeren. e SJANGHAI, 3 Dec. (Havas) De Chineeschc pers bericht, dat Japanscho. vliegtuigen gisteren opnieuw Sjautsjan hebben gebombardeerd. Ze venhonderd personen zyn om het leven geko men, zeshonderd werden gewond, waarvan vyf- honderd ernstig. Gisteren liebben Japansche vliegtuigen aan vallen gedaan op Nanking. By den eersten aan val werd een Japansch vliegtulg_door de lucht- doelartillerie omlaag geschoten, by den tweeden aanval* grepen de Chineesche jachtvliegtuigen de Japansche toestellen aan. Van de drie Ja pansche machines werden twee omlaag gescho ten.’ In den geest van het amendement sprak de heer - IJSSELMUIDEN (R. K), die twyfel aan de wenscheiyk- heid der voorgestelde maatregelen gerecht vaardigd noemde, te meer, daar deskundi gen heel verschillend oordeelen. By volledige inwil liging^ der regeerings- voorstellen achtte de X heer IJsseimulden ge vaar van noodgedwon gen besparing op andere dringende zeker aanwezig. Vooralsnog was hy niet over tuigd van de noodzakeiykhetd eener aanzien- lyke vergrootlng der legersterkte. Een verkla ring. welke zeker niet de meening van „de” katholieke fractie inhoudt. hangig te maken. Verscheidene leden, hoewel zy toejuichten, dat de kleuren van de Nederlandsche vlag nu eindeiyk wettelyk worden geregeld, betreurden het echter, dat de regeering haar keus heeft ge vestigd op het rood, wit en blauw, zy zouden - - liet meer met onze geschiedenis in overeen stemming hebben geacht, indien de keuze ware gevallen op oranje, wit en blauw. Zy wezen op verschillende voordeelen van de oranje-blanje-bleu vlag. De kleurverbinding, mits met diep rood-oranje en diep-azuur-blauw is veel mooier dan met de roode kleur. De oranje kleur onderscheidt onse vlag gemakkeiyk van de vlaggen van andere naties. Ten slotte verdwynt het zonderlinge ver schijnsel, by andere volken onbekend, dat wy by onze vlag nog een afzonderiyken oranje wimpel biyken noodig te hebben. Op grond van historische feiten toonden deze leden aan, dat het oranje allerminst kort na 1630 uit de vlag is verdwenen, en dat by het Nederlandsche volk nooit de kennis van en de waardeering voor het echte oranje-blanje-bleu verloren is geweest. Vooral de historische ontwikkeling dringt, naar het oordeel van deze leden, om weer by de officieele vaststelling van de vlag van het Nederlandsche volk, welke vaststelling nu voor tiet eerst vry van portytwlsten en in volle vry- held geschieden kan, het oranje-wit-blauw te herstellen. In tegenstelling hiermede verklaarden vele leden zich met het regeeringsvoorstel te kun nen vereenlgen. Zy betreurden, dat in deze materie onwezeniyke tegenstellingen in het land waren opgeroepen, waarvoor geen schyn van aanleiding bestaat, zy meenden overigens, dat het er niet zoo buitengewoon veel toe doet, welke van de belde in onze historie wortelende vlaggen de officieele is. Het meest natuuriyke is dan, zich aan te sluiten by wat gedurende de laatste eeuwen gegolden heeft. Deze leden zagen geen reden om, nu de re geering voorstelt, de vlag, die gedurende de 125 jaren van het Koninkryk felteiyk heeft gegol den, ook tot de officieele vlag te maken, daar tegen historische excepties op te werpen. Aan een vlaggenstryd hebben wy in dit tydsgewricht minder dan ooit behoefte. 'Het gerucht gaat, dat de Chineesche troepen Kwangteh zouden hebben heroverd. Ook <fe opmarsch langs dén Jangtse ziu In de nabyheid van Klang-jin tydeiyk door twee Chineesche divisies zyn opgehouden. Een bevestiging van deze berichten is nog niet verkregen. Een nachtzitting tot vier uur in den och tend had men ons voorgespiegeld; vice- voorzitter Smeenk scheen berekend te heb ben, dat voor de algemeene beschouwingen over de Defensiebegrooting en de daaraan vastgekoppelde in eersten timmi spreektyd noodig zouden zyn, zoo dat tegen vier uur in den nacht Minister van Dyk aan het woord zou komen, om natuur- lyk zyn rede na een enkel woord ter stond af te breken tot de volgende ver gadering. Het heeft niet zoo mogen zyn. De inschryving op f 200 000 3% pCt. obliga tion (zyn de derde tranche eener leening groot f 600.000 nominaal) m stukken van f 1000. f 500 en f 100 ten laste van de stichting het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam tot den koers van 99 3 4 pCt. is opengesteld ten kantore' van de Spaarnebank N.V. te Amster dam. Haarlem en Beverwyk. Alle niet reeds eerder uitgelote obligation der 4% pCt. leening 1931 zyn aflbsbaar gesteld per 1 Maart 1938. Houders dezer obligaten hebben recht van voorkeur, in dier voege, dat een aflosbaar ge stelde obligatie der 4)4 pCt. leening 1931 recht geeft op toewyzing van een geluk nominaal be drag der nieuwe 3*4 pCt. leening, mits daarvan gebruikmakende ulterlyk 17 December 1937, des namiddags 4 uur. By eventueele overteekening der vrye In schryving, op het tydstip van sluiting van den conversietermyn, zal de toewyzing zooveel mo- gelyk ponds-ponds-gewyze geschieden, terwyi indien de leening nog niet geheel mocht zyn volteekend. toewyzing naar volgorde van bin nenkomst zal plaats vinden. De. storting op de toegewezen obligation uit vrye inschryving alsmede de Inlevering der 4'4 pCt. obllgatiën 1931, waarmede het voorkeurs recht Is uitgeoefend, moet plaats vinden op Maandag 3 Januari 1938. Dez" leening zal in ulterlyk 26 jaren geheel zyn afgelost. Het onbelaste bezit der Stichting de groot ste particuliere inrichting voor ziekenverpleging hier te lande bestaat uit een aaneen gelegen terrein ter grpotte van circa 3 H.A.. naby het Centrum der stad Amsterdam, met de zich daarop bevindende Gasthuisgebouwen en de beide klinieken Maria- en Anna Paviljoen, alle voorzien van een inrichting en Installaties, wel ke geheel aan de laatste eischen voldoen. Het Bestuur der Stichting heeft zich ver plicht dit complex waarvan de waarde het be drag der schulden vele malen overtreft, niet met hypotheek te belasten, vooraleer de thans nog uitstaande obligatieleenlngen geheel zyn afgelost. Behalve de thans aangeboden leening heeft de Stichting nog uitstaan aan 3 pCt. en 314 pCt. leeningen resp. 43.500.en 192.000. De gunstige reputatie waarin de verpleging in de klinieken der Stichting zich mag verheu gen en welke tot uiting komt in de voortdu rend sterke bezetting der verschillende afdee- lingen, wettigt de overtuiging, dat de verplich tingen uit de bestaande schulden ook in de toe komst volkomen zullen gewaarborgd blyven door de uitkomsten der exploitatie. SJANGHAI. 3 Dec. (Reuter) Vanoch tend elf uur begon de „overwinnlngs-para- de” van het Japansche leger in de interna tionale nederzetting. De troepen werden voorafgegaan door een Brltschen bereden politie-sergeant en vier sikhs. Volgens den heer Albarda zyn er eigeniyk heelemaal geen schuldigen. Niemand, die in tyden, welke daartoe gunstig schenen, naar ontwapening streefden, behoefden zich daar over te schamen. Alleen de veranderde om standigheden hadden volgens hem her-oriën- teering op dit punt noodzakelijk gemaakt. Maar dan hebben de tegenstanders van ont wapening zich in leder geval toch voorzichtiger politici getoond dan de heer Albarda en zyn vrienden! 4* - - - - 4* Een gemoedeltjk mensch is een wel daad voor zijn omgeving. Watt hy vergeeft veel, vergeet veel en prik kelt niemand. Een gemoedefljk mensch neemt zijn medemenschen voor het geen ze waard zijn en weet zich in omstandigheden te schikken. Het geestelijk aanpassingsvermogen van een gemoedeiyi: mensch is iets beny- denswaards. Voor zich zelf en voor anderen vertegenwoordigt hy een kosteiyke waarde aan gemoedsrust. Gemoedeiykheid is geen onverschil ligheid, geen laksheid, geen onbe nulligheid. Gemoedeiykheid kent alle geestesinspanningen, doch bezit daar entegen het geluk van den glimlach en den zegen van de toegeeflykheid. Eeren we de gemoedeiyke menschen als onmisbare burgers onzer samen leving. De Chineesche Ambassade te Parys deelt mede dat het bericht, als zou de Chineesche Ambassadeur te Parys onderhandelingen heb ben gevoerd over een leening voor den aankoop van munitie op geen enkelen grond berust. Het bericht omtrent deze leening, dat door een respondent te Parys van een dagblad te Tokio in de wereld was gezonden, bevatte zelfs by- zonderheden omtrent financieelen steun en steun met oorlogsmateriaal, waarover, naar het bericht verder mededeelde, dr. Koo te Brussel onderhandelingen zou hebben gevoerd met ver tegenwoordigers van aroot-Brittanniè, de Ver- eenigde Staten, Frankryk, België en Sovjet- Rusland. Met het ms „Marnix van St. Aldegonde”, dat 15 December uit Amsterdam vertrekt, zul- i len de reis van Genua naar Batavia maken: -j de ZeerEerw. heer G. A. H. IJsseimulden. pas-^ toor te Uithoorn en twee eerwaarde Paters van* de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart. wy vernemen van bevoegde zyde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisls- zulvelbeschlkking 1935 V. dit is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentydsche wyziging. voor de week van 2 December tot 9 December is vast gesteld op 60 cent per kg. „Ik leed gedurende jaren aan rheumatische pynen in myn rug. Van tyd tot tyd moest ik zelfs een paar dagen in bed blyven. Ik kon niet loopen of sUan. Daar myn Vader van dezelfde pynen verlost werd door Kruschen Balts, probeerde ik het ook. Nu heb ik niet het minste teeken van pijn meer. Myn vader, die al over de 80 is, heeft nooit ergens last van dank zy Kruschen Salts”. Mevr. H. R. Evenals by deze dame en haar vader zullen ook by anderen, die geregeld hun kleine dage- lyksche dosis Kruschen Balts nemen, allerlei klachten als rheumatische pynen, hoofdpyn, M constipatie enz. niet bestaan. Door de aan sporende werking van Kruschen Balts op de Inwendige organen, biyft uw organisme vry van alle schadelyke stoffen. Kruschen Balts is verkrygbaar by alle apothekers en erkende drogisten A f 0.40. f 0.75 en fl.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel j aks op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My., A’dam, voorkomt. Volgens berichten uit Chineesche bron zou de Japansche opmarsch in het gebied 8.20 Billy Cotton en zlln Band. 6.30 Berichten. 6.80 BBC-Orkest en solist. 7.80 Radiojournaal. 8 20 BBC-Vsrlété-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Amerlkaansch overzicht. 9.58 Het Croydon Phllharmonlsch Koor, het Londensch Symphonle-orkest en solisten. 10.45 BBC-Harmonle-orkest. 1125 Jack Harris en zyn Band. 11.50 Berichten. 13 0012.20 Vervolg dansmuziek KADIO-PARI8. 1648 M. 8.50 Gramofoonmuzlek. 9.50 OrXestconcert. 11.50 Gramofoonmuzlek. 12.20 Planovoordracht. 12.36 Cantrelle-orkest en zang 3.20 Zang. 4.05 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Valmlrac-koor, musette-trio en soils, tent* 10.25 Zang. 10.50 Gramofoonmuzlek. 1120120 J. Bouillon’s dansorkest. KELLEN. 4M M. 8 50 Fluit en plano. 11.30 Omreepklelnorkest. 1.35 H. Frohlich’s orkest. 2 20 Sollstenconcert. 3.20 H Hagestedt s orkest, militair orkest en solisten. 6.30 Gramofoonmuzlek. 7 20 Omroepkoor en solisten. 9.8012.20 Adalbert Lulter’a orkest en B. Fröllchs kwintet. BKLSSEL. 32Z en 484 M. 322 M. 12 20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroeporkest. 1502.20 Gramofoonmuzlek. 3 20 Zang. 3.80 Orkestconcert. 6.35 Omroeuealonorkeet. 7.20 Planovoordracht. 8.20 Cabaretprogramma. 9 20 Omroeporkest. 1120 Gramofoonplaten. 11.3513.30 Omroepdansorkest. e 484 M. 1320 Omroepsalonorkest. 12 50 Gramofoonmuzlek. 130 Omroepsalonorkest. 130320 Gramofoonmuzlek. 4 20 Harmonle-orkeet. 4 40 Klarinet en plano. 5 05 Hannonlca-orkeet. 535 Fud Candrlx’ orkest. 735 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroeps-"honle-orkest. 9.35 Cabaretprogramrna. 10 30 Omroepdansorkest. 112012.20 Gramofoonmuzlek. DEUTSCRLANDSENDEB. 1571 M. 720 Omroeporkest m. m. V. solisten. 920 Berichten. 9 50 Planovoordracht. 10 05 Weerbericht 1020—13.15 Ad. Luttefs dansorkeet en H. Frohlich’s kwintet. Iets méér reëels lag er In ’s heeren Albarda s rede, toen hy betoogde, dat de Regeering op alle beschikbare!?) geldmiddelen te eenzijdig beslag wenscht te leggen ten gunste der defensie en dat, behalve voor de defensle-noodzakelyk- heden. ook gezorgd moet worden voor de in standhouding der volkskracht. Hy vreesde, dat, wanneer de jaariyks terug- keerende defensiekosten In wetten werden vast gelegd, tn de toekomst een nog noodlottiger defensie-politiek gevoerd zou moeten worden dan die. welke er voorheen gevoerd is. Naar wij vernemen heeft dr. Euwe de '24e party van de match om het wereldkampioen; Donderdagavond te Rotterdam veertig zetten is ^afgebroken in een voor hem zeer critieke stelling, ge wonnen gegeven. Hierdoor heeft Al jechin thans een voorsprong van vyf punten. In Britsche diplomatieke kringen te Londen wordt tegengesproken, dat de regeering oe Por- tugeesche regeering gevraagd zou hebben ge bruik tc mogen maken van een vlootbasis te Macao. Ir. sommige berichten werd deze bewe ring in verband gebracht met de besprekingen, die midden Februari te Lissabon zullen worden gehouden tusschen een Britsche luchtvaartmis- sie en den Portugeeschen generalen staf. Men herinnert er aan, dat deze besprekingen reeds een half jaar geleden zyn vastgesteld. HILVEKSCM L 1875 M. (KRO-Uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12 00 Berichten. 12 15 KRO-Orkeet en gramofoonmuzlek. 2 00 Voor de rijpere jeugd. 230 Gramofoonmuzlek. 3 00 Klnderuurtje. 4.00 Gramofoonmuzlek. 425 Gramofoonmuzlek. 435 Gramofoonplaten. 4 40 ..Onze vakbeweging", cause). 5 00 De KRO-Melodlsten en solist 5.30 Esperantonleuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuzlek. 620 Jounallstlek weekoverzicht. 6 45 Gramofoonmuzlek. 7 00 Berichten. „Goed en kwaad In bet menscbeiyk handelen", causerie. 735 Aetueele aetherflltaen. 8.00 Berichten ANP Mededeellnnn. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 830 KHO-Orkeet. de KRO-Boys en solis ten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Fllmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 301 M. VARA-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Declamatie, gramofoonmuzlek. radio tooneel met muziek (gr.pl.) en „The Lucky Birds". 12 00 Gramofoonmuzlek. 1 15145 ..Fantasia”. 2.00 Fllmpraatje. 2.15 Planovoordracht 3.45 Amateurs-ultzendlng. 3.15 Damcursus. 3.30 Residentle-orkest m. m. v. solist (gr - pl.l. 4 30 Causerie over de Bellamy-gedechte. 4.50 Vervolg concert gr.pl. 5.40 Literaire causerie. 6 00 Orgelspel. 6 20 Frlesche uitzending. 7.00 Filmland. 8.00 Herhaling SOB-berichten 8 03 Berichten ANP. VARA-Varla 8 15 VARA-Orkest en radlotoonec 9 15 De Ramblers en solisten. 10.50 Berichten ANP. 11.00 Orgelspel. 11.25 Berichten. 113012.00 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuzlek. 13.05 Het BBC-Northern-ortest. 12 50 Dansmuziek (gr.pl.). 1203 20 Het Commodore Grand Orkest. 2 25 Planoduo en zang. 3.05 BBC-Zangers. 3 35 BBC-Schotech orkest. 4.35 Gramofoonmuzlek. 5.00 Declamatie. Zuivelcentrole. 5 t/m. 11 Doe. regeeringscontract, taxege- loogd met premie safdracht. Over- tallen woedende daarop naar het hoofdbureau van politie wilden den naam van den man weten. Uit vrees dat de man gelyncht zou worden, heeft de po litie hem door een achterdeur uit den winkel weggeleid. De plek, waar de handgranaat naar de Ja pansche troepen is geworpen, wordt door Ja panners bewaakt, terwyi officieren van het Ja pansche leger en ambtenaren van de'ambas sade een onderzoek Instellen. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de granaat door een Chineesch student werd geworpen, doch de po litie, die het lichaam heeft onderzocht, is van oordeel, dat de man meer op een Koreaan lykt De Japansche infanterie trok door de stra ten als een overwinnend leger. Velen zyn van meening. dat het doel van de parade niet alleen was de Chineezen te overtuigen van de Japan sche macht, doch ook van het terugtrekken van Engeland en Amerika uit het Verre Oosten en het prestige van deze mogendheden te schaden. De Japansche woordvoerder verklaarde evenwel dat het doel was de troepen van Jessfield naar Hongkioe te brengen. De parade eindigde te twfee uur in den mid dag. P» Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp betreffende bepa lingen omtrent de vlag van het Koninkryk der Nederlanden is het volgende ontleend: Een aantal leden betoogde, dat het wetsont werp overbodig was. Al bewonderden deze leden het bestaande dualisme niet, zy achtten het juister de ont wikkeling op dit gebied af te wachten. Wat hier groeiend? la, Is niet by de wet tegen te gaan, maar de zoozeer geprezen vrijheid ia in dezen te eerbiedigen Enkele leden verzetten zich tegen het voor stel. omdat tans InzieRB «lidHrjM Kroon en bet volk over de vlag mogen besltaen. Zy uf- ren voorts van oordeel, dat ijlt !tfcüi 1.1 veléh zal krenken, die zich tot den Nederia ndscbAa stam rekenen, maar buiten Nederland wonen. Verschillende leden vroegen of het der re geering bekend was, welke motieven het vorige kabinet hebben bewogen het ontwerp vlak voor da verkiezingen, welke het aanleiding zouden geven de portefeuilles ter beschikking van da Koningin te stellen, bü de Tweede Kamer aan*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16