n aanval op Nanking wordt thans voorbereid Een scherp verweer van het Duitsche Episcopaat L De Prins maakt het goed JAPANSCHE OPMARSCH HERVAT ARBEID VAN GEHUWDE VROUWEN DE BAROMETER 2 Koning Leopold naar Engeland Vliegtuig in zee gestort De toestand op Haiti ernstig ONZE HANDELSPOLITIEK MET DUITSCHLAND JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS LANGER” „ZOO GAA T HET NIET Het nieuws van heden EN - vrijgesproken De bemiddeling Overval op postauto 3 Mijnstaking dreigt in Zuid-Wales Minister Kerll krijgt antwoord Braken vreemdelingen hun eerewoord? Schoten gelost op een Britsch schip Elf dooden bij éen spoorwegongeval Weer een aanslag te Jerusalem Minister Najman te Praag overleden Na negentien jaar achterhaald 45.000 arbeider» zouden het werk neerleggen Met koningin Elisabeth is hy de gast van den hertog van Portland Ook vier gevluchten uit Eindhoven De afgebroken besprekingen zul len worden hervat Twee Duitsche personentreinen op elkaar gereden Overeenkomstig den aard van het ongeval zal hy nog geruimen tyd rust moeten houden Bende Haïtianen onderneemt een moordtocht in San Domingo Vtortel er gaten in liet wegteK VfMen, fcgn men aldus te siytage bepalen Tien Spaansche vluchtelingen worden vermist Honderd personen door den vloer gezakt, waarop nog brand uitbrak Treurig einde van een bruiloft advertentieprijzen Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers Amerikaansche bandieten maken 25.000 dollar buit DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN VEREENIGDE katholieke pers 3 Vóór 15 December zou Japan zyn bedoelingen met China kun nen omschryven Nieuwe arrestatie in de Csar-affaire Twee dooden en elf gewonde passagiers van de „Impe rial Airways” Minister Romme heeft een ooor- ontwerp van wet aanhangig gemaakt f2.- f 2.50 Irene Schmeder werd '<S ^^WWWUUIII 'Anti-kerkelyke propaganda wordt thans door officieele per sonen gevoerd Minister ieele onwaarheden ion- Te Jerusalem iu wederom een aanslag gepleegd. Dc2. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Voorloopig geen bezoek me- DuiUch schip b(j Rotlumerooff O :hei sx L MO -0 -2 -0 f 1 Een bende Haïtianen onderneemt een moord- tocht in San Domingo. Een instrument, waarmede men in Engeland de oneffenheden in het wegdek meet. Stand op Maandag uur vjn.: 74L9 Veris» stand: 7M dan door Aangezien een scherpe controle door de In stanties van de geheime staatspolitie wordt uit geoefend. zijn de exemplaren van dezen herder lijken brief In den nacht van Zaterdag op Zon dag door geheime koeriers rondgebracht. De herderlijke bridt houdt zich in de eerste plaats bezig met het betreurenswaar- dig verschijnsel, dat in den laataten tyd hoe langer hoe meer de anti-kerkeiyke en anti- Christeiyke propaganda van officieele zjjde wordt getolereerd en zelfs gesteund. Het communiqué van hedenochtend 9.45 uur luidde als volgt: „De goede toestand, waarin Prins Bern- hard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In af- zlenbaren tyd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitengesloten." Onderscheidingen verleend In verband met de dit jaar gebonden Wereldjamboree. De 25e party van de match om het wereld kampioenschap schaken afgebroken. - r - - - - ■- cm tge. tot De elf passagiers zyn overgebracht naar het hospitaal der militaire luchtvaart te Rome, waar zjj door den prefect en andere autoriteiten wer den bezocht. BRUSSEL, 4 Dec. (Belga). Koning Icopold van België en de Konlngin-Moeder. Elisabeth, zjjn incognito naar Engeland ver trokken, waar zij de gasten van den hertog en de hertogin van Portland te Welbeck Abbey zullen zyn. Des avonds*zljn de hooge gasten te Londen aangekomen. met vacantle naar Tyrol, vergezeld van zyn ge zin. Een dag nadat hy zyn naam had inge schreven In het gastenboek van het hotel, ver scheen een Inspecteur van politie en arresteerde hem. De wetgevende macht, die zoo een goed ge heugen bleek te hebben, heeft intusschen be sloten ditmaal lankmoedig te zyn en heeft den man vrygesproken. woord de Nederlandsche regeering zouden negen van De -New York Times" wydt een beschouwing aan den toestand op Haïti en verklaart, dat het Haltlaansche volk zich vyandig sou toonen aan de houding, die president Vincent aan- neefht in het geschil tusschen belde staten. Het verwyt den president zyn lydelUkheld. ter- wyi sommigen hem er van beschuldigen het eens te zyn met den Domlnlcaanschen presi dent. Trujillo. Talryke betoogingen zouden In verscheidene Haltlaansche provincies zyn ge houden, stakingen zouden eyn uitgebroken. Het Haltlaansche Congres is permanent bijeen ter regeling van den toestand. De Japanners zetten hun opmarsch naar Nan king voort. By Sjanghai werd een Britsch schip breehstm. Een aantal Spaansche vluchtelingen uit Zeist en Eindhoven verdwenen. fCl). cke- JERUSALEM, 4 Dec. (Reuter). Op het stationsplein te Jerusalem zyn schoten gelost op een gezelschap studenten, dat van een uit stapje terugkeerde. Ben jongeman werd gedood, terwijl een meisje verwondingen opliep. De Duitsche Bisschoppen hebben in een ge- sameniyk schrijven' een verweer opgesteld tegen de anti-kerkeiyke propaganda, door officieele personen gevoerd. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD loch i 25. Kei, Ph5, -NEW YORK. 8 Dec. (Havas). Uit Ciudad Trujillo wordt gemeld, dat de regeering van San Domingo bekend maakt, dat een bende Haltlaansche boeren, een dertigtal, gewapend met byien, het Domlnicaansche dorp Carpillo in de nabyheld van de grens tusschen Haïti en San Domingo, heeft over vallen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Haïtianen een groot aantal Dominicanen hebben gedood en gewond. Volgens de „Nitsji-Nitsjl” zou de Japan sche regeering voor (15 December haar po litiek jegens China definitief kunnen om- schryven. Die politiek zou bestaan in de schepping van een „Bond van autonome provinciën’* in Noord- en Midden-Chlna. Naar eerst thans bekend wordt, zyn 2 De cember ook vier Spanjaarden uit Eindhoven vertrokken, waarschljniyk met de bedoeling ons land zonder vergunning te verlaten. Het schip ging naar het eiland, om een on derzoek in te stellen naar het lot van Fransche en Canadeesche missiezusters, wie in drie maanden niet# is gehoord. Koning Leopold van België brengt met de Ko- ningin-Moeder een bezoek aan Engeland. De Tsjecho-Slowaaksche minister van HandeL Najman. is overleden. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 Een spoorwegongeval bU Stettin kootte elf ar beiders het leven. Japan zou zekere Chlneesche leiders, die de zen bond zouden willen organlseeren, steunen. De banden met Tsjang-Kai-Sjek en de Kwo- Mln-Tang zouden geheel verbroken worden. Japan zou maatregelen nemen om de onafhan- keiykheid van den bond tegen tyiltenlandsche invloeden te versterken. Plannen tot samenstelling van een nationale film In verband met het veertigjarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. SJANGHAI, 4 Dec. (DJtB.). De Japan sche troepen hebben, nadat versterkingen waren aangekomen, den opmarsch naar Nanking hervat. De voorhoede staat ten Westen van Tangjang en Lyang. Het schynt, dat de Japanners Tslnkiang aan den Jangtse rechts laten liggen. Het vliegveld te Nan king is gebombardeerd door vliegtuigen. Volgens Chlneesche berichten hebben de Japanners het eiland Sjanghwan, ten Zuid westen van Hongkong, bezet. Evenzoo zyn de uitlatingen van minister Kerrl te Hagen in Westfalen, waarin hy een overzicht gaf over den tegenwoordigen stand der zedenprocessen, onjuist, aange zien velen der zoogenaamde beschuldigden, die de minister by zyn opsomming meetelde, vrygesproken zyn en weer anderen uitslui tend het slachtoffer zyn geworden van ha telijke aantyglngen. Voer-ontwerp van wet, houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen, naar den Hoogen Raad van Arbeid. Er wordt verder in het schryven op gewezen, dat ook een verdediging of een tegenaanval door de bevoegde vertegenwoordigers der Kerk, zoodra daartoe een poging wordt ondernomen, otuniddeliyk verhinderd wordt door overheids maatregelen. De kerkeiyke organen en informatiebladen van de geestelykheid, ook al wordt in hun ko lommen met geen enkel woord van de politiek gerept, worden eenvoudig in beslag genomen. Verplichtingen en beloften, waaraan de over heid volgens het nog altyd bestaande en gel dende concordaat gebonden is, worden gene geerd. Op het gebied der scholen en der jeugd- opvoeding volgt de eene verdragsschending na de andere. Duitschland onderhoudt met Japan vriend- schappeiyke betrekkingen en tegeiykertyd is het met China door nauwe economische banden verbonden. Daarom beeft Duitschland, niette genstaande het voorbeeld van Italië, Mandsjoe- kwo niet erkend. Naar In officieele Chlneesche kringen te Han- kau verklaard wordt, heeft de Duitsche gezant, Trautmann, de Chlneesche regeering geen be middelingsvoorstellen voorgelegd, doch haar al leen in kennis gesteld van Duitschlands bereid willigheid om in het conflict in het Verre Oos ten te bemiddelen, aldus seint United Press aan haar bladen. Met Ingang van 3 Januari 1938 wordt eew uniforme stamkaart voor steuntrekkenden in gevoerd. STETTIN, 4 Dec. (D. N. B.) Tusschen Zarnefanz en Belgard, in Duitschland, is heden ochtend een personentrein op een trein, die arbeiders vervoerde, ingereden. Elf arbeiders zijn om het leven gekomen; een werd zwaar gewond en zes werden licht gekwetst. 1 Teneinde misverstanden te voorkomen, deelt de gemeenteraad der internationale nederzetting te Sjanghai in een verklaring mede, dat tus schen den Britschen polltie-offlcier Gerrard en den Japanschen vertegenwoordiger Koesoe- moto geen overeenkomst gesloten is ben aanzien van de Japansche troepen in de nederzetting. En daarom smeeken wy den geloovigen, niet traag te worden en de Kerk verder trouw te biyven. Ook wy. Katholieken, zyn goede Duit- schers, wy hebben ons vaderland lief en laten ons by niemanjl-ten achter stellen.” In alle Katholieke kerken van Duitsch land is, volgens het N. v. d. Dag, Zondag ochtend van den kansel een nieuw herder lijk schrijven van het Duitsche Episcopaat voorgelezen. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, ver strekte ons Zondagmiddag te 12 uur het volgende communiqué: Prins. Bernhard heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag zeer goed geslapen. De hoofdpyn is gering en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het onge val zal het volkomen rust houden gerui men tyd duren. De toestand van hof jager Spek was Zon dagmorgen goed. De operatie, die onder plaatselyke gevoelloosheid verricht is. heeft geen nadeellgen Invloed op zyn gestel ge had. Aan deze actie, waaraan ook ministers van den staat meedoen, ,Js ieder Katholiek geloo- vige, zoowel in zyn beroep als in het dageiyksch leven, blootgesteld, zonder dat hy in staat is, zich tegen deze aanvallen te verdedigen." Erger dan dit alles is evenwel, dat men er in den laatsten tyd toe overgegaan is, systema tisch in Katholieke streken in redevoeringen met argumenten te schermen, die klaarbiykeiyk niet in overeenstemming met de waarheid zyn. Verschillende ryksminlsters en leidende per- sooniykheden maken zich aan dit euvel schul dig. Zoo heeft de ryksminister van Kerkeiyke Aangelegenheden, Hans Kerrl, te Fulda be weerd, dat de Katholieke kerken, ondanks alles wat is voorgevallen, nog altyd aanzienlyke subsidies van den staat ontvangen. Zulks is in stryd met de feiten, want sedert drie jaar heeft de Kerk geen penning meer gekregen dan in het concordaat was overeengekomen. WARSCHAU, 6 Dec. (D. N. B.) In het dorp Jezof by Lodz is tydens een bruiloft de vloer van de feestzaal, waarin zich ongeveer hon derd menschen bevonden. Ingestort. De gasteif kwamen in den kelder terecht. Tot overmaat van ramp brak nog brand uit, hetgeen de redding bemoeliykte. Vrijwel alle bezoekers werden door den val gewond, terwyi een veertigtal bo vendien brandwonden opliep. i ABONNEMENTSPRIJS Por kwartaal voor Alkmaar '4ocr buiten Alkmaar 2 Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Een Britsch vliegtuig stortte by Rome in zee. Twee personen kwamen om; elf anderen wer den gewond. NEW YORK. 4 Dec. (D. N. B.) Te Lockport in Illinois hebben vyf met machinepistolen gewapende mannen een overval op een voor het postkantoor staanden post-auto gedaan, zy verwondden een postbeambte en maakten 25.000 dollar bult. Een politie officier namen zy als gyzelaar mee in hun auto; later lieten zy hem vry. Drie Japansche officieren hebben formeel de verontschuldigingen van het Japansche leger aangeboden aan den commandant van de Ame rikaansche marlnetroepen te Sjanghai, voor het incident by de renbaan, waar Japansche sol daten versterkingen wilden opwerpen op het terrein van de nederzetting. Zy verklaarden, dat de Japansche officier, die hier het comman do voerde, niet precies wist waar de grens liep. Gisteren zyn de talryke Chlneezen, die ge schrokken zyn door de parade van Japansche troepen in de internationale nederzetting, naar de Fransche nederzetting gevlucht. De straten zyn overvuld met karretjes, waarop de vluch telingen hun have en goed vervoeren. Hedenochtend zyn mitrailleurschoten ge lost op het Britache stoomscheepje „Sioes- jan", toen het schip het eiland Tsoeng Ming in de monding van den Jangtse tegen over Woesoeng naderde. Twee. Chlneesche leden van de bemanning werden gewond; een van hen is In het ziekenhuis, waarheen de gewonden onmiddeliyk werden gebracht, overleden. In hotel Flgi te Zeist verbleven sedert Juli negen Spaansche vluchtelingen. Dezen waren by het uitbreken van den burgeroorlog uit vrees voor de linksche overheersching uit het land gevlucht en hadden in ons land een onderdak gebonden. Zij hebben daarby hun eerewoord gegeven, dat zy het land niet zullen verlaten. Daar zes der mannen reeds verscheidene da gen niet te Zeist zyn teruggekeerd, vreest de vreemdelingenpolitie, dat zy hun woord gebro ken hebben en op weg zyn gegaan naar hun vaderland. Per radio werd inmiddels hun op sporing en voorgeleiding verzocht. De directie van het hotel deelde ons mede, dat het nog niet vaststaat, dat deze mannen bet land ver laten hebben. Zy hadden een groote bewegings- vryheid en het kwam wel meer voor, dat zy eenige dagen Zeist verlieten om elders in het land by kennissen op bezoek te gaan. Tbans wacht men af, of zy zich vandaag volgens af spraak by de Zeister politie zullen melden. Zon dagavond waren zy evenwel nog niet in het hotel teruggekeerd. Volgens afspraak vervoeg den de negen Spanjaarden zich lederen Maan dag op het bureau van politie te Zeist. Dit was dan ook vrya^l de eenige contröle, die men op deze menschen had. Men vertrouwde op him eerewoord, vooral daar het hier vooraanstaan de industrieelen en diplomaten betrof, van wie men niet kon verwachten, dat zy hun tegenover breken. Het blad „Kokoemin" spreekt over een even- tueele bemiddeling van Duitschland in het Chlneesch-Japansche conflict. Het Japansche blad, dat de meenlng van de militaire kringen weergeeft, schryft, dat deze bemiddeling zeker zal mislukken, wan neer ze wordt gesteund door Engeland, doch Japan zou het denkbeeld in welwillende overweging nemen, wanneer het door Duitschland zou worden voorgesteld. LONDEN, 8 Dec. (Havas). Ongeveer 45.000 arbeiders van de Powell Duffryn-mynen in Zuid-Wales hebben zich uitgesproken voor een staking van twee weken als protest tegen het aan drie mynwerkers aangezegde ontslag. VERSAILLES. 4 Dec. (Havas). Irène Schme der, de aviatrice, die in December 1936 In een vliegtuig op haar vriend Lallemand schoot, is vrygesproken. Toen de uitspraak bekend ge maakt werd, viel zy flauw; terwyi de fotogra fen hun werk deden moest zy uit de beklaag denbank gedragen worden. PRAAG. 4 Dec. (D N. B.) De Tsjechp- SlowaakAche minister van Handel, Najman. die gisteren ziek geworden is, is heden m den ouderdom van 56 jaar overleden. De dood is Ingetreden tengevolge van hartzwakte De Nederlandsche regeering heeft van de Duitsche de uitnoodiging ont vangen om de op 10 November te *s Gravenhage afgebroken onderhan- delingen over de regeling van het Duitsch-Nederlandsche handels- en betalingsverkeer voor het jaar 1938 op 7 December te Berlyn te her vatten. PARUS, 4 Dec. (Havas). De Fransche rech ter van Instructie, belast met het onderzoek naar de „Csar"-affalre, heeft een bevel tot voorgeleiding van André Tenaiile geteekend. Tenallle had met anderen de leiding der be wapening van de „Csar". Hy is in staat van beschuldiging gesteld. De Japansche troepen bereiden thans een aan val voor op de voornaamste' Chlneesche verde digingslinie by Nanking. Van Japansche zyde wordt beweerd, dat hier driehonderdduizend man Chlneesche troepen geconcentreerd zijn, tusschen Tsjlnklang en Koejoeng. De minister van Sociale Zaken heeft by den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van een wet, houdende be perkende bepalingen in zake arbeid van gehuwde vrouwen. LONDEN, 6 Dec. (Havas.) Het vier motorige vliegtuig van de „Imperial Air ways" „Cygnus" dat uit Britsch-Indlë kwam, is Zondagmorgen, na het vertrek van Brin disi, in zee gestort. Het toestel, een water vliegtuig zonk. Van de dertien personen, die zich aan boord bevonden, zyn er twee om het leven gekomen. Alle anderen, onder wie de luchtmaarschalk Sir John Salmond, die van een Inspectiereis naar Indüë terug keerde, zyn gewond. „Zoo gaat het niet langer aldus be sluit de herderlijke brief; in het belang der Kerk en der gerechtigheid zullen wy spre ken, hoe en wanneer wy hei noodig achten. Niets zal ons daarvan kunnen terughouden, geen dwang en geen dreigement. Het eiland is op het oogenblik door Japansche troepen bezet, en de Japansche autoriteiten waren van den tocht op de hoogte. Het schip voer verder onder Brltsche vlag, en een groote Brltsche vlag was op de zyden geschilderd. De tot de „transport-workers union" behoo- rende Havenarbeiders te Southampton hebben geweigerd, de Japansche goederen uit het Don derdag aangekomen ss. .Duchess of Richmond” te lossen. Het schip wil met de goederen nog aan boord naar Canada terugkeeren. WLkNEN, 4 Dec. (aA-P.). Kort geleden heeft voor het gerecht te Weenen een man te- techt gestaan voor een diefstal ten nadeele van “rt ryk, dien hy19 jaar geleden gepleegd heeft Toen in November 1918 de stryd aan het front van Tyrol verloren was, ontbond een ka pitein te Innichen, aan de tegenwoordige grens tan Italië, zyn troepen en stond den man- “happen toe wat zy ook wilden uit het leger- *«pot en het kleedingmagazyn mede te nemen, !e kunnen het nog beter mee nemen, dan “rt In handen te laten vallen van de Italia nen voegde hy er aan toe. De soldaten voldeden gaarne aan dit bevel, r" 800 “nd o.a. een groepscommandant een l naar zyn vrouw. De overheid kwam deu •™edlng op het spoor en wenschte iemand onregelmatigheid, die door het ge- als <Uef8t®l beschouwd werd, aan- «Ptakeiyk te stellen. Op goed geluk werd de van den groepscommandant uit een HJst beklaagd ^uit*11 beVe' 101 aanhouding van den den oorlo« w“ hy naar Weenen terugge- dat k.echter niet te vinden was, zoo- eev.n 1 beVel 101 inhechtenisneming doorge ven werd naar alle politieposten in Tyrol. In »roeiL*'’2)opcn “»ner ging de „schuldige”, eens ■^Monminwiriant, du een eerzaam win*eUer, De intocht der Japansche troepen in Hungschaul

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11