I I 1 ONZE FRACTIE- VOORZITTER Nationale film 1938 VTCItt HOESTMHMiB bevatten medici' J n 1 e Ingrediënten van Vlek» VapoRub -J I BROCHES Ciqaxetto 2osta/2X 1 MAANDAG 6 DECEMBER 1937 Duitsch schip gestrand Verdacht geval te Buren Uniforme stamkaarten Geheimzinnige vondst Na de Jamboree Wiskund^ L.O. ORREFORS KRISTAL DOOR GASSEN BEDWELMD GEHEIMZINNIG SCHOT Kerkelijk leven EIER-EXPORTHANDEL BENOEMINGEN Nationaal Jongeren Verbond ONDER DE STOOMTRAM GERAAKT AL WAS DE DIEF OOK NOG ZOO SLUW TWEE OUDE MENSCHEN VERGIFTIGD DE „PELIKAAN” HAD VERTRAGING VOOR SCHORRE KELEN KIND IN HEET WATER GEVALLEN HERDENKING VAN DEN SLAG BIJ MENTANA GOUDREINETTEN VOOR DEN PRINS ft Klein kindje ploitding gestorven schrijft dan «I la Vele onderscheidingen toegekend als gedele- Een interessante tentoonstelling <8t. J. KI.) Voor wien was het bestemd? Ongewenschtheidsverklaring blyft gehandhaafd De Luntersche politie achter haalde hem wel Twee oude menschen 24 uur be wusteloos door kolendamp De Paus zegent de Nederlandsche oud-zouaven M :n M ■n n- Met een schedelbreuk naar het ziekenhuis vervoerd Van de film ral een honderdtal copieën worden vervaardigd, opdat de vertooolng te gelijkertijd in verscheidene plaatsen van ons land zoowel als In Nederlandsen Oost- en West Indië zal kunnen geschieden. De vertooningsduur zal ongeveer ander half uur bedragen. De kapitein van het Nederlandsche motor schip „Meeuw", dat ter hoogte van Lambeth op de Theems ligt, vond Zaterdagmorgen drie le den der bemanning bewusteloos in de kajuit. Waarschijnlijk waren zij bedwelmd door gassen uit de kachel. Twee hunner konden door kunst matige ademhaling tot het bewustzijn worden teruggebracht, doch de derde, Nlewold, moest in het Westmlnster-hoepitaal warden opgeno men. In het Hulbertsgat, tusschen Rottumeroog en de Boschpiaat, is het omstreeks 7000 ton me- Dultscbe sa. „Konsul Karl Visser" ge iende strand met meer dan gewoon genoegen naar. Gedurende deze maand zal de tentoonstel ling, waar ook de directeur van de Orrefors- Company, Mr. Edward Hald, aanwezig is. ge- Aangezien aan het invoeren van de stam kaart voor de gemeenten extra koeten zijn ver bonden, verklaart de minister zich bereid f 0.10 per stamkaart voor rekening van het departe ment te nemen. in matte tinten, dat doet denken aan bevroren ruiten. En alles wat Orrefors hier exposeert is gemaakt uit de edelste grondstoffen. Het Is een verzameling van het schoonste kristal en n. It tl r i n r. in 8- S. 0. n L P Tijdens de training der spelers van het eerste elftal van „Waubach", gemeente Ubach over Worms (L.), knalde plotseling een schot over het voetbalveld. Verschrikt keken allen in de richting vanwaar het schot scheen te zijn ge komen, doch niemand was er te bespeuren. By een Ingesteld onderzoek kwam vast te staan aldus meldt da Msb_ .dat een kogel een der Aan boord van Nederlandsch motorschip *s GRAVENHAGE. Geslaagd mej. C W. Beek- man te Sassenheim en de heer S. Nleboer te Leek. Aan de ernstige brandwonden overleden «s Het bestuur van de Vruchtenveiling „Tlel en Omstreken" heeft een kist goudrelnetten gezon den aan Z. K. H. Prins Bernard in het Burger- ziekenhuis te Amsterdam. Deze kist werd gekozen uit de mooiste inzen ding goudrelnetten, die op de Vrijdag gehouden fruitverkoopatentoonstelling werd aangevoerd. De „Piet Hein’’ in wintercostuum! In een groote hoes gehuld, ligt de „Piet Hein" tn de Stxhaven te Amsterdam BEDR1JFSRAAD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF Met ingang van 3 Januari 1938 voor steuntrekkenden ingevoerd Leveranciers kregen Zaterdag geen antwoord op hun herhaald bellen. Zij schonken hieraan echter geen aandacht, in de veronderstelling, dat de bewoners uit zouden zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen leven in de woning bespeurde, hebben omwonenden zich toegang verschaft en vonden den ouden heer en zijn dochter in bewusteloozen toestand. Na door een geneesheer te zijn behandeld, bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn, daar nog juist bijtijds frissche lucht was binnengekomen. Beiden verklaarden niets bijzonders bespeurd te hebben. Dank zij het energiek optreden der buren, konden zij thans echter bespeuren in ernstig levensgevaar te zijn geweest. Vrijdag is het drie-jarig jongetje O. van der H. te Hulst in een teil met heet water gevallen, waarbij het kind ernstige brandwonden kreeg Zaterdagavond is de kleine in het R. K. Liefde huis te Hulst overleden. Plannen voor het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin Het schip, dat zwaar geladen is met yaer- erts of steenkool, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de nabijheid van Rottumeroog in het Huibertsgat, waarschijnlijk tengevolge van zijn al te grooten diepgang, aan den grond geloopen. Toen het daglicht werd, heeft men bet schip van af het eiland waargenomen, doch verder geen pogingen om assistentie te verlee- nen ondernomen, aangezien men tevens zag. dat Duitsche sleepbooten. die op de Eems by Eknbden gestationneerd zijn, in de nabijheid waren. Bovendien veronderstelde men. dat de .Konsul Karl Pisser" om elf uur, wanneer het hoog water sou zijn, vlot sou komen. Toen echter tijdens hoog water de aanwezige sleepbooten alle krachten inspanden om den vrachtstoomer los te trekken, terwijl ook de ..Konsul Karl Pisser zelf volle kracht achter uitsloeg, en dit niet mocht baten, heeft de ver tegenwoordiger von de N.Z.H.RM. te Ooet mahorn. de heer J. Visser, het raadzamer ge oordeeld de daar gestatlonneerde motor red dingboot „Insullnde met schipper Toxopeus om half één 's middags naar de plaats van de stranding te zenden. Men achtte de aanleiding hiertoe te grooter, toen men constateerde, dat ook de op Borkum gestatlonneerde Duitsche metorreddingboot „Hindenburg” zich in de na bijheid van den vastgeloopen stoomer bevond De „Insullnde" zou nu nabij de ..Konsul Karl Pisser" blijven, om. mocht het schip by het volgende hooge water nog niet vlot komen, in geval van nood behulpzaam te kunnen zijn bij het van boord halen van de bemanning. Twee oude menschen. de 85-jarlge S. B en zijn 60-Jarlge dochter te Lunteren. zijn door kolendampvergiftiging bijna 24 uur bewusteloos geweest. Gelukkig hebben omwonenden be merkt. dat er iets niet in orde was en dank zij dit ingrijpen, zijn de beide oude menschen thans weer bijna geheel hersteld. De motorredding boot .Jnsulinde” van Oostmahorn uitgevaren Gelet op de vele hieraan verbonden voor- deelen met name de mogelijkheid op deze wijze behoorlijk goed gedocumenteerd statis tisch materiaal te verzamelen over de werkloooenzorg In het geheele land heeft de minister besloten een stamkaart te doen ontwerpen.welke zoo beknopt mogelijk de noodlge gegevens bevat. Deze stamkaart moet met Ingang van 3 Januari 1938 in alle gemeenten worden gebruikt. Tot nog toe werd vanwege het departement van Sociale Zaken geen model-stamkaart voor steuntrekkenden voorgeschreven. Sedert lan gen tijd begint de behoefte aan een uniforme stamkaart zich echter meer en meer te doen gevoelen, aldus zegt de minister van Sociale Zaken in een circulaire, welke hij aan de ge meentebesturen heeft gezonden. Dit is ook hier in tot uiting gekomen, dat van verschillende zyden het verzoek tot den minister is gekomen een uniforme stamkaart voor alle gemeenten voor te schrijven. Door slecht weer gedwongen naar Marseille terug te keeren 1 Hel is een verzameling die bijna uniek ge noemd mag worden en die laat zien hoeveel mogelijkheden er bestaan voor den artist om een eenvoudig voorwerp tot een waardevol kunstproduct te maken. Alles wat te Orrefors wordt vervaardigd vindt men hier, doch men vindt er bovendien eenlge inzendingen die bij zonder de aandacht trekken en die de ten toonstelling nog belangrijker maken. Die in zendingen zijn van Prinses Juliana, die gaarne enkele voorwerpen wilde afstaan voor deze ex positie. Zoo kan men dan een prachtige kris tallen vaas bewonderen die de Nederlandsche consulaire ambtenaren in Zweden aan Prinses Juliana aanboden bij haar huwelijk. Het is een fraai werkstuk van zuiver kristal, waarop een voorstelling van een Lapplschen boer met twee rendieren is aangebracht. Deze zeldzaam mooie vaas is een van de meest geapprecieerde ge schenken, die de Prinses in haar werkkamer heeft geplaatst. Het is dus wel buitengewoon vriendelijk van H.K.H. dat zij de vaas voor deze gelegenheid in bruikleen heeft willen afstaan. Een zeer mooie fruit- en bloemenschaal. die HM de Koningin in Zweden kocht en Prinses Juliana ten geschenke gaf. is eveneens aanwe zig en wekt de bewondering van iedereen, die van fijn geslepen kristal houdt. Bijzonder interessant is de collectie Graal- glas, dat uit meerdere lagen bestaat. Tusschen deze lagen in wordt de voorstelling aange- bracM. Deze voorsteHing is niet geschilderd, maar in een glaslaag gegraveerd. Waar men bovendien van verschillende kleuren gebruik maakt, verkrijgt men een fantastisch resultaat Schitterend zijn de vlsschen en bloemenorna- menten en wel zeer merkwaardig is ook de gla- Zou ’t misschien van Vondel komen, g Zoo geëerd in heel het land, En bejubeld en geprezen En be felst aan allen kant* Of zou ‘t soms iets anders wezen? ’k Weet het niet, maar t is een feit Dat heel Neerland zich deez’ dagen Aan de letterkunde wijdt. Plots'ltng heeft een ieder aandacht Voor de lett’ren, groot en klein.... Als ze maar pan chocolade. Van banket of zooiets zijn! Voor de schoone, fijne lett’ren Staan de harten nu in brand, Nu kan men ons land heusch noemen: Letterlievend Nederland! Nimmer had de letterkunde Zulk een glorievollen tijd, Lekk're lett’ren vormen nu de Populairste faculteit. Ieder wil nu graag studeeren. Onderzoeken dat gebied, Sn zegt: dat er zóóveel in zat In die lett'ren, wist ik niet. Komen er weer eeredoctors? Nou, de kans is niet zoo klein. Daar er heel wat Nederlanders Boterletterkundig zijn! Het thulsvllegende Indlë-toestel de .Peli kaan”, onder commando van Smirnoff, heeft Zondag met slecht weer te kampen gehad. De machine arriveerde hierdoor te laat te Mar seille en vertrok ook over tijd. De weersomstan digheden bleven echter ook op het verdere deel van de route ongunstig, waarop Smirnoff het gewenscht achtte, naar Marseille terug te kee ren. Het lag In de bedoeling hedenochtend vroeg de keis voort te zetten, zoodat het toestel tus schen elf en twaalf uur op Schiphol kon ver wacht worden. In de toonkamers van de firma N. F. van Gelder en Co. aan de Prins Hendrikkade 25 te Amsterdam wordt op het oogenbllk een ten toonstelling gehouden, die zeer zeker belang stelling verdient. Op deze expositie is namelijk bijeengebracht een collectie kunst- en gebruiks voorwerpen, vervaardigd uit het beroemde Zweedsche Orrefors-kristal. Van de Nederlandsche Consulaire Ambtenaren tn Zweden kreeg Prinses Juliana een prachtige vaas pan Orre- fors-kristal ten geschenke. Deze vaas is thans te zien op de kristal-tentoon- stelling bij N. F. van Gelder A Co. te Amsterdam Zondagavond geraakte de 82-jarige E. Ver- ““«rsch onder de stoomtfam van de lijn Mal- “**ern—Breskens. Nadat de man bevrijd was, uit het geneeskundig onderzoek, dat hij ’™*rsch|jnHjk een schedelbreuk had opgeloo- u to hoogst ernstlgen toestand naar ziekenhuis te Oostburg vervoerd. BU gelegenheid ven de zeventigste herden king van den slag van Mentana heeft namens den Algemeenen Ned. Zoua ven bond door be middeling van Z. H. Exc Mgr. Dr. J. Ola> Smit. Dr Felix Rutten by het Zouavenmo- nument op *t kerkhof van 8t. Laurentius bul ten de muren te Rome, een krans gelegd met 't opschrift: OU ex-Zuavl dl Olanda al compagrj cadutl a Montana (De oud-Zouaven van Hol land aan de kameraden, gevallen by Mentana) Ook mocht de Bond na den Ment*na-dag als antwoord op het gezonden telegram aan Z. H den Paus het voljende telegram ontvangen Zeer gevoelig voor de hulde van de Hollandscne oud-Zouaven. dankt de H. Vader en zegent allen van harte. Het kapperabedrijf en het werk loosheidsvraagstuk doelpalen getroffen had, zooSaffiet "SèMt wal- llcht voor den doelverdediger bestemd was. On mlddellyk werd de politie van deze gebeurtenis in kennis gesteld. Zij stelde ter plaatse eeh on derzoek in en heeft verschillende personen m verhoor genomen. Ook Is op verschillende Als een Sint Nicolaasverrassing heeft de politie te Lunteren thans den dade? weten op te sporen van de reeks diefstallen, die daar sedert een half jaar vry regelmatig werden gepleegd. Dezen zomer werd bij een electrlcien zelfs vier maal achtereen Ingebroken, waarbij in totaal een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden werd vermist. Ondanks yveriga nasportngen van de politie werd geen spoor van den dader ont dekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenlge diefstallen gepleegd. Toen de heer M Za terdagochtend bemerkte eveneens met een be zoek te zyn vereerd en een bedrag van honderd gulden miste, greep de politie, die nu sterke ver moedens had gekregen, krachtig in en arres teerde den vermoedeiyken dader, den 17-jarlgen O. H. uit Amersfoort, die meermalen in Lunte ren logeerde, toevallig juist In den tyd dat de diefstallen werden gepleegd. De jeugdige ver dachte heeft een volledige bekentenis afgelegd Reeds eerder waren van H. vingerafdrukken genomen, doch deze kwamen niet overeen met die, welke de politie had gevonden. Vermoed wordt nu, dat H. een medeplichtige heeft gehad. Hierover heeft hy zich echter nog niet willen uitlaten. HERMAN KRAMER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiimi Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft by achryven van 14 Sept. 1937 tot het Hoog waardig Episcopaat het verzoek gericht, de destyds uitgevaardigde ongewenschtheldsver- klaring van het lidmaatschap van het Nationaal Jongeren Verbond voor Roomsch-Katbolieke Jongeren te willen intrekken. De Hoogwaardige Bisschoppen hebben echter gemeend, aan dat verzoek niet te kunnen vol doen. Bovenbedoelde ongewenschtheidsverklaring blyft dus gehandhaafd. Het Hoogwaardig Epis copaat heeft deze ongewenschtheidsverklaring aan de Interdiocesane Jeugdcommissie kenbaar gemaakt in een schrijven van 11 Januari 1933, waarin wordt medegedeeld, dat aansluiting of lid maatschap van het Nationaal Jongeren Verbond voor Katholieke jongeren ongewenscht is om de volgende redenen: 1. Het Nationaal Jongeren Verbond is een neutrale organisatie, die als zoodanig zeker voor katholieke jongeren niet te aanvaarden is. 2. Het sluit iedere politieke en godsdienstige richting uit, een standpunt dat. om wille van de neutraliteit aangenomen, op Jongeren zeker een ongunstigen invloed moet hebben. 3. Het geeft een orgaan uit en belegt vergade ringen waarin zy het Indirect politieke en sociale kwesties worden besproken en voorlich ting op dat terrein aan jongeren wordt gegeven. 4. Het streeft krachtens zyn program naar doeleinden handhaving van het wettig gezag, bestrydlng van communisme enz. die in onze katholieke organisaties afdoende worden behar tigd en voor onze katholieke jongeren geen af- zonderiyke organisatie noodig maken. 5. Het lidmaatschap van dit Verbond kan ge- makkelyk een aanleiding zyn voor onze jonge ren om het lidmaatschap van eigen organisaties te verwaarloozen. Dezer dagen kwam de Bedryfsraad voor het Kappersbedryf, onder presidium van den heet J. Cornax. te Amsterdam in vergadering byeen Aanwezig waren vertegenwoordigers van de drie nationale werkgeversorganisaties, namelijk de Nederlandsche Kappersbond, de Ned. R.K. Bond van Kapperspatroons St. Franciscus van Assisië en de Federatie van Kapperspatroonsver- eenigingen, alsmede vertegenwoordigers van de twee nationale werknemersorganisaties: den Ne- derlandschen Bond van Kapperspersoneel en den Ned. R.K. Bond van Kappersbedienden St Cosmas. De vergadering, die belegd was ter behandeling van door de Werkcommisaie tot Bestrydlng van de werklooaheid gedane voorstellen inzake ver ruiming van werkgelegenheid in het kappersbe dryf, werd ook bygewoond door de heeren Th. van Lier en C. van Harmelen. die als waarne mers van genoemde commissie by den Bedryfs raad optreden, alsmede door den heer Meyer de Vries en mej. mr. Th. Hackstroh, respectleveiyk secretaris en adjunct-secretaresae van de werk- commissie. Het Bureau van den Raad had aan de leden tevoren een prae-advies over de gedane voor stellen toegezonden, waardoor de discussies be- langryk werden vergemakkeiykt. De vergadering toonde zeer ernstig te streven naar zoo vlot en doelmatig tnogeiyke samenwer king met de Werkcominlssie en nam ten aan zien van verschillende voorstellen reeds defini tieve besluiten, terwyi andere voorstellen aan een nader onderzoek zullen worden onderworpen. In den loop van Vrydagavond heeft men in de Lange Torenstraat te Rotterdam een vondst gedaan. Voor het pand van den bodedienst Burggraaf zag de ondernemer een pakje liggen, dat naar hy vermoedde, van een van de be- stel-auto’s was gevallen. De heer Burggraaf had al spoedig ontdekt, dat het niet van zyn dienst afkomstig kon zyn, omdat er geen adres op was geplakt. By ope ning vond men een pantalon en eenlge onder- kleedlng van een manspersoon, die danig be smeurd waren met bloed. Direct is van de vondst kennis gegeven aan de politie, die echter niets heeft kunnen ontdekken, dat op mlsdryf wyst. De politie heeft het pak in beslag geno men en naar het bureau Witte de Wlthstraat overgebracht. Zaterdagmorgen heeft de zeden dienst het pakje onderzocht, maar er niets by- zonders aan kunnen ontdekken. Thans zal onderzocht worden of het inder daad menschenbloed is. dat aan de kleeren kleeft. Het is nameiyk nog mogelyk. dat iemand een konyn heeft geslacht en op deze manier een misplaatste grap heeft willen uithalen. Die partij, innerlijk levend, gaaf en sterk, draagster van een staatsleer naar eigen beproefde beginselen en beschik kende over wezenlijk staatkundigen in vloed, die Partij is het, die rekent en vertrouwt op een klare, veerkrachtige en oprecht-toegewijde leiding van den staatkundigen arbeid op den grondslag en ter uitvoering van haar program. Van dat vertrouwen maken wij ons gaarne de tolk, wanneer wij op deze plaats den nieuwen Fractle-voorzitter in deze gewichtige en verantwoordelijke functie hartelijk welkom heeten.” Tot zoover „De R.K. Staatspartij". De werkelijkheid, welke uit deze wel overwogen vnnrliéht.tng naar vnrwn üprtngt, IS. dat er een aanzienlijk verschQ bestaat tusschen de „hartelijkheid", waarmee het blad Mr. van Schalk ver welkomde. en die, waarmee het Mr. Dr In verband met de viering van het veertig-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in 1938. ia het plan gerijpt om een nationale Kim samen te stellen, welke een overzich- teljjk beeld zal geven van den be langrijken vooruitgang van ons land en zijn overzeeache gewesten in die veertig jaren en van de beteekenis van Nederland in het internationale) verkeer. haar beslag krijgen deN^J^! vernetoen. U de voorbereiding voor thar« U'Ke ordenlng in den eierexporthandel «Me gevorderd’ dat de» »gen het De minister van Onderwy». Kunsten en We- tenschsppen heeft Zaterdagochtend in zyn ka binet ontvangen Ir. J. F. van Hoytema, regee- ringsgedelegeerde by de stichting Wereld-Jam- boree 1937 om hem, nu de werkzaamheden der stichting geëindigd zyn, dank te brengen voor het vele en nuttige werk dat hy geerde heeft verricht. Het verheugde den minister, ir. van Hoytema te kunnen mededeelen, dat het H M. de Konin gin behaagd heeft, hem te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. By beschikking van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is Ir. J. F. van Hoytema te Schevenlngen eervol ontheven van de aanwyzing als regeeringsgedelegeerde by de stichting Wereld-Jamboree 1937, met dankbe tuiging voor de door hem als zoodanig bewe zen diensten. By Kon. Besluit van 3 December 1937 zyn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder- Isnfaschen Leeuw H. Behrens, waarnemend voorzitter van de stichting Wereld-Jamboree 1937, te 's-Gravenhage In de orde van Oranje-Nassau: tot officier: C. W. Becking, voorzitter van de flnancieele commissie der stichting Wereld jamboree 1937, te 's-Graveniwge en E. J. Kools, voorzitter van de voedingscommissie der stich ting Wereld-Jamboree 1937, te ’s-Graven- bage; tot ridder: ir. C. Beets, voorzitter der Padvin- dersvereeniglng Nederland, te Lonneker, ge meente Hengelo (o.), A. G. Hartman, secreta ris der stichting Wereld-Jamboree 1937, te t-Oravenhage, mr. R. G. A. Höppener, voor zitter van het bestuur der Roon^ch-Katholieke Verkenners en waarnemend hoofdkwartiers- commlssaris der Roomsch-Katholleke Verken- nersgroepen by de Nederlandsche Padvinders- Vereeniging. te Roermond, ds. W. M. A. Kalk man, hoofdkwartierscommissaris voor de pad- mdersgroepen der Nederlandsch-Chrlsteiyke vereeniglng by de Nederlandsche Padvinders Vereenlging, te Amsterdam, A. H. van Leeu wen, hoofdkwartiersdftnmlssaris der Neder landsche Padvindersvereeniging, architect van de stichting Wereld-Jamboree 1937. te ’a-Gra- venhage en A. Oosterlee. secretaris van de Ne- oerlandsche Padvindersvereeniging en hoofd kwartierscommissaris voor verkenners by de Nederlandsche Padvinders Vereeniglng, te Ny- In bet bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft den weleerw. heer P L. C. van der Meer benoemd tot putoor te Rotterdam <H H Martelaren van Gorcum); en den weleerw. heer A. J. M. van Misdryf of misplaatsts grap in het spel? arbeider werd gearresteerd en L:‘_ overschot van het jongetje tn beslag werd nomen voor een nader ondersoek. De burgemeester van Buren, onder wiens be stuur het dorp Rdchem ressorteert, liet den polltle-deskundige dr. Hulst, uit Leiden, ont bieden, om de sectie op het lykje te verrichten Dr. Hulst arriveerde in den loop van den mid dag. maar over het resultaat van de sectie konden geen nadere mededeelingen worden ge daan Het lykje is echter nog niet vry gegeven De vader la inmiddels voorloopig weer op vrye voeten gesteld, doch mag het dorp niet verlaten. In het dorp Erichem gem. Buren ia Vrydag tn een landarbeidersgezin onder verdachte om standigheden een jongetje van ongeveer acht maanden plotseling overleden. De wildste ge ruchten ais zou de vader het kindje langzaam hebben laten verhongeren, deden de ronde. De jeruehten waren aanleiding, dat de land- het stoffeiyk „_J ge- Aanvankeiyk had men zich een groote ten toonstelling voor dit doel voor oogen gesteld, doch om verschillende redenen moest hiervan worden afgeüen, terwyi voor het plan voor een nationale film reeds dadelyk enthousiasme bleek te bestaan by de besturen van een aan tal nationale vereenigingen en by eenlge op filmgebied ervaren personen, die hierover wer den gepolst. ^IIIIHIIIINIH LETTERKUNDE mii mimii£ I Zoo werd een voorloopig comité gevormd on der voorzitterschap van oud-mlnister jhr. ir. O. C. A. van Lid th de Jeude, met den heer ph. Q X. J. Quanjer (Alg. Ned. Verbond) als ■ecretaris, welk comité in samenwerking met hoofdbestuur en groep Nederland van het Al gemeen Nederlandsch Verbond, de KonlnklUke Neferlandsche Vereeniglng „Onze Vloot”, de vereeniglng Nederlandsch Fabrikaat, de veree niglng „Nederland in den vreemde" en de ver eeniglng „Oost en West” het plan zal uitwer- ken. Omtrent verschillende onderdeelen dezer film is reeds overleg gepleegd met de besturen van allerlei daarvoor in aanmerking komende vereenigingen in Nederland. Het ligt in de bedoeling voor de financiering een syndicaat te vormen. Het beheer hiervan zal worden opgedragen aan een flnancieele com missie. bestaande uit de heeren mr. K. P. van der Mandele, mr. D. Crena de longh en mr. E. E. Menten. De samen te stellen film zal zooveel mogelyk documentair moeten kyn, terwijl met de lei ding daarvan zich zal belasten de heer D. van Staveren, voorzitter van de centrale bommissie voor de filmkeuring te Gravenhage. Verder zullen hieraan verschillende letterkun digen en deskundigen op filmvervaardlglngs- gebled hun medewerking verleenen. oen indertijd Mr J. R. H. van Schalk tot voorzitter van de R.K. Tweede-Kamer-fractle werd be noemd heeft „De R K. Staatspartij”, het maandblad ter voorlichting van de leden en de organen der partij, in een artikel, dat ook wy in onze bladen hebben over genomen. den nieuwen functionaria met een ministerieel verleden hartelijk wel kom geheeten Nu Prof. Aalberae van den voorzitterszetel in de Tweede Kamer naar den Raad van State Is verhuisd en Mr. J. van Schalk hem als Kamerpresi- dent is opgevolgd, tengevolge waarvan Mr. Dr. L. N. Deckers in opvolging van Mr. van Schalk tot fractle-voorzltter is benoemd, heet het maandblad „De R.K. Staatspartij” wederom den nieuwen functionaris met ook een ministerieel verleden „harteltjk welkom” In zijn ge wichtige en verantwoordelijke functie. Omdat deze benoeming nog meer stof heeft opgejaagd dan die van ,Mr. van Schalk indertijd, ook. ja vooral onder de katholieken zelf, meenen wtj goed te doen het maandblad, dat de werkelijk heid tot grondslag van zijn voorlichting zegt te nemen, hier aan het woord te laten. Alleen veroorloven wij ons hier en daar enkele woorden te curslveeren, om dat de katholieke kiezers, die geen goede verstaanders mochten zijn, aan meer dan een half woord behoefte zouden kunnen hebben. „De RK Staatspartij" om het volgende: „Wanneer wy volgens goed gebruik op deze plaats van deze verkiezing melding maken, stellen wij weer eens voorop, ge lijk wij In onze September-afleverlng deden naar aanleiding van de verkiezing van Mr. van Schalk, dat de verantwoor delijkheid ook voor deze keuze ligt en behoort te liggen bij de Kamerfractie. het orgaan der vertrouwensmannen In de Tweede kamer, welks gewetensvolle beslissingen op eerbiediging aanspraak maken juist wegens dat geschonken ver trouwen Daarnaast verhelen wij niet, de werkelijkheid was steeds grondslag on zer voorlichting in dit blad dat de verkiezing van Mr. Deckers in onzen kring eenige onrust en politieke prikke ling heeft te weeg gebracht tengevolge van het feit, dat velen er maar uiterst moeilijk in konden slagen deze aanwij zing In het politieke beeld onzer Partij sedert de Mel-verkiezingen en het op treden van 't nieuwe Kabinet fe passen. Daarbij kwam dan als vanzelf In het geding hetgeen wij zouden willen noe men, de logica der openbare meenlng,' die zich ten aanzien van de vervulling van de taak der „algemeene leiding van den staatkundigen arbeid der Partij op den grondslag en ter uitvoering van het program” (art. 17 Alg. Regl.) gewis niet had voorbereid op de aanwijzing van den oud-mlnister van Defensie, respect, van Landbouw en VisscherlJ uit de voorgaan de Kabinetten-ColUn. Zonder schroom geven wjj als onze meenlng, dat zij. die aan de hand van zakelifke en objectieve gronden in een beheerschte verklaring van deze „logica der openbare meenlng” slaagden, aan de psychologie recht hebben doen weder varen. Met dat al heeft en behoudt die open bare meenlng, de meening van de tn onze Partij georganiseerde kiezers, het recht maar ook den plicht om haar oordeel op een behoorljfk gevormd, dus bezadigd inzicht te doen steunen. Om die reden herhalen wij, dat de keuze van een Fractievoorzitter de taak Is en tof de uitsluitende bevoegdheid be hoort van de Katholieke Kamerfractie. Haar leden, zonder uitzondering, zijn af gevaardigd op den grondslag van ons Program-van-Actie-1937 Op dienself den grondslag heeft de Fractie haar tot- stemming betuigd met het optreden van een Kabinet onder leiding van denzelf- den Dr. Col(jn, die in de periode 1933 1937 Voorzitter van den Raad van Minis ters was. ZU deed dit, omdat zij in het program van dit Kabinet en In de per sonen zijner leden een redelijke zeker heid aanwezig acht voor een beleid in den geest err in de richting van de door onze Partij voorgestane politiek; een zorgvuldig oordeel, dat onder bijkomen de. ongetwijfeld moeilijke omstandighe den op het gebied der defensie-voorzle- ningen, niet behoeft te lijden. Reeds daaruit kan volgen, dat onder het verleden, voorzoo ver dit herinnert aan richting en geest van het beleid van het vórige Kabinet? een streep is gezet. Geheel nieuwe omstandigheden en ten deele nieuwe, althans gewijzigde inzich ten, hebben nieuwe verhouaingen ge schapen. Alléén deze nieuwe situatie kon uitgangspunt en grondslag zijn bij de herhaalde keuze van een nieuwen Frac tievoorzitter. Het vertrouwen dat onze 31 niet lichthartig zullen dragen, staaf er borg voor, dat bij de keuze van Mr. Deckers slechts is acht gegeven op de toekomst, zonder „na te kaarten” over het verleden. Zoo bezien bestaat er dus geen enkele reden om in den persoon van den nieuwen Fractle-voorzltter het element van de continueering van een bepaald beleid op den voorgrond te stel len. Alléén om de toekomst gaat het nu verder. Om de toekomst óók van onze Partij. Op de plaats van Nolens en Ral- berse, maar zeer in het bijzonder van Goselinq wacht Dr. Deckers zijn eigen taak in de RK. Staatspartij. Hij weet en zal beseffen, dat In die Partij en In haar werk een goede geest levend is. De goede geest dien in het bijzonder Goseling daarin heeft versterkt. Zijn ideaal Is ons Ideaal gebleven: onze politieke partij te maken tot een staatkundige gemeen schap In den vollen, werkelljken zin van dat woord; haar in eigen kring en daar buiten tot onbetwist aanzien te brengen; haar in het nationale leven de plaats te verzekeren, die haar rechtmatig toe komt; en last not least, haar werk en streven te verheffen en te bezielen te vens, door die onder ons dierbare, echt- christelljke, apostolische gedachte. Die Partij, innerlijk levend, gaaf opend biyven. Wie zin voor schoonheid beeft verzulme niet er heen te gaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15