Een sche 1 De aanval op Nanking wordt thans voorbereid weer van het Duitsche Episcopaat I I Bureaux, hof Het nieuws van heden De Prins maakt het goed „ZOO GAAT HET NIET ARBEID VAN GEHUWDE VROUWEN DE BAROMETER Koning Leopold naar Engeland Vliegtuig in zee gestort De toestand op Haiti ernstig JAPANSCHE OPMARSCH HERVAT ONZE HANDELSPOLITIEK MET DUITSCHLAND JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS LANGER" s VEREENIGDE katholieke pers Ministerieele onwaarheden Voorloopig geen bezoek een Schmeder werd 3 Irén vHjgesproken i._ - De bemiddeling •T Overval op postauto EEN NK Minister Kerll krijgt antwoord Braken vreemdelingen hun eerewoord? Elf dooden bij een spoorwegongeval Mijnstaking dreigt in Zuid-Walqp Weer een aanslag Jerusalem Minister Najman te Praag overleden Spaansche vluchtelingen worden vermist Ook vier gevluchten uit Eindhoven Amerikaansche bandieten maken 25.000 dollar buit De afgebroken besprekingen zul len worden hervat Twee Duitsche personentreinen op elkaar gereden Overeenkomstig den aard van het ongeval zal hy nog geruimen tijd rust moeten houden 45.000 arbeiders zouden het werk .neerleggen Bende Haïtianen onderneemt een moordtocht in San Domingo Honderd personen door den vloer gezakt, waarop nog brand uitbrak Minister Romme heeft een voor- ontwerp van wet aanhangig gemaakt Anti-kerkelyke propaganda wordt thans door officieele per sonen gevoerd Met koningin Elisabeth is hy de gast van den hertog van Portland Schoten gelost op Britsch schip Treurig einde van een bruiloft DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Een instrument, waarmede men in Engeland de oneffenheden in het wegdek meet. Vóórdat er gaten in het wegdek vall en, kan men aldus de slijtage bepalen >10 ««- Twee dooden'eifttplf gewonde passagiers van de „Impe rial Airways” u 23. Nieuwe arrestatie in de Csar-affaire Vóór 15 December zou Japan zyn bedoelingen met China kun nen omschryven ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 q p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 p«r kwartaal voor Alkmaar f2.— Na negentien jaar achterhaald N00RDH0LL ANDSCH DAGBLAD Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Dultsch schip bU Rottumeroog gestrand. O O >nse MM KM k 48» tot Inhechtenisneming doorge- De Tsjeeho-Slowaaksche minister ran Handel, Najman. is overleden. Het communiqué vq^Jiedenochtend 9.45 uur luidde als volgt: „De goede toestand, waarin Prins Bern- hard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In af- zienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitengesloten.” Stand op Maandag 9 uur vjm.: 741.9 Vorigs stand; 15* in 4ste M7; In Aangezien een scherpe contröle door de in stanties van de geheime staatspolitie wordt uit geoefend, zijn de exemplaren van dezen herder lijken brief in den nacht van Zaterdag op Zon dag door geheime koeriers rondgebracht. De herderlijke brief houdt zich in de eerste plaats bezig met het betreurenswaar- dig verschijnsel, dat in den laatsten tjjd hoe langer hoe meer de anti-kerkeljjke en anti- Christeltjke propaganda van officieele zjjde wordt getolereerd en zelfs gesteund. En daarom smeeken wij den geloovigen, niet traag te worden en de Kerk verder trouw te blijven. Ook wij, Katholieken, zijn goede Duit- schers, w(j hebben ons vaderland lief en laten ons bij niemand ten achter stellen.” woord de Nederlandsche regeering zouden JERUSALEM, 4 Dec. (Reuter). stationsplein te Jerusalem zijn schoten Onderscheidingen verleend in verband met de dit jaar gehouden Wereldjamboree. Koning Leopold van België brengt met de Ko ningin-Moeder een bezoek aan Engeland. Een spoorwegongeval bjj Stettin kostte elf ar beiders het leven. aling Th. staf el rt De Istus' en lende 43. nd. ixnf. ill - De elf passagiers zijn overgebracht naar het hospitaal der militaire luchtvaart te Rome, waar zjj door den prefect en andere autoriteiten wer den bezocht. négen van De Duitsche Bisschoppen hebben in een ge- zamenlQk schrijven een verweer opgesteld tegen de anti-kerkeljjke propaganda, door officieel* personen gevoerd. Een Britsch vliegtuig stortte bjj Rome In seo. Twee personen kwamen om; elf anderen wer den gewond. Een bende Haïtianen onderneemt een moord tocht in San Dcmingo. De Japanners zetten hun opmarsch naar Nan king voort. Bjj Sjanghai werd een Britsch schip beschoten. Een aantal Spaansche vluchtelingen uit Zeist en Eindhoven verdwenen. De 25e party van de match om het wereld kampioenschap schaken afgebroken. rea- i op. sluys, 684. Zaken Ar- lub in Ut- en- gc- em. 480 In alle Katholieke kerken van Duitsch- land is, volgens het N. v. d. Dag, Zondag ochtend van den kansel een nieuw herder lijk schryven van het Duitsche Episcopaat voorgelezen. A en deme an ts 0 uur iers Ion, rein »lad. Er wordt verder in het dat ook een verdediging door de bevoegde vertegenwoordigers der Kerk, zoodra daartoe een poging wordt ondernomen, onmiddeliyk verhinderd wordt door overheids maatregelen. Volgens de „NitsJi-Nitsji” zou de Japah- sche regeering voor 15 December haar po litiek Jegens China definitief kunnen om schrijven. Die politiek zou bestaan in de schepping van een „Bond van autonome provinciën” in Noord- en Midden-Chlna. gen NEW YORK. 6 Dec. (Havas). Uit Ciudad Trujillo wordt gemeld, dat de regeering van San Domingo bekend maakt, dat een bende Haïtlaansche boeren, een dertigtal, gewapend met bijlen, het" Dominicaansche dorp Carpillo in de nabijheid van de grens tusschen Haïti en San Domingo, heeft over^> vallen. Hieraan? wordt toegevoegd, dat de Haïtianen een groot aantal Dominicanen hebben gedood en gewond. LONDEN, 6 Dec. (Havas.) Het vier motorige vliegtuig van de „Imperia! Air ways” „Cygnus” dat uit Britsch-Indlë kwam, is Zondagmorgen, na het vertrek van Brin disi, in zee gestort. Het toestel, een water vliegtuig zonk. Van de dertien personen, die zich aan boord bevonden, zfjn er twee om het leven gekomen. Alle anderen, onder wie de luchtmaarschalk Sir John Salmond, die van een inspectiereis naar Indfë terug keerde, zijn gewond. Het schip ging naar het eiland, om een on derzoek in te stellen naar het lot van Fransche tn Canadeesche missiezusters, wie in drie maanden niets is gehoord. Op het i gelost op een gezelschap studenten, dat van een ult- De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, ver strekte ons Zondagmiddag te 13 uur het volgende communiqué: Prins Bemhard heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag zeer goed geslapen. De hoofdpijn is gering en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het onge val zal het volkomen rust houden gerui men tyd duren. De toestand van hofjager Spek was Zon dagmorgen goed. De operatie, die onder plaatselyke gevoelloosheid verricht is, heeft geen nadeellgen invloed op zyn gestel ge had. n en n de i op- ir en olaat, van ama- Naar eerst thans bekend wordt, zyn 2 De cember ook vier Spanjaarden uit Eindhoven vertrokken, waarschjjniyk met de bedoeling ons land zonder vergunning te verlaten. Jaar- t ons tnlng. Een i een voor- pa- roo- het ater- na rkrjj- zorg- emo- Suri- :1 de Hedenochtend rijn mitrailleurschoten ge lost op het Britsche stoomscheepje „Sioes- jan”, toen het schip het eiland Tsoeng Mlng in de monding van den Jangtse tegen over Woesoeng naderde. Twee Chineesche leden van de bemanning werden gewond; een van hen is in het ziekenhuis, waarheen de gewonden onmlddeUjjk werden gebracht, overleden. Evenzoo zyn de uitlatingen van minister Kerrl te Hagen in Westfalen, waarin hy een overzicht gaf ,over den tegenwoordlgen stand der zedenprocessen, onjuist, aange- zien velen der zoogenaamde beschuldigden, die de minister by zyn opsomming meetelde, vrijgesproken zyn en weer anderen uitslui tend het slachtoffer zyn geworden van ha- teiyke pantygingen. Het blad „Kokoemln" spreekt over een even- tueele bemiddeling van Dultschland in het Chineesch-Japansche conflict. Teneinde misverstanden te voorkomen, deelt de gemeenteraad der internationale nederzetting te Sjanghai in een verklaring mede, dat tus schen den Britschen politle-officier Gerrard en den Japanschen vertegenwoordiger Koesoe- moto geen overeenkomst gesloten is ten aanzien van de Japansche troepen in de nederzetting. het schryven op gewezen, j of een tegenaanval WARSCHAU, 8 Dec. <D. N. B.) In het dorp Jezof by Lodz is tydens een bruiloft de vloer, van de feestzaal, waarin zich ongeveer hon derd menschen bevonden, Ingestort. De gasten kwamen in den kelder terecht. Tot overmaat van ramp brak nog brand uit, hetgeen de redding bemoeilijkte. Vrywel alle bezoekers werden door den val gewond, terwyi een veertigtal bo vendien brandwonden opliep. Erger dan dit alles is evenwel, dat men er in den laatsten tyd toe overgegaan is, systema tisch in Katholieke streken in redevoeringen met argumenten te schermen, die klaarbiykeiyk niet in overeenstemming met de waarheid zyn. Verschillende ryksmlnisters en leidende per- sooniykheden maken zich aan dit euvel schul dig. Zoo beeft de ryksminlster van Kerkelyke Aangelegenheden. Hans Kerrl, te Fulda be weerd, dat de Katholieke kerken, ondanks alles wat is voorgevallen, nog altyd aanzlenlyke subsidies van den staat ontvangeif. Zulks is in strijd met de feiten, want sedert drie jaar heeft de Kerk geen penning meer gekregen dan in het concordaat was overeengekomen. met vacantie naar Tyrol, vergezeld van zyn ge zin. Een dag nadat hy zyn naam had inge schreven in het gastenboek van het hotel, ver scheen een inspecteur van politie en arresteerde hem. De wetgevende macht, die zoo een goed ge heugen bleek te hebben, heeft intusschen joe- sloten ditmaal lankmoedig te zyn en beeft den man vrygesproken. SJANGHAI, 4 Dec. (DUB.). De Japan sche troepen' hebben, nadat versterkingen waren aangekomen, den opmarsch naar Nanking hervat. De voorhoede staat ten Westen van Tangjang en LJjang. Het schynt, dat de Japanners Tslnkiang aan den Jangtse rechts laten liggen. Het vliegveld te Nan king is gebombardeerd door vliegtuigen. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners het eiland SjanghWan, ten Zuid westen Van Hongkong, bezet. Met Ingang van 3 Januari 1938 wordt een uniforme stamkaart voor steuntreUenden ta- govoerd. PARIJS, 4 Dec. ter van InstAicti naar de „Csar’-affaire, voorgeleiding van André Plannen tot samenstelling van een nationale film in verband met het veertigjarig regeo- ringajubileum van H. M. de Koningin. Aan deze actie, waaraan ook ministers van den staat meedoen, ,Js ieder Katholiek geloo- vige, zoowel in zyn beroep als in het dagelyksch leven, blootgesteld, zonder ‘dat hy in staat is, zich tegen deze aanvallen te verdedigen.” Dultschland onderhoudt met Japan vriend- schappeiyke betrekkingen en tegeiykertyd is het met China door nauwe economische banden verbonden. Daarom heeft Dultschland, niette genstaande bet voorbeeld van Italië, Mandsjoe- kwo niet erkend. Naar in officieele Chineesche kringen te Han- kau verklaard wordt, heeft de Duitsche gezant, Trautmann, de Chineesche regeering geen be middelingsvoorstellen voorgelegd, doch haar al leen in kennis gesteld van Dultschlands bereid willigheid om in het conflict in het Verre Oos ten te bemiddelen, aldus séint United Press aan haar bladen. De „New York Times” wydt een beschouwing aan den toestand op Haïti en Verklaart, dat het Haïtlaansche volk zich vyandlg zou toonen aan de houding, die president Vincent aan neemt in het geschil tusschen beide staten. Het verwyt den president zyn lydeiykheid, ter- wyi sommigen hem er van beschuldigen het eens te zyn met den Dominlcaanschen presi dent. Trujillo. Talrijke betoogingen zouden in verscheidene Haïtlaansche provincies zijn ge houden, stakingen zouden zyn uitgebroken. Het Haïtlaansche Congres is permanent byeen ter regeling van den toestand. (Havas). De Fransche rech- ictie, belast „met het onderzoek heeft een bevel tot Tenable geteekend. Tenable had met .anderen de leiding der be wapening van de „Csar”. Hy is in staat van beschuldiging gesteld. Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Voor buiten Alkmaar Z f 2.50 Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Japan zou zekere Chineesche leiders, die de zen bond zouden willen órganlseerjn, steunen. De banden met Tsjang-Kai-SJek en de Kwo- Mln-Tang zouden geheel verbroken worden. Japan zou maatregelen nemen orrj de onafhan- keiykheld van den bond tegen bultenlandsche invloeden te versterken. stapje terugkeerde. Een jongeman werd gedood, terwül een meisje verwondingen opliep. ■0 Drie Japansche officieren hebben formeel de verontschuldigingen van het Japansche leger aangeboden aan den commandant van de Ame- rikaansche marinetroepen te Sjanghai, voor het Incident by de renbaan, waar Japansche sol daten versterkingen wilden opwerpen op het terrein van de nederzetting, zy verklaarden, dat de Japansche officier, die hier het comman do voerde, niet precies wist waar de grens liep. Gisteren zyn de talryke Chlneezen, die ge schrokken zyn door de parade van Japansche troepen in de internationale nederzetting, naar de Fransche nederzetting gevlucht. De straten zyn overvuld toet karretjes, waarop de vluch telingen hun have en goed vervoeren. STETTIN, 4 Dec. (D. N. B.) Tusschen Zarnefanz en Belgard, in Dultschland, is heden ochtend een peveenaótnta- op ean Ueln, dia arbeiders vervoerde, ingereden. Elf arbeiders zyn om het leven gekomen; een werd zwaar gewond en zes werden licht gekwetst. IX5NDEN, 6 Dec. (Havas). Ongeveer 45.000 arbeiders van de Powell Duffryn-mynen in Zuid-Wales hebben zich uitgesproken voor een staking van twee weken als protest tegen het aan drie mynwerkers aangezegde ontslag. NEW YORK, 4 Dec. (D. N. B.) Te Lockport in Illinois hebben vyf met machinepistolen gewapende mannen een overval op een voor het postkantoor staanden post-auto gedaan, zy verwondden een postbeambte en maakten 25.000 dollar bult. Een polltie-officier namen zy als gyzelaar mee in hun auto; later lieten 1 zy hem vry. De kerkelyke organen en informatiebladen van de geesteiykheld, ook al wordt in hun ko lommen met geen enkel woord van de politiek gerept, worden eenvoudig in beslag genomen. Verplichtingen en beloften, waaraan de over heid volgens het nog altyd bestaande en gel dende concordaat gebonden is, worden gene geerd. Op het gebied der scholen en der jeugd- opvoeding volgt de eene verdragsschending na de andere. Voor-ontwerp van wet, houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen, naar den Hoogen Raad van Arbeid. VERSAILLES. 4 Dec. (Havas). Irène Schme der, de aviatrice. die in December 1938 in een vliegtuig op haar vriend Lallemand schoot, is vrygesproken. Toen de ijjtgpraak bekend ge maakt werd, viel zy flauw; terwyi de fotogra fen hun werk deden moest zy uit de beklaag denbank gedragen worden. In hotel Figl te Zeist verbleven sedert Juli negen Spaansche vluchtelingen. Dezen waren bij het uitbreken van den burgeroorlog uit vrees voor de linksche overheersching uit het land gevlucht en hadden in ons land een onderdak gevonden. ZU hebben daarby hun eerewoord gegeven, dat zy het land niet zullen verlaten. Daar zes der mannen reeds verscheidene da gen niet te Zeist zyn teruggekeerd, vreest de vreemdelingenpolitie, dat zy hun woord gebro ken hebben en op weg zyn gegaan naar hun vaderland.' Per radio werd inmiddels him op sporing en voorgeleiding verzocht. De directie van het hotel deelde ons mede, dat het nog niet vaststaat, dat deze mannen het land ver laten hebben, zy hadden een groote bewegings vrijheid en het kwam wel meer voor, dat zy eenige dagen Zeist verlieten om elders in het land by kennissen op bezoek te gaan. Thans wacht men af, of zy zich vandaag volgens af spraak by de Zeister politie zullen melden. Zon dagavond waren zy evenwel nog niet in het hotel teruggekeerd. Volgens afspraak vervoeg den de negen Spanjaarden zich lederen Maan dag op het bureau van politie te Zeist. Dit was dan ook vrijwel de eenige contröle, die men op deze menschen had. Men vertrouwde op hun eerewoord, vooral daar het hier vooraanstaan de Industrieelen en diplomaten betrof, van wie men niet kon verwachten, dat zy hun tegenover breken. De Japansche troepen bereiden thans een aan val voor op de voornaamste Chineesche verde digingslinie by Nanking. Van Japansche zyde wordt beweerd, dat hier driehonderdduizend man Chineesche troepen geconcentreerd zyn, tusschen Tsjinkiang en Koejoeng. BRUSSEL, 4 Dec. (Belga). Koning Leopold van België en de Konlngin-Moeder, Elisabeth, zyn incognito naar Engeland ver trokken. waar zy de gasten van den hertog en de hertogin van Portland te Welbeck Abbey zullen zyn. Des avonds zyn de hooge gasten te Londen aangekomen. De minister van Sociale heeft bij den Hoogen Raad van beid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van een wet, houdende be perkende bepalingen in zake arbeid van gehuwde vrouwen. PRAAG. 4 Dec. (D. N. B.) De TSjecho- Slowaaksche minister van Handel, Najman, die gisteren ziek geworden is, is heden in (Heft ouderdom van 56 Jaar overleden. De dood is ingetreden tengevolge van hartzwakte. 9. Het Japansche blad, dat de meening van de militaire kringen weergeeft, schrijft, dat deze bemiddeling zeker zal mislukken, wan neer ze wordt gesteund door Engeland, doch Japan zou het denkbeeld in welwillende overweging nemen, wanneer het door Dultschland zou worden voorgesteld. Het eiland is op het oogenblik door Japansche troepen bezet, en de Japansche autoriteiten waren van den tocht op de hoogte. Het schip voer verder onder Britsche vlag, en een groote Britsche vlag was op de zyden geschilderd. De tot de „transport-workers union” behoo- rende havenarbeiders te Southampton hebben geweigerd, de Japansche goederen uit het Don derdag aangekomen ss. Duchess of Richmond” te lossen. Het schip wil met de goederen nog aan boord naar Canada terugkeeren. „Zoo gaat het niet langer aldus be sluit de berderiyke brief; in het belang der Kerk en der gerechtigheid zullen wO «pre ken, hoe en wanneer wy het noodig achten. Niets zal ons daarvan kunnen 4erughouden, geen dwang en geen dreigement. De Nederlandsche regeering heeft van de Duitse^ de uitnoodigmg ont vangen om de op 10 Novemljer te *s Gravenhage afgebroken oritlerhan- delingen over de regeling van het Duitsch-Nederlandsche handels- en betalingsverkeer voor het jaar 1938 op 7 December te Berlijn te her-I vatten. WEENEN, 4 Dec. (A.N.P.). Kort geleden heeft voor het gerecht te Weenen een man te- recht gestaan voor een diefstal ten nadeele van "ri rijk, dien hy.... 19 jaar geleden gepleegd heeft. Toen in November 1918 de strijd aan het front van Tyrol verloren was, ontbond een ka pitein te Innichen, aan de tegenwoordige grens Itallë, zyn troepen en stond den man schappen toe wat zy ook wilden uit het leger- «epot en het kleedlngmagazyn mede te nemen, j^uille kunnen het nog beter mee nemen, dan net in handen te laten vallen van de Italla- ne“ ’oegde hy er aan toe. De soldaten voldeden gaarne aan dit bevel, too zond o.a. een groepscommandant een ““n*ar zyn vrouw. De overheid kwam deze n8 °P het spoor en wenschte iemand deze onregelmatigheid, die door het ge- diefstal beschouwd werd, aan- ^«keiyk te stellen. Op goed geluk werd de *«*to.van den groepscommandant uit een iyst gesozen en een bevel tot aanhouding van den beklaagde uitgevaardigd. oorl°8 wa-s hy naar Weenen terugge- h TT echter niet te vinden was, zoo- hevel tot inhechtenisneming doorge- werd naar alle politieposten In Tyrot In Mgeloopen zomer ging de „schuldige”, eens nu een eerzaam winkelier, De intocht der Japansche troepen in Hungschaul rr.EEPl ’clear

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1