ONS BLAD De val van f Nanking vandaag te verwachten s I Tl A verdedigd DE BAROMETER Delbos’ bezoek aan Warschau OVERIGE SPANJAARDEN In bewaring gesteld NEDERLANDSCHE MIJNEN Hef nieuws van heden EEN VOORBEELD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS I Wordt de stad niet -1 TACK - Twintig dorpen staan onder water KI Een incident aan de Fransche grens Noorsch schip in nood De Fransche radicalen reorganiseeren i ra v X Vragen in het Britsche Lagerhuis Een geheim Britsch document? De eerste Japansche Aartsbisschop Britsch vliegtuig ver- ongelukt Amerikaansche vlieg tuigen naar China Strenge maatregelen in Palestina Britsch journalist uitgewezen Overstroomingen in Griekenland Italiaansche bladen publiceeren een duister bericht over geheime Britsche plannen in de Mid- dellandsche Zee Er zouden geen koloniale kwesties ter sprake zyn gek Totdat hun ontvluchte land ge noot en uit Spanje zullen wor den teruggezonden Franachman door Spaansche politie doodgeschoten Binnen drie dagen moet hy Joego slavië verlaten DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Heliumgas naar Duitschland Men sgreekt Opstandelingenleider gedood VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een Engelsch oordeel in het Lagerhuis over de Ned. mijnindustrie De inval van Japanner» in het Britache Great Eastern Hotel te Sjanghai wordt als zeer ernstig beschouwd HOTEL - CAFE - RESTAURANT DIJJERS Telefoon 117375 •oer onze keuken mets dm goeds MAYONNAISE Fh5ALADE5AU5 SNELHEIDSRECORD VERBETERD IT St^.. De Japansche marsch door Sjanghai Gevechten met terroristen tusschen Bersjeba en Hebron DINSDAG 7 DECEMBER 1937 11 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 57 ADVERTENTIEPRIJZEN i Per lossen regët20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem dp pag. één 55g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Jeugdafdeeling werd een gevaar voor het Volksfront Te belachelijk om waar te zyn ^OXWVWWUIII lllllf-Sfi I o Den Baat MAGER MENU =s De Regeeringspersdlenst meldt: In offlcieele kringen te Londen heeft men dit 1 MO o. De Engelsche staatsman Lloyd George geeft les in de politiek. Ter verduidelijking van zijn betoog bedient hij zich van groote landkaarten PERPIGUtM, 8 Dec. (Havu). De Spaan sche Inspecteur van den grensdlenst, Massia, heeft den prefect te Perpignan, Dldkowskl, spontaan het leedwezen van zijn regeering betuigd met den dood van Sebastian Juanola. SJANGHAI, 6 Dec. (Havas). Volgens be richten uit betrouwbare bron zou de Chi neesche generale staf ervan hebben afgezien Nanking te verdedigen, omdat de militaire deskundigen van meening zouden zjjn, dat Nanking practisch onverdedigbaar is en de bü Nanking samengetrokken troepen be dreigd zouden worden door de Japansche om- singelingsmanoeuvre. r-n r-n >O Buitenhof De politie heeft nabij het dorp Dahareh, tus schen Bersjeba en Hebron, een bende terroris ten ontdekt. Er ontstond een gevecht, in den loop waarvgh de terroristen in de bergen kon den ontkomen. Bü het bezoek van Delbos aan Warschau zouden geen koloniale kwesties ter sprake zün gekomen. Een Britsch Journalist werd uit Joego-Slavic uitgewezen. Stand op Dinsdag wur-vna.: W14 Vorige stand: 747 TOKIO, 5 Dec. (DOMEI). Z. H. Exc. Mgr. Paolo Marella, apostolisch delegaat in Japan, heeft van den Heiligen Stoel bericht ontvan gen, dat de Zeereerw. Heer Tatsuo Dol, die tot dusver secretaris van den delegaat was, be noemd is tot aartsbisschop van Tokio. Dit is de eerste Japanner, die tot de aartsbisschoppe lijke waardigheid wordt verbeven. Wel is uitvoerig gesproken over Tsjecho- Slowakije, waarbij echter geen wijziging der wederzljdsche opvattingen zou zijn bereikt. Wat de kwestie van een Westelijk pact aangaat zou Delbos de toeaegging hebben gedaan, dat Peten zou deelnemen aan eventueele desbetreffende besprekingen. *3 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Staking van personeel der JUJnsieepdhkten te Rotterdam. w O Men heeft hier algemeen den indruk, dat het van essentieel belang is, dat nu de Britsche en Amerikaansche consuls-generaal een krachtig standpunt innemen. Wanneer men toestaat, dat dit incidents, zonder protest verloopt, beteekent dat een practisch afstand doen van de buiten landsche macht in Sjanghai en een ineenstor- «ig van het laatste spoor van vertrouwen der Chineezen in het gezag van den gemeenteraad. De Chineezen van alle rangen en standen zijn door een paniekstemming aangegrepen tenge volge van de ontwikkeling van zaken gedurende den dag van vandaag. .-Hg: 7? MANAGUA, 6 Dec. (Reuter). In een com muniqué deelt de minister van Oorlog van Nicaragua mede, dat de opstandelingenleider, Altamirano, de vroegere eerste adjudant van den opstandigen generaal Sandino, gisteravond met zün belde zoons gedood is te Palmira in het Noorden van Nicaragua. SJANGHAI, 6 Dec. (Havas). Uit Hankau wordt gemeld, dat de Japansche lucht macht bü een aanval op Kwangte ten Zuid westen van het Tal-meer bommen heeft geworpen op een katholieke missiestatie, welke ernstig werd beschadigd. In dit rondschrijven zou gezegd worden, dat de Britsche regeering voornemens is, op het juiste oogenblik Palestina te annexeeren en met geweld de Azoren en in het büzonder het eiland Horta te bezetten. Tot eiken prijs moet He vrijheid van den Atlantischen zeeweg wor den verzekerd. t» Engeland is een Indische toovenaar, Linga Singh, overleden. In zijn testament had hy bepaald, dat zijn attributen moesten worden vernietigd bericht vanavond zoo belachelijk genoemd, dat het volkomen ongeloofwaardig la WARSCHAU. 6 Dec. In een het Duitsche Nieuwsbureau, dat naar in welingelichte kringen te Warschau ver nomen wordt bü de besprekingen met Del bos geen koloniale kwesties ter sprake zün gekomen. De gemeenteraad van de internationale nederzetting heeft bü den oudsten consul ge protesteerd tegen het binnendringen van Ja pansche politie in het Britsche Great Eastern Hotel hedenochtend. ATHENE. 6 Dec. (Havas). In Aetoli* en Acarnanië hebben hevige regens de rivier Ache- loes buiten haar oevers doen treden. Twintig dorpen staan meer dan een meter onder water. In het dorp Neochori zün twintig hulzen in gestort. De spoorlün van Missolonghi naar Agrinion Is over een afstand van vüf KM. be schadigd. BELGRADO, 6 Dec. (Havas) De cor respondent van Reuter en van de .New York Times” te Belgrado, Hubert Harrison, heeft Zondag van de prefectuur te Belgra do het verzoek ontvangen zün verblijfsver gunning in tg leveren en Joego-Slavlë bin nen drie dagen te verlaten. MARSEILLE. 6 Dec. (Havas) Het radiosta tion te Marseille heeft een bericht opgevangen van het Noorsche stoomschip Birk, waarin werd medegedeeld, dat een storm het schip naar de kust dreef op veertig mijl benoorden Bayonne. Japansche soldaten hebben een tweehonderd tal Chineesche jonken, welke binnen den Brlt- schen verdedigings-sector in de Soetsjau-kreek voor anker lagen, In beslag genomen. De Ja pansche vlag werd op de schepen geheschen en nadat de Chineezen, die zich aan boord be vonden, verwijderd waren, werden de schepen weggesleept. l PARIJS, 8 Dec. (Havas) De Fransche ra dicaal-socialistische partij heeft besloten over te gaan tot reorganisatie van haar jeugdafdee- llng. Dit besluit is een gevolg van het feit, dat bü verschillende gelegenheden de leiders der jeugdafdeelirig, die tegenstanders van het volks front zün, tegenover de geheele partij kwamen te staan. Het conflict verscherpte zich nog, toen op het laatste congres de voorzitter der jeugdafdeellng. Sableau, een heftigen aanval deed op Pierre Cot. De voornaamste bepaling der reorganisatie Is dat de ieeftüdsgrens is gesteld op 30 jaar; hier door zuilen de meeste der tegenwoordige leiders uit de Jeugdafdeellng moeten gaan. NAZARETH, 8 Dec. (Reuter). De krijgs raad heeft vandaag een Arabier en zün zoon wegens het dragen van wapens tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Verscheidene Italiaansche bladen plaatsen het bericht uit Weenen, volgens hetwelk Engeland wellicht de Azoren zou bezetten om te voorkomen, dat z(j tot een tegen Engeland gerichte luchtbasis zouden worden. Delbos beeft hedenmiddag het noenmaal ge bruikt ten huize van Beek. De Fransche minister zal tegen zes uur naar Krakau vertrekken en daar Beek hem vergezelt, Is het niet uitgesloten, dat de belde ministers nogmaals een bespreking zullen hebben. Het communiqué omtrent de besprekingen zal dan ook waarschijnlijk pas vanavond na aankomst te Krakau worden gepubliceerd. De tekst zal vermoedelük vrü kort zün en naar het schünt zullen er geen nieuwe factoren tot uiting komen. In Hongaarsche kringen te Warschau gaat het gerucht, dat het mogelijk Is, dat de trein, die Delbos van Belgrado naar Praag zal brengen, ondanks het vroege uur een kort oponthoud zal hebben te Boedapest, waar Kanya rijn Fran- schen collega aan het station zou komen be groeten. Bü een ontvangst van de buitenlandsche pers vertegenwoordigers hedenmorgen verklaarde Delbos, dat zün bezoek aan Polen na de be sprekingen te Londen en het gebaar van hof- felükheid van Von Neurath een groote vol doening voor hem Is. Hü wil de banden welke de mogendheden met Frankrijk verbinden, ver sterken, doch dit is tegen niemand gericht. Frankrük wü sterk blijven, want iemand die zwak is, loopt op het oogenblik gevaar zün stem in het kapittel te verliezen. De verbonden, welke gesloten zün, hebben ten doel de veilig heid te vermeerderen en allen willen samen werken om de verhoudingen te verbeteren. ROME. 6 Dec. (Stefani). De Italiaan Furio Nlclot beeft met een licht bombardementstoe- stel van het type Breda 88 het wereldsnelheida- record over 100 KM verbeterd en gebracht op gemiddeld 554 K.M. per uur. Het oude record stond met 510 KM. eveneens op naam van Italië. In het bedoelde bericht wordt gesproken van een -document, dat het Britsche ministerie van Marine tot het opperbevel der Britsche vloot zou hebben gezonden, waarin bezorgdheid wordt geult over de strategische gevolgen van de versterking der troepen in Libye en in de luchthaven op Sicilië, alsmede over de ont wikkeling van het Italiaansche duikbootwapen. De mogelükheid. dat deze eilanden door een eventueelen vüand als basis voor zün onder- zeebooten zouden worden gebruikt, zou uiterst gevaarlük zün, terwül aan den anderen kant de kans gering is, dat op dit bijzondere punt met de Portugeesche regeering overeenstem ming wordt bereikt. Het document, dat ter kennis is gekomen van bepaalde Internationale militaire kringen, en waarvan volgens het krantenbericht dé echt heid buiten twüfel is, heeft diepen indruk ge maakt. Of Fl IXPDOF VFO Cf «PUIK T vertoogen heeft gericht tot den onder-mlnister van Buitenlandsche Zaken, wlen hü er op wees, dat de marsch veel leek op een uitdaging en onnoodlg was, en dat de Japansche militaire autoriteiten de volle verantwoordelükheid op zich zouden moeten nemen voor eventueele on geregeldheden. De vertoogen werden daarop nog eens door de Britsche regeering onderstreept. Eden deelde verder mede, dat de weg, dien de troepen volgden, bulten den büzonderen sector leidde, die op grond van het verdedigingsplan aan de Japanners was toegewezen. De toestand was daar niet abnormaal, en de parade was dan ook onnoodlg. Eden bracht vervolgens hulde aan de ge- meentelüke politie van Sjanghai voor haar voor beeldig gedrag tüdens den marsch. De voorhoede van een der vier Japansche colonnes, die naar Nanking oprukken, heeft de banier van de Rijzende Zon volgens nog niet bevestigde Japansche berichten geplant op den „purperen berg” aan den zoom van Nan king, waar het stoffelük overschot van Soen Jat Sen ter aarde is besteld. In extra-edlties. wordt door de Japansche dagbladen aangekondigd, dat de val van Nan king voor de deur staat. Japansche gemotori seerde eenheden zouden reeds vanavond (plaat- aelüken tijd) het terrein voor de Nankingsche vestingen hebben bereikt. Het Japansche tele- graafagentschap Domei meldt, dat de Chineezen nog slechts zwakken tegenstand bieden. Het groote Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche luchtmacht de spoor brug over de Gele Rivier in de lijn Peiping Hankau heeft verniel^. Het doei hiervan Is, den Chineeschen troepen aan het front Pei ping—Hankau den terugtocht af te snüden. Verder hebben Japansche vliegtuigen de aan den Zuldelüken oever van de Gele Rivier in de provincie Sjantoeng gelegen Chineesche troe pen gebombardeerd. OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS- - LONDEN, 8 Dec. (Havas) Hedenochtend ie te Kirkdale een vliegtuig omlaag gestort en in een tuin terecht gekomen. Het toestel vloog in brand. Een der inzlttendep is omgekomen. De tweede is levensgevaarlijk gewond. In het Engelsche Lagerhuis heeft Eden naar aanleiding van een vraag betreffende de Japan sche parade te Sjanghai medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio op hét vernemen ▼an de plannen voor den marsch. onmlddellük LONDEN, 6 Dec. (Reuter) Bü de besprekin gen tn de afdeellngen van het Lagerhuis heeft de Labourafgevaardlgde Jenkins ten aanzien van het regeerlngsontwerp voor de steenkolen- nüvarheld, waarbü de instelling van een com missie wordt bedelt, welke de zaken der kolen industrie zal behandelen, gezegd, dat het dan voor de commissie mogelük zal zün de^Xolen- industrie te ontwikkelen, zooals dat in Neder land is geschied, waar een verhoudlngsgewüs grootere productie is dan in eenig ander land ter wereld. Jenkins voegde hieraan toe, dat dit Is tot stand gebracht door een Industrie, die büna geheel zichzelf financierde. In Nederland is volgens spreker een der bestbeheerde kolen industrieën van Europa. Daarenboven komen In Nederland minder ongelukken voor. Er U een werkdag van 7X uur, waarbü dan als werktüd wordt gerekend de tüd, dien de arbeiders In de mün verblüven, terwül in Groot-Brittannië een werktüd van uur per dag bestaat. De loonen der Nederlandsche münwerkers zün volgens spreker in verhouding tot die in de kolenindustrie van welk ander land op het vasteland gunstig en ook de huisvesting der münwerkers is In Nederland goed. De Neoer- landsche münwerkers hebben mooie moderne woningen. Dit alles is mogelük door het feit, dat de staat de contróle op de Industrie beeft. I I In verband met dit gevaar zou de generale staf haastig de troepen van den linkeroever van den Jangtse terugtrekken. De laatste te Sjanghai ontvangen berichten wijzen er op, dat de ultzonderlük snelle op- marsch der Japanners zelfs offlcieele Japansche kringen heeft verrast, die thans den val van Nanking In den morgen van 7 December ver wachten. ROME. 6 Dec.' (Havas). De Italiaan sche bladen publiceeren een bericht uit Weenen, waarin een samenvatting wordt gegeven van een bericht in bet Neues Wie ner Tageblatt, dat op zün beurt weer uit Parijs afkomstig zou zün. De prefect heeft formeel den eisoh gesteld de schuldigen te zoeken, terwül hü een voorbeeld wil doen stellen. Hü eischte voorts een belang- rüke schadeloosstelling voor de familie van het slachtoffer. De jongeman was een der kost winners en de financieele omstandigheden der familie zün zeer hachelük. Massia beloofde vanavond nog naar Barcelona te gaan om er met den minister van Buiten- landsche Zaken over te spreken, wlen hü de eischen van den vertegenwoordiger der Fran sche regeering zal overbrengen. Harrisson, die reeds dertien jaar te Belgrado gevestigd was en die vice-president was van de Engelsch-Amerikaansche-Joegoslavische club aldaar, heeft reeds in Juli JL de kans geloopen uit het land te worden gezet Men had hem de verlenging van zün verblüfsvergunning ge weigerd, doch kort daarna stemde Stoyadino- witsj er in toe dezen maatregel in te trekken Het agentschap .Avala” deelt In verband met dez^kwestle mee, dat de autoriteiten Harrison gastvrüheid hebben geweigerd wegens de ten dentieuze en onjuiste strekking van de berich ten, die hü aan de Britsche openbare meening voorlegde. Blükens berichten over de ontvluchting van een aantal hier te lande geïnterneerde Span jaarden, bestaat er misverstand omtrent de om standigheden, waaronder dezen hier te lande vertoefden. De Spanjaarden, welke hier asyl hebben ge vonden, behoorden tot de groep der rechtse hen, welke kort na het uitbreken van den burger oorlog hun toevlucht in de Nederlandsche Le gatie te Madrid hebben gezocht. Na de ver plaatsing van de Spaansche Regeering naar Va lencia, heeft de Nederlandsche Regeering van baar gedaan gekregen, dat de weerbare man nen onder de in het gezantschap verblüf hou dende vluchtelingen, die naar Nederland wenschten te worden gebracht, hiertoe toestem ming verkregen, waarbü de Nederlandsche Re geering zich tegenover de Spaansche regeering verbond, maatregelen te nemen, ter voorkoming, dat zü Nederland zouden verlaten. Teneinde hun niettemin binnen Nederland bewegingsvrüheid te kunnen toestaan, heeft on- ■e Regeering hen op eerewoond achriftelük aan haar doen beloven van elke poging tot ont vluchting af te zien. Na de eerste gevallen van ontvluchting, wel ke desniettegenstaande hebben plaats gevon den, zün allen onder dagelüksche politiecon trole geplaatst. Enkele maanden is deze re geling gehandhaafd, waarna zü op aandrang der .betrokkenen minder streng is gemaakt. Toen bovendien de Franco-regeering zelve den geïn terneerden had gemaand hun belofte na te ko men. is het toezicht tot een zuiver administra tieve contröle teruggebracht, met dien ver stande, dat met een aanmelding eens per week genoegen werd genomen. Da val van Nanking wordt volgens Japan van daag verwacht; wrijving in de internationale concessie U Sjanghai. Italiaansche bladen maken veel ophef over een zoogenaamd geheim Britsch document, dat Brit sche plannen zou bevatten betreffende de Mid- dellandsche Zee. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de Britsche consul-generaal bü den Japanschen consul- generaal heeft geprotesteerd tegen het bom bardement van gisteren, waarbü twee Britsche schepen te Woehoe werden getroffen. WASHINGTON, 8 Dec. (Havas). Het Staato- departement te Washington beeft den agent van de Duitsche Zeppelin-maatschappü ge machtigd 17J40.000 kubieke voeten onbrand baar heliumgas uit te voeren. Dit helium is noodig voor de nieuwe zeppelin L. Z. 130. Door deze machtiging is de weg gebaand voor een hervatting van de proefvluchten met be- stuurbare luchtschepen tusschen Duitschland en de Vereenlgde Staten In het volgende voor jaar. Een hooggeplaatst Britsch ambtenaar van de internationale nederzetting te Sjang hai heeft uitzonderlük emstigen commentaar geleverd op het incident van hedenmorgen, toen twaalf agenten van de Japansche con- ralaire politie het Britsehe Great Eastern Hotel in de internationale nederzetting doorzochten. H. W De nieuwe ontvluchtingsgevallen hebben aanleiding gegeven de dagelüksche aanmel ding wederom voor te schrijven, gepaard met bet verbod de woonplaats te verlaten. Uit den aard zün alle maatregelen tot opsporing van de vluchtelingen genomen. Gel^k uit het bovenstaande blükt, was hetgeen hier opnieuw geschiedde, niet het verbreken van een belofte der geïnterneer den aan de Regeering van Valencia, doch van bun aan de Nederlandsche Regeering gegeven eerewoord. Met de non-lnterventie-overeenkomst heeft deze zaak niets uit te staan. PERPIGNAN, 8 Dec. (Havas). Uit Saint Lau- ret de Cerdagne wordt gemeld, dat een Jonge boer, Sébastien Juanole, gisterenavond om streeks zeven uur met zün luster en een neef op een twintigtal meter van de Fransche grens door drie Spaansche karabtnlers werd aange houden. De neef was een gevluchte Spanjaard en werd door de politiemannen herkend. Hü vluchtte onmlddellük verder op Pransch ge bied, terwül een woordenwisseling ontstond tussch?n Juanole en de Spanjaarden. Deze schoten op hem. waardoor hü op slag gedood werd. De karabinlers vertrokken, doch lieten een bajonet achter. Het parket van Ceret heeft een onderzoek in gesteld. waaruit reeds la gebleken, dat Juanoie op Pransch gebied is gedood. De regeeringspersdiensi meldt ten ver volge op de mededeeling van Maandag be treffende de ontvluchting van een aantal hier te lande geïnterneerde Spanjaarden dat, met het oog op de onzekerheid, die mede daardoor aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaar den, de regeering besloten heeft, deze in verzekerde bewaring te houden tot van het bewind van generaal Franco bevestiging zal zün ontvangen, dat de gevluchte Spanjaar den, die hun aan de Nederlandsche regee ring gegeven woord hebben gebroken, bü aankomst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen wor den teruggezonden. De betrokken Spanjaarden zün in de plaats waar zü vertoefden in )x>lltiebe- warlng gesteld, in afwachting van over brenging naar een gezamenlijke verbhjf- plaata. Men voegde hieraan toe, dat dergelüke be richten slechts in omloop worden gebracht met de bedoeling wantrouwen te zaaien. Zü behoo- ren te worden behandeld met de verachting, die zü verdienen. WASHINGTON, 6 Dec. (Havas). Het Ame rikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de uitvoervergunningen voor wapens en oorlogsmateriaal voor China een waarde vertegenwoordigen van 1.702.070 dollar. Büna geheel deze uitvoer bestaat uit- militaire vliegtuigen. De uitvoervergunningen voor wapens naar Rusland vertegenwoordigen een waarde van 805.613 dollar. Het betreft hier vooral geweren, karabünon en mitrailleur*. w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9