D STAD Alkmaar, 8 Dec. CACAO l Vader Opleving in de vïsscheri j kan er tegen! WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 Sic transit.... AGENDA VOOR HET KIND GYSBREGHT VAN AEMSTEL DENK OM DE W.K.-VERGA- DERING EEN VREEDZAME STRIJD UIT HET A.F.C.-KAMP 1 WIE WERK ZOEKEN ONEERLIJKE DIAKEN Groote haring- aanvoeren EEN STERKE DIEF BURGERLIJKE STAND f 4 t 9 EEN HOPELOOZE VER WARRING VERGADERING VAN DEN RAAD INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER GEEN ONBEHEERDE RIJ WIELEN OP STRAAT DE HEER BULENS BEDANKT ALS RAADSLID HEESTPLANNEN VAN RINGERS tevenS voecfiaam en licht verteerbaar ws Film zeilen wargjp tezamen een respectabele vracht De niet aai Bijeenkomsten ,.WM*e Kruis', dat? Wiet Apothekerenachtdienst Het kan een procea-verbaal koeten in Geregeld De gaanden ESN HERAUT in Jong 1 De komenden het haring - Tabaksindustrie 8, aantal 18 jaar in 1 huishoud- 1934 Dierenbescherming Cypersche poes met in 0 Im een denh eindt Hij sjouwde vier molenzeilen tegelijk weg „Alkmaar verheugt zich over Von- del’e liefde tot Amsterdam” ie van L., die in het I een paar stukken k nadeele van den had bovendien ten Het ligt in de bedoeling van den burgemeester tegen Donderdag 33 Dec. a.s. een raadsvergade ring te beleggen. De Zondag- en nachtdienst aal tn de week van 5 tot en met 11 December worden waar genomen door de apotheek van den beer Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. De de pr< ten ve dam t de me ver be de uit 5W De te bre Als install tnenn< De motie ken. r gesubs kortlni welke ■ebeve eventu gewon De salaris booger De I het in dat d< munlst menste van 80 Spr. het pe •e voo Belasti tractie de ti)d Spr. geheel) voor werkt bevolk: veer nabij heug ea fa ning, en e Onze dagelijksche hond Btf de politie alhier zijn inlichtingen te be komen omtrent een weggeloopen jonge bruint hond (teef).* >b De t tractie werklo «elater In de niet of noiogis deren Hoogm «en ve Dan de pre De i door c bracht inzake te ben En h< saldo steden Spr» neldsb lijke t te bre: Ged. l Op 1 fcn. k heden. Tena hoogim De h schtte nog nl diepste leen si Prm men E een. c ris de Na aitter geval vreugc ren; maar soodat noemt spr. I vorstel Haar Konin menig roept lijden troffel hoezee elkand wenscl overtu zouder Spr. voor l Hl *h wtj nel 1 de verd< Omzet van den Ryksvischafslag met meer dan 1 millioen gestegen Gebrekkige controle leidde tot verduistering Dj-le gelukkigen hadden zóó goed gewerkt, dat zy naar de demi-finale konden worden afge vaardigd. Het zijn: mej. Jo Kuhl <346,5 aanslagen per minuut). Jan de Jonge (307 aansl.) en B. J. Kalb <287 aansl.). Deze winnaars ontvingen aardige prijzen, be schikbaar gesteld door de firma Frankenberg en Mevr. Lutterot, terwijl ook de andere, min der gelukkige deelnemers niet ongethoost heen gingen. Wjj wenschen den drie verdedigers der Alk- 1 maarsche kleuren veel succes toe. 1 Molenstraat 32 in De heer W. J. Bulens heeft aan zyn voorne men gevolg gegeven en heden officieel bedankt als lid van den Alkmaarschen raad. Opvolger van den heer Bulens is het oud- raadslid, de heer A. Bakker. Rebben als ideaal Jezus om te gaan als een tuf Jezus en St. Jan een vriend, fedbeweglng bestaat dus uit: rs en 8t. Jansknapen. reis bijdragen om de verwar - aat in de betiteling van onze te weinig gekende venenlging. T Boelens, koopman, NU, van Oudorp naar A. Plas, dienstbode, NH., van Til. Iteevoort 7; M. O. :rf RK.. van Den it 18; D Het Oudegracht-Comlté bericht ons, voorne mens te zijn, bij gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis de gracht feestelijk te verlichten. Maandag as. worden de bewoners van Ritae- voort tot Hofstraat titgenoodigd voor een ver gadering in gebouw 8L Willibrord tot bespre king der plannen. Voor de Alkmaarsphe Rechtbank stonden Dinsdagmorgen tereebt de twee landarbeiders uit Hensbroek. Anne N en A voorjaar van 1937 te zame ketting hadden gestolen,, tl Polder Wogmeer Anne N. nadeele van denzelfden polder vier molenzeilen gestolen en ten koste van den heer N. Blauw een verzameling tuingereedschap en tenslotte ten nadeele van W. Schouten een flets, welke voor Mn kapperswinkel onbeheerd stond. Beiden bekenden Anne beweerde bovendien gat hij, hoewel hy toch tamelijk licht van bouw was. de vier molenzeilen tegelijk had versjouwd •ver een afstand van ongeveer een kwartier Dit leek de rechtbank en ieder die ter rechtszitting tegenwoordig was, tamelijk vreemd toe, want de De gaande en de komende man had zich de arbeider een kop heet* chocolade, nu het weer zoo verraderlijk ia. Dat is op wekkend en het geeft „weer stand". Maar dan ook cacao waar voeding in zit. Cacao van Ringersl Ze komt heusch niet duurder, want U doet lange; met een bus. Groen etiket EG. 1.56 Oranje etiket K.G. 1.82 Gedecor. bus K.G. 2.08 Kleiner» bussen naar verhouding. tellingen Geboren: Alida Margaretha. dochter Pieter Pover en ^EUaabeth Maria Jaspers. van Keneiaaal Borndrrinskrv (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagsche schil der», voornamelijk uit de Bergsche School (Col lectie Boendermaker)Alle dagen geopend tot 19 December rz Wteo Stadie (Koningstraat)Werken van Alkmaarsche schilders. Tot Kerstmis, dagelijks van 3 tot 8 uur. De meest beroemde boom van Alkmaar, de forsche iep op de Lindengracht, die zooveel tongen heeft losgemaakt en zooveel pennen in beweging bracht, gaat verdwijnen. De heer Jansen van .Kik en Linden" heeft den slag gewonnen, na een offensief van jaren Binnenkort zal de sta-in-den-weg ten offer vallen aan den bijl des houthakkers en zullen wellicht van zijn stam sierlijke meubelen ge maakt worden of. als dat niet kan, niet minder sierlijke oud-Hollandsche klompen. Hevig Is de strijd geweest, welke aan deze moeilijke beslissing van B. en W. voorafging. Weliswaar was In de laatste raadsvergadering het adres, om dezen boom te rooien, ter afdoe ning aan het college overgelaten, maar, demo cratisch als dit is, werd eerst met de commissie van Plantsoenen (of Publieke Werken, wat op het zelfde neerkomt) beraadslaagd. Deze advi seerde echter In meerderheid den boom te be houden. Desondanks hebben zjjn wij wel in gelicht B. en W. den euvelen gloed gehad tot het doodvonnis van den boom te besluiten Zoo zal de roem van de Lindengracht het nieuwe jaar wel niet meer beleven. Aan wethou der Klaver en directeur Margadant (of is het directeur Hoek?) betuigen wij onze oprechte deelneming. Mogen zij dezen slag spoedig te bo ven zijn! Ophef ftngen: Bergen: ..De Volharding”, Jb. Houtman Co-, Kanaaldijk 31, zoutziederij. Van politiezijde schrijft men: De geregeld voorkomende diefstallen van rij wielen vanaf den openbaren weg in deze gemeente als een gevolg van de gewoonte 'an het publiek om deze in de meeste gevallen pnafgesloten en zonder eenig toezicht te laten staan, noodzaken de politie voortaan met meer gestrengheid tegen een dergelijke gemakzucht op te treden. Het rijwiel, achteloos of in goed vertrouwen soms gedurende langeren tijd voor huizen, win kels, café's of tegen tuinhekken neergezet, zijn een al te gemakkeiyke bult voor de vele rij wiel- dleven. die niet alleen Alkmaar, maar alle ge meenten onveilig maken. Het is een eerste plicht voor de eigenaren om althans elke normale voorzorg tegen diefstal te nemen, die bestaat in het gebruik van een behoorlijk slot De politieverordening van Alk maar voorziet reeds sinds jaren in deze materie door strafbaar te stellen, het onbeheerd en niet afgesloten plaatsen of laten staan van de tal- looze rijwielen, die de straten vullen. Waar vrijwel niemand aan deze verplichting voldoet, zal voortaan de politie met gestreng heid tegen die nalatigheid optreden en rijwie len. aldus aangetroffen en zonder redelijk argu ment, niet afgesloten, in beslag nemen, waarna de eigenaar een proces-verbaal zal krijgen. Er zijn reeds gemeenten, waar de politie zich verplicht ziet, op gezette tijden per vrachtauto langs den weg schoon schip te maken. Zoo goed de auto mobilist zich er aan gewent zijn auto af te sluiten om diefstal te beletten, zal ook de wielrijder zich deze gewoonte met spoed eigen dienen te maken. De verwachting mag bestaan, dat deze waar schuwing mtusschen reeds veten tot inkeer aal brengen en een eventueele boete door velen liever besteed wordt aan den aankoop van een rijwielslot. Men beroep» zich dus niet op onwetendheid. den ontvanger bovendien uzelf en Central: Leden vergadering Woensdagavond 8.15 uur. Tegen allen twijfel In hield Anne vol een derge- Hjken krachttoer te hebben verricht. De heer Wiggers. die rapport uitbracht over Anne N achtte de reclasaeerlngskansen hopeloos. De officier had er een zwaar hoofd in. vooral omdat Anne al een klant was uit het Rijks Op voedingsgesticht. maar wilde het toch wel pro- beeren. Spr vorderde -daarom tegen Anne N. 10 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie proefjaren, terwijl hij tegen Arie van L., omtrent wien geen rapport was uitgebracht, drie maanden gevangenisstraf vroeg» Mr. A. Prins, die Anne N. verdedigde, sloot zich in zooverre bij het requisitoir aan. dat hij vond, dat men met een voorwaardelijke veroordeellng de kans had op beterschap van den patiënt en met een onvoorwaardelijke veroordeellng in ieder geval geen kans. Pleiter vroeg vooral den proef tijd niet korter dan drie jaar te nemen, omdat die tijd zeker noodig was om verdachte en ook zijn vrouw het huwelijk was niet erg Ideaal geheel te reclasseeren. De uitspraak werd bepaald op volgende week Dinsdag. Wie gemeend mocht hebben, dat ons land op het gebied van wedstrijden „bU" is, heeft zich leelijk vergist. Tot heden Immers misten wij een nationaal kampioenschap in het machine- schrijven, oftewel typen. Om in deze leemte te voorzien, heeft het In stituut Schoevers een wedstrijd om het natio nale kampioenschap georganiseerd bij gelegen heid van zjjn zilveren jubileum. Na enkele voorwedstrijden worden op 4 Januarf as. de demi-flnales gehouden in Am sterdam. 's-Qravenhage, Rotterdam. Utrecht en Arnhem, die elk 10 afgevaardigden mogen zenden naar de ffnale, welke enkele dagen later in 's lands hoofdstad .getikt" wordt. Wellicht, dat hieruit een keurploeg wordt samengesteld voor de internationale kampioen schappen! De eerste voorzeibteQd'was gedachtig het ..Alcmaria Vtctrlx” aan onze goede stad toebedacht en georganiseerd door-Mevr Lut terotKamper, die ook zoo vriendelijk was, haar woning als wedstrijdlokaal af te staan. Er waren 10 deelnemers (sters). Een commissie van 5 deskundigen uit A'dam waaronder een internationale kampioene nam de proeven af. bijgestaan door een Alk maarsche Jury, bestaande uit de heeren: D. Scheffel. Tj. Adema en N. Andriesma. Met een stop-watch In de hand werd het aanvangssignaai gegeven, en toen gingen in razend tempo de vlugge vingers over de toet sen. een half uur lang! Het werd den toe kom- stlgen kampioenen niet gemakkelijk gemaakt: het tien-vlnger-systeem moest volledig worden toegepast, terwijl de oogen niet op de toetsen gericht mochten zijn, alles op straffe van dis- quai.ficatie. Ieder onnoozel tikfoutje werd be straft met aftrek van 35 aanslatwn. terwijl iemand die meer dan een slagen fout had. werd laatste bepaling was wel heel zwaar en zaak, dat velen sneuvelden. Toen precies na 30 minuten het eindsignaal weerklonk en de moderne symphonfe van tik- geluiden plotseling ophield, kwam het zwaarste werk: het corrlgeeren en tellen van de tallooze volgetypte vellen. Na een serieuze behandeling kon ruim half 13 de uitslag worden vastgesteld. Hoewel de offldeele tijd voor de Vondel- herdenkmg reeds achter ons ligt, moet het toch een goede gedachte van het Comité voor Too- neelvoorstelllngen in Alkmaar genoemd worden, om gisteravond in de Harmonie een opvoering te doen geven van een van Vondels' bekendste en meest opgevoerde treurspelen „Gysbreght van Aemstel", teneinde zoodoende Alkmaar een waardig aandeel te doen hebben In de her denking van 's lands grootsten dichter. De uitvoering Is volkomen geslaagd. De Am- sterdamsche Tooneelvereeniging wel het eerst aangewezen gezelschap daarvoor, heeft van de Gysbreght een voortreffelijke en stijlvolle ver tolking gegeven, die met reden een groote be wondering weg kon dragen. Het lijkt ons niet noodzakeiijk over deze Alkmaarsche Gysbreght- vertolking een uitvoerige beschouwing te houden, omdat de opvattingen van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging allen tooneelllefhebbers vol doende bekend zijn, gelijk eveneens het geval Nieuwe zaken: Alkmaar: C. J. Stikvoort, Achterdam C 5", kuiperij en vatenhandel. Lasse's Vervoer Centrale, Paardenmarkt 6, aanbrengkantoor voor bodediensten. Chemische fabriek „Coline". Achterweg 31, fabriceeren van chem. product, voor kaasbe reiding. H Scholten, Geesterweg 1. groothandel tabaksfabrikaten. BarsingerhomJ. Pascha Jr., A 16, broodbak kerij. Bergen: N V.. Maatschappij tot aanneming van werken, voorheen H. J. van Brussel en D. W Beyliopse, Hertenlaan 4; (afkomstig uit Amsterdam). Castricum: E. de Graaf, Bakkumerstraat- weg 16. winkelier in kruideniers- en grutters waren. Den Helder: Levensmiddelenbedrijf van G. J. Geel, Laan 33. kruideniersbedrijf. H Schermerhorn. Schoolweg 38. handel manufacturen, enz. Limmen: D. Koeman. Rijksstraatweg B 18. schildersbedrijf. Manufacturenhandel ..De Vlijt”, Rijksstraat weg B 81a. Oude Niedorp: Kruidenierswinkel Veld, Reldersweg 283 De Rijp: N P Woestenburg, Rietbuurt 333a, winkel in kruidenierswaren. Texel: Jan Hin. Steenenplaats 1. Den Burg, kruidenierswaren, enz. Sinds eenige dagen zwerft een middelmatig groot hondje (wit. met zwarte vlekken, reu) in Alkmaar. Te Heiloo dwaalt een korten staart Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoe gen tusschen 6.30 en 7 30 uur bij den heer C. Vqrwer, inspecteur Dierenbescherming, Baan- straat. Alkmaar. Wijzigingen: Alkmaar: J. G J. 'Kueter. Laat 138. bedrijf van loodgieter, enz.; rechtsvorm gewijzigd. W J Stoop. Verdronkenoord 15. heerenkap- per; eigenaar uitgetreden. B. C. M. NUemantlngde Munk. Laat 77. si garenmagazijn; overgegaan aan 8. Konlng C. Th Juffermans. Nleuwpoortslaan 83, lood gieter en electrlclen; verplaatst naar Heem stede Anna Paulowna: Het Wieringer Veerhuis, van Ewljcksvaart 38. café, logement en autoverhuur- inrichting; overgegaan aan mevr, de Wed. G. WaiboerSnel. Coöp Bloembollenveilingsver. Breezand in liq wijziging in liq. bestuur. Bergen: Jac. Blankendaal. winkelbedrijf in levensmiddelen en handel fourage; rechtsvorm gewijzigd. J. Vrasdonk. Dorpsstraat 34, winkelier in ta bak. enz overgegaan aan Mej H Vrasdonk Castricum: J. van der Torren Jr., Bakkum- merstraatweg 115. bloemisterij en bloem winkel; overgegaan aan J. van Putten. Harenkarspel: Com. Dam. Dirkshom B 129. timmerzaak; rechtsvorm gewijzigd. Heiloo: O. H Oostermeijer, Rijksstraatweg A 336. handel in bakkerswaren, enz.; rechtsvorm gewijzigd. P. de Groot. Rijksstraatweg A 314, handel in manufacturen; overgegaan aan J. A. de Groot. Albert Hejjn N.V.. Zaandam; filiaal gevestigd te Heiloo. Rijksstraatweg 276. Den Helder: Rudi Zimmermann. Keizerstraat 3®- kapperszaak; overgegaan aan G. Wind. Limmen: P Konlng. Rijksstraatweg B 18, schildersbedrijf; verplaatst naar Schagen. Com Beekstraat 109 e. Sint Maarten: B. C Schut v/h F Smit v. d. Velde. Valkoog C 38, schilders- en behangers- bedrjjf. enz.; overgegaan aan B C. Schut. Oudkarspel: Eerste Langendijker Carrosserie- fabriek J Boonacker. Dorpsstraat 347; overge gaan aan KI. van Oversteeg. Texel: J. Vlas. Dorpsstraat 116. Oudezchild, manufacturen; overgegaan aan W. Vlas. Wed. G J. Vinken. Parkstraat 20, Den Burg, kleermakerij en manufacturen; overgegaan aan Mej H J Vinken. Wleringen: C. Bakker. Voorstraat 5. Den Oever, schildersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd NV voorheen a Kingma en Zoon, Leeuwar den; fil. gevestigd te Wleringen. Kon. Enuna- weg 3, Slootdorp. Firma A. Kingma en Zoon, Leeuwarden; liq. getreden. E. J. Karssen, winkelbediende, geen, van Rlt- sevoort 25 naar Amsterdam; A. J. Bieman, s.b., RK. van St. Annastraat 23 naar Doetinchem; G. B. Sijm, dienstbode. R K.. van Mlent 21 naar Hoorn; J. de Leeuw en dochter, chef telefoniste, R.K. van Lyceumstraat 67 ns»r Olnneken; J. F. de Rujjter. bakkersknecht. RK van Laat 179 naar Schoort; A. M Messelaar. ass 1. d. huish., RK van Waerdendelstraat 8 naar Heemstede: J C. Langeveld, verpleegster. R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar Noordw.hout; G. A. v. Egmond. religieuze. R K., van Oude- gracht 204 naar Amersfoort; A M. Borst, leert, verpleegster, R.K van v. Everdingenstraat 18 naar Obdam: J. E. v. Galen, dienstbode. R.K., van v. Leeuwenhoekstra at 29 naar Haarlem: G. J. v. Seumeren. winkelbediende. R.K. van Luttik Oudorp 8 naar Utrecht; C. Piers, zb, geen, van Doelenstraat 12 naar Den Helder; O J. Evers en gezin, glazenwasscher. N.H., van Julianastraat 32a naar Bussum; F Simons, zb., E.vL., van Spoorstraat 55 naar Edam; H Ron- dema, kapper. R K van Verdr. Oord 89 naar Leeuwarden: W Groen, haringventer. W.Hl.van 8t. Annastraat 23 naar St. Pane ras; C. Th. Juf- fermans. loodgieter. RK van Nieuwepoorts- laan 83 naar Heemstede; B. J. Nienaber, s.b., H I)!., van J. v. Scorelkade 65 naar Amster dam. De ,^oem" van de Lindengracht gaat verdwynen Mozeoop Harmonie: „Kreutzer Sonate". Alle dagen 730 uur. Zondag van 2 uur af. City: „Grazige weiden”. Alle dagen 8 uur. Wy willen de leden nog eens opwekken om toch vooral de trainings» vonden niet te verzui men De laatste wedstrijden leerden hoe nuttig het is, te allen tijden over een lenig en vaar dig lichaam te kunnen beschikken. Biyft daarom trouw de oefeningen volgen. Laat dit nog even voor jullie een herinnering zijn om hedenavond en op de daarvoor vast- gestelde uren aanwezig te zijn. 1830-^19 uur voor de junioren c. d en e. 191930 uur voor de junioren a en b. En van 2031 uur voor de senioren. lederen Woensdagavond In bet gym. lokaal aan den Nieuwlanderslnge! Voor de Alkmaarsche Rechtbank Dinsdagmorgen te verantwoorden Jkn B. uit Beets, die zich in 1933 en in 1936 had schuldig gemaakt aan verduistering van respectievelijk f 40 en f 16 ten nadeele van de Ned. Hervormde Gemeente te Beets. Hij deed dit in zijn kwaliteit van diaken, door op het spaarbankboekje, waarop gelden. be stemd voor de Diaconie, stonden, de genoemd" bedragen van de plaatselijke Boerenleenbank te innen Verdachte erkende de feiten volledig en zei het geld voor zijn huishouding gebruikt te heb ben. Dat de contröle onvoldoende was bleek wel uit de verklaringen van getuige J. Visser, ouderling der Ned. Hervormde Gemeente te Heets, die de verduistering nooit gemerkt had, hoewel hy toch zitting had In de kas-contróle-commissle. Hjj had slechte oogen en kon zoodoende de laat ste jaren de cijfers niet goed meer uit elkaar houden; het ging tenslotte maar op goed ver trouwen. De officier zei, dat van kerkelijke eerebaantjes vaak misbruik wordt gemaakt om zich zelf te bevoordeelen. Ook verdachte had dit gedaan en het heele spaarbankboekje te eigen bate aange wend. om tenslotte degenen, die hem vertrouw den. een rad voor de oogen te draaien. Vanwege den ernst van het feit vorderde spr. een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Thomas uit Hoorn vestigde de aandacht op de armoede, welke lo het gezit) van verdachte, wiens vrouw en dochter zlekeiyk waren, heerschte. Verdachte gaf van zjjn ar moe nog aan zijn hoog bejaard» ouders. Hy stond goed aangeschreven, zelfs zoo, dat de txir- gemeester van Oudendyk hem na zyn veroor deellng wilde helpen. Pleiter vroeg een reclasseeringsonderzoek. ten einde tot een voorwaardeiyk» veroordeellng te kunnen geraken. Na re- en dupliek de officier verzette zich tegen een voorwaardelyke veroordeellng werd de uitspraak bepaald op Dinsdag a.s. Wist dat de verkoop der Weldadigheids- postzegels en prentbriefkaarten „Voor het Kind" op 1 December j.l. is aangevangen? Dat aan den stand In de hal van *t Postkan toor de zegels en kaarten dagelyks verkrijg baar zyn? Dat ge uw vrienden en verwanten een groot genoegen doet met een brief en kaart gefran keerd met een kinderzege!? Dat deze zegels aan uw correspondentie, ook uw handelscorrespondentie, een byzonder ca chet verleenen? Dat de prentbriefkaarten dit jaar weer bui tengewoon fraai zyn van kleur en uitvoering? Dat een gelukwensch, met een dezer kaarten verzonden, den ontvanger dubbel gelukkig maakt en bovendien uzelf en het misdeelde kind? Dat ge met het oog op de as. feestdagen voor uw vrienden en verwanten In het buitenland, nu reeds een keus uit deze kaarten doen moet? En wist u dit? Wist u dat de opbrengst van de overwaarde der zegels en kaarten voor een niet gering deel ten goede komt <an de vereenlgingen en instel lingen te Alkmaar en omgeving? Dat het Centraal Genootschap voor Klnder- herst. en Vacantlekolonies waartoe de Afd. Alk maar behoort, het grootste bedrag daaruit ont ving. nJ. f7423,64? De R.K. Vereen, voor Klndervacantie en eer- stelllngsoorden te Egmond aan Zee f66129; de Vereenlging Klnderzorg classis Alkmaar f 258,77; het R.K. Liefdewerk voor kinderbescherming f344,45 en de Vereenlging Kinderhulp, afdeeling Alk maar f 3133? Dat de opbrengst tevens voor een groot deel ten goede komt aan de gestichten, tehuizen en Inrichtingen waar een of meer kinderen uit Alkmaar en omgeving worden verzorgd? Nu gy dit alles weet kunt gy toch niet an ders dan direct een flinken voorraad zegels en kaarten inslaan? Doe het nu! is mét de bekwaamheid en het kunstenaarschap der spelers. Wanneer we toch moeten roemen, dan roemen we Albert van Dalsum en Charlotte Köhler als Gysbreght en Badeloch en Frits van Dijk als Arent, met welker^ roem wy geen der andere voortreffeiyk^ krachten, van wie wy Willy Haak als de zegster der reien nofc met name vermelden, ook maar eerugszins te kort willen doen. Met de grootste aandacht en naar wy hopen ook met ontroering en schoonheids-ervaren, hebben de aanwezigen, waaronder ook tal van jongeren, het schoone treurspel aanschouwd en aanhoord en mede ervaren de rampspoeden, waarin de dappere en vrome held Gysbreght en zyn teerbeminde gade Badeloch werden ver zwonden by den ondergang der trotsche stad Amsterdam Wellicht zyn ook velen tot de conclusie gekomen, dat de dichter Vondel ook in onzen tijd nog- iets te zeggen heeft en in alle volkomenheid kan worden genoten. Voor den aanvang van het treurspel werd door den eere-voorzitter van het Comité voor Too- neelvoorstellingen, burgemeester jhr. F. H. van Kinschot een korte toespraak gehouden, waarin de burgemeester zyn bewondering uitte voor den dichter, die tot een der grootste Neder landers geteld moet worden en die steeds nog In aller belangstelling blyrt. Het verheugde spr., dat het Comité voor Tooneelvoorstelllngen den stoot had gegeven tot deze opvoering, waardoor Alkmaar mede blyk kon geven van z'n waar- deering voor Vondel Erkentelyk was spr. voor de zeer groote belangstelling de zaal was uit verkocht en ook voor het feit, dat zoovel» jongeren mede aanwezig waren. Vondel had een groote liefde voor zyn stad Amsterdam en wyi tusschen Alkmaar en Am sterdam steeds hechte banden van vriendschap hebben bestaan, verheugt Alkmaar zich over Vondel s liefde tot Amsterdam, aan welke stad hy dit treurspel wydde. Door den regisseur, den heer Defresne. werd de Gysbreght met een korte verklaring In geleid, waarby hy er de aandacht op vestigde, dat niet de geheele Gysbreght zou worden op gevoerd. maar de voornaamste fragmenten, waaronder het geheele laatste bedrijf, zoodat toch een volledig idee van dit. Vondels werk gegeven werd. Nog drie keer daarna trad de heer Defresne voor het voetlicht voor het geven van eenige toelichtingen ter overbrugging van de weglatingen. Het was een uitstekend verzorgde opvoering, waitevan èn de Amsterdamsche Tooneelveqpeni- ging èn het Comité eer hadden. )4 procent der aan uitgeschakeld. Deze oor- Voor het laatst herinneren we nog even aan de hedenavond kwart over acht in „Central" te houden vergadering van „Het Witte Kruis", In welke vergadering de bekende contributle- verhooging weer ter sprake zal komen. We twyfelen er niet aan. of vele van de 6300 leden zullen zich door het minder mooie weer niet laten weerhouden om ter vergadering te komen en hun stem te doen hooren over de nieuwe contributle-regeling. ruim f 1200 0000 f 5 587 894 691. Alleen over November is voor meer dan 1 millioen gulden omgezet, een cyfer, dat sinds lang' niet meer bereikt kon worden. Dit cyfer overtrof dat van 1936 dan ook met een bedrag van byna 3 ton. Hiertoe hebben allereerst bijgedragen de trawlers. die in grooter getale dan het vorig Jaar aan den afslag verschenen In November waren het er 218 (186) en over de afgeloopen 11 maanden van 1937 wtyen het er 1840 (1563). Tusschen haakjes plaatsen wy de cyfer* van de overeenkomstige periode in 1936. De trawlers besomden totaal over November f 511.17631 (f 450 799.61) en over de afgeloopen 11 maanden f 4 348 963 58 (f 3 39156047). Het gemiddelde van elke boot steeg daardoor van f 2170 tot f 2363.—. de richting heeft gegeven, wordt gevormd door de loggers, die de dryfnetvisschery hebben uit geoefend, d wz. de haringvangst. Frappant zyn vooral de cyfers over November, de maand, waarin een ongeloofelyke hoeveelheid van het zg zeebanket is aangevoerd, verkocht en geëxporteerd. Alleen In November kwamen 391 (151) loggers aan den afslag met een besomming. In totaal van f 383 14191 (f 139 625). of ongeveer 2S ton meer dan het vorige jaar. Bovendien waren dit alle Nederlandsche schepen, zoodat de op brengst uitsluitend aan onze vaderlandsche be- bedrijven is ten goede gekomen. Andere jaren kon men. tydens seizoen, een groot aantal van die kleine, snelle Engelsche driftertjes te IJmuiden zien binnen vallen, om er hun haringvangst te verkoopen Zy zyn dit jaar weggebleven, op één enkele uit zondering na. Het vorig jaar zyn er totaal nog 56 Engelsche driftertjes hier aan de markt ge weest. die ongeveer f 54.500besomden. De omzetcyfers van de overige categorieën schepen liepen, in vergeiyklng met het vorig jaar, niet zooveel uiteen. Over de eerste 11 maanden van 1937 besomden de motorloggers, die de trellvisschery uitoefenden, f 10 000 meer; van de kustvlsschers steeg het omzetcyfer met f 40.000, terwyi de Deensche kotters. die in deze periode In grooter aantal verschenen f 26.000 meer besomden. In hoeverre hier van een opleving van betee- kenls gesproken kan worden, valt moeliyk te zeggen Het hangt vooral van de exportmoge- lykheden af. Over het IJmuldensche visscherybedryf, dat hoofdzakelyk de'trawlers omvat (de loggerreede- rtjen zyn voor een groot deel te Katwyk en Schevenlngen gevestigd), is onlangs in den Velsenschen gemeenteraad gesproken, by de algemeene beschouwingen over de begrooting. Er werd daar eveneens van opleving gespro ken, doch een der leden, de heer F. P. Vermeu len, die secretaris Is van de Reedersvereenlging te IJmuiden, liet een ander geluid hooren. Hy wees er o.a. op, dat nog steeds een aantal traw lers stil ligt en dat de exploitatiekosten ge weldig gestegen zyn. als gevolg van de hooge prysen der materialen, welke voor de visschery noodig zyn. De heer Vermeulen zag dam ook nog geen op leving. De devaluatie heeft aan het visschery bedryf geen voordeelen gebracht. Integendeel. Het kan van de munt-depreciatie pas profitee red wanneer de grenzen weer ruimer openge- De ander* categorie, die een stoot in de goe- Jsteid worden. Eeker, het is waar, dat wy groen syn. Op de eerste plaats is ons uniform groen, en ook gyn wy nog maar groen in dien zien, dat wy nog betrekkelyk kort bestaan Sinds half Sep tember is het lustrumjaar van on» vereeni- glng aangebroken. Maar In korten tyd zyn wy uitgegroeid tot een vereenlging die ge noemd mag worden, en oak wel recht heeft ge kregen om gekend te worden wy tellen op het oogenblik in ons Bisdom 317 afdeeltngen met een totaal aantal oudere leden (van 12 tot 17 jaar) van 7182 Onar jongere afdeeling (van 9 tot 12 jaar). die sinds kort Is opgericht, heeft een ledental van ruim 800. Het totaal van onze leiders bedraagt eveneens ruim 800. Ik geloof, dat er weinig vereenlgingen zyn. die op zoon ledenaantal kunnen zien. Njet, dat nu Juist dat groote ledental de waarde van een vereenlging aangeeft! Oh neen. De geest van een ver- eeniging en de vorming, die er van uitgaat, geven de waarde aan. Maar ondanks onzen sterken groei en ons groot ledenaantal, ondanks verslagen en foto’s In diverse dagbladen, zyn wy nog steeds een vereenlging, die door te velen nog zelfs niet by name gekend wordt. Hoe dlkwyls moeten wy nog niet hooren, als wy met onze geUnlformde jongens op stap gaan: „Ha, daar heb je de padvinders, die komen Van de jamboree". „Zyn jullie dan geen verkenners?" hoor ik verschillende van de le- aers al vragen. Neen, werkelyk, wy zyn geen verkenner*. Wel hebben wy heel veel goeds uit het verkennerssysteem overgenomen, waarom ook niet, maar onze geest is heel en heel anders. Zooals er veel wegen naar Rome leiden, zoo ook kan men bC de opvoeding der jeugd langs verschillende wegen hetzelfde doel berei ken. De een zal liever langs dezen de andere langs dien weg voortgaan. Ik mag wel zeggen, dat onze jeugdbeweging een weg bewandelt, die door heel veel jongens met enthousiasme wordt gevolgd. Neen, padvinders of verkenners zijn wy niet, wy hebben een heel anderen geest en verlangen dan ook naar een naam. die hier mede in overeenstemming is. Wy zyn Kruis vaarders. Evenals de Kruisvaarders In vroeger eeuwen ten strijde trokken voor Chris tus. hun Konlng. zoo ook willen wy nu den ztryd aanbinden tegen ongeloof en zedeloos heid. voor Christus, die ook onze Konlng Is. wy zyn Kruisvaarders, vol van het ridderideaal: „De wet van God te doen triompheeren in het persoonlijk en openbaar leven." ,Ja, ja." zoo hoor ik u al zeggen, „daar hebben wy toch al meer van gehoord, van de Kruisvaarders van 8t. Jan.” Zeer goed mogeiyk. geachte lezer:es), maar u bent toch al weer mis. Onze jongens met hun groene uniform zyn wel Kruisvaar ders, maar toch geen Kruisvaarders van 8t. Jan. Kruisvaarders van St. Jan zjjn leden van de ook nog maar kort bestaande Broederscongre- gatie, die hun moederhuis hebben in Rljswyk en die tot speciaal doel hebben de opvoeding van derypere manneiyke jeugd Zy werken ook veel voor de jeugdwerklooeen en doen als zoo danig prachtig werk. Neen, wy zyn Kruisvaar ders. ,Ja. maar die kleine jongens hebben t toch altyd over St. Jan!" Zeker, geachte lezers, en Ik geef toe, dat hier wel een oorzaak in zit van de verwarringsschuld. Onze jongere afdee ling (jongens van 9—12 iaan jyorrt»n st. Jans- knapen genoemd. Zy^-tfébben als ideaal even als 8t. Janneks mej vriend, zy zyn vi Onze geheele je Kruisvaardel Mogen deze rd ring, die er best mooie, maar nog te ontwarren. De Directeur van de Districts-Arbeidsbeurs deelt mede, dat heden staan Ingeschreven: Groep Bouwvakken: 1 waterbouwkundige, 1 glas In loodzetter. 1 glazenwasscher, 1 steen bikker. 2 steenhouwers, 4 stratenmakers. 2 stra- tenm. opperlieden. 2 stuc, opperlieden. 3 tegel zetters, 1 granletwerker, 10 betonwerkers. 16 voegers, 39 opperlieden, 21 stucadoors, 36 schil ders. 124 grondwerkers, 51 metselaars. 103 tim merlieden. Groep Metaalindustrie: 9 bankwerkers. 3 blikslagers. 5 carrosseriebouwers, 1 constructle- werker, 10 electrlclen». 1 fitter. 1 instrument maker, 2 kemmakers 2 ketelmakers, 5 klin kers, 14 loodgieters. 2 lynwerkers, 5 machinis ten, 2 machineteekenaars. 4 metaaldraaiers, 1 metaalvyier, 1 metaalslyper, 15 monteurs. 2 orgelmakers. 4 plaatwerkers, 3 rijwielherstel lers. 1 rilwiellakker, 1 pianostemmer. 1 ponser, 1 scheepsbouwer, i scheepstimmerman, 2 scheepswerktuigkundlgen. 7 smeden, 9 stokers, 1 tandtechnlker, 1 voorslaander, 3 vuurwer kers. 3 wagenmakers. 4 yserwerkerz, 1 zand- berelder. Groep Verkeerswezen: 66 chauffeurs. 6 koet siers. 13 schippers, 1 kapitein en 1 machinist binnenvaart. 1 exped knecht, 22 pakhuisknech ten, 25 magazijnbedienden, 6 kellners. 4 loop knechten, 1 emballeur. Groep Voedlngs- en Genotmiddelen: 55 siga renmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplakker, 1 stripper. 5 tabaksbewerkers. «2 koks. 9 slagers. 7 chocoladebewerkers. 1 kofflestroopbrander, 2 biAbottelaars. 1 ouwelbakker, 3 zuivelberel- ders, 34 bakkers. Groep Houtbewerking: 17 meubelmakers, 9 stoffeerders. 7 mach, houtbewerkers, 2 kisten makers. 3 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhou wer, 1 kuiper. 1 biljartmaker. Groep Handel: 25 vertegenwoordiger». 5 win kelbedienden, 3 colporteurs. 1 etaleur. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 6 letter zetters, 1 drukker. Groep Land- en Tuinbouwbedrijven: 30 tuin lieden. 31 landarbeiders, 5 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders, 4 was setters. 1 kleermaker. 4 schoenmakers, 1 port huisknecht. 1 verfberelder, 3 kalkbrander». 1 huidenzouter, 1 klompenschilder, 1 onderwij zer, 1 papierbewerker. 1 controleur. 2 bedrijfs leiders. 7 incasseerders, 4 zakkenstoppers. 2 ad. mlnlstrateurs. 2 boekhouders, 1 tegelmaker, 1 verpleger, 1 batikker, 1 secretarieambtenaar. 21 kantoorbedienden, 39 transport- en 303 los arbeiders Gedeeltelyk werkloos: overige beroepen 5. Jeugdige werkzoekenden onder diverse beroepen: 43. Vrouwelyk personeel6 kantoorbedienden. 2 verkoopsters. 1 costuumnaalster. 1 huishoud ster. 2 dagmeisjqg, 6 werkster». In de vischhallen van IJmuiden heerscht de laatste weken groote bedrijvigheid. Er was reeds In het kort melding gemaakt van de zeer groote haringaanvoeren, welke den laatsten tyd In IJmuiden plaats vinden, maar nu wy de offldeele cyfer»" van het Staatsvisschershaven- bedryf voor ons hebben liggen, blijkt eerst recht duldeiyk. welk een vooruitgang althans wat den omzet betreft er ten opzichte van het vorige jaar kan worden geboekt. Nemen we eerst de totaal-cyfers. dan ver toont de omzet over de 11 maanden van 1937 ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1936. een vooruitgang van niet minder dan (1937: f 6 793 791 95: Sandersbuurt Schermerhorn naar Zocherstraat 20; A. z.b.. N.H., van Russen naar Ril v. Woerden, leert, verpleegstei Haag naar v. Everdingenstraat 18; D. v. wyk, chauffeur, Gerk., van Den Helder naar Aster- straat 17; J. Steeman en echtg z.b., RK. van Haarlem naar Nassauplein 11; L. Hage en ge zin. los arbeider, Gerk/N.H./Gerk., van Winkel naar Omval 55; C. Jopgert en echtg., grondwer ker, geen/NH.. van Wleringen naar Schermer- weg. A. 8. Maas, dienstbode, RK van Texel (Den Burg) naar Nieuwesloot 55; F. Smit. leerL verpleegster. RK, van Bergen naar Ever dingenstraat 18; wed. A. HouttuinSchot. z.b-, NH van Bergen naar Rembrandtstraat 34; L. Stokman, huishoudster, RK. van Heiloo naar Geestersingel 7; J. Blaauw en echtg., opz. Tele grafie. geen, van Groningen naar Blaeustraat 35; wed. D. HuizingaGroenewold. N.H.. van Groningen naar Blaeustraat 35; B. Ottenreiter. fabr arbeidster. RK, van Budapest naar Blee- kerslaan 4; P. A. Bleeker, winkeljuffrouw. RK.. van Enkhulzen naar Voormeer 9d; W. Hooge- werf, boerenknecht. RK, van Ursem naar Rop- jeskuil 3; 8. J. Rempt en gezin. Vitvoerder. DG NH DG. van Barsingerhom naar R Vis- scherstraat 14; wed 8 W. Rivlère—Haverkorn. z.b., N.H„ van Amsterdam naar Hoogstraat 7a; C. Hollenberg, dienstbode. R.K., van Castricum naar Nieuwesloot 55; T. Prinsen, wlnkeljuffr- R Kvan Purmerend naar Varnebroek 14; A. A. Metselaar, z.b., R Kvan Drunen naar v. d. Woudestraat 23; J. P. Schipper, kalkbrander. NB, van Beemster naar lOmval 58a; 8. J. Rui ter en gezin, ambtenaar b. d. Raad v. Arbeid. RK van Den Helder naar Westerweg 109; C. Obdam, z.b., R K, van Putten naar Pr. Hen drikstraat 38; T. Schipper, dienstbode. N.H., van Putten naar Lyceumstraat 60: A. P_ J- Schoenmaker, monteur. RK, van Amsterdam naar Ramen 6a; M. Mink, werkster. Gerk., van Oudkarspel naar Wilhelmlnalaan 11; Z. M- Hoogers. leert, verpleegster, NH., van Deventer naar Wilhelmlnalaan 11; B. M. v. 7 Hoff. ambt- b. d. Raad v. Arbeid, RK., van Heiloo naar Stationsweg 1.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10