JCctv&fiaal winden day Aljechin herovert zijn titel e avonturen van Prof je en Struisje Het incident tijdens den Jamboree- wandeltocht te Bloemendaal de strijd is thans i BESLIST! WQWSDKG 8 DECEMBER 1937 WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN zien voor Militaire colonne was geen openbaar gezag PROF. DR. J. HUIZINGA DE NIEUWE BRUG TE HEDEL Of ficieele opening op 28 December Beklaagde voor het Hoog Militair Gerechtshof Mausoleum der Nassau’s gevonden? Onderzoek van een grafkelder te Breda De advocaat-fiscaal acht den luite nant wel strafbaar Ook in de 25e party heeft Euwe zyn tegenstander de vlag moeten stryken De gestolen documenten Tta—est WACHTCOMMANDANT VER LIET ZIJN POST Fraaie prestatie van den uitdager Commandeur in de orde ▼an Oranje-Naaaau Hij wilde de „Piet Hein” door lo wilsdorf Huldiging van den overwinnaar I s CK CK in In de afgebroken stelling kw. ook een 50, daarop tl heeft te meer OP Zwart: Aljechin J17 Beklaagde die rich aelf verdedigde Nauwelijks was de partij beëindigd en had ..Ik Zü dame. 18 hebben. die MO, 260, 265. 170, Dh3—b3t Db3xa3 klaari Inner k in 1935 den titel had veroverd, ver- Ik. zooals u zich nog wel zult her- dat Ik wel niet lang wereldkampioen De' volgende, de 26ste partij van de match, wordt heden. Woensdagavond in de groote aaal van den Dierentuin te 's Gravenhage gespeeld. De minister van Waterstaat, Ir. van Buuren. zal Dinsdag 28 December de nieuwe brug over de Maas by Hedel officieel openen. Spr achtte beklaagde daarom strafbaar aan belde ten laste legglngen en vroeg ver- oordeellng tot twee geldboeten van f 5. subs, één dag hechtenis. Ten einde hiervan zekerheid te krUgen. heeft graaf Du Monceau zich naar Breda begeven om daar by de verdere opening van den kelder en by het ondersoek van den Inhoud daarvan aanwezig te zijn. 658 563 685 800 326 739 490 056 <11 236 797 588 hy keus President: het verkeer opvolgen”. Beklaagde het de aer: ren iks. 3e 72. 3e 115, M, 3e kw. kw. ver- De ge- Eigeniyk had Profje een beetje angst ge kregen voor die dichte bosschen en hU be sloot den kapitein eens te vragen of er niet en minder gevaarlijke streek wps, waar toch een heeleboel te zien Is. Dus toen ze na een vermoelenden tocht weer veilig op het schip waren aangeland en rich eens heerlijk had den gewasschen en andere kleeren hadden aangetrokken, zetten ze zich gemakkeHJk lu de kajuit aan de tafel met een sigaartje en een kop koffie, en Struisje. gelukkig dat hy rijn jong weer by zich had. was ook van de party. Toen de kapitein hoorde van Prof je’s be- l strijd met de Bloemendaalsche verordening dus met de wet gehandeld. Waarom zou de colonne zich niet aan de wet behoeven te houden? Dat Is de kwestie waar het hier om gaat, een kwestie, die by den krygsraad niet tot oplossing is gekomen. aardige uitdrukking op haar gezichtje. ..Waar denk je aan?" vroeg Pretorlus. haar al dien ty d had gadegeslagen. ..Waar Ik aan dacht? Dat liefde" ook per De historische set, waarmede dr. Alje- ehin den Utel herovert, want hier geeft dr. Bawe de party op. Slotstelling: hy een portefeuille met bankpapier onaange roerd liggen. De documenten alleen hadden waarde voor Langhorn. Het bezit darvan stelde hem in staat Abdurn's politieke carrière en toe komst voor altyd te vernietigen. Voor dit kleine pakje, dat Abdurn om de een of andere reden bewaard had. zou de geheime vereenlglng hem meer betalen, dan hy ooit had kunnen droo- men. Als aanstaand candldaat voor de hoogste positie in de koloniën, zou Samuel Abdurn. nu hy die compromltteerende documenten had. voor altyd van die positie zyn uitgesloten. Geen wonder dus. dat de geheime vereenlglng Langhorn s aanbod direct had aangenomen. Ab durn's vyanden waren gaarne bereid den hoog- sten prijs er voor te betalen. Desa brieven toch waren het eenlge middel, den gehaten man de teugels van 't bewind uit handen te nemen. Langhorn stak de enveloppe in z'n zak en maakte, dat hy zoo gauw mogelijk uit t kantoor en uit t gebouw kwam. Dadelyk begaf hy zich naar z’n two-seater die een eind verder gepar keerd stond, sprong er In en zette den wagen voor 't laatste gedeelte van z’n reis In beweging Het was reeds ver na middernacht, maar hy moest de documenten nog afgeven. Hy werd in een landhuis verwacht. 20 KM van destad, waar ook de hem toegedachte chèque gereed Star z'n kamers gaan als Tot dusverre was niet met zekerheid bekend waar deze grafkelder zich precies bevond. Wel stond vast, dat deze kelder niet gezocht moest worden in de directe omgeving van het graf monument van graaf Engelbrecht den Eersten van Nassau, overleden In 1443. zyn echtge- noote Johanna van Polanen. overleden in 1446, hun zoon graaf Jan van Nassau, overleden in 1475 en diens gemalin Maria van Loon, over leden in 1500. Thans echter heeft men. naar de Telegraaf verneemt, in een ander gedeelte van de kerk den ingang gevonden van een grafkelder, welke nog geheel Intact Is en waarin zich verschil lende kisten bevinden, zoodat het mogeiyk wordt geacht, dat men hier np vele jaren van gissen en tasten elndeiyk hel mausoleum der Nassau’s heeft gevonden. scheelt haar eigeniyk?” Informeerde tameiyk naïef. De specialist glim lachte. „Schelen? Alles en niets. Vóór alles heeft zy levensvreugde en levenslust noodlg. Haar ontbreekt wilskracht Zy is een schaduwbloem Maar aldus de advocaat-fiscaal be klaagde trad niet op als militair gezag De mili tairen deden hier wat des burgers is: ze deden mee aan een wandeltocht. De krygsraad sprak beklaagde vry op grond van een ambteiyk bevel. Was dit nu een straf uitsluitingsgrond? Volgens spr. was het bevel niet bevoegd ge geven. doch beklaagde was in de opvolging van dat bevel te goeder trouw geweest en de na koming er van lag In den kring van beklaagde’s ondergeschiktheid. Spr. was het er niet mee eens. daar men hier niet van een bevel kan spreken. De „Staatscourant" bevat het Konlnkiyk besluit, waarby prof. dr. J. Huizinga, hooglee- raar aan de Ryksunlverritelt te Leiden, Is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassaü. De oude dokter Buchner had een collega medegebracht, die zenuwspeclallst was. Oliva lag gekleed op een rustbed, doch scheen nog steeds onder de nawerking van de gebeur tenissen, die zich den vorigen dag hadden afge speeld. te lyden. naar La Plata en daar de rivier opvaren om andere gebieden te bezoeken. Allereerst kwa men ze weer aan een groote stad, maar Profje had geen lust om aan wal te gaan. Daarom maakte hy het zich op de boot ge zellig en deed allerlei spelletjes met den kapitein en de stuurlui, in den tijd dat alles voor de nieuwe reis werd klaargemaakt. Er was ook een bal met hamertjes en dat was net iets naar Prof je’s zin. Urenlang had hy er pleister tr.ee en ook Struisje was van de party. Die gebruikte alleen zyn pooten en niet de hamertjes en daardoor ging er nogal eens een bal over boord. Voor het Hoog Militair Gerechtshof diende Dinsdag in hooger beroep de zaak tegen den 37-jarigen M. van de H„ eersten luitenant van de Koloniale Reserve te NUmegen, die 8 Aug. van dit jaar als commandant van een militaire colonne van 55 man van het Ned.-hidlsche leger aan den Jamboree-wandeltocht heeft deelge nomen en geweigerd te gehoorzamen aan de bevelen van de militaire politie te Bloemendaal om zyn colonne met drie man naast elkaar te doen loopen. betoog de. dat. wanneer het een dienstverrichting be treft, een militaire colonne als openbaar ge zag moet worden beschouwd. Doet men dat niet, dan zullen militairen In den vervolge wel weinig lust hebben aan wandeltochten deel te nemen. Wat 1 ambteiyk bevel betreft, dit achtte be klaagde ook aanwezig, al heeft de commandant dit niet zoo uitdrukkeiyk gezegd. Het Hof zal later uitspraak doen. Spr. is van meenlng, dat. wanneer beklaagde werkelyk een leger-afdeellng vormde, hy zich niet aan de politie behoefde te storen. Dan is hy zelf openbaar gezag en niet aan verkeers regelen onderworpen. Het is niet de taak van de politie zich te bemoeien met de uitoefening van een andere openbare macht. De 20-jarige sergeant J. van der K.. gewoon dienstplichtige by de specialisten-compagnie van het 7de regiment infanterie te Harderwijk heeft 5 September van dit Jaar. terwijl hy als wachtcommandant in de Oranje Nassau-kazer ne aldaar dienst deed, dien post eigendunkelyk verlaten.' De sergeant had het commando over gegeven aan een soldaat en was per flets naar de haven gegaan om daar bet prinseluk jacht ..Piet Hein" te zien, waar Prins Bernhard zier. Het was hem niet om geld te doen; daarom Het aan boord bevond. Toen hy stond te kijken, drong het verkeerde van zyn daden tot hem door. Hy maakte on- middellyk rechtsomkeer en meldde zich by der. luitenant van piket. De krygsraad heeft den sergeant veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaarde- lyk met verlaging tot den stand van gewoon soldaat. Van dit vonnis was de sergeant by het Hoog Militair Gerechtshof in hooger beroep gekomen De advocaat-fiscaal wilde het vonnis van den Krygsraad in zooverre gewyzlgd zien. da< hoofd- en by komende straf beide voorwaarde- iyk zouden worden opgelegd Het Hof zal nu nader uitspraak doen. lag. Daarna zou een IriWtkkeiyk ryk Ban ,v Üy stuurde z'n wagen door de verlaten stra ten der stad naar buitenwegen toe en reed met geringe snelheid, zoodat geen politie-agent hem zou kunnen aanhouden. Een 18-tal K M. liepen over een goed geconserveerden asfaltweg. Het duurde echter byna 'n uur. vóór hy dien had afgelegd. Voorzichtig sloeg hy nu den hobbe- ligen weg In naar het landhuis. Hy reed lang zaam. maar de wagen schokte ontzettend, tot groot misnoegen van Langhorn. Een eind verder zag hy echter in 1 licht zyner koplampen, dat de weg zich scheen te verbeteren Van daar tot den spoot weg kon hy gerust harder ryden. Langhorn trapte op het gaspedaal en de two- scater schoot voorwaarts Eensklaps zag hy vlak by de spooriyn een gebroken houten wiel, dat biykbaar door woon wagenbewoners was weggeworpen of verloren. Voor dat hy goed en wel wist wat het eigeniyk was was hy er al vlak by. Hy trapte op de voetrem en.... de kleine wagen vloog vooruit. Hy had hy vergissing op het gaspedaal getrapt. Met een schok vloog de kleine auto vooruit, stormde over het houten wiel, helde over naar rechts en botste In volle vaart tegen een tele graafpaal op. Langhorn werd van z'n bank ge worpen en kwam met z’n hoofd midden tus- schen de twee rails van den spoorweg terecht. De twoseater viel op het achterste gedeelte van zou blyven. U zult nu misschien van mU ver wachten, dat ik op 't oogenblik zeg: „Ik aal wel met lang ex-wereldkampioen blyvendoch dit zou niet alleen onbescheiden zyn in ver band met myn bekwaamheden, doch niet min der in verband met myn aanspraken Ik zal afwachten, wat de andere pretendenten, zoo als Oapablanca en de jongere meesters, zullen doen. Doch binnen vier i vyf jaar zult u mis schien wel meer van my hooien." Een speciaal woord van dank aan de orga- rxlseerende dagbladen, het comité en de secon danten wilde dr. Euwe bewaren tót een betere gelegenheid, aan het eind van de match. Hy eindigde met het uitspreken van zyn erken- teiykheid voor dit grootsche schaaktesten. Alle redevoeringen werden met luid applaus beantwoord. Een overgelukkige wereldkampioen luisterde daarop diep ontroerd naar de te zijner eere aangeheven ..Marseillaise’'. Het „Wilhelmus" volgde, door ieder uit volle bont meegezon gen. Intusschen hadden de filmoperateurs hun werk verricht, dr. Aljechin poseerde nogmaals voor de fotografen en toen was de feestelyke zitting ten einde. 41. Kf3—e4 Nog het eenlge, want op 41. Ke2„ volgt Te8t, 43. Kdl, Dflt. 43. Kc2, Te2 en op 41. Kf4 een voudig Te8, waarna tegen g5 niets verzinnen is. 41. 42. Ke4—d5 43. Kd5—d4 Voorts heeft beklaagde uit de woorden van zyn commandant, kapitein Van der Berge: „wij loopen normaal", afgeleid, dat men op den rij weg moest loopen. Militaire colonnes loopen nooit anders dan op den rijweg. De kapitein heeft ook als ge tuige voor den Krygsraad verklaard, dat hy, wanneer hy gezien had, dat de colonne op een voetpad liep, gecommandeerd zou hebben den ryweg te gaan loopen. De advocaat-flscaaL mr. A. Rombach, zeide in zyn requisitoir, dat verschillende voorwaar den, welke de burgemeester van Bloemendaal voor den wandeltocht heeft vastgesteld, niet zyn nagekomen. "Daarmee heeft beklaagde In -j-j amaby Langhorn bad den nachtwaker om- L< gekocht, en zich daardoor toegang weten te verschaffen tot het pnvé-kantoor van Samuel Abdurn. Het had hem echter nog veel meer geld gekost om door den nieuwen secre taris van dien heer te worden ingeUcht over de opening der safe. Hy had niet meer dan enkele minuten behoeven te zoeken, om zich van de enveloppe met documenten meester te maken. iyk. Alles wat men doen kan is. haar op reis te sturen, haar onder menschen brengen, die niet al te veel notitie van haar nemen en haar door een geheel nieuwe omgeving afleiding be zorgen. Myn collega, dokter Buchner, heeft my medegedeeld. dat de kosten geen rol spelen. Des te beter. Zy moet leeren, zich in een luxe plaats te bewegen, zy moet zich in die om geving op haar gemak gaan voelen, er genoegen in scheppen, met menschen om te gaan en ten slotte op die w.yze zelfvertrouwen en levenslust aankweeken Ik heb met verbazing gehoord, dat die dame, hoewel moeder van een volwassen dochter, nog zoo jong is. zy moest het geluk haar hart aan Iemand te verliezen. Neemt u my niet kwalyk. Jongedame, dat ik zoo oneerbiedig over uw mama spreek,” zei hy met een buiging naar Bella. Wat een prachtmelsje was dat! Naar geest en lichaam kerngezond. Een lust haar te zien, dacht dokter Schlelnz. Vervolgens werd nog een en ander besproken, doch de hoofdzaak was behandeld. Spoedig daarop waren de twee geneesheeren vertrokken en bleef Bella met Pretorlus achter. Eenlge oogenbllkken spraken zy niet „Alweer die eeuwige liefde," dacht Bella met een eigen- was het daarmee niet eens. Uit voerig betoogde hy. dat de wetgever niet gewild heeft, dat de politie aan militaire colonnes be velen geeft. De president, mr. Plek, kwam o.m. op grond van de wet op den staat van oorlog en beleg tot een andere conclusie. Wat het loopen over de voetpaden betreft, zeide beklaagde, dat de Koloniale Reserve uit propagandistisch oogpunt aan den Jamboree-wandeltocht heeft deel genomen. zwanen tegen de onveiligheid In de bosschen. was hy niet erg verwonderd. Zelf had hy ook in angst gezeten en eigeniyk was het een groot wonder, dat Profje er levend van af was gekomen. Hy ging nu in zyn kast zoe ken en haalde daaruit een kaart van Zuld- Amerika te voorachyn, die hy op tafel neer legde. Btruisje moest ook wijsneuzig mee- kUken, al had hu niet veel begrip van kaar ten. De keus werd bepaald op een reis naar Argentinië, want daarvan had Profje veel gelezen, en daar zou hy erg graag eens een kykje nemen. Het schip zou koers zetten het van den burgemeester aan den tocht had deelge nomen. eischte de audlteur-mllitalr een geld boete van 10 subs, vyf dagen hechtenis. De Krygsraad heeft de ten laste gelegde fei ten bewezen verklaard, doch beklaagde niet strafbaar geacht, daar hy de feiten heeft be gaan ter 'uitvoering van een ambteiyk bevel, dat. daargelaten of het bevel al dan niet be voegd gegeven was. binnen den kring van be- klaagdes ondergeschiktheid lag en dat hy te De audlteur-mlHtalr by den Krygsraad te *s-Hertogenbosch heeft wegens het niet gehoor zamen aan de bevelen der politie een geldboete van 25 subs, vyf dagen.geëischt. Voor feit, dat beklaagde zonder - toestemming meld,” zei hy glimlachend. „Je bent ongeveer drie en twintig, dus het wordt hoog tyd!" Bella stond op. „wy ritten hier maar gekheid te maken, ter- wyi hiernaast...." „Ja, hiernaast ligt je lieve mama en zy komt aanstonds by ons aan tafel," verklaarde Pretorlus energiek. Hy ging naar de deur, gaf er een licht klopje op. deed ze een keertje open en vroeg. .Mag ik?” .Kom maar.” klonk het na eenlge aarzeling. Pretorlus ging binnen en deed de deur achter zich dicht Oliva lag op de chaise-longue. Zy had haar lichtblauwe kimono aan en een wollen deken was over haar knieën geslagen Zy zag er inder daad lydend uit en had donkere schaduwen onder haar oogen. Pretorlus vond, dat zy niet tegenstaande dat zeer mooi was en het verwon derde hem, dat t hem In al de jaren niet was opgevallen. Diplomatieke terughoudendheid was hem vreemd. .Je bent werkelyk heel mooi, OUva." zei hy oprecht, nam dan plaats op het lage bankje aan het voeteneinde en vatte haar hand. .Jammer, dat t noodlg schynt, dat je zoo moet lyden, om te laten zien, hoe mooi je bent!” .Zeg, wat wil Je eigeniyk van me? Ik had my voorgenomen, zoolang Ik leef geen woord meer tegen Je te spreken." zei ze met horten en De opperceremoniemeester van H. M. de Ko ningin. J. H. F. graaf Du Monceau heeft zich Dinsdag naar Breda begeven om aldaar In de Groote of O. L. Vrouwekerk aanwezig te zyn by het onderzoek van een grafkelder, welke vermoedeiyk het gebeente der eerste Graven van Nassau zal bevatten. goeder trouw als een bevoegd gegeven heeft beschouwd Van dit vonnis was de audlteur-mlHtalr hooger beroep gekomen. De belangsteUlng voor deze zaak was, vooral van militaire zyde, vry groot. Beklaagde gaf de feiten grootende^ls toe. President: „Waarom voldeed u niet aan het bevel van de poUtle?” Beklaagde: ..Onze colonne kent alleen de for matie van vier en die van twee slechts In spe ciale gevallen". President: ..Maar het betrof hier speciaal geval Beklaagde: „Het was voor ons niet noodlg met minder dan vier man te loopen. onze for matie was door speciale groepeerlng smaller dan een gewone formatie van drie man". ,A1« de politie in het belang van aanwyzlngen geeft, moet u deze ben nieuwsgierig, hoe dokter Schlelnz het met haar zal steUen. Een zeer byzonder geval, dat van mevrouw von Belamy," zei hy peinzend. „Is zy werkelyk riek?" vroeg Pretorlus. .Ja en neen. Het is een gevoelskwestie is niets, maar een complex van storingen en remmingen, en daardoor lydt zy misschien meer dan wy weten.” Pretorlus keek hem oplettend aan Hoe een voudig verklaarde zoo'n vakman dat. Daarover had hijzelf OUva meer dan eens. en niet al te zachtzinnig, onderhouden. Hy had haar kop pig en eigenwijs genoemd en In werkelykheld leed zy onder de onmogelykheid, zich daaraan te ontworstelen. Buna een half uur duurde de visite van den specialist. Daarna verscheen hy in de huis kamer en accepteerde met graagte de hem aan geboden sigarette Eenlge minuten zaten de vier menschen zwUgend by elkaar. „Nu. Ik heb met mevrouw afgesproken, dat zy morgen naar Nizza gaat begon de vreemde dokter het gesprek. „Het viel niet gemakkeiyk, haar er toe te bewegen maar nu zyn wy accoord." „Wat Pretorlus, z'n Hchasun en drukte hem met z'n heele ge wicht neer. Z'n linkerbeen deed hem ontzettend pyn. Daar lag hy nu op de rails; z’n boven lichaam was vry, maar z'n onderlichaam zat vastgeklemd Hy verloor het bewustzyn. Door het suizen van de rails tegen z'n. hoofd, onwaakte hy uit z’n bezwijming. Er was een trein In aantocht. In de eene richting kon hy meer dan een halve myi de lyn overzien. Alles was daar In t diepe duister. Hy herinnerde zich, dat de spooriyn aan den anderen kant een scherpe bocht maakte, een goede 900 meter van hem af Van dien kant zou er dus j" een trein nade ren. Afgaande op suizen van rails, nader de deze met groo te snelheid. Bin nen enkele minuten zou de trein om de bocht zyn en in de duisternis over hem heen rijden. Het oogenbllkkeiyk doodsgevaar deed Lang horn scherp en logisch denken. De locomotief zou nog bytyda kunnen stoppen, «ander hem te pletter te rUdgn, als hy een duidelijk sllriaal kon geven om den trein tot stilstand te brengen. Snel dacht hy na. Toen greep hy rmar de lu cifers in z'n vestzak, ofschoon elke beweging hem geweldig veel pyn deed. Hy verbeet zich en doorzocht haastig z'n kleeren om iets te vin den dat hy zou kunnen aansteken, maar hy vond niets dan de dikke enveloppe met de do cumenten van Samuel Abdurn. Hy hield se krampachtig vast. Daarna legde hy brief voer brief in koortsachtige haast voor zich op den grond. Vervolgens schoot hy alles by elkaar en voegde er nog vyf groote bankbiljetten by, die hy by zich droeg. Met bevende hand stak hy lucifer na lucifer aan. Elndeiyk vatte bet pa pier vlam en brwridde In vry hooge rookerige kringen. Juist toen de lichten van de locomo tief cm den hoek schoten. Toen viel Barnaby Langhorn voor de tweede maal flauw. Hy kwam tot zich zelf, toen men bezig was. den auto weg te halen, waardoor hy aan de spoorbaan gekluisterd had gelegen. De machi nist boog zich over hem heen, met een lantaarn Itj de hand Passagiers kwamen aangeloopen. „Gelukkig, dat u bytyda het lichtsein gezien hebt mompelde Langhorn verward. .Lichtsein?" herhaalde de machinist verwerf derd, Jk heb niets gezien. Een oogenblik later viel hét Ucht van z'n lantaarn op een hoop tot asch verbrande papieren. „Als we met onze gewone snelheid langs de bocht waren gekomen, had Ik nooit bHtyds kun nen stoppen. Ik heb er In elk geval niets van gezien. Vlak voor de bocht raakte een cyUnder- kop los. waarop Ik de locomotief natuuriyk zoo gauw mogeiyk tot stilstaan bracht. Juist toen zag Ik met m’n lichten iets op de rails liggen. Aan dien losgeraakten cyllnderkop hebt u dus uw redding van een wissen dood te danken. Van dat vuurtje van u heb ik niets gezien." Als verdwaasd keek Langhorn naar het hoopje, tot asch verbrande, gestolen documen ten. Toen viel hy voor de derde maal In zwym. (Nadruk verboden) Na 43 zetten heeft Dr. Euwe de vyf en twintigste partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken, welke Dinsdagavond in de kleine zaal van den Dierentuin te Den Haag werd voortgezet, gewonnen gegeven, waarmede de uitdager, Dr. Aljechin. het vereischte aantal punten om het wereldkampioenschap te heroveren, n.l. 15 K. heeft behaald. Dr. Euwe heeft dus den titel, welken hjj in 1935 bemachtigde, weer moeten afstaarf. 1 iyf te jagen." antwoordde hy rustig, zonder haar hand, die bevend in de zijne lag. los te laten. En vóór zy nog tyd had. hem van antwoord te dienen, vervolgde hy: „Ik ben er in t ge heel niet'voor, dat je alleen naar Nizza reist." „En toch doe ik het.” kwam het er al veel vastberadener uit. „Ik heb het den dokter die my zeer betrouwbaar voorkomt beloofd. Ik laat my door jelui de wet niet voorschryven door Jou njet en door Bella niet En wat haar betreft Ik wil haar niet meer zien zeg haar dat namens myi” „Best." antwoordde hy droogjes. ..Dat is nu ook niet het belangrijkste. Denk er nog masr eens over na Ik ben overtuigd, dat je zelf wel zult Inzien, dat Je niet In staat bent, zoo'n verre reis alleen te maken. Aan de Rlvièra komt de groote wereld te zamen. Luxe en vermaak gaan daar hand in hand. Je zult je daar als een vreemde eend in de byt voelen zyn woor den waren weloverwogen. Alleen dan. wanneer hy haar tot tegenspraak prikkelde, kon het hem gelukken, dat zy haar belofte hield en inder daad op reis ging. „Sta my dan ten minste toe. dat Ik kemers voor Je bestel; vind je dat goed? Zooals je weet, ben Ik daar dlkwyis geweest en ken ik je dan toch met lets van dienst zyn ..Dank je wel. Ik zal mijzelf wel redden." zet ze onvriendeiyk en na eenlge minuten gezwegen te hebben, voegde zy er bü. zonder hen. van den directeur onverklaarbaar voor Er lag verachting in zun blik. Verachtelyk en hoonend had hy geglimlacht. Waarom? Slechts met moeite kon Bella die vraag uit haar gedachten bannen. „Al tweemaal Ijeb Ik je gevraagd, hoe het Is gegaan!" lachte Pretorlus. die haar verstrooidheid aan vermoeie nis toeschreef. „Ik kon niet weg. anders was ik op een of andere manier naar binnen geslopen; ik voor my zie veel liever een generale repetitie dan de première zelfl" Hy was een hartstochtelyk liefhebber van het tooneel, zooals trouwens van alle takken van kunst. VirgHius Pretorlus zag in Bella een uitgelezen kunstwerk aan welks volmaking hy had mede- geholpen. HU was trotsch op haar en had er geen oogenblik sput van. dat hy daarmede Ollva, de vriendin van zyn jeugd, had helpen mls.eiden Hy wilde Bella's stryd. zoo goed hy kon, met haar en voor haar, ten einde strijden. Geen seconde was het hem ooit if de gedachte gekomen, dat men zyn bemoeiingen voor haar ook anders kon uitleggen. -oud-wereldkamploen tydens den ge- “élen wedstrUd niet zoo opgewekt te hebben gezien als thans. Het scheen of hU zich van •en zwaren last bevrijd gevoelde en zyn pret <®i deze volstrekt overbodige zitting, welke uitsluitend ten behoeve van de radio- en film- I ondernemingen op touw was gezet, ternauwer nood kon bedwingen. ■en kranige overwinnaar een sportieve veriteMri Vlrgüius Pretorlus was een knappe, groote “~'*net é®n tameiyk heerschzuchtig karakter gebiedenden blik, doch voor hem was zy niet N,tuurlUk. «y had hem ook haar heele en gekend. Maar het kwam Bella voor, dit »oor directeur Ellegarde altyd een beetje ••nuchter zou blyven, ook al kende se hem •oed. Preto»iu« had haar met zyn auto den schouwburg afgehaald. Toen hy haar •roette en haar by het Instappen behulpzaam stond de directeur in de vestibule. Het was tegenstelling met de "Tsndeiyke woorden, die hy achter de schennen had ««sproken, haar nu spottend na haar Va” het kwaadsprekende gefluister over dr. Euwe zyn tegenstander de hand geschud met de woorden: „Ik ben bly, de eeYste te zUn, u te feUciteeren”, of het gebeele pro gramma, keurig voorbereid en misschien voor af wel aan een tydproef onderworpen, werd sonder verwyi afgewikkeld. Mr. Levenbach. voorzitter van het Euwe— Aljechin-comcté, wees erop, dat zich later stellig een gelegenheid tot uitgebrelde» hul diging zou voordoen, doch wenschte Aljechin reeds nu geluk als eersten oud-wereldkamploen die ooit den titel heroverde. Spr getuigde na mens de geheele schaakwereld van de groote bewondering voor het genie van den overwin naar en het diepste respect voor ae onver- geiykelyke wilskracht door hem aan den dag gelegd. „Ik hoop," zoo besloot by. terwyi hy dr. Aljechin een krans overhandigde, „dat gu bereid zult zyn uw titel tegen eiken recht- matigen uitdager te verdedigen En gy, dr Euwe." zoo vervolgde hy, „wy kunnen ons uw deceptie voorstellen, echter, het dient erkend, dat Aljechin heeft gevochten als gold het zyn leven, wy zyn ervan overtuigd, dat gy niet ontmoedigd zult blyven en als onversaagd Hollander uw nederlaag te boven zult komen Wy allen hopen, dat gy nog tot groote richtingen In staat zult blUken te zyn. sportiviteit waarmede gy uw nederlaag dragen hebt verdient den hoogsten lof. Stellig zult gy u ook In de vyf resteenende partyen met leeuwenmoed verdedigen." Nadat de heer van Harten namens den Kon Ned. Schaakbond een krans had overhandigd en de heer Sythoff Jr. den nieuwen wereld kampioen in het Russisch had toegesproken nam dr. Aljechin bet woord. „Ik ben tezeer ontroerd, om veel te zeggen", aldus de overwinnaar, „doch gevoel my ge- drongen. mUn groote voldoening en vreugde om de herovering van den titel tot uiting te brengen. Nooit zal ik vergeten, dat ik het tot standkomen van deze match aan dr. Euwe te danken heb gehad. Ik betuig hem hiervoor uit den grond van mUn hart mijn erkentelyk- heid. Onze vriendschappeiyke verhouding is dezelfde gebleven en zal onveranderd blyven bestaan." Vervolgens stelde hy met voldoening vast, dat er geen enkele moeliykheid tusschen hem en het EuweAljechin-cotnlté was gerezen en dankte zoowel wedstrudleldet Maroczy als de belde secondanten. Fine en EJlskases. voor hun werkzaamheden gedurende de match. Wat Eliskases betreft, zoo verklaarde hy In het Dultsch, Ik zou geen betere keus hebben kunnen doen. Aljechin bood zyn secondant daarop een eln souvenir aan en eindigde zyn speech et de woorden: „Ik stel my tot taak, de resteerende partyen met onverzwakte concen tratie ten einde te spelen." „Waarde wereldkampioen", zoo ving hierop dr. Euwe zUn kleine speech aan. „Hartelyk dank voor uw vrlendeiyke woorden. Ook ik ben verheugd, dat onze vriendschap onveran derd is gebleven. Ik wensch u geluk en hoop, dat u den nieuwen titel zeer Vaak zult kun nen verdedigen." Zich tot schakend Nederland richtende, vervolgde hy.De twee jaren van myn wereldkampioenschap hebben voor my een allerprettlgsten tyd gevormd, dien ik dank aan uw belangstelling en medeleven, ook ge durende deze match. Het spyt my natuuriyk geweldig, den titel te hebben verloren, doch ik kan u verzekeren, myn uiterste best te heb ben gedaan en tot aan de grenzen van mUn kunnen te zyn gegaan. Maar wy zouden over de oorzaken van mUn nederlaag boek- deelen kunnen schrijven, wy kunnen de ver klaring ook in enkele woorden samenvatten het ging op het laatst -eenvoudig niet meer, ik had niet anders te doen dan mU daarby neer te leggen. „En je hebt gezworen, acht dagen lang geen critlek te oefenen. Maar in plaats daarvan doe je niets anders dan je omgeving zorg en onrust op steld. Met dokter Buchner den specialist met de patiënte alleen en keerde naar de huiskamer terug, waar Bella en Pretorlus zich bevonden. anders slechts by zoogenaamd onbegrepen ge trouwde vrouwen heb aangetroffen. Haar eenigen levensdurf by te brengen, is aeer moei- klaarde zy en begon dan zonder eenlge aanlei ding te blozen. ,jy moest ook zoo'n recept hebben, beste l*i! Inel^w^rdlae feesteiykheld. deze hul- digings-cerempnle. ter eere van den overwin naar der groote match. Vriendeiyke bloemen, ‘tatlge palmen, hel-witte fllmlampen en louter geamuseerde gezichten, op één enkele uitzon dering na: dr. Aljechin. die, evenals twee jaar geleden, in groot tenue, een gelaatskleur en -uitdrukking vertoonde, als had hy niet de heldhaftigste prestatie geleverd en het meest formidabele succes geboekt, welke ooit de car- nÉre van een schaakmeester oplulsterden. En dr. Euwe? wy moeten bekennen, den 3e 3e 3e

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7