WEERMACHT EN VOLKSKRACHT O Minister Slotemaker de Bruine over zijn plannen 1 170.000 gulden verduisterd "I ONDERWIJZERSOPLEI DING f MAGGISOEPEN Prins DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 De leerlingenschaal tair veroordeeld BEDRIJF GESLOTEN Nijverheidsonderwijs JONGEN DOODGEREDEN De toestand van den Brand in petroleumtank In kokende teer gevallen Wettelyke regeling van het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwys staat op het programma STEUNTREKKENDE MUSICI FRAUDEEREN EEN ACHTJARIGE JONGEN GEDOOD TE APELDOORN Macht over het stuur verloren HET GUZEL1NGSGEVAL TE DEN HAAG Commissionnair in effecten staat terecht voor zyn manipulaties - met een erfeni» Twee jaar tegen hem geëischt Reed» zestig gevallen zyn than» ontdekt i Executeurs-testamen- Raadsman van den journalist doet stappen bij de rechtbank Er zal geen dagelyksch comma- niqué meer worden verstrekt Vrachtauto na aanryding in een sloot terechtgekomen Tot anderhalf jaar wegens val se hen eed by indienen van inventaris-memorie Auto geslipt en tegen drie boomen gebotst Slachtoffer van tramongeluk overleden Kunsten en W ieringermeerschool Vragen aan ministers gesteld Gelukkig van beperkten aard en reeds gebluscht e ^rkoudheid I ttsgen! i W etenschappen Rechtbank wyst gevangen neming af e=s vinden =s ico- den nemen et laar t ik klaringen nagaat. In het begin van de maand November is te men lint ko- I 1 ge- iaar oeds De minister heeft in voorbereiding doen nemen een aanvulling van de hooger-onder- wyswet met bepalingen omtrent het tand heelkundig onderwijs, een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, regelen de de tandheelkundige examens en wat hier mede samenhangt, en een nieuw reglement op het beheer van het tandheelkundig in stituut. keren. Invoering daarvan is echter om finan cleele redenen op dit oogenbllk niet mogelyk. Nadat de wonden door doktoren waren ver bonden, zijn de slachtoffers naar hun woning vervoerd. Bij de manoeuvre van den vrachtauto zijn de kisten met appels van den wagen geworpen en o er het wegdek verspreid, hetgeen voor het ryverkeer eenig oponthoud deed ontstaan. werd werd JzZ die In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1938 wordt medegedeeld, dat een ontwerp van wet Inzake de onderwjj- zersoplelding bereids in handen van den Raad van State is. Het is gebouwd op een systeem, waardoor, zonder dat de kosten noemenswaard worden verzwaard, dé op leidingskansen der aanstaande onderwijzers Intellectueel, paedagogisch en practisch be langrijk beter zullen worden. Het brengt tevens de financleele gelijkstelling tusschen de rijkskweekscholen en de gesubsidieerde bijzondere kweekscholen. terwijl de bedragen, die onrechtmatig van den steun werden genoten, tusschen de 200 en 800 gulden varieerden. Men is echter nog maar aan het begin van een zaak, dia zeer uitgebreide naspeuringen zal vergen. De Officier requireerde wegens verduiste ring meermalen gepleegd, een gevangenis straf van twee jaar en verd 's onmiddellijke gevangenneming. tot nsje iaat leed ram den, laar veer lam lot- Nu elde iaat te at, had ■na het je tast en.* en het dat ten. dan reis iber rijn tin» njjn rdda ?in- lang tipt, iaat om- pop. )on- genoeg i hou- en dor- üit een Ingesteld onderzoek is den minister gebleken, dat door de ontworpen schalen het aantal leerkrachten zou toenemen met 3892 aan de scholen voor gewoon en met 154 aan die voor uitgebreid lager onderwijs. Daar als gemiddeld salaris gerekend moet worden op resp. 1899. en ƒ2886 en de pensioenlast 4H pCt. bedraagt, komen de kosten op den duur op 8,2 millioen gulden. Het overleg, dat de minister het vorige jaar met zjjn ambtgenoot van Landbouw en Vissche- rij heeft aangevangen over den inhoud van een ontwerp-natuurbeschermingswet heeft geleid tot een gezamenlijk nader onderzoek van dat ontwerp door twee daarvoor aangewezen func tionarissen Dat onderzoek heeft het samenstel len van eéA' gewijzigd ontwerp van wet tot re sultaat gehad. Het overleg tusschen den mi nister van Economische Zaken en den minis ter over dit ontwerp heeft nog geen overeen stemming gebracht. Opheffing van het directoraat-generaal zou niet tot verlaging der uitgaven leiden, omdat aan den directeur-generaal tot aan zijn pen sioengerechtigden leeftijd wachtgeld zou moe ten worden uitgekeerd. Niet uit het oog mag hierbij worden verloren, dat de tegenwoordige functionaris ook belast is met de waamemng van het secretariaat-generaal. Woensdagavond omstreeks zes uur reden op den rijksstraatweg te Nieuwerbrug een per sonenauto en een met kisten appels beladen vrachtauto achter elkaar In de richting Bode graven. Hoewel de minister niet vergeet, dat de poging om tot een wet te komen, regelende het mid delbaar en het voorbereidend hooger onderwijs, reeds in 1921 is begonnen en tengevolge van een aantal wederwaardigheden tot heden nim mer is geslaagd, zal hjj zijn krachten inspan nen om ditmaal positief resultaat te bereiken. Wel wil hij erkennen, dat hij ten aanzien van de dringende verzoeken van het Rotter- damsche orkest om ook voor eenigen rijkssteun in aanmerking te mogen komen lang geaarzeld heeft. Tenslotte heeft hij evenwel de elschen van het huidige financleele beleid der regee ring moeten laten overwegen. Het vraagstuk van het voortbestaan der orkesten in Nederland is moeilijk en ver drietig. Degenen evenwel, die de remedie eenvoudig meenen te mogen zoeken in ver- hooging van den rijkssteun, vinden den minister niet aan hun zijde. De 33-jarige C. van Leeuwen, wonende aan den straatweg te Rysoord, viel op het terrein van de N.V. Staalindustrie aan den Keileweg te Rotterdam in een emmer kokende teer. Met brandwonden aan belde handen is de man in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Woensdagmiddag te ongeveer kwart over 2 is op de Jachtlaan„ ter hoogte van den Zanderij- weg te Apeldoorn, een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een vier-persoons gesloten auto is op dit punt, vermoedelijk door de gladheid van den weg, geslipt en vervolgens tegen drie boomen gebotst. De auto werd bestuurd door den heer O. uit Utrecht, die met zijn vrouw, vader en 2 kin deren op weg was naar het seminarie aan den Arnhemscheweg, waar hij voornemens was een bezoek te brengen aan zijn zoon, die zijn ver jaardag vierde. Bij de hevige botsing tegen den derden boom werd de acht-jarige L. O. uit den wagen geslingerd en tusschen den auto en den boom gekneld. Hij was vrijwel op slag dood. De overige inzittenden kregen geen noemens- waardig letsel. De wagen werd totaal vernield. Thans zijn zes A acht gevallen in behan deling, doch door de loslippigheid van tal van verhoorde personen is dit getal gegroeid tot ‘n zestigtal, zoodat men verwachten kan, dat alle tachtig steuntrekkende musici aan dit onrechtmatig steun trekken schuldig zijn. Het onderzoek gaat over de laatste jaren. Naar aanleiding van een bericht uit Willem stad over een zwaren brand in een tank en een pompstation van een petroleum-maatschappij, verneemt Aneta, dat deze brand van beperkten aard is gebleken en Inmiddels reeds weer is ge- bluscht, zoodat tmtien enkele dagen liet bedrijf weer normaal zal loopen. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. mr. O. Dedel, verstrekte ons Woensdagmiddag het volgende communiqué: „De nacht van Dinsdag op Woensdag is door Prins Bemhard rustig doorgebracht. Van morgen heeft hij zijn ontbijt met smaak ge nuttigd. De hoofdpyn gaat in matigen graad op en neer. De bestuurder en de mede-inzittende heer B. A. Simonis uit Voorburg klommen met snjjwonden aan gelaat en ledematen uit den deerlijk gehavenden auto en klauterden op den kant, waar de bestuurder van den personenauto, de heer H. Zwart uit Leiden, en enkele voorbijgangers, hulp verleenden en de beide gewonden bij omwonenden bin nenbrachten. derdaad het geval is, daartegenover staat, dat de regeering gesteund wordt door tal van nog actieve militaire deskundigen, op wie eventueel de plicht zal rusten het land bij een militair conflict niet slechts met woorden, maar metterdaad te verdedigen. Het R.K. Tweede Kanier-lld Loerakker heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken gevraagd, of het hun be kend is, dat de meelfabriek N.V. Koechlin te Voorburg gesloten is wegens opneming van dit bedrijf in het hoofdbedrijf van de N.V. Meel fabriek „De Sleutel” te Lelden en dat het per soneel van eerstgenoemde fabriek bijna geheel is ontslagen. Voorts vraagt hij of de ministers bereid zijn het noodige te verrichten, opdat de fabriek te Voorburg wederom in bedrijf wordt gesteld of, indien zulks niet mogelijk blijkt, betere voor zieningen door genoemde onderneming ten be hoeve van het ontslagen personeel worden ge troffen. Uitvoerig wordt dan de rekenlng-courant besproken, die verdachte aan zijn cliënten stuurde. Het staat vast, dat verdachte on juiste rekenlng-courant afschriften heeft gestuurd, zoodat zijn cliënte absoluut niet wist, hoe het met haar kapitaal stond. Dat deed ik om de belasting.... en juf frouw Agnes wist al jaren lang, dat de speculaties mis waren gegaan. De minister acht het onder de huidige finan cleele omstandigheden plicht om de uitgaven, waar dit maar eenigszins kan, te verminderen. De onderhavige begrooting geeft, naar zjjn meening, van dit streven voldoende blijk. Wat de lichamelijke opvoeding betreft, geeft de minister de voorkeur aan ontwikkeling van de lichamelijke oefening door eigen initiatief van het volk. Mr. J. F. Hymans, raadsman van den ver slaggever C. L. H„ wiens gijzeling door ds Haagsche rechtbank is bevolen, omdat deze weigerde als getuige mede te deelen van welk Haagsch raadslid hij eenlge in zijn blad opge nomen mededeelingen uit een geheime raads vergadering heeft ontvangen, heeft Woensdag, na een bezoek aan den gegijzelde, tot de recht bank het verzoek gericht, den heer H. uit de gijzeling te ontslaan. Wanneer dit verzoek mocht worden afgewe zen staat van die beslissing beroep open bij het gerechtshof, en wanneer ook dit college de gijzeling mocht handhaven, is nog cassatie bij den Hoogen Raad mogelijk. De Amsterdamsche rechtbank deed uit spraak in de strafzaak tegen een 47-jarl- gen handelaar en een 52-jarigen timmer man, verdacht van ernstige knoeierijen als executeurs-testamentair van de nalaten schap van hun vader en schoonvader. De rechtbank veroordeelde hen leder tot an derhalf Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het afleggen van een valschen eed bij het indienen van dé inventaris-memorie. Deze twee mannen hadden ruim ƒ50.000 niet opgegeven, doch zelf gehouden. De andere erf genamen dienden een klacht in. met het ge volg, dat beide executeurs werden gearresteerd. Aanvankelijk ontkenden zij, doch ter zitting gaven zy toe ongeveer 50.000 aan effecten in hun woning te hebben verbprgen. Zij ver klaarden echter, dat zij dit geld van hun vader hadden gekregen voor hij stierf. Van de ten laste gelegde verduistering en de valschheld in geschrifte werden zij vrijgespro ken. Het O.M. had een jaar gevangenisstraf ge vorderd zonder aftrek van voorarrest. geen gevaar voor vlucht bestaak noch gevaar voor beïnvloeding van getuigen. Vervolgens pielt mr. O. J. Salm, dia voor namelijk de Juridische argumenten naar voren brengt. Ook mr. Salm bestrijdt de onmiddellijke ge vangenneming en concludeert tot vrijspraak. Na raadkamer wijst de rechtbank de gevan genneming af. Vonnis 21 December. In den Algemeenen Maatregel van Bestuur tot vaststelling van het reglement en het pro gramma voor de eindexamens der hoogere bur gerscholen A, die eerlang kan worden verwacht, zullen bepalingen worden opgenomen, waar door het mogelijk zal zijn bij die examens de medewerking van daartoe geschikte personen uit de kringen van handel en nijverheid te ver krijgen. Het wlskundeprogramma der hoogere burger school A acht de minister, ook in vergelijking met het wlskundeprogramma voor de A-afdee- Ung van het gymnasium, niet te moeilijk. Da hoofdwond van den hof Jager Spek te gw- neaen. Ds operatiewond geneest op normale wijas. De toestand bluft gunstig. Het ligt in de,bedoeling de wet van 31 Mei 1937, tot Instelling van een openbaar lichaam voor de Ingepolderde Wleringermeer en- nader aan te wijzen ingepolderde of in te polderen gedeelten van het IJselmeer, zoo mogelijk op 1 Januari 1938 in werking te doen treden. De voorziening in het openbaar onderwijs en de bemoeiingen met betrekking tot het bijzonder onderwijs komen dan te rusten in handen van het openbaar lichaam. Met betrekking tot het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs leven een aantal wenschen, wier Vervulling geen verzwaring van kosten behoeft mede te brengen, naast zoo danige, waarvan het tegendeel geldt. De mi nister hoopt in elk geval te bereiken, dat de eerstbedoelde onderwerpen wettelijk geregeld zullen worden. De Amsterdamsche rechtbank heeft de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den Amsterdamschen commissionnair in effecten, verdacht van verduistering. De man had groote bedragen effecten, hem toevertrouwd door een oude dame, ver- speculeerd. In 1921 had zij hem ongeveer f80.000 aan effecten ter hand gesteld, later kwamen daar nog de nalatenschap van haar moeder ad f 50.000 en de effecten van haar broer ad f 40.000 bij Ongetwijfeld kan men' een leerlingenschaal _**cpen, die eenigen duizenden werkloosen ■‘•rwiteet» -n plaste in de school sou veraa- •w T hebben herhaaldelijk met nadruk betoogd, dat onder de huidige inter- nationale omstandigheden, waarbij geen staat meer kan gemaakt worden op rechtshandhaving boven geweldpleging, op verdragseerbiedlglng boven verdragsschennls, op moraliteit boven gewetenlooze baatzuenr, op internationale samenwerking boven natio nalistische eigengereidheid, het een primair belang is voor natie, land en volk, dat onze weermacht zoo spoedig en zoo afdoende mo gelijk versterkt wordt. Primair, omdat zon der een voor rechtmatige zelfverdediging dienstige weermacht het zelfstandige bestaan van ons land met zijn roemrijke historische tradities, met zijn eigen en hoogstaande cul tuur, met zijn vrijheid, zijn sociale instellin gen en voorzieningen, in voortdurend ernstig gevaar verkeert. Een land, dat over onvoldoende middelen tot zelfverdediging beschikt, brengt gemakkg- Hjk 'n aanvaller in de verleiding zijn slag te slaan, en parasiteert In teder geval op weinig eervolle wijze op de weermacht van mogend heden, wier belang het zou zijn dat land bij te springen, indien het het slachtoffer van een aanval zou worden. Nu weten wij wel. dat er op het oogenbllk nog geen sprake is van een aanval op ons land en ook dat er Goddank nog tal van factoren van polltieken en economlschen aard zijn, welke den even- tueelen lust om een aanvaj op ons land te wagen een stevigen domper opzetten, maar de internationale verhoudingen zijn te ge spannen en te wisselvallig, om niet met alle mogelijkheden ter dege rekening te moeten houden. Regeeren is vooruitzien, zegt een Fransch spreekwoord. En onze nieuwe regee ring geeft door haar defensie-voorstellen blijk vooruit te zien in een zeker zorgwek kende toekomst. Hadden voorgaande regee- ringen en volksvertegenwoordigingen maar een méér voorultzlenden blik gehad, dan zou men de thans noodzakelijk geachte zware offers voor onze militaire weerbaarheid over meerdere begroetingen hebben kunnen ver- deelen, zoodat de druk daarvan niet zoo zwaar en ongelegen zou zijn neergekomen als thans helaas wel onvermijdelijk het geval zal moeten zijn. Men kan het diep en hart grondig betreuren, dat thans zooveel geld aan onze defensie moet worden geofferd, de noodzakelijkheid voor een van haar verant woordelijkheid bewuste regeering om de mi litaire weerbaarheid van ons land te ver sterken ontkennen kan men redelijkerwijze niet. Zoodra de omstandigheden dit toelaten, zal öe uitzonderingsbepaling van de .JStopwet” wor- <len toegepast. Gaarne geeft de minister de verzekering, dat bij de eventueele vaststelling van een volgorde mede zal worden gelet op de belangen van het RK. Gymnasium voor jon- t*n» te Rotterdam, het Lorentz Lyceum te Eindhoven en de Christelijke Hoogere Burger- •chool te Amsterdam-Oost. Op den Boezemslngel te Rotterdam geraakte Dinsdagavond de 7-jarige H. de Reus, wonende aan den Crooswijkscheweg, bij het oversteken onder een vrachtauto, bestuurd door den 42- jarigen T. 8. uit de Lusthofstraat. Met een schedelbaslsfractuur is het ventje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij aankomst bleek de jongen reeds te zijn over leden. Omtrent het TUCHTRECHT merkt de minis ter op, dat het woord thans allereerst is aan gemeentebesturen en schoolbesturen, die in de Instructies der onderwijzers de reeds bestaande bevoegdheid nader kunnen regelen op het punt van schoolblijven, weg-sturen, strafwerk en der- geljjke. Eerst wanneer langs dezen weg een be vredigende toestand niet kan verkregen worden kan er aanleiding zijn te onderzoeken, in hoe verre de wetgever de materie moet ter hand nemen. gepleegd <joor musici, die gesteund werden door Maatschappel ijken Steun. Naar het toen aan het licht gekomen geval van misdrijf werd een onderzoek Ingesteld, dat, naar schatte, eenlge maanden in beslag zou nemen. k niet juist, dat de minister bepaalde "*®CTingen zou hebben gqdaan Inzake de be perking van de omzetting van drie-jarige am bachtsscholen in twee-jarige met betrekking tot bepaalde scholen en vakken en tot de tegen stelling stad-platteland. Naar de overtuiging van den minister mag ®cn niet spreken van een onvoldoenden regee- ingssteun aan het nijverheidsonderwijs voor 68 Thans genieten meer dan 200 groote en eine scholen voor dit onderwijs ingevolge de ‘W’erheidsonderwiJswet subsidie. In het begin van de maand November te te r3e «-Jarige Ed. V., die Zondagavond zwaar Amsterdam een fraude aan het licht gekomen, gewond in het ziekenhui» te Oostburg opgenomen, doordat hjj te Aardenburg aangereden door de stoomtram BreskensMal- degem, is aan de gevolgen der bekomen ver wondingen overleden. p de derde en laatste vraag, nJ. of de militaire uitgaven niet een al te zware handicap zullen gaan vormen voor de toch zoo noodzakelijke leniging van den erg- sten socialen nood, willen wij hier even die per Ingaan. Dr. L. Deckers heeft indertijd namens 3e Katholieke Kamerfractie in de Kamer verklaard, dat de weermacht en de volkskracht twee gelijkwaardige belangen zijn, welke beide voor zoover mogelijk naar behooren moeten worden behartigd. Wordt er nu te veel aandacht en geld aan het eer ste en naar verhouding te weinig aandacht en geld aan het tweede besteed? Moeten bij gelijkwaardigheid der belangen aan elk van belde evenveel aandacht en geld besteed wor den, of moet men alles op het eene zetten en het andere verwaarloozen? Bestaat er een tegenstelling tusschen deze belde belangen, gelijk sommigen schijnen te meenen? Men kan en moet toegeven, dat belde belangen een mln of meer gelijken graad van drin gendheid vertoonen en dat zij ten nauwsfe met elkaar In verband staan. De best ge outilleerde weermacht toch is tot ondergang gedoemd, wanneer er geen kerngezonde volkskracht achter staat, waaruit zjj nlrtiwe hulp kan putten, en de meest gezonde volks kracht leidt een hachelijk bestaan, wanneer zij onvoldoende beschermd wordt door een ondeugdelijke militaire weermacht. Tusschen weermacht en volkskracht moét dus geen tegenstelling worden geconstrueerd, maar bij de behartiging van beide belangen moet ge streefd worden naar een samenstelling, welke binnen de grenzen van het financieel moge lijke elk van belde zoo goed mogelijk tot haar recht laat komen. Het te met de onder linge verhouding van weermacht en volks kracht als met die tusschen honger en dorst. Aan honger of dorst kan men sterven. Wie alleen maar honger heeft, behoeft slechte te eten, wie alleen maar door dorst gekweld wordt, behoeft slechte te drinken. Wie geen geld genoeg heeft om zoowel zijn honger te stillen als zijn dorst te lesseben, zal econo misch te werk moeten gaan en zijn uitgaven zóó verdeelen. dat hij genoeg etenjan g< drinken koopt om het leven te kunnen den. Maar wanneer een hongeren, stende zich geplaatst ziet tegenover een na derenden leeuw, aal een geladen geweer hem van meer nut zijn dan een belegd cadetje of een gevulde veldflesch. Bezien wij de ver houding van de behartiging van de belangen van weermacht en volkskracht zóó, en hou den wij er rekening mee. dat eten nu een maal duurder is dan drinkwater, terwijl wij er ons rekenschap van geven, dat de econo mische conjunctuur zich sinds een half jaar weer in een zorgwekkend dalende Ujn be weegt, terwijl de kosten van levensonder houd nog altijd stijgen, dan moeten wij eer lijkheidshalve erkennen, dat de regeering. hoeveel men op haar nog jonge beleid moge hebben aan te merken en af te dingen, er ernstig naar streeft „to make the best of** de huidige, zeer moeilijke situatie. De mi nister van Sociale Zaken, wiens handen ge bonden zijn door de elschen van het bud get, moge al veel minder hebben kunnen doen, dan men van hem meende te mogen verwachten en dan hij zelf wel wenscht, hU moge al de psychologische fout hebben gemaakt van een spaarregeling voor klee- dlng, dekking en schoeisel ten behoeve van de werkloozen te spreken, hij heeft In leder geval Iets gedaan, iets dat meer en beter ie dan niets. Zijn regelingen, ook de spaarre geling, zijn onbetwistbaar verbeteringen in den bestaanden toestand, het zijn extra's, hoe bescheiden ook. Met veel bekwaamheid en slagvaardigheid heeft hij zijn voorzienin gen In de Kamer verdedigd. Vooral zijn op merking aan het adres der communisten, die noodlijdende werkloozen niet één kwartje, maar één gulden hebben laten sparen, niet voor dekking, kleedlng en schoeisel, maar voor een nachtfeest ter eere van het twintig jarig bestaan van het Sovjet-lnferno, was zeer ad rem. Met zijn principieel wetsont werp tot beperking van den arbeid der ge huwde vrouw op de arbeidsmarkt, waar man nen den voorrang dienen te hebben, gaat hij moedig voort in een beginselvaste zuiver christelijke richting en hij heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat hij nog heel wat dergelijke voorstellen In petto heeft. Nemen wij dit alles in aanmerking, dan mogen en moeten wfl concludeeren, dat wel-te-waar niet alles naar wensch gaat, maar dat de schuld hiervan niet op de eerste plaats ge zocht moet worden bij onze katholieke be windslieden, die niet meer kunnen doen dan wat In hun door moeilijke omstandigheden beperkte vermogen ligt. H«t «ai den minister verheagen, wanneer he* “•gelijk blijken aal, een wijziging in de *^s geldende leerlingenschaal aan te krengen. Echter moet hij er, evenals ver- **den jaar, op wijzen, dat de groote arbeids- r**erve van onderwijzers en onderwijseres- len “aar voor een klein gedeelte het gevolg h van de Jongste verscherping in 1936 van *eerUngenschaal. ooudt een aangename inleiding voor de maaltijd.komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid aan tafel. Mits het een echt-smakelijke soep is... MAGGI* Soep! Een MAGGI* Soep is voedzaam en licht-verteerbaar en van een bijzonder-fijne kwaliteit. Bovendien kunt U met MAGGI’ Soepen nog eens afwisseling brengen er zijn 20 soorten! de werking van de leerlingenschaal u, ")oei ter verklaring van de vergrooting der *“en bepaaldelijk gewezen worden op de iJZ"*,n<?}*held, dat veel minder dan vroeger za>m a,! lge leerkrachten in de scholen werk- zijn. De minister blijft alle aandacht geven aan de moeilijkheden, waarin onder de huidige om standigheden in het bijzonder onze kunstenaars zich bevinden. Tegen het denkbeeld van een wettelijke rege ling ter bescherming van den architectentitel heeft de minister, zooals hij vroeger al uitsprak, zekere bedenkingen. Hij bereidt voor het oogen bllk evenwel voor de Instelling van een kleine commissie, die tot taak zal krijgen hem om trent die bedenkingen nader in te lichten, waar na hij zijn houding zal bepalen. Ook de minister hoopt van harte, dat de her stelling van de Groote Kerk te Alkmaar weldra weer voortgang zal hebben. De algeheele restauratie van den Martini toren te Groningen zal eerst aan de orde kun nen komen nadat de thans onder handen zijnde gedeeltelijke voorzieningen haar beslag zullen hebben gekregen en, na nauwgezet onderzoek, een behoorlijk overzicht zal zijn verkregen van hetgeen daarna nog noodlg zal zijn. Het gebouw van het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage, eigendom van de gemeente, vertoont groote tekortkomingen van allerlei aard en de aandacht is al herhaal- delijk gevestigd geweest op de groote wensche- Hjkheld van een nieuw gebouw. Wanneer zich ook de mogelijkheid hiervan voordoet, zal de minister uiteAard gaarne zijn medewerking verleenen. Bij het passeeren van den vrachtauto, raakte het achterspatbord van den personenauto, door dat de bestuurder het stuur te vroegtijdig naar rechte draaide, bet linkervoorwiel van den vrachtwagen. De bestuurder van laatstgenoemden auto, de héér A. Bakker uit Voorburg, verloor daardoor de macht over het stuur en reed een tweetal boompjes omver, waarna de auto over den kop sloeg en In de langs den weg loopende sloot terecht kwam. Na het requisitoir Is het woord aan den ver dediger mr. H. O. Stlbbe, die zijn pleidooi aanving met de verklaring, dat het geheele ver weer gebaseerd te op de stelling, dat wat hier te geschied, niet by den strafrechter doch bij den civlelen rechter thuis hoort. PI. concludeert tot vrijspraak, bovendien be strijdt hU den etech van den officier tot on- mlddeliyke gavangannamlng van vecd, daar Verdachte beriep zich echter op een volmacht, waarbij hem Volkomen vrijheid van handelen werd gegeven om het geld te beheeren, zooals hem dat goed leek. Het resultaat was echter, dat van het geheele kapitaal niets overbleef. De broer van de opdrachtgeefster, die inmid dels was overleden, heeft een dochter, die aan verdachte als erfgename een volmacht heeft gegeven. Op de vorige zitting zijn vele getuigen ge hoord en thans onderwierp de president ver dachte aan een scherp verhoor. Pres.: Welk bedrag aan effecten heeft Juf frouw Agnes u ter hand gesteld Verd.: Dat weet Ik niet zoo precies meer, het kan 50 of f60.000 zijn geweest. Pres.: En wat hebt u met de stukken ge daan? Verdachte weet dit niet precies meer, hij aar zelt Pres.: Och kom. u kunt dat toch wel precies zeggen, het gaat hier om een kapitaal en niet om een paraplule, die iemand by u heeft laten staan. WaarschynlUk zyn ze in de safe van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Van den minister te geen voorstel te wachten tot verlenging van den leerplicht. De president leest dan een stuk voor, waarin een verklaring van verdachte voorkomt, dat hij in 1933 „met looden schoenen naar de woning van zyn cliënte toog om met haar de zaken te bespreken. Toen wist zy dus nog niets conclu deert de president. Uitvoerig bespreekt de president dan met den ryks-accountant en den verdachte de verschil lende posten van de rekenlng-courant. Officier mr. Blecourt: Er biykt b.v. uit deze rekening, dat verdachte aan zyn vader geld schuldig was. Het werd betaald en.... de re kening Agnes was er goed voor. U zult nu toch eens aan moeten toonen aan welke speculaties dat kapitaal is opgesoupeerd. Verdachte: Er Is geen sprake van toeëigening, er werd verkocht en gekocht Pres.; Neen, natuuriyk, tot toeëigening bent u niet In staat I Verdachte biykt herhaaldelyk niet in staat te zyn om de duistere punten In zyn boekhou ding op te helderen, er zyn hiaten.... Als de president verdachte verwyt, dat zooveel kasstukken ontbreken, geeft hy de schuld aan den boekhouder. Pres.: Of de stukken zyn opzettelyk wegge maakt. Verd.: Dat ontken ik pertinent. Mr. de Blécourt: denkt steeds: Laat de of ficier het me maar bewyzen. Pres.: En hebt u ook wel eens boeken van den broer van Juffrouw Agnes onder u gehad? Nooit, zegt verd. Officier: U denkt, die man is dood en kan me niet tegenspreken. De zitting wordt dan geschorst tot 's mid dags 2 uur. -w-^ it erkend en vooropgesteld hebbende 1 vragen velen zich echter af. of de thans voorgestelde defensle-maatre- gelen wel doelmatig zyn, of zy niet naar ver houding onnoodlg veel geld zullen gaan ver slinden, of zy niet een al te zware handicap zullen gaan vormen voor de toch ook nood- zakelyke leniging van den meest nypenden socialen nood. Over het al of niet doelmatig zyn der defentee-voorstellen zullen wy de militaire deskundigen maar laten rede twisten. Hun inzichten worden bepaald door verschil van visie, door verschil van stra tegische en tactische overwegingen, door verschil van beoordeellng van militaire si tuaties en haar mogeiykheden. Tydens den grooten wereldoorlog hebben wy te vaak ge zien, hoe zeer knappe legeraanvoerders ern stig met elkander van meening verschilden en hoe de een zich tegen alle theorie in ver giste, maar slaagde, terwyi de ander theore tisch juist handelde en niettemin faalde, om ons als leek op het gladde ys der mili taire deskundigheid te wagen. Wel echter meenen wy met vele anderen, dat vóór alles rekening zal moeten worden gehouden met de mogelykheid van een onverhoedschen luchtovervat of een strategische gemoto riseerde overrompeling als begin van een niet-verklaarden oorlog en dat dus alle te nemen maatregelen op die mogely k - held als op het grootste en meest dreigen de gevaar zullen moeten worden in gesteld. De vraag of niet onnoodlg veel geld voor de defensie wordt gevraagd, te er ook een van hoofdzakelyk milltair- technlschen aard. Vooral gepenslonneerde hoofdofficieren en van huls-uit oud-ontwa- penaars mogen van meening zyn, dat dit In- Na de pauze te het woord aan den officier van justitie, mr. L. de Blécourt, die In een scherp requisitoir de verschillende getuigenver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13