Nachtelijke gevechten heuvelen rond Nanking AvaimG ONS BLAD r illKBMR r - SCHAATSLAARZEN Het nieuws van heden 1 i r DE BAROMETER Een felle aanval op Mgr. Preysing Treedt Italië uit den Volkenbond? Vliegtuigen boven Barcelona storing brengt geluk aan JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS DE SCHRIJFWIJZE VAN ONZE TAAL Verstopte Neus! Japan trekt op naar VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS roem de Fran- 5 Atmosferische J- Nassaufilm 1938 Tjalk gestrand I- J Poolsche terroristen gearresteerd Wyziging treedt heden in werking i DONDERDAG 9 DECEMBER Uitbreiding bij de Hoogovens Verboden wapenhandel naar Zuid-Amerika Vliegtuig in het Nijldal verongelukt Flohr daagt Aljechin officieel uit Brand in drukkerij te Amersfoort De bemiddeling van Duitschland Een taalstrijd in de tram Onbevestigde geruchten in diplo matieke kringen zouden hierop wyzen Nederlander» te Luik gearresteerd Weensch bediende maakt een winst van 2000 pond op de Londensche beurs Regeering zal haar houding be palen, nadat het Belgische standpunt bekend is Groote voorraden papier en carton vernietigd Japansche autoriteiten verzoeken den buiténlandschen consuls de vreemdelingen uit Nan king te doen vertrekken Complete ovenbattery wordt gebouwd De nat.-soc. „Angriff” beschuldigt den bisschop van „politiek Katholicisme” Een foto van den Purperen Heuvel bij Hanking met het mausoleum van Soen-Yat-Sen VESTIGINGSWET VOOR HET KLEINBEDRIJF kurts De Geluidssmalfilm ter gelegenheid van het a.s. regeering»jubi leum van de Koningin Opvarenden door reddingsboot aan wal gebracht Londen is niet om bemiddeling gevraagd in het Spaansche conflict Een bespreking tusschen beide grootmeesters Binnenkort zal het worden voortgezet Tsjang Kai Sjek blijft? ONDERZOEK NAAR DE GRAVEN VAN NASSAU poort van den De moord aan sche grens advertentieprijzen. Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN VlCKS Va-tro-nol z_ Volgens de laatste berichten staan de Japansche troepen voor Nanking, welke stad door de Chineesche verdedigers is verlaten Uiterst rechtsche geheime qrga- nisatie te Lwöw Tsjang Kai Sjek de muren van EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 59 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Brand in drukkerü te Amersfoort. uit O 5 9 I'lohr daagt Aljechin officieel nieuwe titelmatch. Men bericht ons uit Bremen, dat de Neder- landsche tjalk „Drie Gebroeders’, geladen met steenkolen, aan de OosteUJke punt van Pre row Is gestrand. De opvarenden, twee mannen en een vrouw, werden door de reddingsboot aan wal gebracht. Deze boot is zeven uur bü zware zee onder weg geweest. I ROME, 8 Dec. (Havfs) In diplomatieke krin gen te Rome gaat het gerucht, dat Italië van plan zou zijn het voorbeeld van Duitschland en Japan te volgen en zich officieel uit den Vol kenbond terug te trekken. Een bevestiging hiervan was noch officieel noch officieus te krijgen. Ook waren momenteel dienaangaande geen nadere bijzonderheden te krijgen. BARCELONA, 8 Dec. (Havas) Vanmiddag is een escadrille rechtsche vliegtuigen, be gunstigd door den mist, plotseling boven Barcelona verschenen. tgjijke einde Het denkbeeld, om de spelling in hoofdlünen bü de wet vast te stellen, is bü de regeering in overweging. Het ligt echter niet in de bedoeling om met een beslissing over de thans hangende ▼ragen te wachten totdat deze overweging tot een resultaat heeft geleld. Woensdagmiddag gehad De correspondent van het officieele Chinee sche agentschap Central News te Genève, Wang, heeft zün regeering telegrafisch/gevraagd, wat waai* was van de geruchten over Duitschebe middeling. Hü heeft hierop uit Hankau het vol gende antwoord ontvangen: „Het groote Chineesche hoofdkwartier geeft toe, dat de Duitsche regeering haar be middeling heeft aangeboden om een einde te maken aan de Chineesch-Japansche vü- andelükheden en tot. regeling van de andere vraagstukken. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Men hoopt de batterü in September van het volgend Jaar in gebruik te stellen. Het is een zeer belangrüke uitbreiding. Reuter meldt uit Sjanghai, dat voor zoover tot dusverre blijkt, het bericht omtrent een af treden van Tsjang Kal Sjek ongegrond is. Te Londen wordt officieel bevestigd, dat de commandant van de Brltsche vloot in de Chi neesche wateren, vice-admiraal Little, bü de Japansche vlootautoriteiten heeft geprotesteerd tegen het bombardement van de belde Brltsche schepen Tlckall en Tatung bü Oehoe. Volgens het rapport, dat op het Foreign Of fice is ontvangen, heeft nog denzelfden dag de Japansche chef van den staf namens admiraal Hasegawa zün verontschuldigingen aangeboden. De 26e partij van de match EuweAljechin ein digt in remise. Stand op Donderdag 9 uur van. 7MJ Vorige stand: 75X5 Dr. Aljechin heeft deze schriftelüke uitdaging in ontvangst genomen en Flohr medegedeeld, dat hü het voorstel in overweging zal nemen. Men mag aannemen, dat de wereldkampioen binnen enkele dagen zün drincipleele beslissing zal bekend maken. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs. Fabrikaat: V. ANT. VAN GILS’ Schoenfabrieken Tel. No. 7 SJANGHAI, 8 Dec. (Reuter). In den nacht van Woensdag op Donderdag, twee uur, zün gevechten geleverd op heuvelen rond Nanking. Het blad beweert in dit artikel, dat de Ka tholieke prelaten niet voor het Christendom zouden strüden, maar alleen voor politieke voor rechten en dat zü den vrede in Duitschland In gevaar zouden brengen. „In plaats van hemelsche genaden en sacra menten, zoo beschuldigt het natlonaal-socla- Ustische blad trachten de bisschoppen pause- lüke staatsleerstelllngen te propageeren en een politiek Katholicisme te verspreiden." Hoewel zü de goede bedoelingen, welke de Duitsche regeering dreven, waardeert, blüft de Chineesche regeering vastbesloten haar politiek van krachtigen tegenstand te handhaven, zoo lang Japan niet den oprechten wensch toont de onafhankelükheid van het Chineesche grond gebied te eerbiedigen, evenals ae onaantast baarheid van de Chineesche regeering.” Blükens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van On- rUiigd dat de nfe de eene, de fepast, niet be- lerhalve regee' lezelfde schrüf- Een atmosferische storing, welke een onjuist heid in een telegram tengevolge had, heeft een Weensch bediende tweeduizend pond sterling opgebracht. Op aanraden van een vriend besloot hü zü" Wel is de regeering bereid al het mi te doen om door Laar goede diensten epi te maken aan de vüandelükheden Aan de N. V. otto Wllputte’s Ovenbouw Mü te Den Haag is door de Kon. Nederlandsche hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden op gedragen de bouw van een complete ovenbat- terü, bestaande uit 25 ovens. Nader wordt vernomen, dat te Lwow na de ontdekking van de terroristische organisatie twaalf personen zün gearresteerd. Een hunner werd in een tramwagen aange houden. Op hem werden twee revolvers en fles- schen met óntplofbare stoffen gevonden; hü verklaarde dit goedje te hebben ontvangen van een krantenverkooper en noemde de namen der- genen, die hem opdracht hadden gegeven. Deze namen worden geheim gehouden, maar men veronderstelt, dat bekende personen bü de zaak betrokken zün. De activiteit der organisatie schünt vooral antl-semietisch te zün geweest. Het nat.-socialistische blad de Angriff publi ceert een fel artikel naar aanleiding van den Herderlüken Brief ran Mgr. Konrad ven Pleysing. Nachtelüke gevechten in de heuvelen rond Nanking; de geruchten over een aftreden van Tsjang Kai Sjek worden tegengesproken. Aait Engeland ia niet om bemiddeling verzocht in het Spaansche conflict. Bet artikel besluit met deze woorden: „Voor dit Katholicisme is er in Duitschland geen plaats." (In verband hiermede zouden wü willen op merken, dat Mgr. von Preysing verklaard heeft, dat de toestand voor de Katholieke Kerk in Duitschland onhoudbaar wordt. Deze aanval van de Angriff is een teeken te meer, dat het nationaal-socialisme in Duitschland van plan is nog nieuwe stappen te doen in Zün strüd tegen de Kerk. Red.) Naar wü vernemen, is Jhr. mr. E. C. Tho massen Thuesslnk van der Hoop van Sloch- teren, burgemeester van Slochteren (Gr.), die een groot kenner is van de geschiedenis van ons Koninklük Huls, sedert eenigen tüd bezig met de samenstelling van een leidraad voor een Nassaufilm, welke ter gelegenheid van het ko mende regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin als geluidssmalfilm zal worden vervaar digd door de fabriek „Zulderfilm” (W. Cox Jr.) te Venlo. Jhr. Thomassen, die voor historische studies herhaaldelük de Nassaulanden bezocht en daar vele plaatselüke historieschrüvers onder zün persoonlüke relaties telt,* is büna met zün ar beid gereed. Zün bedoeling is, een relsfllm te maken met een sterken historlschen Inslag, zoodat zü tevens kan dienen als gids voor Ne derlanders, die ter plaatse de stamlanden van ons Vorstenhuis willen leeren kennen en ver der als historische en geografische voorlichting voor het Nederlandsche Volk, dat van de schoolbanken af betrekkelük schaarsch over de afstamming der Nassaus en hun stamlanden is Ingelicht. Voor de samenstelling van het draaiboek on derneemt genoemde filmondememlng binnen kort een oriënteeringsrels naar de stamlanden. De Lulksche politie heeft twee te Amsterdam •«machtige Nederlanders gearresteerd, een handelsvertegenwoordiger en een koopman, als mede een Griek en een Luikschen wapenhan delaar, die zich schuldig hebben gemaakt aan levering van wapens naar Zuid-Amerika. Het onderzoek wordt voortgezet. waar groote .pier en carton waren opgeslagen, Het geheele perceel heeft voorts A BRUSSEL, 8 Dec. (A. N. P.) Een dezer dagen heeft zich een Vlaamsche oudstrijder voor Ue rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hii op de tram te Brussel oneenigheid had gehad met een controleur, die weigerde zich tegen over hem van de Vlaamsche taal te bedienen. De ruzie was tenslotte zoo hoog geloopen, dat er klappen waren gevallen. In deze zaak heeft de rechtbank thans uit spraak gedaan. Zü veroordWlde den Vlaming tot een maand gevangenisstraf en 700 franfl boete. De tramcontroleur, die zich civiele par- tü had gesteld, zag zich een schadevergoeding van 893 franc toegewezen. Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen het benauwende slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, voorkomen zij veie verkoudheden. In het Brltsche Lagerhuis heeft Eden heden middag op desbetreffende vragen geantwoord, dat tot de Engelsche regeering door geen van beide partüen in Spanje verzoeken gericht zün om bemiddelend op te treden in het Spaansche conflict. -> i Het vuur der luchtafweerbatterüen nood zaakte de aanvallende vliegtuigen, zich in de richting van de zee te verwüderen, doch niet dan nadat zü ep een der buitenwüken eenige bommen hadden geworpen. Jachtvlieg tuigen der regeering stegen daarna op om de aanvallers te achtervolgen. Het is tot nu toe nog niet bekend, of de bommen nog slachtof fers hebben gemaakt. Zonder zich te willen binden aan elders te némen besluiten en overtuigd van haar taak om een zelfstandige keuze te doen, is niette min de regeering van oordeel, dat gelük eenige leden het uitdrukken „de cultureele band tusschen Nederland en de Vlamingen" zoo eenigszlns mogelük, niet door een verschil lende schrüfwüze van de gemeenschappelüke taal moet worden geschaad. De regeering ver trouwt, dat zü weldra zekerheid zal kunnen verkrütfen omtrent het standpunt, dat de Bel gische regeering te dezer zake Inneemt, waarna zü onverwüld haar verdere houding zal be palen. deeltelük op een üzeren raam zün geplaatst, dat in den muur van den kelder is aangebracht en gedeeltelük in nissen in den wand. Twee er van zün geopend: een hiervan bevat het stoffe- lük overschot van een vrouw, de andere dat van een kind van naar schatting 2 of 3 Jaar. Dat de andere twee kisten nog niet zün ge opend. wordt toegeschreven aan het verlangen, om de antecedenten van de beide onderzochte geraamten eerst in de koninklüke archieven op hun Juistheid na te gaan, want de veronder stelling is, dat men te doen heeft met het ge beente van de eerste graven van JVassau, waar van de laatste rustplaats tot op heden niet met zekerheid bekend was. H M. de Koningin was met de ontdekking op de hoogte gebracht, zoodat het ondersoek dan ook geschiedde in overleg met het Koninklük Huis. Binnen enkele dagen zal het worden voortgezet. Van de züde der Duitsche spoorwegen en plaat selüke autoriteiten is alle medewerking toege- om de opnemingen op vlotte wüze te (en <foen geschieden. exploitatie en distributie van de Nassau film is zoodanig opgezet, dat het Nederland sche volk in al zün lagen ook in de Over- zeesche Gewesten in de gelegenheid gesteld wordt, een mooi brok historie van ons Vor stenhuis verfilmd te zien. Het ligt daarbü in de bedoeling, dat de film door Oranje- en natio nale vereenigjpgen Zal worden vertoond. Indien de Nassaufilm aan de verwachtingen voldoet, zal op dezelfde wüze een Oranjefllm worden vervaardigd, welke hoofdzakelük in Frankrük zal worden opgenomen. derwüs is de regeering ov< toestand, waarbü de regeer Jeugd een andere spelling t stendigd kan blüven; dat i flng en school In beginsel I wüze moeten gaan volgei]. Zü is intusschen eveneens dvactjugd, dat de keuze, waarvoor zü staat, niet kanv7bs< den gedaan zonder dat zekerheid verkregen is omtrent hetgeen ter zake in België kan werden verwacht. spaarpenningen in Engeland te beleggen en te legrafeerde naar Londen om vüftig aandeelen van vier pond het stuk, te nemen in een gezond „Industrieel" concern. Tot zün ontsteltenis ont ving hü den volgenden dag een telegram uit Londen met het bericht, dat vüfduizend aan deelen voor hem waren aangekocht en hü ge debiteerd stond voor een bedrag van 20.000 pond. Zelfs een uiteenzetting van het hoofd kantoor der posterüen, dat de oorzaak der ver- anderlng van het getal 50 in 5000 zeer waar- schünlük gezocht moest worden in luchtstorin gen, kon hem niet geruststellen. Toen hü zün vriend, die op een bank werkte echter om raad ging vragen, vernam hü. dat d, betreffende aandeelen dienzelfden dag acht shilling omhoog waren gegaan en hü zoodoen de een winst van tweeduizend pond sterling had gemaakt. Betreffende het onderzoek in de Groote Kerk te Breda naar stoffelüke resten van graven van Nassau valt nader te melden, dat de kisten ge- -1 - --1 raam zün geplaatst. LONDEN, 8 Dec. (D.N.B.) Een bombarde- mentsvliegtuig*wan het te Khartoem gestatlon- neerde eskader Js gisteren in het dal van den Witten Nifl neergAtort. De piloot en een passa gier, de Egyptisch» bisschop Herbert Guy Builen, kwamen omtjpf'leven. Woensdagmiddag omstreeks half vier brak brand uit in ’t fabrleksperceel in de Ansfrldus- straat 7 te Amersfoort. In dit perceel is geves tigd een drukkerü en cartonfabriek van den heer Salomons. Deze was met het personeel in de benedenverdieping werkzaam toen een Jon gen brand ontdekte op de bovenverdieping. Spoedig sloegen de vlammen aan alle kanten uit. De politie rukte onmlddellük uit en was reeds aan het blusschen, toen de brandweer met alle materiaal verscheen en met vüf stralen het blusschlngswerk overnam. Na anderhalf uur werd het vuur bedwongen. De geheele bovenverdieping, voorraden api brandde uit veel waterschade bekomen. Het blusschlngswerk stond onder leiding van den adjunct brandmeester W. Droog. Op het terrein van den brand waren aanwezig de hoofdinspecteur van politie de heer Van Rooy- en, de directeur van de gasfabriek en waterlei ding de heer Van Rhün, terwül de burgemees ter, die de vergadering van B. en W. leidde, later bü den brand kwam. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. ’WARSCHAU, 8 Dec. (Havas) De Poolsche ^7,, heeft te Lwow een terroristische organl- ■e ontdekt, welke een aantal aanslagen be- mde- zl) heeft bü een der leiders der orga- Ue een hoeveelheid ontplofbare stoffen ~*bgetroffen. Twee leden der organisatie zün ^*nteteerd. Het zün een schilder, Mielnlk, en do owïbedlende’ Kuddelskl, die behooren tot [v,organisatie van uiterst rechtsch "®e organisatie stelde zich voor aanslagen uit °P 6611 tehuis van studenten te Lwow «getwijfeld omdat de rector-magniflcus der d*i telt wel8er*le de Joodsche studenten uit collegezalen te bannen. loeh» ontslaK uit zün functie ver- |ngewim^Ch de Senaat h€ert verzoek niet Uitgegeven is Staatsblad no. 639, wet van 3 December 1937, houdende wüziging van de ves tigingswet kleinbedrüf 1937. Datum van in werkingtreding 9 December 1937), De familie van den jongen boer Juanola, die door Spaansche karabiniers werd doodgescho ten, heeft schadeloosstelling geëischt. De prefect heeft den Spaanschen grens- inspecteur ontvangen, die zün verontschuldiging aanbood en mededeelde, dat de Spaansche re geering in beginsel bereid is, een schadeloos stelling te betalen. In verband met de opwinding, welke In de streek is ontstaan, wordt in sommige kringen verlangd, dat de Spaansche regeering de grens posten tot driehonderd meter van de grens zal terugtrekken. Naar wü vernemen heeft een eerste bespreking plaats gehad tusschen den wereldkampioen, dr/’A. Aljechin, en den Tsjechlschen grootmeester S. Flohr, inzake een eventueele match om deg titel. Tüdens dit onderhoud heeft Flohr den wereldkampioen een brief overhandigd, waarin de Tsjechische meester o.m. het voe gende schrüft: Als officieel candidaat van de F.I.D.E. en mü precies houdend aan de door dit li chaam genomen besluiten, heb ik de eer U tot een tltelkamp in 1940 uit te dagen. Van den Tsjechlschen Schaakbond heb ik op dracht gekregen U uit te noodigen naar Praag te komen, waar alle voor een tltel kamp noodzakelljke formaliteiten, mede m verband met een garantiefonds, geregeld kunnen worden. BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaalvoor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f O.óOhg^er Een afdeeling van het élitecorps van maar schalk Tsjang Kai Sjek is te Nanking aange komen om het garnizoen te versterken en de minder geoefende provinciale troepen te ver vangen. Deze provinciale troepen zün' uit de stad gevoerd. Als voorzorgsmaatregel zün de leden van de Brltsche, Amenkaansche en Duitsche ambas sade aan boord van schepen op de rivier ge gaan. Zü zullen hier den nacht doorbrengen. Het kanonvuur kan duidelük wordengehoord. De Japansche autoriteiten hebben offi cieel den bultenlandschen consuls verzocht de buitenlanders uit Nanking te doen ver trekken. Er zün aanwüzingen, dat de Japanners een paar dagen willen waehten en intusschen de omsingeling der stad willen voltooien in de hoop een onbloedige overwinning te behalen door instelling van een pro-Japansch bestuur in Nanking. De Japanners trachtten hun vooruitgeschoven posten ‘te doen doordringen tot de achttien poorten van den dertig mül langen muur. Een der Japansche afdeelingen rukte op naar de Kwang-hoe-amen, de „poort van den roem." lu Nanking zelf is een strenge staat van beleg afgekondigd. De Chineesen gaan voort de mooie nieuwe 4*011"" i’mrh-n de bim&n- en buitenmuren af te branden een einde de Japanners van dek king te berooven. Het nationaal-socialistisch blad 4e An- griff publiceert een fel artikel tegen Mgr. Konrad von Preysing, den bisschop van Ber- Rjn, naar aanleiding van diens Herderlüken Brief, die Zondag in de kerken van bet Berlünsche diocees is voorgelezen. 5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9