EUWS R TRIUMPH STAD Alkmaar10 Dec. over de 1 cent sigaret die alle andere triomfeert Gemeenteraad van Heer Hugo Waard DE BEGROOT/NG VASTGESTELD De restauratie der Groote Kerk VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 Uit WERK GEGUND AGENDA Film BURGERLIJKE STAND B ijeenkomaten ADRES AAN B. EN W. STOOMVAARTLIJNEN HET WINTERT! KANARIE-TENTOONSTELLING Programma Radiodiatribatie HET WINTERT VANDAAG TWEE HONDEN Kruiavaart-cohort St. Dominicua K. J. C. St. Laurentius-parochie WANDELSPORT De kaasmarkt BI Van uitvoering in werkverachaf- fing zal geen aprake zyn leta over niet-openbare raadabealuiten VOGELBESCHERMING, WAAROM? De Katholieke Actie en onze Jeugdbeweging SINT NICOLAAS IN DE OVERDEKTE Te veel Katholie benoemingen ^ipothekeranachtdienat HET INKUILEN VAN AARDAPPELEN Voor onze R.K. meisjes Diveraen De gemeentebegrooting ÏÏ2 T entoonatellingen Alkmaar, 9 Dec. 1937 ZATERDAG, 11 DECEMBER w> Baanderheer int Las vandaag weinig valt het eilanden. naar M ge- hierop met algemeene Codec handen Diepen. Het was een welgeslaagd Sint Nicolaasfeest De raad van de gemeente Heer Hugo Waard vergaderde Donderdagavond te 8.15 uur. Hoogachtend. volgt onderteekening. De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 5 tot en met 11 December worden waar genomen door de apothëèk van den heer Dr H. Hartong van Ark, Langestraat 1. gemeente den hoogst mogelUken prijs, wat niet altijd erg sociaal is. Wat betreft de benoeming van ambtenaren: B. en W. willen gaarne met den wensch van den heer Dekkers rekening houden; zy hadden ook steeds getracht dit te doen, maar ae atult- Het Noord-Holl. Veevoeder-Bureau. Landbouwhuia, Alkmaar. Gesla. 'samen "tarnen laven den teil eyiers a 2» '3tt ’agens; ’•gons. De tl »an 193 Kenti d*n R. trachten leden.ee Hiervc 12 Dece tehoude Het b rochiane Giften dankbaa Soeial. delen: j den aan ■nlddelei iarine e lün by tehakt Groeneh St. V het 12^ ging wc acht w« doeners zullen houden. Een c afgeloop hoeve ondoenl was he< ten diet gen. Ho heeft vi ring en Het b heid ve gedenke dezen v brelder gevoelen geld of nerd, d b: N. J De r derde Van gemeen goedgel Een gaan t< foneele kermist In Ake eenkozr lijn en de K. Door tierech' huren, De h Weth voor hi De t dat eer beeft, i len en De V van de De h eens 8 De h de te Noordei De h ten zoc dit nie De h voor hi andere De h stel. Het v wijl er (De he Op v dening recht g meer maar n Vastg van 191 grootlm een me te van De voor 11 ten. De V van uil verschil gen, in ten woi den di dergelU Op 1 goedkei Het zomerli kleine De u Nada de aai moester wjjzigdi haven 1 Tijdei de wacl De V met de behandi de zaak hoorde, die bjj De hi Hiem ter beh strijd in het wortelhappen. De uitslag luidde: 1 A. Fischer 25 sec. 2 Alle Volger 29 sec. 3 Steenis 30 sec. Door 8t. Nlcolaas werd aan velen een sur- uitgereikt en klonk menig vermanend Aan het slot van de vergadering werd beslo ten het gemiddeld bedrag per leerling van het openbaar lagep stellen op f >10 52. Hierna sluiting. 9.20—11.50 Parijs 1320—14.20 Ned. 15.20—1820 17.50—1820 2120— werd door de jeugdgroepen het --- J en zag men --j naar den kant kon sleepen. Hierop volgde een wed- De jongens worden er aan herinnerd, dat he denavond om 8 uur het 8t. Nicolaasfeest gevierd wordt. Zondag algem. H. Communie; plaats voor ‘t St. Aloysius-altaar. Zorgt, jongens, dat je allen present zyt. Zaterdag en Zondag wordt in café „Het Wa pen van Haarlem", Nleuwesloot, een tentoon stelling gehouden van kanaries, georganiseerd door de afd. Alkmaar van den Alg. Bond voor kanarleteelt en vogelbescherming. Er Is aan deze tentoonstelling ook een zangwedstrjjd verbon den. Tevens zullen geëxposeerd worden aquaria Een bezoek aan deze tentoonstelling is zekei de moeite waard. ZONDAG 6 uur congregatie; van 7 tot 9 uur ontspanning leeftijd 14 tot 17 jaar. MAANDAG 7 uur St. Jozefban. DINSDAG handenarbeid, van 6 tot 7.30 uur groep I, van 7.30 tot 9 uur groep 2. WOENSDAG 2.30 uur 6t. Jansknapen groene kring: handenarbeid van 2 tot 4 uur groep 3; van 4 tot 6 uur groep 4; 7.30 uur St. Loulsban, 8.30 uur Peter van Amiënsban. DONDERDAG van 5.30 tot 7 uur ontspanning leeftijd 12 tot 13 jaar; 7.15 tot 8.45 uur leeftijd 13 tot 14 jaar. VRIJDAG 6.30 adspiranten en St. Thomas- ban; 7.30 uur E.H.B.O. St. Elizabethziekenhuis; 8.30 uur Bernard van Clairvauxban. ZATERDAG 2.30 uur St. Jansknapen blau we kring. De overige in de begrooting voorkomende niialillëaxyn H)~.wil8hwil»m nteëvoos-ééil jaar. doch voor langeren tijd verleend. Burgemeester en Wethouders hebben het i»n- leggen van een straat tusschen den Westerweg en de spoorbaan, tegenover de Lindenlaan, ge naamd de Rozenstraat, met bijkomende werken, opgedragen aan de heeren R. Holman en Zn., aannemers te Alkmaar. Geboren: Herman, z. v. Dirk Theodorus Buter en Josefine Magdalena Winter. Cornells, z. v. Christiaan Hoekmejjer en Alida Nyman Elisabeth Maria, d. v. Charles Cornelius Petrus Pacilly en Betsy Anna Josef Maria van Aken. Ondertrouwd: Cornells Woud en Maria Piene- man. Pieter Dekker en Maria Jacoba van der Putten. Evert Willem Kraal en Sophia Trijntje Zeeman. Nlcolaas Wiese en Catha rina Maria de Boer. Jan Johannes de Haas en Jacoba Margaretha Meijer. Dirk Wilhel mus van Et ten en Petronella de Vries. JAVA-NEW-YOKK LIJN MODJOKERTO, 8 Dec. van Java te New-Tork. SALE IER. 7 Dec. van Singapore n. New-Tork MAPIA, 7 Dec. van Norfolk te New-Tork. uitvoering van den aanleg slechts 50 pet. der arbeiders betrokken wordt via de arbeidsbe middeling van deze gemeente. De VOORZITTER lichtte het voorstel toe en zei betreffende het te werk stellen der werk lossen by den aanleg der leiding, dat Alkmaar, Het bericht over den Wintertocht van Zondag 19 December heeft heel wat sportieve meisjes opgewekt er aan deel te nemen. Om op dien dag qoed uit te komen, gaat de heele groep a.s. Zondag 12 December een trainlngstocht van plm. 15 K.M. maken. Alle dames en meisjes uit Alkmaar, Bergen en Heiloo die zich voor den wintertocht hebben opgegeven, worden voor den trainlngstocht verwacht óm half twee. Oude Gracht 283, Alkmaar. Vóór het vertrek van a.s. Zondag worden de deelneemstersgel- den k 0.15 per persoon voldaan. Sted. Muziek tuin: Clubmatch van de afdee- llng Alkmaar der Ned. Kennelclub „Cynophl- 11a", Zondagmiddag 1 uur. *a geef vai <te voon “nb« JAARSTROOM. thulareta, Palmas. omdat het zelf veel werkloozen heeft, niet te vinden was voor het uitsluitend te werkstellen van H. H. Waardache werklieden. Overeenge komen was, dat uit belde gemeenten 50 pet. der noodige werklieden zou worden aangeno men. Voorgesteld werd eenlge wijzigingen te bren gen In de bezoldlgingsverordenlng tot ver betering van het salaris van den gemeente- opzichter, die op arbeidscontract blijft aange steld. Na eenlge overweging werd conform besloten in verband met de te geringe ruimte In de veldwachterswonlng. werd door B. en W. voor gesteld deze woning te vergrooten en met eenl ge vertrekken uit te breiden. De raming der kosten bedroeg 1100. Zonder noemenswaardige discussie werd al- dils besloten. Aangeboden werd de begrooting van het G. E. B. voor het jaar 1938, sluitende in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van 40.88325, met een batig saldo van 15.17. lie oorzaak van dit lage saldo was het ramen van' een bedrag van 4500 wegens 50 pet. toeslag op de maximale belasting. Deze begrooting werd conform vastgesteld. Aan de orde was hierna de behandeling va.n de gemeentebegrooting voor 1938. De heer VAN ELTEN had voor het beleid van B. en W. groote waardeering, maar had toch verschillende wenschen. zooals het maar eenmaal doen stempelen door werkloozen en het achterwege laten van het nemen van be sluiten door den raad door middel van briefjes. Ook drong spr. aan op spoedige uitvoering van de werkverschafflngsobjecten. De heer DEKKERS zei dat tot leedwezen van een groot deel van de bevolking door B. en W. niet voldoende rekening werd gehouden met de evenredige vertegenwoordiging by voor komende benoemingen. Spr. zag daarin gaarne verandering. De heer TROMP maakte bezwaar tegen het behandelen van de begrooting In een late ver gadering met een twintigtal agendapunten. De VOORZITTER was erkenteiyk voor de waardeering. Wat stempel-regeling betrof: overwogen zal worden weer over te gaan tot eenmaal stempelen per dag; de moeilijke con- tröle door de uitgestrektheid der gemeente is echter een bezwaar. De spoedige uitvoering van werkverschaf- flngsobjecten wordt vaak gestagneerd door ad ministratieve moeilijkheden in Den Haag en door de moeiiykheid met het krygen van ma- GuMen Vlies: W. E. heer Henrl de Greeve over „Pater Damiaan". CC.-avond. Hedenavond 820 uur. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden verzoeken uw college, na mens de door hen vertegenwoordigde vakcen trale, beleefd de ultkeerlng van den zgn. B- steun zooveel mogeiyk te willen bespoedigen, aangezien de nood in de gezinnen meer en meer toeneemt. Over de kaasmarkt nieuws te zeggen. De hoogste noteering van vorige week (f 231 heeft zich gehandhaafd. Ook de gang was zeker niet minder, waardoor ’n vlugge handel kon'ge constateerd worden. Vorig jaar werd op deze markt ten hoogste f 18 besteed. De aanvoer van 67.000 k.g. was voor den tijd van het jaar zeer bevredigend. Op de 2 December markt van 1936 was slechts 50.000 k.g. aangevoerd. Toen echter waren er enkele fabrikanten op de beurs, die nu van de dwalingen huns weegs zyn terugge keerd. De grootte van den kuil is afhankeiyk van de hoeveelheid, welke ingekuild moet worden en zal de praktyk zelf kunnen bepalen. Er wordt wel aangeraden de aardappelen voor het kuilen te stoomen of te koken. Wan neer ze echter bestemd zyn om aan de melk koeien te voeren, is dit niet aan te bevelen. Gekookte of gestoomde aardappelen werken nJ. te veel op den vetaanzet, terwyi rauwe en in gekuilde aardappelen gunstig op de melkpro ductie werken. Zyn de aardappelen dus bestemd om aan mestkoeien of varkens te worden ge voerd, zoo is eerst stoomen of koken uitste kend. Misschien is het mogeiyk, waar voor melk- en mestkoeien wordt ingekuild, eerstge noemde rauw en by de mestkoeien gestoomd of gekookt In te kullen. By het voeren van ingekuilde aardappelen zal men er aan moeten denken, dat het droge stofgehalte hiervan vry hoog is en dat men daardoor er veel minder van dient te voeren dan van versche. Volgens Zweedsche proeven neemt het nuttig effect van versche aardappelen boven 17 K.G- per dier per dag af. By hoogere producties zal men plm. 15 K.G. als een geschikt kwantum Bioscoop Harmonie: „Betooverlng om La Bo hème". Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 3 uur af. Ook de minister hoopt van harte, dat dr herstelling van de Groote Kerk te Alkmaar weldra weer voortgang zal hebben. Van uit voering geheel of gedeeltelijk in werkver schaffing zal geen sprake sjjn; eenlge jaren geleden 4jn voorstellen in dien sin gedaan, maar deze «y» ter Mjde gelegd. Thans be staat uitzicht, dat de financieel? moeilijk heden met behulp van het Werkfonds zul len worden oppelost. Beleef Waar den laataten tyd via eenlge veilingen heel wat gedenatureerde aardappelen voor vee voeding zyn verkocht, verzocht men ons. over het inkullen iets in de pers mede te willen deelen. waaraan wy hierby gaarne voldoen. Aardappelen kan men zeer goed inkuilen. De diepte van den kuil is afhankeiyk van den grondwaterstand. Bodem en wanden moet men goed glad stryken. Voor de zuiverheid is het boven zoowel als met een laagje By een bewoner aan de Kanaalkade is een gryze Dultsche herdershond komen aanloopen, dien hy ter beschikking van den eigenaar vast houdt. Inlichtingen zyn aan het bureau van politie te bekomen. Door een dame, te Bergen woonachtig, is gis teren by de Alkmaarsche politie kennis gegeven, dat aldaar by haar een Airedale terrier is komen aanloopen. waaromtrent verdere Inlichtingen aan het bureau van politie alhier zyn te be komen. FAUNA. 8 Dec. HERCULES, B Dec. Zouden wy nu werkeiyk eens een ouderwet- achen winter krygen? Het begint er zoowaar op te lyken. Na enkele dagen van koude, mist en natte sneeuw, begon het gisteravond te vriezen waardoor de sneeuw, die heel fyntjes neerdwar relde, ook bleef liggen. Wy hebben weliswaar heel wat minder gekre- gen dan het Noorden en Oosten van ons land aan welke depressie of zee-lnvloed dit te danken of te wyten is. zal De Bilt wel precies weten maar toch voldoende om heden In den vroegen morgen een volkomen winterlllusie te scheppen. By al dat moois was echter één leeiyk ding: het dunne laagje sneeuw had straten en wegen gemeen glad gemaakt, zoodat leeiyke buitelin gen niet uitbleven. Gelukkig was „Gemeente werken" actief en had spoedig met vele ku bieke meters zand voor „veilig verkeer" gezorgd Ook de commissaris van politie schynt het winterweer geroken te hebben Precies op tyd Immers heeft hy gister in de dagbladen de in woners eraan herinnerd, op welke wyz? zy in desen tyd hun burgerplicht te vervullen hebben Aan het Comité tot bestudeerlng en bestry- dlng van de iepziekte: 10. Aan de Vereenlging Ingevolge de Landarbel- derswet ten behoeve van den ophaaldienst: 130— Na eenlge dagen te hebben uitgerust van de vermoeienissen van het vele werk, heeft de goede Sint een bezoek gebracht aan de Over dekte. Groot was de belangstelling van de zyde yan het publiek, maar niet minder van de swemmers. Allereerst i- reddend zwemmen gedemonstreerd c- hoe een kind een volwassen drenkeling Lyn 1; Hilversum I. Lyn 2: Hilversum II. Lyn 3 8.00—920 Keulen; Radio; 11.50—132Ó Keulen; Brussel; 142015.20 London Reg.; Keulen; 1620—1720 Ned. Brussel; Fransch Brussel; 18.202120 Keulen; 21.40 London Reg.; 21.4022.20 Boedapest; 222C —22 30 Ned Brussel; 22.30—24.00 Beriyn. Lyn 4: 8.00—9 20 Ned. Brussel; 9 20—1035 Normandlë; 10.3512.05 London Reg.; 12.05— 16.20 Droitwlch; 16.2017.20 London Reg.; 1728 —23.00 Droitwich; 23.00—23 30 London keg 23.30—24.00 Droitwich. Lyn 5. Diversen. noodig de aardappelen van aan de kanten te bedekken stroo. Voor de kanten kan men ook planken, bordpapier of bijv, kunstmestzakken gebruiken Men gebruike echter voor bekleedlng vooral geen afval, als schimmelig kullgras. De afdek king in den vorm van byv. stroo mag vooral niet te dik zyn. Het is by het inkuilen van aardappelen noo dig voor afvoer van het uitgeperste vocht te zorgen. Den bodem va* den kuil zal men voor dit doel wat moeten laten afloopen. Als ’t mo- gelljk is, dan het vocht verzamelen, omdat het bemestingswaarde heeft, dat voor goed bewaar de'gier niet schynt onder te doen. (Dit vocht is ongeschikt om aan de dieren te worden ver strekt.) Voorzichtigheidshalve dient men het verdund over het land te verspreiden. Door den bodem te bedekken met een laagje riet, vooral in de richting van de helling, krygt men een goede draineering van het uitgeperste vocht. By het vullen van den kuil moet men zorgen ze laagsgewys aan te stampen, de lucht moet er uit. Is de kuil gevuld en bedekt met een laagje stroo of zakken. Zoo brengt men de grondbe lasting aan. 80100 c.M. Men zorge er voor dat de kuil boven iets bol van vorm Is, voor het afvoeren van het regenwater. Scheuren, welke kunnen ontstaal! door droogte of andere oor zaken, dient men direct te dichten. Inregenen is een groot gevaar. Ook is het noodig te zor gen dat de kanten met een flinke laag zand zyn bedekt. KON. NED. 8TOO.MB. MIJ. Dec- von Curaca naar de wlndwar- CRYNSSEN. 9 Dec. van W.-Indlë te Aral FAUNA, 8 Dec. van Oran te Palermo. - - -v.m, 8 uur van Hamburg naar Amet. MARS. 8 Dec. van Oenua naar Malta. TIBERIUS, 8 Dec. van Bona n Amst. ULYSSES. 8 Dec. van Thessaloniki n. Istanboul. VESTA, 8 Dec. van Piraeus naar Volos. VAN RENSSELAER, 9 Dec. ven Madeira Plymouth. RHEA. 8 Dec. van TrllSat te Flume. S iELLA, 9 Dec. van Conatanza te Izmir. MEROPE. B Dec. van Savna naar Livorno. BOSKOOP, ultrela, 7 Dec. tian Callao. BARNEVELD, thuisreis. 7 Dec. van Callao. Breda, 7 Dec. van Corral n. Lebu. voor het G. E. B. werden de heeren A. Quant, P. Tromp en H. van Elten gekozen. Omdat van de vaste weegbrug van de ge meente weinig gebruik werd gemaakt, stelden B. en W. voor deze voor 40 .te verkoopen aan 8. Vlaar te Hensbroek. Hiertoe werd besloten. B. en W. stelden voor een perceel grond, groot 3140 M2, gelegen aan den Middenweg van P. Bas alhier aan te koopen voor de som van 637.50, waarby nog f 35 aan diverse kos ten zouden komen. Ook hiertoe werd zonder discussie besloten. Verder werd door B. en W. voorgesteld den werkloozen van een deel vzn het betalen der ziekenfondspremie te ontlasten, door van meentewege in de premie bij te dragen. Voor werkloozen zal het verplichtend gesteld worden lid te zyn van het ziekenfonds. Tegen dit laatste werd door den heer BAN- CRAS bezwaar gemaakt, omdat daardoor de betrokkenen niet meer geheel vry zouden zyn. De VOORZITTER antwoordde, dat uit so ciaal oogpunt een dergeiyke voorwaarde rede- iyk was. Het voorstel werd stemmen aangenomen. Voor min-vermogende en met werkloozen ge- iyk te stellen personen, werd voor het bydra- gen |p de ziekenfonds- premies een afzonder- lyke regeling vastgesteld. Besloten werd tot het cor.verteeren van een geldleenlng van 21.000 (op 1 Jan. 1938) by de Nutsspaarbank te Alkmaar, van 4% pct. tot 3H pet. Na de vaststelling van een gewyzigde ge- meenterekenlng over 1935 het batig slot werd van 2448.72 verhoogd tot 2725.64. werd be sloten tot het aangaan van een fraude- en risicoverzekering, tot het verleenen van finan cieele medewerking voor het aanschaffen leer middelen voor de Chrlsteiyke school, tot het aangaan van een kasgeldleening tot een maxi mum van 20.000 en tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een maximum van 40 200. Vastgesteld werd ook nog een nieuwe ver- keersverocdenlng als voorbereiding tot een nieu we en herziene Algemeene Politieverordening. Naar aanleiding van een brief van B. en W. van Alkmaar stelden B. en W. voor, goed te vinden, dat de gasleiding in den Broekerweg ter Men schryft ons: Omdat op dit oogenblik van alle kanten po gingen worden gedaan om prachtige vogelter- reinen te doen verdwynen. Weet u. dat er plan nen bestaan, die reeds in vergevorderden staat «yn, om langs „de Verbrande Pan" hulzen te gaan bouwen, een gebied, waar de griel nog broedt: een terrein dat nog vele andere vogels herbergt? Weet u ook. dat men langs den zee kant. boven het gebied van ..de Verbrande Pan”, golflinks wil aanleggen? Wat blyft er dan van de rust in dit dulnterrein over? En juist de rust, de ongereptheid trekt de vogels aan. Nol Binsbergen, de bekende Zaansche vogel- fotograaf, deelde ons mede, dat men het plan heeft opgevat om het moerasgebied by Jlsp, Knollendam, Wormer en zoo tot Schermerhorn aan toe. In te polderen, ten behoeve van de werk verschaffing. Welk een verlies dat zou beteeke- nen. is niet te overzien. Immers hier broedt nog de roerdomp, het woudaapje, het porcelein- hoentje. Van welk gebied kunnen wy dat nog meer vertellen? De aschgrauwe en de blauwe llekendief broeden ook daar in de rietlanden. Naar aanleiding van deze feiten leek het ons juist, hiertegen te ageeren en te trachten, ook te Alkmaar dc aandacht daarop te vestigen. Nol Binsbergen. de kenner van het Zaansche waterland, zal heden Vrydag In de dancing van de Harmonie spreken over vogelbescherming in het algemeen en verder speciaal de aandacht vestigen op het bedreigde gebied van Jlsp en omstreken. Zyn allernieuwste lichtbeelden van dit gebied zal hy dien avopd toonen. Aanvang half acht. Vervolgens opent het Natuur-Historisch Mu seum te Alkmaar op 11 December een tentoon- pWWWlg rWFI' 1 lil IVWiHe" Hi«> l«-n m»n een Idee krijgen, wat het zeggen wil als men de vogels niet beschermt en als men het wel doet. Een groote collectie opgezette vogels, alle hier voorkomend, of bekend als doortrekkers, zal men daas vinden, ongeveer een honderdtal verschil lende soorten, waaronder zeer zeldzame, en daarnaast heel gewone. Vele foto’s en* ander Door de vyf vakcentrales alhier, n.l. R.K. Volksbond. Alkmaarsche Bestuurdersbond, Be- stuurdersbond Alkmaar, Chr. Bwstuurdersbond en het Plaatseiyk Arbeidssecretariaat Is onder staand adres aan B. en W. verzonden: De voorzitter, burgemeester B. J. F. BUTMAN MEIJ*ER, opende de vergadering en gaf uiting aan zyn medeleven met het ongeval, Z. K. H. Prins Bernhard overkomen. Spr. hoopte op een spoedig an algeheel herstel van den Prins. Medegedeeld werd, dat door den raad by rondschryven, dus zonder openbare vergade ring, ontheffing was verleend aan de Bouw onderneming „Ons Streven", voor een te bou wen voorloopige bewaarschool op gronden, ge legen binnen het uitbreidingsplan. Zes leden hadden zich voor verklaard, drie tegen en een stemde blanco. De heer POLAND vroeg, ot de voorzitter van meening was, dat een dergelyk besluit wettig toelaatbaar moest worden geacht. De VOORZITTER meende, dat dit besluit Inderdaad geldig was. Spr. achtte het overbo dig en onjuist voor een dergelyk formeel en onbelangryk besluit een speciale raadsverga dering te beleggen. De heer POLAND betwyfelde de wettigheid van het besluit. De VOORZITTER handhaafde zyn meening. maar had er geen bezwaar tegen, dat in deze vergadering alsnog In het openbaar het besluit werd bekrachtigd. De heer TROMP was geen bewonderaar van da gevolgde werkwijze en hoopte, dat deze zoo weinig mogelljk zou worden toegepast. De VOORZITTER antwoordde, dat ook hy er geen bewonderaar van was. Na nog eenlge verdere discussie werd door den raad het genomen besluit nog eens offi cieel bekrachtigd. Tot leden van de commissie van Bijstand gedaan? Wel, de Jongens van vandaag zyn de mannen van de toekomst. Hebben jullie Je eigen nu gevormd tot vurige, overtuigde apos telen. dan zullen Jullie het ook in de toekomst zyn. Het is niet voor niets, dat communisten en nieuw-heidenen het juist op de jeugd gemunt hebben. De mensch blij ft meestal immers zooals hy in zyn jeugd Is opgevoed. Nu de Paus en de Bisschoppen zoo dringend roepen, piogen jullie niet achter biyven. Jongens, wy staan in dienst van de K.A., sluit Je vol enthousiasme aan om tezamen het program der K.A. te ver- wezeniyken. Wat er nu precien van Jullie ge vraagd wordt, daarover een volgenden keer. Baljuw. ten daarby dikwyls op eigenaardige moeiiyk- heden. Overigens mocht men niet vergeten, dat de katholieken een zeer overwegend deel van de bevolking uitmaken. Dat men ook de niet-katholieken ruimte wil geven, was wel bewezen door de benoeming van een niet-katholiek wethouder. Met de opmerking van den heer Tromp over de behandeling van de begrooting zou spr. re kening houden. By het puntsgewyze behandelen der begroo ting wilde de heer DEKKERS de 150 voor het uitzenden van kinderen naar vacantiekolo- nies niet verdeelen tusschen twee plaatselyke vereenigingen, maar alleen aan het Centraal Genootschap voor Vacantie-kolonies te geven, omdat dat een algemeene vereenlging is. De VOORZITTER vond dit niet juist en bil lijk; de andere (katholieke) vereenlging heeft evenveel rechten. De heer TROMP wilde den gemeenteiyken vuilniswagen verkoopen. De VOORZITTER antwoordde, dat de wa gen wellicht zou kunnen dienen voor een even tueel in te stellen gemeentelUken vuilnisophaal dienst. De wagen was door de gemeente goed koop verkregen en behield voorloopig nog wel z'n waarde. De begrooting werd hierna conform vastge steld op een bedrag van f 184.838.04 aan In komsten en uitgaven voor den gewonen dienst en op 108.523.25 voor den kapitaaldienst. De volgende subsidies werden verleend: Aan elk der afdeelingen Heer-Hugowaard- Zuid en Heer-Hugowaard-Noord van den by- zonderen vrUwilllgen landstorm: ƒ20. Aan de plaatseljjke Burgerwacht; 80. Aan de Afdeellng Heer-Hugowaard van het Witte Kruis: 1000.—; Aan de Malaria-Commissie voor Noord Hol land:. f 25.—; Aan het comité tot viering van Nationale Gedenkdagen 0.10 per leerling, die een lagere school bezoekt. kunnen beschouwen. By ingekuilde aardappelen Aan elk der Muziekvereenlgingen „H.U.G.O." - en „Hou en Trou’’ 10 voor een te geven open baar volksconcert; Aan het comité voor hulshoudeiyke voorlich ting: 25. Aan elk der afdeelingen van den R. K. Land en Tuinbouwbond: 50 te verleenen voor te geven tulnbouwcursussen; meter. Hierop volgde het prysduiken voor jonge dames, waarvan de uitslag is: 1 Mej. B. Woel- ders; 2 mej. T. Hettema; 3 mej. J. Rieu. Tot slot werd gedemonstreerd door leden der Reddingsbrigade n.1. auto- en popduiken en werd het feest besloten met schoonsprlngen. Vermelden wy nog dat de leiding berustte in van den Instructeur den heer Van Wy verheugen ons hierover, maar vooral ook over het feit, dat het funeste plan, om dit ge- vaariyk werk in werkverschaffing te doen uit voeren, nu geheel van de baan is. Zullen de stemmen, die het onzen wethou ders zoo kwalyk namen, dat zy daaraan niet wilden meewerken, nu verstommen? Wy hopen het. maar even goed is het moge- lyk. dat dit paardje by een volgende raads verkiezing tóch nog van stal wordt gehaald. Het kan zyn nut hebben om voor eventueel gebruik tegen dien tyd dit berichtje uit te knippen en te bewaren. plm. 10 K G Als krachtvoer naast volop hooi, event, wat kullgras en gekuilde aardappelen komen eiwit- ryke voedermiddelen In aanmerking, (lynmeel. grondnoot, sesam, soya (soya past naast aard appelen minder goed, terwyi sesam het vet gehalte der melk iets drukt). Het by voeren aan melkkoeien van 1 k 3 eet lepels van een mineralenmengsel van 1 deel zout, 1 deel ontiymd beendermeel (of desnoods, wat Iets duurder is, 1 deel fosforzure voeder- kalk) en 2 deelen geslibd kryt wordt aanbe volen. Ieder, die een voederrantsoen wenscht. wende *if.h. hetxM schrifteiyk of op de zitdagen, tot het Noord-Hol! VèêVoedrr- Bureau, Landt^w-___ huis. Alkmaar. Dit Bureau geeft gratis advie zen over alle soorten van veevoederaangelegen- onderwljs voor 1938 vast te heden. prise woord. Toen volgde een wedstrijd voor het publiek die bestond in het raden van het aantal zwem mers dat zich te water begaf. De pryzen werden gewonnen door 1 Landman; 2 H. v. Vliet; 3 H. Kroeders.' De wedstryd In het onder water zwemmen gaf tot uitslag: 1 Kool 50 meter; 2 Smit 40 MIJ. NEDERLAND FOELAU 'JBLLO, uitreis. 9 Dec. te Port Said. HOLLAND-WEST-AFBIKA LIJN pass. 8 Dec. materiaal als byv. types van nestkasten, een stand, speciaal over het voeren van vogels, enz. zyn daar te vinden. Deze tentoonstelling duurt tot en met 19 De cember en Is dageiyks geopend van 912, 13.30 18 en 1922 uur. In deze tentoonstelllngsweek wordt eveneens nog een vogelfllm vertoond, ook In de dancing van de Harmonie. De heer D. van Syn za! Vrydag 17 Dec. ver- toonen zyn film over het ontzaglyk ryke vo gelleven op de vogelbergen en eilandjes by de kust van Zuld-Wales aan den Atlantlschen Oceaan. Hier krygt men een indruk hoe ryk het vogelleven is op plaatsen, waar de menschen nog niet hebben Ingegrepen. Zoo moet het zyn en zoo kan het zyn, ook In ons cultuurland. Een kort aquarium- en tentoonstellingsfilmpje van het Natuur-Historisch Museum geeft daarnaast nog een beeld over het werk dat genoemd mu seum verricht. Aanvang van den filmavond Is half acht. Namens het Museum-bestuur, W. P. DE VRIES. Tn de Memorie van Antwoord op het Voor- loopfg Verslag over de begrooting van Onder- wys. Kunsten en Wetenschappen, waaruit wy gisteren reeds het voornaamste ontleenden., ■chryft minister Siotemaker de Bruine over de restauratie der Groote Kerk Christus stelde Petrus aan tot herder van zyn kudde: „Weidt Myne lammeren, weidt Myne schapen!” Met deze woorden zyn ook de opvolgers van Petrus, de Pausen van Rome met dit herdersambt bekleed. De Pausen worden ge steund en geholpen door bisschoppen en pries ters. Zoodra de herder gevaar bemerkt voor zyn kudde, waarschuwt en vermaant Hy door mid del van Zyn rondzendbrieven of encyclieken. Zoo ook in de laatste Jaren waarschuwt Hy ons tegen het communisme en het nieuw-helden- dom. Hy ziet ook hoevele schapen er niet meer luisteren naar de stem van den Herder en gelokt worden door de verleiding van den vy- and. Hoevele Katholieken er ook als dwalende schapen ronddolen en vervreemden van den schaapstal van Christus. Velen ook van die Katholieken zyn door tal van redenen zelfs niet meer te bereiken door de helpers van Paus en Bisschoppen. De priesters staan hier machte- Iocö. De Paus doet nu een beroep op alle Ka tholieken om apostelen te worden. Ook op ons jongens doet hy een beroep. 15 Augustus 1928 schreef Hy aan den Kardinaal van Mechelen: „Mogen da Jonge menschen (die naar Antwer pen komeji) er van overtuigd zyn. dat zy door een byzondere genade van God geroepen zyn tot een taak, welke zoo geiykt op de taak van den priester: „want de Katholieke Actie is el- geniyk niets anders dan het apostolaat van de geloovlgen, die zich onder leiding van de Bis schoppen in dienst van de Kerk stellen en hen ondersteunen, om de zielzorg van de Kerk te voltooien. De Nederlandsche Bisschoppen heb ben ook de roepstem van den Paus gehoord en de leden van de Katholieke Jeugdverenigingen ultgenoodlgd om deel te nemen aan de Katho lieke Actie, terwyi zy het doel der K.A. aldus omschrüven„Om alle krachten van ons ryke Katholiek^- leven samen te trekken, de eer van God In het persooniyk en openbaar leven te bevorderen en alle vormen van Godsonteering met kracht te bestryden". Ook de Krulsvaart- leidlng heeft direct gehoor gegeven aan de stem van Paus en Bisschoppen en haar volle medewerking toegezegd. Ook ons spoort zy krachtig aan hieraan deel te nemen. Waarom er nu juist op jullie jongens een beroep wordt - BINNENLANDSCHB HAVENS UMUIDEN. Aangekomen 8 Dec.: Themis, Bremzen; Prowess, m-s., Londen (voor Zaandam). 9 Dec.: Lunuluo, tank. Port Arthur; Borneo, ms.. Lowestoft (voor de vlsschershaveir)Borth wick. Leith; Myrmidon, s.. Hamburg. Cry ns- sen. s.. W.-lndte Vertrokken 8 Dec.: Twin, ms., Sunderland; Geziena Henderlka, m.s., R'dam; Adriana, ms.. Hamburg. 9 Dec.: Carras, s., R'dam; Henry Stanley, s., W.-Afrika. Aangekomen 9 Dec.: Zaanstroonr. s.. Fowey. Vertrokken 9 Dec.: Oranta, s.. Newcastle; Fin- nanger, a., Tuapse; Odysseus. Gdynia. Aangekomen 9 Dec.: Skagen. s.. Perno\lken (voor Zaandam). Vertrokken 9 Dec.: Meryl. s._ Middlesbro; Rijn stroom .ms. Bristol. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Dec.: Jantiena, Meppel. uitklaren., Steiger HjA.Lu Wagenborg; Agamemnon. Londen laatst Velsen. piekljzer, Le- vantkade. Verg. Cargadoorskantoor. 9 Dec.: Themis, Bremen, stukgoed. De Ruyter- kade. Van Es van Ommeren; Lunula. Port Ar thur. benzine, petroleum en stukgoed. Petroleum haven. Texas Comp.: Myrmidon, Hamburg, stuk goed. Borneokade. Meyer Co.’s Scheepv. My.; Crynssen. W.-Indië, stukgoed. Surinamekade, Vrachtmail. Aangekomen 9 Dec.: Lelie, Stettin, repareeren. Kromhout; Zaanstroom. Fowey. kiel Rietlanden. Holl. S too mb. MiJ. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LUN ALCYONE, uitreis. 8 Dec. te Montevideo. HOLLAND.AMERIKA LUN BREEDIJK uitreis, 8 Dec. van Havana. STATEINDAM. R’dam naar New-York, 8 Dec. van Boulogne. BURGERDIJK. uitreis, pass. 8 Dec. Dungeness. SPAARNDAM. New-York naar Rotterdam, pass. 8 Dec. Lieard. Kunstzaal Boendermakrr (Bergen): Tentoon stelling van werken van hedendaagache «Chil ders, voomameiyk ult de Bergsche School (Col- lectle Boendermaker)Alle dagen geopend tol 19 December as. Wlco Studio (Koningstraat): Werken van Alkmaarsche schilders. Tot Kerstmis, dagelyks van 3 tot,8 uur. Het Wapen van Haarlem: Kanarie-tentoon stelling, gehouden door de vereenlging „De Kanarie”, Zaterdag en Zondag.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12